(M - Daihatsu put moed uit nieuwe modellen ADVERTEREN OP DEZE PAGINA?] Verkoop Europa deels hersteld H'AI" AUTOBEDRIJF 1 MULDER Weg en wiel i Meer ruimte r\ voor fiets in trein ACEA verwacht dit jaar verdere verbetering afzet nieuwe auto 's De verkoop van personenauto's in Europa heeft zich vorig jaar gedeeltelijk hersteld van de for se achteruitgang in 1993. In het afgelopen jaar kwam de ver koop uit op ruim 11,9 miljoen auto's. Dat is 5,9 procent meer dan in het rampjaar 1993, toen er een achteruitgang werd gere gistreerd van 15 procent. De gegevens zijn afkomstig van de ACEA, de associatie van Eu ropese autoproducenten. Alle autobouwers deelden in het herstel van de automarkt, met uitzondering van de Japanse fa- BUK IN HET VERLEDEN brikanten, zij zagen hun ver koop met 5,8 procent dalen. Hun marktaandeel, dat in de EU aan een plafond is gebon den, zakte van 12,3 tot 10,9%. Volkswagen bleef marktleider met een aandeel van 16%, hoe wel de verkoopgroei van deze Duitse fabrikant (3,9%) achter bleef bij het gemiddelde. VW verkocht 1,9 miljoen auto's. In eigen land bleef het concern ook de grootste met een markt aandeel van 20,9 procent. De grote producenten in Frank rijk en Italië boekten een flinke verkoopgroei. PSA (Peugeot en Citroën) verkocht 9,7% meer, evenals Fiat. Renault bracht 9,2% meer auto's aan de man. Het Zweedse Volvo, voor een derde eigenaar van Nedcar in Born, zag de verkoop met 16,7 procent stijgen. De ACEA verwacht dat de ver betering zich dit jaar zal voort zetten maar hoedt zich niette min voor een te groot optimis me. De voorspellingen gaan er van uit dat de gunstige omstan digheden blijven zoals ze zijn, „maar zelfs dan liggen de ver koopcijfers onder het niveau van voor de recessie". De autofabrikanten hebben het herstel volgens de ACEA vooral te danken aan een een econo mische opleving in Scandinavië en een belastingvoordeel dat autokopers in Frankrijk en Spanje genoten. Die hoefden in Spanje 100.000 peseta (toen 1.390 gulden) minder belasting af te dragen en in Frankrijk zelfs 5.000 frank (1.640 gulden), mits hun oude auto werd vernietigd. De prikkel had succes. In Frank rijk werden vorig jaar 14,6 pro cent meer auto's verkocht en in Spanje zelfs 21,6 procent meer. Maar Denemarken, Noorwegen en Zweden spanden de kroon. Daar werden respectievelijk 70,2,40 en 25,7 procent meer wagens verkocht. De Finnen kochten 20,4% meer auto's. Bij die cijfers steekt de groei van de autoverkoop in Nederland met 10,7 procent (tot 433.913 stuks) maar magertjes af. In en kele landen werden minder au to's verkocht. In Griekenland zelfs 26,2 procent minder. Off. Suzuki dealer voor Leiden e.o. Hoge Rijndijk 4, Leiden Tel. 071 - 125 259 _PNDERDAG 26 JANUARI 1995 Tegen het midden van de jaren '50 stal Alfa Romeo drie jaar achter elkaar de show op de autotentoon stelling van Turijn. De Italiaanse fabrikant had voor iedere expositie een nieuwe publiekstrekker laten bedenken door de geniale ontwerper Franco Scaglione, die toen voor Bertone werkte. De drie aërodynamische studies zien er ook nu nog, 40 jaar later, erg futuristisch uit met hun enorme vleer muisachtige vleugels. Toch waren de experimen ten, genaamd BAT 5, 7 en 9, normaal functioneren de auto's, met veel zorg en geduld puur op doel matigheid ontworpen (BAT Berlinetta Aërodyna mica Tecnica). De drie meest extreem vormgege ven Alfa's ooit gebouwd werden onmiddellijk na hun tentoonstelling verkochten hebben afzonder lijk grote omzwervingen over de gehele wereld gemaakt. Het bijzondere trio, dat vele miljoenen waard is, zal tijdens de Auto Rai (2-12 februari) te