Nacht slapen in Alkemade kost gulden 'Groene Hart tikt laatste slagen' Discussie over bufferzone tussen kassen en huizei Comrie kwam door schipbreuk in Woubrugg Gevangenis heet Geniepoort Vrienden Kleine Ofr vormen een stichting Alphen wil Rijnoord langzaam uitbouwen Rijn Veenstreek Hoogvliet in aanbouw Gemeente voert toeristenbelasting in Alkemade gaat toeristenbelasting heffen. Iedere toerist, met uitzondering van hen die al woonforensenbelasting betalen, moet met ingang van 1996 een gulden per over nachting neertellen. Het gemeentebestuur wil deze be lasting invoeren omdat toeristen, net als de inwoners, ge bruikmaken van gemeentelijke voorzieningen. alkemade marieta kroft Inwoners betalen gemeentelijke belastingen, dus toeristen moe ten dat vanaf volgend jaar ook maar doen, menen burgemees ter en wethouders. De gemeen te verwacht dat deze nieuwe be lasting 10.000 gulden extra per jaar oplevert. Alkemade praat als vier jaar over de invoering van de (water)toeristenbelasting. Steeds werd die op de lange baan geschoven, omdat ge vreesd werd dat de nadelen gro ter zouden zijn dan de voorde len. De controle vormde nog een probleem en er was de angst dat toeristen Alkemade voortaan zouden mijden. Het controleprobleem is nu vrijwel van de baan, dank zij een recente uitspraak van de Hoge Raad. Op grond daarvan mag de gemeente bij jachtha ven- en campingexploitanten en houders van pensions, her bergen en dergelijke, belasting heffen op grond van vaste gege vens. De gemeente stuurt een aanslag aan de jachthavenex ploitant waarbij uitgegaan wordt van het aantal aanleg plaatsen die 24 etmalen per jaar bezet zijn. Als het minder is, moet de exploitant dat kunnen aantonen. De gemeente be zoekt voorts vier keer per jaar de haven om de boten te tellen. Bij houders van campings, pen sions en herbergen, gaat de ge meente uit van een bezetting gedurende 120 keer per jaar. Verder is uit ervaringen met de gemeente Aalsmeer gebleken dat toeristen niet zo snel uitwij ken naar regio-gemeenten in dien het tarief per nacht be perkt blijft tussen de twee kwartjes en een gulden. Ambte naren van de gemeente Alke made adviseerden daarom om het tarief op drie kwartjes te houden. B en W houden het echter op een gulden per nacht. Overigens verandert de hoog te van de aanslag niet voor die toeristen die al woonforensen belasting aan de gemeente be talen. Hierbij gaat het om men sen die bijvoorbeeld een tweede huis of een stacaravan in Alke made hebben. De gemeente houdt er al re kening mee dat de exploitanten protesteren tegen de invoering van toeristenbelasting. Zij moe ten daarom bij de voorbereidin gen worden betrokken of zij moeten zo vroeg mogelijk van 'Uitzondering maken voor Kaageiland' Houders van jachthavens, campings en hotels zijn niet blij met de (water)toeristenbelasting die Alkemade wil invoeren. Dat blijkt uit een ronde langs de plaatselijke exploitanten. Ze zijn niet bang dat de toerist Alkemade voortaan mijdt. „Als ze eenmaal een leuk plekje hebben gevonden, ko men ze toch wel", verwacht M. Rodewijk van jachthaven- camping De Meerkant in Roelofarendsveen. „Het is erg onvriendelijk, ongastvrij naar de toerist toe." De exploitante van jacht haven De Ade in Rijpwete- ring oppert de suggestie om het geld dat de gemeente hiermee binnenhaalt, voor 100 procent ten goede moet komen aan het toerisme. Of dat echter ook gebeurt, be twijfelt ze. M. Metzlar, bestuurslid van de Stichting Promotie Kaag en tevens houdster van zeilschool- en watersporther- berg Orion op Kaageiland vindt dat Kaag-Dorp vrijge steld moet worden van de heffing van toeristenbelas ting. „Toeristen die niet met de boot naar Kaag komen moeten toch al het pontje betalen. Tot nu tóe was dat acceptabel. Immers, wel pontkosten en geen toeris tenbelasting heft elkaar enigszins op. Als nu die toe ristenbelasting er ook nog eens bovenop komt, zullen er altijd wel toeristen zijn die voortaan wegblijven." Op zich vindt Metzlar het niet vreemd dat Alkemade de toeristenbelasting invoert. „In vele andere gemeenten is dat al het geval", weet ze. „Maar juist vanwege