Eltingh hoort er nu ook trainer: Ploeg Raas: op z'n Italiaans Cantona vecht met supporters Sport Mary Pierce op herhaling Rol van Verstappen bij Benetton vaag lONDERDAG 26 JANUAR11995 chef willem spierdijk. 071 -356464. plv -chef rob onderwater, 071-356463 Amerikaan onder de lat in Noordwijk Inoordwuk» De Amerikaanse doelman Taylor Barada heeft van fie KNyB toestemming gekregen om bij Noordwijk te keepen. De 22-jarige keeper studeert in het kader van een uitwisselings project aan de Haarlem business school en wil zijn favoriete [sport in Nederland blijven beoefenen. Eerder kwam Barada tij- [dens een studieverblijf in Engeland uit voor Colchester United. Kasper maakt cirkel rond bij KNVB enschede Jan Kasper (49) keert terug bij de KNVB als manager [voetbalzaken. Hij wordt de opvolger van Jan Huijbregts, die ge bruik maakt van de vut-regeling en de voetbalbond per 1 april werlaat. [Kasper was eerder tien jaar hoofd opleidingen bij de KNVB. waarna hij in 1986 manager werd van FC Twente. Sinds 1988 is Kasper in dienst als directeur bij de Hartman Groep m Ensche de. Hij maakt sindsdien deel uit van het dagelijks bestuur van Twente. Met de aanstelling van Kasper heeft het profvoetbal de staf rond. Onder leiding van directeur Peter Vogelzang zetelen straks de managers Harm Rozie (communicatie en voorlichting), Arie van Eijden (commercie), Gerard Schoenakers (financiën), Wil van Rhee (veiligheid) en Jan Kasper (technische zaken). Ontevreden Aa stapt op bij Go Ahead deventer Vice-voorzitter Henk Aa van Go Ahead Eagles is giste ren uit het bestuur van de Deventer eredivisieclub gestapt. Hij wil met deze stap zijn onvrede uiten over de onzekere positie van Henk ten Cate. De trainer heeft van het bestuur te horen ge kregen dat zijn positie ter discussie staat. Voorzitter Homeman van Go Ahead Eagles wil niet vooruitlopen op een beslissing over de toekomst van Ten Cate. Horneman: „We zitten in een moeilijk afwegingsproces. We nemen alle tijd |en rust." De trainer rekent, zeker nu zijn laatste strohalm Aa is weggevallen, op ontslag. „Het is heel vervelend dat ik in onze- [kerheid moet zitten", aldus Ten Cate. „Dit heb ik niet verdiend." Trapattoni houdt Bayern voor gezien munchen* Bayem München moet op zoek naar een nieuwe trai ner. De Italiaan Giovanni Trapattoni liet woensdag in zijn vader land weten dat hij definitief aan het einde van het seizoen bij de Duitse landskampioen vertrekt. De 55-jarige coach is zelfs be reid eerder op te stappen indien het bestuur een opvolger vindt die meteen aan de slag wil. Trapattoni heeft in Italië twee nieuwe banen in het vizier. Hij kan terugkeren bij Inter Milan, waar hij jarenlang zeer succesvol was, of hij kan bondscoach Arrigo Sacchi opvolgen. De voorkeur van de begeerde toptrainer schijnt naar laatstgenoemde functie uit te gaan. 'ilinsmann bewusteloos van veld onden rtr/anp iric Cantona blijft in de Engelse :ompetitie de aandacht trek en. De Franse aanvaller van /lanchester United ging woens- lagavond bij Crystal Palace veer ouderwets over de rooie. .Crazy Eric" werd kort na de ust naar de kleedkamer ge tuurd wegens gevaarlijk spel. lij maakte een trappende be weging naar verdediger Shaw. Jij het verlaten van het veld iprong Cantona over dé omhei- ïing, waarna hij een karatetrap jitdeelde aan een jennende iupporter van de thuisploeg. De verslaggever van de BBC-radio sprak van een prachtige Kung- u-techniek richting het hoofd, ^a een kort handgemeen, waar bij