ALDI 'Raadsleden komen nu in pyjamabroek' ALDI informeertALDI informeertALDI -mformpprt. ==5=-*"— 3.49 Begeef u niet op Wc< .69 Regio voor de laag VêfS IN ONS ASSORTIMENT WOENSDAG 25 JANUAR11995 Gemeentebode Steenvoorden heeft niet veel zin in zijn pensioen NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER Op de kop af eenendertig jaar en acht maanden is hij bode van de gemeente Noordwijk ge weest. Morgen is zijn laatste werkdag. Jan Steenvoorden wordt 65 en moet, of-ie nou wil of niet, ermee stoppen. „Nee, leuk vind ik dat niet. Ik had eer der met vut gekund, maar heb daar vriendelijk voor bedankt. Kijk, als ik nou stratenmaker was geweest ofzo, dan had ik wel naar mijn pensionering uit gekeken. Maar dit werk, dat doe je fluitend." Steenvoorden is eigenlijk huisschilder. Maar via zijn broer, die al bode in Noordwijk was, kwam hij bij de gemeente terecht. Een 'manusje-van-al- les', zo omschrijft Steenvoorden zijn beroep. „Transport van kof fie en stukken, post verdelen, op dinsdag de lunch voor het colle ge klaarmaken, assisteren bij trouwerijen, recepties verzor gen, een lampje verwisselen. Dat soort klussen. Erg afwisse lend dus. Maar het is een uit stervend beroep. Als je ergens lang zit, ga je nog denken dat je onmisbaar bent ook. Maar aüs hier bodes weggaan, worden er geen vervangers aangetrokken. Dus met die onmisbaarheid zal het wel loslopen." Vier burge meesters 'diende' Steenvoorden in zijn bodeloopbaan: Van Berc- kel, Bonnike, Hoffmann en Van der Sluijs. Met de laatste drie kon hij goed overweg, zegt hij. „Met Van Berckel niet, nee. Die was te laat geboren, want hij waande zich nog in het feodale stelsel. 'De bode dient te wach ten. Op de gang'," immiteert Steenvoorden met een bekakte stem. „Nee, eerlijk gezegd vond ik dat geen aardige man. Van Berckels opvolger Bonnike kan op meer waardering van Steen voorden rekenen. „Dat was een beste man. Niet dat het ouwe- jongens-krentebrood tussen ons was, maar ik mocht hem graag. De tijden waren toen an ders dan nu, hè. Ik weet nog dat een van de raadsleden op een snikhete dag vroeg: 'Voorzitter is het gepermitteerd dat ik mijn colbertjasje uitdoe'. Nu komen ze gerust in een trui of een pyja mabroek naar de vergaderin gen." „Hoffmann was ook een joviale man. Die kwam vaak een praatje maken in de bodeka mer. Van der Sluijs? Och, die is heel aardig, hoor. Hij heeft zo z'n momenten. Als je hem apart spreekt, is het een prima kerel. Maar ik begrijp eerlijk gezegd niet waarom hij nooit 'goeie morgen' zegt, als-ie binnen komt. Hij zal wel met z'n ge dachten bij belangrijker zaken zijn. Als hij ingespannen zit te werken aan zijn bureau, moet ik bij het koffie brengen ook echt niet over het weer beginnen bij hem." Over de gemeentesecretaris sen die Steenvoorden mee maakte, kan de Noordwijkse bode ook smaakvol vertellen. „Voor Ike, de secretaris die mij aannam, was iedereen bang. 's Morgens zagen we hem altijd al van verre aan komen, in de Voorstraat. Hij had zo'n wan delstok waarmee hij twee stap pen op de straat tikte en bij de derde stap zwaaide hij 'm om hoog. Ik zie hem nog lopen: neus in de lucht en: tik, tik, hoppa." „Na Ike kwam Van Sprang, een gemoedelijke man. En daarna Ponjee, met wie ik het ook altijd goed heb kunnen vinden. Hij is een beetje op een rare manier weggegaan, dat wel. Ponjee had het goed in zijn hoofd zitten, maar hij kon het niet overbrengen op de hoge ambtenaren. 