Veiling Chinees porselein brengt naar verwachting 3 miljoen op JAZZWEEK Sentimentele improvisaties en oude zigeunerswing in Leidse cafe's 'Het uur U/Awater' tussen verbeelding en vertoning Cultuur&Kunst Jazz in 40 Leidse kroegen Tom Beek toont zich volwaardig mededinger Verbrand papier en gevlochten staal in Galerie Cellini .WOENSDAG 25 JANUARI 1995 chef annemiek ruygrok, 071 -356471plv.-chef jan rijsdam, 071 -356472 Polanski opent Film International rotterdam Filmer Roman Polanski opent vanavond de 24-ste editie van Film Internationaal, dat drukker dan ooit bezocht zal worden. Alleen al de openingshandeling moet Polanski twee maal verrichten, omdat de belangstellenden dactrvoor en voor zijn film 'De Dood en het Meisje' niet tegelijk passen in het Rot terdamse Luxor-theater. Exposities in de regio noordwukerhout/leiderdorp In de bibliotheek van Noordwijker- hout is tot 23 februari keramisch werk te zien van Annie van den Oever, Peggy Noort en Corrie Brouwer. Angela Leijdekker expo seert er haar acrylschilderijen. Beide tentoonstellingen zijn te zien tijdens de openingstijden van de bibliotheek. In verpleeg huis Leythenrode in Leiderdorp exposeren t/m 2 maart 'schil ders van de Vlietstreek' hun stillevens, landschappen en dorps gezichten. Deze expositie is dagelijks te zien van 10.00 tot 20.00 uur. Piet Bambergen terug in My Fair Lady de rijp Piet Bambergen uit De Rijp pakt volgende week woens dag zijn rol weer op in de musical 'My Fair Lady'. De entertainer was wegens ziekte sinds eind oktober uit de running. Bamber gen speelde de rol van vuilnisman Alfred Doolittle en haalde open doekjes met liedjes als 'As het effe kan'. Zijn rol wordt-nu waargenomen door Hans Boskamp, die ook de komende tijd re gelmatig voor Bambergen zal blijven invallen. 'My Fair Lady' zou tot juni te zien zijn, maar onlangs besloot Joop van den Ende zijn succesproduktie voor een nieuwe reeks voorstellingen langs de theaters te sturen. De eerste drie weken van februari is de musical in het Amsterdamse theater Carré te zien. Aquarellisten in Pulchri Studio den haag Pulchri Studio in Den Haag exposeert t/m 12 februari werken van tien aquarellisten. De kunstenaars zijn Bert-Jan Bot- schuyver, Riny Bus, Jenny Dalenoord,"Cecile Hessels, Els Hogen- doorn, Ad Kroese, Jan van Loon,.Arnold Niessen, Jan van der Scheer en Jan Velthuis. In dezelfde periode zijn schilderijen, te keningen en gouaches van Pieter Smissaert te bezichtigen. Op het strand gesmeten noordwuk De drie potvissen die vorige week op het strand van Den I-Iaag aanspoelden zijn niet de eerste stranding van dit dier in Nederland. Uit de vier voorgaande eeuwen zijn ruim vijftig strandingen van potvissen bekend. Het spektakel is altijd vastge legd door door schrijvers, tekenaars, schilders en graveurs. In het boekje 'Op het strand gesmeten' wordt een overzicht gegeven van vijf eeuwen potvisstrandingen aan de Nederlandse kust. Aan de orde komen onder meer de biologie en het sociale leven van de potvis en de iconografie en geschiedenis van diverse stran dingen. Het boekje, dat enkele jaren geleden verscheen, is nog in mime mate verkrijgbaar bij Antiquariaat Moby Dick, aan de Schoolstraat 31 in Noordwijk aan Zee. Een anonieme ets en gravure van de in 1614 gestrande potvis bij Noordwijk. Op de voorgrond staat Prins Maurits van Oranje die het dier op 31 december van dat jaar ging bekijken. foto pr muziek recensie ken vos Hot Clubs de Leyde: vier 'zigeunerjazz-or- kesten' in vier cafés. De Piotto's in De Grote Beer, Basily in Annie's Verjaardag, The Robin Nolan Swing Quartet en gast in De Branderij en Centre Ville in 't Vattegat. Gezien: 24/1, Leiden. Als er één jazzstijl is