Leiden Geen argumenten op stembiljet referendum W' erving kandidaten vondwinkels begint Bezwaren tegen komst bouwcentrum blijven Kroegentocht weer te vroeg afgelopen lerste Bronzen Bever is voor luurdersorganisatie Ons Doel Actiebereidheid groeit weer onder buspersoneel Donderdag 26 januari 1995 1EF HENNY VAN EGMOND, 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Con Bravura y| q De Leiderdorpse I 2/ muziek- en show groep Con Bravura bestaat niet meer. Voorzitter en oprichter Melet is er kapot Orions r\ De dertien Orions V/ die op marinevlieg veld Valkenburg zijn ge stationeerd worden opge knapt. Kosten: 210 miljoen gulden Portret Kunstschilder Rood- 2. I erkerk daagt de ge meente Alkemade voor de rechter. Hij wil zijn staat sieportretvan koningin Ju liana terug. Diefstallen uit auto's leiden Op drie plaatsen in Leiden zijn gisteren diefstallen uit auto's gepleegd. Van een op de Malibaan geparkeerde auto werd jeen ruit ingeslagen waarna een cassetterecorder en laarzen wer den gestolen. Een hoeveelheid gereedschap werd vanmorgen (weggehaald uit een bestelbusje dat op de Boshuizerlaan stond. Iln de nacht van dinsdag op woensdag werden de metalen velgen ivan een auto aan de Zijldonk gehaald. De schade bedraagt 1300 Igulden. Inbrekers beschadigen bliksemafleider (leidenTwee Leidenaars, 26 en 19 jaar oud, zijn gisternacht aangehouden toen ze probeerden metalen te stelen van het dak van een gebouw aan de Wassenaarseweg. Een etmaal daarvoor was ongeveer 500 meter draad van een bliksemafleider gestolen. Omdat niet alles was weggehaald, stond de politie de volgende avond verdekt opgesteld bij het gebouw en kon het tweetal dat terugkwam voor de rest van de buit worden aangehpuden. De schade aan het systeem is ongeveer 50.000 gulden. Pro 's en contra 's nu in burgemeestersbrief eiden» rudolf kleun lelangstellenden die een yondwinkel willen beginnen unnen zich vanaf morgen offi- jeel aanmelden bij de gemeen- Leiden. De inschrijving voor 'Ie acht te vergeven vergunnin- :n sluit op 16 februari. De be- ingstelling is groot. Eerder ïeldden zich al 28 gegadigden. )ok zij moeten zich nu officieel ischrijven. Wel krijgen ze een *ief van de gemeente om hen larop attent te maken. De beschikbare vergunningen jorden in het uiterste geval ver- >ot onder de kandidaten. De vestiging van avondwin- ;ls is een zaak die al jaren gele den voor het eerst ter sprake kwam. Toen wilde de gemeen teraad een avondwinkel op de Beestenmarkt, ter vergroting van de sociale veiligheid in dat gebied. Pas eind vorig jaar maakte een wetswijziging de komst van avondwinkels daad werkelijk mogelijk. Leiden stuurt nu aan op de komst van twee winkels in het centrum (binnen de singels), één in het Stationsgebied, steeds één in de wijken Stevenshof, Morskwar- tier Zuid-West, Morskwartier en nog één op een nader te bepa len plaats. De wet staat toe dat er in iedere gemeente één avondwinkel per 15.000 inwo ners komt. piden caroline buddingh' blijft weerstand bestaan bij (ewoners tegen de komst van n rouwcentrum naar de Zee- lanlaan. Zij vrezen parkeer- [verlast en menen dat zo'n orziening niet in de wijk past. Wat bleek gisteravond tijdens in informatiebijeenkomst van Ie werkgroep Zirkzeepand Zee- ianlaan. Ruim veertig buurtbe woners waren in de Vredeskerk lijeengekomen om de bevin- ingen van de werkgroep over ermeende overlast van een Duwcentrum te bespreken. )e firma Zirkzee aan de Zee- ïanlaan verhuist en de firma 't tatenhuys Holding wil haar eide rouwcentra aan de Hoge- foerd en de Lammermarkt ver- iten en een nieuw rouwcen- um vestigen in het pand van irkzee. De gemeente heeft ge- '(teld dat wat er ook met het and gebeurt, er rekening