Bridgen zonder het mes op tafelmodel voor pri>svraas Winkeliers vrezen concurrentie Rijn Veenstreek Zomerdrukte op Oude Rijn Zoeterwoude: pompput opknappen Snelkraak in Alphense modezaak Kerk en Zanen staat D66 legt zich neer bij bouwen in Gnephoek RIJDAC 3 FEBRUARI 1995 chef henny van egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 taboe voor auto's e Ommedijkseweg in Zoeterwoude-Rijndijk krijgt vol- ;nde week dinsdag toch weer een betonnen blokkade je moet voorkomen dat auto's de weg inrijden. Een aand geleden zette de gemeente al een betonnen riool lis neer bij de aansluiting met de Burgemeester leetsweg, maar die werd door onbekenden vernietigd, jmeentewoordvoerder T. Geerling kondigt aan dat de jmeente nu 'grovere maatregelen' gaat nemen. „We tten nu iets neer dat heel wat meer moeite zal kosten weg te halen: een betonnen blok dat zo'n twee ton erwoude liesbeth buitink jermarkteigenaar P. van der logt van de Kromarkt was over i vorige blokkade woedend, ,-ndat hij bezwaar had gemaakt ;en de afsluiting van de Om- idijkseweg en door de com- jssie beroep- en bezwaar- iriften in het gelijk was ge lid. En 'toch stond daar ineens rioolbuis. Het college heeft ondernemer deze week een jef gestuurd met de medede- Ig dat burgemeester en wet houders het bezwaar onge grond heeft verklaard. Volgens het college is de supermarkt nog voldoende bereikbaar om de omzet te garanderen en kun nen ook vrachtwagens de win kel aan de Nassaulaan prima bereiken. De commissie beroep- en be zwaarschriften had gesugge reerd dat de vrachtwagenbe stuurders die naar de Kromarkt willen, een sleutel zouden kun nen krijgen van de paal die de Ommedijkseweg moet afsluiten. 'rouw slipt sloot in azerswoude Een 29-jarige Boskoopse is gistermiddag met haar uto in een sloot langs de Gemeneweg in Hazerswoude-Dorp ereden. Ze kwam met de schrik vrij. De vrouw had te laat in de aten dat er voor haar auto's stilstonden bij de stoplichten die jn geplaatst in verband met werkzaamheden aan de weg. Ze ïoest zo hard remmen dat ze slipte. nbreker slaat toe azerswoude Sieraden en geld mist een bewoonster van de embrandtlaan in Hazerswoude-Dorp sinds een inbraak die onderdagavond is gepleegd. De inbreker is het pand binnenge- rongen via een raam aan de achterzijde. ingewenst kerkbezoek phen aan den run» Voor de tweede keer in korte tijd is ingebro- i een kerk aan de Alphense Van Nesstraat. Daarbij is een lein geldbedrag weggenomen uit de offerblokjes. De dader êeft een ruit vernield om binnen te kunnen komen. lepmonteur steelt uit bedrijf 'hen aan den run* Een nep-verwanningsmonteur heeftgis- ochtend uit de kantoorruimte van een bedrijf aan de Alphen- tcharovlaan een portefeuille gestolen waarin vier betaal- fen en voor duizend gulden buitenlands geld zaten. De gehuld in een blauwe trui en spijkerbroek en voorzien van en waterpomptang en steeksleutef gaf zich bij de receptioniste itvoor verwarmingsmonteur en kreeg een bezoekerspas mee. lospes vertrekt Volgens het college is dat echter niet uitvoerbaar. De Kromarkt wordt wekelijks door zo'n veer tig vrachtwagens bezocht. ,,Het is niet waarschijnlijk dat al deze chauffeurs de paal steeds terug zetten nadat ze er voorbij zijn gereden. Het resultaat is dat de Ommedijkseweg dan vaker zon der paal staat dan met paal", constateert het college. En dus verschijnt er dinsdag weer een betonnen blokkade op de aan sluiting van de Ommedijkseweg met de Burgemeester Smeets- laan. „Daar gaan we zeker actie te gen ondernemen," zegt de be drijfsleider van de Kromarkt, waarvan eigenaar Van der Krogt momenteel op vakantie is. Hij verwacht dat er ook veel buurt bewoners meedoen. „De bewo ners zijn er zelf ook tegen. Het wordt er helemaal niet veiliger op omdaf de vrachtwagens nog maar van een kant binnen kun nen