'4ZH-baas Testa: kom uit de loopgraven! Ramp zorgt voor nieuw onderzoek 0IGEN BAAS Randstad Telefonisch onderzoek naar criminaliteit en onveiligheid 'Doen waar we goed in zijn Nieuwe metrolijn mag geen gebouw kosten in Amsterdam -JR1 RDAG 4 FEBRUARI 1995 'fjp'oersbedrijfen vakbonden gevangen in »drboden te spreken met htikestuurder', meldt een 'eÈje op zijn bureau. n4r NZH-baas André A wil deze keer graag it (t stilzwijgen verbreken. ?ntjt om te praten over de basse in het overleg tus- vervoerbedrijven en de )nJvoersbond FNV. De di- ïetleur van de grootste roermaatschappij na de meent dat de beeldvor- rond zijn bedrijf niet dpt. ,,Dit is namelijk een wfjomd leuk bedrijf, dat goed produkt maakt, verken hier leuke men- - en een enkele kloot- maar die heb je ral." Gesprek met een irrijke man in een som- Je tijd. loiPLEM ERIC JAN WETERINGS lt{| BANK kgevers en vakbonden: kom de loopgraven! De wereld indert toch wel. Dat lijkt in kort Testa's boodschap, jwel niet alle streekvervoer- met dezelfde problemen ipen omdat de aard van het k verschilt, wil Testa na- fe kkelijk niet op de stoel van 'baas', de Vereniging :ekvervoer Nederland, gaan en. „Ik wil alleen mijn visie jt op de - onontkoombare - wikkelingen in onze bedrijfs- Misschien helpt dat de pat- ling te doorbreken. een goed begrip van de problemen moeten we n in de geschiedenis duiken, ent Testa. 'Openbaar ver- bestond vroeger niet, er ren bedrijven die zich met vervoer van mensen bezig- Iden en daar een reële prijs )r berekenden. De groei van I autoverkeer in de jaren zes- i0 leidde tot een kleinere vraag, p arnaast raakten bedrijven in eilijkheden door de explosief gende loonkosten in de jaren tig en zeventig. Personeels- ten maken ongeveer 60 pro- itvan de totale kosten uit. Ei- tüijk moesten lijnen worden opgeheven, maar de overheid springt bij: het is de tijd van de maakbare samenleving. De ver voerbedrijven verambtelijken en de prikkel tot prestatie ver dwijnt. „Er kwamen hier hooggeleer de pukkelige jongetjes met van die spekleren tassen die alles wel even voor je uitrekenden", constateert Testa. „Die probeer den alleen maar zoveel mogelijk overheidsgeld binnen te halen, terwijl produktief presteren werd ontmoedigd. Op een gege ven moment probeerden wij meer passagiers binnen te ha len, maar toen zei de overheid ho, ho! Voor elk kwartje dat de passagier betaalde moest het rijk er drie kwartjes bijleggen. Het liep verdomme uit de klau wen." Vanaf de tijd dat Testa bij de NZH kwam, in 1980, hamerde hij op de noodzaak van een be drijfsmatiger opzet van de NZH. „Ik heb steeds geroepen: 'Wij zijn geen voorziening, wij ma ken een produkt'." In jaren tachtig trad de overheid terug en moesten de bedrijven de ei gen broek ophouden. De NZH liep daarbij voorop. Het bedrijf ging zich bezighouden met ver schillende vormen van vervoer. Van de 15 bedrijven liggen er maar twee plat. (Die overigens wel de helft van het personeel betreffen.) Testa: „Wij vervoe ren alles: dood, levend en er tussenin. Die laatste groep be taalt het best. We proberen het de klant zo goed mogelijk naar de zin te maken. Mooie bussen, goede chauffeurs en leuke da mes aan boord. We letten ook op het milieu. Met die schone diesels kan je je zakdoek voor de uitlaat~houden en dan is-ie nog net zo wit als daarvoor." CAO's CAO-onderhandelingen verlie pen in het verleden betrekkelijk makkelijk. De overheid gaf de marges aan waarbinnen gepraat kon worden en na een jaarlijkse rituele dans met een paar we ken onrust werd de vrede gete kend. Eigenlijk kon het alleen over arbeidsvoorwaarden gaan, waardoor de CAO volgens Testa steeds meer 'vervuilde'. „De CHEF GERT VISSER, 071 -356439.PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ. 