PNFB: Julianastraat afsluiten voor auto's 'Gemeentebestuur Alkemade bestaat uit Rijn Veenstreek Elzen en essen in Meerhorst 'Sprong voorwaarts begint in Alphen' ■ONDERDAG 26 JANUAR11995 chef* henny van ecmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop, 071-356429 [unstschilder wil via rechter staatsieportret Juliana opeisen Cultuurbarbaren zijn die leden n het gemeentebestuur in kemade, die van nu en die n de jaren tachtig. Schrijf dat aar." Ziedend is de 70-jarige instschilder H. Rooderkerk 'er het feit dat zijn schilderij, ita bene het staatsieportret in koningin Juliana, is zoekge- akt. Nog bozer is hij over het lar eigen zeggen 'laconieke' ielje dat hij enkele weken ge- den van B en W ontving. )aarin stond dat het schilderij gendom van de gemeente is, stgeen betekent dat ze er mee innen doen wat ze willen, eet je wat ze doen? Wegma- ■n. Verbijsterd was ik." De oud-inwoner van Alkema- is vastbesloten: „Ik stap naar rechter om het schilderij te lg te eisen." Een voorbehoud aakt hij nog: „Tenzij de ge- eente zich behoorlijk gaat ge- agen. En daarmee bedoel ik it ze smartegeld uitkeert of mij hadeloos stelt." Letterlijk staat er in de bewus- brief van B en W aan Rooder- irk: „Het schilderij is in 1958 in de gemeente geschonken i de schenking is door de ge- eenteraad in zijn vergadering in 30 mei 1958 aanvaard. Door aanvaarding van dit schilde- is de eigendom overgegaan iar de gemeente. Omdat aan ize schenking geen nadere 'orwaarden waren verbonden, aat het de gemeente vrij te indelen." Volgens Rooderkerk is het »rtret met afmetingen van 1.20 H. Rooderkerk met een foto van het verdwenen schilderij. bij 1.80 meter wél zijn eigen dom. „Ik heb nooit een acte van schenking ondertekend. Ik heb het alleen beschikbaar gesteld." Bovendien is hij 'creatief eige naar', meent hij, omdat hij de maker is. „Een huis dat is ont worpen door een architect mag je immers ook niet zomaar ver anderen zonder diens toestem ming. Zo is dat-ook met dit por tret. Toen het van de muur werd gehaald, hadden ze mij moeten vragen wat ermee moest gebeuren." Daar komt nog bij, aldus de kunstenaar, dat hij destijds he lemaal niets voor het portret heeft gehad. „Alleen de 300 gul den die ik heb uitgegeven aan het doek, heb ik terug gekregen. Tweehonderd uur heb ik er des tijds aan gewerkt. Twee weken vakantie heb ik eraan besteed foto het hoge noorden/jaap schaaf en daarna nog diverse zaterda gen. Ik denk niet dat Van Elk (de huidige gemeentesecretaris, red.) bereid is om 200 uur voor niets te werken." Zelf heeft hij bij het aftreden van de koningin Juliana en dus het moment dat zijn staatsie portret weer moest worden ver vangen door die van Beatrix, er nooit stilgestaan om contact op te nemen met de gemeente over de bestemming van het portret. Door privé-omstandig- heden - onder meer zijn ziekte - had hij toen andere dingen aan zijn hoofd. Daarbij kwam dat hij in die tijd naar het Friese St. Jacobiparochie verhuisde. Pas enkele maanden geleden kwam hij achter de verdwijning toen een kennis uit Alkemade hem vroeg waar of zijn werk is gebleven en hij die vraag aan het gemeentebestuur voorlegde. Gekroonde lijst Zijn schilderij was de derde die in de gekroonde lijst in de raadszaal van Alkemade te rechtkwam. Ook een portret van de toenmalige koningin Wilhelmina heeft erin gehan gen, evenals die van Juliana en prins Bernard samen. Het laatste was van de Haagse schil der Pierre Martinot die destijds op Kaageiland woonde. Het doek voldeed echter niet aan de verwachtingen van het gemeen tebestuur van destijds en daar om werd Rooderkerk benaderd door de toenmalige burgemees ter Kolfschoten. De amateur schilder die zijn boterham ver diende in de textielindustrie, was bekend omdat hij in de ja ren 40 de dagopleiding tekenen en schilderen aan de aan de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten had ge volgd. Bovendien was hij een van de oprichters van de Kunst kring Alken ade. Gemeentesecretaris J. van Elk reageert laconiek op de aankon diging van Rooderkerk om de gemeente voor de rechter te sle pen. „Dat moet hij