sport stad Straathof trots Zoeterwoudse IJscluli] UVS: voor 22.000 toeschouwers ten onder <3 r Leiden D -e Sport Adrie Koster gelooft nog steeds in zichzelf Cs V chterlijn ZATERDAG 4 FEBRUAR11995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-i HELMOND GPD Adrie Koster dacht zo'n beetje alles te hebben meegemaakt als voetbaltrainer. Bij het Tilburg- se Willem II vertrok hij omdat Piet de Visser de tijd rijp achtte voor een rentree in de dug-out. Bij het Limburgse Roda JC was hij overgeleverd aan de grillen van de eigenzinnige textielmag- naat Nol Hendriks, die plotseling Huub Stevens aanstelde als technisch directeur. Bovendien kwam hij erachter dat zijn 'trouwe' rechter hand Ad Versluijs, voor wie hij een deel van zijn salaris inleverde, stevig aan zijn stoelpoten zaagde. Bij zijn huidige club Helmond Sport, een eer- stedivisionist met bescheiden ambities, dacht hij in een rustiger vaarwater te zijn gekomen, maar dat was slechts een illusie. Enkele weken geleden werd Koster fel aangevallen in een huis-aan-huisblad door zijn eigen voorzitter, die vertelde dat zijn trainer er op tactisch ge bied een potje van maakte en ook even'uitlegde hoe de ploeg dan wel diende te voetballen. ,,Je komt in het voetbal altijd weer voor verrassin gen te staan", reageert Adrie Koster. De op 18 november 1954 in Zierikzee gebo ren Adrie Koster heeft inmiddels zijn conclusies getrokken uit de analyse van de voorzitter. Hij kon ook niet anders. Voorzitter Ruud van Baar mag dan voortdurend geroepen hebben dat hij geen verstand van voetbal heeft, de praeses heeft niets teruggenomen van zijn woorden en het bestuur heeft de uitglijder van Van Baar stilzwijgend geaccepteerd. „Dat betekent dat het bestuur geen vertrouwen meer heeft in de trainer", beseft Koster. Voor hem de reden om niet meer te onderhandelen over een nieuw contract. „Ik vertrek aan het einde van het sei zoen bij Helmond Sport." Aanvankelijk was Adrie Koster woedend na de uitlatingen van Ruud van Baar, die de aan vallende speelwijze van de ploeg afdeed als 'na- ief.' „Van Baar is op mijn stoel gaan zitten. Hij mag best vaststellen dat we te weinig punten veroveren, maar hij moet niet gaan meepraten over de tactiek." Het is weer eens het bewijs dat in het voetbal de professionals vaak zijn overgeleverd aan de nukken van amateurs en hobbyisten. Te vaak laten zij zich beïnvloeden door de politiek van de korte termijn. „Er zijn wat dat betreft voor beelden te over", weet Koster. MW en Vitesse zijn voor hem posititieve uitzonderingen. „MW heeft een jaar heel slecht gedraaid, maar behield vertrouwen in trainer Sef Vergoossen. Ze zijn daar alleen maar sterker uit gekomen. En Vitesse verloor dit seizoen zes keer op rij, maar daar raakte het bestuur ook niet in pa niek. Bij Helmond Sport verloren we dit sei zoen drie keer achter elkaar en was er meteen onrust. Waarom? Ik weet het niet. Adrie Koster moet wat dat betreft door scha de en schande zijn wijs geworden. De in Nue- nen woonachtige Zeeuw staat zelf te boek als een integere professional, maar zijn carrière wordt gekenmerkt door aanvaringen met ande ren die, op zijn zachtst gezegd, niet schromen om soms hun principes overboord te zetten. Bij Willem II kon hij een aantal jaren geleden ver trekken toen technisch-directeur Piet de Visser niet langer achter een bureau wilde zitten en zichzelf tot trainer bombardeerde. Op dat mo ment had Koster de Tilburgse club voor degra datie behoed en al naam gemaakt