Kans op tweede weg naar Leyhof groter Je auto is op de weg net een stofzuiger' Gi T Twijfels over noodzaak ouderenwoningen Leyhof VARIVISI0 Politiek wil experimenten met hangplekken afwachten Leiden Regio Sloop Leythenrode begonnen Mannen Bouman van tafel Leythenrode richt fonds op fOENSDAG 25 JANUAR11995 'an chef henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. c Monde moet viaduct vervangen iJe kans op een tweede ontsluitingsweg voor de Leider- t h jrpse nieuwbouwwijk Leyhof is weer groter geworden. >lgens de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver- kenfcersveiligheid (SWOV), die onderzoek heeft gedaan in 'on)dracht van gemeente en provincie, is de beste en eest veilige oplossing de aanleg van een rotonde met n hin extra 'poot' naar Leyhof. Deze zou moeten komen op plek waar de twee provinciale wegen N445 en N446 g Vl kaar kruisen, aldus de SWOV. De rotonde moet het via- uct daar gaan vervangen. tweede ontsluitingsweg maken dan krijg je dat alle verkeer via de Buitenhoflaan rijdt. Dat le vert grote verkeersoverlast op," aldus de wethouder. Een grote groep omwonenden van de Buitenhoflaan vindt ook dat de gemeente hiervoor geld opzij moet leggen. „Ze verdienen zo veel aan die grond in Leyhof, dat kan wel," zegt Buitenhof laan-bewoner P. van der Wiel. Samen met een groot aantal omwonenden zit hij niet te wachten op meer verkeer van en naar Leyhof, waar negen honderd woningen komen. „Je moet al dat verkeer niet door je dorp heen laten komen. Het is nu al rampzalig. Op de Engelen ver de uitkomsten van het 011- ^irzoek hebben de Leiderdorp- wethouder P. Bouman en ge muteerde T. Jansen gisteren erleg gevoerd. Daaruit blijkt t de aanleg van de rotonde ïgeveer 2,3 miljoen gulden kosten. De provincie wil larvan slechts vijf ton voor iar rekening nemen, de rest u dan voor rekening komen n de gemeente Leiderdorp. Wethouder Bouman vindt dat iiderdorp geld moet vrijmaken lor deze rotonde. „Het is een iorziening waar je, denk ik, et onderuit kan. Zou je geen daal staat alles vast. Het duurt minstens tien minuten voor je het dorp uit bent," aldus Van der Wiel. Overigens heeft de SWOV ge adviseerd om nog een tweede rotonde aan te leggen. Deze zou moeten komen halverwege de provinciale weg N445. Daarvan is de gemeente ook steeds voor stander geweest. Deze rotonde zal echter volledig door de ge meente Leiderdorp betaald moeten worden. Dat is volgens wethouder Bouman geen pro bleem. „Hiermee is al rekening gehouden in de exploitatie-op zet." De gemeente Leiderdorp zou dan tevens het beheer van de weg overnemen van de pro vincie. Dat betekent dat de toe gestane maximumsnelheid te rug gaat naar 50 kilometer per uur. Dat kan problemen geven omdat de weg niet uitnodigt om langzaam te rijden. Daar zijn volgens Bouman wel oplossin gen voor te bedenken. „Om de indruk te geven dat je in de be bouwde kom rijdt, zou je er misschien bomen en groen langs kunnen planten." leiderdorp» Het gebouw van fysiotherapie bij verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp moest er deze week aan geloven. Stukje bij beetje maakte een machine korte metten met het pand, dat plaats moet maken voor een gebouw voor zestig psycho-geriatrische ou deren. De slooppartij is nog maar het begin van de zeker twee jaar vergende werkzaam heden om Leythenrode in een ander jasje te steken. Als de nieuwbouw begin 1996 klaar is, komt het bestaande gebouw aan de beurt. Dit uit de zeventigerjaren daterende pand voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. Ouderen slapen nu op vierpersoonskamers. Na de verbouwing hebben ze veel meer ruimte voor zichzelf. Dan hebben ze of een eigen kamer of delen ze er eentje met z'n tweeën. FOTO HENK BOUWMAN loor twee mannen die zich voordeden als medewerkers van het waterbedrijf. Een van de mannen belde aan, zei dat hij een eraan moest onderzoeken en liep snel naar de keuken. Terwijl le vtouw hem achterna liep glipte een tweede man het huis bin- !fro len. Die nam uit de kamer