over en weer Idappen vielen, grepen suppoosten en ploegge- ïoten de woedende Cantona in zijn kraag. Met zachte drang werd hij ten slotte door doel man Schmeichel de catacom ben ingedreven. Boze fans wier pen bekertjes met thee over de ontgoochelde voetballer. die voor de vijfde keer [in het shirt van Manchester United de rode kaart kreeg, [wacht een zware schorsing. Bo vendien zijn juridische maatre- jgelen niet uitgesloten. Na het [incident begon de politie meteen met het verhoor van slachtoffers en getuigen. De voormalige Engelse voetbal held Mullery omschreef de actie van Cantona als het ergste schandaal dat hij ooit op of rond het veld had gezien. Het duel tussen Crystal Palace en Manchester United eindigde in 1-1. Klinsmann 'Jürgen Klinsmann heeft woens dagavond in de competitiewed strijd tegen Aston Villa een ge broken neus opgelopen. De spits van Tottenham Hotspur kwam in aanraking met de ge strekte voet van doelman Bosnich van Aston Villa. De Duitse international verloor daardoor even het bewustzijn. Hij werd langdurig op het veld behandeld, voordat hij op een brancard werd afgevoerd. In de kleedkamer bleek de schade mee te vallen: hoofdpijn en een gebroken neus. Het incident was voor Totten- ham-spelers aanleiding bij arbi ter Hart aan te dringen op een rode kaart voor de doelman. Bosnich vloog buiten het straf schopgebied met de voet naar een bal op schouderhoogte. De bal raakte hij niet, Klinsmann wel. De scheidsrechter zag zelfs geen overtreding in de vliegen de tackle van Bosnich. Juventus In de Italiaanse competitie is Juventus van slag. De koploper liep woensdag tegen de tweede nederlaag binnen vier dagen op. De „Oude Dame" struikelde in de stadsderby tegen Torino: 3-2. Ondanks verlies in Melbourne komt Heerdenaar in exclusief rijtje melbourne anp Eerder verloor Juventus met 3-0 van Cagliari. De riante voor sprong van de koploper in de Serie A is geslonken tot één punt, op Parma. De Italiaanse competitie is precies op de helft. Het Turijnse treffen had een dramatisch verloop. Alle doel punten vielen in de eerste helft. Twee keer kwam Torino op voorsprong via treffers van Rizzitelli, evenzoveel maal maakte Vialli gelijk. De spits van Torino kwam uiteindelijk als winnaar uit de titanenstrijd naar voren. Hij speelde in de 38e minuut met een hakbal de Franse international Angioma aan, die beheerst scoorde, 3-2. Arbiters De UEFA heeft drie Nederland se scheidsrechters aangewezen voor internationale wedstrijden. Jaap Uilenberg leidt op 28 fe bruari in Rome het duel tussen Lazio én Borussia Dortmund. Het is de eerste wedstrijd in de kwartfinale van het toernooi om de UEFA-beker. Mario van der Ende fluit op 29 maart in Dublin de beladen EK- kwalifïcatiewedstrijd Ierland - Noord-Ierland. Roelof Luinge is aangesteld voor de wedstrijd Georgië - Albanië op 26 april. Het EK-kwalificatieduel tussen Nederland en Malta staat op 29 maart in Rotterdam onder lei ding van de IJslander Orrason. De Duitser Helmuth ICrug is ar biter bij de wedstrijd Tsjechië - Nederland op 26 april. Topper De KNVB heeft de in het week einde van 7 en 8 januari afgelas te eredivisiewestrijden opnieuw vastgesteld. De Brabantse top per tussen NAC en PSV vindt nu plaats op dinsdag 7 maart. Voor de duels Feyenoord-Roda JC en FC Twente-Ajax heeft de bond nog geen nieuwe data gevon den. De nieuwe data: 11/2: MW- Sparta; 12/2: FC Groningen- NEC; 26/2: FC Utrecht-Go Ahead Eagles: 7/3: NAC-PSV; 8/3: Willem