'Zonder zedenpolitie geen zedenzaken' Voorzitter notarissen in opspraak Randstad Sloop Olympisch Stadion Loesje in Amsterdam ter ziele HALVE PRIJS Onbegrijpelijke vraag referendum Amsterdam Artsen Koninklijk Huif stuurden nooit rekening Kabinet: 300 miljoen voor bedrijfsterreinei DONDERDAG 26 JANUAR11995 975. Forse stijging aantal aangiften delicten Boos, heel boos zijn ze op minister W. Sorgdrager van justitie; de zedenrechercheurs van het politiekorps Hol lands Midden. Sorgdrager beweert dat er in Nederland geen zedenpolitie mèer is en dat daardoor aangifte van verkrachting, incest en andere seksuele misdrijven niet goed door de politie worden behandeld. Hollands Mid den heeft wel degelijk een zedenpolitie; 22 mannen en vrouwen zorgen ervoor dat 24 uur per dag een specialist jeugd- en zedenzaken voorhanden is. leiden monica wesselinc Hollands Midden is een uitzon dering. Het korps is, samen met het korps Amsterdam/Amstel- land een van de weinige van de 26 politiekorpsen in Nederland dat na de reorganisatie van de politie wèl een aparte zedenpo litie in stand heeft gehouden. „Wij doen er alles aan om hulp verleners en burgers te laten weten dat wij specialisten in huis hebben bij wie slachtoffers van een zedendelict te allen tij de terecht kunnen. De uitlatin gen van Sorgdrager scheppen verwarring en dat is niet best", zegt hoofd jeugd- en zedenza ken Hollands Midden, W. Coe- Zedendelicten als verkrach ting, aanranding of incest ko men de politie alleen ter ore als hulpverlener en of slachtoffer erop vertrouwen dat de zaak in teger wordt behandeld. Coenen; „Zonder zedenpolitie zijn er ge woon geen zedenzaken. Dan blijven die onbekend. Slachtof fers van een zedendelict, met name als het incest of verkrach ting door een bekende betreft, moeten over een enorme drem pel voor ze aangifte durven ko men doen. Die drempel is te verlagen door burgers en hulp verleners duidelijk te maken dat - we specialisten hebben." Een zedenrechercheur is an ders dan een gewone recher cheur, stelt Coenen. De gewone rechercheur wil vooral graag een misdrijf oplossen, de dader vinden en aanhouden en een verbaal schrijven. „Een zeden- rechercheur heeft maar één ding voor ogen: het slachtoffer zo goed mogelijk helpen. Niet bet oplossen van het misdrijf, maar het belang van het slacht offer staat voorop. Hij, maar meestal zij, mag zelf bepalen of de politie achter de dader aan gaat of niet." Trauma Uit het feit dat Hollands Mid den ten tijde van de reorgansia- tie ervoor gekozen heeft wel een zedenpolitie in stand te hou den, mag volgens Coenen niet worden geconcludeerd dat hier seksuele misdrijven vaker voor- Verdachte moord nog langer vast den haag De Haagse rechtbank heeft gisteren bepaald dat een 36-jarige Leidschendammer nog dertig dagen gevangen gehou den mag worden. De man wordt ervan verdacht op 24 novem ber de 9-jarige Felicita Oostdam uit Den Haag om het leven te hebben gebracht. In 1980 werd hij veroordeeld voor de moord op de 7-jarige Maitrie Koeldiep. De verdachte werd op 21 de cember door de politie aangehouden en zit sindsdien vast. Strafklacht Milieufederatie tegen Shell Rotterdam De Zuidhollandse Milieufederatie heeft justitie ge waagd Shell strafrechtelijk te vervolgen. Volgens de milieugroe pering loost Shell Chemie in Pernis illegaal chloor. Ook zou het concern de Wet verontreiniging oppervlaktewateren overtreden door onderzoeksresultaten te laat aan Rijkswaterstaat te geven. Shell ontkent illegaal chloor te lozen