Dini krijgt vertrouwen Kabinet-Rabin kan zich geen bouwstop veroorloven Protest tegen uitbreiding Israëlische nederzettingen Buitenland Frans moet stapje terug doen in Europese Unie Voorse raket brengt lussen in rep en roer 'Simpson slachtoffer Justitie' Duitse enquête: Nederlanders vertrouwen Duitsers Saudi-Arabië zet Jemen onder druk jeruzalem ad bloemendaal correspondent De Palestijnen en de Israëli sche vredesbeweging zijn te leurgesteld over het besluit van een regeringscommissie om het aantal Israëlische ne derzettingen in de bezette ge bieden aanzienlijk uit te brei den. PLO-voorzitter Arafat sprak van een verbreking van de be lofte dat er geen nieuwe ne derzettingen zullen worden gebouwd en dat bestaande niet zullen worden uitgebreid. De Palestijnse minister van volkshuisvesting noemde het besluit 'een schending van de overeenkomst en een gevaar voor het vredesproces' De Israëlische vredesbewe ging Vrede Nu zegt in een ver klaring dat er geen scheiding kan worden aangebracht tus sen het Israëlische en het Pa lestijnse volk, zoals premier Rabin heeft voorgesteld, zo lang de nederzettingen wor den uitgebreid. De onlangs ingestelde mi nisteriële nederzettingen commissie besloot gisteren bijna 5*000 huizen en aparte- menten toe te voegen aan het bestand van de nederzettingen in de buurt van Jeruzalem. Het aantal kolonisten op de Weste lijke Jordaanoever nu 125.000 kan daardoor oplo pen tot boven de 140.000. Ongeveer de helft van de wooneenheden kan onmiddel lijk of binnen een paar maan den in gebruik worden geno men. Met de bouw van de rest zal binnenkort worden begon nen. Het gaat om projecten in de nederzettingen Ma'aleh Adumim, Givat Ze'ev en het orthodox-religieuze Betar. In die laatste plaats kunnen de kolonisten onmiddellijk meer dan duizend apparte menten in gebruik nemen. Be tar is van belang voor de reli gieuze partij Shas, een voor malige coalitiepartner die pre mier Rabin graag weer wil op nemen in zijn kabinet. ONDERDAG 26 JANUAR11995 Jack Lang geen kandidaat [arus Jack Lang, de veelbesproken voormalige Franse minister cultuur, heeft zich gisteravond teruggetrokken als socialis tisch kandidaat voor het presidentschap. Er zijn nu binnen de Socialiste (PS) nog twee kandidaten voor het president sschap over. Behalve Emmanuelli heeft ook oud-partijleider Lio nel Jospin zich aangemeld. De PS-leden moeten over tien dagen Ha interne verkiezingen een keuze maken tussen Emmanuelli gin Jospin. Lancering Chinese satelliet mislukt Peking China heeft vandaag een belangrijke telecommunicatie- latelliet verloren doordat de raket een minuut na de lancering in jrote stukken uiteen viel. De satelliet Apstar-2 zou een reusach tige uitbreiding van de Aziatische televisiemarkt betekenen foordat omroepen tweederde van de wereldbevolking zouden De 32 zenders konden meer dan 100 TV-kanalen over Fransman 's werelds beste chef-kok [yon« Régis Marcon heeft gisteren de Gouden Bocuse gewon den als beste chef-kok ter wereld. De prijs is in 1987 in het leven door de beroemde kookkunstenaar Paul Bocuse en Wordt iedere twee jaar uitgeloofd. De winnaar is chef-kok van de Cünes, in Saint-Bonnet-le-Froid, een dorpje op de van de departementen Ardèche en Haute-Loire. Frankrijk de kookwedstrijd in 1987, 1991 en dit jaar. Het reglement tlerbiedt evenwel het winnende land om aan de daaropvolgende Kookwedstrijd mee te doen. Zuid-Afrika stopt met verrijken uranium iiohannesburg De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren beslo- jen te stoppen met het verrijken van uranium. De fabriek in Pel- indaba wordt in maart gesloten. Dit is een jaar eerder dan aan hankelijk was gepland. De fabriek is niet meer economisch ren dabel nu Zuid-Afrika niet meer te lijden heeft onder embargo's, 'ilet importeren van verrijkt uranium voor de kernenergiecentra- e is goedkoper. '1 ?