Mary Pierce slaat hard en leert snel (ichard Groenendaal is 'dolblij' met zilver Sport Bijrol jeugdploegen Trofee voor Aloys Goosen onijn tweede in Tilburg Alexej Drejev wint Hoogovens toernooi NDAG 30 JANUAR11995 17 chef willem spierdijk. 071 -356464. plv -chef rob onderwater, 071-356463 bbelslag voor Van den Hoogenband recht» Pieter van den Hoogenband heeft zaterdag in recht het nationaal zwemrecord op de 50 meter vlinderslag :terd. De Brabander bracht tijdens het Nationaal Zwemgala 25-meter-bad een tijd van 24,94 op de klokken. Het oude d stond op naam van Casper van Dam. Hij zwom tijdens j IK van 1993 24,96. Van den Hoogenband maakte ook deel )j m de estafette-ploeg van PSV die op de 4x50 meter wissel Forjederlands record met bijna een seconde verbeterde tot •*70. itorische winst in Prix d'Amerique De Zweedse draver Ina Scott met Helen johansson in de a heeft gistermiddag in Parijs de beroemde wedstrijd om de 2; l'Amerique gewonnen. Johansson is de eerste vrouwelijke aar in de 75-jarige historie van het evenement op de baan K ^incennes. „Dit was de grootste dag uit mijn leven", zei de ïhdse. Hoor-wereldrecord voor Nigeriaan ;on city De Nigeriaanse atleet Olapade Adeniken vestigde dag een wereldrecord op de 100 meter indoor, een incou- afstand. Adeniken liep tijdens wedstrijden in Johnson City een tijd van 10,13 seconden. Hij was daarmee driehon- ste seconde sneller dan Jiirgen Ray in 1976, toen startend de DDR. Ook Michael Green (Jamaica) bleef onder de oude jd met 10,14. i Lammers weet nog wat winnen is mi» Jan Lammers heeft gisteren in Zuid-Afrika een invita- ce in de Formule 3000 gewonnen. De 38-jarige Zandvoorter e op het circuit van Kyalami in een Reynard-Cosworth het van twintig coureurs van het begin tot het einde. De Zweed ïy Brack, die de beste trainingstijd had gereden, eindigde als de, de Brit Richard Dean als derde. ïerikaanse golfers goed op slag .la» Golfer Fred Couples is in vorm. Vorige week won hij in id ai de Desert Classic, gisteren schreef de Amerikaan in Ma de Johnnie Walker Classic op zijn naam. Op de baan van de Country Club had hij 277 slagen nodig. Nick Price uit jabwe, nummer één van de wereld, eindigde met 279 slagen veede, de Australiër Allenby als derde met 280 slagen. n Moorsel bij sportpromotion Wielrenster Leontien van Moorsel heeft haar zake- belangen in handen gegeven van Rob Jansen van Sportpro- on. Het is voor het eerst dat een niet-voetballer is toegetre- Cit tot Sportpromotion, een onderdeel van de WCS, dat de za- L' te belangen van de Nederlandse topvoetballers behartigt. o° Moorsel werd tot vorige week bijgestaan door Harrie Jan- De pr-man van de ploeg van Jan Raas heeft echter geen tijd om de wielrenster optimaal bij te staan. Arantxa Sanchez Vicario kansloos in eindstrijd Met harde klappen van de baseline heeft Mary Pierce zo waar nog relatief gemakkelijk in de finale van de Austra lian Open Arantxa Sanchez Vicario verslagen, 6-3 6-2. Uit Parijs en omgeving kwamen onmiddellijk geluiden van een historisch resultaat. De eerste titel voor een Frangai- se ooit in Melbourne, de eerste winst op een Grand Slam sinds Durr in 1967. moment. „Dat ik de nummer één wordt, vergoedt veel, zo niet alles. Ik heb de positie ver diend met hard werken en con stante prestaties. Het is iets unieks." Na twee opeenvolgen- melbourne anp Het vrouwentennis werd met de eindstrijd op het wonderbaarlijk snel van een overstroming her stelde centre court in Melbour ne door de partij van za terdag niet tot wereld nieuws ver heven. Hoog uit de kracht en stabiliteit, die Pierce van achteruit ontwikkelde, baarde het nodige op zien. Niet voor niets heet ze de queen