Kater voor chauffeurs EIDEN erslaafde krijgt :ans van rechter .EIDEN 'Steeds meer mensen zijn tevreden over schone stad' Toeristen blijven smullen bij Bernsen 12 WOENSDAG 25 JANUAR11995 Leyhof /i r De kans op een I J tweede ontslui- tingsweg voor de Leider- dorpse nieuwbouwwijk Leyhof is toch weer groter geworden. Polderarchief /t Het polderarchief I O van het Hoog heemraadschap van Rijn land is opgeschoond. Ar chivaris Sloof schiep orde in de chaos. Pyjama yI q 'Raadsleden komen I O nu in pyjamabroek naar de vergaderingen' zegt de scheidende Noordwijkse gemeentebo de Steen voorden. «bureau cerberus jentallen inbraken en diefstal- bekende een 35-jarige Lei- Inaar gisteren tegenover de htbank in Den Haag. Ook gaf Ij grif toe dat hij daar niet voor eerste keer terechtstond. Het rafblad van de zwaar drugver- fcafde Leidenaar begint in Volgens de aanklager de Leidenaar in 'de Top van de Leidse politie. i)ch kreeg de recidivist gisteren kans van aanklager én Jchtbank. Sjn dagelijkse strooptochten Toesten de Leidenaar geld of lullen opleveren die hij aan in heler kon verkopen. Van dat lid moest hij één gram heroïne één gram cocaïne kopen; |n dagelijkse drugportie naast i gratis verstrekte methadon bedoeld om 'af te kic- e man ging huizen bin- ar hij videorecorders en Idere dure spullen weghaalde, de Leidenaar gearres teerd werd, smeekte hij of hij in voorarrest mocht blijven en niet weer de straat op gestuurd zou worden. De man werd inder daad vastgehouden. Zijn advo cate, mr. C. Schonhage, zei dat haar cliënt vrijdag kan worden opgenomen in een afkickkli- niek. „Een moeilijke zaak", overwoog aanklager mr. D. Kui pers. „Aan de ene kant heb ik natuurlijk te maken met de sa menleving die wil zien wat er gebeurt met iemand die zoveel inbraken pleegt, aan de andere kant weet ik hoeveel moeite het kost om af te kicken en vallen er geen slachtoffers meer door meneer als dat blijkt te lukken." Hij stelde daarom voor de straf zaak voor een jaar te schorsen zodat de verdachte vrijdag kan worden opgenomen. „Er zal een langdurige behandeling nodig zijn en mocht die blijken te luk ken, dan zal ik over een jaar geen onvoorwaardelijke celstraf meer eisen", beloofde de aan klager. De rechtbank vond dat een goed plan. kri jttekening leidt tot ruzie Een kinderkrijttekening op de stoep heeft gisteravond j£p de Lage Morsweg geleidt tot een vechtpartij, waarbij met een waterpas en boekensteunen werd geslagen. De ellende begon 155-jarige bewoner van de Lage Morsweg tegen een iuw zijn beklag deed over de krijttekening die een van |aar kinderen bij hem voor de deur had gemaakt. De vrouw bel een kennis. Die bedreigde telefonisch de 55-jarige en ging ;t een vriend verhaal halen aan de Lage Morsweg. Daar wer- i zij opgewacht door de 55-jarige man en diens twee zonen, [let kwam tot een vechtpartij. Die eindigde voor drie van de vijf i het AZL, waar zij zich aan hoofdwonden moesten la- len behandelen. s Vernieler opgesloten •iden Een 28-jarige Leidenaar is vannacht door de politie in en cel gezet na agressief gedrag tegen personeel van het Rijn- A "fendziekenhuis in Leiderdorp. De man had bij een café aan de Terenstraat een ruit ingegooid. De politie bracht hem naar het iekenhuis omdat hij bij de vernieling zijn gezicht had verwond. Leidenaar wenste echter niet geholpen te worden en be- ..v'igde het personeel. De politie nam hem toen maar mee terug D39jiaar Leiden en sloot hem op. Wethouder Van Rij uit ziekenhuis Ieiden Wethouder T. Rij is gisteren ontslagen uit het Acade- pisch Ziekenhuis, waar hij vorige week werd geopereerd aan |en gezwel aan zijn darmen. De