^an Videnov premier Bulgarije Het Bulgaarse parlement heeft gisteren Zan Videnov, lei lier van de ex-communistische Bulgaarse Socialistische Partij JBSPJ, tot premier gekozen. Videnov en zijn nieuwe kabinet zeg een sociale markteconomie na te streven. De regering steunt behalve op de BSP op twee kleinere partijen: de Agrari sche Partij en de groenen onder de naam Ecoglasnost. Het nieu- ive kabinet heeft een absolute meerderheid in de volksvertegen woordiging. "'Reagan heeft wel degelijk hersens' Tonden De Britse Radioraad heeft gisteren een presentator een reprimande gegeven omdat hij in een uitzending had gesugge reerd dat de voormalige Amerikaanse president Ronald Reagan ;een hersens zou hebben. De presentator zei in een uitzending n november dat de diagnose van de ziekte van Alzheimer bij teagan als een verrassing kwam voor diegenen die zich altijd ïadden afgevraagd of de president überhaupt wel hersens heeft. :en luisteraar vond dit een onsmakelijke en beledigende opmer- cing en diende een klacht in bij de Radioraad. Wanbetaler Balladur krijgt toch stroom p\EN» De regionale elektriciteitsmaatschappij in Normandië noemde het een vergissing: het afsluiten deze week van de stroom voor het huis van de Franse premier en presidentskandi daat Edouard Balladur omdat hij zijn rekening niet heeft be taald. Die reactie lijkt echter meer op bevoordelen. Gisteren is vernomen dat de stroomvoorziening weer is hersteld zonder dat voor wie het huis in Deauville een tweede woning is, jde rekening heeft betaald. Albanië lid Partnerschap voor Vrede irussel Albanië heeft gisteren in Brussel als tiende land het NAVO-Partnerschap voor Vrede ondertekend. NAVO-secretaris- generaal Willy Claes noemde de toetreding van het armste land van Europa een belangrijke stap naar meer rust en veiligheid op de Balkan. ;l»anpde Unie te beperken tot vijf. Dat idee moesten ze ijlings in- Het Engels heeft gisteren in de slikken na protesten van onder Europese Unie een kleine meer Nederland, België en maar niet onbelangrijke over- Griekenland. Woordvoerder winning geboekt op het Frans. Klaus van der Pas van de Voor het eerst konden jouma- Commissie onderstreepte dat listen op de dagelijkse persbij- het opgeven van de alleen- eenkomst van de Europese heerschappij van het Frans Commissie wagen stellen in geen politieke betekenis heeft, het Engels, en dat nog wel op Het besluit is genomen op lou- het moment dat Frankrijk het ter praktische gronden. Velen halfjaarlijkse voorzitterschap van de honderden correspon- bekleedt. denten in Brussel zijn veel be- De verloren almacht van het ter thuis in het Engels dan in Frans als journalistieke voer- het Frans. De Internationale taal in Brussel betekent een te- Persvereniging reageerde op- genslag voor Parijs. De Fran- gelucht op de ommezwaai. „Er sen waren hun voorzitterschap zijn geen slachtoffers, alleen juist begonnen met een voor- de rede is de winnaar", zei de stel om het aantal werktalen in voorzitter van de organisatie. ftosKouhans geleunsevan de Russische luchtverdedi- orrespondent gingseenheden van niets wist en niets 'de dagelijkse routine' ven leek het gistermiddag of daar doorbrak. In daarop vol- let signaal voor de Derde We- gende berichten werd het eldoorlog was gegeven. Het on- nieuws steeds verder 'ontman- fhankelijke persagentschap