maar zegt over een tijdelij ke vergunning hiervoor te beschikken. Bouwkracht failliet: 75 man op straat Schiedam Door het gisteren uitgesproken faillissement van Bouwkracht Timmerwerken in Schiedam staan 75 werknemers op straat. De zwakke financiële positie heeft het bedrijf, dat al geruime tijd in de problemen zat, er uiteindelijk toegebracht zelf het faillissement aan te vragen. Totaal hebben nog zo'n 125 werknemers loon en vakantiegeld tegoed. Een deel van het per soneel is overgenomen door andere bouwbedrijven. Ahold verkoopt dochterbedrijven zaandam Grootverbruik Ahold (GVA) verkoopt twee dochterbe drijven. Met de groothandel Sligro bv is een akkoord bereikt over de overdracht van Evers Horeca Totaal in Almelo. Het produk- tiebedrijf Imarco in Ede is verkocht aan de directeur van dat be drijf. De verkoop van de dochterbedrijven past in de operatie die vorig jaar bij GVA op gang is gebracht voor verdere aanpassing van de organisatie. Bij die operatie zullen tot eind 1997 in totaal zo'n 135 arbeidsplaatsen vervallen. De helft via natuurlijk ver loop en de andere helft via herplaatsing van de betrokken werk- Den Haag richt 'verboden' stichting op den haag Het college van B en W van Den Haag stemt ennee in dat woningbouwcorporaties in die plaats worden ondergebracht in een aparte stichting. Het stadsbestuur gaat daarmee in tegen het verbod van de staatssecretarissen Vermeend (financiën) en Tommei (volkshuisvesting), die menen dat een dergelijke con structie onwettig is. Door de aanschaf van huizen onder te bren gen bij een apart bedrijf, kunnen de corporaties de btw van nieuwbouw voortijdig aftrekken. Daardoor kunnen ze ook min der huur vragen. Het Rijk loopt op deze manier miljoenen gul dens aan btw-inkomsten mis. Hogere winst Crown van Gelder velzen De Velsense papierfabriek Crown van Gelder heeft over het afgelopen jaar een spectaculaire winststijging behaald. De winst bedroeg in 1993 ruim zeven miljoen gulden; het afgelopen jaar bedroeg die winst 12,8 miljoen gulden. Hiermee zit de fa briek nagenoeg gelijk op haar niveau van 1992 (winst 12,6 mil joen gulden). Vooraf was uitgegaan van een winst van tien mil joen gulden. een traumatische ervaring. Daar kom je zonder hulp niet zomaar overheen. Aangifte kunnen doen, met een vertrouwensper soon binnen de politie kunnen praten, kan een belangrijke stap zijn." Zedenzaken oplossen is te meer van belang omdat uit on derzoek is gebleken dat daders van seksuele misdrijven vaak in herhaling vervallen Net als de minister, die zich in haar uitlatingen overigens baseert op een onderzoek naar de handhaving van de zedelijk heidswetgeving uitgevoerd door de stichting Verwey-Jonkers, is ook Coenen ervan overtuigd dat een gewone diender beter geen aangiften van zedendelicten kan opnemen. „De man of vrouw is er niet in getraind waardoor hij niet goed kan in schatten hoe erg het slachtoffer eraan toe is. Hij kan niet goed beoordelen of een arm om de schouder nu troostend of juist heel beangstigend is voor het slachtoffer. Bovendien durft hij vaak niet dóór te vragen, is ver vrouw bleek te zijn verkracht. Voor haar en voor de dader een gigantisch verschil. Er zit zes jaar gevangenisstraf tussen aan randing en verkrachting. komen dan elders in Nederland, is er niet. We hebben de econo- „Ook hier hebben we moeten men ervan kunnen overtuigden vechten tegen de economen, dat hulp aan slachtoffers van Een zedenzaak oplossen kost zedendelicten van wezenlijk be- erg veel tijd. Tijd