II-Heerenveen, RKC-Vitesse, Volendam- Dordrecht'90. Davids Ajax heeft voor Edgar Davids een mondelinge behandeling van zijn strafzaak aangevraagd. De Ajacied dient donderdag avond voor de tuchtcommissie van de KNVB in Zeist te ver schijnen om een toelichting te geven op zijn rode kaart in de wedstrijd tegen RKC, vrijdag de dertiende in Waalwijk (1-1). De aanklacht van het college luidt: „Trappen van dan wel naar een tegenstander en/of het slaan van een tegenstander." De tuchtcommissie heeft Da vids in afwachting van de be handeling voorlopig geschorst. De neo-intemational miste daardoor de topper tegen PSV, afgelopen zondag (1-0). Jacco Eltingh won individueel al vier toernooien, was we reldkampioen en Grand Slam-winnaar in het dubbel. Be hoort tot de best betaalde sporters van Nederland. Hij is goed. Toch zal het 'grote' publiek zich dezer dagen nog weieens hebben afgevraagd:Who the hell is Eltingh". nooi kan winnen. Ik heb meer dere malen spelers uit de top tien verslagen. Ik wil nu door breken op de toernooien waar het er echt om gaat." Verdedigt hij op Flinders Park met succes zijn titel in het dub bel, waarop algemeen wordt ge rekend, dan is Eltingh van zijn optreden in Melbourne zo'n twee ton rijker geworden. De in Monaco wonende speler weet dat daar in Nederland nog wel eens ophef over wordt gemaakt. Hij heeft nooit nagelaten aan te geven dat enigszins kleinzielig te vinden. „Ik verdien goed, maar ver geet niet dat ik van mijn der tiende in mijn loopbaan heb ge ïnvesteerd, jaren bij pleeggezin nen heb gewoond. Ik heb er bikkelhard voor gewerkt en een deel van mijn privéleven moe ten opgeven. Op sociaal gebied stomp je af, terwijl minder dan 5 procent van de spelers die het probeert de top-vijf haalt. Ik mag hopen straks in het gewo ne leven weer de gewone con tacten te kunnen oppakken." En: „Tennis is ongeveer de tiende sport qua verdiensten. Zelfs voetballers verdienen meer. Marco van Basten krijgt per wedstrijd vijfduizend gul den. En de club betaalt boven dien zijn trainer." In tegenstelling tot Krickstein had hij geen optimale dag. Dat was het probleem. Hij wist dat de partij op Flinders Park voor hem een finale was. Daarvoor is hij reëel genoeg. Zijn volgende tegenstander heette Agassi, die woensdag Kafelnikov oprolde en nog geen set afgaf. Daarte gen zou hij geen kans hebben. Hoewel? Iemand vroeg nog aan de Amerikaanse megaster of hij wellicht bang was voor El tingh. ,,U bent Nederlander, ze ker?", kaatste Agassi terug. „Ja natuurlijk, ik ben bang voor hem." Het was een grap. Maar in alle ernst zei Agassi dat hij het spel van Eltingh kende en spelers die zover komen op een groot toernooi alijd serieus moeten worden genomen. Zoiets overkwam ooit Paul Haarhuis, weliswaar in een veel vroeger stadium van zijn loop baan. De partner in het dubbel met Eltingh sloeg uitgerekend bij de US Open McEnroe, de le gendarische John weltever staan, van de baan. De nationa listen aan de kant in New York wisten niet wat hen overkwam. Op de sportpagina's stond de volgende dag één waag cen trad: "Who the hell is Haar- huus." Eltingh genoot al meer be kendheid dan Haarhuis des tijds. In twee Australische we ken is hij echter uitgegroeid van redelijk tot zeer bekende vader lander. Door te winnen van Wi- lander, Lareau, Muster en McEnroe, de aanzienlijk minder legendarische Patrick weltever staan. Op zich niet eens zulke op zienbarende prestaties. Met uit zondering van Muster, nog gravelspecialist ook, stonden ze allen