zien zijn op de speciale expositie 'Droomgarage' van het blad Autovisie. foto autovisie The American Way to Drive Hollandse Auto Import Mij. 8.V. American Car Dealer Jeep I Pontiac Chrysler Chevrolet Dodge Caddilac Floralaan 2, Rijnsburg Tel: 01718 29224 Fax 01718 20703 (A44 afslag Oegstgeest/Rijnsburg) Bijlage Auto Rai Op 2 februari opent het Amsterdamse Rai-complex zijn deuren voor de 49ste aflevering van de tweejaarlijkse Auto Rai. Inmiddels is er weer een nieuwe tentoonstellingshal bijgekomen (de elfde) waardoor de autofabrikanten nu een oppervlakte van 87.000 vierkante meter ter beschikking hebben vergelijkbaar met twaalf voetbalvelden. Tot en met 12 februari staat de Rai niet alleen in het teken van primeurs, conceptcars, elektrische voertuigen en exclusieve auto's, maar is er ook een groot aantal aansprekende evenementen. Volgende week woendag in deze krant vier extra pagina's over de Auto Rai. Off. Daihatsu-dealer voor Groot Leiden tl Weversbaan 10 •r Leiderdorp e Tel. 071-894200 Binnenkort in onze showroom te bezichtigen met een gratis proefrit. Internationale motorsportbeurs De Prins Bemhardhoeve in Zuidlaren staat komend week einde (27, 28 en 29 januari) in het teken van diverse takken van gemotoriseerde snelheids- sporten. Tijdens Motorsport'95 kunnen liefhebbers hun hart dan ook ophalen aan onder meer snelle motoren en race wagens. Speciale aandacht wordt tijdens het evenement besteed aan de zeventigste ver jaardag van de Dutch TT. De internationale raceshow is grootschalig van opzet. Bijna honderd exposanten hebben de beschikking over 40.000 vier kante meter expositieruimte om hun produkten te tonen. Zoals het eigentijdse beurzen betaamt, biedt ook Motor sport'95 de bezoeker meer dan uitsluitend statisch kijkgenot. Er worden dan ook diverse de monstraties verzorgd terwijl het programma eveneens indoor- kartraces vermeldt. Tot de acti viteiten waaraan bezoekers zelf kunnen deelnemen behoren in ieder geval motorbehendig- heidstrainingen en de bekende motoropstapdagen. Ook aan kinderen \s gedacht. Die kun nen meedoen aan minicrosses of spelen met radiografisch be stuurde wagens. De show is vrijdag 27 januari geopend van 14 tot 22 uur. Za terdag zijn bezoekers welkom tussen lCken 22 uur. Zondag kan het evenement tussen 10 en 18 uur bezocht worden. De toe gangsprijs bedraagt 12,50 per persoon. Kinderen van 6 tot en met 12 jaar mogen voor 5 naar binnen. Voor meer informatie: tel. 05905 - 98888. Iedere donderdag verschijnt 'Weg en Wiel" in het Leidsch Dagblad Bel voor info: 071 356 230 Eerst verboden, straks verplicht 1 uizuki Swift best verkochte Japanner Jj de stijging van de totale autoverkoop (bij- J11 procent) bleef Suzuki iets achter, maar t Japanse merk wist vorig jaar toch meer jjjto's te verkopen dan in 1993. Dat is geheel tjdanken aan de sterk verbeterde afzet van Jn van de goedkoopste auto's in Nederland, s[ Al to. Daar gingen er 3.856 van de deur uit, gen 2.773 het jaar ervoor. Het best verko- Jnde model is echter nog steeds de Swift, parvan Suzuki er 7.987 verkocht. In 1993 aren dat er nog 8.590, maar toch is de Suzu- jSwift vorig jaar in ons land als de best ver- Jchte Japanse auto uit de bus gekomen. nten opmerkelijke prestatie", zegt Suzuki-im- Jrteur Nimag in Heinenoord, „zeker als ^arbij in aanmerking wordt genomen dat we J Swift al voeren sinds 1983 en dat hij alleen l-iaar met een benzinemotor wordt geleverd, feinig andere modellen scoren na ruim tien fir nog zo goed. Het toopt aan dat Suzuki Jjzonder goed in staat is om auto's tegelijk Jriaakvol als tijdloos vorm te geven." Jït sterke punt