is geld en geld lang is. Een seksueel misdrijf is Het loopt dus nogal eens mis bij de aangiftes bij een gewone agent. Coenen vertelt dat enkele jaren geleden 's nachts een vrouw aan het politiebureau kwam. „De agent dacht het zelf te kunnen oplossen en waar schuwde niet iemand van de zedenpolitie. De vrouw vertelde wat er was gebeurd, de agent noteerde 'aanranding'. De dag erop kwam er in een gesprek tussen het slachtoffer en een ze denrechercheur uit dat dezelfde Meer aangiften Het aantal aangiften van ze dendelicten neemt nog steeds toe. Voorlopige cijfers wijzen uit dat in Hollands Midden in 1994 bijna 90 keer aangifte werd gedaan van verkrachting en bijna 120 keer een aanranding werd gemeld. Het jaar daarvoor waren dat er respectievelijk, 28 en 76. Er kwamen meer dan 400 aangiften binnen van openbare schennis (in 1993, 95) en 121 aangiften van ontucht met minderjari gen (1993, 12 keer). Incest werd 63 keer gemeld, gege vens daarover in 1993 zijn niet bekend. De stijging van het aantal aangiften betekent volgens hoofd jeugd- en zedenzaken W. Coenen, niet dat er ook meer delicten worden ge pleegd. Wel blijkt de aangif tebereidheid sterk te groeien. „Duidelijker kan het belang van de zedenpolitie niet wor den aangetoond. Je merkt het steeds weer. Alleen als er goede zedenrechercheurs zijn durven slachtoffers het pijnlijk zwijgen te doorbre ken." Amsterdam De Amsterdamse stadsdeelraad Zuid heeft gisteren besloten het Olympisch Stadion te slopen. De sloop heeft de instem ming van alle partijen in de raad. Het bouw werk van architect Jan Wils stond de laatste jaren meerdere malen ter discussie. Omwo nenden klaagden over de grote overlast die bezoekers van evenementen in het stadion hen bezorgden. Anderen wilden de sporttem- pel behouden, soms uit sentimentele overwe gingen over de sportieve hoogtepunten die er plaatsvonden. Een van de alternatieve plannen was afkom stig van de NV Olympisch Stadion. Dat stelde voor om een evenementenhal te maken met 12.000 zitplaatsen, een megabioscoop, 8000 vierkante meter winkeloppervlak en een par- Het stadsdeel Zuid meldde afgelopen zomer al dat daar geen bestaansrecht voor was, om dat er een nieuw stadion in aanbouw is in Amsterdam Zuid-oost. Dat is ook de toekom stige thuisbasis voor Ajax. Het stadsdeel wil op de grond van het Olympisch Stadion 1250 huizen bouwen. De sloop kan in de tweede helft van 1996 beginnen, gevolgd door wo ningbouw in 1997. Het is nog mogelijk om het besluit van het stadsdeel aan te vechten. 'Wegens betrokkenheid bij omstreden verkoop' amsterdam anp De Stichting De Ombudsman heeft namens een inwoner van Amsterdam bij de Kamer van Toezicht op het Notariaat een klacht ingedient tegen notaris K. Dijk uit Amsterdam, voorzit ter van de Koninklijke Notariële Broederschap. Het verwijt is dat Afdeling met plak en plakborstel in de aanbieding hij onzorgvuldig heeft gewerkt bij de verkoop van een woon boot door een van zijn mede werkers? Gisteren behandelde de Kamer in Amsterdam de af faire. Dijk, die bij het gerennomeer- de kantoor Schut en Van Os in de hoofdstad werkt, is in op spraak gekomen door zijn be trokkenheid bij de verkoop van een woonark door kandidaat notaris Van Erp, zijn onderge schikte. Deze deed in 1992 zijn boot Guust voor 140.000 gulden van de hand aan de van een uit kering levende M. Irrgang. Verkoper Van Erp adviseerde amsterdam gpd Amsterdam zal het voorlopig moeten stellen zonder de affi ches van Loesje. Want de Am sterdamse afdeling van Loesje is ter ziele. De fut is er uit. Geheel in de stijl van Loesje, biedt de afdeling zich in een kleine ad vertentie 'ter overname aan'. Het aanbod is inclusief gratis plakborstel en plak.