Stalin vertelde volk niets over kampen' Hoger collegegeld redt het hoger onderwijs niet V 1 .w- w Feiten &Meningen Polen worstelt met verleden DONDERDAG 26 JANUAR11995 152 -vos o ge.poe.LT vat we H6T 20 e,0ÊP /MlMïeK. MTzeqttS op 0K12E. gplö/ÊM HAPPEN lOJNUER fjy^gcfcKj als we H6T Mierse, HAWEN ejEVOMveM PAT ofe POST 600 ÜO^TJÈ (ATEfL »s. (AICPT7 t2P.7AI?(=.(7„.7 1 Auschwitz Stammlager 2 werkplaatser 3 barakken Öuna-Worke barakken opslagplaats van baggage van gevangener wachttori woonhuis commandant (executieplaats) Kampen in Europa concentratriekamp/dwangarbeidkamp speciaal voor joden of met veel joodse gevangenen pj' vernietigingskamp j/m opmars van Russische, Amerikaanse en Britse troepen 25 januari 1945 NIEUWSANALYSE Temidden van steeds heftiger kritiek uit met name joodse kring, treft Polen de voor bereiding voor de ceremonieën ter herden king van de bevrijding van concentratie kamp Auschwitz-Birkenau, morgen vijftig jaar geleden. En terwijl de aandacht van het officiële Poolse organisatiecomité geheel is gericht op de ontvangst van hoogwaardig heidsbekleders in de nabij gelegen stad Krakow, houden de joden vandaag hun ei gen herdenkingsplechtigheid op de plek waar 1 a 1,6 miljoen mensen zijn vermoord. Tot de aparte joodse bijeenkomst werd te elfder ure besloten, nadat duidelijk werd dat het officiële Poolse programma te wei nig ruimte bood voor eigen joodse gebeden. Joodse overlevenden van het concentratie kamp tonen zich verbijsterd over de hou ding van het Poolse organiserend comité, dat is ingesteld door de Poolse regering. Kazimierz Smolen, die vier jaar lang als Pools politiek gevangene in kamp Auschwitz verbleef en 36 jaar lang directeur was van het Auschwitz-museum, reageert verbitterd op de onenigheid over de her denking. ,,Dit is niet het moment om strijd te voeren. We moeten geheel ten dienste van de doden staan. Het is heel erg dat er niet één herdenking kan worden gehouden voor iedereen. Zoiets doet pijn". Het comité was gisteren nog altijd niet in staat enige informatie te geven over de joodse plechtigheid, die een dag eerder wordt gehouden dan de Poolse ceremonie. In plaats daarvan werden de toegestroomde media nadrukkelijk gewezen op rondleidin gen in de stad Krakow en op de terreinen van het voormalige vernietigingskamp. Vijftig jaar na de gaskamers van Auschwitz moeten de joden in Polen nog steeds hun best doen om de plaats en de aandacht te krijgen, die hen gezien de ge schiedenis toekomt. De planmatige joden- vernietiging tijdens de Tweede Wereldoor log, die de Duitsers voor een groot deel in kampen in Polen lieten plaats vinden, is in het Poolse bewustzijn altijd enigszins weg gedrukt. 'Auschwitz' staat in Polen allereerst voor de uitroeiing van Poolse gevangenen het kamp werd er indertijd ook voor opgericht. Dat het vernietigen van honderdduizenden joden in de jaren 1943 en 1944 al het ande re uiteindelijk in de schaduw zou zetten, is in het Polen van vandaag geen algemeen aanvaarde opvatting, zoals wel in Neder land en elders het geval is. Dat wordt nog wel eens in verband gebracht met het anti semitisme dat zich in Polen eeuwenlang hevig manifesteerde. Het 'Amerikaans Joods Comité' presen teerde gisteren een nieuw onderzoek naar de opvattingen van de Polen over de holo caust en over de plaats die joden nu in hun land innemen. De gegevens werden drie weken geleden verzameld tijdens interviews met 1145 mensen en het werd uitgevoerd door het Poolse onderzoekbureau Demos- kop. Hieruit bleek dat de Poolse