'Beperk recht op betaald onderwijs' Tweede Kamer verwerpt illegalenplan Schmitz Binnenland ARA-verdachten krijgen einig begrip van rechter itvoering WAO lijdt niet it 'schrijnende gevallen' Korting op AOW wordt mogelijk toch verzacht Meteorologen staan verbaasd van zichzelf Plan-Van Mierio krijgt steun VN-commissie JNDERDAG 26 JANUARI 1995 ANP Algemeen Nederlands Persbure CPD Geassocieerde Pers Diensten olitie neemt "kaalkopjes' in beslag isterdam De politie heeft gisteren bij een winkel in Amster- m gedroogde paddestoelen in beslag genomen. Het gaat om genoemde 'kaalkopjes' die volgens de politie stoffen bevatten 3 onder de Opiumwet vallen. De winkel verkoopt smartdrugs: tuurprodukten die gebruikers in hogere sferen brengen. emeenteraadslid moet de cel in jhem» De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een Barnevelds neenteraadslid veroordeeld tot een 2,5 jaar cel, waarvan zes tanden voorwaardelijk. De man krijgt deze straf voor het me- plegen van brandstichting in zijn eigen woning, poging tot lichting van de verzekering en valse aangifte van diefstal. Het rtijbestuur van D66 heeft bepaald dat de man zijn zetel moet geven. Het vonnis is gelijk aan de eis. raa Boomsma vrijgesproken uwarden De schrijver Graa Boomsma is vanmorgen door het echtshof in Leeuwarden vrijgesproken van belediging of iaad van Indiëveteranen. Volgens het hof kunnen de uitlatin- i van Boomsma 'niet zodanig worden uitgelegd dat ze beledi- id zijn voor alle Nederlandse militairen die in de jaren 1945- ;9 in het toenmalige Nederlands-Indië zaten'. Boomsma zei [een interview over de veteranen: „Ze waren geen SS'ers, nee, k al konden ze door de dingen die ze deden er wel degelijk ee worden vergeleken." on Weizsacker bij herdenking Euregio ietinchem Richard von Weizsacker, de voormalige president n de Bondsrepubliek Duitsland, zal op 8 mei een Nederlands- jitse herdenkingsbijeenkomst bijwonen van het samenwer- ngsverband Euregio. In deze organisatie werken gemeenten t Oost-Gelderland, Twente, Drente en het Duitse grensgebied men. Naast Von Weizsacker is ook oud-premier Lubbers één n de beoogde gastsprekers. De bijeenkomst heeft als thema (t verleden en de toekomst van de relatie tussen beide landen. herapeut misbruikt cliënten itnstadJustitie in Haarlem verdenkt een 48-jarige therapeut Heemskerk van ontucht of seksueel misbruik van vrouwelijke enten. De man, die zich als alternatief hulpverlener bezig- udt met fobiepatiënten, zou met 'een onbekend aantal' vrou- >n ontucht hebben gepleegd. Eén vrouw heeft aangifte van rkrachting gedaan. haag anp-gpd uitvoering van de WAO leidt e praktijk nauwelijks tot on- oeld schrijnende gevallen, keuringscriteria zijn niet te ng. Daarom hoeft het schat- sbesluit, waarin deze crite- >taan vermeld, niet te wor- laangepast. it blijkt volgens staatssecre- i Linschoten van sociale za- iuit overleg met de Gemeen- ippelijke Medische Dienst ID), de instantie die de keu- isn verricht. Binnenkort stelt Staatssecretaris de Tweede lier hiervan pgr; brief op cie gte. e nieuwe WAO-criteria gaan van het werk dat iemand |wèl kan verrichten. Dat kan én tot situaties waarin de fingsarts en arbeidsdeskun- (herkeurde) werknemers dkeuren, hoewel ze een slo-- haag Haagse rechtbankpresident W. van Delden heeft gisteren nig begrip getoond voor de pten van de twee RARA-ver- nten over persofficier [andbergen. In een kort ge- eiste het duo, de Amster- üse journalisten Hans Krikke Jan Müter, dat de officier rtaan geen mededelingen r de verdenkingen mag doen de pers zolang ze daarvan niet op de hoogte zijn. e verdachten werken voor linkse onderzoekscollectief (tand. In september werden izoekingen bij hen gedaan. ITLETISCH Doelmatige leerroute scheelt overheid 2,8 miljard per jaar Jongeren moeten niet langer recht hebben op