Handelsoorlog VS-China 'slechts kwestie van tijd' Kroatië speelt hoog spel met uitwijzen VN-vredesmacht Buitenland )uitsers woedend over vrijspraak neo-nazi's tecordvondst maffiawapens in Napels Ben-Goerion wilde Galilea zuiveren van Palestijnen Palestijnse moslims in gebed Russisch leger boekt winst op Tsjetsjenen Iran waarschuwt Britten voor uiten beschuldigingen Zagreb wijst internationaal vredesplan voor Kroatië af Omvangrijke renovatie voor paleis Versailles VTERDAG 4 FEBRUAR11995 AFP Agence France Presse ANP* Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent RTR Reuter UPI United Press Interr Kirgizië kiest nieuw parlement De bevolking van de Centraalaziatische republiek Kirgi- pëgaat morgen naar de stembus om een nieuw parlement te dezen. De voormalige Sovjetrepubliek staat sinds 1991 onder Biding van de regering van president Askar Akajev. De stemge hebben de keus uit 1.021 kandidaten van wie er maar 860 niet gebonden zijn aan een partij. De Jogorku Kenesh Kamer in het Kirgizisch) telt 105 leden. Ierland laat vijf IRA-gevangenen vrij De Ierse regering heeft gisteren vijf IRA-gevangenen ver vrijgelaten. Het was de tweede keer dat Ierland gevange vrijliet sinds het Iers Republikeins Leger (IRA) vijf maanden een bestand afkondigde. Vorige maand kwamen negen vervroegd vrij. Onder de vijf die gisteren werden vrij gelaten was de enige vrouwelijke IRA-gevangene in de Ierse Re publiek. Het gaat om Pamela Kane, die in 1990 tot tien jaar cel tverd veroordeeld wegens een gewapende overval. Rode Kruis vraagt miljoenenhulp r.ENÉVEHet Internationale Comité van het Rode Kruis heeft re geringen gisteren opgeroepen ruim 820 miljoen gulden beschik baar te stellen voor hulpverlening in dertig landen. Van het geld 355 miljoen gulden bestemd voor Afrika. Het Rode Kruis heeft zijn grootste operaties lopen in Angola en Rwanda. Verder peeft de organisatie 107 miljoen begroot voor voormalig Joego en 71,5 miljoen voor Tsjetsjenië. Dorp Georgia weert zwarten uit winkel union In het dorp Union Point in de Amerikaanse staat Georgia hebben zwarte inwoners een rechtszaak aangespannen omdat tij een verbod hebben gekregen in winkels te komen. De politie Sn Union Point stelde onlangs een lijst samen met verdachten ran winkeldiefstal. De lijst ging rond onder de plaatselijke mid- lenstand, die de deur vervolgens op slot hield voor 21 zwarten n de leeftijd van 16 tot 30 jaar. De tien mannen die naar de echter stappen zeggen dat zij nog nooit zijn aangeklaagd we- ;ens diefstal. Suimtecontact VS-Rusland twijfelachtig £ape Canaveral De historische proef van maandag waarin een Amerikaans ruimteveer het Russische ruimtestation Mir tot op tien meter nadert, dreigt in het water te vallen. Dit komt doordat een van de 38 stuurraketmotortjes van het veer Discovery niet werkt. De brandstof in het motortje is bevroren. Mogelijk slagen de astronauten erin dit te verhelpen door het veer zo naar de zon te draaien dat de brandstof ontdooit. Als dat niet lukt, moet de donderdag gelanceerde Discovery wegens de gevoelige zon nezeilen van Mir op een afstand van driehonderd meter blijven. Gemummificeerde lijken in kerk Boedapest Hongaarse archeologen hebben uit een crypte van een roomskatholieke kerk 200 jaar oude doodskisten opgegra ven waarin tot hun verrassing uitstekend geconserveerde lijken bleken te liggen. De doden zijn door unieke klimaatomstandig heden in de kerk op natuurlijke wijze gemummificeerd. Reli gieuze voorwerpen die de doden zijn meegegeven zijn ook uit stekend