lager op de ranking dan Eltingh. Hij deed het wel op een opzienbarend moment. Tijdens de Australian Open. Eltingh schaarde zich ermee in het exclusieve rijtje Okker, Krajicek, Schapers en Haarhuis, Nederlanders die er ook in slaagden door te dringen tot de laatste acht van een Grand Slam. Eltingh had meer gewild. Of liever gezegd, meer gekund. Na zijn verloren partij van woensdag tegen Krickstein (6-7, 4-6, 7-5, 4-6) zei hij: „Ik heb minder goed gespeeld dan in mijn vorige partijen. Anders was de kans groot geweest dat ik had gewonnen." Dat was ook zo. Doelen Begin dit jaar nam hij zich voor te presteren op de Grand Slams. „Vorig jaar had ik me voorgeno men dat in de dubbel te doen. Het lukte. Waarom zou het dan individueel niet lukken? Ik heb bewezen dat ik op vier verschil lende ondergronden een toer- melbourne* anp Nog één stap is Mary Pierce verwijderd van haar grote doel, het winnen van een grand slam. Een grote stap. Na haar winst in de halve fi nale van de Australian 'Open op de als tweede geplaatse Conchita Martinez (6-3 6-1), wacht haar nog een andere Spaanse. De als eerste ge plaatste Arantxa Sanchez Vicario, die aan de Ameri kaanse Werdel vijf games af stond (6-4 6-1). Pierce gaat daarmee op herhaling. Vorig jaar, bij de Open Franse in Parijs, stond ze in haar eerste -en tot nu toe enige eindstrijd van een grand slam tegen dezelfde speel ster. Ze werd bevangen door angst, zenuwen en stress. Hoewel ze in vorm was, er voor vrijwel geen game had afgegeven, in de halve finale Steffi Graf had verslagen en net was doorgedrongen tot de top-tien van de wereld. Tegen Conchita Martinez, houdster van de titel van Wimbledon, begon Pierce onbevangen. Met agressief spel domineerde ze de partij van begin tot eind. Ze had slechts één uur en 12 minu ten nodig om de Spaanse baselinespeelster van de baan te slaan. Evenals Pierce gaf ook Sanchez Vicario op Flinders Park nog geen set af. De Spaanse won met haar halve finale van Werdel-Wit- meyer. Sampras Pete Sampras had in de halve finales maar één set moeite met Michael Chang. Na de verloren eerste set plaatste de favoriet zich uiteindelijk simpel voor de eindstrijd: 6-7 6-3 6-4 6-4. SCOREBORD Jacco Eltingh zoekt met wazige ogen zijn coach op de tribune. Melbourne. Australian Open. Vrouwen, kwartfinales: Sanchez Vicario (Spa/1) - Sawamatsu (Jap) 6-1 6-3, Werdel (VSt) - Gavaldon (Mex) 6-1 6-2 Halve fina les: Pierce (Fra/4) - Martinez (Spa/2) 6-3 6-1, Sanchez Vicario (Spa/1) - Werdel (VSt) 6-4 6-1 Mannen, kwartfinale: Krickstein (VSt) - El tingh (Ned) 7-6 6-4 5-7 6-4. Halve finales: Sampras (VSt/1) - Chang (VSt/5) 6-7 6-3 6-4 6-4. Mannen dubbel, halve finales: Know- les/Nestor (Bah/Can) - Korda/Patrick McEnroe (Tsj/VSt) 6-3 2-6 6-4 0-6 6-4, Palmer/Reneberg (VSt/13) - Eltingh/Haar- huis (Ned/16-3 6-4 6-7 4-6 7-5. 'Abdoe' (rechts) is er zo te zien al klaar voor. De rest van de ploeg Raas kijkt op de achtergrond mee. foto anf brussel peter ouwerkerk gpd-verslaggevers Alles staat dit jaar in het teken van de T bij Jan Raas. De T van Training en Taktiek, van Trein tjes en Triomfen, van Tasjkent en de Toekomst. Novell is de nieuwe naam van zijn profwie lerploeg, de grootste partij in de fusie met WordPerfect. De hele huisstijl moest worden 'recy cled': er kwamen nieuwe truien (met wit, rood en zwart), de ploeg werd teruggebracht van 22 naar 19 renners, met 10 blij vers en 9 nieuwe gezichten. Er is de laatste twee jaar maar weinig feest gevierd door de 