Organisatie feest stap opnieuw naar rechter Rijnland schoont polderarchieven op Belangenvereniging vecht voor erkennin Rijn Veenstreek Kraker giromaat kon geen cent meenemen Kerk en Zanen krijgt in '96 winkelcentrum Van der Zwet ontvangt honderden bezoekers i SieMatic SieMatic Keukencenter Leiderdorp WOENSDAG 25 JANUAR11995 Archeon weigert schadeclaim te betalen Het organisatiebureau Phantasia en Ventura wil Archeon opnieuw voor de rechter slepen. Het Alphense thema park weigert de kosten te betalen die het Rotterdamse bureau vorig jaar juli neertelde voor The Modern Dance Party. De party, die in Archeon zou worden gehouden, werd afgelast. Phantasia en Ventura hebben een schade claim bij het themapark ingediend van 97.000 gulden. Eind juli '94 zou het Rotterdam se organisatiebureau een feest geven in het entreegebouw van Archeon. Enkele dagen daar voor gelastte Archeon het echter af, omdat het vermoeden be stond dat het om een housepar ty ging. Het organisatiebureau had echter al vele voorbereidin gen getroffen zoals de huur van licht en geluidapparatuur, dj's, mannequins en ander perso neel. Bovendien waren al vele honderden kaarten verkocht. In een in allerijl aangespannen kort geding, één dag voor het feest, eiste het bureau dat de party alsnog zou doorgaan. Hoewel de president van de rechtbank de organisatoren in het gelijk stelde, kon hij geen toestemming geven voor de doorgaan van het feest. Er wa ren namelijk zulke lage geluids waarden in het gebouw toege staan, dat het onmogelijk was om daaraan te voldoen. De rechtbankpresident adviseerde Phantasia en Ventura toen evenwel om een schadeclaim in te dienen. En dat is gebeurd. De claim van 97.000 gulden werd eind november bij de advocaat van het archeologisch themapark neergelegd. Volgens advocaat L. Eenens van het organisatiebu reau is de claim opgebouwd uit de gederfde winst, naamsbe- schadiging en de concrete kos ten. Die kosten bestaan onder meer weer uit de huur van di verse personeelsleden en arties ten, de huur van licht- en ge luidapparatuur en de reclame die aan The Modern Dance Par- ty voorafging. Vorige week heeft Archeon Eenens laten weten niets te wil len betalen. ,,We zijn het niet eens met de claim", legt Ar- cheon-woordvoerster J. Geer link uit. Meer wil ze niet kwijt omdat het 'de media niet aan gaat', aldus Geerlink. Eenens is van plan om deze week of volgende week coj op te nemen met Tim 1 hoofdorganisator van Phaij en Ventura. „Ik ga er vanuj we Archeon dagvaarden", hij. „Ik ben ervan overtuig Archeon hier een wanpre! heeft geleverd. Uiteindeli het feest vanwege de lagi luidsnormen niet doorgej Archeon had dat echter r weten en het organisatiebi meteen moeten zeggen da onmogelijk was om ei gelijk feest te houden. Ma; zei aanvankelijk: je mag geven en geluid maken. Al eindelijk blijkt dat het doorgaan omdat de geluid; men worden overtreden, het probleem van de ver! der en niet van de huurder. Voor Tim Thiel staat h vast: „Ik denk ook dat i nenkort weer bij de staan. Ik laat het hier nie De giromaat aan de Achterweg in Nieuwkoop is zwaar bescha digd, maar de dief is er niet in geslaagd ook maar een cent mee te nemen. „Dieven denken soms dat een giromaat te kra ken is, als je veel geweld ge bruikt. Maar dat is niet zo", zegt V. Huisman, woordvoerder van Postkantoren BV Midden-Ne derland. Met een schroevedraaier of soortgelijk gereedschap heeft iemand rond half drie 's nachts geprobeerd om bij de geldkluis te komen. Daarbij is een front plaat gemolesteerd en zijn aller- lei onderdelen van de giromaat afgebroken. Sommige stukjes heeft de onbekende kraker ge woon op de grond laten liggen. De man moet zijn werk open en bloot hebben gedaan, want er staan paaltjes voor de giromaat die het onmogelijk maken "om er een auto te parkeren. Uiteindelijk heeft de onbe kende zijn werk zonder resul taat moeten staken. „D.at is ook onbegonnen werk", meldt Huisman. „De beveiliging is te goed. Het is alsof je een kluis