Leidsch Dagblad Dijken onder grote druk 7,4% Vaillant 06-0331 JVIiljocnenschade door jnislukte tulpenoogst ►usstaking gaat door BEL: 071-128030 Van Mierlo sluit ingreep in uitkeringen niet uit GOED NIEUWS Triomfmars in Pieterskerk Vaste Termijn Deposito looptijd 5 jaar. Wanneer u nu minimaal f 1.000,- vastzet voor een penode van 5 jaar ontvangt u 7,4% rente per jaar. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. -AANDAG 30 JANUAR11995 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40685 LOSSE NUMMERS 1,65 I Nog geen abonnee? consternatie geleid bij de ko pers, van wie velen de hypo theek al hebben rondgemaakt en sommigen zelfs hun huidige woning al hebben verkocht. Mi nimaal 35 kopers komen van avond in spoedvergadering bij een. Zij laten het er niet bij zit ten en overwegen juridische- stappen tegen de makelaar, de gemeente of de projectontwik kelaar, Korswagen uit Sassen- heim. De kopers willen dat de mondelinge overeenkomst die zij met de makelaar hebben ge sloten, wordt nagekomen. ingeleverde grond te zuur en te zout na)e tulpenoogst van zeker 22 (wekers uit Roelofarends- 2feen, Voorhout en Hillegom ers geheel of gedeeltelijk ver eren gegaan. J. Klein, voor- litter van de Westelijke ,and- en Tuinbouworganisa- ie (WLTO) in Roelofarends- leen, spreekt al van een mil- enenschade. De oorzaak is ■n verkeerde samenstelling |an de grond die het afgelo- najaar bij de kwekers is jeleverd door het grondbe- rijf G. Hilgersom uit itompwijk. De juridische dienst van de TO in Haarlem onder- iekt samen met reeds door 'ekers zelf ingeschakelde isten of en op wie de scha kan worden verhaald, erwacht wordt dat hierover er vijf maanden leer duidelijkheid komt. lein hoopt dat iedere kwe lder die schade heeft opgelo- zich meldt. „Want dan ^jan er zoveel mogelijk geza menlijk worden opgetre- Half december, toen de eerste tulpen naar de veiling hadden gemoeten, kwamen de eerste schadegevallen aan het licht De tulpebollen wa ren niet gaan wortelen, de bloem bleef te licht of er kwam helemaal geen bloem in. Een van de gedupeerde kwekers spreekt al van 30 procent uitval en van 20 pro cent inkomstenderving op de overige bloemen. Er zijn wel bloemen naar de veiling gebracht, maar deze zijn zo licht gebleven dat de op brengst per tulp laag is. De oorzaak werd pas begin januari duidelijk toen er moristers van de aangelever de grond werden genomen. Toen bleek dat het zout- en het zuurgehalte van de grond te hoog was. In plaats van kalk was er gips door de grond gemengd. Directeur Hilgersom van het grondbe drijf reageert gelaten en houdt zich op de vlakte. „Het is gebeurd. Maar hoe dat komt, ik weet het niet." Evenmin weet hij of zijn be drijf hiervoor verantwoorde lijk is. De ondernemer weet wel dat ook zijn verzekering niet opdraait voor de kosten. Pagina 7: Schade pas na maanden duidelijk. -tidse chauffeurs boos na mislukt overleg acties in het streekvervoer vandaag weer doorgegaan, isen 10 en 15 uur reden er bussen. De onderhande len tussen de werkgevers in streekvervoer (de VSN iep) en de Vervoersbond liepen zaterdagnacht weer It. Een nieuwe poging nader elkaar te komen mislukte :ermiddag. Twistpunt is de abele werk- en rusttijdenre- ing voor chauffeurs. )e FNV-achterban besloot :eravond door te staken. Be- urders van de bond willen iter overstappen op andere ievormen, zoals gratis 'ver- r voor passagiers. Daarover ir(jrdt vandaag verder gespro- art- )ok