Banken in actie als CAO uitblijft -e Binnenland onsumentenbond: Medicijnen thuis neestal niet goed en veilig bewaard FIOD stelt onderzoek in naar omvang 'vliegende winkels' CDA,VVD en PvdA volgens peiling vrijwel even groot Duikers vinden torpedo's bij scheepvaartroute Nederlands moet allochtonen aan het werk houden Duur technische studies met een jaar verlengd ENSDAG 25 JANUAR11995 GPD Geassociei 'pij rug bij Zaltbommel koning der files i/nkrfN haag 1 let aantal files op de A2 voor de brug bij Zaltbommel itg&n vorig jaar verder gegroeid. Stonden in 1993 in zuidelijke rich- ee,4ig nog 288 files, in 1994 nam de politie daar 378 files waar met k/et%n totale lengte van 1.480 kilometer. Daarmee blijft de brug de ■n dfe-top 20 aanvoeren. Dat blijkt uit cijfers over 1994 die het mi- isterie van verkeer en waterstaat gisteren uitbracht. Door de fenleg van onder meer een tweede brug zal de situatie bij Zalt bommel de komende jaren verbeteren, zo stelt het departement. ïehwinkel en Valk kamerleden PvdA |n haag Dr. J. P. Rehwinkel uit Amsterdam en drs. G. Valk uit 'Alkmaar zijn gisteren beëdigd als lid van de Tweede Kamer voor der'ije PvdA. Zij nemen de plaatsen in van J. F. Buurmeijer, die is 22 2|enoemd tot voorzitter van het instituut voor reorganisatie van >5 te sociale zekerheid TICA, en oud-minister van defensie A. L. ter teek, die is aangetreden als commissaris van de koningin in K 'irente. Rehwinkel (30) was tijdens de vorige kabinetsperiode terticulier secretaris van minister Ritzen (onderwijs). Valk (39) haakte in 1989 al deel uit van de Tweede Kamer. Hij manifes- terde zich met name op het terrein van defensie en buitenland- zaken. phinese kinderen achtergelaten 1edaDe vreemdelingenpolitie in Breda is met de Nederlandse nmigratie- en naturalisatiedienst op zoek naar een man die istermorgen twee Chinese kinderen (9 en 7 jaar oud) in een edaas warenhuis heeft achtergelaten en vervolgens spoorloos irdween. Volgens de kinderen die een briefje bij zich had- in waarop 'weeshuis' stond geschreven had de de man hen Npar Nederland gebracht en in Breda alleen gelaten. In de porte monnee van de finderen vond de politie een briefje met de tekst - üoes asielzoekcentrum'. De kinderen zijn via de raad voor de kinderbescherming op een geheim adres ondergebracht. [ongerenbende pleegt 80 inbraken j1 |attem Met de aanhouding van 25 jongeren (grotendeels tus- q en de 14 en 24 jaar oud) heeft een rechercheteam in de Gelder- gemeenten Hattem en Heerde ruim tachtig misdrijven opge- jist. De bende hield zich bezig met inbraken en diefstal van fiel ten en bromfietsen. De jongeren hadden een pistool in hun be lten handelden volgens politiewoordvoerder Top 'in ruime -pate in XTC-pillen en softdrugs'. Pech met motor, man komt om |jsbergen» Bij een ongeval in het Brabantse Rijsbergen is giste- ten een 42-jarige man uit Breda dusdanig zwaar gewond geraakt at hij later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen is bezwe- ten. De man had pech met zijn motor en liep hiermee aan de Achterkant van de weg. Een achteropkomende automobilist zag et slachtoffer te laat en schepte hem. Deeltijdontslag bankpersoneel voor bonden onbespreekbaar Als de CAO-onderhande- lingen voor bankpersoneel op 3 februari niet leiden tot overeenstemming, dan volgen werkonderbrekin gen en zonodig stakingen bij de banken. De komen de twee weken houden de gezamenlijke bonden voor bankpersoneel door het hele land actievergaderin gen. Inzet van die bijeen komsten vormt het verzet tegen het voorgenomen deeltijdontslag bij de ban ken. In het bankbedrijf werken zo'n 106.000 men sen. arnhem anp „Het kon weieens