het pontje moet voor Kaag een uitzondering worden ge maakt." den haag»jan kuys Het Groene Hart van de Rand stad kan best wat minder groen worden. Nieuwe woningen kun nen beter in het gebied tussen de grote steden worden ge bouwd dan aan de rand van die steden. Het Groene Hart biedt namelijk meer ruimte en meer groen dan de stedelijke bouwlo caties, waar het Rijk voor kiest. Doordat wonen en werken steeds meer worden gescheiden hoeven mensen ook niet zo dicht bij hun werk te wonen. Dat meldt historicus Vincent van Rossem in een essay voor het Nederlands Architectuur In stituut. De komende jaren zal het autogebruik volgens hem al leen maar toenemen. Daar moet je op inspelen, zegt hij. Bijvoorbeeld door het aanleg gen wegen. De ruimte die daar voor nodig is zit allemaal in de Randstad. Specifieker: in het Groene Hart. In deze visie is de Randstad al één grote, ruim op gezette stad, met veel parken en groen. Zij, die beweren dat het Groe ne Hart een recreatieve beteke nis heeft, verklaart Van Rossem voor gek. Horizonvervuiling en automobilisme hebben volgens hem 'de genoegens van het re creëren geheel weggenomen'. Bovendien is het Groene Hart geen natuurgebied, maar een kunstmatig, in cultuur gebracht en verkaveld gegeven, dat er als het ware om vraagt om verder in ontwikkeling te worden ge bracht. Het grote dilemma is volgens de historicus het vinden van evenwicht. Van Rossem vindt dat we daar niet moeilijk over moeten doen. Is het immers niet zo dat in het westelijk deel van Nederland haast automa tisch een 'perfect evenwicht is ontstaan tussen een hoogont wikkeld cultuurlandschap en een ring van zelfstandige stede lijke kernen'. Met andere woorden: veel hoeven we niet te doen. Helaas, constateert Van Rossem, ken merkt het Nederlandse beleid zich voornamelijk door be houdzucht. Dat komt tot uiting in alle onderdelen van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening en blijkt ook weer uit de recente uitspraken van minister De Boer (ruimtelijke ordening), die een rem wil op woningbouw in het Groene Hart. Van Rossem: „De Nederlander wil een eenge zinswoning èn autorijden. Bei de zaken mogen niet van de huidige overheid, want het Groene Hart moet gespaard worden." De ervaring leert dat bij" een dilemma tussen behoud en groei op den duur wordt geko zen voor groei: „Daarom ook is de voorspelling gewettigd dat de Randstad zich zal ontwikke len tot een grootstedelijke kapi talistische metropool met veel mobiliteit en oprukkende stede lijke centra in de periferie. Het Groene Hart tikt zijn laatste sla gen en zal plaatsmaken voor een stadslandschap met een la ge bebouwingsdichtheid en doortrokken met groene zo nes." npt ALPHEN AAN DEN RIJN Bingo. Dienstencentrum Westerhove organiseert maandag 6 fe! ri een bingo/loterij. Vanaf 14.30 uur is iedereen welkom aan de van Burenlaan 147. Klaverjassen. In buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst 254 iedereen op maandag 6 februari komen klaverjassen. Aanvang uur. HAZERSWOUDE Homeopathie. De Stichting Aktieve Gezondheidszorg Rijnstre* houdt maandag 6 februari een thema-avond over homeopathie 11 bijeenkomst in Het Anker aan de Chopinlaan 2 in Hazerswoude Rijndijk begint om 20.15 uur. Voor informatie: 01714-15809 of 01714-15718. ROELOFARENDSVEEN Koffieconcert. Het koor Vox Laeta geeft ter gelegenheid van zijnf jarig bestaan morgen in het Muziekcentrum een koffieconcert. Ij dereen is vanaf 13 uur welkom aan het Noordeinde 240 in Roek farendsveen. Toegangsprijs voor CJP-houders, kinderen en 65-] sers 3,50 gulden en voor de overigen 5 gulden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Rommelmarkt. In de Ridderhof (Kerklaan 20) wordt morgen v 17 uur een rommelmarkt gehouden. Er staan 80 kramen. den haag/ter aar. persbureau cerberus Ter Aar en de Katholieke Land- en Tuinbouwbond testen of er tussen kas sen en woningen werkelijk een buffer zone moet zitten van minimaal 30 me ter breed. De standsorganisatie en de gemeente kunnen zich situaties voor stellen, dat er een smallere bufferzone toegestaan moet kunnen worden. Gis teren tijdens