van de Swift is de goede prijs- Jrodukt verhouding. De Swift biedt veel auto Jor relatief weinig geld. De 3-deurs basis-uit- Jering met 1.0 liter motor kost 19.595, met Jn 1.3 liter motor en diverse extra's is dat ;[22.495. De 5-deurs Swift met langere wiel- Jsis is te koop vanaf 20.495 en het pro- Jamma wordt afgerond met de GTi, die op 5 lilden na 30 mille kost. IETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij el ponder meerprijs levert Volvo sinds kort alle modellen met een derde jfimlicht onderaan de achterruit. In de VS is deze veiligheidverhogen- |e voorziening al enige tijd verplicht, maar was tot voor kort hier nog sierboden. Met ingang van 1996 stelt een Europese richtlijn het der- Je remlicht echter ook hier verplicht voor nieuwe auto's. Daarop Vooruitlopend is het nu toegestaan. Daar springt Volvo op in. Alleen liet bij de 850 Estate, want daar hadden ze nu juist wat anders voor ledacht. Die heeft hooggeplaatste lichten naast de achterruit, even roed zichtbaar als zo'n derde remlicht. En het zal niet toegestaan zijn Jm drie remlichten op één lijn te hebben. Dus komt Volvo 'binnen ifzienbare termijn' met een andere oplossing voor deze Estate. Daihatsu verwacht veel van de twee nieuwe modellen. De Valéra (bo venste foto) vervangt de oude Charade sedan en de Cuore (hierboven) onderging een face-lift. foto's daihatsu Helaas moet het figuurlijk toch uit de lengte of de breedte ko men, de eenvoudigste modellen zijn dan ook erg karig aange kleed. Een Cuore Basic moet het zelfs doen met volstrekt achterhaalde kunstleren bekle ding. Geen mistachterlicht, geen dimstand op de binnen spiegel, geen hoedenplank, maar één zonneklep en geen in terval op de ruitewissers. Pas de Trendy heeft dat alles wel, voor 2.000 gulden meer. Het is de vraag of wonderlijk veel binnen ruimte opweegt tegen zulke ja ren-zestig uitrusting bij de veel eisende klanten van vandaag. em Be Neder- H W landse 11 Spoorwe- op drukke trajecten een dubbeldekker laten rijden met fietsen beneden- foto anefo Maastricht problemen zijn met de capaciteit om fietsen in de trein mee te nemen. Gedacht wordt aan het ombouwen van een dubbeldekker om zo meer ruimte voor fietsen te krijgen. We proberen eind mei zover te zijn, wanneer de nieuwe dienst regeling van kracht wordt." Het is de bedoeling dat de fiets- dubbeldekker een vaste uur- dienst krijgt, die in de dienstre geling vermeld staat. Sirene Elektronische beveiliging is het nieuwste wapen in de strijd te gen fietsendieven. Het laatste snufje op dit gebied is Fietsa- larm, een kloek apparaat dat op het fietsstuur wordt aange bracht. De eigenaar toetst zijn persoonlijke code in en vervol gens gaat een sirene af wanneer een wildvreemde probeert om er met de fiets vandoor te gaan. Fietsalarm, ontwikkeld door National Safety Associates, is gemaakt van slag-en stootvast materiaal en werkt op een enke le PP3 batterij. Het apparaat past op vrijwel elke fiets. Het is de bedoeling een persoonlijke code in te voeren door middel van elektronische toetsen. Het alarm kan onderweg ook als bel worden gebruikt. Een toepassing als persoonlijk veiligheidsalarm is ook moge lijk, omdat de fietser die wordt lastig gevallen de sirene kan aanzetten. Hopelijk doet de her rie de overvaller op de vlucht slaan. De elektronische module is afneembaar en daardoor ook te gebruiken voor beveiliging van andere voorwerpen als sporttassen, golfkarren of surf planken. Het apparaat kost 98. Meer informatie via tel. 020 - 663 23 30. Zoals meer Japanse mer ken worstelt ook Daihatsu met de hoge wisselkoers van de yen en kan daar door