zou moeten kraken." Hoe het apparaat is beveiligd, wil hij overigens niet kwijt. De giromaat zal zeker nog een dag buiten werking blijven, want de apparatuur is zwaar be schadigd. De kans bestaat zelfs dat de reparateurs de giromaat niet ter plekke kunnen maken. Het apparaat zal dan i special reparatiebedrijf ten worden vervoerd. He derzoek was gistermiddag ter nog niet afgerond. Hoe de schade is, is nog niet te gen. Overigens kan ied< zijn geld gewoon binnen i: postkantoor krijgen. Volgens Huisman was h eerste keer dat een poging? gedaan de giromaat in Nil koop te legen. Omdat ook brekerskringen algemeen kend is dat een giromaat beveiligd is, komen derg kraken landelijk gezien De Alphense wijk Kerk en Za nen krijgt over een dikke ander half jaar eindelijk zijn lang ver wachte winkelcentrum. Aan de Oude Wereld, ten noorden van de Noorderkeerkring, wordt als alles goed gaat in juni begon nen met de bouw. Naast het winkelcentrum worden er in dit deel van de wijk de komende anderhalfjaar nog ruim 400 wo ningen gebouwd. Gisteren on dertekenden de Haagse project ontwikkelaar MBO en de Al phense woningbouwverenigin gen WVA en Sint jozef de over eenkomst waarin de bouwplan nen zijn vastgelegd. Op dit moment wordt er al druk gebouwd aan de eerste fa se van het project: 203 wonin gen aan de zuidkant van het ge bied dat wordt omsloten door Europalaan, Australiëlaan en Noorderkeerkring. Voor deze eerste fase is de woningbouw vereniging Alphen (WVA) in zijn eentje verantwoordelijk. In de tweede fase, waarvan de bouw in april moet beginnen, bouwt Sint Jozef 143 woningen en eni ge bedrijfsruimte in de noord- hoek van het terrein. Het winkelcentrum komt pas in het laatste deel van het pro ject aan de beurt. Langs de Ou de Wereld verrijzen vanaf juni naast het winkelcentrum nog eens 84 woningen. Van die laatste wordt de helft eigendom van de WVA, de andere helft van Sint Jozef. Bij het winkelcentrum komt een parkeergarage voor onge veer 145 auto's. Het is de be doeling dat het winkelcentrum - met onder meer een Hoog vliet-supermarkt - in september de eerste klanten kan ontvan gen. nieuwe wetering» Tussen de 500 en 600 mensen namen gisteren een kijkje op het bedrijf van gebroeders Van der Zwet in Nieuwe Wetering. De drie broers Niek, Dick en Sjaak hebben er een nieuwe, uiterst moderne tulpenbroeierij aan de Korte Oostweg. Maandag was de officiële opening en werd de naam onthuld: kwekerij Nidisja. De drie broers hadden tot een jaar geleden een bedrijf aan het Westeinde in Roelofarendsveen. Ze verhuisden naar Nieuwe Wetering omdat ze plaats moesten maken voor de ontwikkeling van het bedrijfsterrein De Lasso-Zuid. Eind november wonnen ze nog de Stimuleringsprijs van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, afdeling Roelofarendsveen. FOTO BEN DE BRUYN Heg in brand hazerswoude-rundukEen heg en een pergola bij een woning aan de Mozartlaan in Hazerswoude-Rijndijk zijn gistermiddag in vlammen opgegaan. De brand in de tuinafscheiding kon door omwonenden en de brandweer worden geblust. De politie sluit niet uit dat de brand is aangestoken. Revolver in beslag genomen alphen aan den run De Alphense politie heeft gisteren bij een 30- jarige bewoner van het Topaasplantsoen een revolver in beslag genomen. Het wapen lag verborgen in de meterkast. De politie had 'uit betrouwbare bron' vernorrfen dat de Alphenaar een re volver in huis had. De man en zijn echtgenote zijn na verhoor heengezonden. De twee ontkennen overigens iets met het wa pen te maken te hebben. Inbraken door wc-raam alphen aan den run» Aan de Doornenburg en de Engelenburg in Alphen is gisternacht bij twee woningen ingebroken. In beide gevallen kwamen de inbrekers binnen via het wc-raam en gin gen zij er vandoor met geld en waardepapieren. Olietank gestolen alphen aan den rijn» Een gasolietank met een inhoud van 1600 li ter is gisternacht gestolen vanaf een bouwterrein aan de Alphen se Noorderkeerkring. In de tank zat 300 liter