bPORT •ran je krijgt droomduel ARC 'schenkt' punt aan Rijnsburgse Boys eyenoord verliest van weedeklasser Strijen Rijkaard mist duel tegen Feyenoord weer NDAC 6 FEBRUAR11995 willem spierdijk. 071-356464, plv -chef rob onderwater. 071-356463 te Cup-team tegen Duitsland in Utrecht ard Krajicek was op het gravel nog aan het vechten het beslissende punt tegen Zwitserland, maar achter chermen lagen in de Expo-hal van Genève de affï- voor de volgende ronde al klaar: Nederland-Duits- Gelukkig behoedde Krajicek de tennisbond voor ge- tsverlies door volgens schema in drie sets te winnen .orenzo Manta. i rob van der zanden lestuur van de tennisbond meteen na de wedstrijd ig op de interviewruimte, louder Herman Kernkamp gemeente Utrecht it trots vertellen dat het tfinaleduel tegen de Duit- in het Jaarbeurscomplex It gespeeld op 31 maart en i 2 april. Een poster van bij twee meter met daarop e bouwen stadionnetje in ns van Oranje-hal voor toeschouwers bracht alle fezigen al in hogere sferen. bobo's van de KNLTB ken in Genève uit in daad- ït en overmoed. In tegen- jQ ng tot de spelers, die in seriand allesbehalve zeker n van hun zaak. Nadat vrij dagmiddag het Zwitserse kanon Mare Rosset zichzelf onklaar maakte met een voetbreuk was Oranje, dat de underdogrol veel beter past, torenhoog favoriet en dat gaf extra spanning. De 20-jarige Lorenzo Manta, 236 van de wereld, was de inval ler voor Rosset en zou de sleutel voor het Nederlandse succes vormen. De nieuweling was in de dubbel van zaterdag en gis teren tegen Krajicek natuurlijk geen partij. Nederland-Zwitser- land werd een soort Nederland- Manta en dat is in feite zoiets als Nederland-Malta bij het voetbal. Klusje Na de 2-1 voorsprong op zater dag (Eltingh/Haarhuis tegen Hlasek/Manata werd 6-3, 6-4, ;ker maakt zich onmogelijk iRUHEHet is nog maar de vraag of Boris Becker in de 14 Q artfinales van de strijd om de Davis Cup tegen Nederland (31 art-2 april) deel uitmaakt van het Duitse team. Bij zijn eerste treden als international sinds lange tijd, bij de moeiteloos (4- jewonnen wedstrijd tegen Kroatië, heeft hij zich flink onmo- jk gemaakt. Bij medespelers en supporters. Becker weigerde ndag, wel bij gelopen koers, nog in actie te komen. Hij meldde h af met een spierblessure in de rug en liet de eer van de par tegen Ivanisevic over aan Zoecke. Terwijl de wedstrijd voort - ïg, stapte Becker in het vliegtuig naar Marseille, waar hij zijn Igende toernooi speelt. weden toch langs Denen penhagen In Kopenhagen speelde zich de meest sensationele itmoeting af, die tussen Denemarken en Zweden. Titelverdedi- r Zweden ontsnapte pas in de vijfde partij, nota bene in een fsetter. Björkman versloeg in een zenuwslopende ontmoeting tterlein, 6-7 6-4 6-7 6-3 6-4. In Wenen schaarden de Oostenrij- «iszich bij de laatste acht door Spanje (4-1) te verslaan. Italië rsloeg in Napels de Tsjechen met dezelfde cijfers. De Italianen romen nu uit tegen het favoriete Verenigde Staten, die gisteren ïfinitief afstand namen van Frankrijk. Als verwacht was België eigen land kansloos tegen de Russen, die aantraden met Ka- InikovenTsjesnokov, 1-4. Noordwi jk.se fans belagen arbiter iansdam Arbiter Van de Herik beleefde zaterdag op sport - iplex De Molenwei enige moeilijke momenten. De scheids ter uit Ridderkerk, die in het verleden al eens op de B-lijst het betaalde voetbal prijkte, werd na de ontmoeting tussen leerjansdam en Noordwijk bij het verlaten van het veld lastig ïvaüen door Noordwijk-aanhangers, die dreigende taal uitten. Indanks de bescherming van een cordon Heerjansdam-officials «rd de leidsman door een toeschouwer bespuwd. Van de Herik laakt echter geen rapport van het voorval. ïklt ikt e weinig spelers: duel gestaakt digi 'uit er aar» Het duel TAW-SVLV werd 17 minuten voor het einde eiie '°or arbiter Metzier gestaakt. Reden voor de actie van de leids- gia nan waren de kaarten voor de SVLV-spelers Michel van