ondervraag den veel nadruk legden op het lijden van Poolse gevangenen tijdens de Tweede We reldoorlog, lijden dat volgens hen niet on derdeed voor dat van de joden. Liefst 35 procent van de geënquêteerden waardeert ihet als 'goed' dat er 'nu veel minder joden in Polen zijn dan voor de Tweede Wereld oorlog', 51 procent vindt het goed noch slecht. Bijna een derde wil geen jood als buur man, voor zestig procent maakt dit niet uit. Uit het onderzoek bleek geenszins dat de Polen de moord op de joden geheel ver dringen. Een zeer grote meerderheid 85 procent is van mening dat ook na vijftig jaar de herinnering aan de jodenuitroeiing levend moet blijven. De collectie van het Auschwitz-museum wordt intussen ernstig bedreigd door aan tasting door weersinvloeden. In het com munistische Polen was er al weinig geld voor dit museum, maar de situatie is er de afgelopen jaren niet veel beter op gewor den. Bijna de gehele collectie van het muse um is opgesteld in ruimten zonder enige vorm van klimaatregeling, 's Winters vriest het soms meer dan tien graden in de stenen barakken waar de tentoonstelling wordt ge houden. In de zomer wordt het er tropisch warm. Reeds toegezegde donaties uit het buitenland moeten er voor zorgen dat de collectie in de toekomst behouden kan blij- AUSCHWITZ MAURICE WILBRINK Politici en universiteiten zullen weer opgelucht overgaan tot de orde van de dag. De studenten zijn de klos en moe ten opdraaien voor een groot deel van de bezuinigingen. Is dit het einde van het verhaal? Nee, want met de verho ging van het collegegeld is de weg van de kortzichtigheid ingeslagen. Het be zuinigingsbedrag is kennelijk te laag ge weest om het hoger onderwijs (HO) weer een toekomstperspectief te geven. Een pleidooi voor een grotere invloed van het bedrijfsleven, minder over heidsinvloed en reductie van weten schappelijke instellingen. Het HO heeft van het kabinet de reke ning gekregen. De afgelopen maanden rolde iedereen over elkaar heen om aan te tonen waarom er al dan niet kon worden bezuinigd. De politiek toonde zich daarbij immoreel door de instellin gen aan te zetten tot zelfverminking. Studenten kozen voor handhaving van de status quo. Universiteiten stonden toe dat studenten en AIO's (assistent in opleiding) de rekening in de maag ge splitst kregen. Wetenschappers lieten zich verlokken tot een marginale dis cussie over de lengte van de studieduur, door staatssecretaris Nuis gewichtig 'stelselherziening' genoemd. De reacties tot nog toe gaven nauwe lijks blijk van zorg voor het HO en ken merkten zich door het zoveel mogelijk handhaven van de bestaande orde. Grofweg waren er twee reacties. De eer ste redeneertrant betrof het geheel of grotendeels van tafel krijgen van het be zuinigingsbedrag, hetgeen van weinig realiteitszin getuigt. Een tweede rede neertrant was gericht op het verwerken van de aanslag op een wijze die onder wijs en onderzoek oppervlakkig gezien weinig schade toebrengt: kostenreduc tie en/of inkomstenvergroting. Het verwerken van een bezuiniging van een half miljard met hap-snap beleid past in de ontwikkelingen van de laatste vijftien jaar: de geldkraan van het HO is geleidelijk verder dichtgedraaid zonder dat dit heeft geleid tot herbezinning op het systeem als zodanig. Dit verpaupe ringsproces moet worden gestopt. Wij pleiten voor een derde weg van structuurherziening, een nieuwe rolver deling, een drastische herziening van de missie van de verschillende HO-in stellingen en een prominente rol van het