de chauffeurs in de Leid- ZWN-garage hebben de sta- g buiten de spits hervat. Wel akten chauffeurs die voor uur waren uitgereden hun volledig af, zodat passagiers halverwege de dupe wer- Volgens stakingsleider Jaap ime is de stakingsbereidheid Ïer zo groot als vorige week. ier de chauffeurs klinkt zelfs roep om hardere acties. Af- jpen vrijdag reden tussen en drie zes van 84 ZWN- bussen. Vandaag was dat beeld niet veel anders. Koome constateert bij zijn collega's grote onvrede over de gang van zaken in het weekein de. Het zit hen niet lekker dat de werkgevers vrijdagmiddag de indruk wekten dat er ruimte was voor een compromis. „Ze denken zeker dat we jojo's zijn door eerste de indruk te wekken dat ze openingen zien die er ei genlijk niet zijn." De VSN Groep, waar bijna al le streekbusbedrijven bij horen, gaat het eerder met de Ver- voersbond CNV gesloten CAO- akkoord nu uitwerken. Die af spraken gelden dan voor alle werknemers, ook FNV-leden. VSN was zaterdag bereid tot concessies. De nieuwe rij- en rusttijdenregeling kan in okto ber worden geëvalueerd. Verder is toegezegd dat er bij de CAO- onderhandelingen voor 1996 geen andere roostertijden ko men. Maar de FNV ging niet ak koord. Ook een suggestie van de Vervoersbond CNV om een 'roosterdeskundige' te laten oordelen over de nieuwe tijden, haalde het niét bij FNV-onder- handelaar L. Vlek, die een 'over vermoeide' collega Van der Heem verving. opers huizen met lege handen ntallen Noordwijkers die :hten een huis gekocht te )ben in het nieuwbouwwijkje Kwekerij in Noordwijk staan ïog met lege handen. Zij vingen vrijdagavond een te- lontje van de makelaar met zij zaken hadden gedaan, brink Van der Vlugt uit pe, dat de koop niet door- it. Als reden werd aange- ferd dat de gemeente de wo lgen zelf wil verdelen, 'e mededeling heeft tot grote THERM0C0MPACT HR De nieuwste HR-ketel. Voor écht HR, echt warmwatercomfort en nog veel meer. g uw installateur of bel voor informatie: (020) 565 92 00 WARM WATER, WARM WONEN Basisinkomen 2 In een rapport getiteld 'Keihard sociaal' zegt de jongste denktank dat Nederland toe is aan een basisinkomen. Oppositiestrategie 3 Het CDA legt in zijn oppositiestrategie na druk op een betrouwbare overheid en bescherming van sociaal zwakkeren. Grensconflict 3 Oorlog dreigt tussen de buurlanden Peru en Ecuador. Een slepend grensconflict is afgelopen nacht geëscaleerd. Woedend 8 De schrijver M. Velvis is woedend en teleur gesteld, omdat het christe lijk boekenweekgeschenk is afgewezen. Scratch A yi De scratchdagen in I I de Pieterskerk in Leiden trokken weer een I volle bak. De opera is ra- zend populair. VANDAAG Religie - Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 23 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst zon, later regen Koude nacht met weinig wind en minimumtemperatuur min 2 gra den, Overdag eerst vrij zonnig, maar spoedig van het zuidwesten uit toenemende bewolking en re gen. Middagtemperatuur 5 gra den. Wind uit zuidwest, overdag toenemend tot matig, 4, langs de kust en op het IJsselmeertot krachtig, 6. Extra hoge rente Koningin en prins op 21 augustus naar Indonesië Koningin Beatrix en prins Claus zullen definitief niet aanwezig zijn bij de viering van de vijftig ste verjaardag van de Indonesi sche republiek op 17 augustus. Het staatsbezoek van het ko ninklijk paar begint op 21 au gustus, zo heeft de Rijksvoor lichtingsdienst vanmorgen