r zit geen muziek meer in Con Bravura i? Marktkooplui: weg uit Hoofdstraat Zes kilometergrens redelijk Ouders lopen marathon om tekort school weg te werken Wassenaars pand geheim te koop Leiden Regio Alecto moet gemeente weer om geld vragen TE KOOP 19 gebruikte Opeis Kadett Honden zorgen voor overlast Moöiblijvers. ^sintratuin JNDERDAG 26 JANUAR11995 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 muur heft Leiderdorpse vereniging op Expositie over vooroordelen nbrzitter R. Melet van de Leiderdorpse muziek- en niet altijd per auto te vervoe- )wgroep Con Bravura is er kapot van. De vereniging hij twaalf jaar geleden heeft opgericht is opgeheven. ®Jidat de club niet wilde uitwijken naar het muziekver- lipelgebouw in Leiden en ook drumband Tamarco de !lJne vereniging geen onderdak 'kon' bieden, is het lot j de showband bezegeld. ^rdorp dorith ligtvoet |Sjproblemen ontstonden om- Tliet pand van Con Bravura ei de Beukenschans niet vol- sd aan milieu-normen. De heikanten maakten daar\'oor e?el lawaai. Wethouder C. ener (CDA) heeft geprobeerd jiTamarco ertoe over te halen il| de muzikale collega's on- pak te bieden. Deze succes- Je muziekvereniging krijgt dit een nieuw onderkomen :de Splinterlaan. -kmarco voelde er echter "is voor om de ruimte te de- j Het botert namelijk niet jen beide clubs. Ook was er j andere belangrijke reden ir de vereniging om 'nee' te yen zeggen. ,,Ze hebben ge woon geen ruimte voor Con Bravura", meldt Kerner. Tamarco heeft de accommo datie zelf geheel nodig. Daar komt nog bij dat ze volgens af spraak ook de schaakvereniging moeten huisvesten. En daar wil len ze zich aan houden." Kerner heeft Con Bravura duidelijk gemaakt dat er slechts één oplossing overbleef: verhui zing naar het muziekverzamel- gebouw in Leiden. Maar de showgroep hield vast aan haar oude standpunt. „We zijn in Leiderdorp begonnen en willen daar gehuisvest blijven", zegt Melet. Bovendien staat het ge bouw op het Leidse industrie terrein De Waard te ver van de bushalte vandaan. „We kunnen onze instrumenten nu eenmaal Omdat Con Bravura het Leid se alternatief afwees, weigert Leiderdorp de vereniging subsi die te geven. Door de huisves tingsproblemen liepen ook de laatste leden weg. „De laatste maanden zat er al geen muziek meer in de vereniging", zegt Melet. Voor het bestuur een re den om de club dan maar op te heffen. Verbitterd De voorzitter is verbitterd over de gang van zaken. ,,lk heb de vereniging twaalf jaar geleden opgericht en ik breek hem nu weer af", constateert hij. Hij is vooral teleurgesteld in de ge meente die te weinig voor de muziek- en showgroep zou hebben gedaan. „Als burge meester Bruggeman nog had geleefd, was dit niet gebeurd. Hij was erelid van onze vereni ging en zou voor ons bestaan geknokt hebben", klinkt het ontgoocheld. Het argument dat Tamarco te weinig ruimte zou hebben om L- Vooroordelen, vreemdelingen en zondebokken. Op speelse wijze leren de bezoekers van de tentoonstelling 'Vreemd is anders heel gewoon' in de Dwarswateringschool in Leiderdorp meer over de achtergrond van die verschijnselen. De expositie, die is bedoeld voor kinderen van tien tot dertien jaar, is georganiseerd door de stichting Verzetsherdenking Leiderdorp en de gemeen te. De boodschap die de stichting wil overbrengen is het gevaar van racisme voor de samenleving. Aanleiding voor het initiatief is het feit dat het dit jaar vijftig jaar geleden is dat de Tweede Wereldoorlog eindigde. Alle Leiderdorpse basisscholen hebben al te kennen gegeven de tentoonstelling, die duurt van 30 janua ri tot en met 17 februari, te bezoeken. Het pand van Con Bravura aan de Beukenschans in Leiderdorp. Con Bravura te huisvesten, werking noemt hij spijtig. „We vindt hij niet sterk. „Als de ge- hadden met hen in overleg wil- meente ons erbij had willen len treden, maar ze wilden hebben, hadden ze best voor- niet." zieningen kunnen treffen om Wat er gaat gebeuren met het ons daar ook onderdak te ge- oude gebouw van Con Bravura ven." Het uitblijven van samen- aan de Beukenschans is nog on- FOTO HIELCO KUIPERS bekend. Zowel Kerner als Melet willen nog niets over de onder handelingen en de nieuwe be stemming kwijt. fier gewonden bij kop-staartbotsing 'erdorpBij een kop-staartbotsing op de Willem de Zwijger- in ter