bedrijfsleven. Kwesties die al jaren de aandacht vragen en waarover zinni ge adviezen zijn uitgebracht. De doelen: het behoud van enige academische kwaliteit, het versterken van de econo mie, het zorgen voor aansluiting op de arbeidsmarkt en het voldoen aan de be zuinigingen. De Adviesraad voor het Onderwijs (ARO) heeft onder de titel Van hoger onderwijs naar hoger leren een zinnig, maar relatief onbekend rapport over het HO uitgebracht. Centraal in het denken van de ARO staat dat het vol tijds initieel onderwijs als dominante vorm zou moeten worden verlaten. Het alternatief is een stels.tel van gespreid leren, waarbij het bedrijfsleven een be langrijke rol vervult. De klassieke stu dent maakt plaats voor de studerende werknemer. Het motto wordt eerst werk vinden en dan (gespreid) leren. De in vloed van het bedrijfsleven in het HO moet verder worden versterkt door het onderwijs te laten accrediteren door de maatschappelijke organisaties die de opleiding ondersteunen en de afgestu deerden afnemen. Zo zal moeten blijken of de opleiding voldoende waar voor zijn geld biedt. De rol van de overheid beperkt zich tot het financieren van de 'leerrechten' van de studerende werknemers en het in stand houden van opleidingen die van belang zijn voor de culturele, sociale of strate gische doelen van de overheid. Op ter mijn kunnen de overheidsuitgaven worden gereduceerd en zal de aanslui ting tussen HO en arbeidsmarkt maxi maal zijn. 'Hoger leren' zal vragen om op maat gesneden hoger onderwijs. Immers het bedrijfsleven zal de inhoud van de cur ricula bepalen. De overheid kan vervol gens op grond van haar eigen doelen onderwijs aanbieden aan een selecte groep studenten, die een carrière in de wetenschap beoogt en beschikt over voldoende kwaliteit en motivatie. Ge zien de gewijzigde opvattingen over de overheidsrol ligt het in de rede om de omvang van de financiële bijdrage voor onderzoek ook ter discussie te stellen. Om deze twee redenen is te overwege een aantal instellingen met een tradi tionele wetenschappelijke missie te schrappen. Er zal dan een HO-land- schap ontstaan van enerzijds enige c kern-universiteiten van bewezen hoge j kwaliteit, die zich toeleggen op de op- leiding van een toekomstige weten schappelijke elite en, vanuit overheids optiek relevant, onderzoek verrichten. Anderzijds zal er een variëteit en veel heid van HO-instellingen moeten zijn met een dominante marktoriëntatie j voor onderwijs en onderzoek, waarbij het onderzoek wordt aangestuurd doe het bedrijfsleven. Ten tijde van het opstellen van het re geerakkoord hebben de 'paarse' onde 1 handelaars losjes uit de heup op het HO staan schieten. Het HO werd sluit post in het akkoord. Het klinkt para- J doxaal, maar er is een veel draconisch aanslag nodig om het HO een zinvolle toekomst te geven. De budgettaire I wurggreep had geen enkele ruimte meer mogen laten voor pappen en 1i nathouden. Een scenario, waarin de overheid een bescheidener rol krijgt toebedeeld, het bedrijfsleven zich niet meer aan zijn verantwoordelijkheid k; onttrekken en de grens tussen het WC en HBO opnieuw wordt getrokken, za bijdragen tot meer rust en stabiliteit iis het systeem. GERT JAN VAN HELDEN TU DELFT ROLF OOSTERLOO RU LEIDEN WIM STEVENHAGEN Birkenau afrastering Generaal Petrenko, bevrijder vernietigingskamp Auschwitz: Auschwitz Stammlager gebouw „Auschwitz? We wisten niet beter of het was een gewoon Pools stadje met de naam Oswie- cim. Dat vlak in de buurt een monsterlijk kanjp lag waar miljoenen