die vrij be perkt lijkt te zijn in stilistische variëteit, dan is het wel de zoge heten 'zigeunerjazz'. Of beter omschreven: de zigeunerswing, waaraan de creativiteit van Django Reinhardt in de jaren dertig aan ten grondslag ligt. Bezoekers aan de vier Leidse ca fés gisteren werden echter ge confronteerd met tamelijk af wijkende opvattingen van het begrip. In De Grote Beer, qua speel- omgeving verreweg het beste etablissement, speelde onder de naam de Piotto's, een kwintet dat alleen de improvisatierijk dom gemeen had met de jazz, want de formatie van twee vio len, twee gitaren en een contra bas speelde liefst traditionele stukken in Oosteuropees klin kende tweekwartsmaten die zonder uitzondering in tem poverhogingen eindigden. Je waande je in een Hongaarse of Roemeense eetgelegenheid, maar de vurige en soms senti mentele improvisaties van de lead-violist maakten veel goed. Het alom gewaardeerde handwerk van het zoveel moge lijk noten spelen had de groep Basily ook goed onder de knie, alleen de grove versterking in het benauwde achterzaaltje zat het exacte en puntige spel van de melodiegitarist in de weg. Dit af en toe ritmisch slordige kwartet (contrabas/basgitaar, twee gitaren en viool) speelde niet alleen authentieke oude swing, zoals een energieke in terpretatie van 'Sweet Georgia Brown', maar ook bijvoorbeeld een meeslepend 'Spain' van Chick Corea. Het energieniveau was bedui dend lager bij het lichtvoetige Centre Ville dat naast de nor male bezetting van viool, twee gitaren en de contrabas een vi- brafonist in zijn gelederen had. Helaas gingen de bij vlagen oor spronkelijke improvisaties op eerlijk vooroorlogs swingmate riaal aan ongeïnspireerd en- semblewerk ten onder. De sfeerloze ambience was daar ongetwijfeld debet aan. Even ingetogen was het meer subtiele spel van het Robin No lan Swing Quartet dat een vijftal bleek te zijn met een extra elek trische gitarist naast de twee akoestische gitaren, contrabas en slagwerk. Leider Nolan (gi taar) kiest niet de makkelijke weg van zoveel mogelijk noten in een hoog tempo spelen, maar voor een melodieuze benade ring, waarbij de tegelijk speelse en hechte ritmische ondersteu ning de groep een eigen geluid geeft. Ook hier was merendeels bekend ouderwets materiaal te horen, maar wel met leuke vondsten in de arrangementen. Een thematisch leuke avond die in aangepaste vorm een herha ling verdient. amsterdam anp Het* Chinees exportporselein, dat het vei linghuis Christie's in Amsterdam begin maart onder de hamer brengt, levert naar verwachting ruim drie miljoen gulden op. Het 19de eeuwse gebruiksgoed is afkomstig uit het Britse koopvaardijschip Diana, dat ruim anderhalve eeuw geleden verging in de Straat van Malakka. Het porselein wordt per setje verkocht met prijzen vanaf 150 gulden. Tijdens een bijeenkomst gisteren in Am sterdam, liet Christie's de te veilen lading alvast aan de pers zien. Vanaf 21 februari trekt het veilinghuis met een bus met een aantal porseleinen voorwerpen door Neder land. Aan boord is ook een video over de berging te zien. De toernee gaat langs Gro ningen, Hoorn, Maastricht, Middelburg, Vlissingen, Zutphen, Arnhem en Nijmegen. Hoewel de meer dan 24.000 stuks porse lein 176 jaar op de bodem van de zee heb ben gelegen, verkeren ze in uitstekende staat. De borden, schotels, bekers, koffie- en theekopjes en soepterrines kunnen zo wor den gebruikt: het servies is zelfs bestand te gen de afwasmachine. Het blauw-witte porselein is afkomstig uit een aantal pottenbakkerijen in Centraal- en Zuidoost-China, en was bestemd voor In dia. De Diana was één van de koopvaardij schepen die met toestemming van de Eng lish East India Company een