hoogte van de Engelendaal in Leiderdorp zijn gistermid- |g vier gewonden gevallen. Het ongeluk gebeurde omstreeks lf twee. Een 73-jarige man uit Katwijk aan den Rijn reed met auto tegen de achterzijde van de stilstaande auto van een •jarige inwoonster van Leiden. Hierdoor werd zij weer tegen (ar voorligger, een eveneens 44-jarige Leidse, gedrukt. De drie jstuurders en een 72-jarige inzittende van de auto uit Katwijk den Rijn klaagden over borst- en nekklachten en werden 'lergebracht naar het St. Elrsabethziekenhuis. lieraden en telefoon gestolen *Iissenaar Uit een woning aan de Bellesteijnlaan in Wassenaar _in gisteren tussen half een en zeven uur sieraden, een horloge j een telefoon gestolen. Om binnen te komen werd de deur "iengebroken. Ook een woning aan de Buurtweg werd gisteren Klor een inbreker bezocht. Er wordt niets vermist. De inbreker ram binnen via het toiletraampje. 'oetganger gewond (issenaar Een 29-jarige vrouw uit Den Haag is gisteravond hd half zeven in Wassenaar gewond geraakt bij een botsing et een 45-jarige fietser uit Warmond. De vrouw rende over de butlaan naar de bushalte aan de Rijksstraatweg. Toen ze het ltspad overstak, had ze te laat in de gaten dat er een fietser aan 'eiling Wassenaar over voorlichting Assenaar Onderzoeksbureau Interfoon houdt deze en volgen- week een telefonische enquête onder vijfhonderd inwoners in Wassenaar. Aan hen worden vragen gesteld over de infor- btie die de gemeente verspreidt. Het onderzoek wordt gehou- in in opdracht van de gemeente. De vragen van het onder- leksbureau gaan ondermeer over de wekelijkse gemeentepagi- j i in een huis-aan-huis-blad en de jaarlijks verschijnende 'be- otingskrant'. Meerderheid kiest voor plek tussen Santhorst en Winkelhof leiderdorp» judy nihof Vrijwel alle marktkooplieden willen dat de markt op de Hoofdstraat in zijn geheel wordt verplaatst naar een plek tussen de winkelcentra Santhorst en Winkelhof. In de Hoofdstraat zou eventueel wel een mini- markt op vrijdag- of zaterdag ochtend gehouden kunnen worden. Dat blijkt uit een pei ling die de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel en kele dagen geleden hield onder de 26 kooplieden die nu op donderdag op de Hoofdstraat staan. Slechts drie van hen (handelaren in beenmode, nachtkleding en snoepgoed) ga ven volgens de vereniging de voorkeur aan handhaving van de markt in het oude dorp. Geen van allen voelt iets voor het idee van het college van B en W om twee markten op één dag te houden. „Wij willen er bij u nogmaals op aandringen om, in het be lang van de marktkooplieden, de consument en de gemeente Leiderdorp, uw uiterste best te doen om zo spoedig mogelijk de centrummarkt te situeren in de nabijheid van winkelcen trum Santhorst", schrijft voor zitter C. Verplancke van de ver eniging in een brief aan het Lei derdorpse college. „Het zou wel eens de laatste kans kunnen zijn voor handha ving van een florerende markt in uw gemeente," waarschuwt Verplancke, die erop wijst dat het idee voor verplaatsing van de markt in de loop der jaren steeds meer gehoor heeft ge vonden. Drie jaar geleden waren er nog zes kooplieden die in het oude dorp wilden blijven. De Leiderdorpse hockeyvereni- ging Alecto heeft voor de vierde keer in korte tijd bij de gemeen te moeten aankloppen voor geld. Voor het verbeteren van de verlichting rond het tweede kunstgrasveld blijkt nog eens een bedrag van 26.000 gulden nodig te zijn. De gemeente heeft hiervoor eerder 45.000 gulden beschikbaar gesteld. Onlangs bleek echter dat er ook maatregelen moeten wor den genomen om te zorgen dat er voldoende elektriciteit is om de lampen te laten branden. De commissie voor welzijn heeft deze week besloten om het ex tra bedrag te geven omdat Alec to anders in grote problemen komt. Bij gebrek aan goede ver lichting kunnen de competitie wedstrijden namelijk niet altijd worden uitgespeeld. Vorig jaar klopte Alecto ook al bij de gemeente aan voor verbe tering van de riolering, keuken en verwarming. Om te voorko men dat sportclubs in noodsitu aties terechtkomen en de ge meente voor verrassingen komt te staan, is het volgens Kerner nodig dat precies duidelijk wordt gemaakt wat de noden van de verschillende Leider dorpse clubs zijn. De sportnota van de gemeente, die rond de zomer