Zut- GIa then (rood), Ingmar Friedhoff (2x geel), René Koppenhagen Ipp rood) en Ab van der Linden (2x geel). De Voorschotense ploeg lield daardoor slechts zeven man in het veld over; één te weinig 'a'j* >m reglementair een wedstrijd te mogen spelen. Omdat het om een staking wegens disciplinaire maatregelen' betreft, zal TAW m 1 vaarschijnlijk als winnaar worden uitgeroepen. Het is overigens 0|" al voor de tweede maal in dit seizoen dat een wedstrijd van Bei; SVLV voortijdig wordt beëindigd. ge; Bollaart komt te laat alkmaar Anja Bollaart arriveerde zaterdag te laat bij de NK sprint in Alkmaar. De Brabantse had van de KNSB een verkeerde aanvangstijd door gekregen. Bollaart was ontroostbaar.De wed strijden begonnen zaterdag en zondag om 11.00 uur. Om de te levisie te plezieren, werkte de schaatsbond het programma van de senioren af vóór dat van de junioren. In de brief die Bollaart van de KNSB ontving, was nog van de oude, omgekeerde volgor de sprake. Toen zij bij ijsbaan De Meent aankwam, waren de wedstrijden al gereden. Van der Poel naar Calgary Alkmaar Arnold van der Poel is op basis van zijn goede presta ties tijdens het Nederlands kampioenschap sprint uitverkoren om volgend weekeinde deel te nemen aan de World Cup-wed- strijden sprint in Calgary. De 26-jarige schaatser uit Roelo- farendsveen is daarmee onverwacht toegevoegd aan het duo Gerard van Velde/Jakko-Jan Leeuwangh. Aanvankelijk zouden maar twee Nederlandse mannen afreizen naar Canada. Van der Poel, die niet deel uitmaakt van de nationale selectie, eindigde als derde in het eindklassement van het NK en dat leidde giste ren tot een spoedvergadering. ie selectie van Feyenoord kan leze week zijn borst nat maken. Je coaches Wim van Hanegem in Geert Meijer zullen de spe- ers op de training duidelijk ma- -en dat de instelling zal moeten erbeteren in de aanloop naar de topper tegen Ajax. Feye- toords hoofdmacht ging dit Weekeinde onderuit tijdens een riendschappelijke wedstrijd te en zaterdag tweedeklasser 'rijen mtèt 4-3. De Rotterdam mers kwamen voor de dag met de nieuwe aankopen Bernard Schuiteman en de Rus Denis Klioejev. Schuiteman, jeugd-in- ternational bij Jong Oranje, speelde opnieuw een ongeluk kige wedstrijd. Vorige week kreeg hij met de reserves zwaar klop tegen Ajax 2 (7-0), zaterdag was hij medeschuldig aan twee van de vier tegentreffers tegen de amateurs. Het duel verliep allerminst vriendschappelijk. Er waren enkele opstootjes als ge volg van Irritaties in het veld. 5-7, 6-4) maakte de 23-jarige Krajicek het klusje gistermiddag af: 6-4, 6-4, 6-2. Het Nederland se Davis Cup-team bereikte daarmee voor de derde keer in successie de laatste acht van de Davis Cup en voor de derde keer ook speelt Oranje thuis. In '93 werd het een afgang tegen de Zweden op het Haagse Ma lieveld (1-4) en vorig jaar kwam de ploeg van Stanley Franker te kort in Rotterdam tegen de VS: 2-3. Het is over zeven weken opnieuw een loodzware klus, maar als Oranje voor 2000 de Cup wil winnen - en volgens Franker kan dat - zal de stap naar de laatste vier toch een keer gezet moeten worden. Ne derland kan zich vastklampen aan de voortdurende strijd die binnen het Duitse team woedt. Boris Becker en Michael Stich willen altijd veel geld zien voor een interland en met name de bepaald niet van chauvinisme overlopende Becker wil nog wel eens afzeggen. De laatste ontmoeting tussen de twee naties was in 1990 in Bremen. Het was de allereerste wedstrijd van Nederland in de toen gevormde wereldgroep van de beste zestien landen. Oranje, met Michiel Schapers en Tom Nijssen, verloor met 3- 2. Stich was toen nog een aan komend talent en verloor in het enkelspel zelfs van Nijssen. Nederland is een volwassen lid van de wereldgroep gewor den, maar nog niet meer dan dat. Kopman Krajicek (hij won in zijn leven een keer van Bec ker en twee keer van Stich) en keuzeheer Franker erkennen dat Nederland nog veel heeft te