Lijkwagen met twee kisten biedt uitkomst in uitgestorven Tiel Evacuatie rivierengebied was een logistiek wondertje Watersnood lildaten woedend over efening in Duitsland m til 1795.- Sjorren aan de monseigneur Helpende Duitsers willen volgens mij iets recht zetten Limburgers voelen zich in de kou gezet door Jorritsma artifort geprijsd volgens Artifort van tilViiiMiHiii Haastklus Terlouw neemt van Arnhem in burgemeester bescherming JDAG 4 FEBRUAR11995 3 ierland wil meer geld van EU |l» Nederland wil dat Brussel meer gaat bijdragen in de de van de watersnood. Ambtenaren en diplomaten zullen tijd in kaart brengen op welke Europese subsidie- Nn nog een beroep kan worden gedaan. Ze zullen druk uit- ïen op de Europese Commissie om financiëel bij te sprin- ommissie stelde eerder 3,3 miljoen gulden ter beschikking tdevier getroffen landen (Nederland, België, Duitsland, krijk. j .Jij zijn geen idioten' .hem» Burgemeester IJssels van Gorinchem ergert zich aan anier waarop minister Dijkstal (binnenlandse zaken) de van zaken rond de watersnood coördineert.Ik vind het st dat Dijkstal telkens publiekelijk aankondigt dat hij de enbestrijding gaat coördineren, op het moment dat het ;s goed loopt", aldus IJssels. ,,De vice-premier moet nu niet alsof wij idioten zijn." oddijk bij A2 blijkt niet nodig i dsch Het is niet nodig twee nooddijken aan te leggen :li het overstroomde deel van de autosnelweg A2 ten zuiden a )en Bosch. Het water in de polder het Bossche Broek daalt veel sneller dan Rijkswaterstaat aanvankelijk had ge- Gaat dat zo door, dan valt het wegdek komende vrijdag ij droog en kan het een paar dagen later weer worden bere- aldus een woordvoerder van Rijkswaterstaat. ^renhulp evacueert nog volop J Terwijl tienduizenden inwoners van de Betuwe al denken erugkeer naar huis, is de Stichting Dierenhulp Tiel nog aan het evacueren. Met een snelle stationcar rijden de die- rienden kriskras door de regio. Driehonderd achtergelaten 1 ;n hebben ze al in veiligheid gebracht. ,,En er komen er nog vveehonderd bij", vertelt de vliegende equipe. „Veel Tiele- in hebben hun dieren reddeloos in de kou laten staan. Het is Don schandalig." i inzet in overstroomd gebied Daarna trokken zeventien man schappen naar het gebouw van de kazernecommandant om daar 'de boel te verbouwen'. Een sergeant kon hen daarvan echter weerhouden Het merendeel van de com pagnie, ongeveer 170 man, heeft van dinsdagavond tot woensdagavond geholpen bij de aanleg van de nooddijk in Kam pen. Van hen zijn nog eens 40 man ingezet bij het kappen van bomen bij Ochten. Daarbij zijn de nodige pauzes in acht geno men, stelt een woordvoerder van de landmacht. „Van over vermoeidheid is geen sprake." Hij vöegt eraan toe dat de oefe ning was afgezegd, omdat De fensie ervanuit ging dat de inzet bij; de watersnood veel langer zou duren. De woordvoerder heeft begrip voor de teleurstel ling bij de dienstplichtigen, „maar een oefening is geen straf. Deze stond gepland en het is niet zo dat die bij wijze van schouderklopje wordt uitge steld." De WDM spreekt van een hele trieste zaak. „Het lijkt erop dat het oefenterrein al was ge huurd, net zoals een vakantie huisje waar je toch naar toegaat omdat je hebt betaald, terwijl je eigenlijk niet kan", zegt een woordvoerder. derd dienstplichtigen van lilde pantsergeniecom- ic u t Wezep (bij Zwolle) Din opstand gekomen omdat erder afgeblazen oefening Duitsland vandaag toch ;aat. De vermoeide militai- ïebben eerder deze week dagen hulp geboden in watersnood getroffen ge- Velen sliepen slechts siaar uurtjes. Dat hebben de 2 liging Van Dienstplichtige cairen (WDM) en de Alge- Vereniging Nederlandse airen (AVNM) vrijdag mee- Efeld. na protesten van beide e aire bonden blijft de land- )ht erbij dat de oefening doorgaan. Generaal Cou- de bevelhebber van de strijdkrachten, heeft giste- bevestigd dat de soldaten j laag naar Duitsland vertrek- aldus de WDM en .de M. Je soldaten was woensdag rfeld dat de oefening van een ]k in het Duitse Vogelsang J door zou gaan. Bij terug eist, donderdag, hoorden ze tegenovergestelde. Daarop ig de vlam in de pan, meldt lAVNM. Een kleine groep ijistplichtigen was zo kwaad T ze enkele ruiten vernielde. Aanbieding I van 2374.