be kendgemaakt. De afgelopen weken zijn er stemmen opgegaan om het staatsbezoek te laten samenval len met de viering van vijftig jaar onafhankelijkheid in Indo nesië. Maar de regering was bang dat dat zou worden uitge legd als een erkenning dat de onafhankelijkheid van Indone sië in augustus 1945 begon en niet pas bij de officiële soeverei niteitsoverdracht in 1949. den haag anpder beklemtoonde dat de coali tiepartners tijdens de formatie Vice-premier Van Mierlo vindt hebben vastgesteld in 1996 te het te vroeg om vast te stellen bekijken of een ander systeem dat in deze kabinetsperiode van sociale zekerheid noodza- geen ingrepen in de hoogte en kelijk is. Hij maakte duidelijk duur van de uitkeringen nodig het niet met Melkert en Kok zijn. De D66-bewindsman liet eens te zijn als hun bedoeling is gisteren tegenover de AVRO-ra- „tot 1998 niet meer kritisch te dio weten eerder gedane uitla- ldjken naar andere systemen", tingen in die richting van minis- Door de opstelling van Van ter Melkert (sociale zaken) voor- Mierlo dreigt een nieuw me- barig te vinden. hingsverschil binnen de coalitie. Melkert stelde twee weken De vice-premier zal VVD-frac- geleden dat met de huidige eco- tieleider Bolkestein aan zijn zij- nomische meevallers verre- de vindt. Deze wees de sugges- gaande ingrepen in de sociale tie van Melkert niet bij voorbaat zekerheid niet nodig zijn. Pre- van de hand, maar stelde als mier Kok viel zijn PvdA-minis- voorwaarde dat de in het re- ter bij. geerakkoord afgesproken bezui- Maar Van Mierlo beschouwt nigingen worden gehaald. Het Melkerts opmerkingen als 'een is echter nog maar de vraag of beetje te voorbarig'. De D66-lei- het kabinet daar in zal slagen. Italië denkt aan zondag van overdenking genua «gpd/anp Op allerlei fronten wordt van daag in Italië gesproken over wat er moet gebeuren na de do delijke steekpartij gisteren tij dens de voetbalwedstrijd tussen Genoa en AC Milan in Genua. Bij supportersrellen kwam de 25-jarige Genoa-supporter Vin- cenzo Spagnolo door messteken om het leven. Hij werd vooraf gaand aan de wedstrijd tegen AC Milan neergestoken tijdens gevechten rondom het treinsta tion Genua/ Brignole. Acht andere fans van Genoa moesten gewond naar het zie kenhuis worden afgevoerd. Diverse parlementariërs stel den onmiddellijk voor het ko mend weekeinde de competitie stil te leggen voor een 'zondag van overdenking'. De Italiaanse voetbalbond zal daarover van daag een beslissing nemen. Het nieuws van het overlijden van de Genua-supporter werd in de rust van de wedstrijd be kendgemaakt Dat leidde tot grote problemen in beide sup portersvakken. Toen de spelers voor de tweede helft het veld opkwamen, eisten supporters dat het duel zou worden ge staakt. De lokale autoriteiten besloten in overleg met de scheidsrechter en de aanvoer ders gehoor te geven aan het verzoek. De stand was nog 0-0. Nadat de spelers het veld hadden verlaten, kwam het bui ten het stadion weer tot ongere geldheden. Om erger te voorko men, sloot de politie de vakken met Milanese supporters. Enke le honderden fans zaten vier uur na het staken nog opgeslo ten. Pas tegen half elf konden de ongeveer duizend tifosi op weg naar huis, in geblindeerde overvalwagens en begeleid door tientallen politieauto's. Lcidsch Dagblad I ''Viriel tttuitHHUMlm-' "-Trr-f-n— NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik i nu een abonnement. Naam: J Voorletters;m/v I