een warm voorjaar worden", voorspelde D. Hamaker, landelijk bestuur der van de Dienstenbond FNV, gisteren tijdens de eerste actie - vergadering van de bonden bij de Postbank in Arnhem. Onge veer tweehonderd medewerkers van de Postbank woonden de vergadering bij. Zij vrezen voor hun baan. Volgens Hamaker willen de banken het personeel dwingen om twintig of soms zelfs vijftig procent minder te gaan werken. De eerste tijd willen de banken het verlies van loon nog com penseren. Maar de FNV vreest dat het personeel voor een aan vulling op het salaris op den duur terug zal vallen op een uit kering, en dus op de maat schappij. „Volstrekt onaan vaardbaar", vindt ook FNV-be- stuurder H. Noten. „In theorie is korter werken natuurlijk pri- Werknemers van de Postbank in Arnhem luisterden gisteren aandachtig n tievergadering plaats. Ter discussie staat het omstreden deeltijdontslag. ma, maar dan moet het salaris hebben tot nu toe een volstrekt wel worden aangepast en werk- asociaal smoelwerk laten zien. nemers moeten er zelf over Vooral bij de Postbank zijn de kunnen beslissen." problemen groot. Voor honder- Volgens Noten zullen juist den mensen dreigt ontslag of in mensen met lagere salarissen ieder geval deeltijdontslag. Dat (30.000 tot 35.000 gulden) de zijn juist de mensen die de bank dupe zijn. „De bankdirecties groot hebben gemaakt, en die tar een spreker van de Dienstenbond F moeten nu verdwijnen", aldus Hamaker. Volgens de bestuur der is de actiebereidheid onder het personeel van de Postbank groot. De bonden eisen een vier daagse werkweek van 34 uur. Zij zijn bereid daarvoor een nullijn te accepteren tot 1998. De werkgevers willen niet verder gaan dan 36 uur. Mochten de eisen van de bonden op 3 fe bruari wèl worden aanvaard, dan betekent dat een doorbraak op het gebied van de arbeids tijdverkorting. Prins Claus neemt stappen tegen Story den haag anp Prins Claus heeft zijn advo caat, mr. J.L. de Wijker- slooth, verzocht een rectifi catie en een financiële ge noegdoening te eisen van de uitgever van het blad Story. In het betreffende ar tikel van Story (5-11 januari 1995, nummer 2) staat dat de vader van prins Claus zelfmoord zou hebben ge pleegd. Dit is onjuist. De vader van de prins is door een natuurlijke oorzaak een plotselinge hartstil stand overleden, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Het blad legde verder een relatie tussen de 'zelf moord' en de ziekte van prins Claus, die in het verle den met depressies heeft gekampt. De prins lijdt ver der aan de ziekte van Park inson, waardoor hij vaak stijf is en een wat masker achtig gezicht heeft. Prins Claus heeft eerder stappen tegen de roddel pers ondernomen. In 1985 spande hij een zaak aan te gen het weekblad Privé, dat wist te melden dat prins Willem-Alexander in het Amsterdamse Hiltonhotel de nacht had doorgebracht 'met een blondine'. De prins kreeg toen gelijk. Vol gens de rechter had Privé onzorgvuldig en dus on rechtmatig gehandeld door zonder voldoende onder zoek te publiceren. Als de prins financiële ge noegdoening krijgt, dan komt het geld ten goede aan het Rode Kruis, zo meldt de RVD. De Belastingdienst introduceert een nieuw aangiftebiljet. erccn die een aangiftebiljet behoort in te vullen, ontvangt deze periode een vernieuwd biljet. Zo staan er 'oorbeeld op het nieuwe E-biljet minder vragen dan irheen. Daarnaast kunnen de jongeren onder u alvast uit- ijken naar een volledig nieuw en vereenvoudigd T-biljet Jjpcciaal voor mensen tot en met 27 jaar. n is het biljet eigenlijk vernieuwd?" ie belangrijkste reden voor de vernieuwing is dat wij het en van het biljet zo gemakkelijk mogelijk voor u