met een avontuurlijke speelstijl. Het leverde Koster veel publiciteit en een contract bij Roda JC op. Bij de Limburgers haalde Koster in zijn eerste sei zoen meteen de bekerfinale. Het seizoen erop verkocht Nol Hendriks echter al zijn dure ve detten (Groenendijk, Fraser, Van Loen. Boere- bach, Graham Arnold, René Hofman) en stelde Koster aansprakelijk voor de slechte resultaten. Toen Koster ook nog 'Mister Roda' Eugene Hanssen op de bank zette, waren zijn dagen geteld in Kerkrade. Ondanks al die negatieve ervaringen is Koster niet afgeknapt op het betaalde voetbal. Inte gendeel, hij hoopt zo snel mogelijk weer een club te krijgen. Hij is ook niet bang dat zijn car rière zo op een dood spoor is beland. „Je moet gewoon alles nuchter ontleden. Bij Helmond Sport lever ik goed werk af. De spe lers betreuren het ook dat ik vertrek en ze heb ben in de pers de voorzitter al aangevallen over zijn uitlatingen." Vereniging bestaat 100 jaar ZOETERWOUDE TIM BROUWER DE KONING „Jeroen Straathof had het niet beter kunnen uitkienen." Ge rard van der Hoeven, schrijver van het jubileumboek van de honderdjarige IJsclub Zoeter- woude, doelt op de aanstaande deelname van Straathof aan het wereldkampioenschap voor all- rounders. Precies honderd jaar en één week na de oprichting van de ijsclub rijdt de sportman van Zoeterwoude op 11 februari zijn eerste senioren-WK in het Italiaanse Baselga di Pine. Geen enkele andere Zoeter- woudenaar heeft het de afgelo pen eeuw op de smalle ijzers zo ver geschopt. Toch hangt Van der Hoeven zijn jubileumboek niet geheel en al op aan de 22- jarige topschaatser. Dat de naam Straathof zo vaak vóór komt, ligt voor een belangrijk deel aan familieleden van Jeroen, die voor Zoeterwoudse begrippen ook heel hard schaatsten. Moeder Gré duikt herhaaldelijk op in verslagen van Zoeterwoudse kampioen schappen. Het verhaal van nicht Judith is nog lang niet af. Zij be looft in de voetsporen van Jeroen te treden. Hoewel zij pas zeventien jaar is, behoort zij nu al tot de sprinttop van Neder land. Een andere familienaam die opvalt in het boekwerk van Van der Hoeven is Den Eisen. De ge westelijke schaatstrainer Wim den Eisen was op het ijs één van de succesvolsten van zijn fami lie, maar zeker niet de enige die bij de jaarlijkse wedstrijden op natuurijs - als dat er tenminste lag - prijs reed. Uit het jubileumboek blijkt De landijsbaan aan de Europaweg in Zoeterwoude, die in het begin van de jaren zestig in gebruik was. dat uit het beperkte arsenaal van een kleine sportieve ge meenschap diverse talenten konden opbloeien. Bij de op richting van de IJsclub Zoeter woude op 4 februari 1895 draai de het echter om heel andere zaken. Wedstrijdsport was van ondergeschikt belang. Als er al Het in kaart brengen van Leiden als top-sportstad neemt tegenwoordig niet veel tijd meer in beslag. Met de rugbyvereniging DIOK is zo'n beetje de eni ge club genoemd die na tionaal een rol van bete kenis speelt. In andere sporten heeft de Sleutel stad de aansluiting met de Nederlandse top volledig verloren. Elf jaar geleden eindigde Leiden nog eens als derde sportstad van Nederland in de jaarlijkse verkiezing van de AVRO. Maar ook dat gaf al een vertekend beeld. Het was immers in de jaren zestig en zeventig dat Leidse ver enigingen in veel sporten wel serieus meededen. Reden om deze weken in acht delen terug te blik ken op de tijd dat Leidse clubs zich op tal van spor tieve fronten lieten gel den. Waarna in deel negen