Steun voor ex-pater Fox Kerk Samenleving 'Geen kerkelijk snoepwinkeltje' DONDERDAG 26 JANUAR11995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 HET WEER BUITENLAND KORT Bisdom Salzburg Het kapittel van het bisdom Salzburg is geschokt' door de benoeming van de be houdende pater Andreas Laun (52) tot hulpbisschop. De samenwerking in het bis dom zal 'zeer moeilijk' wor den, aldus het kapittel, dat via de media over de aanstel ling is geïnformeerd. Dit ad viesorgaan van de bisschop zegt begrip te hebben voor het feit dat 'veel gelovigen geschokt zijn door deze be noeming'. Laun, lid van de orde der Oblaten van Fran- ciscus van Sales, is docent aan de priesteropleiding van zijn orde en priester in een parochie bij Wenen. Vorig jaar keerde hij zich tegen het pleidooi van drie Duitse bis schoppen die meer ruimte vroegen voor hertrouwde ge scheiden rooms-katholieken. Volgens Laun brachten zij daarmee de eenheid van de kerk in gevaar. Protesten Het is de tweede maal in zes jaar dat in Salzburg een bis schopsbenoeming tot protes ten leidt. In januari 1989 werd de zeer conservatieve deken Georg Eder tot bis schop van Salzburg be noemd als opvolger van de gematigde mgr. Karl Berg. Eder had begrip voor de op vattingen van de uiterst reac tionaire Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre. die later door de paus is geëxcommu niceerd. De reeks omstreden bisschopsbenoemingen in Oostenrijk begon in 1986 toen Johannes Paulus II de als conservatief bekend staande priesters Hans Her mann Groër en Kurt Krenn tot respectievelijk aartsbis schop en hulpbisschop van Wenen benoemde. In 1989 - vier dagen na de aanwijzing van Eder in Salzburg - werd dr. Klaus Küng, leider van Opus Dei in Oostenrijk, tot bisschop van Feldkirch be noemd. In 1991 werd Krenn bevorderd tot bisschop van Sankt Pölten. W aco-slachtoffers Overlevenden van de bestor ming door FBI-agenten in 1991 van een sekte-onderko men in het Amerikaanse Waco willen president Clin ton en de FBI voor het ge recht dagen. Drie sekteleden die de ramp overleefden en zestig familieleden van slachtoffers eisen in totaal ruim 500 miljoen gulden schadevergoeding. Dit zei advocaat Kirk Lyons gisteren in Manchester (Engeland), waar de rechtszaak aan hangig is gemaakt. Hij on derzoekt de omstandigheden waaronder 23 Britten in Waco de dood vonden. Belevingsmiddag in Rotterdam Enkele volgelingen van de Amerikaanse ex-pater Mat thew Fox gaan proberen in Nederland diens 'scheppings- spiritualiteit' ingang te doen vinden. Zij richten zondag, tijdens een 'belevingsmiddag' in Rotterdam, de vereni ging Vrienden van Creation Spirituality op. ROTTERDAM ANP Het initiatief komt voort uit een vrij zeldzame samenwerking tussen een spiritueel centrum, Het Davidhuis in de wijk Kralin- gén, en een katholieke parochie, Het Steiger in de Rotterdamse binnenstad. Sinds een jaar houdt een gezamenlijke werk groep zich bezig met de bestu dering van oude en nieuwe vor men van spiritualiteit. Zowel het New-Agecentrum als de kerk laat zich daarbij in spireren door Matthew Fox, de dominicaner pater die in 1993 uit zijn orde werd gezet. Hoewel zijn oversten destijds anders be weerden, weet de 54-jarige Fox zeker dat zijn omstreden opvat tingen de aanleiding voor de uitstoting vormden. Fox probeert de christelijke mystiek te verzoenen met oos terse vormen van spiritualiteit. Hij is sterk beïnvloed door de middeleeuwse mystici Meester Eckhart, ook dominicaan, en Hildegard van Bingen. De kerk zou op grond van haar mystieke traditie moeten beschikken over