een hoorzitting bij de Raad van State in Den Haag over het bestemmingsplan 'Glastuinbouwgebieden' in Ter Aar kwamen voor- en tegenstanders aan het woord. Het provinciebestuur van Zuid-Holland is tegen een versoepeling van de afstandsregel. Het bestem mingsplan 'Glastuinbouwgebieden' heeft betrekking op de gronden die aan weerszijden van het Aarkanaal in Ter Aar liggen. Het plan is gemaakt naar aanleiding van een reconstructieplan, dat voor het gebied werd opgesteld. Doordat de percelen smal en langwer pig waren, ondervonden tuinders pro blemen. Op grond van het reconstruc tieplan kregen zij bredere handzamere percelen of werden zij verplaatst. In het nieuwe bestemmingsplan 'Glas tuinbouwgebieden' werd daarop een en ander in planologische zin geregeld. Voornaamste bezwaar van de pro vincie tegen het plan is dat de aange geven uitbreidingsmogelijkheden van kassen in strijd zijn met het streekplan en de landelijke VINEX-nota. In het streekplan en de VINEX-nota staat dat het kassenoppervlak in het Groene Hart moet worden teruggedrongen. Ter Aar biedt juist uitbreidingsmoge lijkheden, onder meer door de moge lijkheid te scheppen de 30-meter brede bufferzone aan te pakken.Voordat de Raad van State de kwestie behandelde, is een onafhankelijk rapporteur naar het Zuidhollandse plaatsje gestuurd. Deze heeft zich aan de zijde geschaard van GS. De rapporteur wijst op diverse kroonuitspraken, waarin is vastgesteld dat er een bufferzone van 50 meter moet zitten tussen woonbebouwing en kassen. In concentratiegebieden voor kassenbouw kan de onderlinge afstand teruggebracht worden tot 30 meter. Maar dan moet het ook echt afgelopen zijn, vindt de rapporteur. Ook als er een verdwaalde woning tussen de kas sen staat, moet de 30 meter-grens gel den. Bij de Raad van State pleegt men over het algemeen veel waarde te hechten aan de opvattingen van de rapporteur. Over enkele weken hoopt de Raad van State een kroonuitsp ter inzage te leggen in de zaak Ter Overigens zei een woordvoerder de provincie best te willen aannei dat tuinders tegenwoordig een milieu-vriendelijker werken dan ger. Zo wordt methyl-bromide meer gebruikt. Door het gebruik van zou de afstand tussen de woi gen en de huizen aanzienlijk moe zijn. Maar de provincie vreest tuinders weer naar allerlei midde gaan grijpen als het op een mi vriendelijke wijze niet lukt. „En sta je dan zonder bufferzone", aldi provincie. de verandering op de hoogte worden gesteld. De commissie financiën bespreekt het college voorstelwoensdagavond. De Geniepoort. Zo gaat de Alphense gevangenis heten. De naam is een samenvoegsel van twee ingediende suggesties van inwoners van Alphen. Z. Goedhart stelde 'Genie' voor en J. Huizebosch kwam met 'De Poort'. Beide inzenders kregen gisteren theater- en VW-bonnen voor twee personen en een bosje bloemen. Namen als: 'Norcheon', 'Grand Penaria', De Lik-in, Zwaard van Damocles, PI Vast en Zeker, Voor Nu Maar Nooit Meen Alphentraz, werden afgewezen. Proef in Alphen met stadswachten alphen aan den run jan winde De gemeente Alphen aan den Rijn zet nog dit jaar stadswachten in om de cri minaliteit het hoofd te bie den. De proef geldt voorlopig voor een periode van vier jaar. De proef vloeit voort uit de wens van veel politieke partijen om meer blauw op straat te hebben. Bovendien bleek uit de vorige maand gepresenteerde stadspeiling dat veel Alphenaren zich on veilig voelt. Het college heeft 100.000 gulden uitgetrokken voor de proef. Behalve het vergroten van de veiligheid uil de gemeen te ook werkgelegenheid scheppen. De zestien tot achttien stadswachten zullen gezocht worden binnen de doelgroep uitkeringsgerech tigden, die zo werkervaring kunnen opdoen. Uit landelijk onderzoek is gebleken dat meer dan de helft van hen doorstroomt naar een vaste baan in de beveiligingsbran che, bij de politie of in een strafinrichting. De aan te stellen stadswachten krijgen geen opsporingsbevoegd heid. Zij houden vooral toe: zicht en moeten criminaliteit voorkomen. Ze zullen ook buiten het centrum worden ingezet. Daarnaast zal de stadswacht een aanspreek punt zijn