Orions voor 210 miljoen opgeknapt Hoofdinspecteur politie gedwongen overgeplaats JAZZ FESTIVAL! Werkboek om bewust met het milieu om te gaan Zwendelaar moet gijzeling uitzitten 'Valkenburg laat op ons eei onuitwisbare indruk achter Regio Supermarkten in Katwijk willen open op Koninginnedag Eerste vrouwelijke muzikant Flora Brass Stadsgehoorzaal Leiden NON-STOP SlaapkamerCentram DONDERDAG 26 JANUAR11995 974 CHEF* HENNY VAN EGMOND, 0 14, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071- De dertien Orions die op het marinevliegveld in Valken burg zijn gestationeerd worden voor 210 miljoen gulden opgeknapt. Staatssecretaris J. Gmelich Meijling (Defen sie) wil op die manier de patrouillevliegtuigen te moder niseren. De werkzaamheden beginnen in 1997 en duren, naar verwachting, zo'n vijf jaar. Waar de opknapbeurt precies plaatsheeft, is nog niet bekend. DEN HAAG/VALKENBURG De vliegtuigen zijn vanaf 1981 in dienst bij de marine. Aanvan kelijk was hun belangrijkste taak het opsporen en bestrijden van onderzeeboten in de Atlan tische oceaan. In de toekomst zullen de Orions vaker worden ingezet voor het uitvoeren van vredestaken, zoals patrouilleren voor de Kustwacht, milieu-in spectie, redding en vervoer van gewonden. Nu al patrouilleren de vliegtuigen boven de Adriati- sche Zee om het embargo op het voormalige Joegoslavië te handhaven en drugsmokkel in het Caraïbisch gebied te bestrij den. De modernisering is noodza kelijk. De apparatuur is verou derd en de verwachting is, dat de Orions vaker worden ingezet om crises te beheersen. Defen sie kondigde twee jaar geleden in een prioriteitennota de op knapbeurt al aan. De moderni sering omvat een verbeterd sys teem voor het opsporen van on derzeeboten, een verbeterde ra dar, het aanbrengen van infra- rood-detectiesystemen, een ver beterd elektronisch onder scheppingssysteem, een aan vullend wapensysteem, een da taverwerkingssysteem en een beter verbindingssysteem. De aanpassing van de vliegtuigen gebeurt zoveel mogelijk in af stemming met het verbeterpro: gramma van vliegtuigen van bondgenoten om kosten te be sparen. Het is de bedoeling dat de Orions na de opknapbeurt nog zeker tot 2015 in gebruik blijven. Overste F.S. Vleer kan nog niet zeggen of de opknapbeurt van de Orions op het vliegkamp zelf zal plaatshebben. „Een aan tal alternatieven, zoals het in schakelen van Nederlandse of buitenlandse industrie, moet nog worden onderzocht." Dat de Orions na aanpassing tot 2015 kunnen vliegen heeft geen consequenties voor het al dan niet sluiten van het vliegkamp Valkenburg. „Dat heeft niets met elkaar te maken." Defensie gaat vooralsnog niet uit van sluiting van Valkenburg. Dat zou de Nederlandse belasting betaler een miljard gulden kos ten, rekent Vleer voor. Dat geld LEIDERDORP MONICA WESSELING De politie Hollands Midden heeft een hoofdinspecteur van het district Duin- en Bollen streek-zuid, samen met de aan hem ondergeschikte brigadier, gedwongen overgeplaatst. Korps- en districtsleiding van Hollands Midden hebben geen enkel vertrouwen meer in de mannen. Ze zouden allerlei in terne regels hebben overtreden. Er wordt naar het tweetal een onderzoek ingesteld. De hoofdinspecteur werkt als rechercheur op het districtsbu reau. Tussen de korpsrecherche en de districtsrecherche (de eer ste is 'hoger') bestaan vaste werkafspraken. Volgens de korpsleiding heeft de betrokken hoofdinspecteur