Voorburg gedwongen tot aanleg weg Randstad Vliegers hebben buik vol van gebreken F100 Henk Savelberg wil Voorburgs restaurant weer ster bezorgen Peper wil extra cellen Erasmusbrug in aanbouw Bewakers in ziekenhuis krijgen handboeien mee Onderzoek naar mislukte vlucht uit Bijlmerbajes Oprichter Junkiebond overleden Joodse onderscheiding Industriebond wil steun voor Wilton Fijenoord MEUBELPLEIN LEIDERDORP WOENSDAG 25 JANUAR11995 Vondst van negen miljoen marihuana zaanstad De regiopolitie Zaanstreek-Waterland heeft in het westelijk havengebied van Amsterdam circa 2000 kilo marihua na met een straatwaarde van ongeveer negen miljoen gulden achterhaald. De actie werd uitgevoerd in samenwerking met de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst (Fiod) en de Amster damse douanerecherche. De drugs waren verpakt in een zee container. De politie heeft nog geen aanhoudingen verricht. Kamervragen over slibstort Rutte den haag Sharon Dijksma van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer wil opheldering over de mysterieuze verhalen van illegale slibstort in de Oekraïne door het bedrijf Rutte Recycling in Half weg. De PvdA'er wil onder meer weten of beweringen juist zijn, dat het ministerie van VROM door een bestuurder van de stad Bremen in Duitsland is ingeseind over slibleveranties aan een Duitse tussenhandelaar. Die tussenhandelaar zou voor Rutte be middeld hebben bij de doorverkoop van het slib aan de Oekraï- Rotterdam wil vijf miljoen voor junks Rotterdam De gemeente Rotterdam wil op korte termijn met een breed scala aan projecten de overlast, veroorzaakt door drugsverslaafden, fors terugdringen. Daartoe is bij het rijk voor dit jaar 5,6 miljoen gulden subsidie aangevraagd. Informeel heeft 'Den Haag' inmiddels laten weten Rotterdam ruim vier miljoen gulden te willen toekennen. Met al deze miljoenen moet een samenhangend pakket van maatregelen mogelijk worden dat voorziet in opvang, zorg, begeleiding, behandeling en maat schappelijk herstel voor overlastgevende verslaafden. Het plan omvat 22 projecten. Perscombinatie naar Duivendrecht Amsterdam De Perscombinatie gaat verhuizen naar Duivend recht. De uitgever van onder meer Het Parool, de Volkskrant en Trouw heeft dinsdag een een stuk grond op het industrieterrein Amstel II gekocht. In Duivendrecht wordt een drukkerij ge bouwd, waarin nieuw aan te schaffen drukpersen zullen worden ondergebracht. De nieuwe persen hebben meer mogelijkheden wat betreft kleurgebruik dan de huidige. In de huidige pershal is voor de plaatsing van dergelijke apparatuur onvoldoende ruim te. De redactie blijft aan de Wïbautstraat gevestigd. Zoetermeer stemt over zwembaden zoetermeer De inwoners van Zoetermeer hakken binnenkort zelf de knoop door over het al jaren slepende „zwembadpro bleem" in die plaats. Drie van de vier gemeentelijke zwembaden voldoen niet meer aan de technische en milieu-eisen van deze tijd. Een ervan moet als er niet snel iets gebeurt komende zomer sluiten. Op 8 maart, tegelijk met de provinciale verkiezingen, mag de bevolking zich in een referendum uitspreken over wat het stadsbestuur moet doen om te voorkomen dat badderend Zoetermeer straks naar elders moet uitwijken. De KLM-vliegers op de Fokker 100 hebben hun buik vol van de technische mankementen aan dit vliegtuig. Vorige week wei gerde een aantal vliegers met een Fokker 100 te vertrekken, ondanks dat de Technische Dienst het toestel luchtwaardig i had verklaard. De KLM heeft onder druk van de vliegers