een aantal betrokkenen discussieert over 'de toe komst van Leiden als top- sportstad'. Vandaag in af levering 7: de voetbalver eniging UVS. LEIDEN GERT-JAN ONVLEE In de jaren zestig en zeventig werd veelal liefdevol gesproken over het 'amateurvoetbalbol- werk Leiden'. Verenigingen als Roodenburg (afdelingskam pioen eerste klasse in 1973), Lugdunum en LFC speelden ja ren hun rol op het hoogste zon- dag-amateumiveau, dat toen nog niet van een hoofdklasse was voorzien. Meer nog dan die drie was het echter Uit Vriend schap Saam dat het gezicht van het Leidse voetbal bepaalde. Eerst door het (mislukte) be taald voetbal avontuur, vervol gens met meer dan aanspreken de prestaties. Beslissingswedstrijd We schrijven 10 juli 1968. De dag waarop UVS de belangrijk ste wedstrijd uit zijn bestaan af werkte. Op het veld van RCH trad de Leidse kampioensploeg die woensdag immers aan voor een beslissingswedstrijd om het kampioenschap van Nederland. De tegenstander was DCG, het team dat in de laatste wedstrijd van de kampioenscompetitie met 3-2 was verslagen, waar door dat beslissingsduel nood zakelijk was geworden. Voor maar liefst 22.000 toeschouwers trok UVS in dat treffen aan het kortste eind. Het Amsterdamse DCG won met 2-1. Een te zach te terugspeelbal van Bart Lardé vormde kort na rust de aanlei ding voor de tweede treffer van DCG. Een achterstand die door UVS niet meer kon worden weggewerkt. Jan ifeget was in die tijd niet W.J. wedstrijden werden georgani seerd, diende de prijzenpot om nooddruftigen door de winter heen te helpen. Nog belangrijker was in die jaren de werkgelegenheid waar voor de ijsclub kon zorgen. In strenge winters, zoals die van 1895, hadden landarbeiders en 'uitgevroren' schippers in Zoe terwoude niets te doen en niets te verdienen. In een tijd zonder sociale voorzieningen was het centje dat zij als baanveger in dienst van de ijsclub ontvingen een welkome bron van inkom sten. Uit de archieven reconstru eert Van der Hoeven de oprich ting van de ijsclub. Op vrijdag 1 februari 1895 was café Ruim zicht (later Aniba, nu De Treg- ter) op de hoek Herenstraat/Witte Singel de plaats van samenkomst. Tegen woordig is dat Leids grondge bied, maar een eeuw geleden strekte Zoeterwoude zich zo ver uit. Onder leiding van voorzitter W.J. van Velsen schreven enige Zoeterwoudse notabelen voor maandag 4 februari een 'hardrijderij op de schaats' uit om geld in te zamelen voor be- hoeftigen. Op de dag van de wedstrijd, die zestig deelnemers trok, werd de IJsclub Zoeter woude officieel opgericht. Hon derd leden meldden zich aan. Vervolgens staat Van der Hoeven uitvoerig stil bij de di verse besturen die de IJsclub door de jaren heen hebben ge leid. Ook de honderden schaatswedstrijden op Zoeter woudse ijs worden uitgebreid beschreven. Vrijwel geen Zoe- terwouds geslacht blijft onver meld. Krenten in de pap zijn de belevenissen van drie Zoeter woudse deelnemers aan de Elf stedentocht, die in 1941 in FOTI e Friesland in één bed moi lu slapen, en de aanstelling e Lissenaar Egbert van 't u als trainer van de ijsclu t 1962. De presentatie van het i ni lijk geïllustreerde jubileum di is vanmiddag tussen 16.0 er 18.00 uur in Don Bosco tij een besloten receptie, volgt 's avonds een groot I Morgen om 11.00 uur voorzitter Cor Janmaat va; ijsclub in Suetanborg de toonstelling Honderd jaar club Zoeterwoude. Ook o en 12 februari is het wel e van de Zoeterwoudse eeuw nog te bezichtigen. Dat g leen niet voor Jeroen Straa die dan voor de ogen van tallen meegereisde dorpsg1 ten in Baselga di Pine aan nieuw hoofdstuk van de IJi Zoeterwoude werkt. 