Cultuur Kunst De swing is er nog altijd jËondering The Loved Ones: jong en veelzijdig Nuis eert 100-jarige cinema Twee keer bang voor Virginia Woolf LEIDSÊ' JAZZWEEK Voorpremière staat als een huis Wie voor het eerst een album van The Loved Ones hoort denkt qua sound bijna onmid dellijk te maken te hebben met een aantal oude bluesjongens. De groep uit Amerika is echter niet alleen piepjong, draagt En gelse Mod-kleding uit de jaren zestig en tekent ook nog eens voor eigen hoogstaand blues materiaal. Als je de groep op ziet komen lijkt het net of je naar het eerste de beste school- bandje gaat kijken. De eerste to nen zijn eigenlijk al voldoende om het tegendeel te bewijzen. De onvervalste rythm blues met behoorlijke soulinvloeden van The Loved Ones hoort na tuurlijk eigenlijk in de rokerige achteraf barretjes. Met het door James Brown groot geworden 'Lickin' Stick" wordt voortva rend begonnen. Tijdens het nummer "Curse on you' laat de band zien waar het toe in staat is. Een perfecte shuffle van drummer John Kent legt de ba sis, de droge, snerpende en te vens compacte solo van Xant McCurdy zorgt voor een mooie break, maar daarnaast neemt de band ook de rust om met een lekkere volle tempo-climax af te ronden. Zanger Bart Davenport heeft een stem om jaloers op te zijn. Zijn stem is een mooie kruising tussen de oude Otis Redding en een Robert Cray in zijn jonge ja ren. Ronduit verrassend is de keuze van een cover van de Ne derlandse groep de Outsiders, de oude band van Wally Tax. De muziek van de Loved On es pakt je het gehele optreden bij de nek en dwingt je om mee te swingen. Vaak lijkt het alsof Otis Redding uit de hemel neer kijkt en soms, in de persoon van Davenport, zelfs even meedoet. Kortom deze blanke blues staat als een huis. patssecretaris Nuis (Cultuur) elt ruim 200.000 gulden be- hikbaar voor de viering van t honderdjarig bestaan van t film. Het geld is bestemd or uiteenlopende projecten, idermeer voor een speciaal i deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, tzij zijdelings met kunst en cultuur te maken ibben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde chten. Van de snuifdoos van oma tot het irijsgedraaide muziekstuk ~ti alles wat daar tussen zit. Jindaag spreekt Leidenaar ienny Kwik, een van de organisatoren van het -1 Keytown Jazzfestival Jcomende zaterdag in de Stadsgehoorzaal, zijn lewondering uit voor de en Frank Sinatra. „Al is ^ien CD nog zo makkelijk, Tgaat niks boven een LP." Honderden heb ik er hier in huis. En dan nog hele stapels in mijn kantoor, omdat ik ze thuis niet meer [In bergen. Je moet natuurlijk let je tijd meegaan, dus heb ik J)k een CD-speler, maar die "laai ik alleen zoals nu, '•jjanneer ik met iemand zit te platen. Heb ik geen omkijken, laar voor het draaien van een 7? ga je even zitten. Dan haal je j'n plaat uit de hoes, je kijkt j»g even op de achterkant, Jfuirop veel meer gegevens ^aan dan op een CD, je bekijkt -j afbeelding op de voorkant, ijint die zijn vaak prachtig, en £in ga je echt naar muziek alien luisteren. Er gaat zoveel 2 ieer uitstraling vanuit dan van CD. Al is een CD nog zo ':elijk, er gaat niets boven LP. heb altijd gedacht dat ik de lige zeikerd was die het nmer vindt dat het LP- iperk is afgelopen, maar er |n er gelukkig meer. Laatst is ik bij een oude kennis die 'k een grote atenverzameling heeft. Toen ibben we een avondje LP's :ten draaien. Tot drie uur rs ichts. De hele avond op de tod gezeten met allemaal iezen om me heen. Heerlijk, vonden het zo leuk, dat we it voortaan eens in de twee landen gaan doen. - Iziet het steeds meer. Op het rth Sea Jazzfestival, waar ik ijd naar toe ga, ik heb er nog oit één overgeslagen, heb je de kelder altijd platenfirma's theater recensie susanne lammers Voorstelling: Wie is er bang voor Virginia Woolf Door het RO Theater. Regie. Léon van der Sanden Spel: Geert de Jong, Her man Naber, Esther Scheldwacht en Stefan de Walle. Gezien: 11/1, Schouwburg Leiden. Voorstelling: Wie is er bang? Door Dood Paard, met