stad aan het water Een echt schip in een enorme fles Toerisme Minder bussen en treinen in Amerika JERDAG 4 FEBRUAR11995 ankerpatiënten Lkerpatiënten kunnen in het poetingscentrum Lunteren achtdaagse vakantieweek ,rbrengen. Dat wordt moge- gemaakt door de Stichting reatie en Voeding voor Kan- V latiënten en de Stichting ns en Samenleving. Veel jj kerpatiënten en hun echt- luisgenoten raken langzaam en isolement en komen welijks aan vakantie toe, zo peren SRVK en SMS. Tij- sde vakantie in Lunteren dt met de voedingswensen de gasten rekening gehou- .Zo is het Moerman-dieet jelijk. De weken worden ge- den van 1-8 april, van 8-15 en van 14-21 oktober. Prij- vanaf 650,00. Info: 16 -61 928 (10-16 uur). iravana e': j tot en met woensdag 8 fe- ari herbergt de Prins Bern- jhoeve in Zuidlaren de rs Caravana. Die biedt be- eUfrede nieuwste ontwikkelin- modellen en trends op het ed van kamperen en cara- nen, ook informatie over va- tiebestemmingen. Geopend kdagen 14-22 uur, zaterdag 'dl andag 10-18 uur, woensdag bruari 10-18 uur. be i:05905-9 88 88. aar de wolven 'f Museum voor Wildbeheer iniseert in samenwerking wolvenonderzoekerjoep de Vlasakker veertiendaagse mrstudie-excursies per tou- car naar een 125.000 ha >t bos bij Bialowieza in Po- waar veel wolven voorko- I* i. Ook zal aandacht worden rhonken aan de lynx, de wi- en de marter. Tijdens en terugreis worden nog ere natuurgebieden be lt, in Oost-Duitsland en Po- Data: van 3 tot en met 17 irt en van 12 tot en met 26 Bij de reissom van 65,00 zijn vervoer, over- itingen, maaltijden, entrees, ïrsies, onderzoek, vergun- ;en en begeleiding inbegre- Deelnemers krijgen een Müingsmiddag op zater- 18 februari. Ö85 - 33 53 75. r rolstoel uist verscheen de vakantie- ivan de Stichting Globe-Rol- De landelijk werkende vrij- jersorganisatie uit Eindho- ïeeft onder meer vakantie- en voor rolstoelgebruikers in lanbieding naar Thailand, nbia en Zuid-Afrika. Stich- Globe-Roller zorgt voor as- entie in de vorm van vrijwil- rs en speciale hulpmiddelen het vervoer zo comfortabel naken. De groepen bestaan ïstal uit circa tien deelne- rs, die worden begeleid door tot zes vrijwilligers. Overi- zijn ook niet gehandicapte ties van de rolstoelgebrui- welkom op de reizen. Zij ;en een korting van 20 tot 30 cent op de normale prijs. loemenzee Egmond nonds Bloemenzee, de jaar- ie bollenshow in Egmond- Inen, werd afgelopen don- dag door Henny Huisman pend en kan nog worden vonderd tot aanstaande landag. Plaats van handeling irthal De Schulp. De Open ;van de bloembollenbedrij- i rondom de Egmonden dt vandaag, 4 februari plaats, eningstijden van de expositie iet weekeinde van 10.00 tot K) uur en op maandag van K) tot 17.00 uur. o: telefoon 02208 - 9 75 76 >2206 - 12 74 Een schip in een fles. Dat wordt, als het aan de Am sterdamse reder Harry Smit ligt, een publiekstrekker van jewelste voor de hoofdstad. „Als onze plannen doorgaan wordt ons schip-in-fles net zo'n begrip als de Eiffeltoren in Parijs." Het is dan ook niet zómaar een schip in zómaar een fles waarmee de reder het toerisme in Amsterdam een impuls wil geven. De fles wordt vijfendertig meter hoog en tachtig meter lang. Het omhulsel, dat van on breekbaar kunststof wordt vervaardigd, zal de laatste 'haven' zijn van de driemaster Elisabeth Smit (55 me ter lang, 32 meter hoog). De binnenkant van de fles wordt geheel ingericht als échte haven. Het is de be doeling dat de Elisabeth Smit in het water komt te lig gen. Steigers en bootjes erom heen moeten de atmos feer van een haven in de fles completeren. Bezoekers kunnen via een steiger in de hals van de fles de boot betreden. In het schip komt een restau rant en een aantal conferentiezalen. „Er kunnen on geveer duizend mensen in de Elisabeth Smit, dus het is uitstekend te gebruiken als vergaderruimte." De ini