of shots". Verder blijft het wachten op de rentree van Graf, Seles en wellicht ook Capriati, om de sport zien te geven. De finale had in elk geval meer cachet dan de vorige op Flinders Park, waarin Graf nog ,geen uur nodig had om San chez van de baan te halen. Ruim twaalf maanden later zal de Spaanse toch nummer één van de wereldranglijst worden. Ze zal Graf automatisch passe ren, omdat de Duitse wegens een blessure ook volgende week in Tokyo nog niet zal spelen. Historisch Sanchez Vicario sprak na haar zevende Grand Slam-fïnale daarom toch van een historisch De eerste titel voor een Frcmgaise ooit in Melbourne de kansloos verloren finales in Melbourne zei ze dat haar 'lucky day' op Flinders Park nog wel kwam. „Ik blijf het probe- aan- ren. De Spaanse wilde de nieuwe kampioene nog niet vergelijken met de oude, de lang onaan tastbare Graf. Daarvoor was Pierce in haar ogen nog veel te onervaren en te weinig con stant. De Frangaise was vorig jaar finaliste in haar 'eigen' Pa rijs, maar won sindsdien tot de Australian Open geen toernooi. Zelf relativeerde ze dat. „Ik stond wel vijf keer in de finale." Pierce vond ook dat ze voor uit was gegaan. In Parijs verloor ze de eindstrijd kansloos van dezelfde Sanchez Vicario. Ze kon het hoofd niet koel houden. „Ik heb nu bewezen mentaal sterker te zijn. Slechts in de openingsfase had ik last van ze nuwen, daarna heb ik alles van me af gezet. Over m'n spel ben ik tevreden, al liet m'n service te wensen over. Ik was in elk geval agressief, dat was het grote ver schil." Toekomst De in het Canadese Montreal geboren en voornamelijk in het Amerikaanse Florida wonende Frangaise heeft een grote toe komst voor zich, daarover be staat geen twijfel. Ze beschikt over meer kracht dan haar doorsnee tegenstander, is bovendien in staat enige at tractiviteit in het spel te leg gen. Haar door braak was vo rig jaar in Pa rijs, daarvoor kwam ze voornamelijk in het nieuws door ontoelaatbare scheldpartijen van pa Jim langs de baan. Deze werd van de courts verbannen. „We hebben nu weer een normale relatie. Ik weet zeker dat hij erg blij voor me is", was het enige wat Mary Pierce erover kwijt wilde. Pierce raakt de bal harder, Sanchez Vicario raakt hem va ker. Dat was de algehele stelling vooraf over de finalistes, die eerder in het toernooi geen set afgaven, zelfs geen tiebreak no dig hadden. „She just brings the balls back". Ze brengt de ballen alleen maar terug, zo karakteri seerde Pierce het gewoonlijke spel van haar opponente. De Spaanse kreeg daartoe zaterdag niet de gelegenheid. Dat was de verdienste van Pierce. Mary Pierce gaf tegenstandster Arantxa Sanchez Vicario in de eindstrijd van het Australian Open geen kans om haar gebruikelijke spel goed te spelen. foto rtr sglbach fred segaar ran der Poel, gisteren voor ïrandering vierde bij het ildrijden, is 'de Meester e tweede plaats'. Wie kon Ie gevoelens van Richard ïendaal, onmiddellijk na van slopende wedstrijd drek van Eschenbach, be ider woorden brengen dan iteraan uit de Hollandse De zilveren medaille die 3-jarige landgenoot uit de erse smurrie had getfist, olgens Van der Poel 'het it haalbare.' Zijn 'leerling' hem na. Met overtuiging, eter Runkei was vandaag imaieur. Ik ben op m'n waar- klopt en dan moet je daar mee hebben. Ik ben dol let deze tweede plek", al- iroenendaal, die zelf trou- ook enige ervaring begint •HCtgen met het verklaren van arde van ereprijzen, ig jaar finishte hij bij het n het zand van Koksijde m il als één-na-beste. En hij )en net zo blij als gisteren, oon van oud-Nederlands ioen Reinier Groenendaal, ion igenwoordig als mecanici- n het team van zijn zoon is nden, ging 37 