komen." Onderzoek naar borstkanker in Jacobswoude jacobswoude Vrouwen tussen de 50 en 70 jaar die in Jacobswoude wonen, worden dit jaar onderzocht op borstkanker. Bij de sporthal aan de Ieplaan in Leimuiden en bij de brandweer aan de Wilgen laan in Woubrugge komt waar schijnlijk in oktober de zoge noemde mammobiel van de Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst (GGD) t,e staan. De GGD hield al eerder een derge lijk onderzoek in Jacobswoude. Toen werden zo'n 800 vrouwen onderzocht, waarvan elf Ja- cobswoudsen moesten worden doorverwezen. Bij de helft van hen werd uiteindelijk borstkan ker geconstateerd. ARCHEOLOGIE - Iedereen die bodemvondsten heeft gedaan, kan morgen naar de Oud heidkamer voor het archeolo gisch spreekuur. De Oud heidkamer is aan de Dorps straat 55a in Koudekerk aan den Rijn. Het spreekuur is van 13.30 uur tot 16.30 uur. alphen aan den run De watersnood in het zuiden en oosten van het land zorgt niet alleen in eigen gebied voor opstoppingen. Ook op de Oude Rijn is het dezer dagen een drukte van belang. Doordat de Lek voor scheepvaartverkeer is afgesloten, moeten alle schepen die op weg zijn van Amsterdam naar Rotterdam via de Hollandse IJssel, Gou we en Oude Rijn, over de Braassem en door de Ringvaart varen. Het gevolg is een verdrievoudiging van de drukte op het water. „We gaan nu overdag ongeveer zes keer per uur open. Dat aantal ha len we normaal alleen in de zomer", vertelt brugwachter G. Houtman van de Alphense brug. De laatste dagen passeren gemiddeld 130 schepen - meest vrachtschepen en tankers - de brug. Om de grote drukte te verstouwen zal de brug ook zondag van 10-18 uur worden bediend. Normaal gaat de brug in de winter op zondag op slot. De grote drukte en de toevloed van schippers die normaal over het Amsterdam-Rijnkanaal varen, leiden bij de in aanbouw zijnde Swaenswijckbrug tot de nodige problemen. Ter hoogte van de brug kunnen schepen elkaar niet passeren. Houtman: „De schippers die hier bekend zijn, melden zich tevoren even. Maar de schippers die hier nooit komen doen dat niet. De brug staat ook niet aangegeven. Eigen lijk zou er een bord moeten staan om de schippers te waarschuwen." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Erepenning voor Van der Linden alphen aan den run In het Oude Rechthuis in Aar- landerveen heeft burgemeester M. Paats gisteren de gemeente lijke erepenning in zilver uitge reikt aan professor H. van der Linden. Van der Linden, die te genwoordig in Roozendaal woont, krijgt de penning voor zijn verdiensten als strijder voor het behoud van het cultureel erfgoed. Als lid en later als voor zitter van de Stichting Molen viergang Aarlanderveen heeft hij een belangrijke bijdrage ge leverd aan het voortbestaan van de functionerende viergang. Daarnaast is zijn studie over de openlegging van het Hollandse en Utrechtse laagland een on misbare bron voor de geschie denis van de Rijnstreek. zoeterwoude De pompput voor de riolering in het zuiden van Zoeterwoude- Dorp is ernstig aangetast door het afvalwater. Bij de werk zaamheden aan de riolering bleek dat de 'agressiviteit van het afvalwater' en de invoer van het water via de drukriolering de pompput zo erg hebben aan getast, dat die over enkele jaren zou moeten worden vervangen. Zoeterwoude wil de put liever repareren, omdat dat zo'n 25.000 gulden goedkoper is. Re paratie kost 34.000 gulden. alphen aan den run Twintig lierenjacks waren de buit bij een snelkraak in een herenmodezaak aan de Van Manderslootstraat in Alphen aan den Rijn. De eigenaar, die boven het pand woont, hoorde vanochtend rond half zeven glasgerinkel en ging direct Idjken. Hij zag dat de glazen voordeur van zijn winkel was stukgeslagen. De hamer waarmee dat was ge beurd, lag op de grond. De daders waren al