be sloten drie van de zes vliegtui gen een opknapbeurt bij Fokker op Schiphol te geven. De klachten yan de vliegers j zijn bij president B. Baksteen I van de Vereniging van Neder- landse Verkeersvliegers (VNV) bekend. Het gaat om toestellen 01 die de KLM indertijd aan haar i voormalige Franse partner Air IJl Littoral verhuurde. De Fransen hebben de toestellen niet goed onderhouden, aldus Baksteen. In KLM-kringen wordt zelfs be weerd dat de toestellen volledig uitgewoond zijn. Dit achterstallig onderhoud is bij de KLM niet ingehaald. Hoe wel de vliegers herhaaldelijk hun beklag deden, is het pro bleem volgens Baksteen niet voortvarend aangepakt. Vorige week dreigden de vliegers bij het minste of geringste manke ment niet met de Fokker 100 te vertrekken. Onder die druk heeft de KLM in overleg met Fokker besloten de vliegtuigen eind volgende maand een versnelde opknap beurt te geven. Drie van de vliegtuigen worden bij Fokker gemodificeerd. De vliegers heb ben daarop hun dreigement in getrokken. De Haagse topkok Henk Savelberg is bezig met onderhandelingen om het Voorburgse restaurant Vreugd en Rust over te nemen. Hij huurt het pand en gaat onder de naam 'Hotel-Restaurant Savelberg' opnieuw beginnen. Het is de bedoeling dat het restaurant medio februari wordt gesloten en op 1 maart wordt heropend. De cuisinier keert hiermee terug naar het restaurant dat hij medio 1993 na meningsverschillen met de aandeelhouders had verlaten. Savelberg, die mede-eigenaar was en het restaurant in korte tijd naar een Michelin-ster kookte, heeft zich moe ten uitkopen en investeerde het geld in de verbouwing van een riante villa tot hotel-restaurant aan de Haagse Rus- tenburgweg. De buurtbewoners en ambassades kwamen echter in op stand. Zij dulden geen restaurant in hun wijk. Tot op heden lopen daar nog steeds processen over. Zaakwaarnemer Nadorp: „We win nen elk proces, maar krijgen er bij wij ze van spreken telkens drie voor terug. Dit duurt te lang en kost te veel geld. Er is inmiddels al voor tonnen geïnves teerd." Terwijl Savelberg zich, wach tend op uitspraken van het ene na het andere proces, beschikbaar stelde als culinair adviseur bij iedereen die het maar'wilde, liep Vreugd en Rust ook niet meer. Het raakte de door hem bin nengesleepte Michelin-ster kwijt. Er kwam in september 1993 een nieuwe topkok, de Fransman Michel Kéréver. Maar die hield het na enkele maanden ook voor gezien. Hij bleek bovendien toch al meer in Frankrijk dan in Voorburg te verblijven. In mei vorig jaar wisten de aandeel houders. opererend onder de naam Tartuffe Holding, de gerenommeerde kok Gert Jan Hageman aan te trekken. Deze van het Amsterdamse restaurant Vermeer (één Michelin-ster) afkomsti ge cuisinier moest Vreugd en Rust weer uit het slop halen. Maar ook dat werd geen succes. Minister eist aanleg Landscheidingsweg De gemeente Voorburg zal verplicht moeten meewerken aan de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg. Mi nister Jorritsma van verkeer en waterstaat heeft de pro vincie Zuid-Holland gevraagd op korte termijn een zoge noemde aanwijzingsprocedure te starten. Door deze pro cedure kan Voorburg worden gedwongen aanleg van de weg over haar grondgebied toe te staan. HAAGS REDACTEUR De nieuwe weg moet Den Haag en Scheveningen beter bereik baar maken. De weg sluit aan op de A4, de snelweg tussen Den Haag en Amsterdam. Het beoogde tracé loopt door de ge meenten Leidschendam en Voorburg. Vorig jaar weigerde Voorburg als enige gemeente