seconden ipo le Zwitserse 'thuiskam- _)v1a Dieter Runkei juichend 9[?pe meet. Adri van der Poel, in slechte start doormaak- a daarom nog 'heel geluk- i"3; ras met zijn vierde plaats, te even later soortgelijke degebaren. Maar was er eigenlijk wel reden tot de? nk|ring dat toch met Nederland- orters, dat ze blij zijn met otering die in de sport be- staat als een prijs zonder ie? Of is dat te bot gesteld? rijk telt er maar één zei Adri van der Poel. Bndanks moet Groendaal ontevreden zijn. Er zijn iag zeventig renners die niks hebben gereden.... er zat gewoon niet meer in hem." Om daar met een Richard Groenendaal geeft het tempo aan voor Beat Wabel. Dieter Runkei zal zijn achtervolgers ruim voor blijven. brede grijns aan toe te voegen: „Maar Richard moet natuurlijk wel uitkijken dat hij mij niet achterna gaat..." 'Poeleke' werd vijf keer tweede op het WK cross en één keer op de weg. Richard Groenendaal veegde de modder uit zijn gezicht en haalde eens diep adem. „Je kan het negatief bekijken, maar ik benader het liever positief. Ik ben 23 jaar en heb het hele sei zoen al van voren gekoerst. Als je dan hier bij het WK, op deze loodzware omloop, ook nog eens tweede wordt is dat ge woon hartstikke mooi. Ik had zelf niet verwacht dat ik zover zou komen. Ik had vooraf gete kend voor een bronzen plak." Die-was nu voor Beat Wabel, een andere Zwitser. Groenen daal haakte bij het ingaan van de derde ronde aan bij de man uit Russikon, die zich drie keer eerder de beste had getoond op dit selectieve traject nabij de Züricher see. Runkei was al ont ketend op het moment dat Groenendaal diens landgenoot bijhaalde. De latere wereldkam pioen richtte voor de ogen van twintigduizend enthousiaste Zwitsers een slagveld aan op het bijna drie kilometer lange rond je. Dat lag er door het barre weer van de laatste dagen heel slecht bij, waardoor de renners meer op hun loop- dan op hun rijkwaliteiten werden getest. Groenendaal liep de benen uit zijn lijf, maar kreeg de oud-weg renner Runkei nooit echt in beeld. Reden waarom hij zich al rap contreerde op de zilveren plak. „Ik had graag een aanval willen doen op Runkei, maar versnellen zat er gewoon niet in. Ik reed constant maximaal." Het WK werd alles behalve een strijd op leven en dood zoals vorig jaar, toen Herijgers en Groenendaal een onvervals tee Holland-België uitvochten. Dieter Runkei stond dat een voudig niet toe. Dat zal vooral Jan Raas hebben verbaasd. Ploeg Raas 'Der Didi', 28 jaar, reed twee seizoenen voor de ploeg van Raas. Ook voor 1995 had de coureur, die het nu met een pri- vé-sponsor moet dóen, nog een contract bij de Zeeuw. Maar de overeenkomst werd ontbonden omdat de Zwitser last had van heimwee. Hij wilde slechts in eigen land koersen, bij voorkeur in de vertrouwde omgeving van zijn woonplaats Obergösgen. Daar voelt hij zich thuis. Op reis met de ploeg Raas was hij doodongelukkig. Om die reden loste hij zijn belofte als talentvol wegrenner nimmer in. Als crosser deed hij dat giste ren wèl: op eigen, modderige Zwitserse bodem. En hij was de terechte wereldkampioen. „Wie hier, op dit loodzware rondje, iedereen los rijdt, is geen toeval lige winnaar", aldus Richard Groenendaal. Over het parcours was nogal wat te doen geweest in de aan loop naar het WK. Gerrie van Gerwen, namens de internatio nale wielerunie coördinator van het Wereldbeker-circuit, be stempelde de mondiale titel strijd in Eschenbach als 'een stap terug in de ontwikkeling van het veldrijden.' Van Gerwen zei ooit dat het de cyclo-cross ontbreekt aan 'speed, colour en dangefde 'ingrediënten' die juist volop aanwezig zijn in het blitse en olympische mountain- biken. Hij zou