operatie is goed verlopen. ÈBAT - Wethouder R. Hillebrand (PvdA) gaat vanavond in debat it J.P. Lingen van de stichting tot behoud van het Koninklijk Mili- |r Invalidenhuis over het referendum. Het debat is georganiseerd r de Jonge Democraten en vindt plaats in gebouw Het Gulden i de Breestraat. Aanvang half negen. leiden Restaurant Bernsen serveert nog altijd het beste toeristenmenu in het rayon Amsterdam-Den Haag. Althans, dat is de mening van de keurmeesters van het Nederlands Bureau voor Toerisme die het eethuis aan de Breestraat in Leiden voor de tweede achtereenvolgende maal de oorkonde voor het beste toeristenmenu toekenden. De prijs, ingesteld om toeristen een maaltijd van een zekere kwaliteit te bieden, werd gisteren uitgereikt aan Carla en Robbert Bernsen van het gelijknamige restaurant. Totaal 286 bedrijven dongen mee naar de prijs. De keus viel uiteindelijk op broer en zus Bernsen omdat zij volgens A.P. Schavemaker van het Nederlands Bureau voor Toerisme 'de meeste variatie en keus aan de dag legden in vergelijking met twee andere restaurants die evenveel punten hadden vergaard'. Een toeristenmenu mag maximaal 25 gulden kosten en moet bestaan uit een voor-, hoofd- en nagerecht. Carla Bemsen reageerde verrast. „Ik had het nu echt niet verwacht, dit is boffen." Op de foto van links naar rechts: Carla en Robbert Bernsen en A. Schavemaker. foto ben de bruyn HUICHELARIJ Vervolg van voorpagina Het ZWN-personeel dat zich in de kantine van de remise aan de Rijnsburgerweg had verzameld, nam zwijgend via een sneeuwerige zwart-wit televisie kennis van de teleur stellende rechterlijke uitspraak dat alleen buiten de spits gestaakt mag worden. De klap kwam hard bij de bus chauffeurs aan. Na het bekendworden van de uitspraak viel een secondenlange stilte in de recreatiezaal van het ZWN-kantoor aan de Rijnsburgerweg. In de stilte klonk een gemompeld „En wat nou, Jaap", gericht aan het adres van stakingsleider Koome. Direct daarna volgde de sugges tie om de actie dan maar als een wilde staking voort te zet ten. „Het zou niet de eerste keer zijn, in '68 is dat ook gebeurd", aldus een oudere chauffeur. 'De bazen worden zo weer net zo machtig als voor de oorlog', 'Dit getuigt niet van democratie', 'We zitten met een kater', 'Een bittere pil', zo had vrijwel iedere chauffeur wel een typering voor de situatie. In het uur van wachten op een reactie van het bondsbe- stuur op de rechterlijke uit spraak sloeg bij sommigen de vermoeidheid toe. „Ik was hier de afgelopen dagen steeds om vijf uur", merkt iemand op. Re gelrechte woede ontstaat er als kort na de uitspraak van de rechter al een medewerker van de verkeersleiding van ZWN binnenstapt. „Die heeft zich vijf dagen niet laten zien en nu is hij er als de kippen bij. Hij heeft de ritstaten bij zich", merkt ie mand verontwaardigd op. Zuchtend constateert een chauffeur dat er met vijf dagen staken nog niets is bereikt. „Dat is demotiverend. Na zoiets zijn er ook altijd wel passagiers die je jennen. Het is geen wonder als er dan een chauffeur uit zijn slof schiet." De chauffeurs zijn duidelijk aangedaan als actieleider Jaap Koome hen voorlopig voor het laatst in die rol toespreekt. Koome laat blijken trots te zijn op de stakers. Leiden gold vol gens hem als een voorbeeld voor de rest van het land. Met een van de hoogste percentages stakers èn met een uiterst orde lijk verloop van de staking. „Er is werkwilligen geen strobreed in de weg gelegd." Guus van Tol houdt zijn medestakers voor dat de rechter de actie niet onrecht matig heeft genoemd. „Straks zal blijken of de wedstrijd voor bij is, of dat het