'Het lol maken zonder pretenties' Cultuur&Kunst Schone Schijn Alsof Ali frau Antje van de Sleutelstad is Pittig concert Quartetto Amsterdam Gestolen Picasso terecht Dans in horror-laboratorium van Norton ERDAG 4 FEBRUAR11995 chef annemiek ruycrok, 071 -356471plv -chef jan rijsdam, 071 -356472 -aisy Bell in De Jongejuffer napwuK» In Grand Café De Jongejuffer speelt zondag 5 febru- JDaisy Bell het Patrick van Helsingen Trio. De groep speelt u«te jazz. Het optreden begint om 15.30 uur aan De Grent 4 in Tjrwijk aan Zee. jlio Iglesias in Ahoy' 4rPRDAMJulio Iglesias geeft op 9 juni een eenmalig concert in iJyCDe Spaanse zanger, die meer dan 200 gouden en platina Jen verzamelde en daarmee zelfs een vermelding kreeg in het faness Book of World Records, was in 1992 voor het laatst in [land voor twee concerten, eveneens in Ahoy'. De voorver- |p van de kaarten begint op zaterdag 11 februari bij de beken- ïdressen. npierlïligraan in Westerhaven jfnaan den run» In buurthuis Westerhaven start woensdag 8 1' uari een cursus papierfïligraan. Papierfiligraan is het werken smalle stroken papier variërend van 1,5 mm tot 7 mm ed. De cursus bestaat uit zes lessen van ongeveer twee uur en int om 19.30 uur. Voor inlichtingen: Leni Zuidwijk, telefoon- I; nmer 01714-13049. ijzen Elton John en Rostropovich [kholm De Britse popster Elton John en de van oorsprong sische cellist Mstislav Rostrovopich zijn in Zweden onder- eiden met de Polar Muziekprijs. Voormalig ABBA-manager kan Anderson, die de prijs in het leven riep, noemde Elton ie i„een briljante componist, artiest en entertainer" en Rostro- ich „de beste cellist ter wereld". De Polar Muziekprijs be lt uit een bedrag van ongeveer 450.000 gulden. Tot degenen de prijs eerder wonnen behoren de Amerikaanse arrangeur- 3([mponist/producer Quincy Jones, ex-Beatle Paul McCartney azz-trompettist Dizzy Gillespie. ïits/Uslands combo in Voorschoten irschoten Het zesde Jazz concert van het Podium Jong Prof- onals Jazz presenteert op zondag 5 februari in Het Wapen Voorschoten het Combo Trouble Jazz. Dit combo bestaat uit lenten uit Duitsland en uit IJsland. Het optreden aan de le rstraat 16 begint om 15.00 uur. ck Bruna signeert haag» Dick Bruna spreekt en signeert zondag 5 februari van- 4.00 uur in het Letterkundig Museum in Den Haag. Hij praat ontwerper Ella Reitsma over zijn ontwikkeling in de jaren ig en over zijn inspiratie door kunstenaars als Léger, Matisse, isso en Braque. Na afloop van het literaire programma sig- rt Bruna zijn boeken. Het Letterkundige Museum ligt aan het ses Irenepad 10 in Den Haag. itra veiling Christie's a rerdamChristie's in Amsterdam houdt op 7 februari een ex- 'eiling van zilver en juwelen, dit in verband met het grote Jbod. Het aangebodene omvat 300 kavels. De veiling bevat te- i 25 kavels judaica, waaronder stulcken uit de collectie van de tserse Kate Kemper. Voorts komt de verzameling snuif-, lod- :in- en tabaksdozen van wijlen het echtpaar Leipold-Snoek t !eist onder de veilinghamer. De kijkdagen zijn op 5 en 6 fe- ari. X :rrenjazz in Warmond 3M0ND» Fred Racké, presentator van het jazzprograrnma zzmet Fred' van Radio West, presenteert op zondag 5 fëbfua- n de Elephant Club in Warmond 'Radio West All Stars'. Dit igenheidsgezelschap begint om 15.30 uur te spelen aan de irpolder 14. Brigitte Kaandorp twee maanden nachtclubzangeres in Amsterdamse Marcanti Het is lang geleden dat Brigitte Kaandorp bereid was een interview te geven. Maar nood breekt wet, er moet recla me gemaakt worden