haar mede werking aan de realisering van de weg, die ambtelijk bekend staat als de Noordelijke Rand weg Haagse Regio (NORAH), volgens een door Jorritsma goedgekeurd tracé. Pas in een laat stadium kwam Voorburg met een alternatief voorstel op 'Geloofwaardigheid rechtsstaat in geding' Burgemeester Peper heeft van daag met minister Sorgdrager (justitie) gesproken over het for se cellentekort in het arrondis sement Rotterdam. Hij vindt dat de 'geloofwaardigheid van de rechtsstaat' in het geding komt, als de huidige uitstroom van preventief gehechten blijft doorgaan. Bijna iedereen, die een straf achttien maanden of minder boven het hoofd hangt, wordt op dit moment door jus titie heengezonden. In de prak tijk komt het erop neer dat au tokrakers, inbrekers en kleinere dealers snel na hun aanhouding weer op vrije voeten staan. Het belang van grotere celca paciteit kwam in het verleden aan het licht bij het zogeheten 'auto-kraakproject', waarbij ver- de proppen. Dit behelsde een geheel verdiepte en overkapte ligging van de weg maar dit al ternatief is volgens het rijk veel te duur. In een onderzoek van Rijkswaterstaat zijn de extra kosten geraamd op zo'n 150 miljoen gulden, terwijl de meer opbrengsten geschat zijn op on geveer 50 miljoen gulden. Dit verschil vindt de minister on verantwoord. Omdat volgens haar een snelle aanleg van de weg noodzakelijk is, heeft zij het provinciebestuur gevraagd de aanwijzingsprocedure in gang te zetten. Vervolgens kunnen bestemmingsplannen wordne gemaakt, waarna in 1998 met de aanleg van de weg kan wor den begonnen. Rotterdam Rotterdam is druk bezig met het keiruimte en 400.000 vierkante meter kan bewoonbaar maken van de Kop van Zuid. Op toorruimte een plaats vinden. De bereikbaar- dit voormalige haventerrein van 125 hectare heid van dit deel van Rotterdam wordt ver moeten in het begin van de volgende eeuw zorgd door de Erasmusbrug. Momenteel is de ruim 5300 woningen, bijna 100.000 m2 win- bouw in volle gang. De brug verbindt het centrum van de stad rechtstreeks met de Kop van Zuid. In 1996 zal de 365 miljoen gulden kostende brug gereed zijn. slaafde autokrakers konden kie zen tussen drie maanden cel straf of een gelijke periode de hulpverlening in. In de praktijk bleek dat alle verdachten de ge vangenis kozen, omdat dat ge lijk stond aan vrijlating. Peper wil voorkomen dat bij soortge lijke projecten in de toekomst dezelfde problemen gaan gel den. Eerder waren in Rotterdam ideeën geopperd als twee ver dachten in één cel, speciale 'containercellen' of groepen verdachten in 'ommuurde ruimtes', waarbij het niet om officiële gevangenissen hoeft te gaan. Hoofdofficier van justitie mr. L. A. J. M. de Wit lanceerde vorige week het plan om ook het bedrijfsleven mee te laten betalen aan celruimte. Negen veiligheidsfunctionaris sen van het St. Claraziekenhuis in Rotterdam-Zuid zijn tijdens de zogenaamde 'gesloten uren' uitgerust met handboeien. Zij verlenen van negen uur 's avonds tot de vroege ochtend assistentie op de afdeling spoedeisende hulp. In het zie kenhuis zijn in totaal elf bewa kers werkzaam. R. Elot, hoofd interne dienst van het ziekenhuis, meent dat deze lichte vorm van bewape ning noodzakelijk is om de vei- ligheid van het eigen personeel te waarborgen. Elot zegt dat de Nederlandse wetgeving deze werkwijze niet verbiedt. „En wat niet is verboden, dat mag." Hij heeft het dan ook niet nodig geacht om bij de overheid om ontheffing te vragen voor het gebruik van de handboeien. Volgens