sieraden en een kanten sjaal mee. voorschoten Bij een controle op de kruising van de School- i8 traat en de Veurseweg in Voorschoten heeft de politie gister- niddag in een half uur vijf automobilisten bekeurd, die het rode 'erkeerslicht negeerden. derdorp jaap van sandijk Voorschotense bestolen doorschoten Een 72-jarige Voorschotense is gisteren bestolen Vijf bonnen in half uur )it is toch geen discussiestuk! ben hier heel ongelukkig e." Het Leiderdorpse WD- adslid P. KolmaiL had: gister- ond tijdens de commissiever- dering voor verkeer geen ed woord over voor de plan- in van wethouder Bouman vdA/verkeer) om woonwijken inieuw in te richten als 30 ki- meter-zones met verkeers- empels als snelheidsremmers, at een 30 kilometer-zone voor ;er veiligheid in de wijk zorgt is Kolman duidelijk. Maar irkeersdrempels waren voor j Kolman uit den boze .-De rest an de commissie steunde haar verzoek om ook alternatieven te bekijken. De plannen van Bou man werden unaniem van tafel geveegd. „De vraag in deze commissie is: zetten we Leider dorp vol methobbels en bob bels of zijn er ook andere moge lijkheden?", stelde Kolman. Juist andere mogelijkheden - zoals slingers in de weg of een bloembak midden op straat - miste hij in de plannen. Volgens Bouman zijn er ech ter nauwelijks alternatieven. Al leen drempels zouden effect hebben. „Daar krijgen we bo vendien subsidie voor", voegde hij eraan toe. Hij zegde wel toe ook met andere oplossingen te komen. leiderdorp judy nihof De gemeente Leiderdorp gaat onderzoeken hoe het precies zit met de behoefte aan ouderen woningen in de toekomstige nieuwbouwwijk Leyhof. Dat be loofde wethouder A. van Dijk (ruimtelijke ordening/ BBL) tij dens een vergadering van de commissie voor ruimtelijke or dening. De commissieleden kwamen tot de conclusie dat er wellicht veel meer behoefte is aan ouderenwoningen dan ambtelijke adviseurs van de ge meente denken. Een van deze adviseurs raad de in een nota over Leyhof af om er ouderenwoningen te bouwen. Enerzijds vanwege de 'decentrale ligging van de wijk' en anderzijds omdat er nog niet zo lang geleden ouderenwonin gen zijn gebouwd in Leiderdorp (Van Alphenplein, Het Keer punt). De meeste commissieleden hadden hun bedenkingen bij dat advies. Zij vonden dat de gemeente niet alleen de behoef te moet peilen van de categorie ouderen die een woning willen a la het Van Alphenplein (waar ook een gemeenschappelijke ruimte bij zit). Maar bovendien moet de lijst van gegadigden van de Stichting Zet Zestien, die weer voor een heel andere cate gorie ouderen is, erbij worden betrokken. Deze stichting heeft plannen voor de bouw van koopapparte menten, waarbij de bewoners meedenken over de indeling van hun huis. „Initiatieven als van Zet Zestien geven ook een behoefte aan," aldus D66-bur- gerlid O. Reijers. Van Dijk wees erop dat de plannen van Zet Zestien niet leiden tot het be vorderen van de doorstroming van goedkope huurwoningen naar koopwoningen, waarnaar gemeenten in regionaal ver band dienen te streven. WD- raadslid H. Zilverentant wees de wethouder erop dat door wo ningen te bouwen voor de cate gorie van Zet Zestien er ook doorstroming op gang komt. „Uiteindelijk komen daardoor ook weer goedkope woningen vrij." Vanaf de publieke tribune kwam kritiek op het idee om het uitgeven van kavels aan par ticulieren, die zelf een huis wil len bouwen in Leyhof, niet door de gemeente te laten geschie den, maar hiervoor een bureau in te huren. „Ik zou het betreu ren als ik zaken moest doen met een projectontwikkelaar. Ik wil zelf bouwen en zelf een archi tect kiezen. En ik denk dat er veel Leiderdorpers zijn die dat willen," zei inspreker Henk Lan- gendoen. Wethouder Van Dijk had de nodige bedenkingen. Al les als gemeente zelf doen, zou te veel ambtelijke capaciteit kosten. Ook bij het zelf laten kiezen van een architect zette Van Dijk vraagtekens. „In Bui tenhof heeft dit kritiek uitgelokt. Je hebt daar een straat met veel vormen van architectuur. Dat doet enorm