geconserveerd en zelfs een deel van de kleding is be waard gebleven. Bijna-botsing KLM-toestel Lissabon ussabon/amsterdam Een toestel van de KLM heeft gisteren op het vliegveld van Lissabon de start afgebroken omdat gelijktijdig een vliegtuig van de Portugese luchtmacht op een kruisende laan het luchtruim koos. Een woordvoerder van de KLM op Schiphol heeft dat gisteren. De start werd op last van de ver keerstoren gestopt. Het toestel van de KLM, een Airbus A310 met 124 mensen aan boord, startte vóór een vlucht van Lissabon via Porto naar Amsterdam. AMBURG DPA-Rtr-GPD Duitland is gisteren veront- 'aardigd gereageerd op de vrij- praak van twee neo-nazi's, die penlijk de massamoord op jo- en loochenden als 'Auschwitz - nythe'. De voorzitter van de lentrale Raad van de Joden in )uitsland, Ignatz Bubis, sprak iver een dramatisch vonnis, imdat het neo-nazi's stimu- eert. Ook verschillende politici veroordeelden de beslissing van Ie rechter. Een rechtbank in Hamburg iprak gisteren twee neo-nazi's vrij die in maart vorig jaar op ven antwoordapparaat van een echtsextremistische infolijn aitiek uitten op de film Schind- ers List. De film over de joden- 'emietiging in een concentra- iekamp zou de 'mythe over luschwitz' (de vergassing van WPELS-DEN-HAAG-ROME DPA-ANP-Rtr VS grijpen in als bescherming intellectueel eigendom uitblijft WASHINGTON Rtr Een handelsoorlog tussen de Verenigde Staten en China lijkt slechts een kwestie van tijd. Volgens de Amerikaanse handelsgezant Mickey Kantor zullen de VS niet aarzelen de eerste stappen daartoe te zetten als er geen overeen stemming komt over bescherming van intellectueel ei gendom. De Amerikaanse regering geeft vandaag uit sluitsel. miljard dollar aan inkomsten doordat Chinese bedrijven mas saal CD's, laserdiscs en software kopiëren. De al maanden sle pende onderhandelingen zijn een week geleden afgebroken. Kantor had de Chinezen daarna uitgenodigd voor overleg naar Washington te komen, maar die invitatie bleef onbeantwoord. Het is niet onmogelijk dat de geringe concessiebereidheid van Peking te maken heeft met De VS hebben gedreigd met een miljard dollar (1,7 miljard gul den) aan strafmaatregelen, via verhoging van de Amerikaanse importtarieven op Chinese pro- dukten, als voor vandaag geen afspraken over de bescherming van auteursrechten, patenten en handelsmerken zouden zijn gemaakt. Amerikaanse onder nemingen derven jaarlijks een politiek gemanoeuvreer in ver band met de naderende dood van de Chinese leider Deng Xiaoping. „Maar dat is China's probleem, niet het onze. De ba nen van Amerikaanse werkne mers staan op het spel", zei Kantor. De Chinezen hebben ge dreigd de Amerikanen met gelij ke munt te betalen. Peking heeft al een lijst gepubliceerd met sancties die van kracht worden als de VS hun dreigement waar maken. Amerikaanse autofabri kanten zoals Chrysler kunnen dan joint ventures in China voorlopig vergeten. Het Ameri kaanse bedrijfsleven neemt de ze sancties op de koop toe, om dat het de slepende zaak einde lijk eens opgelost wil zien. Vooral de Amerikaanse film en muziekindustrie, die zegt jaarlijks honderden miljoenen aan inkomsten mis te lopen door de Chinese praktijken, staat vierkant achter de rege- ring-Clinton. Niet in het minst omdat de Chinese namaak- CD's en -videocassettes worden geëxporteerd. Er circuleerden in Hongkong laser-cd's van Dis ney's bioscoopklapper The Lion Kingvoordat de tekenfilm op vi deocassette te koop was. Amerikaanse zakenlieden in Peking hebben evenwel hun be denkingen bij de