gevlogen. leimuiden liesbeth buitink De winkeliers in Leimuiden vre zen dat ze forse concurrentie zullen krijgen van de winkels die naast de supermarkt aan de Dr. Strapenséastraat worden ge bouwd. Voorzitter R. Zwaai van de winkeliersvereniging is bang dat bij de bezetting van de win kelpanden geen rekening wordt gehouden met de bestaande branches in het dorp. „We heb ben er niets aan als er nog een bakker, een groenteboer en een slager komen. Dan is er over een paar jaar geen één meer omdat ze elkaar uitmoorden", aldus Zwaai. Bureau Havevast Investments uit Driebergen onderhandelt met winkeliers uit Leimuiden en de regio over de verkoop van de winkelruimte onder de acht tien appartementen. Volgens Zwaai had het bureau de winke liersvereniging daarbij moeten betrekken. „We hebben twee jaar geleden een enquête ge daan, waaruit bleek dat de helft van de winkeliers bereid was te verhuizen naar een betere loca tie. Havevast Investments heeft een aantal van die winkeliers benaderd. Verder is er met de winkeliersvereniging geen over leg geweest. We hadden ideeën bij kunnen dragen, we hadden gezamenlijk een strategie kun nen bepalen", vindt Zwaai. De Leimuidense winkeliers zouden het liefst nieuwe bran ches naast de supermarkt zien verschijnen. „Bijvoorbeeld een kantoorboekhandel of een win kel in huishoudelijke artikelen. Of een videotheek, dat moet in een dorp met 5000 inwoners best kunnen. En de PTT wil be zuinigen op kleine postkanto ren, dus ons postkantoor staat op springen. Gooi er dan een klein postagentschap in. In elk geval het liefst winkels die niet na een jaar al verdwenen zijn en die echt een aanvulling op het winkelbestand betekenen. Het zou jammer zijn als de bran ches die nu wel het hoofd bo ven water kunnen houden, con currentie krijgen. Daar heeft niemand wat aan." Woordvoerder H. van Veen van Havevast Investments zegt wel rekening te houden met de brancheverdeling in het dorp. „Maar niet tot den dood erop volgt." Hij vindt dat de nieuwe winkels de meest gunstige plaats in het dorp hebben. „Su permarkten functioneren altijd als trekker voor winkelconcen traties. Je kunt met de winkeltje beter naast de ingang van de supermarkt zitten, dan verder op in de Dorpsstraat. Een su permarkt genereert klanten." Van Veen wil niet kwijt welke winkels hij in de nieuwe pan den verwacht. „We onderhan delen met verschillende winke liers, waaronder mensen uit de regio die een tweede vestiging willen openen. De winkels wor den in september opgeleverd en ik verwacht dat ze dan wel ver- kochtzijn." Hcizerswoudse bridgeclub Oude Rijn 25 jaar emeer/bunnik lemeentesecretaris J. lospes (39) van Liemeer Nieuwveen en Zevenhoven) ertrekt op 1 mei naar Bun- ik. Daar wordt hij gemeen- ïsecretaris van een gemeen- met 14.000 inwoners, eens o groot als Liemeer. Hospes werkte bijna acht aar in Nieuwveen dat met igang van 1 januari 1991 sa- len met Zevenhoven opging Liemeer. Hospes begon ^jn loopbaan in 1979 als mgste bediende (ambtenaar chrijver A) bij de gemeente eiderdorp. Vier jaar later aijverd hij medewerker ruimte- jke ordening in Alkemade. Hospes is erg blij met zijn iromotie. „Het is een nieuwe itdaging. Bunnik is een stuk roter en er is veel natuur- choon. Er speelt bovendien p dit moment eqn hele inte- essante en spannende dis- ussie rond de regiovoi' ïing." Wood bridge maakt ch bezorgd 1 ver water Woubrugge 'ubrugge J i alphen aan den run door ze ideaal zijn voor plaat- woners van Woubrugge wor- n overspoeld door telefoon- uit de Engelse zusterstad aodbridge. Nu de<watersnood zuid-Nederland internatio- al nieuws is geworden, bellen el inwoners van Woodbridge ar kennissen in Woubrugge te vragen of zij nog droge eten hebben. De Woubruggenaren reage- vertederd op de bezorgd- id. „Het is wel lief', vindt irla Korteling. „En