Cultuur Kunst De muziek moet het lichaam in' ■c ewondering 99 Nieuwe directeur Oudheden Flitsende Mozart bij Brautigam IONDERDAG 2 FEBRUAR11995 !|EF ANNEMIEK RUYGROK. 071 -356471PLV -CHEF JAN RIJSDAM, 071 -356473 "0Toch musicaltheater Amsterdam -Hamsterdam Producent loop van den Ende wil toch een musical theater bouwen in Amsterdam. Hij heeft over zijn plannen vier tnaanden geleden een gespek gehad met burgemeester S. Patijn tteen op diens verzoek zijn plannen nader ontvouwd in een brief. vernam hij echter taal noch teken. Dat onthulde Van den Ende gisteravond in het programma Elias aan de Amstel van lokale tv-station AT5. Van den Ende is eerder met de ge- Amsterdam in onderhandeling geweest over de vesti- s%ng van een theater in De Pijp vlakbij de Heineken Brouwerij. plan bereikte nooit de uitvoeringsfase omdat de stadsdeel- it j-aad De Pijp volgens Van den Ende de eisen te hoog opschroef- h He. De producent week vervolgens uit naar Scheveningen. Cul tuurwethouder E. Bakker zegt aangenaam verrast te zijn over g Van den Endes wens in Amsterdam alsnog een musicaltheater 'nlvoor grote produkties te bouwen. Van een brief weet de wethou der niets. )u 'kCapi-Luxpriis fotograaf Van Alphen Amsterdam Fotograaf Oscar van Alphen krijgt de Capi-Lux-Al- blas Prijs 1995. Deze oeuvreprijs voor fotografie bestaat uit een gedrag van 10.000 gulden en een sculptuur. De prijs wordt op 23 piaart in Amsterdam voor de vijftiende keer uitgereikt. Dat ge beurt in het Stedelijk Museum, waar ook een overzichtstentoon stelling van Van Alphens werk wordt ingericht. De jury noemt j^Oscar van Alphen een geëngageerd fotograaf, zowel in maat schappelijke als in fotografische zin. Hij heeft als sociaal foto- traaf verregaande experimenten met de vorrp aangedurfd. ïdjamaica herdenkt Bob Marley arkingstonJamaica staat een jaar lang nog meer dan normaal in fiet teken van de reggae-zanger Bob Marley. Het eiland herdenkt dat Marley op 6 februari vijftig jaar zou zijn geworden, ware hij e jiiet in 1981 aan kanker overleden. Bunny Wailer, die dertig jaar jefeeleden samen met de legendarische Marley en de zo mogelijk enpijna even beroemde Peter Tosh de groep The Wailers oprichtte, bduidt het jaar in met een vierdaags concert. Pemier P.J. Patterson nezal de zesde februari officieel tot Bob-Marleydag uitroepen. De pTT van het eiland geeft postzegels uit met de beeltenis van de zanger. inderboekenprijs voor Van Dale (ASTERdam Het Van Dale Juniorwoordenboek Nederlands is het est verkochte kinderboek dat in 1994 is verschenen. De twee Redacteuren, Marja Verburg en Monique Huijgen, kregen daar door gisteren in De Rode Hoed in Amsterdam de Venz Kinder boekenprijs overhandigd. Vorig jaar wonnen de schrijfster Carry JSlee en de illustrator Dagmar Stam met het boek Sneeuwman, ïipak me dan. Met de uitreiking van de Kinderboekenprijs luidt de Stichting Nederlandse Kinderjury het begin in van de stemperio- de voor het beste kinderboek. Iedereen tussen de 6 en de 16 jaar Jkan tot 1 juni via een formulier aangeven wat het beste kinder- poek was dat vorig jaar verscheen. ïetty-museum koopt twee Rembrandts Het Amerikaanse Paul Getty Museum heeft twee schil- lerijen van Rembrandt gekocht. De doeken zijn samen rond de iO miljoen gulden waard. De schilderijen, een landschap uit Il632 en een Bijbels tafereel uit 1633, zijn vanaf 21 februari in het museum in Malibu te zien. Directeur John Walsh van het be- roemde museum weigerde tijdens een persconferentie te zeggen hoeveel hij betaald heeft voor de schilderijen. Ook bleef de ver koper van de werken onbekend. Het Paul Getty Museum is ge- in de Nederlandse schilderkunst en had al dertien werken van Rembrandt in zijn bezit. Techno-deejay El Dopa bepaalt het toekomstige geluid van Leiden In bed draait hij zijn gezicht naar Londen, 'het absolute mekka' voor techno-deejays. De zevendejaars student psychologie Pieter Kolijn (25), alias El Dopa, zou wel wil len bidden voor een zak geld waarmee