sÈÈBSti Kabinet: WAO op kleine schaal de vrije markt op 'Transseksuele asielzoeker behoorlijk in verdrukking' Binnenland edetineerden krijgen ileiding tot ondernemer ezen op school helpt en ïaakt krant populair Medaille voor verblijf in Bosnië CAO-overleg metaal opnieuw vastgelopen Werknemer mag niet onder dwang werken op zondag NS en busbedrijven willen van minister Ritzen compensatie ERDAG 4 FEBRUAR11995 ANP Algemeen Nederlands Persbur erde Pers Diensten is too r mag carillon zwijgen opleggen gfRCENPastoor Van der Sman in het Twentse Tubbergen jgteen afstandsbediening om het carillon op het plein voor jgemeentehuis het zwijgen op te leggen. De geestelijke had jrom gevraagd omdat tijdens begrafenisdiensten op zaterdag jlijke muziekklanken over het plein galmen. De afstandsbe- ining kost 2.200 gulden. orte, felle brand in AVRO-gebouw Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag kort hevig gewoed in het door Cinevideo gehuurde AVRO-ge- uw in Hilversum. De brand is vermoedelijk ontstaan in de re- kamer. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. jinister Zalm bezoekt Israël Minister Zalm van financiën brengt dinsdag en jensdag een bezoek aan Israël. Volgens een woordvoerder van ministerie betreft het vooral een beleefdheidsbezoek in het |er van de gemeenschappelijke vertegenwoordiging in de We- Hbank en het Internationaal Monetair Fonds (IMF). In die or- behartigt Nederland de Israëlische belangen. louseparty Steenwijk mag doorgaan De houseparty die op 11 februari in Steenwijk op het kram ma staat, mag van de rechtbank in Zwolle doorgaan. Zij dit gisteren in de procedure die door kerken en twee ïitieke partijen in Steenwijk was aangespannen. De eisers vre- I druggebruik, geluidsoverlast en mogelijk schending van de frouw neergestoken tijdens zitting l bosch Een 24-jarige Eindhovenaar heeft gistermiddag in It Paleis van Justitie in Den Bosch zijn 21-jarige ex-vrouw met mes neergestoken. Het slachtoffer is overgebracht naar het Ékenhuis, de man is aangehouden. De steekpartij deed zich lor tijdens een zitting over de alimentatie. ialf gedetineerden uit de ge- genissen Esserheem, Nor iaven en Bankenbosch in nhuizen volgen op dit mo- ht een opleiding tot zelfstan- ondernemer. Het gaat om groep langgestraften tussen 7 en 35 jaar. Voorheen kon gedetineerden een midden- ïdsdiploma halen, maar r gebeurde in de praktijk ;ens onderwijscoördinator on van de gevangenis Esser- m weinig mee. olgens KToon biedt de oplei- van het Centrum Be- ifsopleidingen (CBO) uit En- ,ede gedetineerden, die na i gevangenschap een bedrijf- illen beginnen, meer onder- \d dan het middenstandsdi- ideren die op school de krant >gen lezen, krijgen de smaak pakken en gaan daar thuis ie door. Dat blijkt uit onder- ik van de Stichting Krant in Klas (KIK). De leerlingen le- meer, vinden de krant leu- en minder moeilijk dan ze :hten en halen bovendien gere cijfers. let onderzoek werd gehou- onder honderd leerlingen de tweede klas van eeri ïdhovense MAVO. De vier ssen kregen drie maanden ïg een exemplaar van de int in hun regio, het Eindho- ns Dagblad. Ze mochten er gelijks tien minuten in lezen. :chts twee kinderen gebruik- ide tijd anders en schoven de ïnt terzijde. Aan het begin en aan het eind fens tot snelle anpak files op 'egen niet groter it percentage Nederlanders it meent dat er snel iets moet irden gedaan aan de files op wegen, is de afgelopen drie niet toegenomen. Het is op ,9 procent blijven staan, hoe- het aantal files en de lengte /an toenam. Dit blijkt uit on- irzoek dat in opdracht van jkswaterstaat is uitgevoerd, i De onderzoeksresultaten zijn nu toe geheim gehouden, nderzoeker Veling van het bu- Traffic Test wilde gisteren meer kwijt dan dat dege- pn die de filevorming aan wil- n pakken, vooral hoger opge- werkende mannen tussen Den 44 jaar zijn. [Ook maatregelen die de van het verkeer poeten bestrijden, raken uit de zo blijkt uit het onder- pek. Nog maar 44,9 procent