PORT iwitsers cadeau niet iesteed aan Oranje Dordrecht-PSV boeit maar even Crab^Verhoeven Vriesekoop blijft met geluk overeind Saturnus slacht belager IERDAC 4 FEBRUAR11995 (lerlaiids tennisteam weigert te profiteren van opgave Rosset als het Nederlandse Davis Cup-team punten ca- u krijgt, is dat nog geen garantie voor succes. Tegen tserland kreeg Oranje gistermiddag een 1-0 voor- g mg in de schoot geworpen, omdat Mare Rosset met blessure moest opgeven tegen Jacco Eltingh. Maar -de rode loper die de Zwitsers in de Expohal van Gene- uitrolden, gleed Richard Krajicek vervolgens onver- ht onderuit. Het staat 1-1 en de ploeg moet nog op- sen dat het in de eerste ronde van de wereldgroep wordt uitgeschakeld door een half invalide tegen- ider. nummer 71) na de eerste set overklast. Een ervaren rot als Hlasek (30 jaar) weet dat zijn zeven jaar jongere tegenstander is te pakken is op zijn zwakke backhand en de lage volley. „Ik heb lang gedacht: het komt wel", zei de verliezer, die zeven tien aces sloeg, maar veel meer fouten aan het net liet noteren. „Ik hoop dat ik morgen de zaak mag rechtzetten", aldus Kraji cek, die nog niet weet wie de Zwitserse invaller in het enkel- VE ROB VAN DER ZANDEN zou een regelrechte afgang als Nederland vandaag en jen geen orde op zaken Maar bondscoach Stanley ker - door schade en nde wijs geworden - hield de zekerheid nog een slag de arm. „Vanaf nu spelen egen een gewond team en is lastig." Jakob Hlasek, de inier die Krajicek in vier sets 6-1, 6-3, 6-4) op zijn num- zette, deed er nog een ipje bovenop. „Wij kunnen weekeinde eenvoudig niet rverliezen." ajicek had de laatste Davis •zege tegen Pete Sampras jtterdam nog vers in het ge- gen, maar staat nu weer op negatieve balans (3-4) in enkelspel. De nummer 17 de wereld werd door ex- ter Hlasek (afgezakt naar De nederlaag van Hollands nummer één was een tegenval ler, die volgde op een macabere openingspartij tussen Eltingh en Rosset. Het noodlot sloeg toe in de tweede set, nadat Rosset de eerste had gewonnen met 6- 4. Bij" een 2-3 achterstand en een breakpoint tegen moest de 24-jarige Zwitser naar de 'tram rails' uitwijken voor een volley. De volley slaagde, maar de lan ding van de langste speler uit het circuit (2,02 meter) was minder succesvol. Met een van pijn vertrokken gezicht hinkte Rosset terug naar de baseline en vervolgens naar de stoel waar hem een blessure behandeling werd toegestaan. Hij probeerde het daarna weer, maar bij het serveren steunde hij op één been en na twee pun ten (voordeel en daarna weer gelijk) gaf hij op. Terug op de stoel besefte de kopman van de Zwitsers pas goed dat het over was. Hij barstte in snikken uit. Na Pete Sampras een week ge leden in Melbourne liet op nieuw een speler het publiek diep in zijn ziel kijken. Eltingh zei na de wedstrijd met de geblesseerde mee te voelen. „Ik heb me in zijn situa tie verplaatst en ben absoluut niet trots op mijn eerste single winst in de Davis Cup", aldus de 24-jarige speler uit Heerde, die in tegenstelling tot zijn te genstander wel begonnen was met enkelbandages. Toen Ros set per ambulance werd afge voerd, wist coach Stephane Oberer al meteen dat zijn ploeg voor een bijna onmogelijke op gave stond. überer wees gisteravond laat de onbekende Lorenzo Manta aan als dubbelspeler. Deze par tij moeten Haarhuis en Eltingh enzo mag eg bij PSV 1RECHT ANP/GPD lman Stanley Menzo mag ekken bij PSV. Ook verde- r Mitchell van der Gaag g uitzien naar een andere rkgever. ólgens trainer Dick Advocaat lat geen nieuws. „Elke speler het niet naar zijn zin heeft, g weg bij PSV. Voor Menzo It dus hetzelfde als voor al andere spelers die niet in elftal staan. Als er een goede s wordt geboden, doen wij moeilijk." dvocaat reageerde na de uit- Istrijd tegen Dordrecht'90 irikkeld op vragen over Men- die evenals eerder bij Ajax het Nederlands elftal op het lede plan is geraakt. „Het is i opgeblazen zaak. Gisteren ik informeel een paar din- i in het algemeen gezegd ir ontevreden spelers. Menzo