1 1 -niet terug a De Zijl/LG niet echt rr door: Gert-Jan Onvlee Het UVS-team uit 1968 dat de titel in de eerste klasse B pakte, maar het Nederlands amateurkampioenschap net miste. Staand (v.l.n.r.): Jan Leget, Bart Lardé, Ed van Duijl, Henny Plezier, Thijs Balkhoven en Aad Koren. Zittend: Sjoerd Teske, Leo Holl, Wijnand Sloos, Gerard Désar en Wally van Schooten. Ger Logeman ontbreekt op deze foto. foto pt alleen de aanvoerder en aanja ger van het UVS-team, maar ook fungeerde hij die zomerdag in Heemstede als speler/ coach. Trainer Piet Kantebeen had zijn vakantie dat jaar al zo vaak uit gesteld, dat hij dat voor die alles beslissende wedstrijd niet meer geregeld kreeg. Leget: „Dat kun je je nu nauwelijks meer voor stellen, maar we praten over een tijd dat het er in het ama teurvoetbal echt nog amateuris tisch aan toe ging. Ook wat de voorbereiding op die wedstrijd betrof. Ik heb die ochtend bij voorbeeld gewoon nog ge werkt." Aan dat functioneren als coach moet volgens Leget trou wens niet te veel waarde wor den gehecht. „We hadden toen zo'n enorm goede groep, dat er niet veel gezegd hoefde te wor den." Vrije middag Pratend over dè wedstrijd, komt bij Leget vooral de entourage naar boven. „Het was ongeloof lijk hoe die wedstrijd in Leiden leefde. Ik denk niet dat ik over drijf als ik zeg dat duizenden Leidenaars voor die wedstrijd een vrije middag opnamen. Dat was in Heemstede wel te mer ken ook. Overal zaten mensen. In bomen, op de daken, echt overal. En er waren nogal wat mensen die de complete eerste helft toen hebben gemist. Om dat er bij het RCH-terrein door die drukte geen doorkomen aan was." Leget noemt de beslissings wedstrijd nu nog steeds een enorme ervaring. Maar Leget zou Leget niet zijn als hij niet nog steeds uiterst teleurgesteld zou zijn met het resultaat. „Een tweede plaats telt niet. Dat is nu zo, dat was toen ook al. We heb ben die wedstrijd niet naar onze hand kunnen zetten. En zoiets blijft steken." Vooral omdat de gouden lich ting van de blauwwitten dat in die jaren wel vaker meemaakte op belangrijke momenten. De ploeg die volgens Rotterdamse tegenstanders 'het Feyenoord van het amateurvoetbal' was en naar de mening van bonds coach Siem Plooyer in die tijd 'het beste voetbal van Neder land' speelde, pakte nimmer de echte hoofdprijs. De vereniging die op een gegeven moment in Leget, Koren, Holl, Désar, Teske en Plezier maar liefst zes ama teur-internationals telde, haalde het steeds net niet. Leget, hij verdween als laatste Leidenaar uit oranje: „Er zijn mensen die nu nog altijd zeggen dat UVS in die periode zeker een keer kam pioen van Nederland had moe ten worden. En daar ben ik het dan volledig mee eens. Waarom dat niet is gebeurd? Ik denk toch een kwestie van mentali teit. UVS moest het van het voetbal hebben. Moest z'n spel letje kunnen spelen. Op het goeie moment het voetbal ver geten en de mouwen opstro pen, zat er niet bij iedereen in." Kantebeen Pratend over de kracht van de ploeg die behalve in 1968 ook in 1966 de titel van de eerste klas se B binnenhaalde (de kam pioenscompetitie met Chèvre- mont en Middelburg leverde toen een laatste plaats op), be landt Leget al snel bij de oefen- meester. Piet Kantebeen was in totaal 23 jaar als trainer aan UVS verbonden en had een groot aandeel in de successen van de in 1914 als 'Achilles' ter