onbeperkt gesubsidieerd onderwijs. Tot en met de eerste jaren van het voortgezet onderwijs mag iedereen op kosten van de staat leren, maar daarna worden er beperkingen gesteld. Scholieren en studenten kunnen niet onbeperkt over stappen van de ene opleiding naar de andere. den haag anp Dat is het advies van een com missie onder leiding van H. Kemner, oud-voorzitter van de HBO-Raad, die heeft onder zocht hoe jongeren doelmatiger gebruik kunnen maken van het onderwijs. Het rapport is van daag in Den Haag aangeboden aan staatssecretaris Netelenbos (onderwijs). Het advies is eigen lijk een logisch gevolg wat er al met de studiefinanciering is ge daan. Daar is het verschijnsel 'eeuwige student' uitgeroeid, ie mand mag niet meer onbeperkt op kosten van de gemeenschap een tiental jaar studeren en van de ene naar de andere studie overstappen. Minister Ritzen (onderwijs) heeft de commissie vorig jaar maart gevraagd met voorstellen te komen om de kosten in de hand te houden. Uit onderzoek blijkt dat bij doelmatig gebruik van het onderwijs het ministerie jaarlijks 1,6 miljard gulden min der hoeft uit te geven aan het voortgezet onderwijs en 1,2 mil jard minder aan het hoger on derwijs. De commissie-Kemner heeft het al veel langer bestaande idee van zogenoemde leerrech ten weer nieuw leven ingebla zen. Invoering betekent dat ie dereen recht heeft op een afge bakende hoeveelheid gesubsidi eerd onderwijs. Die hoeveelheid is genoeg om een opleiding af te ronden waarmee iemand de ar beidsmarkt op kan. In het plan van de commissie heeft iedereen recht op 'funde rend' onderwijs: een MAVO-op- leiding, voorbereidend beroeps onderwijs (VBO) of de eerste drie jaren HAVO of VWO. Leer lingen van de MAVO of het VBO kunnen na het behalen van hun diploma door naar HAVO of het beroepsonderwijs. Degenen die naar HAVO of VWO gaan, ont vangen nadat ze de eerste drie klassen hebben doorlopen, een advies voor een vervolgoplei ding. Scholen kunnen leerlin gen met een ontoereikend ad vies weigeren. Over de laatste twee jaar HA VO mogen leerlingen maximaal drie jaar doen, over de laatste drie jaar VWO maximaal vier jaar. Wie meer tijd nodig heeft, zal zelf moeten bijdragen; de school krijgt voor die leerling geen overheidssubsidie. Die beperking geldt ook voor de zogenoemde beroepskwalifi- cerende fase. Die omvat het (kort) middelbaar en hoger be roepsonderwijs, het leerlingwe zen en universitair onderwijs. Iedereen mag daar vier jaar stu deren. Wie meer tijd nodig heeft, moet zelf betalen. Voor MBO'ers die geschikt blijken voor een vervolgoplei ding in het HBO geldt een uit zondering: Zij krijgen drie jaar extra leerrechten. Mensen die voortijdig een opleiding verla ten, houden tot hun 35ste recht op het aantal jaren gesubsidi eerd onderwijs dat ze nog niet hebben benut. Zo kunnen ze la ter alsnog hun opleiding afma ken. 'Zaak dioxine in bloed moet heronderzocht' duiven. anp-gpd De Regio Arnhem, die eigenaar en exploitant is van de alvalver- brandingsinstallatie Avira in Duiven, wil dat onafhankelijke deskundigen het rapport van Paula Ketz uit Duiven aan een tegenonderzoek onderwerpen. Ketz kwam vorige week in het nieuws omdat uit een medisch onderzoek zou blijken dat zij hoge concentraties giftige dioxines in haar bloed, placenta en moedermelk heeft. Het onderzoek is verricht door de vakgroep milieuchemie van de Universiteit van Amster dam en het Academisch Me disch Centrum. Ketz gaat de Re gio Arnhem aansprakelijk stel len voor geleden gezondheids schade. Zij wijt de hoge dioxine concentratie in haar lichaam aan de uitstoot van de afvalver- bandingsinstallatie. Milieuarts P. van den Hazel van de GGD-Arnhem heeft gis teren een breed gezondheids onderzoek onder omwonenden van de Avira voorgesteld. Om wonenden, verenigd in de Werkgroep Lathum, maken zich