mensen waren vermoord, daar hadden we geen idee van". In de nacht van 26 op 27 januari 1945 trok overste Vassily Petrenko met zijn mannen het kamp binnen, waarvan de naam synoniem is geworden voor de grootste gruwelen van de Tweede Wereld oorlog. Vijftig jaar later staan de beelden nog al tijd in zijn geheugen gegrift. ,,Toen ik Auschwitz had gezien, wist ik dat we niet tegen een leger vochten maar te gen een bende misdadigers die massaal vrouwen en kinderen vermoordden. Ik heb mijn soldaten daarna opdracht gege ven alle vijandelijke soldaten die doorgin gen met vechten te liquideren. Alleen wie zich onmiddellijk overgaf, werd krijgsge vangen gemaakt". Petrenko, in Israël op uitnodiging van het holocaust-instituut Yad Vashem, was zon dag eregast bij de herdenkingsceremonie voor de bevrijding van de Duitse concen tratiekampen. De nu 82-jarige gepensio neerde luitenant-generaal van het Rode Leger, opmerkelijk stram en helder van geest, heeft in de loop van de afgelopen vijftig jaar veel vrienden in Israël gemaakt. Niet alleen onder overlevenden van het kamp dat hij heeft helpen bevrijden, maar ook binnen de Israëlische afdeling van de organisatie van veteranen en oorlogsinva liden van het Rode Leger. Het kantoor van de organisatie, in Tel Aviv, is ruim voorzien voorzien van vaan tjes met Russische teksten, gegraveerde granaathulzen en andere memorabilia. Op een vensterbank staat een beeld van een Russische soldaat, een kind op zijn ami, die met zijn zwaard een hakenkruis in tweeën splijt. Op gezette tijden verzamelt zich hier een groep bejaarde mannen, hun ouderwetse kostuum voorzien van rijen kleurige me dailles. Ze bespreken er de heldendaden van het verleden en de zorgen van van daag. Het aantal veteranen van de 'Grote Patriottische Oorlog' slinkt snel, maar voor een koffiebijeenkomst met generaal Pe trenko is de vergaderzaal bijna te klein. We moeten ons gesprek af en toe onderbreken om veteranen de gelegenheid te geven de generaal te omhelzen en uitgebreid op de mg te slaan. Petrenko was bataljonscommandant in het Russische Zesde Leger, toen dat op 25 januari 1945 binnen het bereik was geko men van de Duitse artillerie die Auschwitz en omgeving verdedigde. Het had weinig gescheeld of de kampen met de overleven de gevangenen waren onder vuur geno men door de Russische kanonnen. Maar juist op tijd pakten de Russen een paar SS'ers op die bij hun ondervraging vertel den dat er dicht bij Auschwitz grote aan tallen krijgsgevangenen werden vastge houden. Petrenko: „We besloten toen geen artille rie, tanks en andere zware wapens te ge bruiken om te voorkomen dat we gevan genen zouden doden. Dat maakte het na tuurlijk moeilijker het kamp in te nemen, vooral omdat de Duitsers wel zware wa pens inzetten. Het gevolg was dat bij de slag om Auschwitz zeshonderd van onze soldaten zijn gesneuveld". Hoeveel overlevenden zich nog in het kamp bevonden toen de Russen arriveer den weet Petrenko niet precies, „maar meer dan tienduizend kunnen het er niet zijn geweest". De meeste gevangenen wa ren op dat moment al weggevoerd, op een gruwelijke mars richting Duitsland. Een deel van de achterblijvers vluchtte in de eerste twee dagen na de bevrijding, nog voor de Russen waren begonnen namen lijsten op te stellen. Alle Duitsers waren ontsnapt. Generaal Petrenko: „Maar in de vier uur die ik door het kamp heb gelopen, zag ik ve le bewijzen van de verschrikkelijke misdaden die er waren begaan." foto gpd Petrenko: „Ik had haast, want de oorlog ging door. We