BV /EIDEN Andere aannemer voor :ascoherstel Groenoord BEL NU >2990-37071 LEIDEN Twee jaar cel geëist tegen straatrover (20) Ïinishdak Dakpanplaat Schimmels Paterbrug in zomer aangepakt Us het bevalt, krijg hier een vaste baan' Jaar Breda oor bussen ERDAG 4 FEBRUAR11995 HENNY VAN EGMOND, 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Toeristenbelasting a Alkemade gaat toe- I ristenbelasting hef fen. Iedere toerist moet met ingang van 1996 een gulden per overnachting neertellen. NZH a /- NZH-baas Andre' I O Testa meent dat de beeldvorming rond zijn bedrijf niet klopt. „De NZH is een verdomd leuk bedrijf meteen goed produkt." GEEL SCHROOT Het is kennelijk een wereld van verschil of je lid bent van de FNV of het CNV. Zeker voor buschauffeurs. FNV'ers hebben zich vastgebeten in harde acties en werken tussen 10.00 en 15.00 uur niet, ontevreden als ze zijn over de plannen van hun werkgever. Die van het CNV karren vrolijk rond omdat ze akkoord zijn gegaan met salarisverhoging en invoering van werktijden die de baas beter uit komen. Wie geen gebruik maakt van de bus heeft de afgelopen da gen wellicht de indruk gekregen dat de staking reeds was af gelopen. De watersnood heeft namelijk niet alleen de ramp in het Japanse Kobe maar ook het nieuws over het busver voer van de voorpagina verdreven. Dat kranten er de laatste dagen nauwelijks over schrijven heeft trouwens ook te maken met het zeer hoge saaiheids gehalte van de actie. Om 10.00 uur precies wordt de bus te ruggereden naar de garage en tot circa 15.00 uur jutten ac tievoerders elkaar een beetje op om toch vooral voet bij stuk te houden. Het zijn weinig creatieve bobo's, die stakingslei ders van de FNV. Er moeten toch ludiekere prikacties zijn waarvan vooral de werkgevers het slachtoffer worden en niet de busreizigers. In de regio Leiden zijn de meeste chauffeurs kennelijk lid van de FNV, want het is stil op straat. De Breestraat is einde lijk verlost van overtollig geel schroot en biedt een mooie, rustige aanblik. Dezer dagen heb ik zelfs even geparkeerd op een officiële busbaan in het centrum om een boodschap te doen. Normaliter zou ik dat niet doen, maar ik kan u verze keren dat het een prettig gevoel geeft. Dat is de wereld gezien vanuit de autobezitter, want busge bruikers denken er natuurlijk heel anders over. Het maat schappelijk verzet groeit. Bij deze krant zijn deze week tal van schriftelijke en telefonische reacties binnen gekomen, vooral van ouderen. De verhalen zijn soms schrijnend. Een hoogbejaarde vrouw uit de Duin- en Bollenstreek bijvoor beeld kan niet elke middag haar zieke man in het zieken huis bezoeken. Veel ouderen en mensen met een laag inkomen zijn aange wezen op de bus. Daarmee is overigens niet gezegd dat ze ook werkelijk van de bus gebruik kunnen maken, want een bus in de straat is welhaast een hoofdprijs in een loterij. Wie aan de rand van de stad woont of in een klein dorp weet dat. Probeer maar eens in de wijk Meerburg te komen of 's avonds na een uur of acht in de Kooi. Het wordt tijd dat er een eind aan deze actie komt. Het is een zinloze loopgravenoorlog waar in slechts harde koppen van werkgevers en FNV'ers tegen el-, kaar knaller). Staken prima, maar niet te lang. Want het is onaanvaardbaar dat een aantal mensen daardoor in een zeker isolement geraakt. De busactie doet sommige mensen pijn, veel pijn. HENK VAN DER POST ADJUNCT HOOFDREDACTEUR LEIDEN ERNA STRAATSMA Twee jaar gevangenisstraf eiste de officier van justitie gisteren tegen een 20-jarige Leidenaar, die onder meer terecht staat voor een straatroof. De man heeft op 25 oktober vorig jaar een 30-jarige vrouw van haar tas beroofd in de Leidse Scha- gensteeg, onder bedreiging van een mes. Behalve de straatroof kwa men gisteren zes andere mis drijven aan de orde. De Leide naar heeft oktober vorig jaar een auto gestolen. In september pleegde hij een inbraak in een woning in de Gandhistraat. Bij een bank kreeg hij 200 gulden los op andermans pas en pinco de. Bij het