Sport Si heiwiatru Gezapige polderderby ontvlamt na voltreffer wie zei dat STR i.i n WFFIf de VISIF van 'Leython heeft verzuimd te kiezen TJ BAANDAG 6 FEBRUARI 1995 W SPIERDIJK. 071-356464. PIV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 0 \/!AMgp ,y, rv 'a8jErnst van Berkel ,En dat op mijn oude dag", zei ■mst van Berkel na zijn uitver- iezing tot man van de wed- Sjp1 laatste aian van DOSR k rj l'eefi met zÜn 28 ianr een tre« voetballeven achter de rug. Ja renlang vertoefde hij in het vijf- Ie elftal van de voetbaltrots van loelofarendsveen, tot hij de drang om hogerop te spelen niet langer kon bedwingen. igin ^e8e" MAC '79 viel Van Berkel op door zijn rustige, sobere spel. In tegenstelling tot andere spe lers bezondigde hij zich niet aan it w uüzichtsloze of zinloze hande lt. lingen. Slechts één keer ging hij in de fout bij een ingreep die hem bijna een knieblessure be zorgde. Zelf had Van Berkel nog een on effenheid ontdekt. ,,Dat was bij dat schot van ROAC-cianvoerder Perry van Es op de lat. Toen had ik de verdediging beter moeten organiseren. Men neme een uit de klei getrokken Vener van pak weg 1 meter 90. Men noe- me hem Van der Meer. Ge heid dat hij het eerste elftal van DOSR haalt. Dat bete kent dat hij in zijn voetbal leven een keer of twintig de 'burenruzie' met ROAC '79 meemaakt. ROELOFARENDSVEEN TIM BROUWER DE KONING In de jongste uitgave van de polderderby in de vierde klasse A stonden er gisteren slechts drie Van der Meren op het veld. Eén van hen, Wilco, droeg bo vendien het groene ROAC-shirt. De andere twee, Marco en de bijna even lange Patrick, misten op het eigen sportpark node hun talentvolle broer John, die tegenwoordig bij de Alphense zaterdageersteklasser ARC de lijnen uitzet. Aan zo'n voetballer, die een beetje méér brengt, ontbrak het gisteren bij DOSR. De gewezen derdeklasser kon geen beroep doen op de geblesseerde vorm gever Richard Straver, Ed Hoog- enboom (polsblessure) en Alex de Jong (vakantie). Dat resul teerde vooral in omzettingen in de verdediging, die tegen ROAC zo voorzichtig opereerde dat de rest van het team er zichtbaar onder leed. Bij gebrek aan Veense durf na men de gasten uit Rijpwetering brutaal het voortouw. Onver schrokken zochten zij met hoge ballen in de richting van aan voerder Perry van Es het doel van Arno Schouten. Zonder re sultaat, al was Van Es aan het einde van de eerste helft met een bal op de onderkant van de lat dichtbij een treffer. Namens DOSR Jrad overigens Richard Honcoop in een eerder stadium de kwaliteit van de paal getest. In fysiek opzicht moesten de bepaald niet kinderachtige Ve- ners het op voorhand afleggen tegen de Ripse reuzen. Maar de aanhang van het elftal van trai ner Rob Suttorp had verwacht dat de roodgelen voetballende oplossingen zouden verzinnen. Die bleven echter uit. Suttorp: „Het was bar en bar slecht. Wij konden de bal niet in de ploeg houden. Vlak voor de winter stop speelden we nog een goe de wedstrijd tegen VCL, maar ammert Huitema, I J winnaar van de alter- natieve Elfsteden tocht, in Avro's Sportpanora- „Vergeleken bij natuurijs is kunstijs maar surrogaat. Schaatsen op kunstijs is hetzelf de als seks met een opblaaspop. me duizend keer afgevraagd. Waarom gaat die bal er bij hen niet in en bij mij wel? Ik heb heel lang met die vraag gewor steld maar nooit een antwoord gevonden. Stanley Menzo idem. ,,Ik dacht wel eens: het voetbal is net als de kunstwereld. Pas als je er niet meer bent, beseffen ze wat je hebt betekend. Geert Brusselers, voetballer van NAC, in Voetbal Interna tional. „Ik ga niet naar de kerk. Maar die vent die een paar duizend jaar geleden is ge boren, had goede idee- en. Idem Geert Brusselers. „Hoe meer zenders, hoe slechter het aanbod. Ik kijk wel eens naar de TV Show, maar je kunt haast geen pro gramma meer zien zonder SM. Het gaat maar over 'Sex, de stand van zaken' en meer van dat soort dingen. Het