AZC lacht in Katwijk weer als laatste BOLLEN Ruitertop present bij Indoor Leiden Sampras aandoenlijk kwetsbaar Sport D TT VOENSDAC 25 JANUAR11995 chef willem spierdijk. 071 -356464. plv.-chef rob onderwater. 071-356463 m ij de jongens ju- I M nioren van basket- balvereniging Lei derdorp boterde het al een poosje niet. Het kwam wel eens voor dat het team zich voor een wedstrijd moest om kleden en dan ging de ene helft van de ploeg in de ene kleedkamer en de andere helft in een ander hok. Om te voorkomen dat er al voor de wedstrijd ruzie ontstond tus sen de spelers. Tien minuten later stonden ze dan samen op het veld, dat wel, maar van teamspirit was natuurlijk al lang geen sprake meer. Dat de bom een keer zou bar sten bij de ploeg die op het hoogste juniorenniveau in Nederland speelt, was geen verrassing. Coach Martin Bakhuyzen was maanden ge leden al gesneuveld in dit slagveld van de opgeschoten jongeren. Hij gaf de pijp aan Maarten en opvolger Akos van der Plaat mocht het ver der uitzoeken. Afgelopen weekeinde viel de ploeg defi nitief uit elkaar. Er kwam een einde aan de strijd die, achter de schermen, voortdurend woedde tussen de 'Haagse kliek' en de 'Leiderdorpse kliek' bij BVL. Nadat eerder al de Haagse ta lenten Michael Kool en Da niel Gadzuric weg waren ge stuurd na onenigheid over het aantal trainingsuren mocht zaterdag ook Renato Vianello zijn rugnummer in leveren. Ook een speler uit de Haagse contreien. In het geval Vianello zou er naar verluidt zelfs sprake zijn geweest van bedreiging aan het adres van de trainer. „Ik weet niet hoe dat verhaal in de wereld is gekomen, maar het is een absolute leugen. Als de trainer zoiets heeft gezegd, zit er echt een steekje los bij hem, zegt Renato Vianello. „Er is zaterdag na de wed strijd ruzie geweest in de kleedkamer, maar ik heb nie mand bedreigd. Sterker, een van mijn medespelers is mij aangevlogen nadat ik had ge zegd dat hij niet moest lopen janken tegen de trainer. Toen is de trainer zich er mee gaan bemoeien en toen heb ik in derdaad gezegd dat hij uit moest kijken. Maar ik voelde me vooral zelf bedreigd. De coach zei dat ik een laspost was en dat ik beter op icon rot ten. Ik zei dat ik dat al voor de wedstrijd voor mezelf had be sloten. Trainer Akos van der Plaat vindt het allemaal 'heel naar' wat er is gebeurd: „In de kleedkamer ontstond een verhitte discussie en Via nello werd daarbij heel per soonlijk. Hij heeft me tot nazi gebombardeerd en dat ben ik niet, ook al heb ik dan een kort geknipt kapsel. Hij riep dat ie me in elkaar zou slaan. Dat laatste ontkent Vianello, maar dat hij 'nazi' heeft ge zegd acht hij niet onmogelijk. „In het heetst van de strijd heb ik dat misschien wel gezged, dat weet ik al niet meer. Hoe dan ook, Leiderdorp is drie goede 16-jarige spelers kwijtgeraakt. Potentiële top- spelers voor de toekomst. Sportief gezien een aderla ting, maar sociaal gezien een verbetering, meent Van der Plaat. Hij hoopt dat er een einde is gekomen aan het ge rommel binnen de ploeg, de rivaliteit tussen de spelers en de incidenten, voor, tijdens en na de wedstrijden. „Het kon zo niet langer. De drie spelers die nu weg zijn, komen allen uit Den Haag en hebben een andere mentaliteit en instelling dan de Leider- dorpse jongens. Ik hoopte dat de integratie goed zou verlo pen, maar dat is niet zo ge weest. Je hoeft in basketbal geen goede vrienden van el kaar te zijn, maar je moet wel met elkaar kunnen opschie ten. Vianello: Daar heb je het ai, wij wer den altijd als 'die Hagenezen' afgeschilderd. Alsof we een moeilijke groep vormden, maar ik begrijp niet waar ze dat vandaan halen. We had den soms het gevoel dat we werden geboycot. Binnen de club was niets mis, maar in het team was er voortdurend irritatie. We hebben nog een keer een feestje gehad. Lekker lam worden en de problemen