Elot, fervent tegen stander van een verdere uitrus ting met de wapenstok, geeft de dagelijkse praktijk hem gelijk. Het verplegend personeel, dat grotendeels uit wouwen be staat, wordt in de late uren steeds vaker geconfronteerd met agressief gedrag. Dat vari eert van dronken mannen die zich voor poliklinische hulp melden tot kleine groepjes die in het St. Claraziekenhuis voor een dosis methadon in aanmer king denken te komen. „Recentelijk nog," zegt Elot, „zijn mensen van ons zieken huis lichamelijk bedreigd. Als er niet wordt ingegrepen, kunnen zij zich door onze eigen spoed eisende hulp laten behandelen. Dat kan toch niet de bedoeling zijn. Ik ontvang elke ochtend de rapporten van de gebeurtenis sen tijdens de gesloten uren. Bedreigingen met geweld ko men niet dagelijks voor, maar wel met zeer grote regelmaat." amsterdam anp De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een nader onderzoek gelast naar de rol van een 39-jarige gevangenbewaarder bij een ontsnappingspoging vorig jaar van twee ge detineerden uit de Bijlmerbajes. Daarbij werden explosieven gebruikt. De bewaarder moet terechtstaan op verdenking van het verlenen van hulp bij de uitbraakpoging. Justitie verdenkt de Almeerder ervan dat hij behalve vier haken en een stuk touw ook de explosieven de toren de Schans heeft binnengebracht. De toren is een onderdeel van de gevangenis. De explosieven kwamen op de avond van 20 oktober tot ontploffing. Een raam sneuvelde, maar de ontsnapping mislukte. De explosie had de weg naar buiten vrij moeten maken voor twee gevangenen die vast zaten voor internationale drugshandel en doodslag. De bewaarder heeft bekend dat hij de ha ken en het touw binnen de gevangenismu ren heeft gebracht. Van de explosieven zou hij niets afweten. Hij heeft verklaard dat hij en zijn gezin zijn bedreigd en dat hij onder druk heeft meegewerkt aan het ontsnap pingsplan. De man gaf zich anderhalve week na de poging zelf aan. Staking van 3] parkeerwachters gaat door De stakende parkeercontroleurs in Rotterdam hebben dinsdag ochtend unaniem een voorstel van de gemeente afgewezen om de acties tegen het inleveren van de wapenstok en handboei en op te schorten. B en W van Rotterdam vroegen de stakers weer aan het werk te gaan, in afwachting van een oordeel van minister Sorgdrager van justitie over het conflict. De Rotterdam se parkeerwachters staken al sinds vorige week maandag uit protest tegen het gedwongen inleveren van de bewapening. Volgens directeur G. Schop- man van het Gemeentelijk Par- keerbedrijf kost de actie per dag 25 tot dertigduizend gulden omdat parkeermeters niet wor den gevuld en er ook geen par keerbonnen worden uitgeschre ven. Van een parkeerchaos in de Rotterdamse binnenstad is volgens Schopman nog geen sprake. Ontvoering amsterdam De Amsterdamse politie heeft drie mensen aangehouden op verdenking van het ontvoeren van een 32-jarige winkelier uit de hoofdstad. Voor de vrijlating van de man is 200.000 gulden U losgeld betaald. Een groot deel hiervan is teruggevonden, aldus een politiewoordvoerder. De ontvoering vónd vrijdag middag plaats. De winkelier wil de in de Van Mesdagstraat in de Amsterdamse Pijp in zijn auto stappen toen twee mannen i hem benaderden. Een vierde verdachte is nog voortvluchtig. rotterdam anp Nico Adriaans, oprichter van de Junkiebond in Rot terdam, is zondagnacht overleden aan de gevolgen van aids. Dat heeft zijn fa milie dinsdag bekendge maakt. Adriaans speelde vanaf 1980 een belangrijke rol