moet J worden gehouden met parkeer- 2 rukte en andere verkeerseffec- ;n. 6 Uit tellingen blijkt dat er nog oldoende ruimte is op ver- eersgebied, maar dat wordt lestreden door een aantal buurtbewoners. Zij hebben een igen onderzoek uitgevoerd en jndermeer bijgehouden hoe- Goekoop: 'Met boekhoudkundige regelneven vang je geen boeven' Vervolg van voorpagina Een brief van burgemeester C. Goekoop aan de Leidse stemgerechtigden moet een einde maken aan het gekis sebis over het stembiljet voor het referendum op 8 maart. Daarmee krijgt een meerderheid in de Leidse gemeente raad slechts voor een deel haar zin. Op het biljet komen geen argumenten tegen of voor de sloop van een deel van het voormalig Koninklijk Militair Invalidenhuis. Leidse referendumverordening en volgens voorzitter M. Zonne olie, in het dagelijks leven bur gemeester van Leiderdorp, ver zetten twee artikelen zich tegen allerlei teksten op het stembil jet. Daar komt volgens Zonne- vylle ook nog een praktisch na deel bij: ,,Het is een slechte zaak als de mensen alvorens ze hun stem uitbrengen nog van alles moeten lezen. Het is toch niet voor niets dat de redactiecom- leiden wim koevoet Groen Links, WD, D66 en PvdA wilden mede uit onvrede met de referendumvraag op het stembiljet een aantal argumen ten voor en een aantal argu menten tegen sloop van een deel van het vroegere Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk vermelden. In de begeleidingscommissie is die wens getoetst aan de missie, die de referendumvraag moest formuleren, bondigheid hoog in haar vaandel had staan." In de begeleidingscommissie is ervoor gekozen dat de pro's en contra's van sloop op de achterzijde van een brief van de Leidse burgemeester komen te staan. Die brief wordt verspreid kort na de oproepkaart In zijn brief zal de burgemeester de stemgerechtigden aansporen van hun kiesrecht gebruik te maken. Wethouder P. Langen- berg (D66), die ook deel uit maakt van de begeleidingscom missie, heeft ingestemd met de ze oplossing. Hij zal namens de gemeente drie argumenten voor het bouwplan en dus voor sloop van serre en eetzaal van het te huis inbrengen. Een afgevaar digde van de Stichting tot Be houd van het Koninklijk Miltair Invalidenhuis levert de argu menten tegen. In de begeleidingscommissie is verder overeengekomen dat er een groot stadsdebat aan het referendumonderwerp wordt gewijd. Dat gebeurt op 28 fe bruari. Gezocht wordt nog naar een geschikte locatie. Langen- berg wil het liefst een plek dichtbij het tehuis. Verder wordt op affiches in mupi's en op advertentiepagina's in huis- aan-huis-bladen aandacht voor het referendum gevraagd. Al lochtone stemgerechtigden worden in die advertenties in hun eigen taal benaderd. Wet houder Langenberg wenst geen gebruik te maken van de ge meentelijke Stadskrant omdat anders de schijn van partijdig heid wordt gewekt. ^este ober en kok uit de Rijnstreek eiden [ok Dirk Jan Weenink van restaurant 't Baarsje in Waddinxveen en ier Guido Wilschut van restaurant Het Oude Dijkhuys in Lisser- oek zijn als winnaar uit de bus gekomen bij de gisteren in Leiden ilehouden kwalificatieronden van het Nationaal Kampioenschap por jonge koks en gastheren/vrouwen. Allebei mogen ze nu dins- g 11 april meedingen naar de titel van Nationaal Kampioen rij ns de Nationale Horeca Manifestatie in Utrecht. In totaal deden er zeven kandidaat-koks en vijf obers (gastheren -vrouwen in beroepstaal) mee aan de kwalificatieronde. Koks en iers van gerenommeerde restaurants zoals La Cloche (Leiden), legers (Noordwijkerhout) en Hotel Oranje (Noordwijk) zaten in de l»y- bewoners Zeemanlaan vrezen parkeeroverlast veel doden er per week gemid deld opgebaard