vergeten, maar dat werkte ook niet echt." Volgens Van der Plaat moeten de drie beloftes de hand in ei gen boezem steken. „Er zit hier nog een Haagse speler, Bob Smeding, en daar valt wel mee te werken en hij doet alles in overleg. Als hij een keer per week elders wil trainen, meldt hij dat. De an deren uit Den Haag deden het zonder ruggespraak en von den twee keer trainen in Lei derdorp genoeg. Ik niet. Van der Plaat: „In Leiderdorp zijn de beste faciliteiten, we hebben een uit gebreide staf. De jeugd krijgt zelfs training van Ben Pon- sioen, de bondscoach van de 'cadettenWat wil je nog meer? Kool, Gadzuric en Via nello kunnen voorlopig hun loopbaan als jeugdinternatio- nal wel vergeten. et traditionele I duel tussen de Leidse korfbalse lectie en het nationale zaal team is niet meer wat het ge weest is. De Vijf Meihal loopt al lang niet meer vol en het aantal Leidse korfballers in de selectie neemt met het jaar af. Volgende week woensdag is het aantal Leidse korfballers zelfs 'nul komma nul'. Voorde 'interland' werden spelers uit Den Haag, Delft en Nieuw Vennep gekozen. De twee eni ge geselecteerden, Jan Willem Meijer (Fides Pacta) en Diana Beij (De Algemene) hebben be dankt voor de eer. Uit protest. Diana Beij: „Deze selectie heeft niets meer met Leiden te maken. Ik weet beste spelers en speelsters aan te wijzen die voldoende ni veau hebben hebben om aan deze wedstrijd mee te doen. Ik ben het met deze gang van za ken niet eens; ik doe dan ook niet mee". Sterker nog, Diana komt niet eens naar de Vijf Meihal. „Ik heb op die avond wat an ders te doen. Ik vraag me ove rigens af of het voor Leidse korfballerliefhebbers nog wel aantrekkelijk is om naar deze wedstrijd te gaan kijken. Haar coach, Ed Molloy, is het met de kritiek eens. Hij noemt de selectie zelfs 'lach wekkend'. „Het is een heel rare zaak dat er vier spelers van KIOS zijn geselecteerd. Die zijn in mijn ogen niets beter dan de spelers die in Leiden rondlopen. Het is bovendien niet zo dat je als sparring-partner sterker moet zijn dan het Nederlands acht tal Het ziet er overigens niet naar uit dat het ooit weer goed komt tussen de Leidse korf ballers en de 'Leidse' selectie, want de coach van die selec tie, Ruud van der Horst, spreekt ferme taal. „Het niveau van het Leidse korfbal is gewoon te laag. Het ontbreekt aan goede trainers voor de jeugd. Het is toch ook geen toeval dat er geen enkele Leidse jeugdploeg op hoog ni veau meedoet. Het Leidse korf bal moet gewoon wachten op een volgende, misschien ta lentvollere generatie. Rob van der Zanden Willem Spierdijk Verdienstelijk gelijkspel tegen profs van Pescara: 7-7 ifé Selectiewedstrijd schaatsers afgelast da vosDe selectiewedstrijd van zes schaatsers voor één overge bleven startplaats voor de wereldtitelstrijd mannen is vanmor gen om kwart over negen afgelast. Er waren te veel scheuren in de baan in Davos. Bovendien sneeuwt het hevig. Het WK is op 11 en 12 februari in het Italiaanse Baselga de Piné. Martin Hers man, Ids Postma, Bart Veldkamp, Jeroen Straathof, Arjan Schreuder en gewestelijke rijder Gianni Romme zouden woens dagmorgen een tweekamp schaatsen over 1500 en 5000 meter. De winnaar van het klassement over twee afstanden zou een startbewijs voor Baselga krijgen. Arnold opvolger Van Hooijdonk breda NAC heeft dinsdag Graham Arnold voor de rest van het seizoen als opvolger van Pierre van Hooijdonk gecontracteerd. De Bredase eredivisieclub heeft ook een optie voor nog een jaar op de Australiër genomen. De kopsterke spits speelde begin ja ren negentig twee seizoenen voor Roda JC, vervolgens bij FC Luik en dit seizoen bij Charleroi. Daar werd hij op het midden veld geposteerd. Dinsdagavond tekende de aanvaller in gezel schap van zaakwaarnemer en voormalige manager van Roda JC, Hans Coerver, de overeenkomst in de woning van NAC-voorzit- ter