In- teld'. erfax meldde uit 'goedingelich- Totdat uiteindelijk het minis- e bron' dat de Russische lucht- terie van defensie in Noorwe- erdediging een 'uit Noord-Eu- gen liet weten dat het om een opa inkomende gevechtsraket' Noorse testraket ging, die, ten lad vernietigd. behoeve van 'routinematig we- Het bleek loos alarm. Het tenschappelijk onderzoek' van >ersbureau Reuters was er ech- het eiland Andoya bij de Noord er als de kippen bij om het In- kaap naar Spitsbergen was afge- erfax-nieuws met toeters en vuurd. Het was al de 608ste lan- •ellen over de wereld te sturen, qering voor onderzoek naar het let nieuws veroorzaakte een noorderlicht. >aniekreactie: de dollar steeg op De Noren toonden zich ver- e valutamarkten, ondermeer bouwereerd. Een regerings- ie in Amsterdam, Londen ver- woordvoerder zei niet te begrij- laarde gehaast dat het geen pen waarom de Russische iritse raket was, Washington luchtverdediging alarm had ge- iad 'de zaak nog in onderzoek', slagen voor een raket die meer Moskou had 'geen commen- dan duizend kilometer van de aar Russische grens was neergeko- Interfax treft echter maar ten men. Moskou verschafte er Iele blaam. Al bij de eerste mei- geen opheldering over. ling stond dat de persdienst washington gpd De juryleden in het proces te gen O.j. Simpson hebben giste ren een totaal ander beeld van de Amerikaanse sportheld ge schetst gekregen dan een dag eerder. Dinsdag beschreven de openbare aanklagers hem als een jaloerse vrouwenmishande laar en moordenaar, maar giste ren kregen ze van Simpsons ad vocaten O.J.'s andere kant te zien: die van een menslievende, goedgeefse man die fouten heeft gemaakt, maar nooit tot de moord op zijn ex-vrouw Ni cole Brown en haar vriend Ron Goldman in staat zou zijn ge weest. Volgens hoofdadvocaat John nie Cochran jr., die de aantij gingen van de aanklagers de een na de ander probeerde te weerleggen, is Simpson het slachtoffer van overhaaste po gingen van Justitie om hem als schuldig aan de dubbele moord aan de schandpaal te nagelen. „Het bewijs zal uiteindelijk to nen dat O.J. Simpson onschul dig is", zei Cochran. Voor het proces aan de tweede dag begon, besliste rechter Lan ce Ito dat de rechtstreekse TV- verslaggeving ervan mag door gaan, ondanks het incident van dinsdag waarbij per ongeluk een jurylid in beeld kwam. Zes maanden cel voor racistische blanke arts HARARE AP Een blanke Zimbabwaanse arts die schuldig was bevonden aan nalatigheid die de dood van twee jonge, niet-blanke patiën ten ten gevolge had, is gisteren tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. Verder moet hij een boete van 10.000 Zimba bwaanse dollar (bijna 3.400 gul den) betalen. De anesthesist moest voor de rechter verschijnen omdat hij had geëxperimenteerd met het onder narcose brengen van niet-blanke patiënten. Tijdens het proces werd McGown ervan beschuldigd dat hij wilde meten hoe goed zwarten tegen morfi ne kunnen. Zo gebruikte hij bij operaties verschillende doses morfine voor blanken en niet- blanken. De rechtszaak veroorzaakte raciale spanningen in Zimbab we. De 58-jarige beklaagde werd vergeleken met nazi-art sen en men verweet hem zijn arrogante gedrag tijdens het proces. Nederland heeft vertrouwen in zijn Duitse buren. Van de Nederlanders vindt 79 procent Duitsland een uiterma te tot enigszins betrouwbare partner. Dit blijkt uit een onderzoek van de Duitse Pers- en Informatiedienst, een rege ringsinstantie in Bonn. De dienst vroeg meteen na de Europe se verkiezingen van juni 1994 burgers in alle lidstaten van de Europese Unie naar hun mening