al heel lang sterk voor een der gelijk vervolgonderzoek. Een eerder schriftelijk onderzoek onder omwonenden toonde aan dat Lathumers kampen met veel gezondheidsklachten, zoals luchtweg- en gewrichtsproble- ingspartijen zouden akkoord zijn den haag gpd Er is een goede kans dat de voorgenomen korting op de AOW van 65-plussers met een jongere partner toch niet door gaat. De regeringspartijen over leggen met staatssecretaris Lin schoten van sociale zaken en naar verluidt zijn zij het in grote lijnen met elkaar eens. In het regeerakkoord is een besparing van 440 miljoen gul den afgesproken. Die moest worden bereikt door AOW'ers met een jongere partner slechts de helft van het minimumloon te geven. PvdA, WD en D66 zouden er nu voor zijn om de betreffende AOW'ers zeventig procent van het minimumloon te betalen. Als hun partner geen inkomen heeft, kan daar een toeslag bovenop komen van dertig procent. Deze maatregel levert een be zuiniging op van 130 miljoen. Daarnaast zou er aan de overlij densuitkering kunnen worden geknibbeld. Als een AOW'er overlijdt, krijgt de partner nog twee maanden AOW doorbe taald. Als die termijn tot één maand wordt beperkt, levert dat nog eens 90 miljoen op. Er blijft dus nog een 'gat' van 220 miljoen gulden open. Daar om zijn de partijen naarstig op zoek naar alternatieven. D66 en de WD werpen daarbij een schuin oog op de verwachte pende ziekte hebben. Op verzoek van de Tweede Kamer is Linschoten eind vorig jaar met de keuringsartsen van de GMD nagegaan waar de knelpunten zitten. Naar nu blijkt, jitten deze niet in de cri teria van het schattingsbesluit zelf. Volgens Linschoten heb ben de keuringsartsen alle ruimte om schrijnende gevallen te ontzien. Het is immers de be doeling van de nieuwe WAO- wetgeving om de problemen van werkloosheid en arbeidson geschiktheid uit elkaar te halen, aldus de staatssecretaris. -Pvcby en D66 bestrijden de bewering van de staatssecreta ris. Ze dringen aan op soepeler regels om te voorkomen dat doodzieke mensen geen WAO- uitkering krijgen. D66 wil dat Linschoten de Tweede Kamer snel opheldering geeft over zijn uitlatingen. In november maakte Justitie be kend dat ze hen beschuldigt van betrokkenheid bij de radicale actiegroep RARA, die onder meer enkele bomaanslagen heeft geclaimd. - Volgens raadsman mr. M. Wijngaarden heeft Zandbergen sindsdien een scheve schaats gereden. Zo moesten Krikke en Müter uit de krant vernemen dat een arresta tie om 'tactische' redenen uit blijft. dat ze niet worden ver dacht van het plaatsen van bommen en dat zij er als ver dachten zijn uitgepikt op grond van informatie uit nomen documenten. Staatssecretaris Schmitz tijdens het overleg met de Tweede Kamer gisteren. FOTO ANP RAYMOND RUTTING den haag gpd De Tweede Kamer verwerpt het plan van staatssecretaris Schmitz (Justitie) om illegalen die hier minimaal zes jaar 'wit' hebben gewerkt een verblijfs vergunning te geven. Schmitz houdt nog een slag om de arm, maar legt zich hoogstwaar schijnlijk bij de mening van de Kamer neer. „Het verschil is niet wezenlijk. De praktijk ver andert er niet door", zegt ze. Tegen stemt in ieder geval een kamermeerderheid van CDA, WD, RPF, SGP en de ou derenpartijen. D66 twijfelt nog, maar haar stellingname is niet meer van belang voor de eind uitslag. Schmitz heeft alleen de steun van haar eigen PvdA, Groen Links en waarschijnlijk de Socialistische Partij. Nu het plan van Schmitz sneuvelt, treedt de bestaande praktijk weer in werking. Die behelst dat in individuele geval len op humanitaire gronden een verblijfsvergunning aan een illegaal kan worden verleend. Dat is de laatste jaren bijna ze venhonderd keer gebeurd. Zo'n honderd maatschappelij ke, politieke en religieuze orga nisaties vinden dat alle commo tie rond de illegalenrichtlijn duidelijk maakt