de Nederlanders vindt de van het verkeer jtnstig en groot. Twee jaar gele ien was dat nog bijna 48 pro i Carpoolen, rekening rijden en et invoeren van een spitsvig- 'et stijgen in populariteit. Daar- Üj wordt wel één voorwaarde (esteld: de opbrengst van de fi- [anciële maatregelen moet [orden gebruikt voor het ver leer. VVD teleurgesteld over kabinetsbesluit Het kabinet wil voorkomen dat werkgevers zelf een WAO-verzekering afsluiten voor het personeel. Wel gaat het huidige stelsel met de voor ieder bedrijf gelijke WAO-premie op de helling. De WD is teleurgesteld over het kabinetsbesluit. De liberalen dringen aan op meer vrijheid voor de ondernemer en een grotere rol voor de particuliere verzeke raars. den haag gpd In het regeerakkoord is afge sproken dat de WAO en de Ziektewet anders worden opge zet. Meer marktwerking en ver schil in premiehoogte moeten de werkgevers aanzetten tot een socialer personeelsbeleid. De ondernemer met weinig uitval van personeel merkt dit in zijn portemonnee. Het kabinet ver wacht een besparing van 1,65 miljard gulden. Premier Kok liet gisteren na afloop van de ministerraad we ten dat de vrije markt weinig grip zal krijgen op de WAO. Het kabinet zal strenge voorwaar den stellen aan bedrijven die uit de landelijke WAO-regeling wil len stappen om het risico ver volgens bij een particuliere ver zekeraar onder te brengen dan- wel uit eigen zak te betalen. Volgens Kok is er geen sprake van een verbod 'maar willen we via de voorwaarden het uitstap pen van werkgevers ontmoedi gen'. Het kabinet wil daarmee voorkomen dat bedrijven met gezond personeel en veilig werk, massaal bij de bedrijfsver enigingen wegtrekken. Die zou den vervolgens blijven zitten met de 'slechte risico's' waar door een forse premiestijging onvermijdelijk is. Het kabinet kiest nu voor een gematigde marktwerking door verschil in WAO-premie tussen de ver schillende bedrijfstakken toe te staan. WD-woordvoerder Van Hoof laat weten dat 'het kabinetsbe sluit niet is wat de WD had ver wacht'. De WD zal de verant woordelijke WD-staatssecreta- ris Linschoten (sociale zaken) wijzen op de passage in het re geerakkoord waar de werkge vers de vrijheid uit de landelijke regeling te stappen is toege zegd. De PvdA had daar juist grote moeite mee. De Ziektewet wordt wel afge schaft conform de afspraken tussen de regeringspartijen. Nu al betaalt de werkgever de eer ste zes (kleine bedrijven twee) weken ziektegeld. Die termijn wordt uitgestrekt tot het gehele ziektewetjaar. De werkgever moet minimaal zeventig pro cent van het loon doorbetalen, via de CAO's wordt dit bijna al tijd aangevuld tot honderd pro cent. ploma. De gevangenen worden bij voorbeeld ook geholpen met het opstellen van bedrijfsplan nen en het aangaan van contac ten met banken. De cursus kost de gevangenissen 4.400 gulden per gedetineerde. De cursisten hebben aange geven eën ijzerzaakje te willen beginnen, iets in de textiel te gaan doen en een toeleverings bedrijf voor de horeca te willen starten. De horeca zelf is voor ex-gedetineerden gedurende vijf jaar verboden terrein. Als blijkt dat de groep de verwach tingen waarmaakt en een zelf standig bestaan opbouwt, dan zal de cursus 'Doelgericht zelf standig ondernemen' volgens Kroon ook voor anderen in Veenhuizen open staan. van de proeftijd, werden de leerlingen ondervraagd over hun leesgedrag. De leerlingen zelf verklaarden meer tijd aan de krant te besteden. Niet alleen op school, maar ook thuis. Hoe wel de meeste leerlingen vooral aandacht hadden voor sport en 'sensatieverhalen' vinden ze de krant leuker en interessanter dan ze aanvankelijk dachten. De leerlingen zijn het met hun leraren eens dat lezen van de krant helpt om algemene kennis te verbreden. Dat de krant hun schoolprestaties gun stig beïnvloedde, vonden de leerlingen niet. De leraren dachten daar echter anders over. Ze vonden dat de leerlin gen beter gingen lezen en mooiere resultaten haalden bij het tekstverklaren en begrij pend lezen, maar ook bij aard rijkskunde. schaarsbergen De militairen die onlangs uit Bos nië zijn teruggekeerd, kregen gisteren een herinne ringsmedaille. Sergeant Heun uit Apeldoorn, die gewond raakte door een kogel in de voet, was pre- sent op krukken. Voor hem worden de medailles op een Unprofor-kussen ter uitreiking gereed gehou den. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE Bolkestein wil overheidssteun imam-opleiding arnhem anp WD-ffactievoorzitter Bolke stein vindt een Nederlandse imam-opleiding zo belangrijk, dat de overheid daarvoor geld beschikbaar moet stellen. Dat zei hij gisteren in een radio-uit zending van de Stadsomroep Arnhem. „Ik weet niet hoeveel geld daarvoor beschikbaar is, maar het is belangrijk dat we met man en macht werken aan de integratie van onze islamitische medeburgers. Daarom ligt het voor de hand dat er in Neder land een opleiding tot imam komt", aldus Bolkestein. Staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) kondigde onlangs aan dat ze middelbare scholen de mogelijkheid wil geven hun islamitische HAVO- en VWO- leerlingen op te leiden tot imam. Ze kunnen daarvoor maximaal zeven uur per week inpassen in de zogeheten 'vrije ruimte' van de basisvorming, het gezamenlijke vakkenpakket in de eerste jaren van het voort gezet onderwijs. Netelenbos wil echter geen extra geld beschik baar stellen. Actiedreiging wordt steeds groter ruswuk anp der niet eens worden over het ziekteverzuim. De werkgevers willen dat voor iedere ziekmel ding vanaf de derde in een jaar een wachtdag (waarop geen loon wordt doorbetaald) wordt ingevoerd. De bonden willen op dat gebied geen enkele conces sie meer doen. De VUT lijkt niet langer een probleem te zijn. De leeftijd waarop oudere werknemers kunnen uittreden, gaat naar alle waarschijnlijkheid op 1 juli om hoog van 59 jaar naar 59 jaar en een maand. Een half jaar later gaat dat naar 59 jaar en drie maanden. Het uitkeringsper centage blijft 87,5 procent. Het werken op zaterdag is al leen nog een probleem met de in de Bovag verenigde garage bedrijven. De overige branche organisaties die bij de FWM zijn aangesloten (bij voorbeeld in stallatiebedrijven en metaalbe- werkingsbedrijven) hoeven niet zo nodig een CAO-bepaling over zaterdagwerk. De bonden zullen daarover apart met de Bovag gaan onderhandelen. Dat kan overigens grotere ge volgen hebben dan op het eer ste oog lijkt. Als er meer aparte afspraken worden gemaakt over belangrijke CAO-onderwerpen, dreigt de bedrijfstak-CAO zijn langste tijd te hebben gehad. De dreiging dat er vanaf 13 fe bruari acties zullen uitbreken in de metaalnijverheid, wordt steeds groter. Werkgevers en vakbonden in de 300.000 werk nemers tellende bedrijfstak konden gisteren opnieuw geen overeenstemming bereiken over een nieuwe CAO. Maandag loopt het ultimatum af dat de drie betrokken vakbonden eer der deze week hebben gesteld. De bonden hebben de werk geversorganisatie FWM gisteren een totaalpakket aan eisen voorgelegd. „Het is nu: take it or leave it", aldus een woordvoer der van de Industriebond FNV. Werkgeversonderhandelaar B. Vonk heeft de bonden echter laten weten tot volgende week donderdag de tijd nodig te heb ben om met zijn achterban te overleggen. Het 'eindbod' van de bonden voor een tweejarige CAO be helst een loonsverhoging van 1,75 procent en een eenmalige uitkering van een procent op 1 juli van dit jaar. Daar zou vol gend jaar juli nog eens 2,25 pro cent bij moeten komen. De FWM biedt een loonsverhoging van 1,5 procent op 1 juli 1995 en van 1,75 procent een jaar la ter. De partijen kunnen het ver- den haag anp Kabinet komt kamerfracties tegemoet dag is veiliggesteld. Dat werkge vers wat ruimere mogelijkheden krijgen voor zondagsarbeid door het schrappen van de voorwaarde dat dit ook wegens 'de aard van de arbeid' noodza kelijk is, hoeft in de praktijk niet tot wantoestanden te leiden, meent de bewindsman. In een schriftelijke beant