opstelling van de VS. Zij zeiden ook dat de Chinese regering begin volgen de week een onderhandelings team naar Washington zal stu- jeruzalem» ap David Ben-Goerion, de stichter van Israël en de eerste premier en minister van defensie van de joodse staat, had tijdens de oor log van 1948 het plan de strijd weer op te pakken om de Pales tijnen te verdrijven uit Galilea. Dat blijkt uit documenten die gisteren zijn vrijgegeven. Ben- Goerion stelde in september 1948 voor dat Israël het toen van kracht zijnde staakt-het-vu- ren zou schenden om de gren zen van het joodse gebied op te schuiven, aldus een bericht in de krant YediothAhronoth. „Als wij centraal Galilea zui veren van Arabieren zou dat grote voordelen hebben", heeft Ben-Goerion volgens de docu menten destijds tijdens een ka binetszitting gezegd. „Blijkbaar zitten er maar liefst 100.000 Arabieren in dat gebied." Ben- Goerion suggereerde vervolgens dat Israël de vernieling van een waterpompstation, waardoor de watertoevoer naar Jeruzalem was afgesneden, als excuus zou kunnen hanteren om de strijd te hervatten. Sinds juli 1948 was een staakt-het-vuren van kracht, dat grotendeels werd nageleefd. Ben-Goerions voorstel werd met een meerderheid van zeven tegen vijf stemmen door het ka- miljoenen joden in de Tweede Wereldoorlog) in leven houden, aldus de aanhangers van de zeer rechtse F AP- beweging. Doelbewust vermeden zij de gangbare uitdrukking 'Auschwitz-leugen'. Op het be zigen daarvan staat een gevan genisstraf van vijfjaar. De officier van justitie had te gen het tweetal zes maanden gevangenisstraf geëist wegens ophitserij, smaad en het belas teren van de nagedachtenis van de slachtoffers. Hij heeft aange kondigd tegen het vonnis in be roep te gaan. Het is de tweede keer dat een Duitse rechter in opspraak raakt door een voor neo-nazi's posi tief vonnis. In augustus vorig jaar werd de leider van de neo- nazistische partij NPD, Deckert, door de rechtbank in Mannheim een 'beginselvaste man met verantwoordelijk heidsgevoel' genoemd. Deckert had eveneens de massamoord op joden gebagatelliseerd. Hij werd tot een jaar voorwaardelijk veroordeeld. Ook hier heeft de officier hoger beroep aangete kend. Deckert zal waarschijnlijk in april weer voor de rechter moeten komen. Het paleis van Versailles wordt gerenoveerd. Bijzonderheden over het omvangrijke renovatie plan, die naar verwachting twintig jaar in beslag zal nemen, lekten deze week uit in de Fran se pers. Tot groot ongenoegen van het ministerie van cultuur, dat het plan 'Grand Versailles' volgende maand had willen presenteren. Op de vervanging van duizend omgewaaide bo men in 1990 en het opknappen van het gehucht van Marie An toinette na is aan verbetering van Versailles weinig gedaan. Volgens het renovatieplan ko men er bibliotheken, boekwin kels, restaurants en onderzoeks centra in Versailles, evenals een universiteit die is gespeciali seerd in studies van de 17de en 18de eeuw. Het park zal worden uitgebreid van 800 tot 1.200 hectare. Ook komt er een on dergrondse parkeergarage. Bo vendien moet het publiek beter toegang krijgen tot de waarde volle kunstcollectie in het pa leis. Zo'n 120 zalen met 6.000 schilderijen, beelden en meu belstukken zijn al jaren geslo ten. De paden in de tuinen zul len worden verbeterd en vol gens de krant Le Monde zal het Grand Trianon, een van de twee kleine paleizen, elektriciteit krij gen. Het hoofdpaleis en de tuinen die open zijn voor publiek vor men slechts een fractie van het complex dat in de tweede helft van de 