dat veel Twee de-Kamerleden geen kaas van de materie hebben gegeten. Volgens hen hebben de politici verwarring geschapen met hun opmerkingen. Zij adviseren de kamerleden zich voortaan 'te onthouden van ongenuanceer de, niet op feiten gebaseerde en stemmingmakende uitspraken over illegalen'. De honderd organisaties, waaronder de Liga voor de Rechten van de Mens, Voe dingsbond FNV, Bureaus voor Rechtshulp, minderheden- en vluchtelingenorganisaties, zijn vooral boos over uitlatingen van de WD-fractie. Die komen erop neer dat de illegalen hier hele maal niet mogen zijn. „Maar ze waren er wel. Ze mochten hier niet zijn, maar de gemeente mocht ze wel in schrijven en heeft dat ook ge daan. Ze mochten een SOFI- nummer krijgen en ze hebben dat gekregen. De werkgever mocht ze niet in dienst nemen, maar heeft dat wel gedaan. De belastingdienst heeft de pre mies loonbelasting jarenlang in ontvangst genomen," aldus de organsisaties. De Kamerleden zouden er dan ook beter aan doen zichzelf en de kiezers goed te informe ren, in plaats van de staatsse cretaris van vakantie terug te roepen en de indruk te wekken dat het om een nationale ramp gaat, aldus de verklaring. WAO-meevaller. Door de stren gere criteria en keuringen zou er dit jaar WAO-geld overblij ven. De PvdA wijst dit af. Tweede Kamer-lid Karin Adelmund vindt dat dit geld gebruikt moet worden om mensen weer aan het werk te helpen. Volgens het Centraal Plan Bureau is er per saldo niet eens sprake van een meevaller, want tegenover het dalende aantal WAO'ers staat een groeiend aantal WW'ers. Als iemand 'uit de WAO wordt ge gooid', komt hij in de meeste gevallen in de WW terecht. Kamerleden filosoferen over 'paarse' fusie Kamerleden van de paarse coa litiepartijen WD, D66 en PvdA willen praten over nauwere sa menwerking of zelfs fusie tus sen de drie partijen. In een ver trouwelijke notitie, die is opge steld door twaalf 'nieuwelingen' in de Tweede Kamer, wordt op geroepen de handen ineen te slaan. De brief is uitgelekt naar het EO-radioprogramma Tijd sein. De twaalf denken na over een andere politieke cultuur. Ka merleden zitten nu te veel 'bekneld tussen fractiediscipline en regeringsagenda'. Ook wordt de vraag opgeworpen 'of ka merleden niet pionnen zijn in een zakschaakspelletje'. Door onder meer betere af spraken te maken over spreek tijden moet het mogelijk zijn dieper op bepaalde onderwer pen in te gaan, aldus een van de opstellers. PvdA-kamerlid R. Oudkerk, vanmorgen voor dc radio. T. de Graaf van D66 wei gerde inhoudelijk op de brief in te gaan. Volgens Oudkerk voelen veel kamerleden die na 3 mei op de kobaltblauwe kamerzetels zijn neergestreken, zich in een keurslijf geperst. „Het is heel moeilijk om frank en vrij te spreken." Fusie van de partijen staat niet voorop, stelt de PvdA'er, maar uitsluiten doet hij het ook niet. „Ik kan de toe komst niet voorspellen, dus je weet maar nooit Nederlandse man voelt zich soms een meubelstuk den haag. gpd Dik driekwart van de Neder landse mannen voelt zich bij tijd en wijle een meubelstuk omdat hun vriendin of echtge note hun liefde 'als vanzelfspre kend ervaart'. Dat blijkt uit een enquête over romantiek en vrouwen die Harlequin, 's we relds grootste uitgever van ro mantische verhalen (zoals Bou quet, Intiem en Baccara), voor legde aan ruim vijfduizend mannen uit negentien verschil lende landen. In Nederland de den driehonderd mannen mee aqn het 'Romantiek Rapport'. Het merendeel van alle on dervraagden geeft aan dat de meest romantische vrouw ter wereld in hun eigen land woont en ook nog eens hun eigen vrouw is. Als ze het leven over zouden kunnen doen, zou 89 procent van de getrouwde Ne derlandse mannen weer met dezelfde vrouw trouwen. Een kwart van bijvoorbeeld de on dervraagde Bulgaren en Japan ners zou dat nooit doen. den