hij de reis kan be talen. Met zijn bescheiden inkomsten komt hij niet veel verder dan Amsterdam, een klein vaderlands walhallaatje in dit verband. Daar doet hij in Paradiso zijn ideeën op, ontmoet hij collega's, verzorgt hij een lokaal radiopro gramma met techno en aanverwante muziekstromingen en koopt hij zijn basismateriaal, vinyl, in. Deze 12 inch- platen kosten zo'n negentien gulden per stuk. ,,Soms eet ik niet om ze te kunnen betalen." Hoewel Londen zijn ideaal is, staat Kolijn als vaste deejay bij LVC met zijn show The Future Sound of Leiden. leiden wim koevoet Met die naam verwijst hij naar The Future Sound of Londen, een succesvol Londens deejays duo dat enkele prachtige am bient house-cd's heeft gemaakt met fascinerende klankcollages en met weglating van beats. Of het ooit zo ver komt dat Kolijn ook zijn eigen platen maakt, is nog maar de vraag. Voorlopig wil hij het toekomstige geluid van Leiden bepalen met de pla ten van andere muziekmakers, die niet eens weten waar Leiden ligt. Kolijn: „Een techno-deejay doet heel wat meer dan plaatjes draaien. Ik maak muziek van muziek maar ik kan maar niet wennen aan het idee dat ik dan ook een artiest ben. Ik word daar alleen maar verlegen van. Met 'Future Sound of Leiden' heb ik dan ook niet mijn pre tenties een naam willen geven. Die naam is vooral bedoeld om de aandacht te trekken." Kolijn maakt zijn muziek met twee draaitafels en een pitch control, een toerenschakelaar met veel meer mogelijkheden dan de knop op de pick-up thuis die of op 33 of op 45 kan worden gezet. „Housebeats zijn meestal constant waardoor dee jays al heel snel in de verleiding worden gebracht beat-op-beat te mixen. Eigenlijk heb ik meer bewondering voor hip hop dee jays. Daar komen veel meer 'skills' (vaardigheden, red.) bij kijken. Die werken met meng panelen, laten klanken door el kaar lopen, scratchen, halen passages terug, da's gewoon cir cus. Daar valt ook veel meer aan te zien." „Bij mijn optredens gaat het om andere dingen. De opbouw van zo'n avond is het belang rijkste. De mensen beneden moeten op een gegeven mo ment worden gegrepen en zelf niet meer door hebben dat ze dansen. Of de veranderingen die ik in de platen aanbreng ef fectief zijn, kan ik zien aan hun bewegingen en andere uitingen. Ze moeten in een soort trance geraken. De muziek moet de oren en het lichaam in gaan. De hersens moeten buiten werking worden gesteld. Het moet zijn alsof een prettige drug werk zaam is. Deze filosofie verklaart ook voor een deel waarom ik mezelf deejay El Dopa noem. Dat is een bestanddeel van een medicijn waardoor Parkinson- patiënten wat beter kunnen be wegen." Massamuziek Kolijn stelt zich principieel op in zijn platenkeuze. Hij weigert zogenaamde 'clubmuziek' uit de hitparade op zijn draaitafel te leggen. „Da's makkelijk mas samuziek waarvan ik niet in ex tase kan geraken en mijn eigen smaak is maatgevend. Ik wil vooral muziek uit de alternatie ve hoek brengen: under ground." Soms brengt zijn voorkeur hem in conflict met zaaleigena ren. „Het housepubliek is na melijk over het algemeen con servatief en haakt af als het de ontwikkelingen niet meer kan Kolijn: „Ik maak muziek van muziek maar ik kan maar niet wennen aan het idee dat ik dan ook een artiest ben.' volgen. Ook al wordt het tegen deel beweerd, houd ik vol dat gitaarmuziekliefhebbers pro gressiever zijn. Binnen de tech no volgen de stromingen elkaar sneller op dan het grote publiek kan trekken. Neem 'jungle'. Er zijn deejays die zeggen dat dat geen dansmuziek is. Maar ze begrijpen het gewoon niet." „Ik streef ernaar dat het LVC underground blijft. Ik word daarbij gesteund door een deel van de Engelse populatie van Leiden. Dat is het gaafste pu bliek dat ik heb want het staat open voor andere dan reguliere house." Steun, uit welke hoek ook, kan Kolijn prima gebruiken. „Want het wereldje waarvan ik nu zelf drie jaar intensief deel uitmaak, staat bol van haat en nijd. Je bereikt alleen maar wat als je met je ellebogen werkt en je je asociaal opstelt. Elk succes word je misgund. In de platen zaak merk je al hoe het wereldje je in elkaar steekt. Het aanbod van platen is veel kleiner dan de vraag dus dat maakt het er al leen maar erger op. De zoge naamde grote jongens krijgen rarer niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, letzij zijdelings met kunst en cultuur te maken sbben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde techten. Van de snuifdoos van oma tot het jrijsgedraaide muziekstuk n alles wat daar tussen zit. 