woording van commentaar van de Tweede Kamer op zijn voor stellen, merkt de bewindsman op dat al onder de bestaande regels veel meer zondagsarbeid mogelijk is. De praktijk is echter dat beide partijen, werkgevers en vakbonden, daar zeer terug houdend mèe omspringen, al dus Melkert. Een werkgever kan een werkne mer niet dwingen op zondag te werken. Het kabinet is op dit punt door de knieën gegaan voor de bezwaren van de frac ties van CDA, SGP, RPF en GPV tegen de nieuwe Arbeidstijden wet. De werkgever mag beslui ten tot doorwerken op zondag als dat 'uit de bedrijfsomstan digheden voortvloeit'. Maar de werknemer 'hoeft op zondag geen arbeid te verrichten zon der zijn instemming'. Minister Melkert (sociale za ken) denkt dat met deze aan vullende formulering de positie van werknemers met gewetens bezwaren tegen werken op zon- Financieel nadeel wegens schrappen OV-kaart den haag anp De Nederlandse Spoorwegen en de busbedrijven leggen zich niet zonder meer neer bij het besluit van minister Ritzen (onderwijs) de OV-kaart voor scholieren af te schaffen. De vervoersbedrij ven menen dat ze van deze maatregel financieel nadeel on dervinden en willen compensa tie. Ritzen wil de studiefinancie ring voor scholieren in het voortgezet onderwijs van acht tien jaar en ouder afschaffen, waarmee ook het recht op een OV-kaart voor deze groep ver valt. Op zijn vroegst per 1 janu ari 1996 geldt het recht op stu diefinanciering en OV-kaart in principe dan alleen nog voor studenten aan hogescholen en universiteiten. Dat betekent dat het ministe rie van de vervoersbedrijven zo'n tien procent kaarten min der afneemt op een totaal aan tal van 600.000. De maatregel levert Ritzen 90 miljoen gulden op. Dat geld wil de minister ge bruiken om de tegenvaller van 122 miljoen te compenseren die voor hem aan de huidige OV- kaart kleeft. Dat bedrag moet het ministerie aan NS en busbe- Stichting Nederlands Gendercentrum houdt vandaag jubilieumcongres amsterdam thea van beek Transseksuele asielzoekers die naar Nederland zijn gevlucht, komen steeds vaker in de pro blemen. Door de snelle asiel procedures in de nieuwe aan meldcentra voor vluchtelingen is de tijd te kort om de proble matiek van deze mensen te her kennen en te toetsen. Dat zegt de Stichting Neder lands Gendercentrum dat de kennis bevordert over trans- seksuelen en hulp geeft. De pro blemen van buitenlandse trans- seksuelen komen vandaag aan de orde op een congres van de Landelijke Kontaktgroep Tra vestie Transseksualiteit in de Vrije Universiteit (VU) van Am sterdam. Bij de aanmeldcentra in Rijsber- gen en Zevenaar is 24 uur de tijd om vluchtelingen te schiften als kanshebber op een vluchte lingenstatus. Probleem is dat degenen die hun land zijn ont vlucht uit angst voor vervolging zich niet gemakkelijk in een et maal blootgeven als transseksu- eel. Daarom moeten zij een ver blijfstitel krijgen, vindt het Gen dercentrum. Het zou om 'een tiental' asielzoekers gaan. Volgens dr. A. Verschoor, als psycholoog verbonden aan zo wel het Gendercentrum als aan de Vrije Universiteit, speelde deze problematiek een paar jaar terug nog niet. „Toen kregen deze mensen nog een verblijfs vergunning. Tot nu toe is nog niemand het land uitgezet, maar er spelen wel verschillen de beroepszaken. Het gevolg is dat deze mensen, na te zijn uit geprocedeerd, in Nederland on derduiken of gaan zwerven." Met het jubileumcongres viert de kontaktgroep 25 jaar hulp verlening aan travestieten en transseksuelen. De werkgroep Travestie Transseksualiteit ontstond in 1970 om lotgenoten bij te staan. Verschoor was van meet af aan bij de hulpverle ning betrokken. „Die bijeenkomsten werden aanvankelijk strikt besloten ge houden. Men kon zich er om kleden en er werd ook wel kle ding te koop aangeboden. In die tijd was het nog verboden als man in vrouwenkleren op straat te lopen. Je werd opgepakt door de politie, kreeg een boete en met opgetrokken rok werden foto's van je