- Een van de laatste Loesje- overlevenden is Gerrit Jan: „ik heb het nu wel gezien en dat idee bleek ook een beetje bij de anderen te leven. Het enthou siasme is er uit. Onlangs heb ben we de groep nog bij elkaar geroepen om daarover te pra ten. We kwamen nog maar met z'n tweeën opdagen. Dat zegt dus wel iets." „Eigenlijk vind ik Loesje ook wat te positief in de dingen die op de affiches worden geschre ven", zegt Gerrit Jan. „Loesje wil schrijven als een meisje in de puberteit en als een vrouw van zestig. Daardoor wordt het allemaal wat nietszeggend. Daar kan ik me niet zo in vin den. Het heeft ook niet echt een doel of zo. Met een actiegroep tegen Schiphol bereik je meer." De landelijke afdeling van Loesje in Arnhem weet te mel den dat zich inmiddels al weer nieuwe plakkers voor Amster dam hebben aangemeld. Ca- rolien: „Het gebeurt wel vaker dat een afdeling wat inzakt en na een tijdje weer opnieuw be gint." Sinds de geboorte van Loesje, ruim elf jaar geleden, is het meisje fors 'groot gegroeid'. In vrijwel heel Europa zijn nu plakkers aktief met hun teksten. Zelfs in de Verenigde Staten en Brazilië zijn Loesje-aanhangers aktief. De affiches worden con sequent ondertekend met 'Loesje'. Voor die internationale aktivi- teiten werd de Stichting Loesje Internationaal opgericht. Die zetelt nu nog in Arnhem, maar verhuist binrtenkort naar Slowa kije. Het zoeken is naar een ge schikt pand bij Bratislava. De nieuwste aktiviteit van die stichting is het plan een boekje met Loesje-teksten te laten ver schijnen in heel Europa. /UeMaudta Italiaanse mannenmode klassiek en modieus exclusieve import De beste stoffen uit Italië: Reda, Cerruti 1881, Angelico BROEKEN, TRUIEN, KOSTUUMS, ETC. •geldt voor goedkoopsle artikel uit de wintercollektie Irrgang vervolgens de koop overeenkomst te laten passeren op zijn kantoor omdat het daar voor niets zou kunnen. Een ma kelaar zou verder niet nodig zijn. Het voordeeltj e daarbij van 2000 gulden pikte Irrgang graag mee. Maar met de koop ging hij het schip in: de ark ver keerde in bijzonder slechte staat. Van Erp moest dit gewe ten hebben en diens „baas", notaris Dijk, had meer onder zoek moeten verrichten naar de staat en leeftijd van de ark, zo stelde de koper woensdag. De nieuwe eigenaar van de Guust heeft al een hele lijdens weg achter de rug. Met zijn laatste geld raadpleegde hij tot drie keer toe een advocaat om een oplossing te vinden voor zijn probleem. Maar met hen kwam hij geen stap verder me de door verkeerde adviezen die volgens de Stichting De Om budsman werden verstrekt. De Kamer van Toezicht, het tucht rechtelijk orgaan voor notaris sen dat in het ergste geval een notaris uit zijn ambt kan zetten, leek nog de enige uitweg. Dijk wees woensdag, net als hij eerder steeds had gedaan, al le verantwoordelijkheid van de hand. Hij zei dat hij was afge gaan op het kadaster, zoals ver plicht is bij dergelijke transac ties. En die informatie kwam overeen met die van zijn kandi daat-notaris. „Bovendien wist ik op het moment van de transac tie niet beter dan dat de koper werd geadviseerd door een ma kelaar. Dat hij geen makelaar meer had (op advies van de kandidaat-notaris) wist ik niet", aldus Dijk. Daarmee wilde hij duidelijk maken dat hij niet ver antwoordelijk gesteld kan wor den voor