Hulp voor oudere raakt in het slop EU subsidieert hennepteelt Rechter heeft al jaren invloed op stakingsacties Binnenland ngeluk van kroonprins )er voor reclamemakers Nieuwe wet biedt meer ruimte om werk en zorg te combineren Doodvermoeiende diplomatie Drakendans voorjaar van het varken BN AMRO mag creditcard niet romoten van Consumentenbond Onderzoek UvA: Prostitutie is niet de grote AIDS-verspreider amsterdam anp Het condoomgebruik in de prostitutie in Nederland is hoog. Het beeld dat deze be drijfstak een belangrijke bron van besmetting met het AIDS-virus vormt, is niet juist. Bij enkele groe pen hoeren en klanten is het rubber echter minder in trek en heeft er relatief vaak onveilige seks plaats. Dat stelt onderzoeker R. de Graaf van het Nederlands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek. Hij promoveert in februari aan de Universiteit van Am sterdam op zijn onderzoek over prostitutie en het ge bruik van condooms. De uitkomst hiervan be vestigt voor een groot deel onderzoek uit 1992, waar De Graaf ook aan deelnam. Toen werden 127 vrouwelij ke en 24 mannelijke prosti- tué(e)s geïnterviewd en ruim honderd klanten. Nieuw aan het laatste on derzoek is dat 560 mannelij ke klanten telefonisch zijn ondervraagd. Van de ondervraagden zegt 81 procent van de pros- tituées en 75 procent van de klanten bij vaginaal of anaal contact altijd het condoom te gebruiken. Een kwart van de klanten gebruikt een condoom omdat de prosti- tuée dat eist. Ook bij de homoprostitu- tie is het sekscontact over het algemeen veilig. Bij ana le seks gebruikt rond de 30 procent van de mannelijke hoeren en klanten niet altijd een condoom. Er is ook een circuit waar binnen relatief vaak sprake is van onveilige betaalde seks. Het gaat dan om de thuiswerk- en escortprosti- tutie, om drugsverslaafde tippelaars en om Latljnsa- merikaanse raamprostitu- ées. 1NDERDAG 26 JANUARI 1995 Kok: 200.000 nieuwe banen voor werklozen den haag anp Premier Kok steunt het idee van de Nederlandse werkgevers en oud-voorzitter Delors van de Europese Commissie voor en 'bonsysteem' voor werklozen die worden ingezet bij klusjes en schoonmaakwerk in huis. Volgens de premier zijn daar mee zeker 200.000 mensen aan een baan te helpen. Tijdens een toespraak giste ren in Den Haag noemde Kok zo'n bonnenstelsel 'de moeite waard', hoewel er 'haken en ogen' aan zitten. „We hebben in Nederland zes miljoen gezin nen. Per 25 huishoudens zou je bijvoorbeeld één persoon aan een vaste of volledige betrek king kunnen helpen. Dat zou 200.000 banen opleveren. Een interessante gedachte", aldus Kok. Het plan is om werk dat nu vaak zwart wordt betaald of door hoge arbeidskosten blijft liggen, uit te laten voeren door werklozen. Zij krijgen in ruil daarvoor een cheque of vou cher. Met die cheques of vou chers kunnen mensen zonder werk hun uitkering aanvullen. In België gebeurt dat al. Maar ook in Nederland slaat het plan aan. Een grote schoonmaakor- ganisatie is van plan om in het gat in de markt te springen en de concurrentie aan te gaan met de zwarte werkster. Onderzoeker luidt de noodklok De geneeskundige hulp voor ouderen dreigt volledig in het slop te raken. In 2040 zal het aantal bejaarden ver dubbeld zijn van twee naar vier miljoen. Het aantal be jaarden met gezondheidsproblemen zal daardoor even eens enorm stijgen. Ziekenhuizen blijken in het geheel niet voorbereid op een dergelijke ontwikkeling. SM eist genoegdoening voor smaad i haag De fabrikant van homeopatische geneesmiddelen VI eist een schadevergoeding van enkele tienduizenden gill is en een rectificatie van de Vereniging tegen Kwakzalverij. In artikel in het Farmaceutisch Weekblad noemde de vereni- gde spierpijnbestrijdende zalfSpiroflux/SRL-gelei dubieus mogeljk kankerverwekkend. Dit schoot VSM in het verkeerde ilgat. eerdienst Vlissingen-Sheerness