lieten medische teams in Auschwitz achter. Maar in de vier uur die ik door het kamp heb gelopen, zag ik vele bewijzen van de verschrikkelijke misdaden die er waren begaan. De overlevenden wa ren levende skeletten, vel over been. Er waren mensen die tegelijkertijd huilden en lachten. Het schokte me, zoiets had ik nog nooit gezien. Ik ging een van de grote ba rakken binnen waar de Duitsers kort er voor alle gevangenen hadden geliquideerd toen deze probeerden te vluchtten. Hon derden lijken in verkrampte houdingen la gen daar in plassen bloed". „De Duitsers hadden geprobeerd de spo ren van hun misdaden uit te wissen door de crematoria en de gaskamers op te bla zen en de massagraven te camoufleren. Van de 29 pakhuizen waarin persoonlijke bezittingen van de slachtoffers waren op geslagen, stonden er nog maar vijf over eind. Er was nog één crematorium intact, dat tot de laatste dag is gebruikt. We von den een paar honderd kinderen die de medische experimenten van de Duitsers hadden overleefd, maar ze waren er heel slecht aan toe". „Ik kon niet bevatten wat er in het kamp was gebeurd. Het was verschrikkelijk en ik wilde zo snel mogelijk weg. Ik zag balen vol haar van gevangenen. Later hoorde ik dat er in totaal zeven ton vrouwenhaar is gevonden. Dat geeft een beeld van het aantal wouwen dat in het kamp is ver moord. Die balen haar, het was iets dat ik nooit zal vergeten". De Russische soldaten, totaal niet voorbe reid op wat ze te zien zouden krijgen, wa ren diep geschokt. Weinigen in de Sovjetu nie wisten trouwens van het bestaan van de kampen. Petrenko: „Pas in 1943 ver scheen er in de Prauda een klein berichtje dat Hitier kampen aan het bouwen was, maar zonder verdere bijzonderheden. Nie mand schonk er aandacht aan. Stalin en de legerleiding daarentegen waren volledig op de hoogte. Ze wisten ook van Auschwitz, op basis van informatie van de VS en Groot-Brittannië, van hun eigen in lichtingendienst en van partizanen". In juli 1944 bevrijdde het Rode Leger de Poolse stad Lublin en het concentratie kamp Maidanek. De kampcommandenten konden worden gearresteerd en onder vraagd. Dat leverde een schat aan inlich tingen op over wat er in de kampen ge beurde. Maar het Russische volk kreeg niets te horen. Petrenko: „Stalin wist dat de kampen voornamelijk waren ingericht voor het vermoorden van joden, en zijn houding tégenover de joden is bekend. Dat de moordmachine bleef doordraaien maakte hem niets uit". „De kampen werden ook gebruikt om Russische krijgsgevangenen in op te slui ten. In het begin van de oorlog hadden de Duitsers velen van onze soldaten gevan gen genomen. Ons Rode Leger, verwaar loosd als het was, verkeerde toen nog in een staat van complete chaos. Stalin acht te het niet gewenst dat de mensen zouden weten dat er veel krijgsgevangenen waren. Hij liet ouders liever in de waan dat hun zoons nog steeds aan het front vochten". Na de oorlog verwierf Petrenko de gene- raalsrang. Hij was commandant van een heden van het Rode Leger in Leningrad, de DDR en Moldavië en tot 1978 doceerde hij aan een militaire academie. „Ik ben ook een aantal jaren plaatsvervangend commandant geweest van het Veertiende Leger", zegt hij, hopend op een reactie. „Ja, inderdaad, het onderdeel dat niet naar Tsjetsj enië wilde TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Zie ook pagina 15: Herdenking Auschwitz rechtstreeks op TV; Elf urenlange minu ten in Auschwitz-Birkenau Omgeving Auschwitz

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2