olie. Teraarder gewond alphen aan den run Een 16-jarige Teraarder is gistermorgen rond acht uur gewond geraakt toen hij met zijn bromfiets tegen een stilstaande aanhangwagen botste, die onder een straatlantaarn stond. De man is voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis. Bewoners willen schadevergoeding voor bouw loods roelofarendsveen Twee bewoners van het West einde in Roelofarendsveen wil len van de gemeente schadever goeding hebben omdat er een loods op het bedrijfsterrein Las so-Zuid, vlak achter hun huis wordt gebouwd. De vijf tot ze ven meter hoge bedrijfshal op elf meter afstand van de woning leidt ongetwijfeld tot een aan zienlijke waardedaling, ver wachten ze. De bewoners, J. Rietbroek en C. de Vreede vre zen dat ze niet alleen hun uit zicht en privacy kwijtraken, maar dat ook de inbraakgevoe ligheid en de verkeersdrukte toeneemt. „Om onze privacy nog enigszins te waarborgen, voelen wij ons genoodzaakt om het aantal meters grond tot de te bouwen loods aan te kopen", schrijft het tweetal de gemeen teraad. „Dat brengt dus onno dig kosten met zich mee die wij niet gemaakt zouden hebben als er geen bedrijfsterrein achter onze woning zou komen." Om de hoogte van een redelijke schadevergoeding te bepalen, stellen Rietbroek en De Vreede voor om die door een onafhan kelijke derde te laten bepalen. Maandag buigt de gemeente raad zich over de brief. In de nieuwste SieMatic showroom krijgt u het beste I.D. van uw keuken. Nog geen idee van uw nieuwe keuken? Wij ook niet. Daarom gaan we eerst goed naar u luisteren Pas dan komen we met ons I.D.: het I Individueel Design. Een tekening van c een SieMatic keuken die speciaal voor u is ontworpen. Rekening hou- dend met al uw persoonlijke omstan- I digheden, wensen en kookgewoon- ten. SieMatic biedt u keus uit 42 keukenseries in 18 prijsgroepen, dus ook voor uw budget. Kom even langs. Het SieMatic keukenideeënboek ligt I voor u klaar, 't Liefst een SieMatic. Meubelplein 9, Leiderdorp, tel. 071-412615 (le etage Mijnders Meubelen) Openingstijden: ma. 13.00-17.30, di. t/m vrij. 9.30-17.30, zat. tot 17.00 uur, do avond koopavond duin-en bollenstreek» roza van der veer In sinaasappelkistjes, vuilnis zakken en Bokmadozen. Zo werden soms eeuwenoude stukken van de polders tussen Leidschendam en Heemstede afgeleverd bij het archief van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Voorschotenaar J.H.M Sloof (51) stelde in vijf jaar orde op zaken in de chaos en maakte een inventaris van de polderar chieven van bijna 500 bladzij den. Historici of gewoon geïnteres seerden in de geschiedenis van de polders moesten tot nu toe flink wat uurtjes in hun speur werk stoppen. Weliswaar zaten alle stukken over de jaarreke ningen of over een bepaalde molen in één doos en was er een plaatsingslijst, maar daar hield het overzicht veelal wel mee op. Dankzij de uitgebreide inventaris van de in 1978 nog bestaande polders, die gisteren werd gepresenteerd en waarin alle wetenswaardigheden voor komen, is de speurtocht door de polderarchieven aanmerke lijk versimpeld. Daarnaast heeft Sloof over elke polder een korte inleiding geschreven. „De polders werden door par ticulieren gesticht, die aanvan kelijk zelf probeerden het land droog te houden om er gras te laten groeien. Dat ging vaak met een gemaal dat door paar den of met de hand werd aan gedreven. Op een gegeven mo ment sloegen ze handen ineen, stichten een polder en bouwden gezamenlijk een windwatermo len." Dat proces kwam voor het eerst op gang in gebieden ach ter de kust, de Duin- en Bollen streek werd pas na de Middel eeuwen ontgonnen. Een simpele zaak was het stichten van een polder niet. „Het weggepompte water werd geloosd op een wetering of wa tering. Daar loosde de gemeen te ook op. Die voelde weinig voor die extra watertoevoer J. Sloof voorde historische kaart in het middeleeuwse pand van het hoogheemraadschap, een molen bouwden. .Polders werden gesticht door particulieren die