terug idelburg Vanaf begin april is er weer een passagiersveer- nst tussen Vlissingen en Sheerness. Het haven- en transport- Irijf The Mersey Docksand Harbour Company in Liverpool ingt in het gat dat vorig jaar ontstond toen de Olau de passa- rsdienst op deze lijn staakte. Twee schepen zullen tweemaal igs varen. Mersey Docks verwacht 300.000 passagiers per jaar ■r te zetten. De Olau zette de laatste jaren 700.000 a 800.000 isagiers over. [arine laat torpedo's ontploffen haag De Koninklijke Marine stuurt haar schip Hare Majes- Urk naar de plaats waar torpedo's op de Noordzeebodem i gevonden. Ze wil de projectielen binnenkort tot ontploffing ngen, maar eerst onderzoeken duikers of dat ter plaatse mo- ijk is. Dat is de uitkomst van een gisteren gehouden overleg i marine-experts. De torpedo's zijn elk geladen met 220 kilo ingstof en afkomstig uit de Eerste Wereldoorlog. >litie houdt 'man met de hamer' aan terdam De Rotterdamse politie heeft een 39-jarige inwoner Zwijndrecht aangehouden op verdenking van poging tot idslag en zware mishandeling. De man heeft de afgelopen anden in het centrum van Rotterdam vijf bejaarde of gehan- apte mannen met een hamer aangevallen. De Zwijndrechter ;g maandag op de Meent in Rotterdam een visueel gehandi- ite man met een vuisthamer van achteren op het hoofd. Het :htoffer liep daarbij een bloedende hoofdwond op. Een poli- nan in vrije tijd wist de dader aan te houden en over te dra- aan zijn inmiddels gealarmeerde collega's. alvis over de Rijn naar Blijdorp terdam Diergaarde Blijdorp in Rotterdam exposeert eind il een 28 meter lange replica van een blauwe vinvis. De le- sechte kopie van de grootste walvissoort komt uit Zürich per nenvaartschip over de Rijn naar de dierentuin. Dat heeft de ïctie gisteren bekendgemaakt. De walvis gemaakt van staal cunststof maakt deel uit van een tentoonstelling over de otste zeezoogdieren die duurt van 29 april tot en met eind ober. \'o wil relatie met paleis niet schaden oede afloop van het auto- jluk van kroonprins Wil- klexander in Duitsland, in de marketing- en recla- ïvereld voor extra activiteit ™gd. Dertig tot veertig bu- s deden Volvo Nederland (open week voorstellen om lingeluk commercieel uit te In. |t bedrijf dat al ruim tien aan het Koninklijk Huis le- iis daar echter niet op inge- i. Volvo wil de vertrouwens relatie met het Koninklijk Huis niet in de waagschaal stellen. Woordvoerder R. Mellaart spreekt van een 'gentleman's agreement'. De prins en zijn vriendin Emily werden vorige week vrij dag in de buurt van Freising in de stationcar van_de koningin gemangeld tussen de vangrails en een vrachtwagen. De stalen kooi in de wagen een stan daardmodel redde het jonge stel volgens de Duitse politie het leven. „Als er niet snel iets gebeurt, staat ons de volgende eeuw een ramp te wachten", voorspelt dr. T. Hilkemeijer in zijn rap port 'Klinische geriatrie hoe verder?' Op verzoek van de Raad voor het Ouderenbeleid bracht hij advies uit over de ge zondheidszorg voor ouderen. Volgens schattingen zal nog voor de helft van de volgende eeuw zeker 35 procent van de ouderen ziek of hulpbehoevend zijn. Ouderen die hetzij licha melijk, hetzij psychisch of soci aal niet in orde zijn en daarom voortdurend een beroep op hulp doen. De algemene, academische en psychiatrische ziekenhuizen spelen totaal niet op deze 'groeimarkt' in, zo constateert Hilkemeijer. „Tot het midden van de jaren '80 mocht de ge neeskundige behandeling van ouderen niet worden uitge breid. Daarna is men begonnen deze vorm van zorg te stimule ren. In elke regio moest een zie kenhuis komen met een geria trische afdeling. „Maar dat beleid stagneert nu. Het is voor een ziekenhuis niet aantrekkelijk een geriatri sche afdeling op te zetten, om dat de vergoeding die men krijgt voor het aantrekken van een geriater (een arts die