ennelijk een 'hot item', want imige media hebben over n flink uitgepakt. Ik begrijp sentimenten niet. Het is ver- ind voor hem dat hij op de tk zit, maar dat is inherent i profvoetbal. De spelers rden niet voor niets betaald." Jenzo, die bij PSV tot medio 17 onder contract staat, wei- t in te gaan op zijn toe- nstplannen. In intieme kring ?ft de onfortuinlijke doelman I al laten weten graag in Suri- me iets op voetbalgebied te len gaan doen. )rieluik' met lecto-vrouwen 'ERDORP t vrouwen-hockeyteam van :cto speelt morgen een 'drie- k' op eigen terrein. Trainster rina Benninga nodigde ofdklasser HGC en het Ne- lands meisjes A-team uit om m op tijd in het wedstrijdrit- te komen. De Leiderdorpse ilkandidaat in de overgangs- sse hervat op 5 maart de npetitie. De oefenwedstrij- n beginnen 13.30 uur op de >emerd in Leiderdorp. ozakken Boys onder bestuur Rkendam zaterdageersteklasser Kozak- n Boys, de club van trainer 'ns van der Zee, zijn bestuur- e problemen. Het bestuur, der leiding van voorzitter oeneveld, is sinds afgelopen ;ek demissionair. Dit naar deiding van de algemene le- nvergadering, waarin het ver- uwen in het bestuur werd gezegd. Volgens de leden is sprake van financieel wanbe- er. Het tekort van de club zou kele tonpen bedragen. Maarten Atmodikoro van Dordrecht '90 legt Ronaldo, die een belangrijk aandeel had in de ovenwinning van PSV, over de knie. foto anp DORDRECHT HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Sommige wedstrijden worden zo rond het laatste kwartier ver velend en droog. De score is dan bepaald, het duel wordt plichtmatig uitgespeeld. Dat was gisteravond bij Dordrecht'90-PSV heel anders. Die wedstrijd sleepte zich vanaf de tweede minuut naar een ein de. Toen immers was het al 0-1. Het werd uiteindelijk 0-2, heel simpel, heel logisch, heel verve lend. Twee jaar geleden betekende Dordrecht-PSV nog sensatie: 0- 1 bij rust, bommelding, ge staakt. Het overspelen van de tweede helft won Dordrecht met 2-1, einduitslag 2-2. Het was een duur puntje dat PSV toentertijd in Dordrecht liet lig gen, eentje dat de Eindhovena- ren mede de titel kostte. Onder Dick Advocaat is PSV in een fase beland dat opnieuw geen punt meer mag worden weggegeven. Niet om nog kam pioen te worden overigens, maar om hel begeerde UEFA Cup-ticket alsnog binnen te ha len. De zege op Dordrecht deed de coach daarom goed, al kon hij onmogelijk content zijn met het spel van zijn ploeg. „We be gonnen goed maar hadden snel ruim afstand moeten nemen. Ronaldo kon 'm er zo inlopen, Nilis had moeten scoren. Dordrecht speelde opportunis tisch, dan kun je bij 0-1 toch al tijd tegen een goal aan lopen." Dat had zeker gekund, al bleef Dordrecht wat onschuldig. Van Zoghei: „We hebben an ders gespeeld dan anders, om dat hun centrum Valckx-Faber er niet was. Daarom hebben we gekozen voor snelle, lange bal len. Als je dan kansen krijgt, moet het wat meezitten en dan moet niet die Waterreus in de goal staan." Helaas voor Dordrecht stond die Waterreus er niet om vlie gen te vangen. Helaas voor Dordrecht stond die Ronaldo .ook weer opgesteld. De jonge Braziliaan besliste de wedstrijd dit keer maar eens heel vroeg. Nog geen minuut was er ge speeld toen hij een vloeiende combinatie Wouters-Linskens beheerst afrondde: 0-1. De ver dubbeling van de voorsprong werd exact drie kwartier later een feit, in de eerste minuut van de tweede helft. Nu scoorde Meijer, volgens de Dordtenaren met de hand, direct uit een cor ner van Nilis: 0-2. Zoals Advocaat kennelijk de hele eerste helft in spanning zat, zo vervelend vond het publiek de 'krachtmeting'. Dat vond het publiek kennelijk al bij voor baat, want er waren niet meer dan 4000 mensen gekomen. Dat zal aan de tegenstander gelegen hebben, maar ook aan het feit dat het voetbal in Dordrecht al jaren failliet is. Met zes punten uit 20 wedstrijden is er ook nog maar weinig hoop volgend sei zoen weer eredivisie te spelen, daar helpt zelfs geen nieuwe voorzitter aan. Bij de kater voor Dordrecht