voor haar nieuwe show in de Am sterdamse discotheek Marcanti. Voor haar theatervoor stellingen is reclame maken nooit nodig geweest omdat de schouwburgen lang van te voren waren uitverkocht. ,,Dat is heel blasé ja, maar wel prettig. Maar... ik deed ook liever geen interviews omdat ik vroeger vond dat ik niks te melden had. Tegenwoordig heb ik iets minder een minderwaardigheidscomplex. amsterdam jan pieterse Brigitte weet dat de mensen naar Kaandorp komen voor een avondje lol. Maar dat wil niet zeggen dat er helemaal niets in zit. ,,Ik weiger om ingewikkeld te doen, daar hou ik niet van. Kijk eens naar Toon Hermans, die heeft nog nooit één moeilijk woord gebruikt en kan wel de gelijk ontroeren." Ook Freek de Jonge spreekt haar aan. Die durfde onJangs te zeggen dat het dienen van zijn talent op de eerste plaats komt, ondanks dat zijn gezin daar soms onder lijdt. Brigitte bewondert zijn moed om dat te zeggen. Zij bevindt zich momenteel in een heel andere situatie dan Freek. Nog niet zo lang geleden kondigde zoon Jan zijn komst aan. Bovendien ligt het bij vrou wen anders. „Ik heb nu dat jo chie. Dat heb ik gebaard en ge zoogd. Bij Freek staat alles, dus ook het gezin in het teken van zijn talent. Dat kunnen mannen veel beter, denk ik. Vrouwen zijn toch altijd verzorgender. Ik heb dat instinctief meegekregen èn van mijn moeder. Als er een tje een moeder is, dan is die van mij het wel. Ik heb dus nooit anders gezien en zou niet weten hoe dat anders moet. Maar tot nu toe is dat jongetje alleen maar heel inspirerend. Hij brengt zoveel vrolijkheid in huis. En die vrolijJcheid was ver te zoeken omdat ik heel lang behoorlijk ziek ben geweest." De ellende begon met een al lergie, maar het cliché-beeld dat het allemaal tussen je oren zit bleek te kloppen. Afgelopen zo mer was de cabaretière hele maal gesloopt. Ze probeerde het eerst bij arts en specialist, maar dat hielp niet. Ook bezoeken aan dubieuze hulpverleners le verden niets op. Sterker nog, voor gewone vitaminen heeft ze een keer driehonderd gulden moeten neertellen. Geitewol „In mijn wanhoop ben ik bij verschillende idioten geweest. Zelfs bij ééntje die beweerde dat hij aids kon genezen. Maar op een gegeven moment heb ik een heel goede meneer gevon den, een acupuncturist. Ik kwam hartstikke cynisch bij hem binnen, maar wèl dood ziek. Het klinkt een beetje geite- wol-achtig, maar hij heeft me er vanaf geholpen. Vooral door veel met me te praten." „Het blijkt dan dat je heel wat ballast van vroeger meezeult. Dat is allemaal niet zo drama tisch, maar het kost je zoveel energie dat je geen weerstand meer hebt en ziek wordt. Ik was echt gehandicapt. Ik kon maar twintig procent van wat ik nor maal deed en toch deed ik alles. Brigitte Kaandorp: „Tegenwoordig heb ik iets minder een minderwaardigheidscomplex" Dan raak je dus helemaal uitge put. In die tijd speelde ik in dat toneelstuk van Paul Haenen, 'De vrouw van de zanger', en als ik 's ochtends waldcer werd dacht alleen maar: wanneer kan ik weer een uurtje naar bed. Maar je gaat toch door, ik weet niet hoe ik het gedaan heb." „Genoeg persoonlijks? Het is zo'n Story-Privé verhaal, hè: be kende Nederlander is ziek en hoe komt ze er van af. Maar kortom, ik heb nu weer veel energie en plannen. De komen de twee maanden sta ik in die nachtclub. Nou ja, het is feitelijk een heel brave show, er zit niet eens een striptease in of zo. Het is eigenlijk een kinderachtig nachtclubje. Het gaat meer om het idee: biertjes drinken, siga retje roken, een