ZATE R DAGS BIJVOEGSE L Dijken, dijken, dijken - 191 ZATERDAG 4 FEBRUAR11995 Niks mooi, cultureel-historisch of landschappelijk verantiuoord. Het volk wil veiligheid en snel. Huizenhoge dijken, droge voeten, liefst vandaag nog. Premier Kok belooft een Deltaplan, opdat we volgende winter rustig kunnen gaan slapen. De koningin in laarzen brengt troost. Oude tijden herleven. Het Wereld Natuur Fonds houdt de adem in. hectare landbouwgrond worden omgezet in waar devolle natuur. Landbouwgrond die we volgens het WNF in veel gevallen kunnen missen als kies pijn. De aankoop van de grond moet worden gefi nancierd uit de kleiwinning, genoeg om de steen fabrieken zestig jaar te laten draaien. Voor het slij ten van zoveel baksteen heeft het Wereld Natuur Fonds een 'back-to-baksteen'-lobby in gedachten. Vooralsnog zijn de elanden van pluche en al leen te bewonderen in de glazen vitrines in het hoofdkantoor van het Wereld Natuur Fonds. Maar veel is al in levenden lijve te aanschouwen in de Millingerwaard (ten oosten van Nijmegen), in de Blauwe Kamer bij Rhenen en in een priller stadi um in de Meinerswijk bij Arnhem. Drie jaar gele den nog was de Millingerwaard een pure snij- mais-akker. Nu groeien er 180 verschillende plan- tesoorten. Kok vindt het weliswaar een 'fantastisch plan', maar hij heeft berekend dat het voor de water stand in de rivieren weinig effect heeft. „Lokaal kan het water wel zakken, maar we hebben bere kend dat afgraven van de uiterwaarden met een halve meter over vijftig kilometer het water slechts twintig centimeter doet dalen. Je zult de uiter waarden dus veel méér moeten afgraven, maar er ligt maar een beperkte hoeveelheid klei in de bed ding, de rest is waardeloos materiaal. Als je alle klei in de uiterwaarden afgraaft heb je zestig mil joen kubieke meter klei en zakt het waterpeil nog maar 25 centimeter. Dat is geen oplossing voor de hoogwaterproblematiek. Bovendien heb je een termijn van vijftien jaar nodig als je het econo misch wilt uitvoeren en de klei aan de baksteenin dustrie wilt slijten. Door natuurontwikkeling in de uiterwaarden komen er meer bomen en struiken. Daardoor neemt de weerstand van de rivier toe en wordt de daling van het water al heel snel teniet gedaan en kan het water mogelijk zelfs stijgen. Je kunt verge ten dat je kunt besparen op het dijkverzwarings programma. In feite is het WNF-plan alleen voor de natuurontwikkeling interessant en ook nog eens nadelig voor de boeren die de uiterwaarden uit moeten om ruimte te geven aan de natuur. Het plan is geen alternatief voor dijkversterking." Daarmee lijkt het sprookje van overzwemmen de elanden uit. Maar het Wereld Natuur Fonds legt zich daar niet bij neer. Het WNF hoopt juist nu dat de haast die plots is geboden in het voor deel werkt van Levende Rivieren. „Het zou fout kunnen uitpakken, maar dè oplossing is niet altijd de meest voor de hand liggende oplossing. Op langere termijn, als het plan in zijn geheel is uitge voerd en alle knelpunten zijn weggenomen, heeft het wel effect op de waterstand", meent WNF-di- recteur Woldhek. De Jong: „Levende Rivieren kost minder tijd dan domweg dijken verzwaren. Op de plekken waar de dijken zwak zijn, kan het plan in één tot twee jaar zijn uitgevoerd, met winst voor de natuur en de veiligheid." Het optimisme van het Wereld Natuurfonds, Sie- bers en de dames en heren politici wordt bedreigd door nog een andere voorspelling. Door het broei kaseffect zal de regenval de komende vijftig jaar met tien procent toenemen, zo hebben geleerden berekend. Dat betekent een verhoging van de ge middelde waterstand met een halve meter. En dan ben je er niet met een dijkje meer of minder. In ternationale actie van de Alpen tot aan de zee is geboden. Op de internationale klimaatconferentie in maart zal het