gespe cialiseerd is in ouderdomsver- schijnselen en -ziekten, red.) te laag is. Uit de eigen financiële middelen moet een ziekenhuis er een half miljoen gulden bij leggen. En dat doen de zieken huizen niet. Ook al omdat het geld weggehaald moet worden bij andere specialismen. Wat je nu ziet, is dat geriatrische afde lingen weer gesloten of inge krompen worden. Een rampzalige koers, gezien de toename van het aantal ou deren dat hulp nodig heeft. In het jaar 2000 zullen er minstens 25.000 bejaarden zijn die geria trische hulp nodig hebben in een ziekenhuis. Met het nu be schikbare aantal bedden kun nen er hoogstens 8.000 gehol pen worden. Daarbij is geen re kening gehouden met het kabi netsbeleid om het aantal bed den in ziekenhuizen verder te verminderen. Een bijkomend probleem is dat er niet genoeg geriaters zijn: 44 op dit mo ment. Rond de eeuwwisseling moet dat aantal rond de 170 lig gen, wil de vraag naar geriatri sche hulp opgevangen kunnen worden. Hilkemeijer: „In elke regio moeten de betrokken zorgverle ners de koppen bij elkaar ste ken. De zieken-, verpleeg- en verzorgingshuizen, thuiszorg, huisartsen, geestelijke gezond heidzorg, maatschappelijk- en vrijwilligerswerk. Zo kan de be hoefte aan hulp eerder duidelijk worden en kunnen de ouderen beter individueel worden gehol pen. Het aantal opnamen in de ziekenhuizen kan dan wellicht lager uitvallen." Om deze 'net werken' op te zetten, zijn vol- gefis Hilkemeijer tientallen mil joenen guldens nodig. Als er niets van terechtkomt, zullen hulpbehoevende oude ren thuis moeten blijven ploete ren. Of in bejaardenoorden, ver- zorgings- en verpleeghuizen worden opgevangen, instellin gen waar de overheid juist vanaf wil. „En dan te bedenken dat het probleem alleen maar gro ter wordt. Ook na het jaar 2050. Terwijl nu iedereen nog denkt dat de toename van het aantal ouderen dan zal afnemen om dat de geboortegolf van na de oorlog voorbij is", waarschuwt Hilkemeijer. De nieuwe arbeidstijdenwet geeft de werknemer meer mo gelijkheden om werk en zorg te combineren. Ook hoeft een werknemer niet op zondag te werken als hij of zij dat niet wil. Weigering kan nooit een reden zijn voor ontslag. Dit blijkt uit een nota die minister Melkert van (sociale zaken en werkgele genheid) gisteren aan de Twee de Kamer heeft gestuurd. De voorstellen die de minister gisteren bekendmaakte, laten de hoofdlijnen van de nieuwe Arbeidstijdenwet van zijn voor ganger De Vries intact. Werkge vers krijgen daarin meer moge lijkheden voor flexibele werktij den. Dat maakt snelle aanpas sing van de produktie op een veranderende de vraag moge lijk. Ook zijn werkgevers niet meer verplicht voortdurend bij de Arbeidsinspectie aan te klop pen voor toestemming voor overwerk, werk in het weekein de of ploegendiensten. De nieuwe wet, die op zijn vroegst dit najaar van kracht wordt, maakt het mogelijk dat een werknemer vier zondagen per kwartaal werkt. Melkert wijst erop dat in verschillende CAO's afspraken zijn gemaakt over minder zondagse werkda gen. Werknemers die onder een dergelijke CAO vallen en die toch niet op zondag willen wer ken, kunnen een beroep doen op gewetensbezwaren. In het burgerlijk wetboek is een bepa ling opgenomen dat iemand niet wegens gewetensbezwaren kan worden ontslagen. In zijn nota komt Melkert te vens tegemoet aan een wens van de Tweede Kamer om in de nieuwe wet ook ruimte te scheppen voor verantwoorde lijkheden van de werknemer in de privésfeer. Dit betreft behal ve zorgtaken ook zaken als stu die en vrijwilligerswerk. Planten in Groningen voor papierindustrie gekweekt Coffeeshopeigenaar B. Dronkers gaat met subsi die van de Europese Unie op grote schaal hennep telen in Oost-Groningen. Van de hennepplanten wordt volgens een woordvoerder van Dronkers geen softdrugs maar grondstof voor papier ge maakt. Dronkers heeft