Bijbel wacht mooie toekomst in Rusland tr e Kerk Samenleving Verzet Stiba tegen uitlatingen Van Gogh Winkels en kerken Kerkbode WOENSDAG 25 JANUARI 1995 BUITENLAND KORT SACC De Rooms-Katholieke Kerk in Zuid-Afrika wil zich aan sluiten bij de Zuidafrikaan- se Raad van Kerken (SACC). Dat kondigde de bisschop penconferentie gisteren aan na afloop van haar vergade ring in Pretoria. „In het nieuwe Zuid-Afrika moet er meer eenheid en meer sa menwerking zijn", aldus de woordvoerder van de bis schoppen. Tot op heden was de Rooms-Katholieke Kerk waarnemer bij de SACC, die 23 lidkerken en waarnemers met in totaal 12 miljoen leden omvat. Vooral in de strijd tegen de apartheid heeft de Kerk in het verleden met de SACC samengewerkt. De angli caanse bisschop van Johan nesburg, Duncan Bucha nan, riep de rooms-katho- lieken in een toespraak tot de bisschoppenconferentie op zich bij de SACC aan te sluiten. Abineno De theoloog Johannes L.C. Abineno, voormalig voor zitter van de Indonesische Raad van Kerken, is zondag op 77-jarige leeftijd in Ja karta overleden. Dat maak te de Raad voor de Zending van de Nederlandse Her vormde Kerk gisteren be kend. Abineno, emeritus hoogleraar praktische theo logie aan de Theologische Hogeschool in Jakarta, werd vooral bekend door zijn steun aan de Indonesische onafhankelijkheidsverkla ring van 1945 en zijn afwij zing van de Nederlandse politionele acties. De op het eiland Timor geboren zoon van een inlandse vorst slaagde er wel in het ge sprek met de Nederlandse kerken in die tijd gaande te houden. Gebedsweek Paus Johannes Paulus II is niet aanwezig bij de kerk dienst ter afsluiting van de gebedsweek voor de een heid der christenen. Vol gens kringen rond het Vati- caan moet de paus zich ontzien na zijn vermoeien de elfdaagse reis naar Azië, waarvan hij zaterdag is te ruggekeerd. Kardinaal Edward Cassidy, voorzitter van de pauselijke raad voor de eenheid, vervangt de paus vanavond, aldus de woordvoerder van het Vati- caan. Aan de dienst neemt ook de Milanese cantorij deel, het koor van de pro testantse kerk van Milaan. De paus heeft zich de afge lopen maanden bij kerk diensten geregeld laten ver vangen door kardinalen. Werkbezoek bij Nederlands Bijbelgenootschap De bijbel wacht een mooie toekomst in Rusland. De eco nomische en politieke vooruitzichten mogen op dit mo ment niet zo prettig zijn, 'de toekomstperspectieven voor de bijbel zijn gunstig', zegt althans A. Rudenko, alge meen-secretaris van het Russisch bijbelgenootschap. Een kwart van de Russen zegt geen behoefte te hebben aan de bijbel, zo blijkt uit onderzoek. Maar verder bestaat er volgens Rudenko over het algemeen een positieve houding tegenover het boek, dat decennia lang nauwe lijks verkrijgbaar was in het reusachtige land. Het Russische bijbelgenoot schap begon in 1991, kort na de ineenstorting van nisme, met pogingen Vooral onder hoger opgeleide Russen bestaat een relatief gro te belangstelling voor het boek der boeken. Studenten, zaken mensen en leraren willen de bij bel niet alleen hebben, maar ook begrijpen. „Dat een positief "signaal", aldus Rudenko, die met enkele collega's bij het Ne derlands Bijbelgenootschap in Haarlem te gast was. groeiende vraag naar bijbels te voldoen. Het accent lag eerst op import en distributie, maar ver schoof al snel naar de produktie van bijbels. Per jaar worden nu zo'n 1,8 miljoen (kinder)bijbels geproduceerd. Voor Rudenko, zelf afkomstig uit een atheïstisch nest, staat vast dat de bijbel de kracht heeft de Russische maatschap pij te hervormen. „Wij zien ons werk als onderdeel van de over gang van de dictatuur naar een normale samenleving", aldus Rudenko. Hij wijst ook Jeltsin en andere leiders op het belang van de Schrift. „Het is erg moei lijk om een land te regeren als het volk de bijbel niet kent." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Nijkerkerveen; H. van Ginkel teTiendeveen-Nieuw-Balinge; te Veenendaal (wijk 6): M. Goudriaan te Arnemuiden. Aangenomen naar Noordeloos: G. Lustig, kandidaat te Huizen, die be dankte voor Kamperveen (toez.); naar Berinebroek: R. Holwerda te Pijnac- ker; naar Rolde: E.H. Zoomers, predi kant met bep. opdracht te Hillegers- berg (V.V.H. part-time); naar Papend- recht (deelgemeente Bethlehemkerk) (toez.): A P. Tack te Geldermalsen. Bedankt: voor Hollandscheveld (bui tengewone wijkgemeente): L.W.Ch. Ruijgrok te Middelharnis; voor Nieuw- leusen (wijk zuid): R W. van Mourik te Nieuwkoop. GEREFORMEERDE KERKEN r. drs. daar, die dit beroep heeft a Rotterdam-Cen trum (in samenwerking met de depu- derenden van de classis Rotterdam) als studentenpredikant: drs. K.D. van Kampen te Vlaardingen. Beroepbaarstelling: mevr. H.D.van Veiling voor Laurentiuskerk VOORSCHOTEN DORITH LIGTVOET Vijfhonderd tafels, complete stereo-installaties, fietsen, an tiek en kunst. Het is maar een greep uit de voorwerpen die op zaterdag 4 februari tijdens een speciale veiling ten bate van de Voorschotense Lau rentiuskerk worden verkocht. De happening wordt gehou den in het Bondsgebouw naast de kerk aan de Leidse- weg en begint om 20.00 uur. Zowel de Voorschotense bevolking als het bedrijfsleven hebben overvloedig spullen beschikbaar gesteld, meldt J. Berg van de fondsenwervings- heeft geen streefbedrag voor ogen, omdat een dergelijke grootschalige veiling niet eer der in Voorschoten werd ge houden. In dorpen in de om geving wordt tijdens soortge lijke kerkeveilingen gemakke lijk 50.000 tot 100.000 gulden binnengehaald. Het geld is vooral bestemd voor het opknappen van het interieur van de kerk. Het or gel is bijvoorbeeld niet be speelbaar en het priesterkoor is te klein. Ook dient een gla zenier de glas-in-loodramen te herstellen. Voor de restau ratie van het gebouw zelf hebben gemeente, monu mentenzorg, het bisdom en het kerkbestuur inmiddels 3,8 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Tijdens de veiling zijn ook kaarten te koop voor een buf fet-dansant dat zaterdag 8 april in de Gouden Leeuw wordt gehouden. Ook deze opbrengst is bestemd voor het opknappen van de kerk. ROTTERDAM ANP De Stichting Bestrijding Antisemitisme (Stiba) gaat de komende weken toekomstige gasten van het programma 'Een prettig gesprek met Theo van Gogh' vragen Roe zij staan tegenover de re cente antisemitische uitlatingen van Van Gogh. In een open brief vraagt zij de gesprekspartners van Van Gogh hoe zij 'in dat licht' hun medewerking aan zijn programma zien. Dat schrijft rabbijn L.B. van de Kamp, waarne mend voorzitter van de Stiba, aan de directie van RTL-5, die het programma uitzendt. De directie van RTL-5 zei gistermiddag de brief, die per fax is verstuurd, nog niet te hebben ontvangen. De Stiba kreeg de afgelopen weken veel reacties binnen over de voortzetting van het programma. Aanleiding vormden antisemitische uitlatingen van Van Gogh in een column in het Amsterdamse universiteitsblad Folia. Hij trok daarin van leer te gen historica Evelien Gans. Met haar actie wil Stiba het antisemitisch ge drag van Theo van Gogh aan de kaak'stellen en de samenleving erop wijzen dat zijn houding maat schappelijk niet aanvaardbaar is, aldus Van de Kamp. Vorige week besloot OOG, de