rituelen om de dankbaarheid en droefheid over de natuur te ui ten, vindt Fox. VOORSCHOTEN Thema-avonden in Het Kruispunt der normen- en waardepatroon. Op 9 februari spreekt dr. M.T. Hilhorst, docent aan de Eras- musuniversiteit, over de 'ont- wikkkeling van normen en waarden vanuit de christelijke kerken'. De reeks wordt op don derdag 23 februari afgesloten door dr. H. Klifman uit Voor schoten met een lezing over 'le ven met normen en waarden in deze tijd'. Klifman is werkzaam bij de Besturenbond voor Pro testants Christelijke Scholen. De thema-avonden, die gratis toegankelijk zijn, worden ge houden in Het Kruispunt, Schoolstraat 2 in Voorschoten en beginnen steeds om 20.00 uur. De werkgroep 'Missionaire ge meente' in Voorschoten organi seert - verdeeld over drie don derdagavonden - thema-avon den over normen en waarden. Het onderwerp wordt door een inleider van verschillende kan ten belicht, waarna een discus sie met de toehoorders volgt. De eerste bijeenkomst wordt vanavond gehouden, met als gastspreker dominee B. ter Haar uit Rotterdam. Hij houdt een inleiding over 'normen en waar den in een pluriforme samenle ving'. Ter Haar is in de binnen stad van Rotterdam nauw be trokken bij mensen met een an BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Wiermgen: mevr. K I. Hagg, kandidaat te Hippolytushoef, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: mevr.K.I. Hagg, kandidaat te Hippolytushoef. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Hardinxveld-Giessen- dam: H.J. Zuidhof te Markenesse en Zwartsluis. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Rotterdam-Zuid-IJssel- monde: J.L. Beuving, kandidaat te Kampen; te Spakenburg-Zuid: C. van den Berg te Amersfoort-Oost; te Baf- lo-Warffum i.c.m. Pieterburen: R. Kelder, kandidaat te Wezep. Aangenomen: naar Anna Paulowna (tevens voor 1/3 evangelisatiewerk): P. van den Berg. kandidaat te Kam pen. die bedankte voor Barendrecht. Concert 'Cappella pro Cantibus' VOORSCHOTEN Het koor 'Cappella pro Canti bus' uit Oegstgeest geeft mor genavond (27 januari) een con cert in de Voorschotense Dorps kerk. Het koor staat onder lei ding van dirigent Theo Tobé, die tussen de koorwerken door de beide orgels van de kerk be speelt. De organisatie van het con cert, dat begint om 20.15 uur, is in handen van de commissie 'Open Kerk'. De toegangsprijs bedraagt 10.00 gulden, kinderen en houders van een cjp betalen vijf gulden. DE ROEPING Hij is een echte dorpsdominee. J.B. Kamp (11 juli 1947) woonde vanaf zijn vroegste jeugd op de Veluwe en heeft zich altijd het meest thuis gevoeld in de vrije natuur. Noodge dwongen ruilde hij het groen voor 'een paar jaar rijtjeshuis' tijdens zijn studie theologie in Utrecht, maar daarna verhuisde hij weer naar het rustige Elspeet. Voor hij het domi neesambt zou aanvaarden moest hij echter eerst zijn wilde haren kwijt. Tot zijn tweeën veertigste jaar bleef Kamp godsdienstleraar op middelbare scholen en de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat in Wezep en Zwolle. Pas in 1989 aanvaardde hij zijn eerste stand plaats als dominee: Vollenhove, onder de rook van Kampen. Sinds negen maanden is Kamp hervormd predikant in Valkenburg, een klei ne gemeente die hem goed bevalt. ,Ik had niet veel zin om meteen na mijn afstuderen dominee te worden. Daar moet je toch een zekere inner lijke rijpheid voor hebben, ge zien de last die het ambt op je legt. Er zijn verschillende be langengroepen in de kerk en allemaal willen ze de dominee voor hun standpunt winnen. Daar moet je dan tussendoor