het afgelopen jaar al bij verschillende boeren in Oost-Groningen met subsidie als proef 140 hectare hennep gekweekt. Dit jaar worden dat er 1.500. Vorig jaar februari concludeerde een aantal we tenschappers na vier jaar onderzoek dat com merciële teelt en verwerking van hennep tot grondstof voor de papierindustrie over enkele ja ren in Nederland haalbaar zou kunnen zijn. Dronkers is ondermeer eigenaar van enkele co ffeeshops in Rotterdam, het hennepmuseum in Amsterdam, het Cannabis kasteel in Gelderland en het zaadveredelingsbedrijf Sensi Seed. Volgens zijn woordvoerder is het experiment met de hen nepteelt 'geslaagd'. De teelt in Groningen staat los van de handel in softdrugs. „De henneprassen die we voor de papierproductie telen, hebben een te verwaarlozen gehalte aan het roesmiddel THC." erhout gpd den haag De gesprekken over de problemen in de wereld zijn een van de jonge diplomaten duidelijk te veel geworden. De uitgeputte afgevaardigde neemt deel aan de 27-ste conferentie van The Hague Inter national Model United Nations die sinds dinsdag wordt gehouden in het Haagse Congresgebouw. Ruim 3.500 deelnemers tussen de 15 en 18 jaar van overal ter wereld buigen zich nog tot en met zater dag over de mondiale problemen. FOTO ANP RAYMOND RUTTING ïgenhanger in Air Miles de maak ie winkeliers en later ook iet zo grote supermarkten jWnen in maart een proef een nieuw elektronisch rsysteem. De Es*Pay Club- I is een tegenhanger van de Riles, die worden verstrekt inder andere Albert Heijn, m en Dreesmann en Shell. l0(i proef begint in de'regio la met zo'n zestig winke- Eind maart moeten lande- Jngeveer driehonderd win- 2 reisbureaus en benzinesta- 5 meedoen, aldus woord- tier L. Baten van het Oos- Dutse reclamebureau UP Iren. Uiteindelijk wordt ge- nd op 14.000 deelnemers, (ten spreekt van 'de optima- blektronische spaarzegel'. [ngen op het bestede be lli tot 2,5 procent) worden «schreven op de clubcard ■^klanten voor vijf gulden ten kopen. In de winkel len zij het tegoed dat op de staat direct op hun reke- lOverboeken. Een Chinees jongetje danst in het kantoor van Deloite Touche in Rotterdam ter ere van het Chinees nieuw jaar dat in aantocht is. In China wordt eind januari het jaar van het varken ingeluid. FOTO REUTER RIEN ZILVOLD ink moet voorlichtingsfolder niet verspreiden ■^ieuwe voorlichtingsfolder van ABN AMRO pigt consumenten aan creditcards te gebrui- IHierdoor nemen de kosten voor het beta- k'erkeer toe. De bank mag de folder dan ook [verspreiden. Dat zeggen de Consumenten- 9, MKB Nederland (werkgevers in het mid den kleinbedrijf) en de Raad Nederlandse De- Bfcndel (Raad NDH) in een boze brief die gis- Üjj bij ABN AMRO werd afgeleverd. ïÏJjaren proberen banken, consumentenorga- jies, bedrijven en winkels het betalingsver- ^efficiënter te maken. Dit resulteerde onder r in twee intentieverklaringen, waarin overi- igeen expliciete afspraken staan over de cre- rvird. Wel kwamen partijen overeen dat ban kmensen zouden aanbevelen de creditcard in ïrland slechts te gebruiken voor hogere be- pn. De kaart is vergeleken met de pinpas na- jk een duur betaalmiddel. Kleine betalingen met de creditcard kosten winkeliers meer dan de verkochte waar oplevert. De folder Tips voor efficiënt betalen is volgens de drie protesterende organisaties in strijd met de twee intentieverklaringen. De bank benadrukt erin dat het de betalingen met creditcards gratis verwerkt. Dat moedigt de consument aan de kaart te gebruiken, maar dat zorgt voor hogere kosten bij de winkelier. Uiteindelijk kan dit weer voor rekening komen van de consument, aldus de organisaties. Ze verzoeken de bank de folder terug te nemen. Een woordvoerster van ABN AMRO verklaarde gisteravond dat de bank de folder niet in strijd vindt met de intentieverklaringen. „Zo verstrek ken wij alleen Air Miles op