Oscar van Woensel. Arlène Hoornweg, Kuno Bakker, Manja Topper en Henri van Zanten. Gezien: 25/1, LAKtheater, Leiden Onlangs het RO Theater, nu Dood Paard met hun interpretatie van 'Wie is er bang voor Virginia Woolf?' van Edward Albee. Eerst een gevestigd ge zelschap met grote sterren en een dito reputatie, nu dan jonge honden die het verval in twee hui veringwekkende huwelijken uitbeelden. De nacht van zaterdag op zondag: thuisgeko men van een borrel vertelt Martha aan George dat er nog gasten komen. De nieuwelingen, Nick en Honey, wier huwelijk aan elkaar blijkt te han gen van leugens, mogen getuige zijn van de te leurstellingen van het oudere paar en vooral van de manier waarop ze op elkaar wraak nemen. Het uitblijven van een' mooie carrière en kinderen hebben ze verzacht door het verzinsel van een in middels bijna volwassen zoon. De aanpak van het RO Theater is teder, res pectvol. Albees stuk wordt niet gemangeld in de ze voorstelling. Uiteindelijk blijkt venijn in een correct jasje het best te werken. Door het stuk zichzelf te laten zijn, het zonder maniertjes te spelen, kronkelt er een schorpioen over het to neel. Het RO Theater zette vier meesterlijke spelers in, die adembenemend realistisch Albees perso nages tot leven wekken en het resultaat is een door merg en been gaande werkelijkheid. Geert de Jong had de mooiste rol, die van het kreng Martha, en terecht. Zij staat, zij is, zij vormt. Om haar draait het. Ze blijft zo sterk, tot het einde toe, zelfs als haar mascara doorloopt van de tranen. Herman Naber is de sympathiekste, een intel lectuele mislukkeling, die aan het eind iedereen in zijn zak steekt. De Walle groeit langzaam in zijn arrogantie en wordt dan genadeloos onderuit gehaald door de machinaties van het oudere echtpaar. Esther Scheldwacht raakt weergaloos de kern van haar rol als quasi-argeloos dom giechelmuisje. De schouwburg zindert van de spanning. De spelers zijn netzo sterk als het stuk. De versie van Dood Paard gaat niet over rela ties en verwachtingen en teleurstellingen, maar over spelregels en steriliteit. De voorstelling is na venant. Men tracht overmatige afstandelijkheid in de regie te compenseren door het publiek te veel en te lang strak aan te kijken. Het resultaat is dat iedereen zich opgelaten gaat voelen en het stuk een niet op te warmen lijk blijft. Het is geen gebrek aan talent. Zo nu en dan zijn er bepaald memorabele scènes en na de pauze, als het publiek wat minder met maniertjes lastig gevallen wordt, spelen George (Kuno Bakker) en Martha (Manja Topper) eindelijk samen hun spel. Maar het blijft kil. Het blijft een afrekening van de een omdat de ander de (nieuwe) spelregels niet meer accepteert. Het is helaas niet alle dagen zondag. ONDERDAG 26 JANUAR11995 |[F ANNEMIEK RUYGROK, 071 -356471PLV -CHEF JAN RIJSDAM, 071 -356473 \uus van Hees, Leidse nestor van de jazz let is echt een dag voor Guus van Hees. Er hangt een felhaast weldadige traagheid in De Waag. De wereld Fraait voor even een tempootje lager, op de maat van kcht suizende bekkens. Warme, donkerbruine, stroperi- E jazz van vroeger, glijdt uit de luidsprekers. Kwastjes lij- >n alle narigheid van de trommels te vegen. Zacht maar isoluut. De bas bromt goedkeurend. En Guus van Hees, e Leidse nestor van de jazz, is het daar mee eens. b jazz week mag dan vooral m de jongeren zijn, deze dag de dag van de jazz voor vijf- ivijftig-plussers. Voor de jazz t zijn tijd. Nee, sterker nog, |n jazz. Want Guus van Hees 86 èn jazz-muzikant. Nog eeds. Buiten De Waag hangt n affiche. De Vergilius Very gband staat erop aangekon- ?d. Met als very special guest jus van Hees. Maar dat klopt et, zegt hij. De band speelt en speelt, maar ze spelen niet men. „Ze hebben nog nooit een ted stuk gehoord", sneert hij. ?t een knipoog. „Ach, het gaat 7 jwoon niet samen. Ik hou van likken met een duidelijke me- die. Dat hoor ik bij die band et altijd." Dan, in een hoger ireektempo: „Het is maar van e-ba-boe-ba. Zo druk. Dat kun die oude mensen toch niet