Spotprijs V eiligheidssituatie in Gaza een chaos li1 "N Het is nog te vroeg voor het overlijden van Deng Buitenland ^Portugal kiest wellicht n in zomer al parlement Wilhelm I tijdelijk onbereikbaar Clinton vertelt Congres maar weinig nieuws Duitse bisschoppen: kerk had joden moeten helpen Canada ontbindt regiment wegens gewelddadig gedrag Weduwe Brandt stapt uit SPD Berlusconi stemt niet tegen Dini Grozny van buitenwereld afgesneden EXTRA BELONING OP ENERGIE-ZUINIGE KOELKASTEN! a e WOENSDAG 25 JANUAR11995 1 Algemeen Nederlands Persbureai rntur CPD Geassocieerde Pers Dier Independent RTR Reuter UP ho VN bezorgd om Kroatië genéve Boutros Ghali heeft gisteren in Genève spoedoverleg gevoerd met de complete civiele en militaire leiding van de Ver enigde Naties in ex-Joegoslavië. Aanleiding is het feit dat Kroatië verlangt dat de 12.000 blauwhelmen eind maart het land veria- Finland: meer vrouwen in bestuur Helsinki Het Finse parlement heeft gisteren een voorstel aange nomen om in alle geledingen van het openbaar bestuur een aandeel van minstens 40 procent vrouwen wettelijk voor te schrijven. Paus haalt uit naar seks en geweld Vaticaanstad» Paus Johannes Paulus II heeft gisteren gewaar schuwd voor de schadelijke effecten van seks en geweld in films. Hij riep de filmindustrie op niet langer 'inhoudloze produkties' te maken, die een weerspiegeling zijn van negatief gedrag en die de menselijke waardigheid geweld aandoen. Londen ontkent betrokkenheid Iran londen Britse functionarissen hebben zich gisteren niet onder de indruk getoond van berichten dat niet Libië, maar Iran achter de bomaanslag zou hebben gezeten in 1988 op een PanAm- Boeing boven het Schotse Lockerbie. ,,Het is iets dat we wisten. Het is niet nieuw en het was geen serieuze aandacht waard ge weest," aldus een ambtenaar. ani Soares aarzelt na aankondiging Cavaco Silva ie tei "Lissabon Rtr-anp lijkt af te stevenen op ,'ervroegde verkiezingen ko- e "mende zomer, nu premier Ani- r onbal Cavaco Silva wil stoppen als j> ^Voorzitter van zijn partij. Na hurje maanden speculaties in de maakte de leider van de 45bentrumlinkse PSD maandag bekend dat hij het na tien jaar aan de top welletjes vindt. Mo- gelijk dat hij volgend jaar wil (deelnemen aan de presidents- herkiezingen, oo Silva wil in februari op een partijcongres aftreden als leider ooahan de PSD. Maar hij wil nog wel premier blijven tot de regu- 80 liere parlementsverkiezingen in pktober. En hier zit het pro bleem. Want de oppositie ziet 5ÖaHie handelwijze van Silva niet oo bitten en eist luidkeels een ver so i/roegde stembusronde. 5oa' ..Op het moment dat het 40bnieuwe PSD-leiderschap niet ®o meer samenvalt met het leider- oo^chap van de regering, is het 70 i/an nationaal belang eerder io verkiezingen te houden", meent pe leider van de oppositionele Socialistische Partij, Antonio Guterres. De sleutel voor vervroegde verkiezingen ligt in handen van president Mario Soares, de op richter van Guterres' partij en een bittere politieke rivaal van Cavaco Silva. Waarnemers in Lissabon spreken dan ook eer der over politieke, dan over wét- telijke motieven die kunnen lei den tot vervroegde verkiezin gen. Voordat hij het parlement naar huis kan sturen, moet Soa res in ieder geval alle partijen in het parlement en de Raad van State raadplegen. De president is echter vrij om vervroegde ver kiezingen uit te schrijven. Soares heeft tot nu toe niet openlijk^op Silva's plannen ge reageerd. Maar het staatshoofd liet eerder al weten dat hij heel lang zou nadenken voordat hij een grondwettelijke 'atoom bom' onder het parlement legt. In de PSD zelf is de stemming gespannen. Een duidelijke op volger voor de 55-jarige econoom Silva lijkt nog niet voorhanden. ENf DGI TUNDRA laminaat- parketvloeren. TUNDRA hoge druk laminaatparket. Keuze uit: patronen van beuken latjes, kersehout, licht eiken, roodbruin esdoorn, elzen en grenen. Rijker wonen kan voor minder. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRIJT HEERLEN SLIEDRECHT 'Palestijnen hebben zaak niet in de hand' De veiligheidssituatie in de Palestijnse autonome gebie den grenst aan totale chaos. Dat zei gisteren het hoofd van de Israëlische binnenlandse veiligheidsdienst in een bijeenkomst van de parlementscommissie voor buiten landse zaken en defensie. ,,Het Palestijnse bestuur heeft de zaak niet in de hand", zei hij, ,,en de commandanten van de Palestijnse politie hebben geen duidelijke orders als het gaat om het aanpakken van terroristen". JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Volgens het diensthoofd, wiens naam niet mag worden gepubli ceerd, verblijven in de Palestijn se autonome gebieden 150 Pa lestijnen wier namen voorko men op de Israëlische lijst met gezochte personen. Velen van hen zouden zich er hebben ge vestigd na de ondertekening van het akkoord van Oslo in au gustus 1993. Het hoofd van de veiligheids dienst zei ook dat Arafat de Pa lestijnse politie opdracht heeft gegeven de organisatoren van de terreuraanslag in Israël op te sporen. Enkele tientallen aan hangers van radicale organisa ties als de Islamitische Jihad en Harnas zijn al voor de aanslag opgepakt en worden gevangen gehouden in Gaza-stad. Som migen van hen zouden van plan zijn geweest acties uit te voeren tegen Israëlische burgers of sol daten. Maar volgens het hoofd van de Israëlische veiligheidsdienst worden dergelijke gevangenen gewoonlijk na korte tijd vrijgela ten 'omdat Arafat zijn politie macht geen opdracht heeft ge geven de confrontatie aan te gaan met de terreurorganisa ties'. Premier Rabin wil een com missie benoemen die moet be kijken of het zin heeft een grensafzetting te bouwen tus sen Israël en de Westelijke Jor- daanoever. Op de eerstvolgende kabinetsvergadering moet daar over een besluit worden geno men. Hij zei dat het zal gaan om een tijdelijke grensmarkering en dat de afzetting niet langs de hele grenslijn zal lopen. De orthodox-religieuze partij Shas heeft zich gisteren tegen de regering gekeerd bij de stem ming over twee moties van wantrouwen. Shas steunde tot nu toe het kabinet, zonder er deel van uit te maken. Uitspra ken van Shas-leiders wijzen er op dat de partij het kabinet-Ra- bin beschouwt als een zinkend schip. In een poging om terroristi sche groeperingen in het Mid den-Oosten aan te pakken, heeft president Clinton gisteren besloten met onmiddellijke in gang alle tegoeden van twaalf, voornamelijk Palestijnse, orga nisaties en van achttien perso nen in de VS te bevriezen. kSfc./ m,* a Tj 1 :J s bonn peter van nuijsenburg correspondent De weduwe van de in 1992 overleden voormalige Duitse bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren haar lidmaat schap opgezegd van de partij waaraan haar man zijn leven heeft gewijd. Brigitte See- bacher-Brandt schreef een brief aan de leiding van de sociaalde mocratische SPD waarin ze haar stap toelicht. ,,De huidige SPD is niet lan ger de vrijheidspartij van Willy Brandt", schrijft ze. Brandt was van 1969-1974 bondskanselier. Hij moest opstappen toen een van zijn naaste medewerkers, Günther Guillaume, een DDR- spion bleek te zijn. Aanleiding voor zijn 48-jarige weduwe de partij na dertig jaar te verlaten, is het feit dat drie SPD-kopstukken hebben ge zwegen over een notitie van Brandt, waaruit onder meer zou blijken dat de prominente SPD'er Karl Wienand voor de Russische geheime dienst KGB en/of de Oostduitse Stasi heeft gewerkt. Wienand, die jarenlang de vertrouweling was van Herbert Wehner, met Brandt en oud kanselier Schmidt de belang rijkste SPD-leider sinds de oor log, had zich verleden week voor de rechtbank moeten ver antwoorden wegens spionage voor de Stasi. Het proces is we gens de slechte gezondheid van Wienand voor onbepaalde tijd De Amerikaanse president kreeg, zoals gebruikelijk, een warm onthaal van vriend en vijand (achter Clinton, vice-president Gore en Newt Gin grich, de Republikeinse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden) bij zijn 'State of the