- voor )e F 598 van Artifort is klassieker in het rioderne interieur, telden werd in een paar lijnen zóveel zitcomfort Teergezet! Pierre Paulin was de bedenker ervan. Artifort heeft het model eeds jaren met succes in p produktie. Bij Van Til kunt deze beroemde fauteuil nu tijdelijk bestellen voor ler speciale prijs! aluminium. Bekleding in meer dan 50 kleuren. groningen-leiden theo haerkens In het rivierengebied heeft zich met de snelle ontruiming een klein won der voltrokken. Ruim 200.000 mensen, tienduizenden stuks vee, auto's, fiet sen, koelkasten en andere huisraad werden in hoog tempo weggesleept. Dat kon alleen door improvisatie en inzet. „Imponerend", noemt J. Wijngaard, hoogleraar logistiek aan de Rijksuni versiteit Groningen deze prestatie. „Het is ze verdorie gelukt om alles weg te krijgen." Opmerkelijk genoeg is hij ervan overtuigd dat de korte tijd die de dorpen en steden hadden voor de voorbereiding van deze gigantische verhuizing, oorzaak is van het succes. „Nu was er geen twijfel over de acute noodzaak. De mensen zeiden tegen elkaar: ik heb nog wel een vrachtwa gen die je kunt gebruiken. Zouden ze dat ook zeggen als er meer tijd be schikbaar was?" Met ongekende voortvarendheid pakten de inwoners van steden en dorpen hun zaakjes aan. Wijngaard vindt dat schitterend. „Als mensen dit zelf organiseren loopt het verreweg het beste. Je kunt voor zo'n uittocht wel plannen maken, maar dan bouw je misverstanden in en je loopt het ri sico dat je verkeert inschat hoeveel tijd er voor iets nodig is." M. van Duin van het Crisisonder zoeksteam van de universiteiten in Leiden en Rotterdam, dat nog bezig is met evaluatie van de overstroming van 1993 in Limburg, prijst het optre den van de plaatselijke autoriteiten. „De inwoners werden psychisch en emotioneel op de evacuatie voorbe reid. Ze waren tijdig op de hoogte van de crisissituatie en konden nog even wennen aan de gedachte dat ze huis en haard moesten verlaten." Kritiek op de gang van zaken spreekt prof. Wijngaard niet erg aan. Nu stonden veel mensen bepakt en bezakt, maar welgemoed, urenlang in hun eigen straat in de file. Op door gaande routes en uitvalswegen kroop het verkeer in slakkegang voort. Plan ning had dat niet kunnen verhelpen, meent hij. In het algemeen geldt in de logistiek dat een te gedetailleerde planning wordt afgestraft. Dat de bussen waarmee de laatste bewoners werden opgepikt pas laat arriveerden en nagenoeg leeg in de uitgestorven polders hun rondjes maakten, mag geen naam hebben. „Natuurlijk kon men weten dat veruit de meeste mensen allang met de auto waren vertrokken, maar de autoritei ten lieten zo wel zien dat ze de zaak serieus namen. Niemand had nog een excuus om te blijven", aldus Wijn gaard. Over de kosten kan hij zich niet druk maken. „Wat is dat nou in verge lijking met de tijd en moeite die toch al waren geïnvesteerd?" Of de terugkeer net zo soepel zal gaan als het vertrek, durft de Groning se hoogleraar niet te voorspellen. On getwijfeld wil iedereen zo snel moge lijk naar huis, zeker de boeren met hun vee. In dat geval kan het dienstig zijn te bepalen dat dieren alleen 's nachts mogen worden vervoerd, op pert Wijngaard. Maar het is ook best mogelijk dat de een meer geduld heeft dan de ander, waardoor de behoefte aan transport en de drukte op de we gen meevallen. MOOR* Manschappen van de waterpolitie kwamen er aan te pas om bisschop Wiertz van Roermond over de muur bij een katholieke kerk te tillen. Dat gebeurde tijdens