voor burgers en winkeliers en vandalisme en overtredingen melden. De gemeente wil nog bekijken of voor de beveiliging van be drijfsterreinen ook stads wachten ingezet kunnen worden. De gemeente heeft daarvoor bij het ministerie van justitie subsidie aange vraagd. Het gaat om de be drijfsterreinen Rijnhaven, Molenwetering en in de toe komst Hoorn-West. Gemeentemuseum laat bul restaureren woubrugce liesbeth buitink 'De wonderbaarlijke redding van Alexander Comrie', noemt beheerder J. Haasbroek van het gemeentemuseum O.C. van He- messen de legende die over de Woubrugse predikant uit de achttiende eeuw gaat. Hij stond 38 jaar op de kansel in de her vormde kerk van het dorp en hoort volgens Haasbroek thuis in de rij van grote kerkelijke hervormers. „De kerkvaders Lu ther, Calvijn èn Comrie. Comrie is een richtinggevende figuur geweest voor de behoudende richting van de hervormde kerk." Haasbroek tilt voorzichtig de bul op die bewijst dat Comrie afstudeerde in de filosofie aan de universiteit van Leiden. Het document uit 1735 moet drin gend worden gerestaureerd, omdat de ijzerhoudende inkt het perkament wegvreet. De ge meente Jacobswoude heeft daarvoor ruim 1200 gulden be schikbaar gesteld. Van dat be drag kan nog een andere schat uit het museum worden her steld: een kaart van de Vieram- bachtspolder uit 1660. Haasbroek vertelt beeldend over Comrie, die wellicht de meest historische. Woubrugge- naar is geweest. „Comrie was een Schot uit een goede kerke lijke familie, die door zijn vader naar Nederland werd gestuurd om in de handel te gaan. Het romantische verhaal wil dat hij hier in de buurt schipbreuk heeft geleden, maar ik geloof niet dat dat waar is." Comrie zou schipbreuk heb ben geleden op de Haarlem mermeer. „Het kon daar flink spoken. Comrie zou hier in de buurt zijn aangespoeld en komt bij een boer terecht. Hij meldt zich daar nat en'ïiopeloos en mag in de stal slapen. Maar de boer vertrouwt hem niet hele maal en tussen de slaapkamer en de stal zit een kijkgaatje. En als de boer daar doorheen kijkt, ziet hij Comrie zeer devoot knielen en danken voor zijn redding. Uit dat verhaal is de mystificatie over Alexander Comrie en zijn wonderbaarlijke redding ontstaan", aldus Haas broek. „Hij kwam hier in contact met de heren van Woubrugge, die zijn studie theologie en filo sofie in Groningen betaalden. Door de steun van die patriciërs is hij gepromoveerd in Leiden in de filosofie en werd hij ver volgens benoemd als dominee in Woubrugge. En dat is hij zijn hele leven gebleven." Comrie werd bekend door zijn theologische boeken, waar onder 'Het ABC des geloofs'. Haasbroek: „Comrie wordt be schouwd als een groot kerkva der. Als je een pad maakt van de oude hervormde kerk naar de huidige Gereformeerde Bond, zie je dat hij daarin een vrij be langrijke rol heeft gespeeld." Twee jaar voor Comries dood verhuisde hij naar Gouda, waar hij in 1773 op 68-jarige leeftijd overleed. „En voor de bede vaartgangers: het heeft geen zin om in Gouda naar zijn graf te gaan zoeken. Want op zijn uit drukkelijke wens is hij zonder grafzerk begraven. Alexander Comries bul en een schilderij van de predikant kwa men in het bezit van het muse um door de oprichter Van He- messen. „Van Hemessen verza melde wel van alles, maar we weten van veel dingen niet hoe hij eraan kwam. Hij zal die bul en misschien tegelijkertijd het schilderij wel te pakken hebben gekregen via een nazaat", ver moedt Haasbroek.' Beheerder J. Haasbroek van het gemeentemuseum O.C. van Hemessen in Woubrugge met in zijn handen de bul van Alexander Comrie. Aan de muur hangt een portret van de achttiende eeuwse predikant en kerkvader. FOTO LOEK ZUYDERfHTIF. ZATERDAG 4 FEBRUAR11995 973 ERL alphen aan den run jan winde Als het aan de gemeente Alphen aan den Rijn ligt wordt het zie kenhuis Rijnoord langzamer hand weer aangekleed. Wellicht verrijzen er in de nabije toe komst een afdeling acute zorg, een kraamcentrum en een cen traal meldpunt voor huisartsen zorg. Dat blijkt uit een reactie van het college van burgemees ter en wethouders op het advies van KPMG Management