John Peek. Krajicek en Becker in 'Ahoy Rotterdam Richard Krajicek en Boris Becker komen definitief naar het ABN Amro-tennistoernooi in Ahoy' (27 febr-5 mrt). De komst van de Nederlandse nummer één en de als eerste ge plaatste Duitser is gisteren bevestigd door de toernooi-organisa- tie. Directeur Wim Buitendijk: „Het bod dat ik heb gedaan op Krajicek is door zijn management akkoord bevonden. Hij krijgt een wild card." Becker is overigens gisteren weer opgenomen in het Duitse Davis Cup-team. I»plaatsen de kans om toch drie keer een parcours te rijden. De top van de Nederlandse Voor de bezoekers van het springruiters is vanaf morgen in paardesportfestijn, is een uitge- Leiden te bewonderen. Bekende breid programma samenge- ruiters als Piet Raaymakers, Al- steld. Tussen de wedstrijden om bert Voorn en Jan Tops komen de nationale kampioenschap- vier dagen lang in de Groen- pen door, kan het publiek ge- oordhallen in actie. Zij springen nieten van diverse voorstellin- tijdens de Indoor Leiden mee gen. Zo zal circusartieste Yasmi- om het winterkampioenschap ne Smart haar show met Arabi- van de nationale federatie voor sche volbloedhengsten opvoe- springruiters (NFS). Het is de ren en verzorgt manege Liet- elfde keer dat het evenement - horp zondagmiddag een mon- met wedstrijden en shows in ster-carrousel. De jongste gas- Leiden wordt georganiseerd. ten kunnen terecht in het kin- Van 26 tot en met 29 januari derdorp en gedurende de gehe- zetten de Nederlandse le Indoor Leiden zal live-muziek springruiters hun beste paarden te horen zijn. in voor het grote evenement. De Indoor Leiden 1995 gaat F» Toppers, die internationaal hun morgen om 19.00 van start, sporen hebben verdiend, mo gen tegen de grootste nationale programma jumping indoor talenten laten zien, dat ze ook leiden in eigen land kunnen schitte- Do„derdag 26/01, 19.00; L30 met barrage (le onderdeel); Vrijdag 27/01, De deelnemers starten in drie H.OO: 1.35 met barrage (ie onderdeel), categoriën: 1.30 meter, 1.35 me- 1 -39 nvee ,f^n (2® onderdeel), 19.00: ter en 1.40 meter. De junioren ÉT.V.'.S.SLge'JfeSndeïd™!!; doen in een aparte rubriek een Zaterdag 28/01,11.00:1.35 nvee fasen gooi naar de titels. De beste (2e onderdeel). 1.40 jacht (2e onder- springers mogen onderling een prijzengeld van 45.000,- ver- tijd, show, 1.40 op tijd; Zondag 29 ja- delen. De finales zijn zondag, nuari, ll.OO: 1.30 finale (3e onder- net als de verliezersronde. De deel). 1.35 finale (3e onderdeel), junio- verliezersronde geeft combina- SSfiËfftlJÏÏÏ nes die zich niet voor de finale kampioenen. he Amerikaan in een klap van klinische winnaar tot mens van vlees en bloed stt£e amateurs van AZC vierden het gelijke spel tegen de ^jrofwaterpoloërs uit Pescara als een overwinning. Begrij pelijk, want de Alphense bekerwinnaar lachte het laatst ?e-n de grillige eerste wedstrijd van de kwartfinales om de ubiuropa Cup 2. In de allerlaatste seconde kwam de ploeg ou]an Fred Kranstauber op gelijke hoogte met de Italiaanse grootmacht (7-7), die de uitwedstrijd in Katwijk op routi- p vfe dacht te kunnen uitspelen. ligjjATWUK Va)M brouwer de koning jpe Italianen kwamen bedrogen ertit. Met veel misbaar begeleid- er-|en zij de laatste gelijkmaker ju-'an Remco Pielstroom. Dat had ig (ooral te maken met teleurstel- Jajng over het weggeven van een e iante 5-2 voorsprong en een e indere opvatting over de gelijk- naker dan de scheidsrechter. Neegenover drie treffers van de chkahaan Calcatera stelde Gijs- )0 ijert van der Leden hetzelfde to jantal. ;ld Het had voor AZC allemaal >ry|og mooier kunnen aflopen als inejet in de eerste zeven minuten t bjeter bij de les was geweest. Al- iespen Van der Leden en Piel- ieltroom benutten in de eerste 3 jeriode de mogelijkheid om 0 fescara een achterstand te be- nejorgen (2-1). Met iets meer ge- Alljuld