dan maar doen. Ik heb hier officiële stuk ken bij de hand waarin staat dat het portret wel degelijk aan ons is geschonken." Hoe het kunst werk heeft kunnen zoekraken weet hij niet. „We praten al over 25 jaar geleden, want in 1970 werd het portret al vervangen door een foto van Juliana. We hebben ons best nog gedaan om het portret boven water te krijgen, maar helaas zonder re sultaat." Kunstbeleid Van Elk protesteert tegen de aantijging dat de leden van het gemeentebestuur uit cultuur barbaren bestaan. „We hebben een redelijk kunstbeleid. We hebben bovendien een Werk groep Cultuur Alkemade die wij steunen. Ik vind het dan wel wat ver gaan om ons, nu er één schilderij is zoekgeraakt, hier mee te beschuldigen." Voorzitter G. van der Meer van de Stichting Oud Alkemade heeft ook geen idee waar het verdwenen portret kan zijn ge bleven. „Wij kregen wel die vraag van de gemeente voorge legd en ernaar uitgekeken. We kregen tijdens de bouw van het nieuwe gemeentehuis immers wel meer werken van de ge meente in bewaring. Het portret van Juliana hebben we echter niet kunnen vinder STOMPWUK DORITH LIGTVOET Toekomstige bewoners van de Stompwijkse nieuwbouw wijk Meerhorst krijgen van avond te horen hoe hun nieuwe wijk van groen wordt voorzien. Dat gebeurt om 20.00 uur tijdens een infor matie-avond in het Dorps huis aan de Dr. van Noort- straat. Ook wethouder M. Span (D66) zal present zijn. In de wijk worden vooral soorten geplant die van oudsher in de polder voorko men, zoals elzen en essen. Ook komen er enkele kastan jes. De hoofdontsluitingsweg de Zwanebloem wordt voor zien van een lange grasstrook met zwarte elzen en essen. Voor een bloeiend accent in het voorjaar worden mei dooms geplant. Langs de Waterviolier komen tussen de parkeerplaatsen enkele essen te staan. Bij de Pinksterbloem komt een klein park waar kinderen kunnen spelen. Er komen schommels en een klimtoe stel met een glijbaan. Het grote centrale grasveld kan worden gebruikt voor bal spelen. Bankjes sieren het gedeelte van het parkje dat in de zon ligt. Jet zuidelijk deel van de Julianastraat in Alphen aan den Jjn moet worden afgesloten voor alle autoverkeer. Dat indt W. Klaassen van de fietsersbond ENFB. Volgens de 'bnd is afsluiting van de smalle straat de enige manier '}n de weg veilig te maken voor fietsers. „Het is een won- jpr dat er nog nooit een ongeluk is gebeurd", aldus Jaassen. 'hen aan den run is in de ogen van de fietsers- jdeueve oldenbroek bond zonder twijfel het gevaar lijkste punt van heel Alphen. Alphense afdeling van de Niet alleen door de aanwezig- vJFB heeft een uitgebreide in- heid van auto's in de straat, jntarisatie gemaakt van de maai- ook doordat het verkeer tsroutes in Alphen aan den op de Castellumstraat voorrang jn. De bond komt daarbij tot moet verlenen aan van rechts conclusie dat nog wel het komend verkeer dat uit de Juli- |n en ander te verbeteren valt. anastraat komt. Klaassen: „Dat p verschillende plekken is de werkt de chaos compleet in de jrkeerssituatie voor de fietser hand. De Castellumstraat moet iduit onveilig en onoverzich- |ijk. De fietspaden zijn dikwijls smal en verkeren vaak in Jchte staat Levensgevaarlijk JDe kruising van de Castel- Klaassen vreest dat Alphen er jhistraat met de Julianastraat de nabije toekomst nog een g Bakstenen door ruiten politiepost er aar Drie bakstenen vond de Teraarse politie vanochtend in pet kantoor aan de Aardamseweg. Daarmee waren de afgelopen pacht twee flinke ruiten ingegooid en enkele tafels vernield. Dver wie en waarom het gedaan is, tast de politie in het duistér. Elke minuut een hardrijder bekeurd flarlanperveenDe politie van het district Rijn- en Aarlanden heeft gisteren in een uur tijd 58 hardrijders bekeurd op de Nieuvvkoopsweg. Elke minuut reed wel een automobilist sneller Ban de toegestane 50 kilometer per uur. De hoogst gemeten Jnelheid bedroeg 85 kilometer per uur. De overtreders kunnen binnenkort een acceptgiro in de bus verwachten. Vijf bouwketen geplunderd m.phen aan den run» Vijf bouwketen op het industrieterrein aan Be Leidse Schouw in Alphen zijn