voegde zich na afloop nog een katertje voor PSV, de blessure bij Boudewijn Pahlplatz. De jonge Twent was op het veld Cor Lems tegen het lijf gelopen, bijwie het beste er wel af is, maar het slechtste nog niet. Overigens was niet te zien dat Lems kwaad in de zin had toen hij Pahlplatz met een bloktackle stuitte en meteen ook met zijn arm zwaaide. Het kostte Pahl platz in elk geval een lichte her senschudding en mogelijk een gebroken neus. Voor Pahlplatz is het sneu, nu de jonge zoon van Theo onder Advocaat sterk gestart was na de winterstop. Advocaat heeft er daar echter meer van. Ronaldo en Nilis hebben trek en vorm, Wouters is de centrale man op het middenveld (die gisteren de ballen wat al te vaak langs zich heen zag suizen) en ook als team presenteert PSV zich weer wat beter. Volgende week kan in theorie de derde plaats zelfs al bereikt worden. Volgende week kan Dordrecht ook al ongeveer de graderen. Weinigen zullen het betreuren. Dordrecht'90: Gall; Liefden, Van Tig- gelen, Robbemond, Atmodikoro: Wou den (75. Koswal), Lems, Brögger, Rook; Hoop. Langerak. PSV: Waterreus: Prommayon, Van Mol, Dirkx, Numan; Pahlplatz (29. Meijer), Linskens, Wouters. Zenden (78. Van der Leegte); Ronaldo, Nilis. HOOFDKLASSE UVS - AFC'34 makelaars o.g. Bettine Vriesekoop begon de Top Twaalf wel eens slechter dan ze gisteren in Dijon deed. In het verleden liet ze zich vaak snel van de wijs brengen, maar het begenadigde talent is in middels door schade en schan de wijs geworden. Eigenlijk is ze 'voor de lol' in Dijon, aldus Vriesekoop. En winnen brengt haar alleen maar harder aan het lachen. Zelfs de tussen de toe schouwers verscholen Jan Vlieg zag van ver een vrolijk gezicht. Ciosu en Schöpp meden overwerk, maar Vriesekoop had haar handen vol aan de Russi sche Irina Palina. Achteraf was coach Peter Engel daar niet on gelukkig mee. „Je kunt beter te gen een verdedigster beginnen, omdat je dan met het hele li chaam moet werken. Zo kom je eerder in een goed bewegings ritme." Met dat laatste had de Am sterdamse een beetje moeite. Voor de partij tegen Palina ging ze al met de scheidsrechters in discussie, omdat die drie gloed nieuwe balletjes op de tafel leg den. „We hebben twee dagen lang met nieuwe ballen moeten trainen, om het 'nieuwe' er van af te krijgen. Op nieuwe ballen zit altijd wat poeder, waardoor de bal stil valt. We hebben dus oude balletjes geëist en gekre gen", zei Engel niet zonder trots. Over voorspoed had Vriese koop in haar partij tegen Palina, die vorig seizoen tevergeefs pro beerde in Nederland een club te vinden, niet te klagen. Maar En gel wilde niet van geluk spre ken. „Spelers die in vorm zijn, krijgen vaak net- en kantballen mee. Dat komt omdat ze meer naar voren spelen", liet de Duit ser er een aardige theorie op los. Hoe goed Vriesekoop het in Dijon ook doet, een plaatsje in de olympische kernploeg zal ze er niet verdienen. Ze vindt ove rigens de 'toelatingseis' van het NOC'NSF, een positie bij de beste acht van de wereld, onre delijk. „Maar ik maak me er niet druk om. Ik geloof niet dat ik daardoor iets mis, want ik heb wél individuele steun van het NOC'NSF." De 25-jarige Russische Elena Timina, die gisteren twee keer verloor, is getrouwd met een Nederlander, woont in Amster dam en speelt in Klazienaveen, maar ze moet zes jaar op de Ne derlandse nationaliteit wachten. Zij en Palina 'rollebollen' regel matig ruziënd met de gezag hebbers van de Russische tafel- tennisbond over de vloer, om dat de 'heren' zonder schroom het prijzengeld dat de twee hier en daar verdienen in hun eigen zak zouden steken. Een andere nationaliteit zou haar van die 'mafia-praktijken' kunnen ver lossen. „Maar als ik in haar schoenen zou staan, zou ik er nog eens goed over nadenken", aldus Engel. „Ze mist in dat ge val sowieso een Olympische Spelen en dan moet ze maar af wachten of ze de volgende haalt." LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER De mannen van Saturnus staan op de drempel van de eerste divi