en overleg hadden de Alp ort lenaren al op rozen kunnen zit- thfn. in 1 In plaats daarvan keken zij na 'el iet volgende kwart tegen een 4- st-f achterstand aan. Zonder zich bovenmatig in te spannen ioacoorde Pescara, met we- leldsterren als de Spanjaard |y Manuel Estiarte en de voormali- in |e Joegoslavische ijsberg Mislav Bezmalinovic in de gelederen, triielfs als AZC met een man meer gein het water lag. Op een ge- Dellaagde inhaalrace (5-5) volgde te^en nieuwe demarrage van de vcjasten, van wie Estiarte zijn dasse bewees met een loepzui- 1 /ere lob (5-7). wa In de bloedstollende slotfase t jingen aan beide zijden alle re masters open. John Jansen droop t ojlak voor tijd af met een scheur O.cp zijn lip. Invaller Thomas be- navees zijn waarde voor de ploeg in|oor zijn aandeel in het Alphen- nu se slotakkoord, dat door Piel stroom tot kunst werd verhe ven. Hektisch Voor Kranstauber was de koek daarmee nog niet op. Hij reken de er na afloop van de reguliere speeltijd op dat een verlenging de winnaar van het eerste kwartfinale-duel zou aanwijzen. Maar kennelijk was deze regel hem in tegenstelling tot andere spelregelwijzigingen ontgaan of had de Kroaat Matusic, gedele geerde van de Europese zwem- bond (LEN), het bij het verkeer de eind. De eindstand was en bleef 7-7 (2-10-3 3-2 2-1). Vanwege de hektische tafere len na afloop van de vorige Eu ropa Cup-ronde, toen pas na uitvoerige bestudering van de reglementen bleek dat AZC mocht verder bekeren, hield AZC de adem in tot de laatste speler het bad had verlaten. Eenmaal bevrijd van de onze kerheid over de sensationele af loop lieten de Alphenaren hun vreugde de vrije loop. Kranstau ber: „Ik moet de hele ploeg een compliment maken vanwege de getoonde mentaliteit. Wij zijp als pure amateurs pas maan dagavond naar deze wedstrijd gaan toeleven. Pescara was al een dag eerder in Katwijk neer gestreken. Bij ons heeft Bob Brebde vandaag notabene nog moeten werken. Daarmee gaf Kranstauber de verhoudingen in het internatio nale waterpolo treffend weer. Klein Duimpje uit Alphen - met de jeugdige Sjoerd van der Lee als verdienstelijke invaller voor de geblesseerde eerste keeper Wim Vermeulen - hield voor één keer gelijke tred met de Ita- Joeri Stoffels aan de bal voor AZC. De Alphenaren speelden met 7-7 gelijk in het Europa-Cupduel met Pescara. foto dick hogewoning liaanse Reus. „Maar ik was van avond niet bijster onder de in druk van Pescara. Zelfs die gas ten blijken in de slotfase zenuw achtig te kunnen worden. Dat is dan weer onze verdienste." Of AZC het huzarenstukje op 11 februari in Italië nog een keer kan uithalen, durft geen Al- phenaar te voorspellen. „Het wordt daar ongetwijfeld een gekkenhuis op de tribune", al dus Kranstauber. De zwem badspeaker probeerde de kijk- lustigen in het volle zwembad Aquamar alvast lekker te maken voor een heen-en-weertje Pes cara. Wie op een nieuwe Al phense stunt rekent, kan voor 990 gulden met AZC mee. Ex clusief verblijfkosten. Doelpuntenmakers azc: Van der Le den 3. Pielstroom 2, Boom en Stoffels; Pescara: Allessandro Calcaterra 3. Bez malinovic, Estiarte. Roberto Calcaterra en Salonia. Scheidsrechters: Bajenaru (Roe) en Prelovsky (Slw). André Agassi gold als „the man" bij de Australian Open. Pete Sampras was op papier welis waar beter, maar wat kleurloos, niet zo aansprekend. Vier ron den had Agassi gespeeld op de Grand Slam van Melbourne en de kenners waren het over één ding eens; hij is niet te verslaan. Na de historische nacht van dinsdag op woensdag is er nog maar één die op Flinders Park kan winnen. Is er nog maar één held die aan de andere kant in eens zo aandoenlijk kwetsbaar is. Die in één avond veranderde van een klinische „winner" in een mens van vlees en bloed. Wiens populariteit geen gren zen meer kent. Pete Sampras. Keners zetten de partij van de aanvoerder