071 -356441 regio 1993 voor het eerst gehouden. De resultaten van het nieuwe en het oude onderzoek worden met elkaar vergeleken. In totaal worden zo n drieduizend inwo ners van Hollands Midden tele fonisch worden benaderd. In de politieregio Hollands Mid den start maandag een nieuw onderzoek naar criminaliteit en onveiligheid. De politie pro beert zo in kaart te brengen hoeveel bewoners slachtoffer zijn geworden van criminaliteit, zoals woninginbraak, fietsen diefstal en dergelijke. Ook zijn er vragen over 'gevoelens van onveiligheid', 'slachtofferschap' en ervaringen met de politie. Het onderzoek -Politiemoni tor Bevolking geheten- is in Landelijk gaat het om zo'n 72000 Nederlanders van 15 jaar en ouder. In de regio Hollands Midden duurt het onderzoek tot en met 17 februari. De resulta ten van het onderzoek worden waarschijnlijk in juni 1995 ge presenteerd. Crisis Onderzoek Team in Leiden NZH-directeur Testa: „Wij zijn geen voorziening, wij maken een produkt." ambtenaar werd het voorbeeld, waarbij de CAO louter werd toe geschreven naar chauffeurs. Al lerlei onzin over warme maaltij den, stoomkosten en dergelijke dingen. Die horen in het werk overleg thuis, niet in de CAO." Al die historisch gegroeide 'verworvenheden' worden door de FNV gekoesterd. De bond maakt zich er volgens Testa dan ook wel erg makkelijk vanaf: „Er lopen verschillende lijnen door elkaar en de vakbond gooit ze simplistisch op een hoop. Uit leggen kost tijd, maar dat doet men niet. Neem bij voorbeeld de CAO-bepaling dat maximaal 2 gebroken diensten gereden mogen worden. De bond doet alsof het nog 1960 is en zegt: een gebroken dienst is 'inconvenient'. Maar dat is het voor veel mensen juist niet! Ik begrijp hun belang ook wel: part-timers worden meestal geen lid van een bond." Flexibilisering is volgens Tes ta onontkoombaar, want de concurrentie voor de vervoerbe drijven neemt toe. Routes bij voorbeeld moeten binnen de EU verplicht worden aanbe steed. De eerste buitenlandse maatschappij haalde enige tijd geleden een consessie in Lim burg binnen. Aangezien de dienstregeling is gerelateerd aan de produktiviteit van de chauf feur moet de bedrijfsleiding goed plannen. Testa: „De NZH loopt daarin voorop." „Het grote probleem is om chauffeurs in te delen in de spits. Wij hebben veel part-time chauffeurs nodig voor de wat wij noemen 'gebroken dien sten'. De maatschappij veran dert, vaste patronen vallen weg. Onze oplossing is het inzetten van part-timers, huisvrouwen, rijschoolhouders en andere kleine zelfstandigen. Die 'ko pen' op die manier zekerheid in het sociaal systeem, terwijl ze de rest van de dag hun gang )e een droomde altijd al een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de ltste mogelijkheid om uit werkloosheid te komen, n derde zag het gat in de arkt dat niemand anders iviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor ozen hun eigen baas te 'orden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: larthje Timmermans en anny van Daatselaar van T D Sales Partners ip Leiden. We hadden allebei het idee om ooit eens voor onszelf te beginnen, waarom zouden we dat nu niet samen Twee jaar geleden zijn we uit het au- itiseringsbedrijf waar we destijds werk- [estapt en zijn we met T D Sales Part- begonnen. Eerst hebben we vanuit gewerkt en vorig jaar zijn we verhuisd dit pand. 'en we met de onderneming begonnen, 'ten we meteen al een belangrijke op- t binnen, waar we een jaar werk aan den. Uiteindelijk waren we door onze Re functies kind aan huis bij de top 500 L bedrijven. De contacten bestonden al, loefden de mensen alleen maar op- v te benaderen. D Sales Partners houdt zich bezig et adviseren van verschillende onder- igen uit allerlei branches, variërend weemansbedrijven tot bedrijven met man personeel, op het gebied van de lercie, direct-marketing en communi- s vooral behoefte aan advies bij het v Lfstandieen van overheids- en semi- overheidsbedrijven, maar ook van afdelin gen binnen grote ondernemingen. De men sen die daar> werken zijn niet markt-gericht, dus wij leveren de mensen die dat wel zijn. Wij doorlopen samen met de klant het hele traject, hoe ze klanten moeten werven, hoe ze moeten communiceren. De eerste stap is zo'n bedrijf op het goede spoor te zetten. De medewerkers moeten een mentaliteits verandering ondergaan, en zich bewust worden van de noodzaak