verschijnt, moet ant woord geven op de vraag of er wellicht een andere regeling voor onderhoud aan accommo daties moet komen. met uitgebreide zékerheid U bent van harte welkom 0^0] Het Motorhuis i Katwijk Ambachtsweg 1, Katwijk Telefoon 01718-23200 Donderdag koopavond Raad van State over onkostenvergoeding leerlingenvervoer: voorschoten De gemeente Voorschoten hoeft geen onkostenvergoeding te be talen voor het vervoer van leer lingen als de basisschool - waar zij les krijgen - op minder dan zes kilometer van hun huis ligt. De Raad van State heeft dat be slist naar aanleiding van bezwa ren van twee Voorschotense ou ders. De Voorschotenaren waren naar de raad gestapt omdat zij volgens de gemeente met in gang van het schooljaar 1992/1993 geen aanspraak meer konden maken op de on- kostenregeling. Hun kinderen zitten op Islamitische basis school in Leiden, een school die op minder dan zes kilometer af stand van hun huis ligt. De gemeente Voorschoten wijzigde haar Verordening Leer lingenvervoer in juli 1992. Ge lijktijdig kregen de twee be zwaarmakers te horen dat zij geen aanspraak meer konden maken op de onkostenvergoe ding die ze het jaar daarvoor nog wel hadden genoten. De zes kilometergrens in de herzie ne verordening bleek de 'boos doener'. Volgens de Raad van State is die grens een redelijke. „Gezien de jurisprudentie kan de vrijheid van de ouders om voor hun kinderen een openba re, dan wel bijzondere school te kiezen, eerst bij een reisafstand van meer dan zes kilometer we zenlijk onder druk komen te staan van financiële hindernis sen", aldus de Raad van State. Bazin moet van gemeente maatregelen treffen oegstgeest loman leefmans Twaalf bewoners uit de omgeving van de Cor- nelis Dopperlaan hebben in een brief aan de ge meente geklaagd over de stank en lawaai van honden. De klaagzang betreft een bewoonster uit deze straat in Haaswijk, die in haar woning tien honden en acht katten heeft die voor over last zorgen. „Ik wil mezelf niet goedpraten. Er is inderdaad één geval geweest van een hoop la waai. Maar ik probeer dat op allerlei manieren tegen te gaan", verdedigt de eigenares van de dieren zich. De vrouw woont reeds negen jaar in een hoekwoning aan de Dopperlaan. Daar hield ze eerst een paar katten om later ook een stel kleine honden in huis te halen. „Achter mijn huis heb ik een plaatsje voor de dieren waarvoor ik een speciale afscheiding heb gemaakt en ik laat ze zelden alleen. Daardoor waren er ook nooit klachten", aldus de dierenliefhebster. Een onbewaakt ogenblik afgelopen zomer bracht daar verandering in. Op een warme dag toen al le buren in hun tuintjes verkoeling zochten, blaften de hondjes onophoudelijk. Toen de al leenstaande bazin thuiskwam, bleek zelfs de po litie te zijn ingeschakeld. „Daar zat ik toen erg mee in m'n maag. Ik heb vervolgens hokken la ten maken waardoor zo'n situatie hopelijk niet meer voorkomt en de honden zich een stuk rus tiger houden", zegt de bewoonster. Voor enkele buren was na dat voorval de maat echter vol. Ze haalden handtekeningen op en stuurden een lijst met klachten naar de ge meente. „Dat iemand boos is geworden, kan ik me goed voorstellen. Maar dit is een nare bena dering. Men had ook even langs kunnen komen of even kunnen bellen om te zien wat we er aan kunnen doen. Nu heb ik weer een brief van de gemeente gekregen waarin kortweg staat ik maar vier honden mag houden. Ik zie nu geen andere oplossing dan naar een groter huis uit te kijken." Voor Gevers Deynootschool in Voorschoten senaar erna straatsma Maarheeze staat, na vijftig jaar het onderkomen van de geheimne dienst te zijn geweest, leeg en te koop, FOTO HENK BOUWMAN voormalige kantoorpand de Inlichtingendienst Bui and staat te koop. Na bijna ig jaar is de dienst, die was uisvest in Villa Maarheeze, on eheven. Het 'vreselijk gehei- gebouw aan de Rijksstraat- 331 wordt 23 maart bij opbod ocht. Alle zaken die kunnen vijzen naar de vroegere ge- ikers zijn overigens uit het d verwijderd. Villa Maarheeze is gebouwd in 1915. Het in rode baksteen opgetrokken landhuis is direct na de Tweede Wereldoorlog 'bezet door een inlichtingen- en veiligheidsdienst', zegt een woordvoerder van de Rijksvoor lichtingsdienst. De Inlichtingendienst Buiten land zat tot 1 januari 1994 in de Wassenaarse villa, die