over Duitsland. De resulta ten zijn dopr de Duitse ambassade in Nederland bekendgemaakt. Van alle Eu ropeanen hebben alleen de Denen nog meer vertrouwen in de Duitsers dan de Nederlanders (86 procent). Van de totale Europese bevolking is 67 procent tevreden met de Duitsers. Daar mee staan onze oosterburen in Europa op hetzelfde hoge populariteitsniveau als de Fransen, Belgen en Nederlanders. De overige Europeanen komen er slech ter af. De Pers- en Informatiedienst vindt het opmerkelijk dat Duitsland vooral bij zijn buren in hoog aanzien staat. Van de Fransen heeft 71 procent vertrouwen in de Duitsers. Daarna komen de Belgen met 66 procent. De Grieken en Portuge zen komen helemaal achteraan wat be treft hun waardering voor Duitsland als partner. Steeds meer Europeanen (64 procent) menen dat het verenigde Duitsland geen gevaar betekent voor de wede. Bij de vo rige opiniepeiling was dat nog maar 53 procent, aldus de dienst in Bonn. Ook hier blijken de Denen (73 procent) en Nederlanders (70 procent) het positiefst. Daarentegen vreest 23 procent van Eu ropa, waaronder een meerderheid van de Grieken, dat van de Duitsers een oor logsdreiging uitgaat. De ondervraagden mochten zich ook uitspreken over vier Europese toppoliti ci. De Franse president Franqois Mitter rand bleek het meest geliefd, meteen daarna gevolgd door de Duitse bonds kanselier Helmut Kohl. De Britse pre mier John Major en de Spaanse minis ter-president Felipe Gonzalez volgden als derde en vierde. Kohl bleek vooral populair bij de Fransen, Denen en Ne derlanders. vormd, onder voorzitterschap van premier Rabin. Daarin zit ten ook twee liberale ministers. Toch heeft de eerste zitting al duidelijk gemaakt dat ze op zijn hoogst in staat zullen zijn het tempo waarin de bouw door gaat wat af te remmen. Ministers die tegenstanders zijn van de nederzettingenbouw, re aliseren zich al even goed als Rabin dat de gezamenlijke rege ringspartijen in het parlement in de minderheid zijn. Als het gaat om het vredesproces kun nen ze rekenen op de steun van de twee kleine Arabische partij en. Maar voor een totale bevrie zing van de nederzettingen is in de Knesset geen meerderheid te vinden. Heel wat afgevaardigden van Arbeid ministers inbegrepen vinden immers dat de bouw op de Westelijke Jordaanoever in de buurt van Jeruzalem moet doorgaan of, liever nog, moet worden opgevoerd. En dat geldt ook voor andere gebieden die Israël graag wil inlijven in het kader van een definitieve vre desregeling met de Palestijnen. SANA AFP-Rtr Saudi-Arabië heeft dinsdag avond en gisteren massaal troe pen samengetrokken bij de grens met Jemen. Dat hebben Jemenitische en buitenlandse diplomaten in de Jemenitische hoofdstad Sana bekendge maakt. Volgens de bronnen hebben de Saudi's de troepen samenge trokken bij Boka in de buurt van de noordelijke Jemenitische provincie Sa'ada en bij de pro vincie Hadramaut in Midden- Jemen. De troepen bestaan vol gens de berichten uit infanterie, tanks, raketinstallaties en pant serwagens, terwijl ook helikop ters en F-15 en F-16 straaljagers naar de regio zijn gedirigeerd. De troepenconcentraties bij de grens worden gemeld, terwijl onderhandelingen gaande zijn over het grensgeschil tussen de twee landen. Een Jemenitische delegatie is sinds drie dagen in Riyad voor overleg met de Saudische autoriteiten. Waarne mers menen dat de Saudische troepenbewegingen een manier kunnen zijn om de Jemenieten onder druk te zetten om con cessies te doen. Myanmar pakt Karen weer aan BANGKOK-SINGAPORE DPA-Rtr Het leger van Myanmar, het vroegere Burma, levert de