aandoen?" In zijn jeugd, de jaren dertig toen speelden ze pas jazz. Dat was nog eens muziek, mijmert hij. Maar om eerlijk te zijn, het werd niet altijd gewaardeerd. „De mensen moesten eerst wennen. Sommigen vonden het maar rotzooi." Vonden. Vol trots laat hij een oud program maboekje zien met daarin het citaat uit een gerenommeerd blad. ,,De jazzband heeft de we reld veroverd in de danszalen en feestlokalen; zonder jazzband is een feestavond haast niet meer denkbaar. Zijn naam wordt in dat boek je ook veelvuldig genoemd. Guus van Hees, de multi-instru- mentalist; speelt klarinet, tenor sax, banjo, ukelele, gitaar. Guus van Hees, het talent; wint in 1931 de tweede prijs bij het al lereerste jazzconcours in Ne derland. Guus van Hees, een gevestigde naam: treedt op met Guus van Hees: „Het is maar van bie-ba-boe-ba. Zo druk. Dat kun je die oude mensen toch niet aandoen?" foto hielco kuipers onder anderen Pi Scheffer, om één van de grootsten maar eens te noemen. Guus van Hees, een landelijke bekendheid: is in de jaren zestig vaak te zien op tele visie. Maar dat was vroeger. Heel vroeger. Bovendien, hij is altijd amateur gebleven. Een carrière als beroeps was niets voor hem. „Dat zou een te bekrompen le ven zijn geweest. Trouwens, mijn keuze bleek juist te zijn. Bij het zaken doen heb ik veel ge mak gehad van mijn bekend heid. Daar kon geen concurrent tegenop." Zoon Rolf, die hem deze middag op en naast het podium begeleidt, meldt trots: „Als adviseur kunststoffen ver kocht hij de eerste plastic pijpen in Nederland. In een tijd dat bij na niemand die dingen nog kenden en er dus niets van moesten weten." Maar nu zijn arbeidsleven voorgoed voorbij is, is het de muziek die Guus van Hees hou vast moet geven. Alleen wordt dat steeds moeilijker. Hij laat sip zijn linkerhand zien. „Kijk eens. Mijn vingers kan ik niet meer tegen mijn handpalm krij gen." De banjo speelt hij nu nog op routine. „En blazen doe ik nog nauwelijks." Dat is te ver moeiend voor hem geworden. Heel even wekt hij de indruk van vergane glorie. Totdat hij het podium op mag. Dan laat de drummer een zwoele, misende circusroffel horen en schuifelt Guus van Hees naar zijn plek. De ledema ten stroef, maar in perfecte tweekwartsmaat. Jazz zonder muziek. En eenmaal op het po dium glijdt de ouderdom geheel van hem af. De gewrichten mo gen dan wel kraken, de swing is er nog altijd. „Get out, get under the moon", zingt Guus van Hees. Ongepolijst, met de per fecte, stoffige, rauwe stem. Want in de jazz is de maan van schuurpapier. Es. 21.30 uur. de waag Blues Night, Live in Tros Sesjun, Ro bert Ward and the Fear No Evil Band (USA) mmv Chris Koenen and Blues Friends, 21 00 uur. programma van gerestaureerde films tijdens het Internationale Filmfestival in Rotterdam. Nuis zei dat gisteren bij de opening van de 24ste uitgave van deze tien dagen durende filmmara thon. Death and the Maiden, de nieuwste van de gerenommeer de regisseur Roman Polanski, beleefde zijn -Europese- pre mière in de Maasstad. De in middels 61-jarige maestro zelf gaf met zijn aanwezigheid een vleugje glamour aan het festival dat veel meer dan de festivals van Cannes of Berlijn voor film fans en minder voor sterren is bedoeld. De liefhebbers kunnen zich laven aan ruim 250 films en verder aan video's, docu mentaires en experimentele films. Succesverhaal Willeke Alberti in schitterende musical staan. Vroeger verkochten ze allemaal LP's, maar nu meer CD's. Toch zijn er altijd nog twee standhouders die alleen maar langspeelplaten verkopen. Nou daar staan de mensen voor in de rij. Allemaal verzamelaars. En het opvallende is dat je voor bijvorbeeld een LP van Oscar Peterson een paar jaar geleden nog 25 gulden betaalde. Nu liggen de prijzen rond de 40-50 gulden. Omdat ze steeds zeldzamer worden. Wat denk je trouwens van de artiesten die de hoezen ontwierpen? Die zijn allemaal brodeloos geworden. Daar sta je niet zo bij stil. Maar het zijn allemaal kunstenaars. Nu zitten ze zonder werk. Want bij die CD's stoppen ze