veel te eigen gereid gehandeld in bepaalde onderzoeken. Welke wil de poli tie niet vertellen. „Er zijn geen rampen gebeurd, het onderzoek is niet ernstig geschaad, maar de werkafspraken zijn er niet voor niets. De mannen hebben het vertrouwen verspeeld." Het interne onderzoek gaat naar verwachting vijf weken duren. De woordvoerder van het hoofdbureau in Leiderdorp noemt het uiterst onwaarschijn lijk dat het tweetal ooit n de zuidelijke bollenstreek het werk gaat. Er is tot n nog geen nieuwe werkplek het tweetal gevonden. De betrokken hoofdin teur doet er het zwijgen Zijn vakbond, de Veren van middelbare en hogere tieambtenaren, behandelt zaak voor hem. Hij wil ni< houdelijk op de kwestie inj maar betreurt het dat de naar buiten is gekomen: „1 duidelijk dat ook bij de p vervelende dingen gebe Maar of je dat nou op 5 moeten gooien vraag ik me KATWIJK PETER VAN DER HULST Dertien Orions op het marinevliegveld in Valkenburg worden voor 210 miljoen gulden opgeknapt. De supermarkten in Katwijk willen op Konin ginnedag - dit jaar zaterdag 29 april - open. De Vereniging van Grootwinkelbedrijven in Le vensmiddelen (VGL) heeft daartoe een verzoek ingediend bij de gemeenteraad van Katwijk. De VGL wil dat Katwijk gebruik maakt van de be voegdheid om Koninginnedag aan te wijzen als een dag waarop de winkels open mogen zijn. Bij de VGL zijn alle grote landelijk en regionaal opererende supermarkten aangesloten. Het verzoek van de VGL houdt verband i de beperkte openingstijden in de week volg< op Koninginnedag. Naast vrijdag 5 mei ver ook de wekelijkse koopavond. „De VGL is 1 mening dat het wegvallen van 21 opens lingsuren in een week tijd zowel voor de con ment als voor het winkelbedrijf onoverkome is", aldus de VGL in een brief aan de Katwij gemeenteraad. Nog niet bekend is of Katwijk het verzoek van de gezamenlijke supermark ingaat. is nodig om een vliegveld elders geschikt te maken voor de Ori ons. Verbindings- en onder- houdscentra moeten in Valken burg worden afgebroken en el ders worden opgebouwd. Daar naast moeten nieuwe hangars worden neergezet. Ook over de kans dat de Orions tezamen met de Duitse vliegtuigen op een plaats worden onderge bracht kan Vleer nog niet veel zeggen. „Dat is iets dat mogelijk op de lange termijn gaat spe len." Voorwaarde is dat beide landen eenzelfde soort vliegtuig foto archief gebruiken. Op dit moment is dat nog niet het geval. „Je kunt aan één vliegveld denken zodra een van de vliegtuigsoorten wordt vervangen. De Duitsers zijn daarbij eerder aan vervan gingtoe." RUNSBURG BRENDA FILIPPO De Flora Brass uit Rijnsburg heeft sinds kort de eerste vrou welijke muzikant in de armen gesloten. De brassband - het or kest naast de bekende show band Flora Band - bestaat sinds vijf jaar. „Al jaren zijn er leden die zeggen: 'Het zou best leuk zijn als onze vrouwen er ook bij kunnen'. Toen zich werkelijk een vrouw aanmeldde, hebben we het met onze leden bespro ken en iedereen was heel posi tief', zegt Jan Ravensbergen, leider van de brassband. Flora Brass is eigenlijk opge richt voor de mannen die niet De showband blijft wel meer in de showband konden vrouwvrij. Ravensbergen: „Ik of wilden meelopen. Daarnaast weet dat het allemaal niet geë- spelen er enthousiastelingen die mancipeerd klinkt, maar in de in twee korpsen muziek willen showband passen geen vrou- maken. De brassband bestaat wen. De Flora Band is op