de aan- of afwezigheid van een bouwkundig rapport en dat hij dus ook geen weet hoef de te hebben van eventuele ge breken. Hij bleef erbij dat Irr gang zijn schade via de gewone rechter moest proberen te ver halen. Volgens de Koninklijke Nota riële Broederschap is het bin nen het notariaat volstrekt ge bruikelijk dat transacties van werknemers van een kantoor binnen het eigen bedrijf afge handeld worden. Wanneer de Kamer van Toezicht in Amster dam uitspraak doet is nog niet bekend. chef gert visser, 071 -356439, plv -chef paul van der kooij, 071-3' amsterdam gpd Amsterdammers mogen in mei bij twee referenda hun stem laten horen. Maar of er voldoende burgers aan mee zullen doen is nog maar de vraag. De stembusgangers krijgen zo'n onduidelijke vraag voorgeschoteld, dat een fiasco nu al is te voorspellen. Gisteren besloot de Amster damse gemeenteraad in te stemmen met een referendum over een stukje weiland bij het dorp Sloten. Vorig jaar besloot de raad er woningen te bou wen en een tramlijn aan te leggen. Inmiddels is het wei landje ('de Vrije Geer') inzet geworden van al die resteren de stukjes stedelijk groen, die beschermd moeten worden. Het 'Comité Behoud Weiland je Vrije Geer' wist voldoende handtekeningen in te zamelen om een referendum af te dwingen. En dus mag de Amsterdam- nemen van de hierbij oveq legde rapportage van de p: jectgroep Nieuw Sloten en te stemmen met de hoofd nen en conclusies van de rapportage. Vast te houd aan zijn besluit van 21 af 1993, nr. 227 (Gemeentebl afd. 1, blz. 1057), inzake 1 handhaven van de reserved voor een tramtracé recht d( het weilandje de Vrije Geer de richting van de Middelve sche Akerpolder. Pland West te bebouwen confo: het in 1992 bijgestelde Rui: telijk Programma van Eis Nieuw Sloten.' De vraag i vervolgens wordt voorgelegc of men het eens of oneens met dit raadsbesluit. De verantwoordelijke w houder J. van de Giessen he nog wel beloofd dat er e duidelijke toelichting op stembiljetten komt. utrecht. gpd De ziektekosten van prins Bern- hard in het Utrechtse Acade misch Ziekenhuis, waar hij al ruim twee maanden op de in tensive care wordt behandeld, vormen in de medische wereld een bron van speculatie: wie zal dat betalen? De ziekenhuisreke ning, zonder die van de specia listen, beloopt al minstens twee ton. En de behandelende artsen hebben inmiddels ook tiendui zenden guldens aan de prins gespendeerd. De speculaties en gissingen over de betaling van deze kos ten komen voort uit de veron derstelling' in brede medische kling dat leden van het Konink lijk Huis nimmer plegen te be talen voor medische behande ling, net zo min als zij in win kels afrekenen. Dat is echter een valse mythe', zo blijkt. De leden van het Ko ninklijk Huis zijn zelfs verzekerd tegen ziektekosten, waarschijn lijk al sinds medio jaren '60. Ziekenhuizen, artsen en apo thekers die hun rekeningen in dienen bij leden van het Ko ninklijk Huis, worden prompt betaald. Wie echter geen nota indient, krijgt uiteraard geen geld. Het is door die omstandig heid dat in het medische circuit het gerucht is ontstaan over 'ze betalen nooit.' De professorale teams in het Utrechtse AZU die Juliana, Bemhard en Beatrix ve le malen hebben behandeld, hebben daar nooit rekeningen voor verstuurd. De hooggeleer de artsen beschouw(d)en het ten eerste als een hoge eer le den van het Koninklijk Huis te mogen behandelen, en ten tweede acht(t)en zij het onge past daar een nota achteraan te zenden. Menig specialist is met