tiatiefnemer heeft ook plannen voor het inrichten van een museum in het schip, gewijd aan miniatuursche pen in flessen. De Elisabeth Smit, een barkentijn uit 1939 die in 1981 werd gerestaureerd, wordt komend najaar uit de vaart genomen omdat de onderhoudskosten te hoog worden. Momenteel wordt het vaartuig nog gebruikt voor dagtochten in de Amsterdamse haven en op het IJsselmeer. „Het schip is zeker niet slecht, maar het geld voor het onderhoud is bijna niet meer op te brengen", zegt Smit, die ook een aantal andere sche pen verhuurt voor cruises en party's. De reder is on der meer eigenaar van de Hydrograaf, de vroegere stoomboot van koningin Emma, en sinds oktober van de driemasterbark Europa. Het idee voor het 'flessen' van de Elisabeth Smit kreeg hij op een dag waarop hij er naar eigen zeggen 'danig de pest in had'. „We moesten gaan varen toen het vreselijk slecht weer was. Als grapje zei ik toen dat we maar een fles om het schip moesten bouwen zodat we geen last meer zouden hebben van regen en kou. Pas later dacht ik 'waarom ook eigenlijk niet?'. Toen is het plan nader uitgewerkt. De tekeningen zijn klaar. de sponsors zijn gevonden: het hoeft alleen nog maar te worden uitgevoerd." Maar juist die uitvoering laat nog even op zich wachten. .Amsterdammer Smit ziet zijn schip 'natuur lijk' het liefst op een plek in de Amsterdamse haven. Daarover is al overleg geweest met de gemeente, maar Smit ziet de uitkomsten van die gesprekken enigzins somber in. „Het is ongelooflijk traag dat ambtelijk apparaat van Amsterdam. De mensen met wie ik heb gepraat, waren steeds vreselijk enthousiast. Maar on dertussen gebeurt er helemaal niets." Smit praat daarom nu ook met de gemeenten Den Haag en Rotterdam over vestiging van het schip op de Scheveningse boulevard of op de Rotterdamse Kop van Zuid. Smit: „De afspraken met Den Haag zijn zo goed als rond, maar ook Rotterdam wil ons graag heb ben. Maar ik houd de deur nog open voor Amsterdam al blijf ik niet eeuwig wachten. Het moet geen bedel partij worden." Volgende maand zal Smit definitief beslissen waar de fles komt. Tegen het einde van het jaar wordt begonnen met de bouw, die naar verwach ting een halfjaar in beslag zal nemen. Amsterdam Na het Van Gogh- en Rembrandtjaar en de manifestatie de Gouden Eeuw duikt de hoofd stad dit jaar in het thema water. Op het pro gramma staan honderden evenementen die zich vooral afspelen op of rond de grachten en het IJ. Het aanbod bestaat uit onder meer ten toonstellingen, theatervoorstellingen, concer ten, sportwedstrijden, rondleidingen, wande lingen en excursies. Ook de middenstand, rondvaartbedrijven, horeca en hotels haken in. AMSTERDAM AAP STRUUS Hoogtepunt wordt ongetwijfeld het maritieme spekta kel Sail, dat in augustus duizend zeilschepen en naar verwachting twee tot vier miljoen bezoekers zal trek ken. De manifestatie 'Amsterdam, stad aan het water' gaat officieel eind maart van start. Maar nu al ligt een gratis programmakrant klaar bij alle VW-i kantoren in Nederland. Met 'Stad aan het water' zet Amsterdam de traditie voort om elk jaar een groot evenement op touw te zet ten die een bepaald aspect van de hoofdstad onder de aandacht brengt. In hoeverre zo'n themajaar een im puls betekent voor het hoofdstedelijk verblijfstoerisme valt moeilijk in exacte cijfers uit te drukken. Herman ter Balkt van de VW Amsterdam: „Dat is een kwestie van plussen en minnen. Aan de ene kant vertoont het ver blijfstoerisme een dalende tendens nu de economie te rugloopt; daar tegenover staat dat een themajaar veel publiciteit en toeristen oplevert." Alleen het resultaat van die optel- en aftreksom is precies bekend: 1,7 miljoen vakantiegangers per jaar. Engeland, Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje en Ne derland nemen daarvan het leeuwedeel voor