ik kan me Bi voorstellen dat ze denken t ook Woubrugge zal over- I omen. Want als ze hier op zoek zijn en we laten 3e de igeving zien, zien ze met ei- ogen dat de Braassemer- :er veel hoger ligt dan de om ving." hazerswoupe—runpuk herman joustra Als een voetbalclub vijfentwin tig jaar bestaat is dat aardig, maar er zal bijna geen mens van wakker liggen. Er zijn im mers genoeg verenigingen die al de dubbele leeftijd hebben be reikt, of zelfs al op weg zijn naar het eeuwfeest. Tennisclubs en atletiekverenigingen? Van het zelfde laken een pak. Maar hoe zit dat als een bridgeclub vijfen twintig jaar bestaat, is dat dan iets bijzonders? Ja en nee, volgens G. van Dorp, de voorzitter van bridge club Oude Rijn uit Hazerswou- de-Rijndijk die 18 februari met een groot feest het vijfentwin tigjarig jubileum viert. „Want bridge was vroeger vooral een elitaire sport. In tegenstelling tot andere sporten werd er nau welijks georganiseerd gespeeld, in verenigingsverband. Zeker niet in de dorpen. Daar is het allemaal nog later gekomen. Landelijk gezien is vijfentwintig jaar dus niet echt iets bijzon- ders, er zijn verenigingen die al vijftig jaar bestaan. Maar voor een club in een dorp is het heel wat." Dus mogen de leden best een beetje trots zijn, vindt hij. Een feest is dus wel op zijn plaats. Zoals ook de Nederlandse Brid ge Bond inmiddels de vlag ei genlijk ook wel uit zou mogen hangen. Ongeveer honderddui zend telt die bond nu, gebun deld in zo'n duizend verenigin gen. Van Dorp zegt dat met een glimlach. „Ja, bridge is meer een volkssport geworden. Net als het tennis. Dat was vroeger toch ook vooral elitair. Dat is verheugend. In Hazerswoude zelf zijn er al drie clubs. Met in totaal 250 leden. Wij hebben er ongeveer 110. En dat mogen er best nog meer worden." Oude Rijn heeft het tot nu toe vooral van mond-tot-mond-re clame moeten hebben, denkt hij. „Je kent dat wel. De sport staat bekend als moeilijk. Als ie mand het dan toch eens pro- Tuin- en landschapsarchitec ten, gemeentelijke groendien- sten en studenten gaan als het aan Bomencentrum Nederland ligt binnenkort massaal aan de slag om een ontwerp te maken- voor de aankleding van de Ou de Wereld, de langzaam-verkee- ras dwars door de wijk Kerk en Zanen. Bomencentrum, een grote kweker van lei- en vorm- bomen, rekent op 300 tot 400 deelnemers en heeft een p rij - zenpot van ongeveer 60.000 gulden beschikbaar. De deelnemers moeten - niet geheel toevallig - in hun ont werp zo veel mogelijk gebruik maken van lei- en vormbomen. Deze bomen worden door lei den en snoeien in bepaalde vor men gemanoeuvreerd, waar door ze ideaal zijn voor plaat sing in dicht bebouwd gebied. Naast de bekende leilinden be staan er ook piramide- en zuil vormige bomen. Wanneer hel zover komt dat de monorail naar Archeon over de Oude We reld komt te lopen, zullen voor al in dit deel van de straat smal le bomen op hun plaats zijn. Deelnemers kunnen zich van af 15 februari aanmelden bij de organisator. De ontwerpen moeten voor 1 september bin nen zijn. De jury onder voorzit terschap van de beroemde Deense landschapsarchitect Sven-Ingvar Andersson zal vol gend jaar januari de prijswin naars bekendmaken. Over de eventuele uitvoering van het winnende ontwerp wordt nog onderhandeld met de gemeente Alphen aan den Rijn. beert, raakt-ie enthousiast. Hij vertelt het door aan zijn echtge note, zijn vrienden en zijn ken nissen. Die gaan het dan ook proberen." Het sneeuwbaleffect dus. Al moet hij een tikkeltje sip con stateren dat de jongeren voor alsnog zijn ondervertegenwoor digd. „De echte toppers in ons land, ja, dat zijn jongeren. Maar ik denk dat het gemiddelde lid van een vereniging toch veertig- plus is. Hoe dat komt? Tsja, ik denk dat veel jongeren toch veel liever fysiek actief zijn