wil- ïaken. Daarom zijn alle vragen opnieuw - jerangschikt. Op die manier is er een overzichtelij- £-7" er geheel ontstaan. lik gebruik bij het invullen altijd het biljet van long jaar. Kan dat nu nog wel?" dat nog steeds blijven doen, want om te Joorkomen dat u door de nieuwe rangschikking van le vragen in de war raakt, sturen wij u een handi- Kunt u dat even toelichten? "Is de toelichting ook vernieuwd?" Ja, alle informatie die in de toelichting staat, is vanaf nu nog duidelijker opgesteld. De vernieuwde toelichting krijgt u tegelijkertijd met het biljet thuisgestuurd. "En wat moet ik doen als ik een ander biljet nodig heb?" De Belastingdienst doet zijn uiterste best om ervoor te zor gen dat iedereen het juiste biljet ontvangt. Toch kan het gebeuren dat u een ander biljet nodig *Tj heeft, bijvoorbeeld wanneer er veranderingen zijn opgetreden in uw persoonlijke situatie. Op de voorzijde van het biljet kunt u controleren of u wel het goede exemplaar heeft ontvangen. Als dit niet het geval is, kunt u zelf een ander biljet aanvragen. Hoe dit in z'n werk gaat, leest u in de toelichting. Belastingdienst Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker. hilversum anp haarlem anp De Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (FIOD) heeft een vooronderzoek ingesteld naar zogeheten vliegende winkels. Dat zijn openbare verkopen die kooplieden organiseren in steeds wisselende horecagele genheden. Zij bieden de goede ren variërend van serviezen tot videorecorders vaak tegen afbraakprijzen aan. Na de ver koop verkassen de organisato ren met hun spullen naar de volgende cafés en restaurants. De FIOD gaat uitzoeken wat de omvang is van deze vorm van handel en of fraude in het spel is. „Mogelijk dragen de handelaren geen of te weinig belasting af. De spullen zouden ook .gestolen kunnen zijn. We weten het niet", aldus een woordvoerster van de dienst. Volgens haar heeft de FIOD zelf het initiatief genomen voor het onderzoek. Uit de uitkomsten van het vooronderzoek moet blijken of een grootscheeps FIOD-onderzoek nodig is. De vliegende winkels zijn een doorn in het oog van plaatselij ke ondernemers en van ge meenten. Zo kunnen de 'vlie gende' kooplieden hun spullen goedkoper aanbieden omdat ze bijvoorbeeld geen vaste hoge huurlast hebben. Zij huren de horecagelegenheden voor hooguit een paar honderd gul den per dag of avond. Een in schrijving bij de Kamer van Koophandel is voldoende. CDA, WD en PvdA zijn, als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, vrijwel even groot. Dat blijkt uit een in opdracht van het TV-programma NOVA gehouden peiling naar de poli tieke voorkeur van kiezers. Om gerekend naar zetels in de Tweede Kamer zouden CDA en WD op 35 zetels (nu respectie velijk 34 en 31) mogen rekenen en de PvdA op 34 (nu 37). D66 blijft daarbij achter met 23 ze tels (nu 24). Uitgedrukt in per centages komt de uitslag voor de drie grootste partijen er als volgt uit te zien: CDA 22,5 pro cent, WD 22,4 en PvdA 22,2 procent. Bij de kleinere partijen valt vooral het verlies van de oude renpartijen op. Tegenover de zeven zetels die zij gezamenlijk in de huidige Tweede Kamer bezetten, zouden ze nu op vijf uitkomen. Met name de Unie 55+, thans goed voor één ka merzetel, zou veel aanhang ver liezen. De andere kleinere par tijen zouden gelijk blijven. Al leen de SGP boekt een lichte vooruitgang. den haag anp ensen bewaren geneesmidde- vaak op de verkeerde plaats huis. Badkamers, koelkasten, nsterbanken, nachtkastjes en ivone kasten zijn favoriete :kken om medicijnen te be tten. Het zijn echter geen vei- e plaatsen omdat kinderen er makkelijk bij kunnen. Daar- ast