rust is en er een tweede helft volgt." Van Tol noch Koome willen vooruitlo pen op eventuele nieuwe, ande re acties om de werkgevers der druk te zetten. Stiptheidsac ties zijn bijvoorbeeld niet ver boden. Koome besluit de ledenverga dering met een oproep aan de leden tot een applaus voor hen zelf, voor hun zo waardig ge voerde actie. Kort daarna gaan de chauffeurs zwijgend uiteen. Veel gemeenten, onder meer Leiden en Katwijk, hebben be sloten om op korte termijn gokkasten uit kantines en snack bars te weren. In cafés is straks nog maar één gokapparaat toegestaan in plaats van nu twee. Voor veel verenigingen verdwijnt daarmee een stukje (zwart) geld dat aan trainers en andere vrije-tijdhelpers wordt toegestopt. Voor snackbars, waarmee deze stad rijke lijk is gezegend, zijn de gevolgen veel ernstiger. Nederland blijft een bijzonder land. Via hun telefoonreke ning betalen veel mensen honderden guldens aan tv-loterij- en die bereikbaar zijn door 06-lijnen; krasloten zijn vanwege een doorslaand succes slechts bij vlagen te verkrijgen; maandelijks koopt Nederland een paar miljoen Staatsloten. Daarnaast draaien staatscasino's recordomzetten; de Lotto en Toto lokken - net als vele andere (tv)loterijen - steeds meer gokkers met recordprijzen. Op Duindigt kunt u onge breideld zetten op trio of plaats. Om nog maar te zwijgen over het grote zwarte gokcircuit waartegen de overheid niet optreedt. Wekelijks, zelfs dagelijks, worden wij in de verleiding ge bracht om een gokje te wagen. We doen dat ook massaal, want het protestante Nederland is een goklustig landje. Een paar miljard gulden in zwarte en witte loterijen wordt per jaar over de balk gekieperd. De rijksoverheid incasseert principeloos en met een brede grijns honderden miljoenen aan accijnzen. Maar wee degene die honderd gulden in een gokkast gooit! Die is patiënt. Die heeft eigenlijk direct hulp nodig. Dan in eens is er een vermanend vingertje van de overheid: dom Hollandertje, dat is niet goed voor je. Omdat er nog net niet voor ieder 'probleemmens' een des kundige beschikbaar is, worden gokkasten in bepaalde eta blissementen verboden of in aantal verminderd. Want er zijn een paar duizend gokverslaafden die overigens in aantal in het niet vallen bij de tienduizenden drug- en de honderd duizendenalcoholverslaafden. Ons land kenmerkt zich door een grote individuele verant woordelijkheid en vrijheid. Dat mede tegen de achtergrond dat verbieden vaak een averechtse uitwerking heeft. Tot op grote hoogte mag u dus zelf bepalen hoe u uw leven inricht, wat u doet. Wie dertig glazen bier op een avond wil drinken, mag dat. Het is niet gezond, maar zolang u niemand lastigvalt, be moeit de overheid zich er niet mee. Zin in een paar blowtjes of iets zwaarders? Houd de huizenkant als u de koffieshop verlaat. Van de overheid heeft u evenwel niets te .-„-A,..- m duchten. Maar gokkas- De strijd tegen gokkasten is grote huichelarij. Het verbieden ervan betekent 9É bovendien dat een op de vier snackbars dicht moet 'swïSt, jfl omdat ze de opbrengst gBk sen. Andere cafetaria's zijn wellicht gedwongen f\ personeel te ontslaan. Ach, wat mag je als over heid toch een hoop boter op je hoofd hebben. et gemeentebestuur van ïiden heeft begin januari een reeks ezuinigingsmaatregelen orgesteld met een totale onvang van 18,6 miljoen ulden. Het geld is nodig n tekorten te dekken en ïieuw beleid te betalen van de BV Leiden. Veel stellingen en activiteiten krijgen - als de gemeenteraad de maatregelen van het college overneemt - linder of zelfs helemaal geen geld meer. De omende weken laat het idsch Dagblad zaken de evue