16de eeuw door Lode- Russische militairen kijken toe als inwoners van Grozny de nog altijd belegerde stad ontvluchten. foto reutér binet verworpen. De oorlog ein digde enige maanden later, be gin 1949, met een door de Vere nigde Naties bemiddeld formeel bestand, waarin tevens Israëls grenzen werden vastgelegd met de Arabische buurlanden en met de Westoever en de Gaza- strook. Ben-Goerion voorspelde dat deze beslissing van het ka binet 'generaties lang betreurd' zou worden. Pantservoertuigen en soldaten van het Russische leger hebben gisteren een belangrijk succes geboekt in de strijd tegen de Tsjetsjeense opstandelingen. Zij bezetten het strategische kruis punt waarlangs de weg van Grozny naar het door de rebel len beheerste gebied ten zuiden van de hoofdstad gaat, zo heb ben Tsjetsjeense strijders toege geven. Tientallen voertuigen met Tsjetsjeense strijders en vluch telingen reden gisteren over de weg die Grozny met het zuiden verbindt. Ze kwamen uit de richting van het kruispunt dat ongeveer twaalf kilometer ten zuiden van Grozny ligt. De Rus sische troepen beheersen nu het verkeer naar de centrale wijk Minoetka en de wegen naar het oosten en de bergen in het zuiden. De enige route naar de hoofdstad die nog in handen van de Tsjetsjenen is, is die door de wijk Tsjemoretsjié, maar die is door de bombarde menten van de laatste week on bruikbaar geworden. De Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) heeft het 'onredelijk gebruik van geweld' door het Russische leger in de republiefc gekritiseerd. Het OVSE-bestutif keurt ook de 'zware schendiri^ gen van de mensenrechten voor en na het uitbreken van de cri sis' af. Ook de Russische verte genwoordiger in het bestuur, waarin de diplomatieke verte genwoordigers van de 53 lidsta ten zitting hebben, stemde met de verklaring in. nicosia ap Groot-Brittannië moet voor zichtigheid betrachten in de re latie met Iran. Dat heeft de geestelijk leider van Iran, aya tollah Ali Khamenei, gisteren tij dens een gebedsdienst in Tehe ran gezegd. De Iraanse regering heeft aanstoot genomen aan re cente artikelen in Britse kranten waarin Iran wöórdt aangewezen als de kwade genius achter de 'Lockerbie-aanslag'van 1988. In januari heeft Groot-Brit tannië Iran al tegen zich in het harnas gejaagd door het land, in het kielzog van de Verenigde Staten en Israël, te bestempelen als 'het belangrijkste gevaar' voor de verspreiding van kern wapens. Khamenei zei dat de banden tussen Iran en Groot-Brittannië 'breekbaar' zijn en dat Londen er goed aan zou doen „geen dingen te zeggen die het Iraanse volk het idee kunnen geven dat het nog steeds de boze bedoe lingen van de afgelopen decen nia koestert". De betrekkingen tussen Iran en Groot-Brittannië staan al ja ren onder druk. Vorig jaar is de wederzijdse handel als gevolg hiervan gehalveerd. Het diepte punt in de betrekkingen werd in 1989 bereikt nadat de vorige geestelijk leider van Iran, aya tollah Ruhollah Khomeini, de moslims in de wereld had opge roepen de Britse schrijver Sal man Rushdie te doden wegens belastering van de islam. Rusland en Bosnië gaan banden aan Jeruzalem» Islamitische Palestijnen bidden in een moskeëncomplex in de Oude Stad van Jeruzalem (een van de heilige plaatsen in de stad) ter ere van de eerste vrijdag van de vastenmaand Ramadan. foto epa Uitvoering plan kost twintig jaar wijk XTV werd gebouwd. Veel van de bijgebouwen waarin ooit het 20.000 leden tellende hof en de 4.000 bedienden huisden, staan sinds lange tijd leeg of zijn in gebruik bij