wereld gekomen voetbalvereni ging Leget: „Een perfecte vakman. Met een heel vooruitstrevende kijk op het spelletje. Het veld moest breed worden gehouden, de keeper mocht alleen maar uitgooien, de middenvelders moesten openen waar de mees te ruimte lag, het centrale duo achterin speelde praktisch met een ausputzer, dat soort dingen. Met zijn trainingen was Kante been zijn tijd ook ver vooruit. Als het maar een beetje kon, werden in trainingen wedstrijd situaties nagebootst. We train den in die periode drie keer in de week. Veel, maar ik kan me niet herinneren ooit met tegen zin naar de training te zijn ge gaan. En volgens mij de andere spelers ook niet." Van die spelers belandden er nogal wat later ook in het trai nersvak. Désar, Van Schooten, Holl, Koren, Balkhoven en later bijvoorbeeld Lagendijk. Leget ('Ik had zelf die ambitie niet'): „Dat kan toch bijna geen toeval zijn." Ook na de gemiste kans in 1968 bleef UVS zich nadrukke lijk als amateurtopper presente ren. De ploeg die in 1967 Nep- tunus in een nacompetilie met Roodenburg voor had moeten laten gaan, was nog driemaal dicht bij het kampioenschap van 1B. Drie keer ook werd de club 'slechts' tweede. In 1969 achter De Musschen, in 1971 achter RVC en een jaar later achter Xerxes (Leget: „Stuk voor stuk ploegen die wèl net iets ex tra's brachten als het moest"). In 1973 was vervolgens het eind van de zeven vette jaren daar. De ploeg die in de toppe- riode voor gemiddeld zo' 4000 toeschouwers speelde, zakte weg uit de top. Handhaafde zich dat jaar moeizaam in de eerste klasse, maar plaatste zich een seizoen later nog wel voor de nieuw ingestelde hoofdklas se. Een afdeling waarin UVS zich tot nu toe nimmer als kam pioenskandidaat kon profileren. (Eerder verschenen in deze ru briek: de wielrenners van Swift Leiden, de gewichtheffers van LKV/ De Spartaan, de water- poloërs van De Zijl/ LGB, korf balvereniging De Danaïden, de schakers van Philidor Leiden en de tafeltennisvereniging Scylla) uud Plouvier komt, zo werd deze week bekend, definitief terug als trainer/ coach van De ZijlLGB. Nu had ik dat ook niet echt meer verwacht, nadat ik zaterdag de opmerkingen van de coach van het tweede team van De Zijl, Henk Harteveld, in deze krant had gelezen. Plouvier was weggelopen voor de problemen, Plouvier had mensen teleurgesteld, Plouvier mist iets om topcoach te zijn, Plouvier draait te veel, Plouvier past zijn opmerkingen te veel aan. 'Mijn gevoel zegt: stoppen met die man'. Me dunkt, veel duidelijker kan het niet. Ik weet niet precies hoe het er in de waterpolowe- reld aan toe gaat, maar in tal van andere werelden zijn dit opmerkingen die een 'op een kier staande deur' met een knappe klap dicht doen slaan. Tevens zijn het kreten die mij er als trainer/ coach toe zouden kunnen verleiden een nog op de rol staand gesprek met de spe lersgroep en diezelfde trainer van twee maar uit de agenda te schrappen. Dat gesprek vond afgelopen dinsdag echter toch nog plaats, maar beide partijen kwamen daarin niet echt nader tot elkaar. Plouvier weg bij de ZijlLGB. Toch verbaast me dat. Want de zelfde Ruud Plouvier die deze week verkondigde dat De Zijl 'over twee jaar dood is', vertelde nog geen drie weken geleden heel enthousiast dat het met de club weer de goede kant opging. Een greep uit dat gesprekje: de gradatie. daar hoefde niemand zich zorgen om te maken, de ploeg kwam er 'op zeker' bo venop, er werd aan leuke tripjes gewerkt, de oudjes gingen weer basketballen