'Ze verdommen het om te doen wat ik vraag en daarom ga ik weg', zei hij. Ze zijn er hier nogal boos om ge worden, maar ik vond het wel een eerlijke zaak." En dan de huidige gemeente secretaris, Fierens. „Dat vrouw tje? O, dat gaat ook best hoor. Ik ben persoonlijk alleen niet zo voor vrouwen. Ehh dat wil zeg gen, ik ben wel voor vrouwen, alleen ze moeten niet je baas zijn. Komt door mijn vader, denk ik. Die heeft 27 jaar voor de nonnen gewerkt en hij z tijd: 'Als die in de hemel komen dan wil ik er niet wezen'." Trouwpartijen heeft Steen voorden altijd het leukste on derdeel van zijn vak gevonden. „Ik heb vierduizend trouwtjes gedaan. Het waren de krenten in de pap, zeg maar. Toen wet houder Sedelaar ambtenaar van de burgerlijke stand was, moest ik 'm altijd aankondigen. Hij zei: 'Steenvoorden als iedereen zit, roep jij: 'De Ambtenaar!' Dan gaat iedereen staan en kom ik binnen. En als ik op mijn plaats sta dan zeg ik dat ze weer mogen gaan zitten'." Steenvoorden schiet in de lach. „Het mooie was alleen dat er nooit iemand opstond. Na zo'n veertig huwelijken heb ik het toen een keer stiekem met de gasten afgesproken. Toen trouwden er namelijk kennissen van me. 'De Ambtenaar!', zei ik met een basstem. En iedereen vloog uit z'n stoelen omhoog. Sedelaar was er confuus van. 'Zie... zie je nou wel, Steenvoor den' stamelde hij. Hahaha." Honderden Noordwijkse raadsvergaderingen woonde Steenvoorden inmiddels bij, maar hij is niet van plan na zijn pensioen nog eens voor zijn lol op de tribune te gaan zitten. „Nee, daar vind ik het niet inte ressant genoeg voor." Zijn laatste raad zou eigenlijk van avond zijn, maar door omstan digheden is de vergadering een week verschoven. „En dus was die van december m'n laatste. Dat vind ik wel jammer want nu is het zo geruisloos gegaan. Ik had graag nog op een plakkie cake willen trakteren. Ik heb met die gasten namelijk altijd goed kunnen opschieten." Vrijdag neemt de gemeente Noordwijk tijdens een receptie afscheid van Jan Steenvoorden. En van zijn vrouw Nel, die ook 27 jaar heeft geholpen tijdens de raadsvergaderingen. „Ik hoop dat er een flink beetje volk komt. Ik hou wel lige receptie." gezel- Bode Jan Steenvoorden: „De trouwtjes heb ik altijd de krenten Instant cacaofantasie "Schovit". de instant-choco drank ter bereiding van magere chocolademelk, met een zeer fijne chocolade smaak. Bevat 20% druivesuiker. De ideale oppepper voor de hele familie. Kan zowel koud als warm gedronken worden, 800 gr Friese kruidrepenkoek 3 repen, 450 gr. Pare Cappuccino tomaten-groentesoep tomaten-groente-, kippe-, Chinese kippe,- of Zeeuwse bintjes ietwat bloemige kleiaardappels, de gezonde smaakversterkers bij uitsték geven uw gerechten 4 faft VlGil de specifieke pittigheid. 2 kg. w i yir Winterpeen uitstekend voor uw winterkost of als verstandig "tussendoortje" (per 100 gr. slechts 35 caloriën) O inlichtingen: Albrecht Ommen 05291-59308 Aldi Drachten 05120-89200 Aldi Zaandam 075- 517411 Albrecht Culemborg 03450-72911 Aldi Best 04998-98885 meer dan 280 JUdi-markten in Nederland in, vragen wij u hiervoor uw begrip.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18