het bezoek dat de bisschop gisteren bracht aan het Noordlimburgse Mook. foto anp maastricht gpd „Volstrekt onaanvaardbaar. Een psychologische blunder van de eerste orde." De Limburgse po litiek is gisteren hevig geschrok ken van het onderscheid dat minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat maakt tussen de overstromingsproblematiek in Limburg en Gelderland. Tot verbijstering van alle par tijen in Provinciale Staten is de WD-bewindsvrouw niet van plan de benodigde 100 miljoen gulden op tafel te leggen voor de versnelde aanleg van ruim 100 kilometer dijken en andere noodvoorzieningen langs de Limburgse Maas. Ze wil niet verder gaan dan het provincie bestuur 68 miljoen gulden voor te schieten voor de uitvoering van dit 'interim-kadenplan'. Het door het rijk voorgefinancierde kapitaal moet Limburg later weer terugbetalen uit de op brengst van grind- en zandwin ning in de Grensmaas. De aanleg van nieuwe en ver sterking van bestaande dijken in Gelderland daarentegen wor den volledig door het rijk ver goed. Jorritsma benadrukt dat watersnoden in Limburg, an ders dan de hoge waterstanden van Rijn en Waal in Gelderland, 'niet levensbedreigend' zijn. DESIGNCENTRUM 'Schepper schudt ons wakker met deze watersnood' woerden anp De Gereformeerde Gemeenten, een van de 'zwaarste' protes tantse kerkgenootschappen in Nederland, zien in de waters nood de hand van God. „Wij worden in onze waan van on afhankelijkheid, in onze blind heid en doofheid wakker ge schud, om de hand Gods te zien en de sprake Gods te ho ren." In de dreiging van het water „spreekt de almachtige Schep per èn Rechter zo duidelijk". God duldt „de ongerechtigheid en trouweloosheid van ons als volk en kerk" niet, aldus een brief aan de kerkraden. Het kerkgenootschap met een klei ne 100.000 leden is relatief sterk vertegenwoordigd in het Gelderse rivierengebied. Naast een oproep „van 's Heeren we- ge tot verootmoediging en be kering" vragen de opstellers van de brief ook om alle be trokkenen in de voorbede te gedenken. venlo «carine neefjes „Duitsers die tijdens deze wa tersnood hulp aanbieden, wil len volgens mij iets recht zetten. Ze willen van hun stigmatise rende oorlogsverleden af." M. Kessels, al twintig jaar eigenaar van een tabakszaak in Venlo, is de afgelopen dagen regelmatig gebeld door klanten uit Duits land. Ze wilden graag helpen. „Dat deed me wat", vertelt de winkelier. In het crisiscentrum in Venlo ligt een lange lijst van Duitsers die slachtoffers van de waters nood onderdak aanbieden. Want de stad ligt nog steeds voor een deel onder water en veel geëvacueerden kunnen nog niet naar huis terug. Twintig Duitse hotels geven gratis kamers weg, vijf families stellen logeerkamers en tuin huisjes beschikbaar. Het Duitse aanbod is goed voor 50 opvang plaatsen. Het zijn voornamelijk Duit sers die dichtbij de grens wonen en regelmatig in Venlo komen winkelen. Venlo is de enige gro te Nederlandse plaats waar Duitsers en Nederlanders hand in hand gaan. Al ruim dertig jaar komen in het weekeinde duizenden Duitsers naar Venlo om er boodschappen te doen, en Duitse en Nederlandse agen ten lopen er pp zaterdag geza1 menlijk hun rondjes. Weder zijdse vijandige gevoelens spe len hier geen rol. Kessels: „Maar mijn klanten zitten er wel mee dat ze bij veel Nederlanders niet geliefd zijn." G. Kipara, woonachtig in het Duitse plaatsje Willig, heeft haar tuinhuisje beschikbaar gesteld voor de gedupeerden van de watersnood. „Niet vanwege een slecht geweten hoor", zegt de jonge vrouw. „Maar toen ik be sloot onderdak aan te bieden, heb ik wel over ons oorlogsver leden nagedacht. Bij oudere mensen in Nederland kan zo iets toch verkeerd overkomen. Ik hoop dat mede door onze in zet die moeizame verhouding tussen Duitsland en Nederland eindelijk eens verbetert. Die oorlog is voorbij", zegt Kipara resoluut. De familie