hun reke ning. Het aantal Nederlandse toeristen in Amsterdam groeit al enige tijd met gemiddeld zo'n zeven procent per jaar. Bovendien komen per jaar zes tot zeven mil joen dagtoeristen naar Amsterdam en dat zijn bijna allemaal Nederlanders. Dat Amsterdam dit jaar koos voor het thema water ligt volgens woordvoerder Herman ter Balkt van de VW voor de hand. „De aanleiding is uiteraard Sail, dat eens in de vijf jaar wordt gehouden. Bovendien is water een van de meest karakteristieke elementen van Amsterdam: een stad met meer grachten dan Venetië en meer bruggen dan Parijs. Die grachten zijn in het buitenland trouwens hét symbool van Amsterdam." voc Het themajaar staat uitvoerig stil bij de rol van het wa ter in de geschiedenis van de hoofdstad. Veel aandacht daarbij voor de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC). Zo opent het Rijksmuseum eind maart, begin april een VOC Galerij. Die biedt een overzicht van de veelbewogen geschiedenis van de machtige handels- en transportonderneming die sinds 1602 lange tijd de brug vormde tussen Europa en Azië, en die mede het fundament legde voor de Gouden Eeuw. De VOC Gale rij toont onder meer voorwerpen uit opgravingen en scheepswrakken. Ook het Nederlands Scheepvaartmuseum brengt de glorietijd van de VOC tot leven. Vanaf april staat elke maand een thema uit de VOC-tijd centrad: de scheeps bouw, zeilmakerij, voeding en gezondheid, en Oostin dische koopwaar. Aan boord van het VOC-schip 'Am sterdam', dat naast het museum ligt afgemeerd, bren gen bemanningsleden vanaf april een zeereis naar de Oost tot leven. terschip 'Batavia' aan de kop van de Parade of Sail. Die vlootschouw vormt het begin van Sail. Meer dan dui zend schepen varen dan in één reusachtige vloot via het Noordzeekanaal naar Amsterdam. De 'Batavia' is op dit moment nog in aanbouw in Lelystad, maar wordt op 7 april, na een bouwtijd van negen jaar, door koningin Beatrix gedoopt en te water gelaten. Het is een nauwkeurige replica van de oostindiëvaarder 'Bata via' die tijdens de eerste reis, in 1629, schipbreuk leed voor de kust van Australië. De onfortuinlijke reis wordt gereconstrueerd op de tentoonstelling 'Batavia te wa ter', die vanaf 11 april te zien is in de Universiteitsbi- bliotheekAmsterdam. Windjammers Sail Amsterdam is een van de grootste maritieme mani festaties in de wereld. Onder de deelnemende schepen bevinden zich koddige pieremachochels, maar ook im posante vier- en vijfmasters, de zogeheten windjam mers of tall ships. Ook enkele replica's meren in Am sterdam af, onder meer een trireme (een Grieks oor logsschip uit de 4e eeuw voor Christus), een chayka (Oekraïens oorlogs- en transportschip uit de middel eeuwen) en een koggeschip, zoals dat tot de 16e eeuw het overzeese transport verzorgde tussen de Hanzeste den. Op het programma staan verder onder meer een spiegelgevecht, een bloemencorso te water met tradi tionele stoomboten, ringsteken voor historische motor boten, diverse wedstrijden en admiraalzeilen. Sail vormt tevens de finish van de beroemde Cutty Sark Tall Ships Race. Info: De VW Amsterdam introduceert eind maart een speciale Water Pas. Die bevat 28 waardecoupons en biedt gratis toegang dan wel korting op tal van Am sterdamse musea en andere attracties. De pas kost drie tientjes en is het hele jaar geldig. Verdere infor matie over 'Amsterdam, stad aan het water" kan wor den verkregen op telefoonnummer 06 - 340 340 66. De gratis programmakrant is eveneens via dit tele foonnummer te bestellen, of door middel van een briefkaart aan de VW Amsterdam, Postbus 3901, AS Amsterdam. 