pijpenkabinet aan de Oude Vest zou de man in maart gepoogd hebben in te breken. Voorts is de Leidenaar twee keer doorgereden na aanrijdingen met geparkeerde auto's op de Lammermarkt en in de Waldeck Pyrmontstraat. De verdachte heeft alle zaken bekend, behalve dé poging tot inbraak in het Pijpenkabinet. De man zei gisteren dat hij na een aantal glazen bier door de ruit van het museum was geval len. „Die ruit heb ik niet opzet telijk gebroken. Ik ben er door gevallen met mijn elleboog." De straatroof betitelde de verdach te als een 'laffe daad'. Hij heeft het slachtoffer een mes op de keel gezet en een tas van haar schouder losgerukt. „Ik wil er graag met die vrouw over pra ten, maaf ik denk niet dat zij dat wil." Uit psychologisch onderzoek zou blijken dat gevaar voor nieuwe misdrijven op de loer ligt. De verdachte zelf beaamde dit. „Als ik geen hulp krijg wel. Maar gevaar voor een nieuwe beroving is er niet, alleen voor die andere dingen." De reclas sering gaf de rechtbank het ad vies om de man verplicht te la ten 'resocialiseren'. Daartoe zou een contract moeten worden opgesteld. Bij contractbreuk zou de man een gevangenisstraf moeten uitzitten. De officier van justitie zei geen vertrouwen meer te heb ben in een voorwaardelijke straf. De Leidenaar is al eerder veroordeeld door zowel politie- en kinderrechter. In zijn proef tijd is hij weer in de fout ge gaan. „De verdachte heeft al zijn rechten verspeeld, ik heb geen vertrouwen meer in een deels voorwaardelijke straf." De rechtbank doet uitspraak op 17 februari. Finish Ptofius/-\ Benefietconcert LEIDEN Lampie, Kuipers Vermaasse en Lt. Ernesto's Short Cut to Happiness geven morgenavond in café De Grote Beer een bene fietconcert voor de slachtoffers van de watersnood. De op brengst wordt gestort op de gi rorekening van het rampen fonds. Het eerste optreden be gint om tien uur. De entreeprijs bedraagt vijf gulden. STEEKPARTIJ - Voor de recht bank in Den Haag is gisteren drie jaar gevangenisstraf geëist tegen een 27-jarige man uit Den Haag, die op 4 juli 1994 in het Alphense Bospark gepro beerd zou hebben een man uit Alphen met een mes te doden. De verdachte, die illegaal in Ne derland is en zijn echte naam niet wilde noemen, ontkent de steekpartij. De uitspraak is over twee weken. bo en Skog doen geen zaken meer met elkaar stichting kaskoherstel- en onderhoud Groenoord og) verwacht op 'zeer korte termijn' tot overeenstem- ïg te komen met een vervanger voor het 'te dure' aan- ningsbedrijf Jobo. Als die verwachting uitkomt, blijft averij die collectieve opknapbeurt van enkele tiental- particuliere woningen in de wijk heeft opgelopen be kt tot een vertraging van ongeveer zes weken. ren dan afhaken. Het zou niet voor het eerst zijn dat ze met en Skog doen definitief prijsverhogingen worden ge- zaken meer met elkaar. De confronteerd. Eerder gebeurde iwer is in de ogen van de dit nadat de architect uit onvre- hting, die opereert namens de over zijn honorarium op- luiseigenaren, te duur voor stapte en een nieuwe architect vier van het project, die moest worden gevonden, dertig woningen behelst. Net als de vertrokken archi- e drie verliep zonder proble- tect destijds, zegt nu ook n, maar nu heeft Jobo afge- woordvoerder Schrijvers van Jo in. Drie andere aannemers bo („Ik weet niet beter dan dat uitgenodigd offerte uit te we nog altijd aan het onderhan- ngen. delen zijn over de prijs:") zeker let Jobo verder gaan, bete- te weten dat er geen opvolgers tvolgensSkogdatdehuisei- zijn te vinden die de klus in laren veel hogere bedragen Groènoord voor minder geld tafel moeten leggen voor het zullen klaren. Schrijvers: „Je zult coherstel dan gedacht. De zien dat die drie nieuwe aanne- ;st bestaat dat de huiseigena-mers met hogere offertes ko men dan wij. Als Skog dan weer bij ons terugkomt, stappen wij niet opnieuw in het project. Dat is een erecode: als we buiten beeld zijn, blijven we dat." „Een aannemer die het casco- herstel in Groenoord voor een lagere prijs van ons