transportlijn onderhield tussen India en China. De sche pen vervoerden vanuit Calcutta of Madras (India) katoen en opium naar Canton. Op de terugtocht namen zij Chinese voorwer pen mee. Afgezien van het porselein be stond de lading van de Diana uit kleurstof fen, wijn, thee, zijde en kamfer. Ook waren er zeldzame geglazuurde porseleinen fi guurtjes en speelgoed hanen, eenden, hon den en papegaaien aan boord. Christie's schat de opbrengst daarvan op 250 gulden per stuk. Voor een jongen op een buffalo re kent het veilinghuis op 1000 tot 2000 gul den. Christie's veilde al eerder Chinees porse lein uit scheepswrakken. De lading van de Vung Tau bracht in 1992 een bedrag van dertien miljoen gulden op. Zes jaar eerder veilde Christie's de lading van het VOC- schip De Geldermalsen voor 37 miljoen gul den. De Diana werd gevonden door Dorian Ball, een Zuid-Afrikaan die als duiker was betrokken bij de berging van De Geldermal sen. Het succes van die lading trok hem zo aan, dat hij zijn „eigen" scheepswrak wilde vinden. Na 26 maanden speuren voor de kust van Malakka slaagde hij daarin. Christie's veilt de lading in opdracht van de Maleisische regering. De overheid selec teerde een fractie van de lading - 650 voor werpen - voor studie en tentoonstelling in eigen land. De veiling is op 6 en 7 maart. Behalve in de Waag, waar in het kader van de Leidse Jazzweek vanavond Rosa King Upside Down optreden, is er vanavond in 40 Leidse horecagelegenhe den weer van live jazz te genie ten. De traditionele kroegen tocht is ook dit jaar weer per openbaar vervoer af te leggen. In drie borrelbussen voorziet het personeel de reizigers even eens van live jazz. Annie's Verjaardag, Hoogstraat la, Grand Café Bacchus, Breestraat 49, Rob Hoeke, Barrera, Rapenburg 56, Split Kick, In De Bonte Koe, Hooglandsekerk- choorsteeg. 13, La Freakiënne, De Branderij, Middelweg 7, De Sa loon Band, Sociëteit De Burcht, Burgsteeg 14, Evelien and Groove Movement, Koetshuis De Burcht, Burgsteeg 13, Square Jazz Band, De Buren, Hartesteeg 2, Blues Ses- Cheers, Doelensteeg 11, Harry's Jazz and Blues Band, Coffee Dreams, Beestenmarkt 34, No Limits, 't Deurtje, Morsstraat 24, Jaap van Biezen Kwartet Janice Lakers, De Droomfabriek, Oude Singel 56, Huisorkest, Fandango, Noordeinde 49, Strapatz, Goeie Mie, Nieuwe Beestenmarkt 20, Kashiro Blues, De Grote Beer, Rembrandtstraat 27, Fruta Bomba, D'Oude Harmonie, Breestraat 16, Art Bird Big band, 't Hart van Leyden, Nieuwe Rijn 37, Huisorkest, De Hooykist, Hooigracht 49, De Schaal van Rigter, Huis de Bijlen, Morsstraat 60, Maai ke Loeven Band. De Hut van Ome Henne, St. Aagten- straat 26, Jazz Support, The Jam, 2de Binnenvestgracht 15, Wolfgang Keiler Kwartet, Jazzmatazz, Lange Scheistraat 8, Hips Unlimited, t Keizertje, Kaiserstraat 2-4, Willick Square Jazz Band, Koets-O-Theek Kruisstraat 40, The West Coast Big Band, De Kroon, Nieuwe Rijn 5, De Ordi nary Herrie Schoppers, Malle Babbe, Nieuwe Beestenmarkt 21, Eagle City Blues Corporation, In aen Ouden Marenpoort, Lange Mare 36, Point of no Return, Napoleon, Steenstraat 13, Huisor- Odessa, Hoge Woerd 18, Blues Am- De Pijpela, Vrouwensteeg 8, Barba rian Bluesband, 't Praethuys, Vrouwenkerksteeg 8, Sweetwood Dixie Stompers, Roebels, Pieterskerkchoorsteeg 23, Watts Enough, Hotel de Roos, Beestenmarkt 2, Dennis Kievit Erik van der Luyt Kwartet, Sus Antigoon, Oude Vest 81, Behind the Sofa, De Tregter, Herenstraat 1, Biguime Balade, De Uyl van Hoogland, Nieuwstraat 28, Gator's Groove, 't Vattegat, Garenmarkt 16, Frits Ka- tee en Janny Gordee, De W.W., Wolsteeg 6, Zita Dyson, Zoop Cafeest, Pieterskerkchst. 