een goedkoop fotootje en klaar. Het moet allemaal zo goedkoop mogelijk. Volgend jaar willen we in Leiden een tentoonstelling van platenhoezen houden. Ik breng dan m'n jazz-hoezen mee en een kennis van me pop-hoezen. Daar zitten ook prachtige exemplaren bij. Echte kunstwerkjes. Reken maar dat er veel mensen op af komen. Ze hebben ooit in Amsterdam, met veel succes zoiets georganiseerd. Wij willen dan ook voor een muzikale achtergrond zorgen. Reken maar dat zo'n expositie er komt. Waar ik ook zo'n bewondering voor h$b, is Frank Sinatra. Ik ben een enorme fan van hem, heb hem twee keer in Nederland zien optreden. Zo midden in de jaren vijftig beleefde hij overigens een dieptepunt. Werd uitgefloten bij concerten. Ik was toen al een grote fan van hem. Een kennis van me in Amerika heeft toen versierd dat hij me zelf deze tekening van hem opstuurde. Gesigneerd en wel. Ik wist niet wat ik meemaakte, toen ik die tekening in een kartonnen rol kreeg thuisbezorgd. Het is alleen jammer dat zijn handtekening een beetje begint te vervagen. Daar moet ik eens iets aan laten ^Hj^H doen. ^7^7 theater recensie marco van pelt Voorstelling: voorpremière Willeke, De Musical, met o.a. Joke de Kruijf, Frits Lam- brechts en Frans van Deursen. Gezien: 25/1Schouwburg, Leiden. Gezien de toeschouwers in de Schouwburg spreekt Willeke Al berti een gevarieerd publiek aan. Jong en oud was aanwezig tijdens de voorpremière van 'Willeke, De Musical'. Tegen de verwachtingen was de zaal goed gevuld, met slechts een aantal onbezette plaatsen. Kennelijk hadden veel mensen zich over het vooroordeel heen gezet dat het vreemd is een musical te maken over een zangeres die nog leeft en vrij tuttige liedjes zingt. Eddy Habbema, die de regie voor zijn rekening heeft geno men, maakte van 'Willeke' een schitterende musical waarin niet alleen het lief en leed van de zangeres centraal staat, maar ook de vaderlandse geschiede nis van de jaren '60 en '70. Te gen gebeurtenissen, zoals het huwelijk van Beatrix en Claus, en de mode uit die tijd toont Habbema in sneltreinvaart het succesverhaal van Willeke. De voorstelling begint met de begrafenis van Willy Alberti, vi sueel en muzikaal een overwel digende openingsscène. Daarna volgt een flash-back die tot aan Joke de Kruijf als Willeke Alberti. foto gpd/ceeszorn het einde van het stuk duurt. We zien een dominante vader Willy, een egoïstische, jaloerse echtgenoot Jake en een goede vriend Guus. Succesnummers als 'De winter was lang' en 'Tel kens weer' maken het verhaal af. Met dit laatste lied zingt Wil leke zichzelf moed in als ze ge broken heeft met haar vader en echtgenoot. Uiteindelijk vindt Willeke de 'ware Jacob' in Pol, een vriend van Guus. Het is een man naar Willeke's hart, een man die haar haar eigen leven gunt. In deze euforische periode kent Wille ke's leven een ongekend diepte punt: het overlijden van haar vader met wie ze haar ruzie niet heeft kunnen bijleggen. Habbema maakte van Wille ke's leven een indrukwekkende musical, waarbij hij de (leuke) details niet uit het oog verliest. In de scène waarin Willeke meedoet aan een talentenjacht is Rob de Nijs e'e'n van haar concurrenten. Zijn handels merk, het spleetje tussen zijn tanden, is tot achter in de schouwburg te zien. Voor de cast veel lof, vooral voor Joke de Kruijf, die de rol van Willeke vertolkt. Ze zingt beter dan Willeke en met haar volle stemgeluid krijgt ze de zaal meteen plat. Frits Lam- brechts (Willy Alberti) komt he laas niet helemaal uit de verf. Zijn zangpartij is soms wat zwak en hij spreekt zijn teksten vaker uit dan hij ze zingt. De aankleding van de musical is verassend, vooral wat de kle ding betreft. Ee ndelige badpak ken, wijde broekspijpen, pla teauzolen en niet te vergeten de nozemkapsels. Beelden uit het Polygoonjournaal ondersteunen het tijdsbeeld. De voorpremière stond als een huis, met af en toe wat mis sers op geluidtechnisch gebied. Willeke is een musical met een lach en een traan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9