liggen in de rouwcentra. Volgens de buurt bewoners is de telling van de gemeente te optimistisch: er zal wel degelijk sprake zijn van ver keersoverlast. De werkgroep heeft ook een enquête gehouden waaruit blijkt dat een ruime meerder heid tegen extra parkeeroverlast is en vindt dat een rouwcen trum niet in de wijk past. Het zou vooral voor kinderen een te grote emotionele belasting zijn. In het pand zou beter een or ganisatie kunnen komen die past bij de wijk en kindvriende lijk is: een artsenpraktijk, kin deropvang of een fitnessruimte. Voorzitter Pauwels van de werk groep uitte zijn zorg dat een blijvende weerstand tegen het rouwcentrum tot gevolg kan hebben dat er iets anders in het pand gaat komen, waar de be woners nog meer last van gaan ondervinden. ,,En een drukbe zochte fitnessruimte of disco is dan toch een slechtere situatie dan een relatief rustig rouwcen trum. Wij moeten ons daar wel bewust van zijn", zo zei hij. Daarom stelde hij voor te on derzoeken in hoeverre de over last van het rouwcentrum kan worden beperkt. FOTO HENK BOUWMAN Grote drukte in café Bacchus aan de Breestraat. Wie Rob Hoeke wilde zien moest buiten lang wachten. 'Als het gezellig begint te worden is het weer voorbij' leiden erna straatsma Van de kater die de ZWN-bus- chauffeurs hadden na de door de rechter verboden staking is tijdens de kroegentocht niets meer te merken. De bestuur ders van de drie borrelbussen zijn woensdagavond een en al vrolijkheid. 'Lijn 0' is net als an dere jaren versierd met ballon nen en confetti. Ondanks de mislukte CAO- onderhandelingen viert het ZWN-personeel het jaarlijkse feestje van de Leidse Jazzweek gewoon mee. In roodwit ge streept tenue bemannen ze alle, van huisorkest voorziene bus sen. „Jongens, als iemand er uit wil, moet ie effe een schreeuw geven", roept een van de be stuurders omstreeks tien uur. Zijn er nog liefhebbers voor 't Keizertje", klinkt het even later. „Ik weet dat daar een hele goeie dixieland-band speelt." In tegenstelling tot de bus chauffeurs laten veel cafébezoe kers hun ongenoegen aan het begin van de avond wel blijken. Voor sommigen wordt de kroe gentocht dan ook wel onver wacht lang. Café na café blijkt overvol. Wie Rosa King in De Waag wil zien moet geduld hebben. Om streeks half elf staat er een me terslange rij wachtenden voor de deur. Pas na middernacht is er weer plaats voor nieuwe be zoekers. Wie de 52-jarige Rob Hoeke wil zien moet ook lang wachten. Café Bacchus aan de Breestraat puilt uit. Een van de klanten drukt halverwege de avond op de alarmknop, waarna de poli tie binnen enkele minuten op de stoep staat. De vijf agenten kunnen de 'grap' niet waarde ren. „Niets aan de hand hoor", zegt de toegesnelde eigenaar. „Ik heb het alarm al weer ge-re- set." Mokkend verlaten de agenten het pand. Ook Hoeke's generatiegenoot Kaz Lux (47) is moeilijk bereik baar. De voormalige zanger van Brainbox is slechts voor een handvol gelukkigen te zien. De lange smalle en lage ruimte van Annie's Verjaardag leent zich ook niet echt voor optredens van Bands. Veel rustiger is het op en rondom de Nieuwe Beesten markt. Met uitzondering van jazzcafé The Duke zijn de mees- fiden aad rietveld 'oningbouwvereniging Ons 'oei heeft gisteren de Bronzen lever ingesteld, een wisselprijs 'oor de persoon of organisatie lie in Leiden de belangen van luurders het beste heeft behar- Voorzitter W. de Bock van de Jiporatie prestenteerdë de rijs bij de officiële start van de uurdersorganisatie van Ons )oel. De bever, zei hij, is het ymbool van de kritische woon- onsument. „Dat dier maakt ijn eigen woonmilieu en be- vaakt dSt goed." De wisselprijs ging de eerste keer naar de initiatiefgroep, die