pinda eten en kijken naar allerlei vrolijke ar tiesten die voorbij komen. Het is ongecompliceerd lol maken in een pretentieloze sfeer. We doen dingen die vanwege het artistiek onverantwoorde karak ter niet in de schouwburg kun- foto lex van rossen nen. De schouwburg, dat is netjes binnen eten, zal ik maar zeggen, en dit is picknicken." Chez Marcanti Plaza, Jan van Galenstraat, Amsterdam. Februari en maart op zondag (15.00 uur), maandag (20.30 uur) en dinsdag (20.30 uur). Kaarten verkrijgbaar bij de VW's en het AUB-Uitburo. zutphen anp Archeologen hebben in de bin nenstad van Zutphen een mid deleeuwse schildering uit de eerste helft van de 14e eeuw ontdekt. Nooit eerder is een dergelijke voorstelling aan de buitenzijde van een Middel eeuws woonhuis aangetroffen, zegt stadsarchivaris R. Her mans. Sinds de 15e eeuw zit de schildering op een binnenmuur. De versiering, van 3 bij 1,5 meter, doet denken aan een go- Schildering ontdekt uit middeleeuwen tische kerkvenster. Op een blind raam bracht de kunstenaar in rode en zwarte verf een venster schildering aan die de buiten kant een levendig aanzicht gaf. Het namaak-raam was waar schijnlijk van ver buiten de stadsmuren te zien. Hermans vermoedt dat de eigenaar de b niets tegen politici, als ze niet met hun hoge eigen en opgefokte reputaties en dat ze overal verstand lebben. Neem nu Margje ■eld, van De Groenen. Een keurig voorbeeld hoor. Per- lijk vind ik haar uitermate likt als activiteitenleidster :n geitenfarm in Ghana. En :ze juffrouw, van huis uit ite, het nuttigen van een Jiologische kaas belegde zuurdesembrood wil be- eren, mij best. Maar wan- ze zich, uit hoofde van raadslidmaatschap, meent öeten bemoeien met het en cultuurbeleid van de ïente Leiden, dan heb ik zoiets van: schoenmaker, je bij je leest. Margje neuriet wei maar om daaraan nu de lusie te verbinden dat ze vel verstand zal hebben le akoestiek van de stads- orzaal, vind ik een tikkeltje r gaan. Misschien zegt u: eel niet te snel. Zet zo ie- d liever eerst een uurtje een trekharmonika in de Een bankje op de Korevaarstraat dat u verder nergens De nieuwe wegwijzers in de stad, ontworpen door in de omgeving tegen komt. Het straatmeubilair in de Peter Krouwel die zich nu ook mag buigen over nieu- stad is een rommeltje. foto hielco kuipers we bankjes en boomkransen. foto hielco kuipers voorstelling liet aanbrengen om te imponeren: het paste bij de allure van het huis. Wie de be woners en de kunstenaar waren is niet bekend. De stadsarchivaris denkt niet dat het gotische venster het eni ge exepiplaar in de wereld was. Waarschijnlijk zat zo'n schilde ring ook op andere huizen. Dat maakt de vondst volgens hem ook uniek. „Het betekent dat we de ideeën over de buitenkant van de middeleeuwse woonhui zen moeten herzien." Veel kandidaten Cabaret Festival Aanstormend cabarettalent heeft zich massaal aangemeld voor het VARA Leids Cabaret Festival dat maandag 13 februa ri van start gaat in de Leidse Schouwburg. Maar liefst 65 mensen hingen aan de bel. „Een opmerkelijke hoge score", vindt STEEKprodukties, die sa men met de VARA het festival organiseert. „Vorige jaren kre gen we doorgaans rond de 50 aanmeldingen." Kandidaten voor het festival meldden zich aan door het in sturen van een geluidscassette of videocassette. De organisatie bezocht optredens in het land en nodigde mensen uit om te auditeren. Uit de aanmeldingen is een selectie gemaakt van tien kandi daten die zich in de Leidse Schouwburg op de eerste en tweede voorronde zullen