bij de opvang van ver slaafden in Rotterdam. Hij werd 37 jaar. Volgens velen in de maasstedelijke drugsscene was het werk van Adriaans baanbrekend. Samen met dominee Visser richtte hij een eethuis op voor junkies in de Pauluskerk. Deze voorloper van Perron Nul was het eerste onderkomen voor drugsverslaafden in Rotterdam. Ook pleitte hij eind jaren zeventig als eer ste voor methadonverstrek- king. Dit idee was toen nog onbespreekbaar. Adriaans verliet in 1986 de Junkiebond om als veld werker in dienst te treden bij het Instituut voor Ver slavingsonderzoek. Hij werkte toen mee aan een experimenteel opvanghuis voor junkies in Rotterdam- West. Dit project toonde aan dat drugsverslaafden zonder al te grote proble men in een woonwijk kun nen vertoeven, mits er vol doende begeleiding bestaat. Ook dit idee werd aan vankelijk verworpen. Nu is de opvang van junks in woonwijken officieel beleid van de gemeente Rotter dam. leiden Marc Weinberger bekijkt de medaille met Yaffa Ben-Ari van de Ambassaderaad van Israël die hij in ontvangst nam namens zijn pleegouders, het echtpaar Mertens. In de synagoge van de Nederlands-lsraëlietische Gemeente-Leiden werd gisteren een Yad Vashem onderscheiding uitgereikt aan wijlen Pieter Johannes en Anna Magdalena Lam- booy-Verhoef en wijlen Denis en Antonia Mertens-Claes. De onderscheiding wordt uit gereikt aan mensen die in de Tweede We reldoorlog met gevaar voor eigen leven joden hebben gered. De onderscheiding voor het echtpaar Lam- booy nam de oudste zoon Pieter Lambooy in ontvangst. Zijn ouders hebben tijdens de oorlog voor valse identiteitspapieren gezorgd en twee joodse kinderen opgevangen van zestien en dertien jaar oud. Het echtpaar Mertens uit België had destijds drie joodse kinderen in huis genomen. Twee kinderen zijn daar na de oorlog gebleven toen duide lijk werd dat hun ouders de oorlog niet over leefd hadden. Een daarvan was Marc Wein berger. Aan hen die onderscheiden zijn, wordt een medaille en een oorkonde met de eretitel 'Rechtvaardigen onder de Volkeren' uitge reikt. Ze hebben het recht in Yad Vashem (een monument in Jeruzalem) een plaquette te onthullen die zal worden aangebracht aan de Ere-muur. Dit is de hoogste onderschei ding die Israël toekent. Tot op heden hebben meer dan 8000 mannen en vrouwen uit heel Europa deze eretitel gekregen. Onder de ge- eerden zijn meer dan 4200 Nederlanders. De Industriebond FNV gaat mi nister Wijers van economische zaken steun vragen voor de noodlijdende scheepsreparatie- werf Wilton Fijenoord. Volgens de bond gaat het om een speci fieke aanvraag voor een om- bouwingsopdracht voor het Schiedamse bedrijf, die 'boven de markt' zou hangen. In de ogen van bestuurder Hans de Vries van de Industrie bond moeten Nederlandse on dernemingen het te vaak afleg gen tegen 'oneerlijke concur rentie' vanuit het buitenland. „Vooral in Italië en Duitsland worden bedrijven fors ge steund", stelt De Vries, die gis teren van de directie een toe lichting kreeg op het vorige week naar buiten gebrachte re organisatieplan. Bij Wilton Fij enoord gaan 251 van de 706 ar beidsplaatsen verloren. Door natuurlijk verloop en het 'bo ventallig' verklaren van perso neelsleden die eind 1996 ver vroegd uittreden, komt het aan tal gedwongen ontslagen op 191. De werf leed vorig jaar een verlies van 20 miljoen gulden. Meubelplcin Leiderdorp ligt pal aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp. Info: 071-416585.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19