'vliegende floppies' van. Raas. Een tendens, eigenlijk al ingezet in het slotjaar van Buckler. „En daar was ik niet echt tevreden over," bromde Raas gisteren tij dens de 1995-presentatie nog na. Vorig jaar had hij express een grote ploeg op weg ge stuurd, om zijn renners te dwin gen te presteren. Concurrentie, luidde toen het toverwoord. Maar dat viel tegen: 33 overwin ningen slechts, met 7 vrijwel onzichtbare van Ekimov als hoogtepunt. In de categorie jong talent diende zich weliswaar het kwar tet Mulders/Dekker/Van Bon- /Boogerd aan, maar ze werden net zo goed weggereden door de ook kwantitatief heersende Italianen. Het beschuldigende woord 'EPO' viel; maar was het niet simpel de fysiek zuiverder vorm van 'preparatie'? Training dus. Raas gisteren: „Ik moet nu constateren, dat ze te veel wer den betaald voor wat ze de den." Het initiatief om 'op z'n Italiaans' te gaan werken, kwam niet van de zes- en zeventon ners, maar moest in gang wor den gezet door de ploegleiding (net zo goed verantwoordelijk, overigens). 'Raas stuurde zijn manschap pen op een verkennend trai ningskamp, in de van oudsher bekende wielervakantieweken 48 en 49, naar de Spaanse Costa Blanca. Hij zag begin deze maand een septet opnieuw naar Spanje afzakken, en hij is van daag voor een veertiendaagse afronding vertrokken naar een hotel, 70 km bezuiden Florence. „Met bergjes in de achtertuin." „We zijn gaan trainen met hartslagmeters," zei Raas. „Zo...," repliceerde presentator, de Belgische tv-maker Mare Uytterhoeven, „dat deed ik tien jaar geleden al..." Maar Raas erkent nu, dat het daarop blijven hopen niet meer van deze tijd is. Hij trok een trainer aan (Eugène Janssen), en ging op z'n Italiaans. Raas: „Je moet niet klakkeloos alles kopiëren. Maar je kunt wel pro beren er het beste uit te halen." Limburger Janssen - vandaag ook gepresenteerd als de nieu we bondscoach wegatletiek - was al bezig met Frans Maassen en ATB-er Bart Brentjens. En hij kan zich dit seizoen nu ook één dag per week inleven in de no den van de ploeg-Raas. Djamolidine Abdoesjaparov moet voor de T van triomf zor gen. 'Abdoe' trekt zijn eigen plan - wat moet kunnen als je 30 bent, afgelopen jaar weer 16 overwinningen aan je erelijst hebt toegevoegd, drievoudig groene truiwinnaar bent in de Tour. Hij heeft Janssen niet di rect nodig. Magr wellicht wél een ploeg, die hem naar de fi nale 'piloteert'. Raas zegt nog niet te hebben nagedacht over het ideale 'treintje' voor 'Abdoe'. Maar met het contracteren van twee Letse 'stoempers' (Ozols en Pi- ziks), van de Belg Alain Van den Bossche en van hardrijder Ger- rit de Vries, legde baas Raas zijn plannen toch wel bloot. De ploeg Raas. Gebleven: Michael Boogerd (Ned), Erik Dekker (Ned), Vjatsjeslav Ekimov (Rus), Frans Maas sen (Ned), Frédéric Moncassin (Fra), Rob Mulders (Ned), Dimitri Nelubin (Rus), Leon van Bon (Ned), Edvvig van Hooydonck (Bel), Mare Wauters (Bel). Gekomen: Djamolidine Abdoesjaparov (Oez. Polti), Eddy Bouvvmans (Ned, Histor), Gerrit de Vries (Ned, Histor), Alain Van den Bossche (Bel, TVM), Mi chael Blaudzun (Den, neo), Dainis Ozols (Let, neo), Arvis Piziks (Let, neo), Sven Teutenberg (Dui, neo), Henk Vo gels (Aus, neo). Vertrokken: Jelle Nijdam (Ned, TVM), Sammy Moreels (Bel, Lotto), Yvon Ledanois (Fra, Gan), Eric van Lancker (Bel. Collstrop), Tom Cordes (Ned, Asfra), Danny Daelman (Bel, Rolan), Marty Jemisori (VSt, prof Amerika), Louis de Koning (Ncd, Pal mans), Atle Knalsvoll (Noo, gestopt), Bo