en De Zijl/LGB zou binnen twee jaar weer zijn waar de club hoort. Wat water polo betreft: in de bovenste re gionen van de hoofdklasse. En om daar allemaal voor te zorgen maakte Plouvier met liefde 'wa terpolo-werkweken' van dertig uur en meer. En dan nu, drie weken en één opstootje verder, is diezelfde ge dreven trainer weg uit de Kooi. Ik bedoel maar: ergens klopt er hier toch iets niet. e sportwereld ligt morgen praktisch stil in Italië. Er wordt wat voor de Davis Cup getennist, er worden wat evene menten met paarden georgani seerd in de laats van Europa, maar vérder is het een soort au tovrije zondag, maar dan an ders. Nog voor de tennissers en de paardrijders liet de in Italië volleyballende Ron Zwerver de ze week weten het maar grote onzin te vinden. Een minuut stilte, dat kon nog wel. Maar een compleet land een dag op sportief gebied droogleggen, dat ging Zwerver veel te ver. Wat had de volleybalsport nu eigen lijk met voetbal te maken. En waarom moest iedereen lijden onder het feit dat bij rellen voor aanvang van het duel tussen Genua en AC Milan een dode valt? Ik ben geneigd het helemaal met Zwerver eens te zijn. Dat besluit van het Italiaanse NOC *NSF gaat mij ook veel te ver. Het lijkt tegenwoordig trouwens mode te worden om overtrok ken op allerlei zaken te reage ren. De kwestie Cantona is daar ook zo'n voorbeeld van. Na tuurlijk had die Fransman in Engelse dienst zich niet zo mo gen laten gaan als hij deed. Maar om hem nu direct als een misdadiger neer te zetten, om dat hij een keer iemand in het publiek op wat onorthodoxe wijze te lijf gaat. ik kan me daar niet zo in vinden. Ik heb trouwens in de hele be richtgeving rond die rel gemist wat die ene 'supporter' van Cry stal Palace nu precies tegen Cantona riep. Dat zal wel wat grover geweest zijn dan 'foei Eric, niet meer doen'. Zelfben ik redelijk vredelievend inge steld. En mijn karate-techniek is ook niet echt sterk. Maar ik kan me best voorstellen dat de juiste opmerking op het juiste mo ment me knap nijdig kan krij gen. En als ik dan net.voor de zoveelste keer uit het veld ben gestuurd, ligt de grens van mijn incasseringsvermogen waar schijnlijk ook wat lager dan nor maal. Maar goed, wat mij betreft had Manchester United Cantona dus niet voor de rest van het seizoen aan de kant hoeven te zetten. Zoals de Italiaanse sportbonzen dat programma van morgen ook niet haddei hoeven te schrappen. Een Y zondag waarop sportliefheb eens rustig kunnen nadenkt over wat er allemaal op, ma vooral rond de sportvelden I gaat - dat is nu typisch een< waarop weldenkende sportl hebbers absoluut niet zitten wachten. Die ergeren zich ii mers al lang aan al die uitwi sen, besluiten steeds vaker niet naar hun favoriete club gaan en juichen - als ze wel gaan - uitsluitend als de om ving dat toestaat. Een overbodige maatregel d voor de oprechte liefhebber een andere doelgroep kunn de verantwoordelijken in Ita naar ik mag aannemen, tod niet op het oog hebben. Of; len ze daar wèl de illusie I koesteren dat ze met deze maatregel de 'supporters' bi ken die wekelijks naar het sti dion trekken om lekker eenf tijtje te 'matten'. Dat volk di gepakt, gezakt en bewapen! vijand opzoekt, daarbij indei daad het risico lopend tegent een mes aan te wandelen, t Ik heb geen hoge pet op vanl bo's. Maar ze zullen toch nif werkelijk denken in dat deell de bevolking nog enige hers^ van betekenis aan tef reffen^

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22