12, Safe Six, Jazzcafé The Duke, Oude Singel 2, Mr. Boogie Woogie the Firesweep Bluesband. trovert met veel emotie. Hij so leert in lange vloeiende lijnen, waarbij snelheid in zijn spel nooit ten koste gaat van dat ge voel. Melodische lijnen zijn knap bedacht en spannend van opzet, nooit extreem ver van het tonale centrum. Heel soms hoor je de tenorist zoeken, om ver volgens vol overtuiging de prachtigste toonreeksen te pro duceren. Opvallend in zijn spel is zijn heldere, direkte toon. De ritmesectie, Joost van Schaik op drums en bassist An ton Drukker, sloot perfect aan op het spel van de tenorsaxofo nist. Altijd weer is het een ver rassing en een plezier om de ongekroonde winnaar van vorig jaar, gitarist Martijn van Iterson, op het podium aan het werk te zien. Op onnavolgbare wijze legde hij het harmonisch decor voor de tenorist en soleerde hij zelf, als altijd, de sterren van de hemel. De vijfde en laatste kansheb- 'ber klimt vrijdag op het podi um. Zaterdagmiddag volgt de uitslag. met Tom Beek, tenorsaxofoon; Joost Schaik, drums; Anton Drukker, bas; Mar tijn van Iterson, gitaar Gehoord: 24/1, De Waag, Leiden. Tom Beek heeft het druk in de ze Leidse Jazzweek. Zaterdag speelde hij met zijn Nemesis Quartet, zondag met All the King's Men. Na zijn nominatie concert gisteravond in De Waag volgde nog een optreden in The Duke. Kortom: het gaat goed met deze vijfentwintig jarige te norsaxofonist. Hij studeert bij Ferdinand Povel in Hilversum. Wanneer alles meezit rondt hij dit jaar zijn conservatoriumop leiding af. Tom Beek wierp zich als vier de genomineerde in de strijd om de 'Info Opleiders Jazz Ta lent Award 1995'. Met ruim drie kwartier smaakvol gekozen composities uit het verre en soms meer recente jazzverleden toonde hij zich een volwaardig mededinger. Zijn spel is te typeren als in- beeldende kunst recensie roos van put Expositie: Werk op papier, werk in staal van Aline E. Jansma, Gery Boneschansker, Marnix van Welie, Fieke Hordijk. Te zien: t/m 15/2, Galerie Cellini, Hooigracht 50, Leiden. In Galerie Cellini zijn objecten in staal te zien van Fieke Hor dijk. De aard van dit materiaal wordt door deze kunstenares volledig ontkend: zij vlecht flin terdunne repen aaneen alsof het stof is, zij buigt het staal als of het papier is. In haar twee werken mét de titel 'Ben II' en 'Ben IV' vormt zij dunne staalplaten dusdanig dat wanneer je aan de zijkant van het object staat een lijnen spel te zien is dat lijkt op de contouren van een wandelend lichaam. Een stuk koperdraad is kronkelend in het geheel ver werkt. De objecten zijn door het materiaal licht en luchtig en door de vormgeving tegelijker tijd monumentaal. Met zuren heeft Hordijk het oppervlak van het materiaal bewerkt, waar door het groen is uitgeslagen. Hierdoor 'leeft' het. Marnix van Welie experimen teert met vuur. Op grote en klei ne formaten bewerkt hij materi aal met brandende lucifers. Hij laat een brandende lucifer zon der vooropgezet plan of uitge dachte compositie langs het pa pier gaan waardoor spontaan zwarte vlekken groeien. Volle, zwarte expressieve vormen lei den een eigen leven op het pa pier. Soms is een gedeelte van het papier compleet wegge brand. Bij sommige werken overheerst het zwart dusdanig dat het ook niet meer is dan al leen een zwarte vlek waarin het raffinement van het experiment ver te zoeken is. Bij de werken op groot for maat ontstaan echter associa ties van Japanse aard. Soms lijkt het een onleesbaar schrift te zijn, maar met een duidelijk oosters tintje. Een andere keer is de sfeer die eruit spreekt drei gend. Gery Boneschansker heeft als inspiratiebron de dierenwereld. In acryl en lino op papier her haalt hij een bepaalde vorm, bijvoorbeeld van een zebra. De compositie