Namtvedt (Noo, amateur), Dieter Runkei (Zvvi, veldrijder), Leith Sherwin (Aus, Ploegleiding: jan Raas, team manager: Hilaire VanderSchueren en Joop Zoetemelk, assistent team-mana gers. Coureur blijft vrijwel zeker bij Benetton londen gpd Jos Verstappen rijdt dit jaar vrijwel zeker bij Benetton-Renault. In welke hoedanigheid blijft echter een vraagteken. Die conclu sie kan getrokken worden uit het feit dat Martin Brundle de overstap heeft gemaakt van McLaren naar Ligier. De Brit deelt bij de Franse renstal de tweede auto met de Japanner Aguri Su zuki. Beide rijders zijn voor acht races gecontracteerd. Als eerste coureur stond al langer Olivier Panis vast. De onverwachte transfer kan verregaande consequenties heb ben voor Jos Verstappen. De Limburger is er steeds vanuit ge gaan dat hij de tweede Benetton naast Michael Schumacher zal besturen, maar ook de Engelsman Johnny Herbert vlast op het zitje naast de Duitse wereldkampioen. Verstappen heeft een contract met Benetton, waarin hem in elk geval de eerste zes races van het aanstaande Grand Prix-sei- zoen worden gegarandeerd. Herbert werd vorig jaar door Benet- ton-teambaas Flavio Briatore voor veel geld weggekocht bij Lo- tus en overgeheveld naar Ligier, dat eigendom is van diezelfde Briatore. In de laatste twee races van 1994 werd Herbert als ver vanger van Verstappen bij Benetton ingezet. Oplossing Herbert heeft (nog) geen contract met Benetton, maar is uiter aard niet voor niets door Briatore binnengehaald. Het zal niet de bedoeling van de Italiaan zijn om de Engelsman een heel jaar langs de kant te houden. Nu bij Ligier echter alle plaatsen zijn bezet, ziet Briatore zich voor een probleem geplaatst: wie zet hij in als tweede rijder naast Michael Schumacher? Aangezien Briatore, beleidsbepaler bij zowel Benetton als Li gier, zelf de huidige situatie heeft veroorzaakt, zal hij ongetwij feld ook al een oplossing voorhanden hebben. Welke, blijft ech ter gissen. „Wij maken voor maandag niets bekend," aldus een woordvoerster van Briatore. Op die dag wordt in Treviso, op het hoofdkantoor van Benetton, het nieuwe team voor 1995 officieel gepresenteerd aan de internationale pers. Huub Rothengatter, manager van Verstappen, rekent er nog steeds op dat het contract dat vorig jaar is gesloten, wordt nage leefd. „Briatore weet dat Jos tenminste recht heeft op de eerste zes races. We hebben hem daar nadrukkelijk op gewezen en ver teld dat hij met een meer dan redelijk alternatief moet komen als hij iets anders wil. Tot nu toe heeft Briatore echter niets van zich laten horen. Dus ga ik er vanuit dat Jos volgende maand in Zuid-Amerika gewoon aan de start verschijnt in een Benetton." Wellicht dat Briatore, net als bij Ligier, voor een dubbele be zetting van de tweede Benetton-Renault kiest. Dan kan hij Ver stappen en Herbert naar hartelust tegen elkaar uitspelen en het tweetal in testritten laten uitvechten wie aanspraak mag maken op een Grand Prix-start. De kans dat Briatore de Limburger ach teloos aan de kant schuift, is gezien de juridische consequenties daarvan onwaarschijnlijk. V.VL R.G.L. zoekt voor het seizoen 1995-1996 een voor de B-selektie (3e en 4e elftal). Taak: het verzorgen van de training op dinsdag- en donderdagavond alsmede begeleiding van het 3e elftal op zaterdag. Schriftelijke sollicitaties met ev. referenties te richten aan secretaris R. J. A. Pret, V.d. Valk Boumanweg 18,2352 JC Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25