weten te laveren. Je krijgt ook te maken met mensen die in een enorme crisis zijn geraakt en van een gesprek met de dominee veel heil verwachten. Op zo'n moment moet je ge noeg zelfvertrouwen hebben om die hulp te kunnen bie den. Bovendien moet je zeven dagen per week, vierentwintig uur per dag beschikbaar zijn en leef je in een glazen huis. Toen ik net klaar was met mijn studie had ik een bepaal de vrijheidsdrang in me. Ik had tijd nodig om mezelf te ontwikkelen en was nog niet in staat me, als een herder voor zijn schapen, voor een gemeente volledig op te offe ren. Toen ik 42 werd, had ik het gevoel dat God tegen me zei: Die plek is voor jou. De ge meente Vollenhove dus. Het was geen kerkelijk snoepwin keltje. Ze hadden er lang geen dominee gehad en dus waren er veel zaken blijven liggen of niet georganiseerd. De ge meente was vrij groot, zo'n drieduizend mensen. Daarbij kwam dat de zieken vaak in de ziekenhuizen in Meppel of Zwolle lagen, zodat ik vijftig tot zeventig kilometer moest afleggen om ze te bezoeken. Vollenhove had ook een groot bejaardenhuis en de conse quentie daarvan was dat er dus ook veel begrafenissen waren. Dit kostte allemaal erg veel tijd en moeite, het was hard werken. Toch had ik het in Vollenhove naar mijn zin. Maar na vier jaar wilde ik ech ter ergens anders opnieuw be ginnen, een nieuwe uitdaging aangaan. Valkenburg bevalt ons goed. Vooral mijn vrouw vindt het hier heerlijk: lekker in een dorp met de natuur om ons heen terwijl je met een kwar tier fietsen al in de stad bent. Valkenburg is lekker dorps, er is hier nog een bepaalde soci ale controle. Dat bedoel ik po sitief: men heeft nog aandacht voor elkaar. Om die reden zou ik niet dominee in Leiden wil len zijn. Dat is me veel te groot. De Valkenburgers hebben wel de mentaliteit van het westen, ze zijn drukker en ge jaagder dan Veluwenaren. Zo korten ze bijvoorbeeld alle na men af. Iemand die in het oosten Anneke heet, wordt hier An genoemd. Ik heb ook de indruk dat de mensen in het oosten veel ouder worden. In Vollenhove had ik regelma tig een begrafenis van iemand die over de honderd was ge worden. Preken vind ik fantastisch. Dat zal wel de leraar in me zijn. Ik vind het gewoon heel leuk om de Schrift uit te leg gen. Maar er moet tijdens het preken wel interactie met de gemeente op gang komen. Dat lukt niet altijd even goed. Soms hoor ik mezelf preken en dat is vreselijk. Maar als het goed is ben ik zo gecon centreerd dat de woorden er vanzelf uit komen. Dan voel ik me al prekende boven de woorden uitstijgen en dan weet ik: het is de Geest zelf die zich ermee bemoeit." CARINE DAMEN 1 N K L I A N E K 2 K A M R W A E I 3 K N R E D T A G 4 M A E S K L E R 5 C O R E O D F O 6 T S L D O A O T 7 P T R A H A 'j G 8 S T E O R L Z A 9 O B I O Z U O N 10 s D L E u E I P 11 G R T A A Z I F 12 E N O T O A R S 13 G L R S A A H N 14 A N >j K I E R S OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1toon; 2. klusje; 3. Grieks ei land; 4. mombakkes; 5. geloofs belijdenis; 6. smal stilstaand wa ter; 7. Europese hoofdstad; 8. omslagdoek; 9. wild rund; 10. deel v.e. bruidstoilet; 11adellij ke titel; 12. Europese taal; 13. koren; 14. wijnmaat. KRUISWOORDRAADSEL sladas te-h-p-al race-esla a-afrit-a kanteloep -lten- spartelen t-tilde-e amen-enig me-g-l-de pilton DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck MEN/eeR. DE" RECHTER.'