dan dat ze in een duf zaaltje zitten te bridgen." Dan vindt E. Hees-Wijdeveld, penningmeester en lid van het eerste uur, het tijd om iets te zeggen. Een duf zaaltje? Nou, ja in de ogen van de jongeren dan. De zaal waarin ze nu spelen, 't Anker, is allerminst duf. De zaal is juist reuze gezellig. Net als het zaaltje boven in het toenmalige café Van Egmond (thans De Hoek) waar het allemaal begon. En het spel is ook allerminst duf, oreert ze. „Ze zeggen wel eens: als je op hoge leeftijd niet aan bridge doet, heb je niet voor je oude dag gezorgd. Brid ge is een denksport en het is goed voor datgene wat tussen je oren zit." Voor ouderen, maar ook voor jongeren, zegt B. Vermaat, arbi ter en lid van de wedstrijdcom missie. Zij ziet met genoegen het aantal jongeren stijgen, ook al gaat het niet echt snel. „De oudere generatie maakt natuur lijk ook reclame. Ouders vertel len het aan hun kinderen. Die gaan het dan proberen." De charme van de sport? „De grote kwaliteit van bridge ligt in het sociale element". Van Dorp zegt het stellig. „Het is gewoon, gezellig een kaartje leggen. Je nodigt anderen eens uit bij je thuis. Bij welke andere sport kun je dat nou doen? Ik zeg met nadruk sport. Want bij het kla verjassen is het gelukselement een procent of negentig, denk ik. Bij het bridgen is dat tien procent. De kaarten worden één keer geschud en dat is het dan. Vanaf dat moment doe je de he le avond of middag met dezelf de kaarten. En als je mindere kaarten hebt getrokken, kun je toch winnen." Al gaat het bij De Oude Rijn niet in de eerste plaats om het winnen, dat moge inmiddels duidelijk zijn. „Bij ons wordt niet met het mes op tafel ge speeld", meldt Van Dorp nog eens. Werkelijk iedereen is wel kom. Zo heeft de club zelfs een blind lid uit Leiden. De vrouw speelt simpelweg met speciale braillekaarten. Van Dorp. „Het gaat iets langzamer dan nor maal, maar dat hebben we er natuurlijk graag voor over. Dat voorbeeld geeft de sfeer bij de club wellicht nog het best alphen aan den run ruud sep Als laatste Alphense collegepar tij heeft nu ook de fractie van D66 zich neergelegd bij de be bouwing van de polder Gnep hoek. Voor de ommezwaai wa ren twee ledenvergaderingen nodig. Uiteindelijk gaf de angst dat zonder bebouwing de pol der aangewezen zal worden als slibstortlocatie de doorslag. Bij de provincie wordt de Gnep hoek aangemerkt als een goede plek voor de stort van verontrei nigd slib uit sloten en vaarten. Als D66 moet kiezen tussen slibstort en woningbouw, dan gaat de voorkeur uit naar het laatste. Tijdens de college-onderhan delingen van vorig jaar vormde de Gnephoek nog een heikel punt voor de partij. De bebou wing van de polder kwam min of meer per ongeluk in het col legeprogramma terecht, waar door D66 behoorlijk in de pro blemen kwam. In het verkie zingsprogramma was de partij nog mordicus tegen. Lijsttrekker F. Dales had al zijn geestelijke flexibiliteit nodig om zijn plaats als wethouder te kunnen hand haven. De rest van het college erkent al langer dat bebouwing van de Gnephoek rond de eeuwwisse ling onvermijdelijk is. Tegen die tijd moet de gemeente zo'n 300 woningen per jaar bouwen om de eigen bevolking een dak bo ven het hoofd te blijven bieden, terwijl de wijk Kerk en Zanen dan vol is. Woningbouw in de Gnephoek wordt in die situatie vrij algemeen als de beste op lossing gezien. Nu wat D66 betreft de kogel door de kerk is, moet de ge meente ook meteen maar tot actie overgaan. De partij roept haar op om direct te beginnen met de aankoop van grond in de polder. Op die manier moet worden voorkomen dat specu lanten nog meer grond in de Gnephoek in handen krijgen en op die manier de grondprijs - en daarmee uiteindelijk de hui zenprijs de hoogte in jagen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15