pre senteren. Onder hen bevindt zich één Leidenaar, Mare Scheepmaker. Hij treedt op bij de tweede voorronde op dins dag 14 februari. Donderdag 16 februari is de halve finale met vijf deelnemers uit de voorronden. De finale- avond met de uiteindelijke drie finalisten is op zaterdag 18 fe bruari. Op deze finale-avond maakt de jury de Jury-prijswin naar bekend en kiest het pu bliek een winnaar voor de Pu blieksprijs. recensie.lidy van der spek Quartetto Amsterdam met Rien de Reede. fluit, Marin marsiviool, Ken Hakii;altviool en Lucia Swarts: cello. Werken van Haydn en Mozart Gehoord op 3 februari in de Lokhorstkerk Leiden. Gisteren alweer het derde con cert in de serie Kamermuziek in de Lokhorstkerk, de ruimte die door zijn intimiteit en akoestiek bij uitstek geschikt is voor klei ne ensembles. Wat is er zoal te melden van het Quartetto Amsterdam? Ze ma ken muziek waar je beslist niet bij in slaap valt. Een pittige doordringende samenklank valt daarbij op, niet in de laatste plaats door de solide, zo hier en daar een er op in hakkende toon van de cello. Eigenlijk overheerste deze reus wel eens, maar toch had het een heel be vredigende, lekkere uitwerking. Zoals Lucia Swarts dat Allegro ma non troppo neerzette uit het Quinten-quartet van Haydn, le venslustig en fier, zo hoor je dat maar zelden. Rien de Reede kleurde deze keer echt mooi met de strijkers. Zijn spel was dynamisch en buigzaam in de snelle loopjes van Haydns allegro, contrastrijk in het bewogen laatste deel van het kwartet in g van Reicha (1770-1836), waarin gejaagd heid en serene vrede elkaar af wisselen. Met lang aangehou den tonen heeft De Reede meer moeite; in het Menuet klonken deze bepaald kwalijk. In combi natie met de altviool, heel ver rassend, kreeg de klank van de dwarsfluit zelfs af en toe een zil veren randje, een 'edge'. Marin Mars speelt geconcen treerd en kan goed leiding ge ven. Was ze bij de laatste drie stukken intens, maar wat meer op de achtergrond aanwezig, in het trio in Bes van Haydn voer de zij overtuigend de boven toon. het spul dat de gemeente op straat plaatst: wegwijzers, ban ken, boomkransen, bloembak ken, lantaarnpalen, fietsenrek ken, enz. Zeg maar: al die din gen die worden bespoten, be plakt en kapotgemaakt. Dat laatste zou weieens te maken kunnen hebben met hoe het er uit ziet. Eigenlijk is het momen- teel een rommeltje: een paaltje hier, een bankje daar. En omdat het zo'n rommeltje is voelen mensen zich ook niet verant woordelijk voor het netjes hou den van het centrum, zo ver klaarde ambtenaar Ali Hellinga tegenover de commissie. Er moet in de binnenstad dus een net, gelijksoortig plaveisel komen met mooi en degelijk straatmeubilair. In de toekomst zal het dus niet meer voorko men dat u op de Korevaarstraat een bankje ziet staan dat u ver der nergens anders in de stad tegenkomt. Peter Krouwel, van het gerenommeerde ontwerp bureau Ninaber/Peters/Krou- wel, is gevraagd een ontwerp te maken voor nieuwe banken, boomkransen, verlichting en fietsrekken, zodat een zekere eenvormigheid in het straat meubilair ontstaat. Hij ontwierp al eerder de nieuwe bewegwij zering in de stad. En wat willen raadsleden in de genoemde raadscommissie daarover weten: of Leiden geen Anton Pieckstad wordt, of het straks niet precies De Efteling lijkt? Alsof Ali Hellinga een soort frau Antje van de Sleutelstad is die met boterton en melkkan in de weer is om pannekoekhuis jes te bouwen. En: of het bureau Ninaber Peters/ Krouwel niet één van Neerlands toonaange