gemaakt. Daama werd je in een drenkelingenpak naar huis gestuurd. Een zeer vernederende situatie. „Toen wij ermee begonnen werd nog niemand geholpen. Sommige mensen hadden al 25 jaar in therapie gelopen, kregen pillen of een slaapkuur en wer den beschouwd als psychia trisch patiënt", aldus Verschoor. Wat travestieten en transseksu elen met elkaar gemeen heb ben, is dat zij zich naar buiten toe presenteren als de andere sekse. Maar de transseksueel wil zich operatief van geslacht laten veranderen en de travestiet houdt het bij het dragen van vrouwenkleding. Een kwart van de transseksue len heeft een of meerdere zelf moordpogingen achter de rug voor ze in behandeling gaan. In Nederland zijn inmiddels zo'n duizend mensen van geslacht veranderd. Zo'n vijftien procent ondervindt ernstige maatschap pelijke problemen met de om geving, zoals het verlies van werk. De meeste moeite hebben echter de direct betrokkenen: ouders, partners en kinderen. Een goede opvang voor hen ontbreekt. Vrijwel alle relaties lopen uiteindelijk stuk. Toch zijn slechts dertien men sen bekend die achteraf proble men hebben met de operatie. Van hen leven negen weer in hun oude seksuele rol, hoewel ze tevreden zijn over de behan deling. Vier hebben zoveel spijt, dat zij operatief weer in de oude sekse willen terugkeren. „Nederland is het best georga niseerde land ter wereld, waar het gaat om transseksuologie", constateert Verschoor. „En de De 23-jarige Ovidiu Jugovici: „In Roemenië ben ik een monster." VU loopt daarin voorop als grootste centrum ter wereld en met de enige hoogleraar trans seksuologie. En hoewel er in een aantal landen wettelijke re gelingen bestaan en geopereerd wordt, stuiten transseksuelen in veel landen nog op proble men." „In Jordanië, Irak en Iran is het volstrekt onmogelijk als trans- seksueel te leven. In een land als Iran loop je zelfs de kans op de doodstraf. Maar ook in bij voorbeeld Roemenië staat er vijf jaar gevangenisstraf op." „De Nederlandse wet is zeer ruimhartig, ook voor buitenlan ders. Degenen die hier langer dan een jaar zijn en medisch FOTO ANP HERMAN PIETERSE worden behandeld, kunnen hier ook wettelijk hun geslacht laten veranderen. Maar in hun eigen paspoort blijft het bij het oude. De meesten willen en kunnen daarom helemaal niet meer te rug. In hun land van herkomst zou dat nooit worden geaccep teerd." drijven bijbetalen omdat veel meer studenten dan geraamd, kiezen voor vrij reizen door de week in plaats van in het week einde. De vervoersbedrijven beroe pen zich in een brief aan Ritzen op artikel 14 van het OV-con- tract. Dat bepaalt dat partijen een redelijke oplossing zullen nastreven, wanneer zich wijzi gingen yoordoen die een aan merkelijke invloed hebben op het aantal studerenden, en die voor één of meerdere partijen bezwaren opleveren. Patiënt vooraf informeren over wachttijd ingreep den haag gpd De patiënt moet van de arts meteen te horen krijgen hoe lang er op een medische in greep moet worden gewacht. Daarbij moet de arts ook alter natieve behandelmethoden noemen. Gedurende de tijd dat de patiënt wacht op behande ling moet een speciaal aange wezen arts met hem of haar contact onderhouden. Dat stelt de Nationale Raad voor de Volksgezondheid (NRV) in een advies aan het kabinet over de aanpak van wachtlijsten in de gezondheidszorg. Het stuk is gemaakt in samenwerking met het College voor Zieken huisvoorzieningen. Nu weten patiënten vaak he lemaal niet hoe lang zij op een bepaalde ingreep moeten wachten. Ook is onbekend met welke dokter zij contact moeten onderhouden. Volgens de NRV zijn er in sommige gevallen an dere behandelingen mogelijk waardoor de patiënt niet zo lang hoeft te wachten. De raad meent verder dat er in de gezondheidszorg normen moeten komen voor aanvaard bare wachttijden. Daarover zul len aanbieders van zorg, verze keraars en vertegenwoordigers van de patiënten afspraken moeten maken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5