leren in de Davis Cup. Dit toer nooi stelt hoge eisen aan de spelers en die zijn vooral men taal van aard. Het was wat dat betreft veelzeggend dat Eltingh en Haarhuis zaterdagmiddag klaagden over een 'vijandige sfeer' bij de Zwitserse suppor ters, die er alles aan deden om het verlies van Rosset te com penseren met tromgeroffel, ge fluit en gestamp op de bankjes. Volgens Eltingh begrijpen de mensen op de tribune het ten nis niet. Maar men kan het ook omdraaien: begrijpen de Neder landse spelers het Davis Cup- tennis wel? Stijl Eltingh: „Ik vond dat het soms te ver ging." Franker: „Ik vind dat de ondersteuning in stijl moet gebeuren. Die was hier zoek, dit was het moeilijkse pu bliek ooit. Ik vind dat de gren zen steeds vaker vervagen in de Davis Cup." Krajicek was de enige die de vijandige toe schouwers gisteren als pepmid del gebruikte. Bij het verlaten van de baan na zijn overwin ning liep hij voor de tribunes langs waar de Zwitsers hem voor alles en nog wat uitmaak ten. Krajicek maakte een bui- Richard Krajicek juicht nadat hij Nederland het derde punt heeft bezorgd tegen Zwitserland. ging alsof hij de Royal Box op Wimbledon groette, het cynis me droop er vanaf. En op de vraag van een verslaggever of hij zich had geërgerd aan de supporters zei Krajicek: „Nee hoor, ze waren wat stil en soms maakte ik een gebaar dat ze even wakker moesten worden." Later gaf de nummer zeven tien van de wereld toe dat hij heus nog wel wat ervaring mag opdoen met het spelen van Da- vis Cup-wedstrijden. „Ik heb nog niet echt grandioos ge- spresteerd voor Nederland. Ik voel me ook nog geen echte kopman, al ben ik dan volgens de ATP-ranking de beste in het team." Krajicek - die na zijn neder laag op vrijdag tegen Hlasek een analyse per telefoon maakte met zijn privé-coach Rohan Goetzke - zegt dat in interlands de druk vaak onbewust wordt vergroot. „In Davis Cup speel je altijd een finale, zo voel ik dat. Je kunt er niet ingroeien per ronde zoals bij een normaal toernooi. De echte toppers gaan daar beter mee om dan ik." Franker: „Je kunt wel twee spelers bij de top twintig heb ben of top tien, maar daarmee ben je nog geen Davis Cup-top per. Jakob Hlasek is 71 van de wereld, maar in Davis Cup is die man top tien. Wij hebben die spelers nog niet." De 30-jarige Hlasek kwam trouwens op de laatste dag niet eens meer in actie toen de koers op 3-1 gelopen was. Hij zou te gen Eltingh spelen om des kei zers baard. „Jacco en Jakob hebben allebei evenveel buik pijn en kunnen niet spelen," zei FOTO AP de Zwitserse coach Stephane Oberer met een glimlach. Zo gaat in Davis Cup. Terwijl de tennisbond feest vierde en met de gedachten al in Utrecht was, stonden op de baan twee reser ves het publiek te vermaken. Jan Siemerink won met 6-4, 6-3 van Patrick Mohr, de nummer 301 van de wereld. De Rijnsbur ger (ranking 66) bracht de eind stand op 4-1. En in de hal zong het Oranje-legioentje 'Oh wat zijn die Duitsers bang'. runsburg rob onderwater Met nog 12 minuten te spelen leek Rijnsburgse Boys - ARC za terdag beslist. Dertig seconden na de rode kaart van Rijnsbur ger Jaco van Delft tekende de Alphense Amsterdammer Mar co Dijkhuizen voor 1-2 en op de bank wist Rob Kiebert wat dat betekende: een verloren wed strijd. Het voorspelbare van voetbal is echter dat er zoveel onvoorspelbaars gebeurt. Een minuut later^stak de trainer van Rijnsburgse Boys zijn handen juichend omhoog na een magnifieke gelijkmaker van Fol- kert Wesselius: 2-2 en daarbij bleef het. ARC deed zichzelf daarmee tekort en na afloop was dat dui delijk te merken in de catacom ben. Trainer Dick Alberts wreef rechtsback Walter van der Wei den de schuld van de gelijkma ker in zijn schoenen. Alberts: „Met alle respect voor de tegen stander, maar die had over de lijnen gemoeten", doelde de oe- fenmeester op het moment dat Patrick Kamperveen zijn tegen stander uitspeelde en de bal op het hoofd legde van Folkert