vende bureau's is, maar zich onderscheiden zou hebben als ontwerper van de druipgrot- wanden in de plaatselijke pizze ria. Kijk, als raadsleden thuis het huishouden verslonzen zal mij een zorg zijn. Maai* dat de da mes en heren die zulke onbe nullige vragen stellen zich met de inrichting van de binnenstad bemoeien vind ik nogal zorg wekkend. Wat er in hun hoofd omgaat, ik weet het niet? In elk geval geen visie op het stads beeld, op de functie en vormge ving van straatmeubilair of een visie op het nut van een integra le stijl. Nee, Pechtold pleitte er voor de afwisseling in de bin nenstad (lees: de rotzooi) toch vooral te laten voortbestaan. Als u het mij vraagt is de rommel in de stad een exacte weergave van de rommel in de bovenka mers van onze raadsleden. stockholm De bron, een olieverfschilderij van Pi casso uit 1921, is terecht. Het doek is samen met een beeld van dezelfde Spaanse kunstenaar en een schilderij van de kubist Georges Bracque van te ruggevonden in Gothenburg. De kunstwerken werden in 1993 gestolen uit het museum van mo derne kunst in Stockholm. Bij die diefstal verdwe nen acht objecten met een totale waarde van circa honderd miljoen gulden. Op één na zijn alle wer ken nu terecht. De inbrekers waren binnengeko- men door een gat te zagen in het dak. Inmiddels zijn twee Zweden en een Pool gearresteerd op ver denking van de inbraak. foto ap recensie»maarten baanders Voorstelling: 'Pork' door Paul Selwyn Norton Gezien 3/2 LAKtheater Leiden Nog te zien: 4/2 LAKtheater. 20.30 uur 'Pork' van choreograaf Paul Sel wyn Norton is een destructieve voorstelling. Het begin is over weldigend. Harde muziek raast door de zaal. In de kil belichte, kale ruimte maken zeven dan sers felle, dynamische bewegin gen. Het zijn bewegingen waar bij je meteen denkt: er is iets mee aan de hand. Het lijkt of de dansers niet willen bewegen, of de dans pijn doet, of een on zichtbare kracht hen dwingt. Ze worden meegesleurd in een krachtenveld. Ze staan hun li chamen af aan de dans. Als ze stilstaan, lijken ze machines die even uitgeschakeld zijn. Later wordt duidelijk wat de macht is die hen beheerst. Norton betreedt het toneel in de rol van een huiveringwekkende dokter met een lichaam vol zweren en schilfers. In een hor rorscène bepaalt hij met stok ken, die het midden houden tussen toverstokken en Chinese eetstokjes, onverbiddelijk de bewegingen en houdingen van de dansers. Hij analyseert en isoleert alles wat beweegt, tot de vingers en de tong toe, totdat er niets meer van over is. Als hij een lichaam, dat bewegingloos op de grond ligt, opblaast als een ballon, wordt daarmee prachtig uitgebeeld dat het li chaam niets dan bewegende buitenkant is. Daarna bouwt de dokter een dans op waarin de groep braaf, slaafs, zonder persoonlijke ex pressie beweegt. Het is jammer dat de dansbewegingen nu veel minder spannend zijn dan toen aan het begin een onzichtbare kracht over het toneel woei. Erg bijzondere bewegingen zijn er niet meer te zien. De macht van de dokter is alleen nog maar drukkend. De spanningsboog van de voorstelling verloopt hierdoor niet bevredigend. Na een heftig, geladen begin is de ontknoping futloos. De dokter blaast de voorstelling dan ook uit als een kaars. Mooi is wel dat Norton zijn on heilspellende visie op dans toch nog relativeert. Eén van de dan sers onttrekt zich aan de brave groepsdans en loopt er als een soort dorpsgek tussendoor. De vrijheid lijkt alleen aan gekken voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19