lijkt erop alsof iedereen aan SM moet doen, straks lopen de men sen met een zweep over straat. Herbert Neumann, trainer van Vitesse, in De Telegraaf. .Als trainer mag je een ploeg nooit misbruiken voor de eigen carrière. Jargon van Kees van Kooten, trainer van NEC, in Voetbal In- ternational. Tegen MW was Viedma de man om de uitvallende bal te pakken, maar hij wilde veel te veel meedoen. Ik gaf hem aan wat verder terug te spelen zodat hij tegen de bal in kon lopen. Clemens Westerhof, trainer van het Zuidafrikaanse FC Sundown, in TV Sport. „We hebben gehoord van de wa tersnood in Nederland. Hebben we hier geen last van. We heb ben nog steeds droge voeten. Stanley Menzo in de Volks krant. „Waarom, waarom?Ik heb het 9 USA Today, nadat hij ge passeerd werd voor de jaar lijkse NBA All Star Game. „Ik praat met niemand meer van de NBA, ik wil niets meer met de NBA te maken hebben. Ik speel mijn wedstrijden voor mijn ploeg en verder be staat de NBA niet voor mij. George Weah, spits van Pa- ris-Saint Ger main, in VI. „Ik ben opge groeid in de meest zware omstandigheden. Ik liad nooit werk, was opstandig, had constant ruzie en werd een de linquent. Ik heb alles gedaan, behalve stelen. Ze noemden me een schooier, een schoft. Bokser Jan Lefeber in Vrij Ne derland. „Ik heb in de hel geleefd, eerlijk waar. Nachtenlang hing ik in de stad, en wat ik deed? Ik snoof, gebruikte pillen, rookte aan één stuk door en dronk er een fles wodka bij. Aad Westerlaken, manager van Jan Lefeber, in Vrij Nederland. „Ik zeg wel eens: een bokser moet bij sociale zaken lopen zo dat hij zich helemaal kan toe leggen op het boksen. Sommigen hebben een baan ernaast, probe ren wat bij te verdienen door 's nachts als portier te werken. Het nachtleven is verkeerd, dan gaan de hoeren en dieven op pad en moet de sportman weg wezen. De nacht is erom te rus ten. Kijk maar naar de bloemen, die gaan toch ook 's avonds dicht. vandaag was ik blij dat ik geen betalende toeschouwer was. Al moet ik toegeven dat de spelers er niet met de pet naar hebben Ondanks de getoonde inzet noemde Suttorp de derby 'een gezapig partijtje'. Daarin had hij gelijk tot aan het mooie doel punt van Peter van Rijn (1-0), waarna de vlam alsnog in de pan sloeg. ROAC, dat overliep van ijver, voelde zich verplicht er nog een schep bovenop te doen. In de ogen van scheids rechter Hans den Boer, die op steeds meer slakken zout ging leggen, overschreden de Rip pers daarbij veelvuldig de grens van het toelaatbare. Ook het antwoord van de thuisclub, die zich van dezelfde middelen be diende, keurde de leidsman consequent af. Den Boer strooide in de slotfase van het 'gezapige duel' naar hartelust met kaarten. Zij waren allemaal geel van kleur, maar omdat Richard Honcoop (DOSR) er twee op zijn naam kreeg, kon hij diep in de tweede helft met 'rood' vertrekken. In de ogen van ROAC-trainer Jan van Luijk was dat een late vorm van gerechtigheid, omdat Hon coop op slag van rust zijn oog appel Ruud Weenink „uit de wedstrijd schopte. Ik had niet verwacht dat DOSR er zo hard in zou gaan. Mijn ploeg kreeg drie gele kaarten op rij, omdat wij na dat tegendoelpunt even aangeslagen waren. Erger dan de kaartenregen was het ontbreken van goed voetbal. In dat opzicht presteerde ROAC naar vermogen, maar bleef sub- Hoogstandje van Peter van Rijn (DOSR), die wordt omgeven door Dennis de Jong (4) en Raymond van de Fits (ROAC '79). FOTO HIELCO KUIPERS topper DOSR onder de maat. De ploeg die lonkt naar de tweede plaats (achter het on aantastbare Docos) en een pe- riodetitel, deed voor 500 toe schouwers bepaald niet aan klantenbinding. Wel stopten de fortuinlijke Veners twee punten in de knip, maar dat was het enige positieve. De manier waarop dat in zijn werk ging, biedt weinig soelaas voor de na bije toekomst. Volgende week, als de gevolgen van de kaarten- last zichtbaar zijn, wacht koplo per Docos. DOSR-ROAC '79 1-0 (0-0) 56. Van Rijn 1-0. Scheidsrechter: Den Boer. 