Wesselius. Het was ook een beetje toneelspel, gaf Alberts naderhand toe. „Ik kan als trai ner beter wat tegen die jongen zeggen, dan anderen. Als ik Van der Weiden op zijn fout wijs, hoeven anderen dat niet meer te doen. Voor zo'n jongen is dat beter." Alberts is ruim een maand aan het werk in Alphen en het lijkt er op dat zijn aanpak succes heeft: vijf uit drie. „Ik werk anders dan Van Zwam, dat mag duidelijk zijn. Ik ben een praktijkjongen, die alleen de la gere school heeft afgemaakt. Wat de jongens in elk geval be seffen is dat ze moeten vechten. Ze weten ook wel als ze dat niet doen, het afgelopen is in de eer ste klasse. Trek die vijf punten die we uit de laatste drie wed strijden hebben gehaald van het totaal af. Dan staan we dik on deraan." ARC is onder Alberts getransformeerd in een vecht machine. De ploeg was aanvan kelijk het antwoord schuldig op het betere tegenspel van Rijns burgse Boys, dat Jeffrey van Patrick Kamperveen 'wurmt' zich langs zijn bewaker en zal even later de voorzet afleveren waaruit Folkert Wesselius 2-2 scoort. Driel tijdens de warming-up zag afhaken. Na de 1-0 van Martin den Haan, de aangever was Fol kert Wesselius, leek Rijnsburgse Boys op weg naar een regelma tige overwinning. Maar alles wat er zaterdagmiddag op Mid- delmors gebeurde, had met re gelmaat niets te maken. Na 26 minuten hadden drie spelers het strijdperk gekwetst verlaten. Dick Heemskerk (RB) en Paul Dijkman (ARC) beroerden niet de bal maar eikaars hoofd en beiden verlieten aangeslagen het speelveld. Even daarvoor was Peter van Duyn (RB) met een (naar later bleek) spier- scheuring afgevoerd. Rijnsburgse Boys moest door die gebeurtenissen de halve ploeg omgooien. Jaco van Delft, begonnen als rechtsback, ver huisde naar de rechterspits po sitie, de invallers Arjan Heems kerk en Marco Mulder bemoei den zich met de bewaking van de ARC-spitsen Boer en Bos. Door de mutaties verloor Rijns burg de greep op de wedstrijd. Heemskerk en Mulder hadden de grootste moeite met het Al phense spitsenduo, dat zich steeds nadrukkelijker roerde in de buurt van Hans Schot. Mar co Dijkhuizen loste eerste een FOTO HIELCO KUIPERS waarschuwingsschot (Schot pa reerde), maar de inzet van in valler Van Meggelen was de Delftse poortwachter te veel: 1- 1. De tweede helft werd gedic teerd door ARC. Na een minuut verdienden de bezoekers een strafschop na een overtreding van Mulder op Bos, maar de warrige fluitist Van der Neut wuifde het geval weg. Onder lei derschap van Marco Dijkhuizen dwong ARC Rijnsburgse Boys tot verdedigen. Dat wekte onder diverse geelzwarten de nodige irritatie op. Nu kan Dijkhuizen bij zijn tegenstander in woord en daad het bloed onder de na gels vandaanhalen, maar dat mag geen reden zijn om hem omver te schoffelen. Martin den Haan, Patrick Kamperveen en Jaco van Delft vergrepen zich als beginnelingen aan Dijkhui zen. De eerste twee kregen geel, de laatste rood. Rijnsburg vond dat Van Delft zwaar bestraft werd, maar zijn overtreding was uiterst dom en gebeurde vlak voor de ogen van de leidsman. Nadat pal daarop Dijkhuizen schitterend voor 1-2 zorgde, leek de strijd gestreden. Maar Kamperveen (de voorzet) en Wesselius (de doeltreffende kopbal) gaven het onderhou dende potje een verrassende wending. Kiebert was blij met het punt. De trainer heeft het de laatste weken onverwacht moeilijk met de ploeg, die 'opging' voor een positie net onder de top drie. Nu bungelt Rijnsburg net als vorig seizoen weer in de buurt van de rode streep. Voor Kiebert is de oorzaak duidelijk. „Qua potentie doen we heus niet zo veel onder dan de rest van de ploegen in de eerste klasse, Kat wijk uitgezonderd. Het zit bij Rijnsburgse Boys tussen de oren. We spelen twee wedstrij den goed, dan volgt er weer een inzinking. Tegen toppers als Katwijk vechten ze als leeuwen, de week erop lopen ze te fliere- fluiten. Dat manco loopt als een rode draad door deze competi tie." De