tot verandering. Wij beginnen altijd van onderop door het personeel enthousiast te maken voor de verzelfstandiging. Uiteindelijk zijn de ver anderingen voor het hele bedrijf enorm. Dan gaan we kijken hoe er klantgerichter kan worden gewerkt. Vaak besluiten we eerst een marktonderzoek te doen om te weten te komen wie precies de klanten zijn en wat ze belangrijk vinden. Meestal gaan we ook met hen praten. Uiteindelijk schet sen we dan de situatie van het bedrijf en sa men met het management stellen we een plan van aanpak op. Daarna betrekken we het personeel bij het hele proces. Zij moeten proberen zich in te leven in de positie van de klant, zodat zij de problemen die een klant ontmoet be ter begrijpen. Klanten zeuren niet alleen maar. zoals weieens wordt oneemerkt. Om kunnen gaan. Van de 2200 mensen hier zijn er nu 500 part timers. De rode draad in mijn verhaal is: tien jaar geleden was het werk nog redelijk gespreid over de dag en dat is niet meer zo. Hoe meer we naar de klant moeten luisteren, hoe groter het aantal verschillende wensen dat wij horen. En dat zie je niet al leen in onze bedrijfstak, zo zit de maatschappij in elkaar." Impasse Een oplossing op korte termijn voor de huidige problemen heeft Testa niet. „De verschijn selen en trends zijn duidelijk. Vadertje tijd moet zijn werk doen." Arbitrage is volgens hem in elk geval geen oplossing. „Partijen moeten er samen uit komen." Als een van de grootste vervoerders is de NZH met twee personen in de zes man sterke VSN-delegatie vertegenwoor digd. Testa erkent dat proble- Ontucht met minderjarigen AMSTERDAM ANP een voorbeeld te geven van hoe mensen zich aanpassen: iemand die dat eerder niet deed verschijnt ineens netjes in het pak op zijn werk omdat hij begrijpt dat zoiets een betere indruk maakt. Dat soort dingen be doelen we dus, meedenken en je verplaat sen in de klant. Het is niet zo dat we ons alleen maar met verzelfstandigingsprocessen bezig houden. Soms adviseren we alleen over bepaalde as pecten van marketing, zoals de telemarke ting van een bedrijf. We zijn heel praktijk gericht, zonder afstandelijk te zijn. Onze grote kracht is onze persoonlijke benade ring. We weten hoe we mensen moeten motiveren en hoe we een project tot een goed resultaat moeten brengen. We beant woorden concrete vragen door medewer kers 'aan de hand te pakken', zonder afhan kelijkheid te creëren. We doen waar we goed in zijn op het gebied van de commer cie, direct-marketing en communicatie." T D Sales Partners is gevestigd aan de Frambozenweg 35 in Leiden, telefoon 071 - 730535, fax 730601. TEKST: WENDY HUUBOOM FOTO: HOLVAST/MARK IAME»S De jeugd- en zedenpolitie van Amsterdam heeft een 46- jarige man aangehouden die wordt verdacht van ontucht met jongens en meisjes in de leeftijd van 6 tot 15 jaar. De man bekende een jongetje drie jaar lang, tot die 9 jaar was, te hebben misbruikt. De andere zaken ontkent hij. Er zijn zeven aangiften te gen de man gedaan. Volgens de politie is de Amsterdam mer bestuurslid van een speeltuin-, een majorette- en een zwemvereniging. Hij pleegde de ontucht met jon ge leden van de clubs. De verdachte is gisteren voorge leid aan de officier van justi- Veel vragen over nieuw racecircuit DEN HAAG «JAN KUVS De fracties van CDA, PvdA en D66 in de Tweede Kamer heb ben nog veel vragen over de vernieuwing van het racecircuit Zandvoort. Staatssecretaris Terpstra van sportzaken zal de ze vragen schriftelijk beant woorden. Als dat naar tevredenheid ge beurt, krijgt het circuit de A-sta tus, waarmee het van nationale betekenis wordt en in de toe komst ook weer een Grand Prix kan organiseren. Het kabinet is in feite al akkoord met het defi nitief toekennen van de A-sta- tus aan het nieuwe circuit. Redder: spijt van harde uitspraak LEIDEN SANDRA PASSCHIER Wim Star van de Noordwijkse Reddingsbrigade heeft spijt van zijn uitspraak in het Leidsch Dagblad van woensdag 1 febru ari. Onder de kop 'Stiekem ho pen op een dijkdoorbraak' ver telde Star dat bij zijn reddings actie in Gorinchem een stieke me hoop koesterde dat de dij ken door zouden breken, zodat hij aan het redden kon slaan. „Zo hard bedoelde ik dit niet", verklaart Star. „Natuurlijk hoop ik niet dat de dijken door breken. Ik wil graag helpen, al had ik zakken met zand moeten vullen." Inmiddels is hij weer terug van zijn actie in Gorin chem. „Gelukkig is er daar niks gebeurd. Het is al vreselijk ge noeg voor die mensen die moe ten evacueren. En daarbij heb ik een handje geholpen." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER men van de andere streekver voerders niet per se de zijne hoeven te zijn. De NZH heeft haar bedrijfsrisico gespreid door verschillende activiteiten te ont plooien en een 'randstadpro bleem' als het spitsvervoer lijkt de maatschappij redelijk te heb ben opgelost. Hoe geloofwaar dig is zij als deel van het werk geversfront? Testa: „We zitten gevangen in een structuur, net als aan de an dere kant de bonden geen kant opkunnen. De VSN moet de be langen van het totale streekver voer behartigen en daar werk ik loyaal aan mee." Uw belangen lopen dus niet per se parallel met die van de andere streekvervoerders. Loopt u niet voor de muziek uit?' „Ik loop altijd voor de muziek uit. Er zijn nu eenmaal verschil len in marktbenadering." Vrouw heeft man niet vermoord DEN HAAG ANP De politie heeft de Haagse vrouw die ze verdacht van mis handeling van haar echtgenoot, vrijgelaten. De 42-jarige man werd op 11 januari op straat ge vonden. Hij had hersenletsel, waaraan hij enkele dagen later overleed. De afgelopen week hield de politie de 40-jarige vrouw aan als verdachte. De vrouw had echter een sluitend alibi. Dat heeft de politie giste ren meegedeeld. De huidige watersnoodramp zal veel langer doorwerken in het leven van geëvacueerden dan de overstromingsramp in 1993, zo verwacht de Leidse bestuurs kundige M. van Duin. Van Duin maakt deel uit van het Crisis Onderzoek Team (COT), een sa menwerkingsverband van de Rijksuniversiteit Leiden en de Erasmusuniversiteit in Rotter dam. Het COT onderzoekt onder meer de werkwijze van bestuur ders en hulpverlenende dien sten bij de vorig overstromings ramp in Limburg. De onderzoe kers van het COT gaan voorlo pig door met hun werk: ze wil len de afwikkeling van de huidi ge watersnoodramp bij hun on derzoek betrekken. „Op dit moment is een van onze onderzoekers in het crisis centrum in Utrecht aanwezig om te bekijken hoe de opvang van geëvacueerden verloopt. Utrecht is een tussenstation voor veel mensen die hun huis hebben verlaten. Van daar uit worden zij doorgestuurd naar andere provincies. Voor ons is het een interessant tussentation waar we bekijken hoe alles reilt en zeilt. Ook hebben we regel matig telefonisch contact met de andere regionale crisiscentra in het land." Van Duin weet nog niet of hij geld krijgt voó'r èen nieuw on derzoek naar de bestuurlijke en logistieke aanpak van de huidi ge ramp. „Daarom kan ik nog niet vertellen hoe we het gaan aanpakken. Maar voor ons is het wel zonneklaar dat we iets met de gegevens van deze nieu we ramp moeten doen. We houden de gang van zaken daarom zo goed mogelijk in de gaten. Bij deze waterramp zul len de effecten langer na-ijlen dan bij de vorige. Het accent ligt nu veel meer op de afwikkeling van de ramp: de na-fase. Denk aan de opvang van mensen, de psychische gevolgen van de ramp, de terugkeer, de juridi sche, economische en sociaal maatschappelijke gevolgen. Die zullen veel groter zijn dan bij de ramp van '93." Herstel Een ramp is niet over als hij over zijn hoogste piek heen is, stelt Van Duin. „Na afloop van de ramp volgen lastige herstel processen. De ramp na de ramp kan nog flink gaan doorwer ken", waarschuwt hij. „Mensen, en ook besturen, moeten niet te snel weer overgaan tot de orde van de dag." Bestuurders en operationale diensten reageren nu sneller dan bij de vorige ramp, oordeelt de bestuurkundige. „Zo zijn bij voorbeeld in Venlo en Roer mond nu veel structurele nood maatregelen genomen, terwijl toen op het laatst nog zandzak- jes moesten worden aange sleept. Ook burgers zelf hebben