die ere-code morrend akkoord gegaan, maar kon die niet dj breken. Eén van hen, die anoniem blijven: „We voelden ons ei woon te deftig voor, met le van het Koninklijk Huis ovei iets ordinairs als geldzake spreken. Maar we beseften maal wel dat het eigenlijk id was. En we voelden ook, r dat was helemaal onbespr baar, dat het dan wel een eer kan wezen, maar teg een vreselijke bedreiging: je maar een behandelfout m< met een lid van het Konin Huis! Een proces krijg je aan je broek, maar je kui carrière wel voorgoed ve ten." Toen prins Bemhard b december ernstige complic; opliep na een op zichzelf voudige darmoperatie, brak ook enige paniek uit in de van het AZU. Men zag het angstzweet voor zich: de ii nationale media op de st wachtend op het overlijden de prins in het ziekenhuis zich gaarne rekent tot de klasse in Nederland en als even kan ook daarbuiten, gens sterke geruchten is overwogen de prinselijke handeling zo spoedig mog naar elders over te bren naar Soestdijk zelf. Dat b echter medisch gezien volsl onmogelijk, hoe goed dal Raad van Bestuur politiek sproken ook zou uitkomen. Dit dilemma herinnert aa operatie tegen longkanker wijlen de Engelse koning G ge V in 1951: geen Engels kenhuis wilde de vorst oi zijn dak hebben wegens het co van sterfte op of vlakbi operatietafel. Dus moest Buckingham Palace een plete operatieafdeling woi gebouwd. den haag «jan kuys HAAGS REDACTEUR Het kabinet Kok stelt tussen 1996 en 2000 precies 300 mil: joen gulden beschikbaar voor het ontwikkelen van nieuwe of verbeteren en uitbreiden van bestaande bedrijfsterreinen. De stimuleringsregeling vervangt het door het vorige kabinet ont wikkelde 'bedrijfsomgevingsbe- leid' (BOB) en wordt verhoogd tot 75 miljoen gulden per jaar gedurende vier jaar. Nieuw is verder dat het geld niet meer uitsluitend beschikbaar is voor de dertien stedelijke knooppun ten, maar ingezet wordt waar het hoogste rendement voor de bedrijvigheid en dus de werkge legenheid valt te verwachten. Dat blijkt uit de nota 'Ruimte voor regio's' die staatssecretaris Anneke van Dok (Economische Zaken) vandaag naar de Twee de Kamer heeft gestuurd. Uit een aantal deelstudies die het afgelopen jaar zijn uitgevoerd, heeft het kabinet de conclusie getrokken dat er op termijn een schaarste aan goede bedrijfs- en kantoorlokaties dreigt. Bij een gemiddelde banen groei van 65.000 per jaar is tot het begin van de volgende e minstens een tekort van hectare nieuwe bedrijfste nen te verwachten, zo blijk het onderzoek. Het kabinet wil echter 100.000 banen i jaar realiseren. Bij kantoorl i ties is nu nog sprake van I stand, maar kan op langere mijn ook schaarste optrer vooral voor zogenaamde I katies. De situatie in de regio Le -c is voor wat betreft de ontwi ling van de werkgelegenhe vergelijken met het lande L beeld. Verwacht wordt dat; aantal banen tot 2005 gf met zo'n 13 procent. De zit voor een groot deel iijt tuinbouw. In de industrie; werkgelegenheid verloren gi t Uit een eerder onderzoek gebleken dat vraag en aai j van bedrijfsterreinen elkaar de regio Leiden momente evenwicht houden. Op termijn kan een tekort ontsk, aan ruimte voor zware indu en distributieparken en o[j middellange termijn komi; regio zo'n 55 hectare tekorig kantorenmarkt lijkt vooral ij geen knelpunten op te lever j Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV El Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Efifl Tel. 01718-28554 PEUGEOT

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22