Buschhaus in Kre- brad, een dorp net over de grens, heeft plaats ingeruimd voor een heel Nederlands gezin. Ze wonen op een boerderij, dus ruimte zat. Ook zij hopen hier mee een bijdrage te leveren aan een betere verstandhouding tussen Duitsland en Nederland. Want Venlo vinden ze het ein de, ze brengen 'in Holland' hun vakanties door en willen niet dat die 'verschrikkelijke oorlog' de relatie tussen beide landen nog langer verziekt. De inwo ners van Venlo reageren met warme gevoelens op de solidai re houding van de Duitsers. Toen Duitse brandweerlieden nooddijkjes aanlegden en men sen met bootjes naar het vaste land brachten, werd er zachtjes gefluisterd: „Zie je wel, ze zijn toch niet zo slecht". Maar in de omgeving van Maastricht, voor al in de kleine dorpjes waar veel oudere mensen wonen, werd soms met gemengde gevoelens gereageerd op Duitse brand weerlieden die hielpen met de evacuatie. Hun huis verlaten met behulp van Duitsers, dat deed enkele oude inwoners hoe dan ook toch aan de Tweede Wereldoorlog denken. Voor winkelier Kessels uit Venlo geldt iets anders: hij heeft een haat'-liefde-veiTioudingTnët 'die Hollanders', zoals hij alle niet-Limburgers noemt, maar per se niet met de Duitsers. Zijn gevoelens worden nog sterker nu minister Jorritsma van ver keer en waterstaat bekend heeft gemaakt dat de dijken in het Land van Maas en Waal eerder moeten worden beveiligd dan die in Limburg. „Zie je wel, Limburg telt zoals gewoonlijk niet mee. We hangen aan Hol land, maar horen er niet bij. Wij hebben zogenaamd alleen maar wateroverlast en de situatie in het Land van Maas en Waal is levensbedreigend. Maar daar zijn de huizen droog en wij staan voor de zoveelste keer on der water. Dit pikken we niet, we zullen nog van ons laten ho- arnhem «gpd raalte Bij Hevea in het Overijsselse Raalte wordt hard gewerkt om de nog beschikbare lieslaarzen zo snel mogelijk in te pakken en bij de klant te krijgen. Lieslaarzen en waadpakken zijn in de ondergelopen gebieden vrijwel niet meer te krijgen. foto anp Arthur bastiaanse Het besluit van woensdag om niet over te gaan tot evacuatie van de Overbetuwe is unaniem genomen door de provinciale rampenstaf. Met die medede ling probeerde de Gelderse commissaris van de koningin, Terlouw, gistermiddag tijdens een persconferentie elk gerucht te ontzenuwen dat de Arnhem se burgemeester P. Scholten op eigen houtje de ontruiming van de Overbetuwe en Arnhem- Zuid had gelast. „Alle burgemeesters uit de re gio en ik waren het er over eens dat door de dalende waterstand en de gunstige weersverwach- tingen evacuatie niet nodig was. Het besluit is zonder enig pro bleem binnen twaalf minuten genomen. Dat de vergadering woensdagochtend veel langer duurde, had te maken met het feit dat we nog een hoop andere dingen moesten hespreken. Van e.en conflict is dan ook totaal geen sprake", aldus Terlouw. De commissaris sprak hiermee tegen dat Scholten onnodig pa niek heeft gezaaid en voor irri tatie onder zijn collega's had gezorgd. Scholten bevestigde de ver klaring van Terlouw. Toen hij daarop werd bestookt met vra gen, ontstak hij in woede en maakte zich uit de voeten. Regels rond leven en dood op gespannen voet met hoog water kjtrecht gpd Leven en dood trekken zich niets aan van -hoog water en evacuaties, maar de regels van de burgerlijke stand komen in de knel. „Ach, daar moet je soepel in zijn", reageert coördinator J. Fekkes van de Dienst Burgerzaken van de gemeente Utrecht. De aangifte van pasgeborenen gebeurt gewoon in de plaats waar ze ter wereld zijn gekomen. Evacués die buiten hun woonplaats overlijden, kunnen op verzoek van de nabestaanden worden be graven in een tijdelijk graf en later wor den herbegraven in hun eigen woon plaats. Of, zoals in Utrecht, tijdelijk wor- den 'opgeslagen' in een gemeentekelder. Begrafenisondernemer Den Haan in het