met zijn veldrij ders graag achterop springen bij de ATB'ers, zeker nu die vol gend jaar naar de Olympische Spelen in Atlanta mogen. „Modderparcoursen zijn uit de tijd", aldus Van Gerwen. En hij toonde zijn besmeurde laar zen: „Moet je zien wat een troep. Bovendien is dit traject te lang. De mensen zien de ren ners maar een keer of zes langs komen." Mooie sport Maar het publiek vond deze 'ouderwetse' omstandigheden juist geweldig en Van der Poel begreep dat best. „Want ze heb ben vandaag mooie sport te zien gekregen. Bovendien is de tweede plaats van Richard goe de reclame voor het Nederland se veldrijden." Groenendaal was het roerend met hem eens. „Het gaat héél goed met het Nederlandse crossen. Adri heeft dit seizoen twee Super Prestige- wedstrijden gewonnen en ik ben in alle grote koersen bijna altijd bij de eerste vijf geëindigd. Nu nu wéér zilver bij het WK, prachtig. Ik ben er dolgelukkig mee." Richard Groenendaal sprak de woorden die Adri van der Poel al zo vaak in de mond nam na wéér een tweede plek in de belangrijkste wedstrijd van het jaar: „Ik ben nog jong. Mijn tijd komt heus wel..." eschenbach anp De jonge lichting van het Ne derlandse veldrijden heeft het bij het EK en WK in Eschen bach niet verder gebracht dan een bijrol. Gretienus Gom- mers eindigde zaterdag bij het eerste Europese kam pioenschap voor neo-ama- teurs als zevende, een dag la ter finishte Maarten Nijland bij de junioren als zesde. In beide categorieën ging de winst naar een Tsjech. Jiri Pospisil bij de neo-amateurs en Zdenek Mlynar bij de ju nioren. Met in beide wedstrij den een Fransman en Zwitser als respectievelijk tweede en derde. Bondscoach Martin van Dijk hoeft niet te wanhopen. Gommers, vorig jaar in Koks ijde nog wereldkampioen bij de junioren, behoort tot de jongsten in de klasse van de neo-amateurs. Nijland zit pas drie jaar op de fiets, want hij vond voetballen aanvankelijk een stuk leuker. Gommers, die zaterdag als snelste neo-amateur de slot- ronde afwerkte, noemt de nieuwe categorie een welko me aanvulling. „Door de wed strijden van de neo-amateurs kom je na je juniorentijd niet in een dal terecht. Dat ge beurde bij voorbeeld wel met Erik Boezewinkel, die in 1990 de junioren-wereldtitel ver overde. De overstap naar de amateurs was in veel gevallen vaak te groot. Nu is er een mooie opstap naar de open categorie." Nijland was zeer te spreken over zijn zesde plaats in de ju niorenwedstrijd. „Ik moet nog veel leren. Ik zie het veldrij den als een mooie manier van voorbereiden op het wegsei- zoen. Daar ligt toch de groot ste uitdaging", aldus de inwo ner van Hengelo. Vrouwen Met ingang van 1996 komen bij de wereldtitelstrijd veldrij den ook de vrouwen aan de start. Montreuil (Frankrijk) krijgt volgend jaar februari de primeur. De internationale wielrenunie (UCI) moet nog een beslissing nemen, maar volgens KNWU-voorzitter Atsma gaat de internationale federatie akkoord met het Ne derlandse voorstel. „De technische commissie van de UCI moet formeel nog ja zeggen, maar het voorstel is positief ontvangen. Ook de Fransen en Amerikanen zijn voorstander van het toevoe gen van een vrouwenwed strijd aan het WK-program- ma", verklaarde Atsma in Eschenbach. Nederland is één van de weinige landen die jaarlijks voor de vrouwen een nationale titelstrijd op het programma hebben staan. Gerrie van Gerwen. binnen de UCI betrokken in de com missie cyclo-cross, probeert voor komend seizoen de vrouwen ook bij de wereldbe kerwedstrijden aan de start te laten komen. Heerlen en Loenhout hebben al toege zegd mee te willen werken aan het plan. Aloys Goosen heeft de Cock van der Hulst-trofee gewonnen. De veldrijder