'andaag spreekt Leidenaar J.M. Joosten, kunsthistoricus 'in ruste' en medewerker van de rtondriaantentoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum, zijn bewondering uit over een kunstwerk van Andre' Volten, e'e'n van de elangrijkste beeldhouwers ran Nederland. ,,Er zit een wonderlijke draaiing in het j ustwerk als je erlangs naar boven kijkt, een soort V- vorm." Het was dertig jaar lang de droom van S mij en mijn vrouw om iets van Andre' Volten in de tuin te ebben. Maar dat was te ostbaar, zoiets koop je niet van ambtenarensalaris. Dus 2 egonnen we met een unstwerk van Theo Niermeyer. 2 Heen, als de tuin in de zomer ol staat, zie je dat bijna niet 3 leer staan. Na veel ïranderingen in de tuin, zo'n vee jaar geleden, vond mijn rouw het tijd voor een Volten. 'oor een erfenis konden we het )en ook betalen. We hebben olten hier uitgenodigd en evraagd of hij iets voor onze iin kon maken. Hij heeft een ekel aan tuinen met bloemen, laar toen hij de onze zag, vond ij die 'wel acceptabel' en ging ij aan de slag. Het beeld zou oog moeten zijn en in contrast loeten staan met de omgeving, 'olten was het daarmee eens. lij heeft eerst een model emaakt dat een paar weken in e kamer heeft gestaan. We leiden anp ministerie het onderzoeksbu reau Andersson, Elffers en Felix in, dat adviseerde het manage mentteam te ontbinden. Dat bestond uit de directeur (dr. C..J. Verwers), het hoofd collectiebe heer (drs. R. Halbertsma) en het hoofd presentaties (drs. Van Golen). Die drie zijn inmiddels vertrokken. P. Schoots, direc teur van de gemeentelijke bi bliotheek in Rotterdam, werd als interim-manager aangesteld. In het onderzoeksrapport schreef Andersson, Elffers en Felix dal het museum aan het Rapenburg een duidelijker be leid moet ontwikkelen. Er ont breekt een echt overtuigend en inspirerend plan met tentoon stellingen, vernieuwingen, eve nementen en ondersteunende activiteiten voor de komende jaren. Het Rijksmusum voor Oudhe den in Leiden heeft een nieuwe directeur. Drs. J. Magendans (1949) volgt met ingang van 1 april interim-directeur P. Schoots op, die het museum sinds de zomer leidt. Magen dans werkt nu nog bij de ge meente Den Haag als hoofd van de afdeling archeologie. Daar voor was ze in dienst bij de ge meente Breda. Magendans stu deerde culturele pre- en proto historie met de bijvakken klas sieke archeologie en Middel eeuwen. Met de benoeming van Magendans moet er een einde komen aan een periode van confiichten tussen de directie en de dienstcommissie van het museum. Naar aanleiding van die problemen schakelde het FOTO HOLVAST/MARK LAMIRS voorrang." „Ik hoef niet naar de top. Wel zou ik graag Werfpop afsluiten. Dat moeten ze niet weer aan een duffe bluesband overlaten. The Orb was nota bene de fina le van Pinkpop. The Future Sound of Londen als afsluiter van Werfpop, da's mijn voorlo pige ideaal." Renoir voor varken j sydney rtr I liet fokken van een topvar- I ken heeft een inmiddels op geheven agrarische school in oost-Australië jaren geleden een schets van de Franse schilder Auguste Renoir op geleverd. De waarde van de prijs werd onlangs geschat op 40.000 gulden. De school I in het dorp Wagga Wagga wist het werk echter niet op I de juiste waarde te schatten I en gaf het na de prijsuitrei king aan de organisator van een vlooienmarkt. Uiteindelijk" belandde het j bij de lokale universiteit, maar de conservator daar ge loofde ook niet dat