25 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Waddenbiljet nu ook voor Texel Het twee jaar geleden geïntroduceerde Waddenbiljet van de Nederlandse Spoor wegen, geldt met onmiddellijke ingang nu ook voor de veerdienst tussen Den Helder en Texel. Tot nu toe was het kaartje alleen geldig voor vervoer naar de Friese Wadden eilanden: Terschelling, Ameland, Vlieland en Schiermonnikoog. Met het NS Wadden biljet, dat geldig is voor zowel trein, boot en eventueel bus, kan ook met korting fietsen worden gehuurd. In de eerste negen maan den van 1994 maakten 22.000 reizigers ge bruik van het ticket. De NS verwacht het komende jaar ongeveer 10.000 Texel-kaart- jes te verkopen. Zomerkamp Amerika Camp Counselors USA te Den Haag zoekt jongeren tussen de 19 en 28 jaar, die de ko mende zomer drie maanden (of tenminste 9 weken) in Amerika in kinderkampen wil len werken. Geboden wordt vrije kost en in woning, gratis retour vliegticket en 650 dol lar zakgeld. De selectiegesprekken zijn al begonnen. Info: telefoon 070 - 345 48 00. Attractiepark Spanje Op 100 kilometer ten zuiden van Barcelona, bij Salou, wordt in mei een nieuw pretpark geopend: Port Aventura. Met de aanleg was tot nu toe een bedrag van 720 miljoen gul den gemoeid. Thema's in het park, dat een beginnende replica is van Epcot in Orlando (Florida), zijn onder meer China, het Wilde Westen en Polynesië. In dat laatste gedeelte bevindt zich ook de vooralsnog spectacu lairste attractie van het park, de Tutuki Splash, een bootje dat met een vaart van te gen de zestig kilometer per uur met passa giers en al, in een waterval naar beneden stort. Oost-Europa Europe International is de naam van een nieuwe Nederlandse reisorganisatie die zich uitsluitend en alleen richt op Oost-Eu ropa. In de brochure worden onder meer rondreizen aangeboden naar en in Zuid- Bohemen, Hongarije en Slovenië. Er zijn al tochten vanaf 410 gulden per persoon. Ver der citytrips naar steden als Boedapest, Praag en Sofia. De gids kan worden afge haald bij het ANVR-reisbureau. Info: Europe International, telefoon 020 - 6 75 55 92. IJskrant Waterland Allerlei schaatstochten door Waterland in Noord-Holland zijn opgenomen in 'De Ijs- krant'. Het boekje bevat routebeschrijvin gen van de Zeevangstocht, de Bannetocht, de Gouwzeetocht, de Waterland-Westtocht en de Waterland Oosttocht. Ook over de Noord-Hollandtocht die gedeeltelijk door Waterland voert is informatie opgenomen. Het boekje, een uitgave van de in 1973 op gerichte Vereniging tot Behoud van Water land, biedt verder wetenswaardigheden over de ontwikkeling van de schaats, over het fenomeen 'koek en zoopie', over ijs- clubs, priksleeën en zwieren, over winterse vogels en oude Waterlandse verhalen. Voor tien gulden te koop bij de VW-kantoren in Waterland, of door overmaking van 12,40 op postbankrekening 72 95 85 ten name van L. van Pelt te Purmerend, onder ver melding IJskrant VBW. Reizigers die bij voorkeur gebruik maken van het openbaar vervoer krijgen het in de Verenigde Staten als ze tenminste niet van vliegen houden steeds moeilijker. Af gelopen zomer reeds meldde het fameuze busbedrijf Greyhound, dat het zijn lange af- standsnet fors gaat inkrimpen. Greyhound mikt in de toekomst op regionaal opereren de lijndiensten in streken waar het busver voer nog rendeert. Een tweede organisatie die van groot be lang is voor het openbaar vervoer in de Ver enigde Staten, de nationale spoorwegon derneming Amtrak, gaat het aantal diensten nu eveneens flink terugschroeven. Dit na dat duidelijk was geworden dat afgelopen jaar op elk verkocht kaartje gemiddeld 33 dollar moest worden toegelegd. Zo worden onder meer de lijnen Chicago-Grand Ra pids (Michigan), San José-Sacramento (Califomië) en New York-Montreal opgehe ven en zal de frequentie op de verbindingen New York-Washington, New York-Miami en Boston-Washington drastisch worden teruggebracht. Zowel Amtrak als Greyhound wordt in Nederland vertegenwoordigd door Incento te Bussum.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25