oefenmeester is er moedeloos van geworden en is teleurgesteld in sommige spe lers. Hij heeft zijn conclusies al getrokken. Kiebert wacht met maatregelen tot aan het eind van het seizoen. „Want ik moet nog een half seizoen met deze groep verder." Rijnsburgse Boys: Schot; Van Delft. Dick Heemskerlc (Arjan Heemskerk). Klaassen, Den Haan; Buis, Roos. De Ruijter; Van Duyn (Mulder), Wesselius. Kamperveen. ARC: Wins; Van der Weiden. Kooy, Bloemheuvel, Hoogendoorn; Dijkman amsterdam gpd Met Frank Rijkaard gaat er te genwoordig altijd iets fout als de klassieker tegen Feyenoord wacht. Sinds zijn terugkeer uit Milaan speelt Ajax komend weekeinde voor de derde keer in competitieverband tegen de aartsrivaal. Rijkaard ontbreekt dan voor de derde maal om de zelfde reden: een schorsing. In de opwarmronde tegen NAC (3- 1) liep hij gisteren op slag van rust tegen zijn vijfde gele kaart aan bij een door hem onnodig veroorzaakte strafschop. Daarmee herhaalde zich voor Rijkaard de geschiedenis van vorig jaar. Toen zette hij zichzelf pal voor Ajax-Feyenoord (bij FC Twente) buitenspel. De return in Rotterdam miste hij later in het seizoen ook al, want toen kreeg hij een week eerder een fatale prent in het door Ajax verloren bekerduel tegen NEC. Toeval of niet? Rijkaard haal de een uur na de wedstrijd te gen NAC nuchter de schouders op. „Het is doodzonde dat dit nu weer moet gebeuren. Heel jammer zelfs, maar ik voel me totaal niet schuldig. Ik ging ge woon voor de bal om die speler van NAC het schieten te belet ten." Met alle gevolgen van dien voor Rijkaard en Ajax. Trainer Louis van Gaal keek daarom tij dens de pauze van Ajax-NAC al een week vooruit. Hij deed de verschuivingen in zijn elftal die ook zondag in het Olympisch Stadion zijn te verwachten. Rijkaard bleef dus in de kleed kamer, Seedorf kreeg in de tweede helft de centrale rol op het middenveld met Finidi Ge orge rechts naast zich en inval ler Mare Overmars daarvoor. Zo wil Van Gaal tegen Feyenoord ook starten, tenzij er deze week met de geblesseerde spelers nog wonderen gebeuren. Mogelijk is Litmanen tegen Feyenoord weer basisspeler, maar die kans acht Van Gaal zelf heel klein. „Ik ben bang dat Litmanen het net niet redt. En voor Ronald de Boer komt die wedstrijd hele maal nog te vroeg. Hij heeft vier weken niks gedaan, dus acht ik het uitgesloten dat hij er in een paar dagen bovenop komt. Maar je weet het natuurlijk nooit helemaal zeker", aldus Van Gaal die tegen Feyenoord voor de laatste maal ook geen beroep kan doen op Davids. Van Gaal heeft echter genoeg achter de hand om die klappen op te vangen, al bleef zijn ploeg vooral in de tweede helft tegen NAC ver beneden Amsterdams Peil. Met de eindstand al op het bord, maakte Ajax er een rom meltje van. „Ik zag allemaal kleine bv'tjes op het veld. Ieder een was op eigen succes uit, omdat de wedstrijd al lang was gespeeld." Een uitzondering maakte Van Gaal voor Winston Bogarde die voor het eerst een hele wed strijd speelde. Hij kreeg de voorkeur boven Tarik Oulida. „Ik ben heel tevreden over wat Bogarde vanmiddag heeft laten zien. Hij heeft bewezen goed in ons systeem te kunnen voetbal len". Voetballen deed Ajax eigenlijk maar één helft tegen NAC. Het leverde binnen h?it half uur al een veilige marge van twee doelpunten op. Kluivert knalde de bal eerst na een fraaie om haal van Ronald de Boer in het dak van het doel en scoorde halverwege de tweede helft nog eens uit buitenspelpoisitie. Van den Brom kreeg vervolgens een niet te missen kans aangeboden door Blind (3-0) en bij die stand geloofde Ajax het verder wel. Tot opluchting van NAC dat met een uitblinkende Lokhoff bleef bespaard van een flink pak slaag. Remie deed zelfs uit een strafschop iets terug: 3-1. Rijk aard stond al lang onder de douche toen Ajax tot ergernis van Van Gaal besloot om het daar in de tweede helft maar bij te laten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13