vannacht opengebroken en peggehaald. Een Alphense aannemer, eigenaar van de bouwke- en, mist een flinke hoeveelheid gereedschappen. Een lijst met Be gestolen goederen was vanochtend nog niet voorhanden. Nieuwe plattegrond eidschenpam/stompwuk Bij de afdeling voorlichting van het eidschendamse gemeentehuis is een nieuwe kleurenplatte- rond van de gemeente te koop. De plattegrond is wat groter an het vorige exemplaar, omdat nu ook het bedrijventerrein orepark en het gebied waar de toekomstige wijk Leidschenveen :omt zijn afgebeeld. De plattegrond kost een rijksdaalder. Nieu- re inwoners krijgen de plattegrond gratis meegestuurd in het ;emeentelijk informatiepakket. Brandweerman Van Suijdam stopt ienthuizen Postcommandant P. van Suijdam van de Benthuizer irandweer neemt vrijdag officieel afscheid van de vrijwillige irandweer. Van Suijdam kwam in 1979 in dienst bij de vrijwilli- ;e brandweer. Sinds 1991 voerde hij het bevel. De Benthuizer :ommandant wordt opgevolgd door J. Bij de Vaate. De brand- veer in Benthuizen valt sinds 1 januari onder het korps Rijn- voude waarover de Hazerswoudenaar R. Fraanje de scepter waait. vaarlijk knelpunt bij krijgt. Wanneer de Swaenswijckbrug in het verlengde van de Sta tionsstraat gereed komt, rijden veel fietsers door de Station straat. „Die moeten vervolgens de Bernhardlaan oversteken omdat er maar aan één kant een fietspad ligt. Wij vrezen dat daar grote problemen ontstaan. Dat wordt een levensgevaarlijke situatie." Nog een plek waar volgens de ENFB heel wat moet verande ren, is de kruising van de Ken- nedylaan en de Oranjesingel. Klaassen: „Het fietsverkeer, moet hier een vreemde draai maken, het fietspad ligt ook te dicht langs de autoweg en is veel te smal. Wij willen aan bei de kanten van de Kennedylaan een tweerichtingsfietspad. Aan de kant van de waterzuivering installatie zou het pad flink moeten worden verlegd; zo'n tien meter opschuiven naar de andere kant van de sloot. Dan krijg je een veel logischer rou te." Een tweezijdig fietspad aan beide kanten van de Kennedy laan is volgens de fietsersbond niet overdreven. „Dit is de hoofdader van het centrum naar Ridderveld. Dagelijks rij den hier vele honderden fiet sers. In de spits is het een drin gen van jewelste. Daarbij ver keert het pad in zeer slechte staat en dat maakt het fietsen ook niet veiliger." Of de gemeente de door de fietsersbond aangedragen knel punten zal aanpakken is nog niet duidelijk. Klaassen is er vrij sceptisch over. „Op zich heb ben we goede contacten bij de gemeente. Maar ik heb zelf wel het gevoel dat er veel geld kan worden vrijgemaakt voor presti- ge-objecten, maar dat bij sim peler zaken zoals goede en veili ge fietsroutes de gemeenteraad de hand op de knip houdt." W. Klaassen: „Het is een wonder dat er nog nooit een ongeluk is gebeurd". foto ben de bruyn VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RIJN Damclub. De Hoornse Damclub HDC is morgen om 18.45 uur aan wezig in buurtcentrum Elkerlyc aan de Havixhorst 254. Voor verdere informatie: 01720-43305. Toneelstuk. In activiteitencentrum Westerhove wordt morgen het toneelstuk 't is Krimmeneel opgevoerd door de toneelgroep Kunst na Arbeid. Het stuk begint om 20.00 uur aan de Anna van Burenlaan 147 in Alphen aan den Rijn. De toegang is een rijksdaalder. Voor meer informatie: 01720-94056. Denksport. De denksportvereniging GO is morgen in buurtcentrum Elkerlyc aan de Havixhorst 254. Voor verdere informatie: 01720- 94309. Bingo. S.V. Kindervreugd aan de Hugo de Grootstraat 100 houdt morgen een bingo. De bingo begint om 20.00 uur en de zaal gaat om 19.00 uur open. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De werkgroep foto-, kaart- en prentmateriaal van het Historisch Ge nootschap Koudekerk wil in mei van dit jaar een tentoonstelling houden over 'vijftig jaar bevrijding'. Lezers worden opgeroepen om fotomateriaal en dergelijke in bruikleen af te staan voor de tentoon stelling aan de heer K. Muller, Ridderhoflaan 23,2396 CJ Koudekerk aan den Rijn, tel. 01714-12944. ZOETERWOUDE Concert. De Zoeterwoudse Mandoline Vereniging (ZMV) houdt morgen haar jaarlijkse concert onder leiding van dirigente Camp- horst-van Marsbergen. Na de pauze treedt de zanggroep Dune and Forest op. De zaal van Ons Huis, Kosterspad 3 in Zoeterwoude-Dorp gaat om 19.30 uur open en het concert begint een half uur later. De entreeprijs is 6 gulden. LEIDERDORP Klaverjastoernooi. Oranjevereniging Leiderdorp houdt morgen het jaarlijkse klaverjastoernooi om de wisselbeker van de Oranjevereni ging. Naast een prijzentafel zal ook het rad van avontuur draaien. Het toernooi wordt gehouden in het clubgebouw van drumfanfare Tamarco aan de Splinterweg 89a in Leiderdorp. Het toernooi begint om 20.00 uur en deelname kost 3,50 gulden. Lezing. Marion Schrier-Kerstan houdt morgen een lezing over het wezen en de werking van kleuren. Er wordt een kleine onkostenver goeding gevraagd. De lezing begint om 20.00 uur in het Oude Raad huis in Warmond. Opgeven bij mevrouw Schrier-Kerstan: 01711- 11964. ROELOFARENDSVEEN Postzegels. Ruilvereniging Alkemade organiseert morgen een ruil- avond in de Alkeburcht aan de Noordhoek in Roelofarendsveen. De entree is 1 gulden voor volwassenen en 0,50 gulden voor de jeugd en de zaal is open van 19.00 tot 22.00 uur. Leden hebben gratis toegang. Het eerste uur is speciaal voor de jeugd. Nieuw betaalsysteem voor winkeliers goedkoper dan pinpassen alphen aan den run ruud sep vervolg voorpagina Na een jaar proefdraaien in het Brabantse Asten, vindt directeur Michel Peekei van Primeur Card bv het tijd om zijn produkt ook in de rest van het land aan de man te brengen. De eerste stad waar het systeem serieus wordt ingevoerd is Alphen aan den Rijn. Vanaf volgende week woensdag kunnen Alphenaren in ongeveer vijftig winkels te recht met de electronische be taal- en spaarkaart. „Voor de introductie zochten we naar een stad van rond de 50.000 inwoners met een leuk centrum en redelijk wat winkels die zijn aangesloten bij de Su perunie. Zo zijn we in Alphen aan den Rijn terechtgekomen", vertelt Peekei. In Alphen moe ten de deelnemende winkeliers in tegenstelling tot de Astense collega's gewoon betalen voor de installatie van het systeem. Per betaalautomaat komt dat neer op zo'n 1200 gulden. On danks de kosten doen meteen al rond de vijftig aantal winkeliers mee. Peekei is dan ook hoopvol gestemd. „Als Alphen een suc ces wordt, is dat een mooie ba sis voor de landelijke introduc tie. De sprong voorwaarts be gint in Alphen." Wennen Om het Alphense publiek te la ten wennen aan de nieuwe be- taalpas, wordt er bij de Hoog vliet supermarkt aan de Juliana straat vanaf 1 februari een spe ciale informatiebalie ingericht. Alphenaren kunnen hier alle in formatie krijgen over het betaal systeem en kunnen ook voor een tientje een kaart kopen. Hoogvliet is een belangrijke promotor van de Primeur Card. „Wij zijn er bijzonder enthou siast over", laat Monique Hoog vliet namens de supermarktke ten weten. Het nieuwe betaalsysteem pakt voor de winkeliers veel goedkoper uit dan de traditio nele pinpassen. Dat komt door dat er in de chipkaart veel meer informatie wordt opgeslagen dan in de oude kaarten. Hier door hoeft het systeem niet voor iedere betaling contact te maken met de bank. De winkels die gebruik maken van de Pri meur Card geven de betaalge gevens 's nachts in één keer door aan de bank, waardoor enorm op telefoonkosten wordt bespaard. In eerste instantie is de kaart alleen een betaal- en spaarpas. Voor elf grote winkelketens zit er in de kaart een electronisch zegelboekje ingebakken. Daar naast kan de klant zelf negen winkels kiezen waarvoor hij via op de chipkaart voordeeltjes bij elkaar spaart. Overigens blijft de kaart ook bruikbaar bij de win kels waarvoor de klant geen punten spaart. Deelnemers aan de Primeur Card zijn naast Hoogvliet onder andere Blokker, C&A, Hema, Gamma, Zeeman en Halfords. Maar ook een plaatselijke on dernemer als fietsenhandel Be- zemer doet van het begin af aan mee met de nieuwe betaalkaart. primeur De Primeur Card die in Alphen aan den Rijn wordt geïntroduceerd. foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21