de oprichting van de huurders organisatie heeft voorbereid. De voorzitter van die groep, T. Du- puis, nam de prijs in ontvangst. De Bock wees op het grote be lang van de huurdersorganisa tie. „De corporaties krijgen vol gens de nieuwe wetgeving meer eigen verantwoordelijkheden en bevoegdheden. Het is van be lang dat de huurders een goed tegenwicht kunnen bieden." Het bestuur van de woning bouwvereniging heeft maar één voorwaarde gesteld aan de defi nitieve oprichting van de huur dersorganisatie. Van de 2500 huurders van Ons Doel moeten er ten minste 250 lid worden. „Want die organisatie moet wel voldoende draagvlak hebben. Maar ik ben er bijna zeker van dat dat aantal wordt gehaald." De winnaar van de Bronzen Beyer mag steeds na een jaar een nieuwe kandidaat kiezen voor de prijs. ,En de gemeente Leiden mag ook meedoen", zei De Bock grootmoedig. „Als zij met goede plannen komt voor zaken als ouderenhuisvesting en het beheer van de Leidse wij ken kan ik mij voorstellen dat zij ook meedingt naar de prijs." Wethouder R. Hillebrand (PvdA) schoot in de lach. „We gaan ervoor", was zijn com mentaar. UITNODIGING ATF-2, ATF-3, GSM, PrivateSpace, KeySpace, HighSpace, CitySpace, EuroSpace of SuperSpace? Bent u ook de draad kwijt in mobiele communicatie? Nico Barning Communicatie, Auto HiFi en Telecommunicatie Sjaardema en het Business Center Leiden, organiseren in samenwerking met het Mobiele Netwerk van PTT Telecom drie informatie-avonden in Leiden met als thema: "Wegwijs in mobiele communicatie" Op 31 januari, 1 en 2 februari 1995 om 19.00 uur Geïnteresseerd? Bel dan 01718 33777 Nico Barning Communicatie 071 124647 Auto HiFi en Telecommunicatie Sjaardema 06 0403 PTT Telecom Business Center Leiden Burgemeester Goekoop van Lei den is razend op minister Dijk stal (Binnenlandse Zaken). Dijk stal weigert de begroting van het politiekorps Hollands Mid den - waarvan Goekoop korps beheerder is - goed te keuren omdat deze niet precies aan de regeltjes voldoet. „We worden volkomen belachelijk gemaakt. Zo ga je niet met elkaar om", al dus de ontstemde korpsbeheer der. Goekoop tekent beroep aan tegen het besluit van de minis ter. Het conflict draait om een douceurtje dat minister Dijkstal een paar maanden geleden de korpsen heeft toegezegd. Per politieagent krijgen de korpsen 1400 gulden extra. Het geld is bedoeld om de achterstand in investeringen voor automatise ring, communicatie en huisves ting, in te lopen. De korpsbe heerder heeft in de begroting voor 1995 dat douceurtje, voor Hollands Midden 1,9 miljoen gulden, meegenomen. Dijkstal fluit hem terug want formeel is het geld nog niet toegezegd. Juist die heel formele benade ring van de minister, stuit de Leidse burgemeester tegen de borst: „Met boekhoudkundige regelneven vang je geen boe Hollands Midden mag, omdat de begroting niet is goedge keurd, nu geen cent méér uitge ven dan in 1994. Hoogstnood zakelijke vernieuwingen komen daardoor in de knel, zo schetst Goekoop. „We zijn hard aan nieuwe apparatuur toe. Dit frustreert het politiewerk". Hij vindt bovendien de com motie nogal overdreven. De be groting van Hollands Midden omvat 140 miljoen. „Dus zelfs al zouden we twee miljoen gulden te veel uitgeven, dan was dat heus wel op te lossen geweest. Die verantwoordelijkheid kun nen we wel aan." leiden rudolf kleun Eén buschauffeur wil weten of het werkweigering is als hij wél gehoor geeft aan de landelijke stakingsoproep van de Ver- voersbond FNV. Een ander ver wijt de plaatselijke vakbondsbe stuurders gebrek aan ruggegraat omdat er in Leiden niet wordt gestaakt. Het gaat om slechts twee uit latingen van chauffeurs in de wachtruimte van de ZWN-gara- ge aan