'toe schouwers: 500. Gele kaart: Gilliam, I.esly van Es, Van Rijn (allen DOSR), Rotteveel, Alex van Luijk, Van der Geest (allen ROAC). Rode kaart (2x geel): Honcoop (DOSR). John Manuputty „Om met het positieve te be ginnen: werklust is er vol doende. De spelers van zo wel l)()SR nis ROAC 79 lo pen hard genoeg, maar ze lopen meestal de verkeerde kant op. Fysiek zijn ze sterk. Vooral de spelers van ROAC zijn bomen van kerels. Maar ik mis de bedoeling achter hun acties. Patronen kan ik niet ontdekken. Voor wie is die bal bestemd? Ik zie geen positiespel, geen in schuivende laatste man, ik mis het ge zamenlijke opschuiven naar het middenveld. Het is een effectiviteit van niets. In plaats van de bal even terug te leg gen - maar niemand biedt zich ook aan - volgt er steeds een lange haal naar voren. Er gaat bij na geen bal over de grond. Het is vrouwen en kinderen eerst, hotsenknotsen voetbal. Ik denk dat ik op dit niveau ook nog wel kan meedoen. Bij ROAC, dat in de eerste helft beter - of liever minder slecht - voetbalt dan DOSR, deelt alleen Ruud Weenink niet in de malaise. Als cen trale middenvelder verdeelt hij het spel tenminste nog een beetje. Jammer dat hij op slag van rust geblesseerd het veld verlaat. ROAC heeft in dat opzicht trouwens he lemaal pech, omdat ook die invaller (Hans Pennings) vrijwel meteen uitvalt. Hem kunnen we wel uitroepen tot pechvogel van de dag. Alleen als er een doelpunt valt, wordt het misschien nog wat. Maar als dat ge beurt, moet het haast wel komen door een blunder van de tegenpartij. Of uit een dood moment, zoals bij die corner van Patrick van der Meer. waaruil Peter van Rijn scoort. Ik vind die 1-0 voorsprong van DOSR wel enigszins in strijd met de trldrci houding. Het betere spel van ROAC, dat het in de eerste helft had, is nu volledig weg. Maar misschien gaat het in de slotfase beter, net als aan het eind van de eerste helft, toen ze even met zijn tienen moesten voetbal len. Nu speelt DOSR (vanwe ge de ro de kaart van Ri chard Hon coop) met tien waar een drie hoekje. Maar waarom speelt hij die man nou niet aan? Als er wordt inge speeld, zie je er maar één be wegen? En hoe ze een bal aan nemen, waanzin n ig. Beide ploegen hoeven er in elk geval niet bang voor te zijn, dat iemand spelers bij ze komt weghalen. DOSR: Schouten 6, Loos 6, Van Heijningen 6, Van Ber kel 7. Marco van der Meer 6, Patrick van der Meer 6. Honcoop 6, Van Es 6, Kerk vliet 5, (Gilliam 5), Van Rijn 6, Koek 6. ROAC '79: Heemskerk 6, Rotteveel 6, De Jong 6, Van Luijk 7, Van der Fits 6, Van der Poel 6, Weenink 7, (Pen nings -), (Olijerhoek 5), Van der Meer 6, Van Es 6, Straat hof 5, Van der Geest 5. Drie keer op rij degra deren is erg, maar het kan beroerder. Dat bewijst volleybalvereniging Leython. Waar de vrije val van het eerste mannenteam van de Leiderdorpse club eindigt, is niet te zeggen. Na drie trieste jaren volgt binnenkort vrijwel zeker opnieuw afdaling. In re cordtempo is het bolwerk uit de regio afgebrokkeld van een eer- ste-divisieploeg tot een grijze muis in het district. De thuisbasis van Leython heet 'Op Dreef, maar op dreef is momenteel vooral het degra datiespook. De nummers laatst en voorlaatst in de promotie klasse moeten er over enkele maanden uit en de kans dat hekkesluiter Leython boven de streep eindigt, is zo goed als ni hil. En zo is het weer een jaar geweest van uithuilen en op nieuw degraderen. Inmiddels weten ze bij Ley thon hoe het niet moet. Maar hoe dan wel? Martin Broere, ex- speler en aan zijn eerste jaar als trainer bezig, denkt dat de ver eniging te lang heeft doorge ploeterd zonder duidelijk voor een beleid te kiezen. „Ik heb het nu ook weer tegen onze voorzit ter gezegd (Gert Jan de Zwart, red.). Wat wil de club? Ga je er voor of laat je de boel maar waaien? Leython doet nu iets er tussenin en dat is dus hetzelfde als niks. Dat is het