passeren: vandaag e migrantenvoorlichter. grantenvoorlichter Nagib comfortabel bij. Hij eft zijn eigen hoekje in de hal het stadhuis in Leiden. Wel beetje verscholen achter ïotten en daardoor uit het ht, maar dat vindt de voor- er nou helemaal niet erg. ik hier bezoek heb, gaat het 'k over persoonlijke proble- :n. En er wordt nogal eens rd gesproken. Dan lijkt het of er ruzie is, maar het is nor- ial. Turken en Marokkanen heffen hun stem nu eenmaal sl." idaar dat Nagib het wel lek- vindt dat niet iedereen hem de vingers kan kijken, genlijk behoor ik gewoon tot groep publieksvoorlichters, heb helemaal geen aparte tus. Indertijd ben ik wel apart /ili.'ii nmHar rnllp- Wijkbeheer viert feestje Nagib Fouazi in zijn 'eigen' hokje: „Hier kun je ongestoord babbelen." ga's te veel stoorde. Mijn ge sprekken gaan in het Turks, Arabisch of Berbers. Voor mij zelf en de allochtone klant is het veel prettiger om ongestoord te kunnen babbelen. Met verbazing heeft Nagib Faouzi daarom het bezuini gingsvoorstel gelezen van het college. Dat komt erop neer dat een apart loket voor allochto nen te veel van het goede is an no 1995. Beter is het de migran tenvoorlichting te 'integreren' in de gewone publieksvoorlich ting. Dat levert een bezuiniging op van 45.000 gulden. „Het zijn slechts drie regeltjes in een pak ket papier van tien centimeter dik. Dat bewijst dat het college niet goed heeft nagedacht over deze maatregel. Dat ik mijn ei- MubLluu sluit geweest van het college. Dat hebben wij als voorlichters zelf gedaan, omdat het in de praktijk beter uitpakte. Ik ben al onderdeel van publieksvoor lichting. Daarom kan ik het voorstel niet anders uiüeggen dan dat mijn functie wordt ge schrapt." Twaalf jaar ervaring heeft Nagib inmiddels in zijn werk. „Hoe wou de gemeente straks de al lochtonen bereiken? Met allerlei foldertjes in het diverse talen? Laat ik ze dit zeggen; die papie ren informatie maakt geen in druk. Ik krijg hier over het alge meen ouderen over de vloer. Die spreken sowieso nauwelijks Nederlands, maar ook in hun eigen taal zijn het geen bollebo zen. Ze kunnen vaak ook geen Tnrifg nf Arahi delinge uitleg is dan de enige manier om hen iets duidelijk te maken." Nog belangrijker is het dat er een betrouwbare spreekbuis van de gemeente is, weet Nagib. „Turken en Marokkanen wan trouwen in principe de over heid. Al die regeltjes, daar zien ze vaak het nut niet van. Ik hoef ze in veel gevallen dat nut ook niet bij te brengen, maar ze moeten natuurlijk wel weten wat te doen. De allochtone Lei denaar heeft in de loop der ja ren gemerkt dat mijn verhalen kloppen." Of de medewerkers van de ge meentelijke sector wijkbeheer vanochtend niet konden wach ten tot de wekker afliep en za ten te springen om aan het werk te gaan - zoals voormalig voet- balcoach Barry Hughes zich voorstelde - is niet helemaal duidelijk. De feestelijke bijeen komst voor alle medewerkers gistermiddag had in ieder geval tot doel om hen een hart onder de riem te steken. Een 'oppep per' van Barry Hughes en een horloge als attentie moeten er voor zorgen dat de medewer kers ook de komende tijd 'opti maal gemotiveerd' aan de slag gaan. Sectorhoofd Roel Roos blikte met tevredenheid terug op de afgelopen twee jaar, waarin de grote groep gemeentelijke amb- zich toelegde op het wijkgericht werken. „Ik hoor de laatste tijd steeds vaker mensen zeggen dat de stad een stuk schoner is. En de buurtorgani saties tonen zich zo langzamer hand ook meer tevreden", aldus Roos. Ook de toekomst ziet er vol gens hem florisant uit. Roos voorspelde voor de komende ja ren meer financiën en meer werk. „Als de