overneemt, heeft heel andere dingen op het oog dan het maken van een re- eele prijs. Die doet dat om in beeld te raken bij de gemeente voor toekomstige opdrachten", zegt Schrijvers. „Daar is op zich niets mis mee maar de huisei genaren in Groenoord - en om hen zou het moeten gaan - wor den daar niet veel wijzer van. Die krijgen nadat ze al afscheid van de architect moesten ne men nu weer met een andere bouwer te maken. De vorige fa se verliep prima, iedereen is op elkaar ingespeeld. Daar moeten we de vruchten van plukken voor het vervolg. Ik betreur het dan ook ten zeerste dat Skog klaarblijkelijk van ons af wil." Schrijvers heeft een verklaring voor het onbekende maar in el ke geval grote verschil tussen de prijs die hij vraagt en de begro ting die de architect heeft ge maakt. „De architect is uitge gaan van seriewerk rpaar dat is niet reëel. Die gezamenlijkheid van het collectieve cascoherstel is namelijk alleen maar theorie. Iedere huiseigenaar heeft z'n individuele wensen, voor elk huis is een apart plan gemaakt en er is in die wijk niet één huis hetzelfde. Voor één straat moe ten ik weet niet hoeveel ver schillende kozijnen worden in gekocht, die ook weer allemaal op verschillende wijzen moeten worden aangebracht. Dat werkt prijsopdrijvend." Voor huiseigenaren die meer over de voortgang van het cascoherstel willen weten, is een bijeenkomst belegd op 8 februari tussen 16.30 en 18.00 uur in buurthuis Groenoord. LEIDEN DORITH LIGTVOET Na lang zoeken is een bestrij dingsmiddel gevonden tegen de zwammen op de leuning van de Paterbrug. Het gaat om het milieuvriendelijke quat, een be strijdingsmiddel op waterbasis. Met een injectiespuit wordt het middel komende zomer in het aangetaste hout gespoten. Besloten is het pas in juni, juli of augustus te gebruiken, omdat het effect beter is als het hout goed droog is. Dan staan de houtvezels beter open voor het middel. Volgens gemeentewoordvoer ster T. Lammers is lang gezocht naar een geschikt middel, om: dat steeds meer chemische be strijdingsmiddelen verboden zijn. Bovendien gaat het hier niet om een standaardbrug. „Het is een uniek exemplaar. Voor zo'n brug is niet direct een standaardoplossing voorhan den." Na een rondgang langs aller lei deskundigen, kwam 'quat' als het meeste geschikte middel uit de bus. Lammers houdt ove rigens nog een slag om de arm. Ze wil nog contact opnemen met het Hoogheemraadschap van Rijnland om er zeker van te zijn dat ook die instantie met het middel akkoord kan gaan. Bij het hoogheemraadschap kunnen ze hierop niet zo snel een antwoord geven. Ze kennen het middel niet. Vooraf heeft de gemeente ge controleerd of het geen kwaad kon om nog maanden te wach ten met het bestrijden van de zwammen. De schimmels schij nen echter niet zo snel te groei en. Gevaar dat de schimmel groei zich over de hele brug ver spreidt, is er volgens gemeente woordvoerster Lammers niet. Het hout dat voor de rest van de brug werd gebruikt is van uit stekende kwaliteit en bovendien goed geïmpregneerd. De zwam- vlok waaruit de schimmel groei de, bevond zich alleen in het stukje eikehout dat voor de leu ning is gebruikt. Verwijdering van het aange taste brugdeel wordt nog niet overwogen. Pas als het schim- meldodende middel niet aan slaat, komt deze mogelijkheid in beeld. ■ste JWG-er aan de slag bij bedrijf JsTijssen (21), sinds een dag ntwee werkzaam bij het hpstation van het Motorhuis de Plesmannlaan, is de al- ;rste klant van het Jeugd- IcGarantieplan (JWG), die len bedrijf aan de slag mag. profiteert van een wijziging de JeugdWerkGarantiewet rdoor de stichting Weer- k behalve in de collectieve or (gesubsidiëerde en over- sinstellingen) ook bij het ijfsleven JWG-plekken mag /en. k ben een jaar zonder werk eest", zegt Koos Tijssen. arvoor werkte ik in de bouw r ik ben afgekeurd vanwege slechte rug. Thuiszitten is voor mij. Alle dagen zijn elfde. Laat je bed uit, een kaarten met je vrienden, gaan slapen. Je verveelt je chrikkelijk. En hoe langer je s zit, hoe