Union' de Amerikaanse 'troonrede'. FOTO AFP LUKE FRAZZA te winnen. De 'vergeten' mid denklasse zou het minst hebben geprofiteerd van de economi sche vooruitgang. Hij beloofde meer bezuinigingen en meer belastingverlaging, maar zei geen aantasting van de sociale zekerheid en de medische hulp aan de armen te zullen toe staan. Slechts af en toe werd hij con creet. Zo deed de president di verse voorstellen waar de Repu blikeinen het niet mee eens zijn. Zo wil hij het minimum loon, nu 4,25 dollar per uur, verhogen. Hij noemde geen be drag, maar volgens het Witte Huis wil hij het in twee jaar tot vijf dollar optrekken. De State of the Union heeft de internationale valutahandel koud gelaten. De koers van de dollar veranderde vanmorgen WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De Amerikaanse president Bill Clinton heeft zijn volk vannacht (Nederlandse tijd) beloofd de komende twee jaar te zullen werken aan het verkleinen van het overheidspparaat, het verla gen van de belastingen en het beschermen van de sociale ze kerheid. Maar zijn tweede State of the Union, de jaarlijkse troonrede van een Amerikaanse president, bevatte maar weinig concrete voorstellen. Clinton zei zijn les geleerd te hebben uit de zware Democra tische verkiezingsnederlaag van november en zijn mislukkingen van de voorbije twee jaar. Clin tons rede was een duidelijke poging om de middenklasse, de grote groep kiezers die de De mocraten in november in de steek gelaten heeft, weer terug BONN «DPA-Rtr-KNA slechts individuen onderdrukte joden hielpen", aldus de bis schoppen. „Van een duidelijk openbaar protest was geen sprake, zelfs niet tijdens de po grom van november 1938." Het Poolse episcopaat riep maandag op tot een „duidelijke afwijzing van iedere vorm van minachting van menselijke waardigheid, racisme, vreemde lingenhaat, antisemitisme en een anti-Poolse houding". De Duitse rooms-katholieke bisschoppen hebben gisteren ter gelegenheid van de herden king van vijftig jaar bevrijding van Auschwitz (vrijdag) erkend dat de kerk de joden niet heeft geholpen en niet tegen de nazi's heeft geprotesteerd. Daarvoor hebben ze het joodse volk om „Het bedroeft ons zeer dat Koblenz Een bezoekje aan het 53 ton wegende ruiterstandbeeld van de Duitse keizer Wilhelm I zit er dezer dagen niet in. Deutsches Eek, de plek in Koblenz waar Rijn en Moezel samenvloeien, staat namelijk onder water. Als gevolg van de vele regen steeg het waterpeil in de rivieren de afgelopen paar dagen zeer snel. FOTO REUTER JOACHIM HERRMANN uitgesteld. Seebacher-Brandt verwijt de drie SPD-leiders Vo gel, Rau en Bahr, uit partij-poli- tieke overwegingen te hebben gezwegen. Willy Brandt zou de informatie een paar maanden voor zijn dood hebben gekregen van de ex-ambassadeur van de Sovjetunie in Bonn, Falin. Falin verklaart echter dat Brandt hem verkeerd heeft begrepen. De weduwe Brandt heeft al eerder geprobeerd de mogelijke dubbelrol van Wehner aan de orde te stellen en stond sinds dien op gespannen voet met de SPD-top. Haar opstappen kan de SPD hinderen bij de komen de deelstaatverkiezingen in Hessen en Noordrijn-Westfalen. ottawa-washington gpd De Canadese minister van de fensie, David Collenette, heeft een speciale elite-eenheid van Canadese VN-soldaten opgehe ven nadat deze was beschuldigd van gewelddadig, racistisch en ongedisciplineerd optreden. De eenheid was in opspraak ge raakt na de vertoning op de TV van twee videobanden, waarop de excessen van de militairen werden getoond. Tegen leden van de eenheid zijn eerder aan klachten ingediend wegens moord, racisme en pesterijen. Het Canadian Airborne Regi ment was samengesteld uit mi litairen van de diverse krijgs machtdelen. Collenette ontbond het in 1968 opgerichte regiment tegen de zin van zijn generaals. Hij noemde het een moeilijke be slissing, maar een die wel moest worden genomen. De Canadese soldaten kwa men in het nieuws door het doodslaan van een Somaliër. Negen van hen zijn voor de krijgsraad verschenen en