kan een verkeerde be- arplaats van invloed zijn op kwaliteit van medicijnen. :t veiligst iseen afgesloten istje op de slaapkamer. Dat ijkt uit een onderzoek dat de insumentenbond hield onder iehonderd leden. De resulta- zijn gepubliceerd in de Con- mentengids. Van de ondervraagden heeft procent één of meer medicij- n in huis. Tien verschillende orten is geen uitzondering, en n deelnemer had zelfs 150 soorten pillen, poeders, drank jes en druppels. Minder dan de helft (47 procent) is via recept verkregen. De rest van de ge neesmiddelen is op eigen initia tief aangeschaft bij apotheek of drogisterij. Ongeveer eenvijfde van de ondervraagden zegt zelf al dat hun geneesmiddelen niet alle maal 'kinderveilig' zijn opge borgen. Een belangrijke reden daarvoor is de overtuiging dat er geen kinderen in huis komen en dat veilig opbergen dus niet strikt noodzakelijk is. Veertig procent van de medi cijnen ligt in een daartoe be stemd kastje: dertig procent ligt in een gewone kast en zo'n 25 procent slingert rond op ven sterbanken, nachtkastjes en in jaszakken. Zo'n veertig procent van de vergiftigingsgevallen bij jeugdi gen komt door het snoepen van medicijnen. Het innemen van huishoudelijke middelen zorgt eveneens voor veertig procent van die gevallen. De overige vergiftigingsgevallen komen door het eten of drinken van cosmetica, kamerplanten en al cohol. Scheveningse duikers hebben op de Noordzeebodem, vlak voor de monding van de Nieu we Waterweg, twee geladen tor pedo's aangetroffen. Ze deden hun vondst al in september, maar hingen die niet aan de grote klok. Totdat ze begrepen dat de inmiddels bijna tachtig jaar oude projectielen nog steeds gevaarlijk zijn. Volgens Rijkswaterstaat is er geen reden tot paniek, omdat ze buiten de vaargeul liggen. De duikers speuren al enkele jaren de zeebodem af naar wrakken en andere oorlogsover blijfselen, omdat ze daarover een boek schrijven. Vlak bij de drukke scheepvaartroute naar Rotterdam stuitten ze op drie torpedoboten. Even later troffen ze de twee projectielen aan. Ze zijn zeven meter lang, hebben een doorsnede van 53 centime ter en bevatten elk 220 kilogram springstof. Uit onderzoek blijkt dat ze uit de Eerste Wereldoorlog stam men. De gevonden schepen ko men uit Groot-Brittannië. Ze zijn in 1917 vergaan doordat ze op een Duits mijnenveld voe ren. In totaal kwamen daarbij ruim tweehonderd mensen om. Duiker C. Wauben zegt dat er als het goed is in totaal vijf bo ten liggen. Alles ligt op ongeveer twintig meter diepte. Vandaag komen deskundigen van de Koninklijke Marine bij een voor spoedoverleg. Ze gaan praten over de vraag of ze de torpedo's meteen moeten gaan opruimen. Want als er een schip uit koers raakt en bijvoor beeld met een motoronderdeel of een anker de ontsteker aan raakt, is er grote kans op een ontploffing. betalen. De Belastingdienst heeft een nieuwe service waardoor u nooit meer vergeet belasting te betalen. Vanaf nu is het namelijk mogelijk uw voorlopige aanslag automatisch te betalen. Dit gaat als volgt in z'n werk. U ontvangt bij de aanslag een machtigingskaart. Met het invullen en terugstu ren van deze kaart machtigt u ons om de termijnbetalingen automatisch van uw rekening af te schrijven. "Geldt dit voor alle belastingen?" Automatisch betalen kan alleen voor de voorlopige aanslagen Inkomstenbelasting/Premie Volksverzekeringen en Vermo gensbelasting over 1995. Wanneer u ons machtigt doet u dat alleen voor de desbetreffende aanslag. Het is dus niet moge lijk dat dankzij die ene machtiging ook andere belastingen automatisch van uw rekening worden afgeschreven. Het is makkelijker als u uw voorlopige aanslag