beschikt over 1200 vierkante meter on dergrondse kluizen. Medewer kers van de zeer geheime inter nationale veiligheidsdienst Gla- dio maakten eveneens van de villa gebruik. De Inlichtingen dienst Buitenland is op 1 janua ri 1994 opgeheven. Gladio is in 1991 opgedoekt. Het bestaan van de naar de Italiaanse tegenvoeter genoem de geheime dienst Gladio, ofwel Inlichtingen en Operatien, was lange tijd onbekend. Na onthul lingen over Gladio in Italië heeft premier Lubbers de Tweede Ka mer in 1990 moeten vertellen dat ook Nederland een dergelijk geheim netwerk kent. De dienst is op Amerikaans initiatief op gericht in alle Westeuropese landen om een eventuele Russi sche bezetting te saboteren. Het netwerk is opgeheven omdat de internationale verhoudingen, door het verdwijnen van het communisme, zijn gewijzigd. De Nederlandse Gladio is de laatste jaren diverse malen in opspraak geweest. Ex-agenten vertelden de pers dat ze jaren lang een zwart uitbetaald inko men genoten. Vorig jaar okto ber eisten leden van de Tweede Kamer opheldering over moge lijke criminele activiteiten van Inlichtingen en Operatien. Agenten zouden onder meer springstof hebben verkocht aan de IRA en de ETA. Een anonie me Gladio-leider zei tegen het Rotterdams Dagblad dat de po litieke en economische afdelin gen van Inlichtingen en Opera tien nog steeds zouden bestaan. voorschoten joost panhuysen Bloed, zweet en trainen, veel trainen. De ouders die dit jaar voor de Gevers Deynootschool deelnemen aan de marathon van Rotterdam weten er alles van. De inspanningen zijn niet voor niets, want de opbrengst van de sponsorloop komt bijna geheel ten goede aan de basis school waar hun kinderen les krijgen. Acht ouders tussen de 33 en 45 jaar zullen op 23 april de route van 42 kilometer en 195 meter rennen. „Je weet het natuurlijk nooit, maar ik denk dat we het alle acht zullen redden", verwacht initiatiefneemster Gonneke Dubbeling. Als fysiotherapeute ziet ze er streng op toe dat niet van de trainingsschema's wordt afgeweken. Nu al loopt ze tien tot vijftien uur per week. Dub beling: „We zijn er heel serieus mee bezig, maar het blijft leuk." Op 19 februari draven de ou ders (voornamelijk vaders) voor het oog van de lokale televisie camera's door het dorp. Op het schoolplein zullen leerlingen dan quasi-onopvallend wat bor den met reclame voor midden standers omhoog houden. Maar op de kleding zal geen spatje re clame te zien zijn. Dubbeling: „Je loopt toch het liefst in je ei gen trainingspak." Sponsors worden verder vooral in de ei gen familie- en kennissenkring gezocht. Ze kunnen naar keuze vijf of tien gulden betalen. De sponsorloop is een nieuwe ma nier om geld in te zamelen voor de Gevers Deynootschool. In 1992 kreeg het gebouw aan de Schoolstraat een grondige op knapbeurt, waarbij de beneden verdieping helemaal werd her bouwd. De toen nog slechts honderd leerlingen tellende school droeg een ton bij aan de kosten. Momenteel is er nog een tekort van 28.000 gulden. De helft van de opbrengsten van de sponsorloop dienen om dit tekort verder terug te bren gen. De rest is bestemd voor een extraatje voor de leerlingen, bijvoorbeeld een excursie. Tegenvaller Een recente financiële tegenval ler heeft ook een rol gespeeld bij het organiseren van de sponsor loop. In januari werd een subsi- die-aanvraag van de Gevers Deynootschool door het minis terie van onderwijs afgewezen. Reden: de door de school be kostigde uitbouw had vijftig vierkante meter groter moeten zijn, gezien het nieuwe aantal van 165 leerlingen. Directrice T. Koster-Van der Linden ontkent dat de school te krap is. „Zelfs met zes lesgroepen is er duide lijk ruimte genoeg." Het school bestuur is tegen de beslissing in beroep gegaan. De sponsorloop en een in mei te houden veiling en fancy-fair kunnen de school wat financiële armslag bieden als zij toch aan het langste eind trekt. Volgende maand doen de ouders mee aan de Leidse Zijlloop. Zo'n halve marathon is een aardige oefe ning voor Rotterdam. Een eeuwig fraai boeket van maar liefst tien zijden tulpen. Echt iets voor uw lievelings- Kies zelf uw kleur. Per stuk 0,95 10 stuks voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518. tel. 071-763748 HET GROENE WARENHUIS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19