lokale televisie voor Groningen en Haren, het programma van Van Gogh niet langer uit te zenden. Zijn uitlatin gen in Folia gingen hoofdredacteur D. van Vree te ver. OOG heeft het programma van Van Gogh drie jaar uitgezonden. Van Vree noemt Van Gogh een vakbekwaam interviewer, maar bij zijn activi teiten buiten het programma is hij over de schreef DE KERKBLADEN Het was premier Kok die on langs liet weten dat je geen christen hoeft te zijn om voor 'een vrije zondag voor ieder een' te pleiten. En dominee B.A.M. Luttikhuis uit Leider dorp vindt dat hij daarin gelijk heeft. „De zondag heeft iets verrukkelijk overbodigs en overdadigs", schrijft hij in 'Ontmoeting 1995'. „Zomaar een dag waarop niets moet en dus opeens van alles kan; zo maar een hele dag in de week 'over' voor mensen die de rest van de week altijd tijd te kort komen. Een dag waarop je doen kunt wat je wilt. Dat daar niets van. We zouden nog eerder medelijden moeten hebben met al die sportclubs bij krijgen." Kerkbalans Als de opbrengst van de actie Kerkbalans dit jaar in Rijns burg wat mag tegenvallen, ligt dat niet aan de pastorale maar aan de typekwaliteiten van dominee A. Tromp. In zijn stukje over de financiële actie in het vorige kerkblad van de hervormde gemeente van het bloemendorp sloop een sto rende door i kabinet en ook niet door de wat 'zwaarder' gebouwde me de-christenen, die mij graag van alles en nog wat zou den verbie den." Sportclubs Wat moet je nu als kerk vinden van de plannen om alle winkels ook zondags open te gooien? Luttikhuis: „Persoonlijk zie ik ze liever gesloten blijven, maar ik zal het ook weer geen dra ma vinden als ze op zondag open gaan. Dat zal namelijk helemaal niet zo'n grote stap zijn als het lijkt. Want in feite heeft onze maatschappij de stap naar het opvullen van dit laatste open gaatje in de week allang gemaakt. Alleen schijnt zij dat zelf nog niet helemaal in de gaten te hebben. Want iedereen kijkt bij de huidige discussie over winkelopening op zondag argwanend in de richting van de kerken. Maar niemand schijnt te bedenken, dat die tik bij de sportvereni gingen nog wel eens harder zou kunnnen aankomen. Want sluipenderwijs is er een hard gevecht om de uren van de zondagochtend ontstaan!" De één roeit, de ander doet aan atletiek, weer een ander fietst, rijdt paard of zit op zwemles. Luttikhuis verbaasd zich er zo langzamerhand over dat er nog mensen zijn die op het spitsuur van de zondag ochtend de tijd nemen om zo maar in de kerk te zitten. „Zouden we dan als kerken bang moeten zijn voor een paar winkels meer of minder open op zondag? Ik geloof Rijnlandse Kerkbode ONTMOETING B9S (J\erk6(ad^ »ij| PETRUS INFOQQ0 UL ,üu i'C ül IQNKIjIAT) de deelname 'een slechte investering' wordt genoemd. Dat had natuurlijk 'geen slechte investering' moeten zijn." Dominee Tromp hoopt nu dat zijn lezers dat al wel begrepen zullen hebben. Klein-rechts Onder het kopje 'Zieken' roept de Katwijkse predikant P.J. Stam in de kerkbode 'Om de Oude Kerk' zijn gemeentele: den op om 'diverse gezinnen met pijn en verdriet en moei te' te gedenken. „Zoek het bij de Heere alleen." Om dan te vervolgen met: „Bidt u tenslot te voor B en W en de gemeen teraad? Sommigen daar lijden aan een 'klein-rechts-fobie'. burgemeester van SGP of RPF. Trieste zaak. Dat is nu de into lerantie van hen die zich voor staan op 'tolerantie'. We bid den voor hen. en schrijf maar naar 't gemeentehuis dat u graag een burgervader wil hebben die de gang naar Gods Huis onmisbaar vindt. Wat mij betreft mag hij best 