laatste dagen felle strijd met op standelingen van de Karen- minderheid. Het zou gaan om het grootste offensief tegen de etnische opstandelingen in ten minste drie jaar. Volgens Thaise militaire bronnen rukken de Myanmarese militairen op naar het hoofdkwartier van de rebel len in Manerplaw. Het regeringsleger begon de strijd in december, profiterend van een muiterij in de Nationale Karen Unie (KNU). Overgelo pen guerrillastrijders traden vol gens KNU-bronnen op als gids in het onherbergzame terrein. De kolonisten begrepen dat ze hun nederzettingen gewoon konden blijven uitbreiden, zo lang de bouw maar kon worden gerangschikt in de categorie 'particuliere sector'. Ze vorm den bouwcoöperaties en trok ken investeerders aan in de Ver enigde Staten en Israël. Het vin den van het benodigde geld bleek geen probleem. De investeerders redeneerden dat ze weinig risico liepen. Alle bouw geschiedde immers met toestemming van de Israëlische overheid. En als er nederzettin gen in het kader van een vre desregeling zouden moeten worden ontruimd, zou diezelfde overheid over de brug moeten komen met een royale financië: le vergoeding. De commissie-Kinarti had op dracht vergunningen te verle nen in 'speciale gevallen', maar bleek aanzienlijk guller. Een soepel samenspel van kolonis ten en geselecteerde ambtena ren, met de zegen van Ben-Elie- zer, zorgde ervoor dat de bouw in bezet gebied zelfs werd opge voerd. Ieder nieuw particulier huis in de nederzettingen werd uiteraard door de overheid voorzien van water en elektrici teit. Straten en doorgaande we gen kwamen voor rekening van de regering. Ministers van de liberale Me- retz-partij zeggen nu dat ze niets wisten van het gekonkel tussen de kolonisten en het mi nisterie van volkshuisvesting, met steun van Rabin. Pas vorige maand toen Palestijnen uit het dorp El-Khader begonnen te protesteren tegen de aanleg van de nieuwe nederzetting Givat Hatamar zouden hun de ogen zijn geopend. Toen bleek dat de Amerikanen en de aan hangers van het Israëlische 'vre- deskamp' twee jaar lang bij de neus waren genomen. Om de invloed van Kinarti te beperken, is er nu op aandrang van Meretz een ministeriële ne derzettingen-commissie ge- Meerderheid in Italiaanse parlement dankzij onthouding Berlusconi c.s. Lamberto Dini (links) wordt door leden van zijn kabinet gefeliciteerd met het het vertrouwen dat het Italiaanse uitsprak. Het 'technocratische' kabinet van premier Dini heeft gis teren het vertrouwen gekregen van de Kamer van Afge vaardigden, de 'Tweede Kamer' van het Italiaanse parle ment. Van de 629 kamerleden stemden er 302 voor en 39 tegen Dini, terwijl 270 kamerleden ex-premier Berlus coni en zijn alliantie-partners en een tiental 'dissidenten' van de Lega Nord zich onthielden van stemming. Om uiteenlopende redenen namen achttien afgevaardigden niet deel aan de stemming. ROME EELCO VAN DER LINDEN correspondent Dini, die heeft aangekondigd een korte periode te zullen re geren en zich te beperken tot een viertal programmapunten, kreeg steun van de ex-commu nistische PDS, de katholieke Volkspartij, de Lega Nord en en kele kleinere (ex)oppositiepartijen. Alleen de communistische PRC stemde tegen. Het debat en de stemming in de Senaat, waar Dini zeer zeker kan rekenen op een meerder heid, zijn uitgesteld tot volgen de week maandag, om de leden van de (neo-fascistische) MSI te kunnen laten deelnemen aan het congres waar de partij zal worden opgeheven en overgaan in Nationale Alliantie. De partijen die deel uitmaken van de door Berlusconi aange voerde 'Pool van de Vrijheid' besloten na