geëvacueerde Tiel heeft in zijn mortuarium nog twee overledenen in de koeling staan die hij niet kan begraven. De gemeente heeft geen mensen om graven te delven, maar de Wet op de Lijkbezorging schrijft voor dat overledenen uiterlijk de vijfde dag na het overlijden moeten worden begraven of gecremeerd. Maar ook daarvoor kunnen ontheffingen worden verleend. Als er ten minste geen gevaar voor de volksgezond heid bestaat. Den Haan heeft met toestemming van de gemeente Buren donderdag nog wel een overledene in Erichem ter aarde be steld. „Ik weet alleen nog niet of ik Tiel weer inkom. Ik denk dat ik een tweede, le ge kist in de auto zet. Dan ziet de politie hopelijk dat ik niet zomaar kan worden weggestuurd. Het zal alleen wel gek staan bij de familie van de overledene, een rouw- wagen met twee kisten erin." De nabestaanden hebben nog overlij densberichten kunnen versturen, maar al leen de naaste familie was bij de begrafenis aanwezig. Dominee Scheffer leidde een dienst van slechts tien minuten. „Ik ken die man al zo lang en dan laat je het niet alleen bij de minimale verplichtingen. Maar het blijft uiteraard een kort woordje. De auto staat gepakt en na de dienst rijden we meteen weg." Op verzoek van de nabestaanden kun nen overleden evacués tijdelijk worden be graven. De stad Utrecht heeft voor dat doel een kelder op de begraafplaats Soestbergen beschikbaar. „We zijn erop voorbereid en hebben plaats voor vier tot zes kisten", meldt G. Bouvy van de sectie algemene be- in het ontruimde gebied weer normaal is, kunnen de overleden evacués worden her begraven. Op de aangifte van overlijden moet dan wel worden vermeld dat het om een tijdelijke begrafenis gaat. Formeel moet de inspecteur voor de volksgezondheid toestemming geven voor het 'opgraven' van de overledene uit de kelder. De gemeente Utrecht heeft met de inspectie echter geregeld dat automatisch toestemming wordt gegeven als het binnen twee maanden gebeurt. In gemeenten die niet over een kelder beschikken, moet de overledene in een tij delijk graf ter aarde worden besteld. Voor het openen van zo'n graf moet apart toe stemming worden verleend. Utrecht heeft op twee begraafplaatsen een aparte hoek voor tijdelijke graven. Behalve rond de dood doen zich dezer dagen ook vragen voor rond nieuw leven. Een inwoner van Culemborg kon woens dag zijn pasgeboren kind niet meer bij de afdeling bevolking laten inschrijven. De ambtenaren hadden alle spulletjes al inge pakt, maar baby's moeten uiterlijk op de derde dag na de geboorte worden aangege ven bij de burgerlijke stand van de ge meente waar ze zijn geboren. De Culemborger kon dat niet meer en verblijft nu tijdelijk in Breda. Volgens de Utrechtse woordvoerder Fekkes zal de bur gerlijke stand ook in dit geval niet boos worden als de wettelijke termijn wordt overschreden. Bruidsparen uit geëvacueerde gebieden worden bij de burgerlijke stand eveneens soepel behandeld als ze per se elders in het huwelijk willen treden. „Er kunnen in zoTT situatie altijd regelingen in andere plaatsen worden getroffen", zegt Fekkes. De ambte naar zal zich er echter wèl van overtuigen dat het paar in ondertrouw is gegaan. Een geëvacueerd aanstaand bruidspaar uit Zaltbommel is deze week naar Utrecht uitgeweken en daar getrouwd. „Deze men sen zouden bij hun ouders in Zaltbommel uit huis trouwen, maar ze waren in Utrecht in ondertrouw gegaan. Dat leverde dus voor de wet geen probleem op." Bij evacuatie kunnen de regels voor le ven en dood blijkbaar soepel worden toe gepast, maar de evacué die zijn paspoort is vergeten en toch naar het buitenland moet, krijgt geheid problemen. Een op- vang-gemeente mag geen nieuw reisdocu ment afgeven en de afdeling bevolking van een geëvacueerde gemeente kan het niet meer. Daar is alles immers ingepakt en ge sloten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3