mili- momenteel uit 25 muzikanten. taire leest geschoeid. Als er een vrouw zou meelopen, breekt dat de eenheid. In de showband willen de jongens geen vrou wen." De Rijnsburger wijst erop dat de Flora Band geen uitzonder lijk beleid voert. „Ook bij K&G en andere korpsen laten ze in de showbands nog steeds geen vrouwen toe." Toegangsprijs: 37,501 SASSENHEIM BRENDA FILIPPO Met behulp van een werkboek elke maand op een rijtje zetten hoe bewust je nu eigenlijk met het milieu omgaat. Dat is de op zet van de zogeheten ecoteams die in veel gemeenten worden samengesteld. In Sassenheim gaat het initiatief uit van de werkgroep Kerk en Milieu. Op een voorlichtingsavond in het gemeentehuis formeerden vijf mensen zich dinsdagavond in een ecoteam formeerden. Voor die mensen neemt de gemeente eenmalig de kosten a 25 gulden per persoon voor haar rekening. Dit zijn de kos ten van het log- en werkboek dat de internationale instelling GAB (Global Action Plan) uit geeft. Deze organisatie is de be- Sassenheim heeft eerste ecoteam denker van de ecoteams en heeft maar één doel: mensen stimuleren om zo milieubewust te leven. Er was op de voorlichtings avond sprake van een magere opkomst: slechts dertien perso nen kwamen eën kijkje nemen. Maar volgens gemeente-ambte naar S. van de Wetering is lan delijk aangetoond dat de eerste aanzet het belangrijkst is. „De ervaring leert dat er een sneeuwbaleffect optreedt. Ove rigens waren er ook mensen uit Lisse die willen proberen eco teams in die gemeente op te richten." Voor de periode van acht maanden vormen zes tot tien personen een ecoteam. Het idee hiervoor komt van de interna tionale organisatie GAB (Global Action Plan) die de ecoteams van een log- en werkboek voor ziet. Aan de hand van het werk boek nemen zij elke maand een onderwerp onder de loep. Op het af te werken lijstje staan: minder gas, elektriciteit en wa ter gebruiken en minder auto rijden. Ook geeft het GAB tips voor een milieubewuster koop gedrag en het voorkomen van afval. De resultaten houdt elke deelnemer bij in het logboek. De laatste twee maanden zijn bedoeld voor een grondige eva luatie. Volgens mevrouw R. Breedijk van de werkgroep Kerk en Milieu is het 'een uitdaging om die ecoteams op te zetten'. „Vaak denken mensen wel aan het milieu. De verwarming een uurtje eerder lager zetten, glas en papier scheiden, boodschap pentas meenemen, maar op een gegeven moment word je een beetje blind voor andere mogelijkheden. Zelf ben ik heel nieuwsgierig naar het hoofdstuk over koopgedrag. Volgens mij is een ecoteam goed, omdat je zo veel van elkaar kunt leren: ie dereen heeft wel een andere tip." Zaterdag 28 januari 1995, 20.00-03.00 uur 71 II m Climax Jazzband (Duitsland) UUK' Jean Shy (USA) Igor Bourco's Uralsky Jazzman Rosa King (USA) Rob Agerbeek Trio I1WI1 1 Big Mama's Jazz Band Louisiana Radio Vicio Novo (Brazilië) ïftJII I7ICI/ Kin9 Lier II Blues Band t'.VI U£i-1Ll\ Co,ette Wickenhagen Band Voorverkoopadressen: VW Leiden, Stationsweg 210 te Leiden h Landelijke VW bespreekburo's h Sigarenmagazijn Fielemon, Bevrijdingsplein 1 te Leiden h Foto/Film Ton Janssen, Winkelhof 42 te Leiderdorp h Jazzcafé Th' Duke, Oude Singel 2 te Leiden K en O, Oude Vest 45 te Leiden h Jazz on Sunday, 's-Gravensandestraat 19 te Leiden h Het op Zondag, Lammenschansweg 7 te Leiden H Makelaarskantoor Zaalberg, Korevaarstraat 35 te Leiden h Slaapkamercentrum, Grachtweg 