een lange interne discussie zich eensgezind van stemming te onthouden. Een even verbitterde als strijdvaardi ge Berlusconi zei gisteren in zijn stemverklaring te handelen uit respect voor de man die hij ge vraagd had zijn minister van de Schatkist te worden. Berlusconi zei in zijn betoog ervan uit te gaan dat de Italia nen half juni naar de stembus gaan. Berlusconi, die de leider parlement in de nieuwe regeerploeg foto reuter paolo cocco van de Lega Nord, Bossi, presi dent Scalfaro maar ook de op positie fel aanviel, zei met een dreigende toon zich 'de cipier te voelen van het ongeduld van het electoraat'. Door het kabi- net-Dini niet de vertrouwens- stem te geven, kan Berlusconi in feite een crisis veroorzaken wanneer het hem uitkomt. Berlusconi's grote vijand, Bossi, zei in zijn verklaring Dini te zullen steunen 'omdat een neutrale regering de mogelijk heid geeft hervormingen door te voeren'. Bossi liet weten dat hij door uit het kabinet-Berlus- coni te stappen het land heeft behoed voor een dictatuur 'on der leiding van het P2-lid Ber lusconi en de fascist Fini'. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Een totale bevriezing van de nederzettingenbouw in de be zette gebieden zou het einde betekenen van de regering-Ra bin. En als het gaat om de om geving van Jeruzalem zou het kabinet zelfs een beperkte bouwstop niet overleven. De eerste bijeenkomst van de nieuwe ministeriële nederzet tingen-commissie heeft duide lijk gemaakt dat er zal worden doorgebouwd alsof er nooit een regeringswisseling is ge weest. Toch heeft de regering- Rabin vier maanden na haar aantreden een bevriezing van de bouw in de bezette gebie den aangekondigd. In ruil daarvoor ontving Israël van de Amerikanen in totaal tien mil jard dollar aan kredietgaran ties. Er zat echter een giftig addertje onder het gras. Rabin vertelde de toenmalige Amerikaanse president Bush dat de bevrie zing alleen zou gelden voor overheidsbouw en niet voor de particuliere sector. De Amerika nen zagen dat niet als een ge vaar, omdat onder Likud de overheid verreweg de grootste investeerder was. Bovendien beloofde Rabin dat bouw in de particuliere sector alleen mogelijk zou zijn met een vergunning van een speciale commissie. Zo'n vergunning zou alleen worden verleend als de aanvraag de 'natuurlijke uit breiding' van een nederzetting betrof, zoals de bouw van scho len, postkantoren en huizen voor kinderen van kolonisten. Vanaf dat moment is het mis gegaan. De speciale commissie stond onder leiding van Noah Kinarti, de adviseur voor neder zettingenzaken van de minister president. Kinarti is een uitge sproken 'havik' binnen de rege ringspartij Arbeid en hij was in 1992 geenszins van plan de ko lonisatie-bevriezing letterlijk op te vatten. De overwinning van Arbeid bij de verkiezingen van 1992 zorg de voor een schok in de Israëli sche kolonistengemeenschap in de bezette gebieden. En toen in november de regering-Rabin de bevriezing afkondigde, waren de kolonisten helemaal in rep en roer. Ze kondigden aan dat ze illegaal zouden doorbouwen. Maar al snel bleek dat ze niets illegaals behoefden te onderne men. Min of meer tot hun eigen verbazing groeide er een hechte samenwerking, niet alleen met Kinarti's ambtelijke bouwcom missie, maar ook met minister van volkshuisvesting Benjamin Ben-Eliezer. Een schrijnend contrast tussen de Bedoeïententen op de voorgrond en de nieuwe, moderne behuizing voor Is raëli's in Ma'ale Adunim, een voorstad van Jeruzalem die verder mag uitbreiden. foto epa Patrick baz

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7