automatisch betaalt. "Wat zijn de voordelen van automatisch betalen?" Eén van de voordelen is dat u er vanaf nu met meer zelf aan hoeft te denken uw voorlopige aanslag te betalen. En door dat de administratie van de betalingen nu eenvoudiger is, wordt het voor ons ook een stuk makkelijker. Bovendien schrijven wij het bedrag precies op het juiste moment van uw rekening af. Niet te vroeg, waardoor u geen renteverlies heeft, maar vooral ook niet te laat, waardoor aanmaningen en extra kosten voorkomen worden. "Kan ik deze machtiging weer intrekken als ik dat wil?" Ja, deze machtiging van de Belastingdienst is net als iedere andere machtiging. Dat houdt in dat het op ieder moment mogelijk is om de machtiging weer in te trekken en dat het afgeschreven bedrag dan altijd weer wordt terugbetaald. Belastingdienst Leuker kunnen we't niet maken. Wel makkelijker. tilburg angelique mulders Sank meldde ruggeld wel an Justitie' ft haag anp N-AMRO heeft Justitie inge- tt over verdachte financiële nsacties van het Surinaamse ïgcircuit. Dat schreef minis- Zalm (financiën) gisteren i de Tweede Kamer. CDA'er lits had hem opheldering ge- aagd naar aanleiding van be- •hten dat de bank meewerkte het witwassen van drug- Id. Het openbaar ministerie 'kte in de media de indruk dat zelf ontdekte dat ABN-AM- zich leende voor witwas- aktijken. Volgens Zalm is-dat juist. Nadat de banktop Justi- had ingelicht, vroeg het OM bank door te gaan met het nnemen van druggeld. Dit behoeve van het onderzoek iar de druglijnen. „Veel buitenlandse werknemers bouwen geen carrière op doordat ze de taal niet voldoende onder de knie hebben. Vaak zijn ze simpelweg niet gemotiveerd taal lessen of een technische cursus te vol gen. Dat is niet bepaald bevorderlijk voor het behouden van een baan." Dat zegt Mehmet Sar, directeur van het Re gionale Centrum Buitenlanders (RCB) Midden-Brabant in Tilburg. „Jarenlang heeft de nadruk gelegen op het scheppen van werkgelegenheid voor migranten, maar gebleken is dat de uit stroom van allochtone werknemers vaak even groot is als de instroom", beweert hij. Daarom heeft het Nederlands Cen trum Buitenlanders het project 'Behoud van werk' opgezet. Doel ervan is, naast natuurlijk het behouden van werk voor allochtonen, het creëren van een goed werkklimaat in bedrijven met een ge- kleurd personeelsbestand. Het RCB Midden-Brabant heeft het pro ject laten testen bij het Tilburgse bedrijf Incase dat met zo'n 230 werknemers (van wie 45 allochtonen) verpakldngen maakt voor relatiegeschenken. De mi granten werken allemaal op de produk- tie-afdeling. Een groot deel van de bui tenlandse medewerkers was ontevreden over het bedrijf, de verhoudingen met de leidinggevenden waren slecht. Sar Mehmet Sar, directeur van het Regionale Centrum Buitenlanders (RCB) Midden-Bra bant. FOTO GPD JEROEN TOIRKENS noemt het 'een gebrek aan warme com municatie'. Het ziekteverzuim was hoog en de kennis en vaardigheden van de migranten bleven achter bij de techni sche ontwikkelingen. De RCB-directeur verwijt vooral de eer ste generatie gastarbeiders uit het begin van de jaren zestig een gebrek aan moti vatie. „Zij hebben nooit vakcursussen willen volgen, ze kennen de Nederlandse taal dikwijls slecht. Je moet jezelf verbe teren, carrière maken: dat kan door cur sussen te volgen." Het op een acceptabel niveau beheersen van het Nederlands acht hij essentieel voor het behoud van een baan. Immers, als een migrant de taal kent, kan hij opdrachten goed uit voeren, een bedrijfsopleiding volgen en heeft hij een beter contact met zijn colle ga's. Omdat de meeste van de allochtone In- case-werknemers nog nooit een cursus