rommelig aan." D66-burgerlid O. Reijers vond dat er best wat wijheid kan zijn bij het ontwerpen van een wo ning. „Als de gemeente dan maar zorgt dat de kwalitiet ge handhaafd blijft." HANDEL EN WANDEL npex-Remko verwacht veel van nieuw filter fTWllll HlllBIBi «Hl Directeur Gerrit van de Vosse installeert een van de nieuwe filters. eindelijk ben ik zelf ook consu ment." Hij verwacht dat er na een jaar minimaal vijfhonderd gebrui kers zullen zijn. „Het filter, dat na 15.000 kilometer vervangen moet worden, kost ongeveer 55 gulden en de eveneens beno digde elementhouder tussen de 30 en 100 gulden. „Misschien is mijn schatting van 500 automo bilisten per jaar wel veel te hoog, maar mensen zijn nu eenmaal gierig. De viezigheid die ze inademen is niet te zien, dus willen de meesten er nu FOTO BEN DE BRUYN geen geld voor uit trekken. Ze zien geen tastbare resultaten. Maar mensen moeten wat voor hun gezondheid betalen." wendy huyboom Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 071-321921 Nieuwe directeur De 34-jarige Hans van Vliet is de nieuwe directeur van bus maatschappij NZH. Van Vliet, tot voor kort werkzaam bij de financieel economi sche dienst, gaat leiding ge ven aan de werkmaatschap pij Zuid, het bedrijfsonder deel dat met circa 1200 per soneelsleden en 500 voertui gen het openbaar busvervoer verzorgt in het gebied dat wordt begrensd door de ste den Amsterdam, Utrecht, Leiden en de IJmond. Van Vliet is de opvolger van S. Koning, die per 1 februari de nieuwe algemeen directeur is van VANCOM Nederland, een Amerikaanse vervoers maatschappij. Chiropractie De chiropractoren J. van Beelen en G. Glenn houden morgen van 15.00 tot 20.00 uur open huis in hun nieuwe praktijk aan de Geversstraat 75 in Oegstgeest. De accom modatie heeft vier moderne behandelruimtes. Chiroprac tie is de geneeswijze waarbij, lichamelijke klachten worden verholpen door het aanbren gen van correcties in de wer velkolom. Tijdens het open huis geven de chiropractoren informatie en demonstraties. dichtbij -* Ontspiegelde, multifocale Varivision glazen om veraf én dichtbij scherp te zien, per paar 299,-' Jï Groeneveld Opticiens De bes+e zaal< voor je ogen. ALPHEN A/D RIJN, Van Manderaloostraat 33. LEIDEN, Winkelcentrum Kopermolen nr. 21 LISSE, Kanaalstraat 63a/Hoek Blokhuis SASSENHEIM, Hoofdstraat 234. leiderdorp judy nihof De aanleg van de tuin of de aanschaf van een muziekinstru ment zijn zaken waarvoor ver pleeghuis Leythenrode in Lei derdorp van het rijk geen extra geld krijgt. Door een speciale Stichting Leythenrode Fonds in het leven te roepen, hoopt het verpleeghuis dat soort dingen voortaan te kunnen bekostigen zonder het normale budget aan te spreken. Volgens directeur H. de Kleine is het 'wij gebruike lijk' dat verpleeghuizen een der gelijk fonds oprichten. De directeur wil het fonds via de bewoners van Leythenrode en de familieleden onder de aandacht brengen. De hoop is gevestigd op mensen die het verpleeghuis een warm hart toedragen en een schenking willen doen of geld willen nala ten. Ook wordt gedacht aan het houden van acties of loterijen om het fonds te spekken. Overigens blijft het reeds be staande fonds van Leythenrode, het recreatiefonds, volgens De Kleine ook gewoon bestaan. Daarin komt het geld dat bin nenkomt via de bazaars die re gelmatig worden gehouden. „Daar worden uitstapjes van ge organiseerd, naar de dierentuin of ergens anders heen. Het heeft een ander doel dan het Ley thenrode Fonds. Dat is bedoeld voor de aanschaf van voorzie ningen." Aanleiding voor het oprichten van het nieuwe fonds zijn de plannen voor uitbreiding en verbouwing van Leythenro de. Al snel was duidelijk dat niet alles kan worden betaald van het budget dat hiervoor be schikbaar is gesteld. „We krij gen straks een binnentuin voor de psychogeriatrische patiën ten. Maar voor het inrichten daarvan hebben we van het mi nisterie geen stuiver gekregen. Die binnentuin zou een van on ze eerste doelen kunnen zijn," aldus De Kleine. Roerdompstraat