van Swift eindigde gisteren na de laatste van twaalf wedstrijden op de Leidse Bult als eerste in de eindrangschik king voor zijn clubgenoot Joost van der Meer. Achter Eduard Andriese legde de Voorhoutse oud-prof Martin Schalkers beslag op de vierde plaats. Bollenstrekcr Dirk-Jan van Reek schreef de vierweke- lijkse competitie Swift/Bollen- streek op zijn naam. Zijn club genoot Peter Reitsma eindigde op de tweede plaats, vóór René van der Plas. Van der Meer en Goosen deelden de vierde plaats. lse jrc peter klein Cl eweri P ikt ida Conijn veroverde in e internationale badminton- nooi in Tilburg een fraaie i I ede plaats. De Lissese die :re r BCO/ Bali uit Oosterhout In le eredivisie uitkomt, was im le finale in twee games de ere dere van de Engelse Tracy Halium (8-11,8-11). Conijn, die als enige Neder landse tot de laatste vier doordrong, speelde haar beste partij in de halve eindstrijd te gen de eveneens Britse Rebec ca Pantanay: 11-2, 11-3. Bij de mannen zegevierde de in Ne derland spelende Belg Pedro Vanneste over de Indonesiër Budisantoso. wuk aan zee «anp Alexej Drejev is de grote win naar van het 57ste Hoogovens schaaktoernooi geworden. Re mise in de vierde partij voor de finaletwëekamp tegen zijn Rus sische landgenoot Jevgeny Ba- rejev was voldoende voor de toernooiwinst. Drejev had ook het meeste recht op de eerste prijs. Hij ver loor alleen van Yasser Seirawan, uit zijn overige elf partijen haal de Drejev negen punten. Drejev ontving 15.000 gulden, Barejev moest genoegen nemen met 9000 gulden. In het open toer nooi was hun landgenoot Sergej Tiviakov de sterkste speler. Voor Drejev, die vandaag zijn 26ste verjaardag viert, beteken de de overwinning het grootste succes uit zijn loopbaan. Hij was als jeugdspeler al een grote belofte, maar een wat wilde le vensstijl leek hem van een door braak af te houden. In 1991 vreesden de kenners zelfs voor het vervolg van zijn loopbaan toen de Indiër Viswanathan Anand hem in een kandidida- tenmatch vernietigend versloeg (4 1/2 - 1 1/2). Drejev heeft die laatste klap inmiddels verwerkt. Met 2650 Elo-punten staat de Rus mo menteel op de achttiende plaats van de wereldranglijst. Na zijn triomf in Wijk aan Zee stijgt hij, want Drejev verdiende zeker twintig punten. De zege op Ba rejev was voor Drejev overigens een mooie revanche. In sep tember van het vorige jaar ver loor hij van dezelfde tegenstan der in de kwartfinale van hel In terpolis schaaktoernooi in Til burg. In het toernooi voor de afval lers was Tiviakov oppermachtig. De 21-jarige Rus startte met vijf punten uit zeven partijen en voegde daar in de laatste vijf partijen nog vier en een half punt aan toe. In de laatste ron de kon alleen de Kroaat Hulak hem nog van de ongedeelde eerste plaats afhouden. Tiviakov gaf echter geen krimp en kon al na twee en een half uur een punt laten bijschrijven. Timman en Piket eindigden op een scoré van 6 1/2 uit 12. Zij waren daarmee de beste Ne derlanders, maar tevreden zul len ze niet zijn. Timman reikte in de tweekampen tot de kwartfinales, waarin hij verloor van Barejev. In het verliezers- toernooi speelde de Amster dammer te wisselvallig om een rol van betekenis te spelen. Piket presteerde eveneens on der de maat. De Leiderdorper gaf enkele prachtige stellingen weg en had bovendien last van een oude kwaal: tijdnood. „Ik denk dat ik de laatste tijd toch wat te weinig heb gespeeld", vond de kampioen van Neder land. Over een week kan Piket zich gaan opmaken voor een nieuwe uitdaging, als hij op Aruba aan een vriendschappe lijke match over acht partijen tegen de Let Alexej Sjirov be gint.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17