sie. Concurrent Achilles kreeg met 25-14 (rust 12-9) een ongenadig f)ak voor de broek. Het is voor de Leidenaars nu alleen zaak bij de es te blijven. Dertien jaar geleden stond Saturnus ook zes punten voor op de naaste concurrent, Bat Seyst, maar verslikte zich in de laatste drie wedstrijden. Het lijkt er echter op dat de huidige ploeg onder de leiding van Robin van Olphen meer discipline heeft, zodat voor een herhaling niet hoeft te worden gevreesd. Die discipline kon Achilles in het slot van de tweede helft niet opbrengen. De eerste helft bood de Utrechters nog mogelijkheden om iets terug te doen, al had Sa turnus ook toen het beste van het spel. Maar het Utrechtse verweer brokkelde in hoog tempo af na de door Paul Timmermans koel genomen strafworp die Saturnus op 17-13 bracht. De daarop ondernomen pogingen van Achilles om bij te blijven smoorden in de sterke defensie van Saturnus of werden door de sterk keepende Rob Otten onschadelijk gemaakt. Van Olp hen instrueerde zijn mannen steeds verder uit te komen in de de fensie en daarmee liep Achilles in het mes. In de één-tegen-één duels won Saturnus zo royaal, dat de ene na de andere breakout uit de bus kwam. Daar was na twintig minuten geen werken meer te gen voor Achilles: 21-13. Dat het ten slotte in een man-tegen-man strijd ontaardde met Saturnus in de rol van koele killer en Achilles als machteloos slachtoffer, bracht de arbiters op de voorgrond. Zij zorgden voor opwinding, zowel binnen als buiten het speelveld, met een serie uitsluitingen voor beide ploegen. Achilles liep groggy door de zaal en Saturnus genoot van de vrijheid op de break. Voor Saturnus scoorden Nico Mooren en Paul Timmermans (beiden 7x), Jasper Olierook (6x), Peter Innemee (3x), Koen Olders en Winfried van Boheemen 1. Mare Rosset vergaat van de pijn. De troostende woorden van zijn coach Stefan Oberer kunnen de Zwitser, die zijn middenvoetsbeentje brak, niet opbeuren. winnen en één van de singles (Krajicek tegen Mohr, de andere 'naamloze' reserve, of weer Manta) moet ook een punt op leveren zodat het zondagmid dag al snel 3-1 1 kan staan. Hlasek wilde Oranje niet te veel hoop geven. „We hebben nog iemand achter de hand die ser veert als Sampras, retourneert als Agassi en volleert als Bec ker", zei Hlasek met een lach. Rosset is minimaal tien we ken uitgeschakeld. De doktoren vertelden dat er een botje in zijn voet was gebroken. Rosset tegen een verslaggever: „Hoe ik me voel? Zoals een journalist die tien weken zijn pen niet mag aanraken." De op krukken in de hal teruggekeerde tennisser gaf op de persconferentie de foto grafen nog een uitbrander, om dat één van hen hem naakt in de kleedkamer had gefotogra feerd. „Ik hoop dat jullie het fat soen hebben om deze foto uit de bladen te houden." De in dit landentoernooi wis selvallige Nederlandse ploeg liet gisteren zien dat het de typische facetten van het Davis Cup-ten- nis nog altijd niet heeft ontdekt. Landen wedstrijden staan altijd bol van emotie, waarbij coach, spelers en publiek elkaar ge bruiken om de adrenaline snel ler te laten stromen. Er mag wat dat betreft veel bij Davis Cup wedstrijden. Toen Rosset een servicegame van Eltingh in de eerste set brak (op 2-3) balde hij de vuisten en zweepte het publiek op. Dat deed hij ook als hij op andere momenten een prachtig punt maakte. In de tweede partij be trok Hlasek zijn coach in het spel door even langs de bank te lopen en een 'high five' te geven tijdens een game. Op de tribune werd het gebaar nagebootst. De Nederlandse ploeg had een te kille en afstandelijke houding op de baan, de aanwe zigheid van honderden oranje- gekleurde supporters in de hal foto ap ten spijt. Franker heeft meer malen gezegd dat hij niet houdt van geforceerde coaching langs de baan. Dat is waar, maar het andere uiterste kan ook niet goed zijn. Het was tekenend dat in de partij Hlasek-Krajicek de geblesseerde Rosset nog in staat was om de 6000 Zwitserse sup porters op te hitsen. Hij stak zijn gipspoot de lucht in