lastiger het wordt een baan te vinden. Ik mag zes maanden aan de slag laarna - als het goed beval- is - krijg ik hier misschien baan." jn baas R. Heppener ont- t met kracht dat het Motor huis JWG-ers aanneemt omdat ze zulke goedkope krachten zijn. „De directie van ons bedrijf vindt het belangrijk om aan dit soort projecten mee te werken. Er zitten zo veel mensen thuis... Als Koos zijn werk goed doet en er is straks een plekje, dan ne men we hem natuurlijk aan." Hoewel nog maar kort in dienst, bevalt de nieuwe baan Koos zeer goed. „Het is werk dat me ligt. Goede service verle nen, leuk met de klanten om gaan, helpen als ze de tankdop niet loskrijgen. Of een band ver wisselen, als ze het zelf niet kunnen. Dat heb ik ook al ge daan. Verder moet ik het terrein schoonhouden en het winkeltje op orde houden. En straks, als ik ben ingewerkt, kan ik ook achter de kassa." De stichting WeerWerk, die de JWG in Lei den en omstreken uitvoert, is blij met de wijziging van de re geling. „Tot nu toe waren we al leen aangewezen op de collec tieve sector. Maar er zijn ook jongeren die juist in de com merciële sector of in de tech niek aan het werk willen", zegt Anita Van Zeijl van de Stichting Weerwerk. Volgens haar is het niet zo dat in de collectieve sec- Koos Tijssen: „Thuiszitten is niets voor mij." tor te weinig JWG-plaatsen kon- jongeren altijd eerst via andere den worden gecreëerd. „In Lei- mogelijkheden - scholing bij den zijn er altijd voldoende voorbeeld - op de arbeidsmarkt plaatsen geweest. We proberen te krijgen. Slechts 25 procent FOTO HIELCO KUIPERS van de jongeren, die door het vanaf het begin van de JWG in arbeidsbureau bij ons worden oktober 1991, nu 193 geweest." aangemeld, gaat zo via de JWG aan de slag. In totaal zijn dat er, Geinig animo oor het eids dictee EN. organisatie van het Leids tee begrijpt er niks van. Voor voorronden van het dictee, komende maandag al be- nen, hebben zich nog maar nderd deelnemers gemeld, eerste twee jaar trok het ids dictee, dat wordt georga- eerd door de Lucas van Ley- nschool aan de Vliet, honder-. deelnemers. In de voorin- irijving waren dat er al tussen vier- en vijfhonderd. Maar jaar loopt het bepaald geen irm. )e voorronden van het dictee rden volgende week maan- g-, dinsdag-, woensdag- en nderdagavond gehouden, ■sen acht en tien uur 's ands. De Finale is op 17 febru- Dan wordt de tekst voorge en door staatssecretaris van derwijs Tineke Netelenbos. DEN. ethouder P. Langenberg '66/verkeer) gaat volgend^ aand naar Breda om te kijken >e schoon, stil en toegankelijk LPG-bussen zijn, die moge- Ie ook in Leiden gaan rijden, aar burgemeester en wethou- (rs nemen niet, zoals wij in 'ze krant van woensdag meld- 'n, al in februari een besluit 'er de introductie van milieu- iendelijke bussen in Leiden, 'e beslissing valt nog wel dit ar te verwachten, aldus Lan sberg. „Wij hopen binnen m halfjaar." Het gemeentebestuur van Lei den heeft begin januari een reeks bezuinigingsmaatregelen voorgesteld met een totale om vang van 18,6 miljoen gulden. Het geld is nodig om tekorten te dekken en nieuw beleid te betalen van de 'BV Leiden'. Veel instellingen en activitei ten krijgen - als de gemeente raad de maatregelen van het college overneemt - minder of zelfs helemaal geen geld meer. De komende weken laat het Leidsch Dagblad zaken de re vue passeren. Vandaag de rei- nigingspolitie. De dienst parkeerbeheer kijkt in de toekomst niet alleen naar fout-geparkeerde auto's, maar ook naar fout-geparkeerde vuil niszakken. Als het aan B en W ligt verliest de reinigingspolitie haar zelf standigheid. De drie medewer kers komen onder de vleugels van de parkeerdienst te werken. Een dienst die vervolgens ook haar zelfstandigheid verliest en opgaat in de gemeentelijke dienst Milieu Beheer. Deze 'efficiency-operatie' moet een bezuiniging van twee ton ople veren. Voor het uitschrijven van par keerbonnen en het bekeuren van afvalovertreders mag de re organisatie geen gevolgen heb ben. De Leidse politiek dringt