probleem. Na de jaren van trainer John Groen die de ploeg in de eerste divisie bracht is hier het vuur gedoofd. Nu hebben we een team dat nog niet rijp is voor de divisie, al zitten er een paar grote talenten in. Als ik hier twee of drie jaar werk met steun uit alle geledin gen dan ontstaat er weer iets, dat is geen arrogantie mijner zijds maar gewoon de realiteit. Ik mis nu die bezieling binnen de hele organisatie. Er worden geen keuzes gemaakt. En dat zal toch moeten als je die neer waartse spiraal wilt ombuigen." Management Oprichter en ere-voorzitter Ger Renes, die vijf jaar geleden ver trok naar concurrent DVO, vindt het verval een kwestie van management en organisatie. „Groen was een vakman met een zuigende werking op spe lers van buitenaf. Na hem kwa men de lapmiddelen en ver dwenen er spelers. Er is ver zuimd om in de afgelopen jaren De thuisbasis van Leython heet 'Op Dreef', maar op dreef is momenteel vooral het degradatiespook. FOTO BEN DE BRUYN een goede trainer aan te trek ken. Een goede trainer betekent ook vaak meteen een paar goe de spelers die in het kielzog meekomen." Renes was in zijn periode bij Leython niet alleen bestuurder, maar ook scheidsrechter, trai ner en speler. „Ik vind dat je in het leven je vrouw en kinderen op de eerste plaats moet zetten, dan je werk en op de derde plaats je club. Bij mij was die volgorde wel eens in de war en dat gaf thuis problemen. Maar ik denk dat het feit dat de huidi ge generatie wel die volgorde keurig aanhoudt de oorzaak is van een hoop ellende. Ik mis de daadkracht, de duidelijkheid en de feeling met de sport bij dit bestuur." Gert Jan de Zwart, aan zijn laatste jaar bezig als voorzitter, vindt het te gemakkelijk om het bestuur de Zwarte Piet toe te spelen. „Dat de ere-voorzitter iets zegt over een een gebrek aan daadkracht vind ik jammer, maar het zij zo. Ik vind dat de situatie van de laatste jaren alles te maken heeft met een gebrek aan financiën en het onvermo gen om een toptrainer aan te trekken. Het is makkelijk praten voor anderen, maar er zijn ge woon heel weinig goede trai ners op dit niveau die betaal baar zijn voor Leython. Martin Broere traint op dit moment ook nog Tonegido en RW (kop loper in de klasse van Leython, red.). Dat zegt al iets, als je dus een van de drie bent voor een coach." Succestrainer John Groen was volgens De Zwart 'een vent die spelers erbij kon lullen'. „Na hem is het mis gegaan." John Groen zelf zegt destijd met mi nimale middelen het maximale bereikt te hebben. „We waren er trots op, maar wisten dat de aanvoer van onderaf ontbrak bij de club. Ik keek altijd rond en wilde met Leython een soort re gio-functie creëren. We hadden natuurlijk jongens die van LUSV kwamen (Leython nam jaren geleden het eerste team van die club over, red.), maar verder had Leython de spelers niets te bieden. Volleybal is zeer ama teuristisch op dit niveau. Toch vonden in mijn tijd veel leden al dat het eerste team te duur was." Versterking René Leeflang is in het huidige team een van de weinige routi niers met zijn 27 jaar. Hij gaat vrijwel zeker naar een andere club na dit seizoen. Vanwege studie traint hij niet meer, spe len nog wel. „Ik heb het idee dat met deze groep de derde divisie op termijn het hoogst haalbare is. De eigen kweek van Leython zal hoe dan ook weer verster king nodig hebben." Volgens Martin Broere moet Leython stoppen met de apathi sche houding die de club jaar lijks een degradatie oplevert. „Ze reageren hier te vaak van 'het komt wel'. Maar het komt niet op deze manier, het brok kelt alleen maar verder af." ROB VAN DER ZANDEN De toeschouwers op sportpark 'De Bij len' stootten elkaar gistermiddag nog eens aan. 