de Leidse Rijnsburger- weg. Toch zijn ze een teken aan de wand. Twee dagen nadat de chauffeurs en het personeel van de technische dienst nog eens gezind hadden besloten geen gehoor te geven aan de sta kingsoproep van de Vervoers- bond FNV groeit de actiebereid heid. Dat heeft ook te maken met de onbuigzaamheid die woordvoerder Sleddering ('die snor') van de werkgeversorgani satie VSN op de televisie ten toonspreidt. Het Leidse personeel dat zes dagen lang massaal staakte zag er dinsdag na de uitspraak van de rechter van af om alleen bui ten de spitsuren te staken. Mo tief daarvoor was het bewaren van de eenheid, maar ook het intreden van vermoeidheid na dagenlang posten aan de poort. „Nu trekt die vermoeidheid weer weg en willen weer meer mensen wat doen", zegt voor zitter Jaap Koome van de Leidse afdeling van de vervoersbond. Een chauffeur laat merken dat hij die adempauze liever niet in acht had genomen. „In een oor log moet je de tegenstander nooit rust gunnen." Koome was gisteravond bij een 'roerige' bondsvergadering in Rotterdam. 'Leiden' moest er uitleggen waarom daar niet werd gestaakt. Maar er is ook besproken dat er in de spits weliswaar niet mag worden ge staakt, maar dat andere (stipt heidsacties wel mogelijk zijn. Ook heeft de rechter het perso neel van de technische dienst, dat ook partij is in het conflict, niet genoemd in zijn vonnis. „En als zij staken staan de bus sen binnen een paar dagen stil." Vanavond besluit de Leid se afdeling over nieuwe acties. Koome voorspelt dat er ook in Leiden vanaf morgen tussen tien en drie uur wordt gestaakt. Hij voorziet ook dat de acties zich gaan verharden nu duide lijk is dat geen van beide partij en water in de wijn wil doen voor wat betreft de flexibilise ring van de arbeidsuren. Die is een principe-zaak geworden en werkgevers in andere bedrijfs takken (onder andere de me taal) zien de afloop van dit con flict met spanning tegemoet. Koome: „Alle ogen zijn gericht op Kwatta, zoals gewoonlijk. Voor ons weegt het ook zwaar, we zouden toch echt niet voor 0,2 procent aan de poort zijn gaan staan." te kroegen hier niet voller dan op een gewone doordeweekse dag. Een bezoeker van 'muziek en partycafé' Goeie Mie blijkt aangenaam verrast door de aanblik van wat microfoons en een drumstel naast de bar. „Oh ja, kroegentocht. Dat was ik he lemaal vergeten. Ik kwam ge woon toevallig langs." Ook bij Malle Babbe, waar Eagle City Blues Corporation optreedt, is het rustig. De Hut van Ome Henne is nagenoeg leeg. Net als vorig jaar heeft rhy thm blues de overhand op het muziekprogramma van de 41 deelnemende kroegen. Onver valste jazz is slechts op enkele plaatsen te beluisteren, zoals bijvoorbeeld in 't Vattegat. Daar treden Frits Katee en Janny Gor- dee op. Zelfs jazzcafé The Duke gooit het met Mr Boogie Woogie the Firesweep Blues band over een andere boeg. Na middernacht zijn de rijen wachtenden op straat verdwe nen. Het laatste uurtje van de kroegentocht is het gezelligste. De vochtigheidsgraad in de drukste cafés is dan gedaald tot een aanvaardbaar niveau en de bars zijn weer makkelijk bereik baar voor het bestellen van een drankje. In de benedenzaal van socië teit De Burcht is Linda Bloem- hard gastzangeres van de Eve lien and Groove Movement. De voormalig lead-zangeres van de Mo en achtergrondzangeres van Lois Lane vraagt om een waan zinnige paricipatie van het pu bliek. „Ik heb zelf jarenlang in Leiden gewoond." Op dat mo ment loopt de vijftiende kroe gentocht van de Leidse Jazz week tegen het einde. „Net als het gezellig begint te worden is het al weer voorbij," zegt een bezoeker „Veel te vroeg."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17