63 te Lisse DEN HAAG/KATWUK PETER VAN DER HULST De Katwijker die de fiscus voor 20 miljoen gulden oplichtte, mag door de Leidse belasting dienst tot maart in gijzeling worden gehouden. De belas tingdienst wil daarmee probe ren het geld weer in bezit te krijgen. De advocaat van de man vroeg vorige week in kort geding om beëindiging van de straf, maar kreeg van de presi dent van de Haagse rechtbank nul op het rekest. De belastingdienst zou de verwachting hebben gewekt de Katwijker vrij te laten als hij de Staat der Nederlanden een machtiging gaf om een juridi sche procudure te beginnen te gen een Zwitserse notaris en zijn companen. De man zou het geld naar de notaris hebben doorgesluisd. Omdat de fiscus ook toestemming wilde hebben om informatie in te winnen bij Zwitserse banken en vragen te stellen aan mensen met een ambtsgeheim, zou de bij de Katwijker gewekte verwachting zijn beschaamd. De poging om bij de Haagse rechtbank alsnog vrijlating te bepleiten liep giste ren spaak. Vorige week al liet de presi dent doorschemeren weinig te voelen voor beëindiging van de gijzeling. Hij zag niet in waarom naast de machtiging aan de Staat der Nederlanden er be zwaren bestaan tegen de andere eisen van de belastingdienst. De man, die eerder al een langduri ge gevangenisstraf uitzat van 4,5 jaar, verdween vorig jaar op nieuw achter de tralies. De fis cus kreeg van de rechter toe stemming om de Katwijker te gijzelen in een poging een deel van het geld te achterhalen. Een straf die maximaal een jaar mag duren. In maart moet de Katwij ker dus weer in vrijheid worden gesteld. Tussen 1986 en 1988 lichtte de Katwijker de fiscus op door BTW terug te vorderen van goe deren die hij in werkelijkheid nooit exporteerde. Na ontmas kering van de man bleek dat hij zo'n 20 miljoen gulden in bezit had gekregen. Slechts een klei ne twee miljoen heeft de fiscus tot nog toe teruggezien. De Kat wijker zegt echter niets meer te hebben. Het geld was in het verleden doorgesluisd naar de Zwitserse notaris. Die zou het geld met enkele companen hebben opgemaakt. Katwijk luidt Van Montfrans uit Katwijk neemt morgen tijdens een buitengewone raadsvergadering afscheid, van burgemeester G.W. van Montfrans-Hartman. Na af loop van deze bijeenkomst, die slechts door genodigden kan wor den bijgewoond, kan de burgerij van Katwijk de burgemeester de hand schudden. De receptie in de raadzaal van het gemeentehuis begint om 16.30 uur. Het personeel neemt vandaag al afscheid van Van Montfrans. Om die reden zijn alle gemeentelijke gebouwen na 15.00 uur voor het publiek gesloten. Burgemeester Sinke neemt na negen jaar afscheid Burgemeester C. Sinke kan weinig dieptepunten uitzijn Valkenburgse carrière bedenken. „Er zijn natuurlijk kleinigheden die lang voortslepen en daar is basketbalveldje er één van. Maar ik heb de discussie daarover niet als een dieptepunt en/aren." foto dickhogewonIno VALKENBURG BRENDA FILIPPO Als hij straks in het Zeeuwse Goedereede woont, zal burge meester C. Sinke (47) met veel genoegen terugblikken op de negen jaar die hij in het Valken burgse gemeentehuis door bracht. „Dit is een zeer open ge meenschap waar de mensen me mijn levens- en werkruimte gunden. Ik kon hier al mijn energie kwijt en dat leverde re sultaten op." Zo bestempelt hij de realisatie van het multifunctionele cen trum Rijnweide als een belang rijke impuls voor het plaatselij ke