'Is het hem nou wel of niet Die nummer elf op het middenveld van Holland is dat nou Rob Al- flen Het is hem inderdaad. Iets corpulenter dan een paar jaar geleden, zijn haren gemillime- teerd, maar nog steeds een fan tastische voetballer. Rob Alflen is een Utrechtse straatvoetbal ler. Een 'schoffie' dat droomde van de Galgenwaard, het sta dion van FC Utrecht. Als tiener debuteerde Alflen voor de plaat selijke profclub en al snel werd duidelijk dat FC Utrecht niet het eindstation van de midden velder zou zijn. Ruim drie jaar geleden ondertekende hij een droomcontract bij Ajax. De eer ste maanden moest hij wennen aan het niveau, maar al snel rammelde de Utrechtenaar aan de deur van de basis-elf. Tegen Genoa, in de halve finale van het UEFA-cup-toernooi, speel de hij wellicht zijn beste wed strijd in het tenue van de Am sterdammers. Oefenmeester Van Gaal vond dat hij in feite niet meer om Rob Alflen heen kon, de Nederlandse pers schreef hem naar een debuut in Oranje. Totdat een dubbele her niazijn toekomst verknalde. Het werd een lijdensweg. Steeds opnieuw revalideren, steeds weer die zo gevreesde signalen. De stekende pijn in de lage rug, de tintelende uitstraling in het been. Vorig seizoen hakten Ajax en Alflen de knoop door. Robbie Alflen, nog maar halverwege de twintig, werd afgekeurd voor het profvoetbal. Holland, de ambitieuze hoofdklasser in de Domstad ving hem dit seizoen dankbaar op. Van trainer Gert Kruys mag hij gerust een trai ning laten lopen. „Ik train 1 2 keer in de week, het is maar net hoe ik me voel." Geen enkele Holland-speler durft daar be zwaar tegen te maken. Logisch, want ook met zijn geringe trai- ningsarbeid kan Alflen op zijn gemak in de sub-top van de Ne derlandse eredivisie mee. „Het niveau van Ajax haal ik niet meer, maar Utrecht is nog zeker mogelijk. Ik kom nooit meer bij Ajax, ik ben toch bang voor de emoties. Dat ik mezelf niet on der controle kan houden. Van de club heb ik tegen AC Milan afscheid van het publiek kun nen nemen. Dat was een mooi gebaar, maar voorlopig wil ik het daarbij laten. Ik wil niet steeds met het verleden gecon fronteerd worden." Rob Alflen moet een nieuwe in vulling aan zijn leven gaan ge ven. De profvoetballer bestaat niet meer. Sinds kort werkt de ex-profin een lunch-room. Om het vak te leren. „In de toe komst wil ik misschien zelf zo'n zaak gaan beginnen. Daarnaast ga ik komend seizoen waar schijnlijk de B-jeugd van FC Utrecht trainen. Ik moet verder in mijn leven. Veel mensen vin den dat ik opnieuw naar het profvoetbal moet. Maar daar begin ik niet meer aan, wil ik ook niet meer aan denken. Ik zit net op het spoor naar een nieu we toekomst, daar wil ik niet van af wijken. Het is zo al moei lijk genoeg." m i r kunnen boeken j worden geschreven over de geheime krachten in de sport of de be tovering van, bijvoorbeeld, voetbal. I Iele hoofdstukken kunnen worden gehaald uit Afrika. Zo weigerde de club Ke nya Breweries zaterdag perti nent het Mwanza-stadion in het westen van Tanzania binnen te gaan door de hoofdingang. De spelers waren doodsbenauwd voor de toverkracht van boze geesten of kwaadwillende medi cijnmannen. Ze stonden erop door de achterdeur, een toe schouwerspoort, hun intrede te doen. Dat hadden zij goed ge zien. Kenya Breweries won de Oostafrikaanse bekerwedstrijd tegen Young Africans met 2-1 Het wil maar niet vlotten met de on derhandelingen rond de spelersstaking in de Amerikaanse prof-honkbalcom- petitie. De eigenaars lieten vrij dag een van hun belangrijkste eisen vallen, maar waren niet tevreden over het tegenvoorstel van de spelers. De Amerikaanse honkbalcom petitie ligt al sinds augustus stil. Sindsdien is er veel gepraat, maar steeds zonder resultaat. De onderhandelingen liepen telkens stuk op het door de ei genaars geëiste salaris-plafond. Zij zagen daar vrijdag van af. Zelfs president Clinton bemoeit zich met de problemen in de NFL-competitie. Hij stelde de twee partijen een ultimatum dat vandaag afloopt. De Ameri kaanse president dreigde de zaak voor te leggen aan het Congres om zo een regeling te forceren.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19