begrip 'internationaal water management' hoog op de agenda prijken. Wandelen door een oerbos van Maastricht naar Rotterdam en van Arnhem naar Kampen. Langs en door brede rivierbeddingen met planten, bomen, zalm, steur, aalscholvers, zeearenden. Een para- v dijsje waar Galloway-runderen en Konik-paarden fgrazen en een eland overzwemt. Een subtropische verrassing, geschikt voor ons noordelijk klimaat. En veilig. Levende Rivieren heet het 'deltaplan' voor de Nederlandse natuur, dat het Wereld Natuur Fonds in 1992 presenteerde. Het kan zo worden uitge voerd. Na enkele tientallen jaren is het beeld van eentonige weilanden tussen strakke dijken dan veranderd in een weelderig landschap met een waaier van geulen, ooibossen en honderden ver schillende plantesoorten. Zonder kolossen van dijken, zonder de sloop van honderden karakteris tieke dijkhuizen of verlies aan natuurwaarde. Ster ker nog, veel zomerkades en -dijken worden over bodig. Het klinkt zo logisch en eenvoudig. Versterk de winterdijken en graaf de dikke kleilaag in de uiter waarden af, zodat oude nevengeulen weer zicht- 1( baar worden. Steek vervolgens de zomerdijken door en het rivierwater zoekt zich een weg door de geulen in de uiterwaarden. De rivier is niet langer opgesloten in een strak corset van kades, maar waaiert breed uit over het landschap. Zoals vroe ger. I„We hebben de natuur veel te veel in een keurs lijf geperst. Het systeem kraakt in zijn voegen. Het is de hoogste tijd dat we land teruggeven aan de rivier, anders pakt ze het zelf terug. Vechten tegen de natuur is zinloos, dat verlies je altijd." De roep om dijken maakt Leen de Jong van het Wereld Natuur Fonds (WNF) enigszins bezorgd. Alsof al leen grote betonbakken het water in toom kunnen houden. Maar hij houdt zich koest en toont be- grip. Het milieufront is toch al de gebeten hond. In de 'tropische verrassing' van het WNF lijkt niemand in deze dagen trek te hebben. De direc teur van WNF-Nederland, Siegfried Woldhek: „Onze gedachten gaan nu uit haar de mensen en dieren die een veilig heenkomen zoeken tegen het water. Natuurlijk wil iedereen snel veilige dijken. :i Wij ook. Al jaren. Sterkere dijken zijn helemaal niet in tegenspraak met aandacht voor natuur. In '53 waren er bij de watersnood 1.800 doden en moest er iets gebeuren. Nu proef ik ook dat er iets moet gebeuren. We willen versnelde aanpak van de zwakke plekken in de dijken en dat kan volgens de ideeën uit Levende Rivieren." Inspraakprocedures Dijken, dijken, dijken is het adagium. Richard Sie- bers, coördinator van de stichting Red ons Rivier landschap, is zijn leven niet meer zeker. Het Waal water nadert zijn ruim twee eeuwen oude dijkwo ning in het Betuwse Neerijnen angstig. En als het niet komt, dan zijn de bewoners in staat het water naar hem te brengen. „Het huis van Siebers? U zoekt ze wel uit. Als het hier fout gaat, dan gaat-ie vierkant door de mangel!" Een paar jaar geleden nog schudde Siebers op de dijk de hand van WD-leider Frits Bolkestein en andere politici. Allemaal waren ze verrukt van het schone rivierlandschap .en allemaal zeiden ze dat de dijken met de grootste zorgvuldigheid moesten worden versterkt. Nü hoort Siebers diezelfde poli tici voor de camera zeggen dat de inspraakproce dures veel te lang duren, dat ze overboord moe ten. Wereld Natuur Fonds ziet alternatiefin Levende Rivieren Normaal moet Siebers een kwartier over de ui terwaarden lopen voordat-ie water voelt. Maar nu klotst het bijna de dijk over. Siebers weet alles van dijken. Hij heeft zitting in 22 adviesgroepen in Gelderland. Zijn stichting heeft diverse procedu res aangespannen tegen de provincie om te voor komen dat de dijken erg breed worden en dat er nodeloos veel karakteristieke dijkwoningen wor den gesloopt. Zonder die bezwaren zouden