credit-cardbetalingen van honderd gulden of meer. Daaruit blijkt dat ABN AMRO meent dat mensen de creditcard al leen voor grote bedragen moeten gebruiken", al dus de woordvoerster. amsterdam raymond peil Vroeger klom de vakbeweging in de hoogste boom wanneer een rechtbank-president stakin gen aan banden legde. Sinds 1985 trekken rechters steeds meer één lijn: staken mag, mits mensen die er niets aan kunnen doen er niet te veel onder lijden. President mr. L. Schuman van de Utrechtse rechtbank toverde eergisteren in een geding van de werkgevers in het streekver voer zijn beproefde recept uit de koksmuts. De rechtbank-president be moeide zich niet met het sta kingswapen zelf. Dat is toege staan. Zonder stakingsrecht kunnen werknemers zich moei lijk verweren tegen plannen van de werkgever, die hun onwelge vallig zijn. Nederland onderte kende daartoe ook in 1980 het Europees Sociaal Handvest (ESH), de sociale tegenhanger van het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Het Handvest laat zich niet over uit over de schade die dergelijke acties toebrengen. Uiteraard willen stakers hun werkgever treffen dat laat de rechter toe maar andere mensen scha den, moet beperkt blijven. Het oordeel van rechters in onder meer Utrecht, Amsterdam, Rot terdam en Leeuwarden is daar in eensluidend. Dit principe is dus stevig veran kerd in de rechtspraak. Het grijpt terug op een arrest van de Hoge Raad uit 1986. 's Lands hoogste rechter stelde dat de bescherming van rechten van derden een reden kan zijn de acties te beperken. Bijvoorbeeld 'als een aanmerkelijk deel van de samenleving de dupe dreigt te worden, terwijl het geen in vloed kan uitoefenen ten gunste van het actiedoel'. In 1991 leidde deze redenering tot vonnissen in Amsterdam en Utrecht, waarin respectievelijk het stadsvervoer en (toen ook al) het streekvervoer werd ver boden tijdens de spits te staken. In Amsterdam woog daarbij het feit mee dat tien dagen vóór de aangekondigde staking al eer der de zaak was lamgelegd. Het duperen van mensen die niets met het conflict tussen werkgever en werknemer van doen hebben, speelde ook bij de voorgenomen havenstaking in september 1991 een rol. De Rotterdamse rechtbankpresi dent verbood de acties tegen de kabinetsplannen om Ziektewet en WAO uit te kleden. Dit von nis werd, na bekrachtiging door het gerechtshof, vorig jaar weliswaar door de Hoge Raad onderuit gehaald. Maar toen gold eveneens als toetssteen de schade die de staking zou aan richten. Aangezien werkgevers niet hadden aangetoond dat de hele haven of de Nederlandse economie schade zou lijden van de acties vernietigde de Hoge Raad het vonnis. Maar het crite rium 'schade aan derden' bleef overeind. De FNV vindt dat rechters altijd wel een of ander belang van derden weten op te sporen om staken onmogelijk te maken. „Foute boel, staken is een grondrecht", meent het werk- nemersbolwerk. Rechters daar entegen beschouwen staken vooral als een pressiemiddel. Als het echt een fundamenteel recht zou zijn, dan schiet nie mand daar wat mee op. „Wat heb je dan? Het recht van de sterkste soms? Ik vind het recht op staking relatief, dus komt het moment sneller dich terbij waarop je gaat afwegen hoeveel schade derden er van lijden", zo verwoordde de Rot terdamse rechtbank-president mr. Ter Kuile in vakbonds kringen gezien als stakingsbre ker dit een paar jaar geleden. Ruim drie jaar geleden bepaal den verschillende rechters dat stakers in het openbaar vervoer hun acties moesten beperken. Desondanks duurden in som mige plaatsen de stakingen toch de hele dag. En hielden chauf feurs van busmaatschappij Centraal Nederland tijdens de ochtendspits, van 07.00 tot 09.00 uur 'werkoverleg' en gin gen ze daarna in staking. Naar de letter van het vonnis, niet in de geest ervan.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5