en een oorverdovend lawaai kwam van de tribunes. Rosset: „Ik zal er al les aan doen om de Hollanders dwars te zitten de komende da gen." 21 Te land, ter zee... inda de Mol, die j drummer van Lucifer, de mevrouw van de Lucky Lotto Live Show, Carolien Tensen, Wim Kok - en dat op drie zenders tegelijk! Een ramp komt nooit alleen. Ik besloot de zenderknop in te drukken net zo lang tot ik een kanaal zonder water vond. Dit was niet eenvoudig. Op CNN na berichtten ook alle vreemdtalige zendgemachtigden om de paar minuten live vanuit het ramp gebied. CNN was wel geweest (als CNN er is, tel je mondiaal gezien mee als ramp) en had met lieslaarzen aan geprobeerd er nog het beste van te maken, maar vergeleken met Kobe vie len de kijkcijfers tegen. Het was niet opwindend genoeg. De dij ken hielden het. Zo'n waters nood heeft ook goede kanten, natuurlijk. Het geeft ons gele genheid nader kennis te maken met Den Haag'. Waar ze zo gauw vandaan kwamen per dienstkajak is me een wonder, maar terwijl half Limburg aan het evacueren was roeiden onze volksvertegen woordigers tegen de stroom in naar het plassenge- bied. Groen Links heeft het ge daan, zei een WD-meneer, ver geleken met wiens liberale praatjes het statement van de voetbaltrainer, die zijn elftal weer eens achter de feiten aan heeft zien lopen, plotseling als hoogst intelligent afstak. Wie ik miste is Erica Terpstra. Als er één daar op haar plaats was ge weest, dan is het de staatssecre taris van sport wel: de enige po litica van wie het onomstreden vast staat dat zij diploma 's heeft en die onmiddellijk de opening had kunnen verrichten van een watersportressort dat zijns gelij ke in de wereld niet heeft. De Holland Acht krijgt een jaar voor Atlanta plots ongedachte trainingsmogelijkheden in de schoot geworpen! De alternatieve Elfstedentocht in Kampen! Oxford-Cambridge in de Bommelerwaard! Surfen op de Roermondse plassen! Het Maas en Waals-kampioen- schap fierljeppen! De eerste etappe van The Whit- bread Race around the world in de Ooijpolder! Ho, stop, ho. De watersnood is niet om de draak mee te steken. Dat ik me toch even smakeloos mee liet slepen komt doordat ik er zo balorig van word, van het Veronica-gehalte van een fors deel van de berichtgeving. „Ja, hallo! Ik sta hier in Nijme gen en hier staat ook al flink wat water. „Over naarGijs." „Overal is hier water. „Hallo, daar ben ik weer met de nieuwe tussenstand. Het aantal evacués is nu honderdduizend. „Ongelooflijk. „Fantastisch." Gijsheb jij een dode?" „Ja, de eerste dode is een feit. Dat er een slachtoffer was te be treuren, was üüüren voor de pri meur van Gijs al in het nieuws, maar kennelijk had Veronica toen net even geen zendtijd, dus 'liet Gijs de dode nog maar een keer sterven. Eén maar, Gijs?" „Ja, voorlopig blijven we hier op één steken. Maar het water stijgt nog steeds. "Ik vermoed nu elk ogenblik Jack van Gelder in beeld te krijgen, die ons met een brede grijtis duidelijk maakt dat wij zitten te kijken naar Te land, ter zee en in de lucht of voor mijn part een remake van Ste- denspel met veel groene zeep („Itteren zet de joker in!"), maar nee, er wordt geschakeld met Kampen. „Is het kritiek bij jullie, in Kampen?" „Zeer kritiek. Naast mij staat het hoofd van de vrijwillige brand weer. Dit is wel even wat anders dan blussen hè, haha!" Ik hoop even dat het hoofd van de vrij willige brandweer van het rayon Kampen de verslaggever van de dijk af de IJssel in mept, maar het hoofd van het rayonhoofd van de vrijwillige brandweer staat even niet naar een knock out. Zal de dijk het houden?" „We doen ons best. „Zijn er genoeg zandzakken?" „Elke zak komt ons op dit mo ment als geroepen. Het is gek, maar ik vermoedde iets van cynisme in het laatste antwoord van het hoofd van de vrijwillige brandweer en met hem wist ik eensklaps ook nog wel enige voor dijkverzwaring bij uit stek ge schikte zakken aan te wijzen. Gelukkig wordt er vandaag weer ge voet bald, Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21