plannen van het gemeentebestuur doorgaan, kunnen we een uitbreiding van het budget algemeen wijkbe heer tegemoet zien naar vier ton, wordt er uiteindelijk vijf ton uitgetrokken voor het beheer van bomen, vier ton voor groenonderhoud en driehon- derduizend gulden voor veilig heidsbeleid. Ontzettend veel geld voor bezigheden die raak vlakken hebben met het wijkbe heer", rekende Roos uit. De grote operatie, de gemeente de komende jaren ruim' 18 miljoen gulden wil be zuinigen, raakt de sector wijk beheer nauwelijks. Wijkbeheer kan meer geld verwachten. „We zijn alleen voor de afdeling we- genbeheer aangeslagen voor honderdduizend gulden. Daar moeten we efficiënter gaan wer ken. Maar al met al ben ik een tevreden mens. Want de poli tiek vroeg zich in eerste instan tie af of het wegenbeheer niet geprivatiseerd moest worden." Om de inwoners van Leiden nog eens te informeren over de taken van wijkbeheer - onder meer groenonderhoud, bestra ten, vegen en het repareren van voorzieningen - krijgen zij bin nenkort een brochure in de brievenbus. Voor ieder stads deel is een aparte versie ge maakt, met informatie over waar het betreffende wijkteam bereikbaar is. foto henk bouwman reau. Ze had een advertentie ge zien en daar wilde ze graag op reageren. Alleen, ze durfde niet te bellen. Ik heb daarom con tact gezocht met het uitzendbu reau en haar gewoon de hoorn in de hand gedrukt. En nou is het geregeld. Ze mag morgen beginnen." Chaos bij de informatiebalie. Dat verwacht Nagib als hij moet verdwijnen. „Niemand anders bij voorlichting spreekt Turks of Marokkaans. Ik voorzie wat dat betreft grote problemen en mis schien wel lange rijen bij het lo ket. En als het antwoord een Zodoende komen de mensen Turk oT~Marokkaan—niet_.zin.L_ met de meest uiteenlopende dan komt ie gewoon elke dag vragen naar het hoekje in de hal terug. Net zolang totdat hij het van het stadhuis. „Zojuist was wel begrijpt." hier een mevrouw die graag wil- vmrl'pi.' vmnr ppn i■ily.-nrih.uamc unrmr.nnp. Het afsluiten van de Rijnbrug voor auto- en vrachtverkeer. Dat is volgens verkeersdeskun- dige M. Okkema de beste ma nier om sluipverkeer uit de Ho- gewoerdbuurt en vooral de drukke Rijnstraat te weren. Be woners van en bedrijven in de wijk Pancras Oost vinden dit geen goed plan. Zij zullen moe ten omrijden om hun eigen wijk te kunnen bereiken. Okkema opperde haar idee- gisteravond tijdens een bijeen komst van vertegenwoordigers wan_de_Hogewoerdbuurt en de gemeente. Men is het er over eens dat de smalle Rijnstraat tussen Levendaal en Utrechtse Afsluiten brug verlost Rijnstraat van sluipverkeer Veer een verkeersriool mag worden genoemd. Als de door gaande wegen in de omgeving, zoals Levendaal en Hooigracht dichtgeslibd zijn, is de Rijn straat de aangewezen sluipweg. -Van twee Jcanten komen auto's, op beide stoepen wordt gepar keerd waardoor de straat voor voetgangers en fietsers gevaar lijk wordt. „De kruising met de Hogewoerd behoort volgens on ze tellingen tot een van de plaatsen in Leiden waar de meeste ongelukken gebeuren", aldus Okkema. De verkeersdeskundige wil de Rijnbrug met een paal afsluiten. De leden van het buurtcomité Hogewoerd reageerden in eer ste instantie positief. Maar R. Groenen die in het aan de an dere kant van de brug gelegen Pancras Oost woont en daar ook een winkel heeft, sprak van een 'doodsteek voor de bedrij ven'. Het vracht- en autoverkeer uit zijn deel van de binnenstad (omgeving Groenesteeg, Nieu we Rijn en dwarsstraten) zou den alleen nog via de Ooster kerkstraat of Ir. Driesenstraat de wijk uit kunnen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13