'klein- rechts'zijn." OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. bladgroente, roofdier; 2. voor zetsel, bijwoord; 3. snelheids wedstrijd, rivier in Spanje; 4. hel ling waarlangs men naar bene den rijdt; 5. wratmeloen; 6. mili taire rang, voegwoord; 7. zich heftig bewegen; 8. teken boven de letter N in het Spaans; 9. slot woord, schattig; 10. persoonlijk vnw., lidwoord; 11. geneesmid del, vat. Verticaal: 1. gespannen, harde trap; 2. bij belse vrouw, hoge berg, bloei maand; 3. zangstuk; 4. handvat, boksarena; 5. muzieknoot, ten laatste; 6. niveau, nobel; 7. ge grond zijn; 8. slangvormige vis, een zekere, kunsttaal; 9. deel v.h. hoofd, telwoord. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. hagelwit; 2. atletiek; 3. naai ster; 4. genetica; 5. kastijden; 6. abrikoos; 7. spijzigen; 8. teke ning. De woorden op de eerste en derde verticale regel zijn: HANGKAST en GLANSRIJK. Het sleutelwoord luidt: DICHTER LIJK. DE RECHTER WAT is UWi iK Doe BOUWWERK- BEROEP ZAAMH^DHASI VOOR EEN 'I MCASSOBUReAU Mr. Jesse van Muylwijck A'AdDEN OMHOO&! BOES HET WEER Nat en winderig Na het ruige weer van de afgelopen dagen werd gisteren even een rust pauze ingelast. Het bleef vrijwel droog en de wind boette in de loop van de dag aan kracht in. Met een graad of 7 bleef het voor januari aan de zachte kant. Inmiddels zijn de verschillen in temperatuur tus sen Noord-Europa - waar matige tot strenge vorst voorkomt - en on ze omgeving sterk toegenomen. Het polaire front, dat de schei dingslijn tussen de beide lucht- massa's_vormt, ligt vandaag juist over het zuiden van Nederland. Vooral aan de zuidzijde van het front - aan de zachte kant dus - wordt in het stroomgebied van de Maas weer minimaal 30 millimeter etmaalneerslag voorzien, maar ook in onze regio wordt de regenval in de loop van vandaag intensiever. De temperaturen boven Nederland lopen de komende 24 uur nogal uiteen. In het zuiden van het land sijpelt enige tijd lucht van 10 a 11 graden binnen, terwijl het noorden waterkoud blijft met 3 tot 6 gra den. Hier is natte sneeuw niet uit gesloten. Na morgen spoelt wat koudere lucht over het hele land uit. We krijgen dan een weertype met opklaringen en winterse buien bij circa 5 graden. Wat verder vooruit kijkend, zie il< het verbeten gevecht tussen win terweer in het noorden en milde lantische lucht boven West- en Zuid-Europa nog wel een tijdje doorgaan. Aan het natte en som: winderige weer valt dus niet te o komen. De situatie is op z'n zachtst gezegd ongunstig voor hi waterpeil van de rivieren, die on: land binnenkomen. Hetzijn niet alleen de grote neerslagsommen, die het waterpeil doen stijgen de bovenloop van de Rijn blijft hi; voorlopig krachtig dooien, zodati' massa sneeuw, die eerder deze maand in de bergachtige streken gevallen, snel afsmelten n< land wordt afgevoerd. Een bijkomend nadeel is de gerii1 ge verdamping in deze tijd v jaar (vrijwel nihil). Bovendien raa de bodem in het afwateringsgebi door de aanhoudende neerslag vi zadigd en neemt daarom w< vocht meer op. Enige verlichting pas dan te verwachten, als de zo ne, waar warme en koude lucht e kaar bestrijden, van positie veré dert, bijvoorbeeld bij een kou-ir vanuit het noorden of de vormir van een bestendig hogedrukge- bied. Voorlopig is daar geen uit zicht op. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met langs de kust veel buien, vooral vandaag ook met re- vooral in de omgeving van Oslo, perioden met zon. Middagtemperatuur van +3 graden langs de kust tot -5 in het binnenland. Zweden: Flinke zonnige perioden, kans op zuiden. De blijft aanwezig. Morgen in de loop v de oostenwind. Tegen de avond mogelijk enige tijd regen, gaand in sneeuw. Middagtemperatu omstreeks 2 graden. Engeland, Schoïland, Wales en Ierland: regen, in de hogere delen mogelijk oc sneeuw. In het midden slechts af en t( morgen België en Luxemburg: Veel bewolking en veel regen. Middag- temperatuur eerst rond 6 graden, mor gen enkele graden hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: In het algemeen veel bewolking en voor al in het noorden veel regen. Morgen hier en daar misschien een enkele op klaring. Temperatuur op 1000 meter in de Jura en Vogezen oplopend tot circa +8 graden. Middagtemperatuur van 10 tot 14 graden. Spanje: Vandaag zon, afgewisseld door bewol king. Vooral in het noorden en westen een enkele bui. Morgen breiden de bui- Nevada plaatselijk sneeuw. In het ge bied tussen Malaga en Benidorm perio den met zon en waarschijnlijk nauwe lijks regen. Middagtemperatuur rond 15 graden, in het zuidoosten door föhn op lopend tot dicht bij 20 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middagtempera tuur circa 23 graden Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen. Morgen enkele opklaringen en af en toe een bui. Dicht bij de Pyreneeën en langs de Middellandse-Zeekust droog en zon nige perioden. Door föhn daar tempera turen rond 18 graden, elders middag temperatuur ongeveer 13 graden. In de Franse Alpen gaat het in de loop van vandaag sneeuwen, beneden 1500 me ter gaat de sneeuw over in regen. Mor gen is het weer droog. Italië: In het zuiden zonnige perioden en droog. Elders meer bewolking en langs Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN DONDERDAG 26 JANUAR11995 Zon- en maanstanden Zon op 08.29 Zononde Maan op 03.59 Maan onder 12 Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.39 23.19 Laag water 05.35 18.31 Weerrapporten 24 januari 19 u Maastricht half bew Barcelona half be op i het vanaf 1800 mi wat sneeuw: In de bergen eerst veêl wind. Maxima van 5 graden plaatselijk van Rome. Temperatuur op 2000 meter geleidelijk stijgend rriet morgen waarden van +6 in het westen tot +3 in de Dolo mieten. Duitsland: Vandaag in het noordoosten misschien' nog enkele opklaringen, verder veel be wolking. Vandaag in het zuiden, morgen ook elders erg veel regen, plaatselijk n het noorden en noordoosten t Beieren, morgen op de meeste plaatsen iets hoger. Temperatuur op 1000 meter oplopend tot +5 morgen; op 1500 me- Zwitserland: Veel bewolking en vooral aan de west en noordflank van de Alpen erg veel re gen. Pas vanaf ongeveer 1800 meter valt er ook sneeuw. Morgen misschien hier en daar ook wat zon. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot circa rond of iets boven nul. Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met regen, aanvankelijk vanaf 1500 meter vooraf gegaan door sneeuw. Vooral in het wes- tgn kan veel neerslag vallen. Morgen is het waarschijnlijk iets droger. Tempera tuur op 2000 meter oplopend tot enkele COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Di DIRECTIE; 8.M. Essenberg, G.P HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R D Paauw, tel. dag 9 30- 11.30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR: Telefoon 071-356356. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertentie4071-323508 Fam. berichten 071-323508 Redactie071-321921 ma.-vrij. van 8.30-17.00 ui ma.-vrij. van 08.30-1 Telefoon 071-356231 (TENTIES (Sleutels) 1-17.00 >'n071 -143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bijvoc 87,70 overige landen op aanvraaj KLACHTEN BEZORGING

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14