de dijken allang zijn versterkt, menen veel bewoners nu. Maar daarmee overschatten zij de macht van de 'milieumaffia'. Siebers: „We hebben geen zwakke dijken omdat mensen bezwaarschriften indienen. We hebben zwakke dijken omdat ze verwaarloosd zijn, omdat er jarenlang geen onderhoud is ge pleegd! Het is de stroperigheid van de besluitvor ming bij de polderdistricten en waterschappen die alles vertraagt. De watersnoodramp van '53 werd mede zo omvangrijk door nalatigheid van de wa terschappen. Het zijn autonome, arrogante ko ninkrijkjes met dijkgraven en hoogheemraden, volkomen uit de tijd. Het lijkt wel een soort Ha rnas! De commissie Boertien (die onlangs een on derzoeksrapport uitbracht naar aanleiding van de overstromingen van eind '93, red.) heeft de pol derdistricten 'overruled' en dat kunnen ze niet uitstaan. In plaats van de plannen nu zo vlot mo gelijk uit te voeren, werken ze tegen. Neem nu het dijkvak langs de Waal tussen Varik en Heesselt, ten zuiden van Tiel. In '89 was dat plan rond. Vervolgens heeft het vier jaar geduurd voordat de bestemmingsplannen waren aange past. Toen moest het plan aan de voorstellen van Boertien worden aangepast. Alle betrokkenen mochten hun zegje doen. In slechts vijf maanden tijd was de zaak rond. En nu zegt het polderdis trict dat het dijkvak eind '99 klaar is. Waanzin! Als je nu een ploeg taxateurs de dijk opstuurt, is het karwei volgend jaar geklaard." Uiterwaarden Ingenieur Matthijs Kok van het Waterloopkundig Laboratorium in Marknesse (Noordoostpolder) steekt zijn enthousiasme voor de plannen van het Wereld Natuurfonds niet onder stoelen of banken. „Technisch gezien is een alternatief voor meer en hogere dijken de aanpassing van de rivieren zelf. Levende Rivieren is vanuit de natuur gezien een heel goed plan. Er komt meer dynamiek in de ui terwaarden als je ze verlaagt en het wordt ook vei liger voor de bewoners doordat de waterstanden zakken." Voor wat de Maas betreft heeft Kok alle lof voor het natuurfonds: „Er ligt nu een uitgewerkt plan voor de 'Grensmaas' klaar, dat veel ruimte geeft aan de natuur en op de lange termijn ook de wa teroverlast vermindert." Het risico van een ernsti ge overstroming wordt na uitvoering van dat plan teruggebracht van één keer in de vijftig jaar naar één maal in de 250 jaar. De uiterwaarden worden van Borgharen tot Roosteren vijf meter verlaagd waardoor de water stand 1,5 meter daalt en er maar voor een klein deel kades hoeven te worden aangelegd. Daarbij krijgt de natuur alle kansen. Het plan is technisch uitvoerbaar, maar stuit'op de termijn van uitvoe ring. Volgens de huidige agenda duurt het tien tot vijftien jaar voordat het klaar is. Tot vorige week nog een aanvaardbare termijn, maar na de jongste watersnoodramp liggen de kaarten anders. „Het plan dreigt nu op de helling te gaan. Zoals na elke ramp wordt ook nu de roep om maatregelen gro ter." Bij snellere uitvoering wordt Nederland opge scheept met een enorm overschot aan grind uit de Maas of stort de hele grindmarkt in. Het grind op slaan kost ettelijke honderden miljoenen guldens. Snelle uitvoering van de WNF-plannen kost zes honderd miljoen gulden en dat is het dubbele van het alternatief-Boertien, dat voorziet in 137 kilo meter extra hoge kades. „Maar de nadelen daar van zijn ook groot. Je kunt niet voor ieder huis aan de Maas een kade zetten, bovendien zijn rampen bij overstromingen met hoge kades veel groter." Baksteen Zo positief als Kok is over de Maasplannen van WNF, zo sceptisch is hij over de veiligheid in de ri vierendelta in Midden-Nederland. Van het land rond de Waal, Nederrijn/Lek en IJssel moet 30.000 water bij Arnhem. Militairen bewaken de met plastic versterkte nooddijk langs de IJssel bij Kampen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31