is nogal fantasie loos. Je ziet zebra's in een rij, of een heleboel zebra's op een klein vlak, alsof ze in een kudde staan. De kleuren die hij toe voegt geven het een decoratief element. De linodrukken van Aline E. Jansma laten een inspiratie op Afrikaanse en Zuid Amerikaan se culturen zien. Zij beperkt zich tot enkele vormthema's. De beeldelementen, primitief ogende figuurtjes en patronen Fieke Hordijk vlecht flinterdunne repen staal aaneen of buigt het materiaal alsof het papier is. foto pr ment, waarin ieder detail 'even veel aandacht krijgt. Van de ex posanten van het tweedimen sionale werk is het met name haar werk dat op vakkundige en bescheiden wijze de meeste aandacht opeist. van onder andere meanders, heeft Jansma deze Figuren afge- vullen in een regelmatig pa- drukt. Met de hand heeft zij mi- troon het hele vlak. De compo- nieme delen met witte verf pre side is horizontaal, in rijen wor- cies en met eindeloos geduld den de beeldelementen her- ingekleurd. Mede hierdoor ont haald. staat een harmonieuze compo- In zwart op een bruin vlak sitie met een repeterend ele- Theatrale bewerking van twee van Nijhojf s beroemdste gedichten theater recensie wunand zeilstra Voorstelling: 'Het uur U/Awater1 door De PaardenKathedraal m.m.v. o.a. Ca rol Linssen, Wim Bouwens en Romain Bischoff. Muziek: Jan Pieter Koch. Vormgeving: Niels Hamel. Regie: Aram Adriaanse. Gezien: 24/1, schouwburg, Leiden. Een gedicht op de planken brengen is onbegonnen werk. Maar er desondanks toch aan beginnen, kan zijn bekoring hebben. De verschillende leeservaringen van theater makers en uitvoerenden fun geren in dat geval als inspira tiebron voor een evenement dat aan theaterwetten dient te voldoen. Bij de theatrale bewerking van Nijhoffs twee beroemd ste gedichten, 'Het uur U' en 'Awater', zijn de makers be hoedzaam te werk gegaan. De aanpak is contrasterend. Voor de pauze is er 'Het uur U' als voordracht in een sobere, ab straherende enscenering. Er is volop licht, want per slot van rekening luidt de eerste regel: 'Het was zomerdag'. Carol Linssen probeert, half spe lend/half vertellend, in een tijdsbestek van nog geen half uur zo veel mogelijk nuance ringen in zijn tekstbehande ling te leggen. De leden van het vocaal ensemble doen in buitenissige uitmonstering dienst als bewoners van een straat achter hun ramen. Daarentegen wordt 'Awater' aanmerkelijk concreter in beeld gebracht in minder uit bundige belichting. Bij 'Het uur U' heeft de muziek illu stratieve waarde, bij 'Awater' vormen muziek en zang het basiselement waarop de voor stelling berust. Daarom moe ten in 'Awater' meer conces sies aan de muziek gedaan worden, wat vooral in de veel vuldige herhalingen van tekst fragmenten door verschillen de personages tot uitdrukking komt. Dat is wel even wen nen. Het zijn als het ware ver sieringen rond de tekst van de ik-figuur uit het gedicht die de hier met regelmaat zingende Awater op zijn tocht door de stad volgt. Omzichtig probeert men beelden te vinden bij het weerbarstige gedicht zonder in een versimpelende inter pretatie te vervallen. Toch ba lanceert deze produktie van het Utrechts gezelschap 'De PaardenKathedraal' tussen verbeelding en vertoning. Hoe integer ook gemaakt en be doeld, er kleeft toch altijd iets van gekunstelde plechtstatig heid aan dit soort 'Poëzie Hardop'-manifestaties. Zelfs met betrekking tot het niezen van de ik-figuur (waarom ei genlijk?!) reageren we eerbie dig zwijgend. Raakt de the atrale verbeelding niet de juis te snaar, dan wordt het al gauw een vertoning. Dat het zo ver net niet komt, is op zichzelf al een verdienste. iVüiF/j

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9