ouderenwerk. „Die combina tie van ouderenwoningen en di verse instellingen op één plek is heel belangrijk. Omdat er meer hulp en verzorging thuis moge lijk is, kunnen ouderen zolang mogelijk in Valkenburg blijven. Vroeger moesten mensen de gemeente dan vaak verlaten. En, dat was een hard gelag als ze hier hun wortels hadden." Een ander hoogtepunt is het woningbouwproject op het voormalige Hibéterrein. „Dat er in plaats van die betonwoestenij straks prachtige huizen staan, is natuurlijk geweldig." Verder is de burgervader zeer tevreden met de aanleg van de rondweg rond Valkenburg. „Toen was het dorp eindelijk verlost van het drukke verkeer in de be bouwde kom; een hele verbete ring." Dieptepunten blijkt Sinke niet te kunnen bedenken. „Er zijn natuurlijk kleinigheden die lang voortslepen en daar is het bas ketbalveldje er een van. Maar ik heb de discussie daarover niet als een dieptepunt ervaren. Op een gegeven moment is er toch een knoop doorgehakt." Dat glastuinbouwgebied Zijlhoek nog steeds niet vol is, hoeft vol gens Sinke ook 'geen zorgpunt' te zijn. „Zodra zich nieuwe cliënten aandienen, zijn we er klaar voor. Dat gebied komt au tomatisch nog wel een keer vol als de markt wat aantrekt." Over de samenwerking bin nen het college en met de ge meenteraad is Sinke zeer posi tief. „Daar past maar één woord bij: uitstekend. Als burgemees ter moet je in die samenwerking ook een vitale rol spelen, je col legiaal opstellen. Besturen doe je samen met het college en de gemeenteraad." Sinke herinnert zich nog goed hoe hij als jonge burgemeester van 37 jaar naar Valkenburg kwam. „Ik voelde me helemaal geen burgervader. Het enige wat ik wilde, was flink aanpak ken. Het leuke was dat ik heel makkelijk werd geaccepteerd. Ik ga graag met mensen om. Als je dan belangstelling toont en niet afstandelijk bent, werpt dat vanzelf zijn vruchten af. De mensen spreken me makkelijk aan." „Valkenburg is altijd een war me plek voor ons gezin geweest. Voor mijn vrouw en kinderen zal het niet meevallen om zich los te weken uit deze gemeen schap. De kinderen zijn hier op gegroeid. Ook ik voel me hier thuis, maar ik heb er toch altijd rekening mee gehouden dat ik nog eens op een andere ple recht zou komen. Maar Vall burg zal op ons allen een oi wisbare indruk achterlaten.' Omdat het Rijndorp de fc lie zo goed bevalt, is het be van Sinke om op zoek te naar een nieuwe baan doorgesproken. „Zo'n beslis moet draagvlak in het hele zin hebben. We hebben ook bewust gezocht naar gemeente waar we ons i thuis kunnen voelen." Het oog viel op de Zeen gemeente Goedereede Sinke straks burgemeestei Hiermee gaat de CDA'er t naar zijn wortels. Hij groeid in het Zeeuwse Yerseke. Ja lang was Sinke ambtenaa Yerseke, Axel en Bernisse hij in Valkenburg werd noemd. Inmiddels heeft Sinke zie een aardig beeld gevormd zijn nieuwe gemeente die drie kernen bestaat. „Goede de is een rijke en imposanti meente met als belangrijke nomische peilers visserij en risme. Stellendam heeft zeehaven en de visafslag is voor een jaarlijkse omzet tachtig miljoen gulden. D naast overnachten er jaar twee miljoen mensen en li de gemeente 45 recreatietei nen", somt Sinke op. Volj hem is zijn 'affiniteit met de serij' doorslaggevend gew voor de gemeenteraad in nieuwe woonplaats. Vader ke had een oesterkwekerij exportbedrijf en handelde nog in kreeften.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20