niet tevreden terug kijken op het afgelopen jaar. Het merk werd extra getroffen door de sterk te ruggevallen verkoop van terreinwagens. Daihatsu verkocht 5.459 auto's, een achteruitgang van 8,5 procent ten opzichte van het jaar ervoor. Maar met diverse nieuwe modellen die op komst zijn, heeft Dai hatsu weer goede hoop voor dit jaar. VIANEN GPD Auto's die vorig jaar nog als prototypes werden tentoonge steld, zullen op de komende Au to Rai debuteren. De vervanger voor de oude Charade sedan heet Valéra, om hem als een aparte modelserie te profileren, en er is een nieuwe Cuore. Oorspronkelijk zou het prototy pe Personal Coupé als pu bliekstrekker op de tentoonstel ling verschijnen, maar dat is af geblazen. Wel kondigt Daihatsu aan dat het gamma later zal worden uitgebreid met een vier- wielaangedreven vrijetijdsauto in de stijl van de Toyota Fun- cruiser. Meer naar een perso nenauto dan een klassieke ter reinwagen neigend dus, omdat er weinig handel meer zit in die voorheen meestal als voordelige bedrijfswagen verkochte ter reinauto's. Van de twee nieuwelingen op krachtigde besturing. Een heel betaalbare airbag 1.495) en een erg prijzig ABS-remsysteem 4.050) kunnen er als extra's nog bij. Bij de Cuore gaat het feitelijk om een uitgebreide facelift. De carrosserie is nieuw, technisch blijft alles bij het oude. Een 850 cc 3-cilinder motor dus, en een voor de kleinste autoklasse mooie onafhankelijke wielop hanging. Toename van lengte, wielbasis en hoogte brengen nog meer binnenruimte, terwijl de oude Cuore wat dat betreft al groot was onder de kleintjes. Er zijn vier versies (Basic, Casu al, Trendy en Life Style) met prijzen van 15.495 tot 18.995. Nauwelijks meer dan de oude Cuore kostte, een hele prestatie bij de huidige koers van de Japanse munt. 1 eer ruimte geven in Itrein. Er zijn plan- e in om een rijtuig e n een dubbeldek- j ir in te richten met itsklemmen bene- indeks. De intercity eaarlem-Utrecht- 1 aastricht komt - larvoor het eerst in e inmerking. lt :n fiets mocht altijd l el mee van de NS, I aar niet van harte. et beleid was erop e iricht de reizigers een fiets te ten huren op het station van istemming in niet het stimule- I n van het meenemen van de gen fiets. Huren werd daarom - Jedkoper gemaakt dan mee- 'emen. 5 et de komst van de Wadloper u vam er verandering in dat be- 'I id. In deze trein tussen II ^euwarden en Harlingen wer- n ?n banken verwijderd om 1 limte te krijgen voor fietsen. r an deze service werd afgelo- an zomer druk gebruik ge- laakt. De NS beseffen nu dat i klanten mislopen, wanneer et meenemen van de fiets in trein onaantrekkelijk gehqu- ;n wordt. )e plannen zijn nog niet defi- tief, we zijn druk bezig met de lorbereidingen," zegt Kees ieuwenbroek van NS-Reizi- irs, „Vast staat dat er nu op ukke trajecten als Haarlem- De NS wil deks. de RAI verwacht men veel. Het belangrijkst wordt de Valéra, een compacte 4-deurs sedan versie op basis van de ruim een jaar geleden uitgebrachte 3/5- deurs Charade. De met 35 cen timeter verlengde 'mini-Ap- plause' oogt een stuk vol- wassener dan de voorganger, die nog gewoon Charade heette. Daihatsu maakte er een nieuwe 1.5 liter 16-klepper met 90 pk voor, waar de Charade keus biedt uit sterk daarmee verwan te 1.3 en 1.6 liter motoren. Een met 2.475 gunstig geprijsde automatische transmissie is op het topmodel SR leverbaar en ook op de andere versie, de SG, die zelf al niet duur is met 26.995. De SR van net geen 30 mille biedt alle luxe: elektrisch bedienbare ramen en spiegels, centrale vergrendeling en be-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23