enige lering getrokken en heb ben nu meer maatregelen geno men." Het feit dat de burgers in Limburg nu beter voorbereid zijn dan bij de vorige overstro mingen, wil niet zeggen dat de persoonlijke gevolgen minder zijn, waarschuwt Van Duin. Hij verwacht dat mensen nu meer psychische problemen krijgen. Dat komt ook doordat de crisis langer duurt. „Toen dachten ze na de ramp 'het was eenmalig'. Nu het voor de tweede keer bin nen korte tijd gebeurt, zullen bewoners zich gaan afvragen 'wat doe ik hier'. Van de voor spelling dat dit maar eens in de 250 jaar kon gebeuren, is niets overeind gebleven." Uit het onderzoek van het COT blijkt ook dat nogal wat mensen zich na afloop van de overstroming in 1993 in de kou voelden staan, onder meer bij afhandeling van de schade. ,,'We werden wel geholpen toen we weg moesten, maar toen ze thuiskwamen stonden ze er al leen voor', zo vertelden ze ons. 'Ze hielpen met de spullen om hoog sjouwen, maar we moes ten ze zelf naar beneden halen', hoorden we ook vaak." AMSTERDAM ANP Uitgangspunt bij de aanleg van de nieuwe metrolijn in Amster dam is dat er geen gebouw te gen de vlakte mag, zoals dat bij de aanleg van eerdere lijn wèl op grote schaal gebeurde. Dat leidde tot de Nieuwmarktrellen; een complete volksopstand. Een herhaling wil het bestuur van de stad koste wat het kost voorkomen. Maar aantasting van de gebouwen is moeilijk te vermijden rond de nood-zuid- lijn; de ondergrondse railver binding die in de 21e eeuw Am sterdam-Noord met Schiphol moet verbinden, onder IJ, Cen traal Station, Damrak, Vijzel straat en de volksbuurt De Pijp door. De Vijzelstraat is bij voor beeld zo smal, dat twee enkel- sporige tunnelbuizen met een diameter van 6,5 meter ternau wernood binnen de rooilijnen blijven. Een dubbelsporige buis zou een oplossing zijn. „Alleen hebben we daar weinig ervaring mee en zijn de risico's dus gro ter", hoorden raadsleden deze week van een projectbureau. Het projectbureau denkt zelfs nog aan het boven elkaar aan leggen van twee tunnels. Dat is al evenmin zonder haken en ogen. Het tracé duikt al onge veer dertig meter onder NAP bij de Vijzelstraat om schade aan de houten palen zoveel moge lijk te beperken. „De kosten stij gen naarmate we dieper moe ten en voor de reizigers is het niet echt comfortabel om af te moeten dalen tot het midden van de aarde", denken de des kundigen. De dichtbevolkte Pijp is het enige deel van het tracé waar de metro onder woningen door loopt. Het rechtste traject bete kent dat zeker veertig woningen nieuwe funderingen nodig heb ben. Het projectbureau ontwik kelde een variant waarbij de tunnel wat meer kronkelt, maar op die manier onder slechts vijftien huizen door moet. Centraal Station Ook het Centraal Station vergt een bijzondere behandeling. Het CS staat op een in de vorige eeuw aangeplempt eiland. Tij dens de bouw waren er immen se problemen met de fundering. „We dachten dat we op een diepte van 26 meter onder Nor maal Amsterdams Peil geen pa len zouden tegenkomen", zegt woordvoerder Legdeur van het projectbureau. Dat was een misvatting, zo bleek uit onder zoek. Legdeur: „Als je Iets niet kunt hebben is het dat zo'n boormachine zich vasthapt in een houten paal." Het plan om onder het IJ en het CS door te boren, werd ver laten. „Het hele station beweegt bij het minste of geringste. Daar moet je dus voorzichtig mee omgaan", kregen de raadsleden woensdag te horen. Nu is het de bedoeling dat het CS als het wa re op een tafelblad komt te staan, waarna de metrobouwers daaronder, op 15,20 meter on der NAP, rustig hun gang kun nen gaan met het aanleggen van zinktunnels. De Noord-Zuidlijn in Amster dam kost zeker 1,5 miljard gul den. Met de bouw van het eer ste negen kilometer lange tra ject, met acht stations tussen Noord en het World Trade Cen ter in Zuid, begint Amsterdam in 1997. In 2005 dient het klaar te zijn. Tegen 2010 moet ook het stuk richting Schiphol ge reed zijn. Leiden, Brcestraat 46, tel. 071 - 132390 Je regelt 't op het

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15