Adres: l I Postcode: I j Plaats: Tel: I (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: J Per maand automatisch I via acceptgiro 31,05) I automatisch 30,05) j Per kwartaal I via acceptgiro 87,70) I automatisch 86,70) I I Nr. bank/giro:- j Handtekening:. n i sturen naar Leidsch D Abonnee-service. Anns 2300 VB Leiden. Of bel 071 2—j -128030 8 712141 maandag 400114 /m vrijdag HET WOORD IS AAN Chinees spreekwoord Het genie herkent men aan zijn kinderlijke eenvoud. leiden Dirigent Jules van Hessen besloot de Scratch-Verdi gisteravond op een wel heel bijzondere ma nier. De triomfmars uit de Aïda vergt volgens de partituur eigenlijk een fanfare die binnen marcheert en die kwam er dan ook. Maar er kwam nog een groter klapstuk de Pieterskerk binnen, een olifant van Toni Boltini. Een sfeerverhaal staat op pagina 11foto henk bouwman Het water in de Maas, Waal, Rijn en IJssel blijft voorlopig stijgen. De dijken langs deze rivieren komen onder steeds grotere druk te staan. Op sommige plaatsen wordt reke ning gehouden met een dijkdoorbraak. In het Land van Maas en Waal, tussen Nijmegen en Tiel, wordt de evacu atie voorbereid van tien- tot vijftienduizend bewoners. maastricht/numegen gpd-anp Als het hele gebied van Maas en Waal onderloopt, worden 100.000 mensen getroffen. De bewoners uit het gebied trekken massaal weg. De burgemeester van Roermond heeft de driedui zend bewoners van de buurt schappen Ooi, Den Ekkert en Kerkenkamp opgeroepen hun woningen te verlaten. Volgens de jongste bereke ningen van Rijkswaterstaat be reikt de Rijn morgenmiddag bij Lobith een stand van 16.55 me ter boven Normaal Amsterdams Peil (NAP), dat is achtüen centi meter hoger dan eind '93. Er worden vooral problemen ver wacht voor het zwakke Waal dijkvak tussen Druten en Dreu- mel. Ook in het IJsselgebied rond Deventer is de alarmfase van kracht. Volgens voorspellingen van Rijkswaterstaat zal de IJssel woensdag het hoogste niveau van 6.98 boven NAP van eind '93 overtreffen. Ook langs de Maas in Lim burg dreigen steeds meer dijken te bezwijken onder de aanhou dend zware druk van het water. In Meers, Visserweert, Rooste ren en op diverse plaatsen in Noord- en Midden-Limburg staan kades op instorten. Bij Borgharen steeg het water afge lopen nacht met vijf centimeter tot 45.65 meter boven NAP. Ongeveer negenduizend Lim burgers hebben hun woning in middels moeten verlaten. Daar mee is het aantal evacués nu al groter dan eind '93. Center Parks heeft tegen kostprijs bungalows beschikbaar gesteld aan inwoners van Limburg en Gelderland die door de waters nood zijn getroffen. De telefoonlijnen naar het door overstromingen getroffen deel van Nederland dreigen overbelast te raken. PTT Tele com roept op zo min mogelijk naar die gebieden te bellen, omdat anders de hulpverlening is de knel kan komen. Het hoge water in de Rijn dreigt bij het Duitse Keulen een historisch record te bereiken. Pagina 3: Soldaten vechten te gen modder en wateroverlast. Tegen de natuur begin je niet veel'. Vanmorgen bereikte het water 10.59 meter en stijgt het elk uur met een centimeter. In het mid deleeuwse centrum van Keulen staat het water inmiddels twee meter hoog. In België zijn het afgelopen weekeinde twee mensen verdronken. In Noord- Frankrijk worden voorbereidin gen getroffen nog meer mensen te evacueren dan de duizenden die hen al zijn voorgegaan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1