ver oordeeld. Een soldaat probeer de later zelfmoord te plegen. De Canadese TV toonde vori ge week een video-opname, waarop soldaten van de een heid in Somalië racistische op merkingen maakten. Ze spra ken over Somaliërs als 'nikkers' en bespraken hoe zij ze konden verwonden en zelfs doden. En kele dagen later werd een video getoond met de ontgroeningsri tuelen van de eenheid. Daarop was te zien hoe militairen ont lasting, urine en braaksel moes ten opeten. Een zwarte soldaat moest in een hondentuigje over het kazerneterrein paraderen. Deze beelden zorgden voor een golf van verontwaardiging in Canada. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Het 'technocratische' kabinet van de Italiaanse premier Dini krijgt vandaag vrijwel zeker het vertrouwen van het parlement. Dit werd gisteren duidelijk, na dat ex-premier Berlusconi en zijn alliantie-partners zich had den uitgesproken voor stemont- houding. Op papier is er zo een minimale meerderheid voor het kabinet. Dini heeft aangekondigd slechts een korte periode te zul len regeren en zich te beperken tot vier programmapunten. GROZNY-MOSKOU Rtr-UPI-DPA De Russische strijdkrachten hebben gisteren de laatste toe gangsweg tot Grozny vanuit het zuiden afgesneden. De weg was tot dan toe de levensader voor de Tsjetsjeense strijders die standhielden in het centrum van de stad. Uit de buitenwij ken vluchtten steeds meer in woners weg. Een staakt-het-vuren blijft onwaarschijnlijk. De leider van de rebellerende deelrepubliek, Doedajev, zei in een Moskous radioprogramma dat de terug trekking van de Russische troe pen een eerste voorwaarde voor een wapenstilstand blijft. Chaos op eerste dag proces tegen Simpson WASHINGTON «GPD „O.J. Simpson is een man met twee gezichten. Het ene is dat van de populaire sportheld, het andere dat van een ordinaire moordenaar." Met die schets door aanklager Chris Darden begon gisteren in het gerechts gebouw van Los Angeles einde lijk 'het proces van de eeuw', de zaak tegen Orenthal James Simpson, de ex-football-held en filmster, die verdacht wordt van de dubbele moord op zijn ex- vrouw Nicole Brown en haar vriend Ron Goldman. Maar de eerste dag van de opzienbarende rechtzaak, die maanden gaat duren, eindigde al meteen in chaos. Toen bleek dat een TV-camera per ongeluk een van de reserve-juryleden in beeld had gebracht, brak rech ter Lance Ito dë zitting af. Hij sprak van een schending van de regels (die bepalen dat juryle den anoniem dienen te blijven) en dreigde met een totaal TV- verbod. Simpsons advocaten waren woedend over het stopzetten van de zitting, omdat zij daar door niet de kans kregen hun verweer te brengen. Alleen de openbare aanklagers konden hun verhaal doen. De advoca ten menen dat ze benadeeld worden als hun inbreng niet op de TV mag worden getoond. De offigieren van justitie zijn voor een TV-verbod. den haag aad luymes De Chinezen houden hun hart vast. Zal 'sterke man' Deng Xiaoping (90), die al geruime tijd verzwakt en ziek op zijn einde wacht, het Chinese Nieuwjaar halen? Bijgelovige Chine zen zien in de recente aardbeving in Japan een duidelijk voorteken dat er iets belangrijks op handen is. Na tuurrampen worden beschouwd als aanwijzingen voor het naderend ein de van een heerser. Maar volgens het volksgeloof mag Deng nog niet over lijden, want een sterfgeval vlak voor het Nieuwjaarsfeest (30 januari), brengt ongeluk. Bovendien zou het betekenen dat Deng Xiaoping in zijn lange leven veel slechts heeft gedaan. Dat de hervormingsgezinde Deng veel kwaad heeft gedaan, staat voor zowel links als rechts als een paal boven wa ter, zij het om geheel andere redenen. De conservatieven binnen de Com munistische Partij staan afwijzend te genover de economische hervormin gen die Deng de afgelopen zestien jaar heeft doorgevoerd. De invoering van een markteconomie, waarmee ook westerse verderfelijkhe den als nachtclubs en zucht naar per soonlijk gewin hun intrede deden, is hun een doorn in het oog. Anderzijds nemen de