haag anko de jong De voorspelling kwam precies uit: de water stand in de Maas daalde even, maar steeg daarna en dreigt nu de kritieke hoogte van 45,15 meter te bereiken. Deskundigen van Rijkswaterstaat slaan continu in verbinding met meteorologen van het KNMI. Elke ver andering in de neerslaggegevens is van grootbelang, want Rijkswaterstaat baseert daarop weer de verwachte waterstand. He laas voor Limburg blijken de voorspellingen griezelig nauwkeurig. Meteorologen staan zelf verbaasd. Dat de voorspelde neerslag in het stroomgebied van de Maas zo dicht bij de waarheid zit, overtreft ook hun verwachtingen, zegt Har ry Geurts van het KNMI. De Europese weercomputer in het Britse Reading, die dagelijks een prognose geeft van het weerbeeld tot vijf dagen vooruit, werkt met gegevens die afkomstig zijn van een internationaal netwerk van weersta tions. Het aantal weerstations neemt nog steeds toe en daarmee ook de nauwkeurig heid van de berekeningen. Aan de hand van die berekeningen maakt het KNMI speciaal voor Rijkswaterstaat de te verwachten neerslag voor het stroomge bied van de Maas en de Rijn. De meteorolo gen werken daarbij nauw samen met hun Belgische collega's. De berekening van de waterstanden vindt plaats in het berichtencentrum van Rijks- waterstaat, gevestigd in het RIZA (Rijksinsti tuut voor Integraal Zoetwaterbeheersing en Afvalbehandeling) in Lelystad. Gewoonlijk werken hier zes deskundigen, maar in een crisissituatie als deze zijn nog eens vier spe cialisten toegevoegd. „Wij zijn nogal pietluttig", zegt Klaas Wie- ringa, hoofd van het berichtencentrum. „Dat moet ook wel. We willen die voorspel lingen zo goed mogelijk doen, want de eco nomische belangen zijn enorm." Toch is een marge van twintig centimeter normaal in de verwachtingen. Gisteren daalde de Maas dertig centimeter minder dan verwacht. Dat zit Wieringa niet lekker. Straks, als alles achter de mg is, wordt elke opvallende afwijking van de ver wachtingen bestudeerd. „We willen weten wat er aan de hand is. Het zou best zo kun nen zijn dat het profiel van de bodem van de rivier is veranderd. Wij letten sterk op zulke afwijkingen." Rijkswaterstaat in Limburg krijgt de resulta ten van het RIZA via de telex binnen. Het berichtencentrum volstaat met deze mede deling. „We geven daar geen adviezen bij. Het is helemaal aan de beheerders in Lim- burgom over maatregelen te beslissen", zegt Wieringa. De nooddijken, reddings brigades, extra boten en zandzakken bewij zen echter dat de voorspellers erg serieus worden genomen. Snel inzetbaar VN-leger van 10.000 man geneve/den haag gpd Er moet een permanente VN- brigade van 10.000 blauwhel men in het leven worden geroe pen om snel te kunnen ingrij pen bij massale mensenrech tenschendingen zoals in Rwanda, Somalië of Haïti. Een VN-commissie van vooraan staande wereldburgers heeft dit idee van de Nederlandse minis ter Van Mierio (buitenlandse zaken) nieuw leven ingeblazen. De VN moeten effectief kun nen optreden als de veiligheid van burgers in de knel komt, schrijft de commissie onder lei ding van de Zweedse premier Carlsson in een rapport dat vandaag aan VN-secretaris-ge- neraal Boutros Boutros Ghali is aangeboden. Volgens de commissie, waar in behalve Carlsson ook oud voorzitter van de Europese Commissie Delors, de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken Atalas en de Nederlandse bewindsman Pronk zitten, moe ten mensenrechten zwaarder wegen dan het zogeheten 'non- interventiebeginsel'. Dit begin sel schrijft voor dat de interna tionale gemeenschap zich niet met conflicten binnen een sou- vereine staat mag bemoeien. Dc oorlogen in Rwanda, Somalië en Haïti hebben echter aange toond dat dit principe soms moet worden losgelaten, aldus het rapport.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3