. MUM CUië/dT &ESFT TOE DAT HU HENNEP KWEEKTE eKJ OOK DAT HU 'IM X'M CE/K/TJE OV/ER De CARPOOL-STROOK RE5T>. èw cwr HU De BEOASTIMG OXJTDOOK. BCHTHR. ER iste KJ BeuAKi&R-uKe vyeR.2- AOHTE KJ pe OMSTA KuD'uS - HeiP EkJ DAT is HU PRoBEERPe iKJ KJEDBRuAMpse SAMEKjUEViNG Te iKJlXOREREN Eentonig verhaal Geheel West- en Midden-Europa blijft nog geruime tijd in de trek- baan liggen van actieve oceaande pressies. In veel landen wordt ja nuari 1995 één van de natste louwmaanden van deze eeuw. Vooral het zuidelijk deel van de Be nelux, Frankrijk en Duitsland kreeg in de afgelopen 24 uur weer erg veel regenwater over zich uitge stort. Grote boosdoener was het po laire front, dat langdurig boven hetzelfde gebied te vinden was. Grote verschillen in temperatuur aan weerszijden van het front: Pa rijs meldde 14 graden, terwijl bo ven Midden-Engeland sneeuw in overvloed viel bij 0 graden. Ook boven ons land werden de te genstellingen in de loop van gister avond en vannacht groot. In het doorweekte Limburg werd het in de loop van de nacht circa 12 graden, terwijl Groningen slechts 3 graden noteerde. Vanmiddag trekt de neerslagzone langzaam naar het oosten wegen noordenwinden smeren de koude lucht over het he le land uit. Daarbij klaart het op, maar weldra k9men er een paar gu re buien met regen, hagel en nat! sneeuw vanaf de Noordzee opzet ten met flinke windstoten. Van nacht kan het in de heldere, pol* re lucht plaatselijk een graadje vriezen-, vooral landinwaarts is j gladheid mogelijk door opvriezin^ of neerslag van een winterse bui. Een rug van hogedruk doet de buiigheid afnemen en morgen overdag blijft het op veel plaatseL droog met zon en maxima van cir 5 graden. Het wordt een eentonif verhaal, maar tijdens het weekeri de botsen koude en zachte lucht opnieuw boven onze omgeving, i1 Vrijdagnacht passeert een front, j dat de koude lucht verjaagd metl regen, mogelijk eerst nog sneeuif In een krachtige westelijke stro ming worden snel nieuwe regensff ringen onze kant op gestuurd. Vooral zaterdag staat er een harq of stormachtige westenwind bij 5t tot 8 graden. Later in het weekeife de probeert koudere lucht uit hef noordwesten wederom terrein te winnen. We schakelen dan wel over naar een meer 'open' weert) met opklaringen en winterse buii HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Bewolkt en vooral langs de kust veel sneeuwbuien, in het zuiden ook met regen. Morgen in het oosten en kele opklaringen. Middag- temperatuur van rond het vriespunt in het zuiden westen tot -12 graden in het uiterste noorden. Zweden: In het midden en zuiden van Zweden opklaringen en mogelijk een enkele sneeuwbui. Naar het noor den toe meer bewolking en af en toe sneeuw. Mid- dagtemperatuur variérend van enkele graden onder 0 m het zuiden tot circa -11 in het noorden. Denemarken: Vandaag in het noorden eerst nog opklaringen maar verder bewolkt en vooral in het zuiden af en toe regen of natte sneeuw. Morgen opklaringen afge wisseld door enkele buien. Temperatuur rond 0. morgen enkele graden hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in het zuidoosten eerst nog re gen; verder wisselend bewolkt en vooral in het noorden enkele winterse buien. Morgen opnieuw bewolkt en van het zuidwesten uit flink wat regen. België en Luxemburg: Vandaag veel bewolking en perioden met regen. Morgen eerst enkele opkla ringen, later opnieuw regen, in de Ar dennen misschien voorafgegaan door sneeuw. Middagtemperatuur vandaag rond 8 graden, morgen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en flink wat regen, morgen in de Jura en Vogezen wellicht voorafge gaan door sneeuw. Vandaag in het uiter ste westen, en morgen in het oosten, ook kans op enkele opklaringen. Langs