verschillende mi nisteries. Ook stallen, koetshui zen en soldatenkwartieren staan leeg en grote stukken land die grenzen aan het landgoed dat in gebruik is als schietter- rein van het leger, worden niet onderhouden. ZAGREB-SARAJEVO-MOSKOU Het internationale vredesplan voor Kroatië lijkt een snelle dood te sterven. Na de separa tistische Serviërs in de Krajina heeft gisteren ook de regering in Zagreb de voorstellen van de ambassadeurs van de Verenigde Staten en Rusland en de bemid delaars voor ex-Joegoslavië van de Europese Unie en de Vere nigde Naties afgewezen. 'Vorm, principe, preambule (inleiding) en inhoud' zijn voor Kroatië niet te accepteren, aldus Smiljko Sokol, president Tudj- mans naaste adviseur. Volgens Sokol leidt het plan tot een ver deling van Kroatië. „En dat is in strijd met de grondwet." Sokol wees vooral op de voorgestelde federalisering van de door Ser viërs beheerste gebieden in Kroatië. „Zo wordt een staat in de staat gecreëerd. En dat is on- DEN HAAG SIMONE VAN DRIEL In één ding zijn politici in drie jaar waden door het Balkan-moeras mees ters geworden: het voorspellen van nieuwe spanningen, conflicten en oorlog. Dat kost namelijk niets. Nadat Kroatië het ingrijpende besluit nam om per I april de VN-vredesmacht (Unprofor) het land uit te bonjouren, is opnieuw aan veel waarschuwend vingerheffen gedaan. Geen laaiende reacties, geen sprake van economi sche sancties tegen Kroatië, dat met het besluit drie jaar VN-inspanningen teniet doet, de VN-operatie in Bosnië frustreert en doelbewust het risico neemt van nieuwe oorlog met de Ser viërs. Europese politici voeren voor de stilte als reden aan dat hard schreeuwen ook de verwachting van krachtig han delen wekt. En daarmee hebben zij de afgelopen jaren in ex-Joegoslavië een aantal zeer pijnlijke ervaringen opge daan. Maandag werd nog wel inder haast een vredesplan gelanceerd om de oorlogsdreiging tussen de Kroaten en de Serviërs, die eenderde van het Kroatisch grondgebied in handen hebben, af te wenden. Volgens dit plan krijgen de Serviërs in hun zelf uitgeroepen 'Servische repu bliek Krajina' in twee gebieden (Glina en Knin) politieke autonomie en in twee andere culturele autonomie (rond Vukovar en Pakrac). Hoewel op de Balkan 'nooit' soms op wonder baarlijke wijze 'ja' wordt, wezen de re acties van zowel de Kroaten als de Serviërs op weinig succes voor het plan, opgesteld door de ambassadeurs van Amerika en Rusland in Zagreb, Peter Galbraith en Leonid Kerestje- dijant, EU-diplomaat Geert Ahrens en VN-diplomaat Alfredo Matacotta Cor delia. Kroatië heeft Unprofor de wacht aan gezegd omdat de blauwhelmen vol gens Zagreb slechts als buffer funge ren tussen de Kroaten en de Serviërs en er geen zicht is op een oplossing. Met dit plan zou het zich toch moeten neerleggen bij het bestaan van een de facto Servische staat op haar grondge bied. De Serviërs willen aan het vre desinitiatief geen woord vuil maken zolang president Franjo Tudjman niet terugkomt op zijn besluit om Unpro for weg te sturen. De grote Servische baas in Belgrado, president Slobodan Milosevic, liet 'nee' horen door te wei geren de opstellers van het plan te ontvangen. En nog steeds ligt de sleu tel voor een definitieve vredesregeling in een akkoord tussen Servië en Kroa tië. Hoewel Kroatië's frustratie dat het al drie jaar geen zeggenschap heeft over eenderde van het grondgebied, begrij pelijk is, is het middel erger dan de kwaal. Tudjman's 'go home' aan de VN zou gebaseerd zijn op zijn inschat ting dat het inmiddels flink