hel om J een bijzonder kunstwerk j ging en legde het op een stof fige stapel papieren. waren er helemaal weg van. Echt de droom die eindelijk is uitgekomen. Het kunstwerk heeft geen naam. We noemen het altijd 'dat ding' en soms De Volten, net zoals we ook van De Niermeyer spreken. Voor mij is dat ding zo boeiend omdat de twee schuin staande palen op een schitterende manier in elkaar zijn geschoven. Er zit een wonderlijke draaiing in als je erlangs naar boven kijkt, een soort V-vorm. En de weerschijn van de omgeving in de stalen palen is werkelijk fantastisch. En de zon die eromheen draait, heel mooi. De Volten moest ook mee kunnen naar een flat of een huis voor ouden van dagen. Je woont hier tenslotte niet voor eeuwig. Het werk is zo gemaakt dat het horizontaal kan hangen aan een draad die door het de palen loopt. Zo'n 900 kilo weegt het ding. Je had het moeten zien toen het in de tuin gezet werd. De hele buurt liep uit. Een enorme kraan van een gespecialiseerd bedrijf uit Amsterdam heeft De Volten over het dak van de buren getild. Het was fantastisch wat die mensen deden. Ee'n man zat in de wagen en e'e'n stond er met walkie-talkie in de tuin aanwijzingen te geven. Het paste allemaal precies. Het was al een 'probleem' om het kunstwerk in de tuin te krijgen, eruit halen zal wel helemaal moeilijk gaan. tekst marco van pelt foto hielco kuipers - muziek recensie li dy van der spek Ronald Brautigam speelt zes Sonates voor fortepiano van Wolfgang Amadeus Mo zart. Gehoord op 1 februari in het Groene Kerkje Oegstgeest. Ik ben zonder reserve gehéél ge vallen voor de pianoforte: tot gisteren kleefde er altijd een 'schuldeloos tekort' aan dit in strument. Ronald Brautigam heeft voorgoed een einde ge maakt aan dit euvel, met zes so nates van Mozart, stuk voor stuk subliem en bol van verras singen vertolkt. De fortepiano of hamerklavier is in het begin van de achttien de eeuw ontstaan uit de al lang bestaande snaarklavierinstru- menten klavichord en klave cimbel. De snaren worden niet meer door veren pennen aange- tokkeld maar door hamertjes die vroeger met leer, tegen woordig meestal met vilt be kleed zijn. Vanaf 1782 compo neert Mozart voor dit in- stument. Brautigam bespeelt zijn eigen fortepiano, gebouwd door Paul McNuIty, naar een 'Anton Wal ter' uit 1795, aan de buitenkant een uit de kluiten gewassen cla- vecimbel. De hamertjes zijn met rendierhuid overtrokken. In de eerste, de sonate in C (KV 279), verbaasde direct de klank rijkdom en de breed uiteen waaierende dynamiek. Brau tigam nuanceert de klank won derbaarlijk mooi: ratelend en flonkerend in het hoge register, het lage geeft hij nog bijna het idee van het clavecimbel, licht en tinkelend en met een veder licht toucher dat middenregis- ter, zó warm en teer, daar zijn geen woorden voor te vinden. En dan te bedenken dat je dat voor elkaar moet krijgen zonder hulp van pedalen, ongelofelijk! Mozart had de eigenaardige passie om met gekke, vieze woordjes te 'spelen', hij liet ze rijmend over elkaar heen buite len, draaide ze om en zong ze in allerlei ritmetjes. Die sensatie van een flitsende Mozart vol grappen en grollen stak tijdens Brautigams spel steeds de kop op, met name in de eerste drie sonates, zó speels en inventief gespeeld met schitterende transparante versieringen, sub tiele kleine rubato's, verrassen de timing, lichte karakterveran deringen in de herhalingen, ja alle finesses grondig doordacht. Een Alia Turca in een weldadig rustig tempo, een monumen taal allegro maestoso in de so nate in a (KV310) waarin huive ringwekkend mooie kleurnuan ces, een absoluut doorzichtig, razendsnel, sprankelend alle gretto in de sonate in D (KV 576); dit alles vraagt orn meer van het zelfde. De twee volgen de concerten in deze serie zijn 8 en 29 maart. Lcidenaren, grijpt uw kans! Laatste weekend expositie Leidse textielgeschiedenis vanaf de middeleeuwen, in de Lakenhal, tel. 165360.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9