san FOTO HENK BOU want dat ging de capaciteit van een waterweg vaak te boven. Als na het luiden van de kerkklok ken de plannen voor een nieu we polder werden bekendge maakt, maakte een gemeente ook vaak bezwaar." Het hoog heemraadschap moest dan uit eindelijk recht spreken. En vaak werden dan oplossingen be dacht als het verbreden van de watering of het aanleggen van een dijk rond een polder. Het schap moest ook ruzies beslechten tussen naastburige polders. „Veel hoger gelegen polders lieten hun water ge woon weglopen naar een lager gelegen polder. Zo zijn er veel problemen geweest tussen de Hoogeveense en Lageveense polder bij Noordwijkerhout. juist in de Bollenstreek, waar tot de komst van de watermaat schappijen veel duinwater de streek werd ingeperst en veel zand werd afgegraven, waren grote hoogteverschillen tussen de polders." Sloof kwam tijdens zijn in ventarisatie talloze bijzonderhe den over polders aan de weet. Zo was het gebruik dat als bij de schouw aan het licht kwam dat boeren hun sloten onvoldoende schoon hielden van kroos en riet of de kade onvoldoende hoog hielden, een fikse boete moest worden betaald. Wanbe talers werden in de plaatselijke herberg gegijzeld. „Op eigen kosten uiteraard want de polder trok daar geen cent vertelt Sloof. Tegelijk met het opstelle de inventaris zijn de poli chieven, die sinds bij Rijnland zijn opgeslage opgeschoond. Sloof scha vijftig procent van de st uiteindelijk in de prullenb landde. Een uitzondering van zijn de stukken 1850 waarvan zo weinig b dat alles bewaard wordt. aarlanderveen ruud sep De Belangenvereniging Aarlan- derveen (BVA) moet een officië le status krijgen als vertegen woordiging van het dorp. Dat is volgens voorzitter W. Davelaar van de BVA de enige manier om ervoor te zorgen dat de vereni ging door het gemeentebestuur in Alphen serieus wordt geno men. Want hoewel er in het laatste college zowaar een wet houder speciaal is belast met de kleine kernen Aarlanderveen en Zwammerdam, lijkt het volgens Davelaar nog nergens op. De klacht van Davelaar over het Alphense gemeentebestuur is simpel: de BVA wordt niet se rieus genomen en afspraken worden niet nagekomen. „Als ik beloof dat ik volgende week er gens op terugkom, dan moet ik tenminste aan het eind van de week bellen om te zeggen dat het niet lukt. Maar zelfs dat fat soen hebben ze niet", aldus de voorzitter van de vereniging waar bijna heel Aarlanderveen lid van is. Volgens hem duurde het in sommige gevallen een jaar voordat de vereniging van de gemeente antwoord kreeg op een brief. Omdat de klachten van de BVA niet helemaal nieuw zijn, is sinds vorig jaar wethouder H.J. Habermehl (CDA) speciaal be last met de kleine kernen. Hij had tot taak de communicatie met de twee dorpen te verbete ren. Davélaar moet inmiddels concluderen dat die aanstelling een 'zoethouder' is. Habermehl heeft afgedaan. „We hebben hem een kans gegeven, maar die man blijkt zijn woorden niet na te kunnen komen." De belangenvereniging heeft tot doel de leefbaarheid in het kleine Aarlanderveen op peil te houden. Daarvoor zit het be stuur van de vereniging met enige regelmaat om de tafel met vertegenwoordigers van de ge meente. De laatste tijd is de BVA echter nog vooral bezig met haar eigen belang: het be lang om door de gemeente vol doende te worden geïnfor meerd. De vereniging over weegt om in deze strijd de hulp in te roepen van de Nationale Ombudsman. Davelaar geeft toe dat dat ze ker niet de manier is om de communicatie met het ge meentebestuur te verbe Dat is volgens hem alleen reiken door de BVA een fo status te geven. „Dat h niet meteen deelraden of te worden. Maar het mol iets zijn waardoor ze niet om je heen kunnen, wat ze je wel serieus móete men." B en W ontkennen gens in diverse brieven belangenvereniging niet s zou worden genomen. W kennen zij in een enkel dat hun antwoord op b van de BVA erg lang oj heeft laten wachten. Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16