opgetuig de Kroatisch leger in staat is de Kraji- na-Serviërs militair het hoofd te bie den. Zijn belangrijkste militair advi seur, generaal Ariton Tus, zei onlangs dat Kroatië geen offensief tegen Kraji na zal lanceren. Er is volgens hem geen 'gevaar voor een grote oorlog, er is een mogelijkheid van kleine inci denten'. Dat gaat echter alleen op als Kroatië de beperktheid van een con flict zou kunnen dicteren en er zeker van zou kunnen zijn dat het nog altijd militair sterkere Servië zich er niet in mengt. En zakendoen met Milosevic is pokeren op het allerhoogste niveau. Hij wijzigt geregeld zijn agenda, zoals vorig jaar bleek uit zijn plotselinge breuk met de Bosnische Serviërs toen dezen het vredesplan voor Bosnië niet accepteerden. Milosevic wil, voor het moment, vrede, om onder de wurgen de sancties tegen Servië uit te komen. Voor dat doel heeft hij de Bosnische Serviërs geofferd en zijn 'Groot-Ser- vië'-plan opgeschort. Er gaan hardnekkige geruchten dat Tudjman Servië probeert af te kopen door in ruil voor non-interventie het oude plan van opdeling van Bosnië tussen Servië en Kroatië nieuw leven in te blazen. Volgens sommige berich ten is (de hoop op) zo'n deal de wer kelijke achtergrond van het gedwon gen vertrek van de VN-troepen. Toch is ook in het onwaarschijnlijke geval dat Milosevic Tudjman spijkerharde garanties geeft, de uitkomst nieuw ge weld, niet alleen in Kroatië maar ook in verhevigde mate in Bosnië. De toch al wankele federatie tussen de mos lims en Kroaten in dat land zal ten do de opgeschreven zijn. Als Kroatië een maal tot aan de nek in een oorlog is verwikkeld, hoeft het, de lauwe reac ties ten spijt, waarschijnlijk niet te re kenen op ook maar één blauwhelm om puin te komen ruimen. acceptabel." Uitgangspunt van de bemiddelaars was, om de Servische gebieden onder Kroatisch gezag te plaatsen maar met een grote mate van autonomie voor de Krajina. De leiding van de Serviërs in de Krajina wees het plan maandag al van de hand. Bovendien wil zij dat de VN-troepen als be schermingsmacht blijven. Za greb heeft geëist dat de 15.000 blauwhelmen vóór eind juni vertrokken zijn. VN-waarnemers in Bosnië meldden gisteren een verhevi ging van de strijd in Bihac. De noordwestelijke enclave is de zwakke schakel in het bestand dat de Bosnische regering en de Bosnische Serviërs begin dit jaar hebben bereikt. Het gebied is verdeeld tussen het 5de Korps van het moslim-regeringsleger en opstandige, door Serviërs ge steunde moslims. Zo'n 50 kilometer ten oosten van Sarajevo is het lijk gevon den van een Finse VN-militair. Over de doodsoorzaak is nog niets bekend. De Fin verdween donderdag toen hij samen met een Nigeriaanse collega op een waarnemersmissie was. De Ni- geriaan is door de Bosnische Serviërs aangehouden In Moskou kwamen de Russi sche minister Kozyrev (buiten landse zaken) en de Bosnische premier Haris Silajdzic overeen dat hun regeringen officiële ver tegenwoordigers gaan uitwisse len. Kozyrev noemde het besluit 'een belangrijke stap op weg naar volledige diplomatieke be trekkingen' tussen de twee lan den. Rusland was lange tijd de be langrijkste steunpilaar van de Bosnische Serviërs, maar stel den zich volledig achter het door de Bosnische Serviërs af gewezen vredesplan van de In ternationale Contactgroep. In dit voorstel gaat 51 procent van het Bosnische grondgebied naar Bosnische moslims en Kroaten en de rest naar de Bosnische Serviërs, die momenteel 70 pro cent in bezit hebben.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7