juist aan op meer controles en heeft een 'integraal veiligheids beleid' tot prioriteit verheven. Parkeerbeheer en reinigingspo litie tezamen vormen de basis Bundeling van BAZIS en RAET in gezondheidszorg LEIDEN De Leidse stichting BAZIS en RAET Gezondheidszorg en Wel zijn uit Zeist onderzoeken de mogelijkheid om met elkaar in zee te gaan. Beide houden zich bezig met informatiesystemen ten behoeve van ziekenhuizen. Door een bundeling van de krachten kan volgens de twee organisaties een breed pakket aan produkten en diensten wor den aangeboden. Een intentie verklaring tot samenwerking is reeds getekend. BAZIS ontwikkelt informatie systemen en begeleidt organisa ties in de gezondheidszorg bij het gebruik daarvan. RAET is le verancier van automatiserings- produkten en -diensten aan de gezondheidszorg en welzijns sector. Hillebrand opent mannencafé COC LEIDEN PvdA-wethouder R. Hillebrand opent morgen in het pand van het COC aan de Langegracht het mannencafé. Vooral voor mannen van 35 jaar en ouder is er volgens het COC op uitgaans gebied niets te beleven. „Er is disco op zaterdagavond, maar dat is meer iets voor jongeren, met veel house-muziek", aldus een woordvoerder. „We willen oudere homo's ook weer uit gaansgelegenheid in de regio geven." Het mannencafé in de soos aan de Langegracht 65 wordt iedere eerste zondag van de maand gehouden van vier tot acht uur. voor een nieuw te vormen 'sec tor handhaving'. Deze club krijgt meer taken om de veilig heid van Leidenaars te waarbor gen. Wellicht verdwijnt op den duur wel het verschil tussen vuilnisagenten en parkeerbon- nenuitschrijvers. Want de poli tieke partijen willen graag een korps 'stadswachten' in het le ven roepen die meer algemene controles uitvoeren. Ze worden gezien als aanvulling op de poli tie en ook wel aangeduid als po- litie-assistenten. Hoofd Milieu Beheer, P. Pe ters, ziet wel voordelen in de op handen zijnde reorganisatie. Een operatie die oorspronkelijk geen deel uitmaakte van de ko mende bezuinigingsronde, maar was bedacht om het 'inte graal veiligheidsbeleid' beter uit te kunnen voeren. „Wel is het jammer dat die bezuinigings taakstelling van twee ton daar later is bijgekomen. Dat hangt er nu als een zwaard van Damo cles boven. Het is maar de vraag of we dat bedrag halen, want het is best veel om dat alleen op overhead te bezuinigen. Want, zoals gezegd, mag de bezuini ging niet betekenen dat er min der mensen op straat komen." Het totale bezuinigingspakket Van de gemeente levert aan de andere kant extra geld op voor 'nieuw beleid'. Om de veiligheid op straat te verbeteren is een bedrag van drie ton gereser veerd en voor 'wijkgericht wer ken' ontvangt de deinst Milieu Beheer vier ton. Geld dat vrij komt door het schrappen van andere taken. „Het verhaal heeft wel wrange dingen," zegt Peters, die vroe ger hoofd van de afdeling on derwijs was. „Bij onderwijs wor den zaken geschrapt, het schoolzwemmen verdwijnt. Daarmee kan dan het nieuwe veiligheidsbeleid dan weer wor den betaald. Maar ja, dat is een politieke keuze die is gemaakt." Signalerend M. Hoogstraaten bekijkt de ko mende reorganisatie van de zonnige kant. „Misschien is 't een verbetering," zegt de mede werker van de reiningspolitie. „Het kan zijn dat parkeerbeheer een signalerende functie krijgt." Dat zou het werk van de reini gingspolitie kunnen bevorde ren. „Want wij zijn maar met z'n drieën, dat is erg weinig. Al redden we 't wel hoor." Tot een samensmelting van parkeerwachters en 'vuilnisop zichters' ziet Hoogstraaten het niet komen. „Daar ben ik niet bang voor. Ik geloof niet dat het nodig is dat wij gemeenschap pelijk taken uitvoeren. Als ik ook op auto's moet letten moet ik weer een cursus volgen om mijn opsporingsbevoegdheid uit te breiden. En dat kost na tuurlijk geld." ERNA STRAATSMA Milieucontroleurs Hoogstraaten met politie haar zelfstandigheid. een collega aan het werk. Als het aan B en W ligt verliest de reinigings- FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11