Con sulting. KPMG deed in opdracht van de gemeente een aantal aanbeve lingen om het zorgaanbod in Alphen te verbeteren. In een aantal stappen beschrijft het adviesbureau de kansen die het huidige kort-verblijf ziekenhuis biedt voor het realiseren van zorgvernieuwing. Volgens KPMG is het echter onrealis tisch te blijven opteren voor een volwaardig basisziekenhuis. Uiteindelijk moet dicht bij huis diagnostiek, behandeling en verzorging en verpleging worden aangeboden. In het oog springende voorzieningen die daarvoor zorg kunnen dragen zijn een afdeling acute zorg, een centraal meldpunt voor huisart senzorg, een diagnose-unit, een De vereniging Vrienden van de Kleine Oase (VKO) wordt een stichting, zodat de Leimuidena- ren in de toekomst de exploita tie van het zwembad kunnen overnemen van de gemeente. „De bedoeling is dat de ge meente voor het beheer van het zwembad verantwoordelijk blijft, maar de exploitatie wordt overgedragen aan de Vrienden. Die kunnen dan met een ge meentelijke bijdrage verant woording dragen voor het be heer van het zwembad", aldus burgemeester W. van Beek. Het personeel van het zwembad, één vaste kracht en enige sei zoenkrachten, blijven in dienst van de gemeente maar worden gedetacheerd bij het zwembad. De VKO loopt met de oprich ting van een stichting vooruit op de beslissing over een reno vatie van het zwembad. Ook Van Beek lijkt uit te gaan van een grondige opknapbeurt. „De renovatie duurt van oktober tot het begin van het volgende sei zoen. Om dit jaar nog aan de hygiëneregels te voldoer den de filters gereinigd o0 ken we naar de afdichti >e£ het lek in het bassin. De j rjje cie is daarover niet ni omdat we vooruitblikke een definitieve oplofa loopt Van Beek vooruit 0 st uitspraak van de gemeen^ 0 De burgemeester erke er nog geen definitieve ki gemaakt voor de toekom1'0* het zwembad. „Maar het e langrijk dat we doorwerkt roc de raadscommissies heb voldoende instemming proefd om hiermee dt gaan." De Vrienden van dpt. ne Oase zouden het zwtjloi voor een symbolisch bedr de gemeente kunnen „Voor een gulden bijvoorvt De gemeente betaalt dan novatie en de stichting 1 zorg voor de variabele met een exploitatiesubsid de gemeente. Maar vooru is wel dat de stichting meie van vrijwilligers de explo tLEt kosten zover mogelijk latcf b/ len." VRIJE TIJD kraamcentrum en een zorgho- tel. De afdeling acute zorg is geen EHBO-post. Alleen met de ambulance of via de huisarts is het mogelijk om binnenge bracht te worden en relatief eenvoudige ingrepen als het zetten van een botbreuk te laten verrichten. De ontmanteling van zieken huis Rijnoord is de gemeente een doorn in het oog. In een be geleidende brief aan de leden van de commissie voor alge meen strategisch beleid consta teert wethouder j. Korver (PvdA/volksgezondheid) de spanning tussen enerzijds de roep onder de bevolking om een volwaardig ziekenhuis en anderzijds de realiteit van de si tuatie waar het overkoepelende Rijnland Ziekenhuis zich in be vindt. Tevens neemt Korver in deze brief afstand van de schets van KPMG van de kwaliteit van het het Alphense ziekenhuis. In het rapport staat dat het zieken huis al jaren niet optimaal draait en dat de publieke opinie is dat Rijnoord minder goede specialisten heeft en slechte kwaliteit levert. Volgens Korver behoren deze problemen echter tot het verleden. alphen aan den run Over een paar jaar moet het distributiecentrum van de Hoogvliet in Alphen het kloppend hart van de aanvoer naar de su permarkten in Zuid-Holland en een deel van Utrecht worden. Nu vormt de 2,4 hectare grote hal aan de Leidse Schouw alleen maar een skelet, een ijzeren omlijsting van het landschap erachter. Het hypermoderne distributiecentrum vervangt de huidige centra in Zoeterwoude-Rijndijk en Woudenberg. De in totaal 120 personeelsleden van deze vestigingen gaan in Alphen aan de slag. Het aantal werknemers wordt bovendien uit gebreid tot 230. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Historicus Van Rossem zweert bij ontwikkeling Randstad tot metropool

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14