de kust-nu en dan veel wind. Middag- temperatuur vandaag rond 11 graden, morgen op veel plaatsen aanzienlijk la ger. Spanje: Vandaag in het westen buien, naar het oosten toe uitbreidend. In de Sierra Ne vada boven de 2000 meter overgaand in sneeuw. In de loop van de dag van het westen uit droog. Morgen droog en en kele opklaringen. Middagtemperatuur rond 14 graden, aan de Costa's rond 18 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur circa 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag bewolkt, maar van het westen uit ook een enkele opklaring. Vooral in het oosten een enkele bui. Morgen ge-' leidelijk meer opklaringen en droog. Middagtemperatuur rond 15 graden in de laaggelegen gebieden. In de Franse Alpen ligt de temperatuur op 2000 me ter rond -6 graden, evenals in de Pyre neeën. Italië: Vooral in het zuiden droog en perioden met zon. Elders meer bewolking en langs de westkust kans op een bui, mor gen in het noorden boven de 1500 me ter kans op sneeuw. Maxima van plaat-, selijk 5 graden in het noorden tot rond 16 ten zuiden van Rome. Duitsland: Vandaag eerst veel bewolking en op de meeste plaatsen veel regen, in het uiter ste noorden misschien sneeuw. Daarna van het noordwesten uit opklaringen, maar ook enkele winterse buien. Mid dagtemperatuur vandaag van 2 graden in Mecklenburg-Vorpommern tot rond 11 in het zuidwesten. Temperatuur op 1000 meter in het Middelgebergte tij delijk dalend .tot -4 graden morgen; op 1500 meter in de Zuidduitse Alpen loopt het kwik dan terug tot -2. Zwitserland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, boven de 1800 sneeuw. Morgen klaart het plaatselijk iets op. De temperatuur op 2000 meter daalt tijdelijk tot -3 gra den. Maxima in.de dalen eerst rond 10 graden, morgen iets lager. Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met regen, vanaf 1800 meter sneeuw. Morgen daalt de sneeuwgrens tijdelijk naar 1200 meter en misschien klaart het in het westen op. Temperatuur op 2000 meter eerst nog +1 graad, morgen tijde lijk rond -4. Vandaag bewolkt weer met regen of in hét noorden, natte sneeuw. Morgen van het noordwesten uit opklaringen met en kele winterse buien. Middagtempera tuur in de laagvlakten van rond het vriespunt in het noorden tot 10 in het zuiden. Morgen aanmerkelijk kouder. WEERRAPPORTEN VRIJDAG 27 JANUARI 1995 Zon-en maanstanden Zon op 08.28 Zon onder 1] Maan op 05.06 Maan onder 1; Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.48 Laag water 06.55 19.36 Weerrapporten 25 januari 19 ui Rotterdam regen Twente regen Vlissingen regen Maastricht regen Athene licht bew. Barcelona licht bew. Berlijn zwaar bew Boedapest regen Bordeaux onbew. Brussel zwaar bew Frankfurt regen Genève regenbui/ Helsinki zwaar bew. Innsbruck regen Istanbul onbew Klagenfurt licht bew. Kopenhagen licht bew. Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta licht bew. onbew. licht bew. Split zwaar bew. Stockholm zwaar bew Warschau regenbui Wenen regen Zürich regen Bangkok licht bew. 8uenos Aires onbew./ Casablanca licht bew. Johannesburg onweer Los Angeles regen New Orleans zwaar bew New York zwaar bew.. TelAviv half bew Tokyo onbew Toronto sneeuw Tunis onbew Vancouver half bew windst 33 28 COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B.M Essenberg, G P Arnold (adj), J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw. tel dag. 9 30- 11 30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071-323508 Fam berichten 071-323508 Redactie 071 -321921

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18