valt ook af leiderdorp judy nihof Het lijstje van Jongeren Ont- moetings Plaatsen (JOP's) in Leiderdorp is verder ingekrom pen. Ook de Roerdompstraat viel gisteravond tijdens een ver gadering van de commissie wel zijn af als plek waar jongeren 'legaal' kunnen rondhangen. De Leiderdorpse politiek conclu deerde dat er geen draagvlak voor meer hangplekken is, noch bij de omwonenden noch bij jongeren. De fracties wilden eerst maar eens de experimenten met twee JOP's afwachten: de reeds be staande in De Bloemerd en een tje die is gepland in park De Houtkamp. Het streven is wel om na verloop van tijd een stuk of tien hangplekken te creëren die wat kleinschaliger van opzet zijn. Burgemeester M. Zonnevylle, die zich steeds heeft ingezet voor het JOP-beleid, was zeer teleurgesteld over het vervallen van de Roerdompstraat. Ook de twee contactmedewerkers van de politie keken niet bepaald blij. Volgens hen is het hard no dig dat diverse groepen Leider dorpse jongeren een eigen plek krijgen omdat het rondhangen in portieken, De Winkelhof en op schoolpleinen vaak overlast geeft. De politie denkt meer grip op de jongeren te kunnen hou den als ze naar een eigen plek verwezen kunnen worden. De burgemeester vreest nu dat straks alleen De Bloemerd een JOP krijgt. En dat is volgens hem in een gemeente met 24.000 inwoners volstrekt on voldoende. De kans bestaat na melijk dat de JOP in De Hout kamp ook wordt afgeblazen als er veel bezwaren komen. De in spraakprocedure hiervoor moet nog beginnen. Zonnevylle vroeg zich af waar de politiek in he melsnaam later nog tien klein schalige hangplekken denkt te creëren. Een aantal commissieleden had evenals een groep bewo ners van de Vogelwijk kritiek op de onderbouwing van het colle ge om de Roerdompstraat als hangplek aan te wijzen. Ze doelden op het besluit van het college om na de inspraakpro cedure over de plannen voor nieuwe JOP's er - voorlopig - drie te laten vallen. De enige JOP in een woonwijk die over eind bleef, was de Roerdomp straat. „Waarom tellen de be zwaren van de ene wijk wel en van de andere niet?", vroeg D66-raadslid R. Jolly zich af. Wethouder C. Kerner (welzijn/CDA) gaf aan dat de Roerdompstraat in beeld bleef omdat hier minder aanpassin gen nodig zijn om een JOP te maken dan in de andere wijken. Bewoner M. Wissink wees er verder op dat de Vogelwijk tot dusver geen overlast kent van jongeren. „Wat wordt ermee ge wonnen als u dit probleem naar de Roerdompstraat gaat ver plaatsen?" De bewoners betwij felden bovendien of er onder jongeren in de Vogelwijk eigen lijk wel behoefte was aan een hangplek. Ze wezen op een on langs aan de gemeente gerichte brief van een meisje dat vorig jaar zomer nog met een groep jongeren een JOP wilde in de Roerdompstraat. Ze schreef dat het verzoek inmiddels niet meer gold: „We zitten nu namelijk al lemaal in de leeftijdscategorie van vijftien tot en met achttien jaar. Dus we voelen ons te oud worden om nog te hangen." Met name de WD-fractie greep de brief aan om plek aan de Roerdompstraat af te wijzen. „De groep is helemaal uit elkaar gevallen. De hangplek is ge doemd te mislukken," aldus WD-burgerlid M. Erkens. LENEN MOET LEUK BLIJVEN. WELKOM BIJ DE GKB LEIDEN! Lastig gedoe kunt u niet gebruiken als u een lening aanvraagt. U hebt geld nodig. Punt uit. Tegen een prettige lage rente. En aardige mensen die de persoonlijke lening vlot voor u regelen. Evenals een doorlopend krediet, als dat de bedoeling is. Dus geen gezeur alstublieft. Mee eens? Dan is de Gemeentelijke Kredietbank Leiden uw juiste adres. Bel voor informatie. Of nog beter: kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar ƒ10.000,- 67 maanden 200,- 11,4% ƒ25.000,- 67 maanden 500,- 11,0% 50.000,- 67 maanden ƒ1000,- 11,0% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar ƒ10.000,- 48 maanden 257,43 11,3% ƒ25.000,- 48 maanden 643,57 11,3% ƒ50.000,- 48 maanden ƒ1057,29 11,0% wijzigingen voorbehouden Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15