dissidenten het Deng vooral kwalijk dat hij de bloedige onderduk- king van de democratische beweging in 1989 steunde, waarbij studenten door legertanks zijn platgewalst. Rechtgeaarde communisten, die het bijgeloof afdoen als opium voor het volk, zijn wel degelijk bang voor een toekomst zonder Deng. Want hoewel de sterke man sinds 1989 geen enkele officiële functie meer uitoefent, heeft hij nog steeds een dikke vinger in de pap. Sterker nog: zijn aanwezigheid staat borg voor het aan de macht blij ven van de huidige leiders. Vandaar dat de autoriteiten zwijgen over de gezondheid van Deng, die in zijn bungalow bij de Verboden Stad in Peking wordt gekoesterd als een kas plantje. De commotie binnen de par tijtop was dan ook groot toen Dengs jongste dochter, Xiao Rong, onlangs zei dat de gezondheid van de toch al zieke oude baas 'met de dag slechter' wordt. Formeel is de opvolging al geregeld. Deng heeft zelfbepaald dat een collec tiefleiderschap hem moet opvolgen: een driemanschap dat bestaat uit pre sident Jiang Zemin, die tevens partij secretaris is en voorzitter van de Cen trale Militaire Commissie, premier Lin Peng en vice-premier Zhu Rhongjj. Maar geen van deze 65-plussers lijkt voldoende gezag te hebben en de kans is groot dat na Dengs overlijden bin nen de kortse keren een machtsstrijd ontbrandt. Waarnemers menen dat dan mensen komen bovendrijven die nu aan de zij lijn staan. Bijvoorbeeld de eveneens kwakkelende marxistische econoom Chen Yun, een oudgediende binnen de partij en al jarenlang een ri vaal van Deng. Ook de kansen voor Dengs voormalige opvolger Zhao Ziyang, die na de studentenopstand uit de partijleiding is gezet, lijken niet verkeken. Sommige waarnemers voorspellen dat de Volksrepubliek na Dengs dood geen lang leven is beschoren. Evenals de Sovjetunie zou de republiek binnen de kortste keren uiteen kunnen vallen. Feit is dat de Communistische Partij intern is verdeeld en haar greep op veel steden op het platteland al heeft verloren. Bovendien hebben behalve de roerige provincies Tibet en Xinjiang ook de rijke zuidelijke provincies als Guang dong geen zin langer naar het pijpen van Peking te dansen. Voorts bestaan er spanningen tussen de partij en het leger. President Jiang riep de militai ren onlangs op tot meer discipline en gehoorzaamheid aan de partij. De partij doet er inmiddels alles aan om de gelederen te sluiten. De bevol- .king wordt opgeroepen zich aan te passen aan 'de nieuwe omstandighe den', een verholen verwijzing naar Dengs dood, en Jiang te gehoorzamen. Het Vollcsdagbladhemeltde verwor venheden van de Communistische Partij hoog op: „Onder leiding van de partij, met in haar midden kameraad Jiang, heeft China in 1994 op alle ge bieden opmerkelijke successen ge boekt", aldus het blad. Er wordt intussen hard gewerkt aan de heiligverklaring van Deng, die overi gens zelf tegen de vorming van een persoonlijkheidscultus is. Zo is er een driedelige musical over zijn leven ge maakt. Voor de liefhebber is er een CD waarop Deng te beluisteren valt. Met het verslechteren van Dengs ge zondheid zijn harde maatregelen ge troffen tegen dissidenten. Peking wil niet dat oppositieleden zich organise ren. De regering is niet vergeten dat de studentenopstand van 1989 begon met een rouwproces na de dood van Hu Yaobang. Binnenkort komt op iedere koelkast en diepvriezer in de winkel een energielabel. Zo kunt u gemakkelijk zien welk toestel echt energie-zuinig is. Heeft zo'n toestel de klasse aanduiding A of B op het energielabel, dan besparen ze de meeste energie. Met zo'n energie - zuinig toestel helpt u niet alleen 't milieu. U bespaart óók op uw energiekosten, Jaar in jaar uit. En bovendien krijgt u in de winkel meteen 50 gulden korting van uw Energiebedrijf. Deelnemende winkeliers herkent u aan de actiesticker. Bij hen kunt u nu al profiteren van de milieukorting. Informeer naar de voorwaarden van de actie. UW ENERGIEBEDRIJF ADVISEERT.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7