van de wereldrang lijst tegen de teruggekeerde Jim Courier al ver voor afloop bij in het rijtje van absolute klassie kers. Het duel stond op een on gekend niveau, was onvergete lijk en bovenal emotioneel. Het gebeurde in de finale van de vijfsetter. Sampras had net een 0-2 achterstand in sets weg gewerkt, leidde in de beslissen de met 1-0. Tijdens de pauze van twintig seconden barstte de titelverdediger plotseling in snikken uit. Het duurde drie ga mes voor hij weer bij zijn posi tieven kwam. In die periode sloeg hij een aantal ballen waar op iedere topspeler jaloers zou zijn. Sampras won, 6-7 6-7 6-3 6-4 6-3. In een poging tot aanmoedi gen schijnt een fan van de tri bune hebben geroepen: „Come on Pete, do it for your coach". De coach van Sampras is Tim Gullikson. Deze was eerder in een ziekenhuis van Melbourne opgenomen. Voor de derde keer in korte tijd was Gullikson, als gevolg van een afwijking aan het hart, tijdens een toernooi zwaar onwel geworden. Uitge rekend op de dag van de klas sieker bleek Gullikson, in rede lijke gezondheid, de terugvlucht naar de Verenigde Staten te hebben aanvaard. Er was meer. Twee dagen eer der had Sampras al een 0-2 ach terstand moeten wegwerken in een slopende partij tegen Lars- son, zijn plaaggeest van de Grand-SlamCup in München, een maand eerder. Bovendien had hij last van zijn voeten, was geheel tegen zijn gewoonte in zwaar geïrriteerd wegens een dubieuze beslissing in de tie break van de eerste set en was ook al niet tevreden over de toe stand van de ballen. Normaal is Sampras anders. De eerste game in de vijfde set: Pete Sampras kan zijn emoties niet meer de baas. Gevraagd naar een verklaring kreeg het Sampras het nader hand bijna weer te kwaad. Uit leg over het hoe, wat, waar en waarom, daar voelde hij weinig voor. Sampras was toe aan rust. Hooguit over de partij wilde hij nog iets kwijt. „Ik wist dat ik niet hoefde te verliezen. Tie breaks beslisten de eerste twee sets. Daaruit bleek dat er geen krachtsverschil was." In alle rust gaf hij na zijn zege Courier de hand. Sampras glim lachte. Hij leg<^e de arm om de schouder van zijn tegenstander. Alsof hij hem wilde troosten. Enig medeleven met Courier was op zijn plaats. De oud nummer één van de ranking en tweevoudig winnaar van de Australian Open speelde gewel dig. In de eerste vier ronden op Flinders Park had hij niet één set afgegeven, tegen Sampras won hij de eerste twee. Op tie break weliswaar, maar hij won. Nog maar 24 jaar is Jim Cou rier, van Dade City, Florida, USA, en nu al terug van wegge weest. In 1993 was hij de beste van de wereld, daarna kwam de terugval. Hij sloot 1994 af als nummer dertien. Hij won het afgelopen jaar geen titel, voor het eerst sinds 1990 viel hij weg uit de top-tien. Nadat Courier tegen Sampras drie sets afstond was zijn reactie nuchter. „Ik had toch gezegd: 'stay around', ik verlies er nog wel een paar dit jaar. Ik wist dat ik op een gegeven moment ie mand zou tegenkomen die nog beter zou spelen. Dat is ge beurd." Vooraf leek Sampras bij de Australian Open maar één zorg te hebben. Hoe in de finale af te rekenen met André Agassi, „the main event" in Melbourne, die tot nu toe niet veel meer heeft foto'reuter gedaan dan een leuk praatje maken met het publiek, een modeshow op het centre court houden en af en toe met groots spel een tegenstander van de baan slaan. Sampras lijkt in an derhalve week een heel leven achter zich te hebben. SCOREBORD tingh/Kricks Dubbelspel, (Ned/1) - Ullyett/Paes (ZAf/Ind) 4-6 6-3 6- 4 6-4. Palmer/Reneberg (VSt/13) - Hlasek/Kafelnikov (Zwi/Rus) 7-6 7-6 6-3. Vrouwen, kwartfinales: Martinez (Spa/2) - Davenport (VSt/6) 6-3 4-6 6-3 'spel, kwartfinales; Novotna/San- (Tsj/Spa/2) McNeil/Sukova /Geo/10) 6-1 6-3. (Ned/1) - Morariu (VSt/9) 7-6 6-4

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21