Nederlands hadden gevolgd, moest Sar hen eerst overtuigen van het nut van zo'n cursus. „Mensen moeten het zélf willen, het volgen van taalonderwijs moet geen verplicht nummer worden want bij Turken weet ik dat het dan niets wordt." Hij geeft als voorbeeld een firma die een Nederlander en een Turk een boek ca deau doet. „De Nederlander vreet dat boek bijna op. Niet alleen omdat het gra tis is, maar ook omdat hij gelooft dat hij er beter van kan worden. Een Turk bla dert er eens in en bedenkt dat hij het waarschijnlijk moét lezen van zijn werk gever. Hij is niet zonder meer overtuigd van een persoonlijk belang. Hij zal het dan misschien wel lezen om zo in een goed boekje te komen bij zijn baas, maar zijn gedachten zijn er niet bij", aldus Sar. Het lukte Sar 22 van 45 buitenlanders bij Incase te overtuigen naar de taallessen te komen. De stichting Volwassenen Edu catie Tilburg verdeelde de groep in drie niveaus die elk vier uur per week les kre gen, de helft van het aantal lesuren in bedrijfstijd. Uiteindelijk haakten twee mensen voortijdig af. Het verpakkings bedrijf stelde, als blijk van waardering, bij het behalen van een certificaat een bonus ter beschikking. In totaal duurde het project, inclusief de motivatiege- sprekken die Sar met de migranten-me dewerkers voerde, anderhalf jaar. De RCB-directeur is tevreden. „De cur sisten hebben allemaal een functiever betering bereikt, met de daarbij beho rende salarisverhoging. Negentig pro cent van de deelnemers vertelde me eni ge tijd later tevreden te zijn met het be drijf; dat blijkt ook uit het teruggelopen ziekteverzuim." Yasar Üstüner van het Nederlands Cen trum Buitenlanders in Utrecht gaat nu met het project de boer op. „Multicultu rele bedrijfsorganisaties weten ons wel te vinden, maar het kan geen kwaad werk geversorganisaties nog eens apart op ons werk te wijzen", meent hij. Algemene universiteiten zijn fel tegen den haag anp De regeringspartijen PvdA, WD en D66 in de Tweede Kamer stemmen ermee in dat de cur susduur van een aantal inge nieurs-studies aan de techni sche universiteiten met één jaar wordt verlengd tot vijf jaar. De Kamer debatteert vandaag over het betreffende wetsvoorstel. De verlenging van de techni sche studies is een streep door de rekening van de zes algeme ne universiteiten. Die ageren er al jaren tegen. Ze vinden dat 'hun' bèta-opleidingen, zoals scheikunde, ook in aanmerking komen voor een langere cursus duur. Vorige week dreigden ze in een brief aan minister Ritzen de discussie over herziening van het hoger-onderwijsstelsel te boycotten, wanneer de be handeling van het wetsvoorstel niet zou worden uitgesteld. Daarbij wezen ze er bij wijze van 'nieuw argument' op dat het doel van deze door het kabi net gewenste 'dialoog' juist is om meer variatie in de lengte van studies aan universiteiten en hogescholen aan te brengen. Daar nu al een voorschot op ne men, maakt de discussie bij voorbaat tot een 'farce', aldus de bestuurscolleges van de uni versiteiten in Leiden, Gronin gen, Utrecht, Amsterdam en Nijmegen. Die opstelling heeft de woede gewekt van de bestuursvoorzit ters van de drie technische uni versiteiten, in Delft, Eindhoven en Enschede. Ze voelen zich overvallen door de 'dreigbrief, vinden de argumentatie van hun collega's 'beneden niveau' en noemen de dreigementen 'uiterst onverantwoord'. De technische universiteiten, gesteund door een krachtige lobby vanuit het bedrijfsleven, hameren erop dat langere stu dies nodig zijn om de positie van de Nederlandse technisch wetenschappelijk ingenieur in ternationaal veilig te stellen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5