Justitie in fout 'Blinden doen nog te weinig aan sport' Leiden Regio Nieuw Kratong open Modeshow bij Castellum Politiek café MAANDAG 23 JANUAR11995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Peuter met pinken klem in rooster Grote consternatie vrijdagmid dag in de Leidse Haarlemmer straat. Een driejarige peuter was erin geslaagd beide pinken in een rooster te duwen. Omdat het kind onmogelijk op eigen kracht of met hulp van de moe der kon loskomen, werd de brandweer ingeschakeld. Die slaagde erin het rooster voor zichtig los te knippen. Het kind kwam met de schrik vrij. Man gewond bij val van steiger Een Noordwijker is vrijdag ge wond geraakt bij een val van een steiger aan de Du Rieu- straat in leiden. De man kwam op een andere steiger, een ver dieping lager terecht. Hij is met rugklachten en een snijwond aan zijn pols overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. In affaire burgerzaken Leiderdorp Het Openbaar Ministerie had de processen-verbaal over de affaire burgerzaken niet aan de gemeente Leiderdorp mogen geven. Hiermee schond het OM de privacy van vier geschorste ambtenaren. De voormalige chef-burger zaken diende vorig jaar bezwaar in tegen de handelwijze van officier van justitie J. van Ek. Het ministerie van justi tie heeft de ambtenaar in het gelijkgesteld. Welke over wegingen hierbij een rol hebben gespeeld, is nog niet be kend. den haag/leiderdorp .judy nihof Door deze uitspraak komen de straffen van de gemeente (drie ambtenaren werden ontslagen, een kreeg vermindering van sa laris) in een ander licht te staan. Het gemeentebestuur van Lei derdorp baseerde de sancties namelijk vooral op de bij de po litie afgelegde verklaringen van de ambtenaren zelf en een aan tal getuigen. Hierin werden over en weer beschuldigingen geuit over het achteroverdrukken van geld. Bij verhoren door de rech- Inbraak in bedrijf roelofarendsveenEen grote hoeveelheid kleding is ontvreemd uit een bedrijfspand aan de Lasso in Roelofarendsveen. De waarde is onbekend. De inbrekers kwamen binnen door een toegangshek en een raam te forceren. De inbraak had eind vori ge week plaats. Sieraden weg uit woning roelofarendsveen Uit een woning aan het Westeinde in Roelo farendsveen is zaterdag een aantal sieraden gestolen. De achter deur werd geforceerd en de hele woning doorzocht. Leimuidenaar gewond leimuiden Een 36-jarige Leimuidenaar is zaterdagavond gewond geraakt op een parkeerplaats aan de Larikslaan in Leimuiden. Een 19-jarige plaatsgenoot reed met zijn auto achteruit en tegen de 36-jarige aan die achter zijn auto stond. De man is met rugletsel overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leider dorp. Boot uitgebrand leimuiden Een plezierboot is zaterdagmiddag rond kwart over twaalf uitgebrand in een jachthaven aan de Leimuidense Heren weg. Vader en zoon waren aan het werk aan de boot toen plotse ling een steekvlam het jacht in vlam zette. De brandweer kon de brand snel blussen. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door kort sluiting. Auto's op elkaar: twee gewonden leiderdorp Twee personen zijn het afgelopen weekeinde ge wond geraakt bij een ongeval op Leidseweg in Leiderdorp. Een 48-jarige inwoner van Pijnacker reed op de provinciale weg 6 en wilde de provinciale weg 5 oprijden. Van de Leidseweg kwam een 50-jarige inwoner van Oud Ade. Op de kruising botsten de auto's op elkaar, waarbij de bestuurders ongedeerd bleven. De passagiers uit beide auto's raakten wel gewond. Een 45-jarige vrouw uit Pijnacker brak haar sleutelbeen en werd overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis. Een 49-jarige vrouw uit Oud Ade moest naar het Academisch Ziekenhuis Leiden met inwendig letsel. Video gestolen leiderdorp» Uit een woning aan de Heemraadlaan in Leiderdorp is gisteravond tussen half acht en elf uur video-apparatuur ge stolen. De achterdeur van de woning werd geforceerd. Brandstichting in Ridderhof alphen aan den run» Achter een sportwinkel in winkelcentrum De Ridderhof in Alphen is zaterdagmiddag brand gesticht in een papiercontainer. De vlammen sloegen ook over naar de sport zaak en richtten daar aanzienlijke schade aan. Personeel voor kwam erger door snel zelf het vuur te blussen. Over het schade bedrag was vanochtend nog niets bekend. Gouden jubileumhorloge ontvreemd alphen aan den run» Bij een inbraak gisteravond in een woning aan de Preludeweg in Alphen is een geldkist gestolen. In de kist zaten 1700 gulden en een gouden jubileumhorloge. Om binnen te komen was een deur opengebroken. Diefstal samoerai-zwaarden nieuwkoop» De inwoners van een woning aan de Mozartlaan in Nieuwkoop zijn hun Japanse wapens kwijt. Dieven hebben gis teravond twee samoerai-zwaarden en een Japans dolkmes ge stolen. Ook namen ze een gouden armband, een autotelefoon en geld weg. De daders kwamen het huis binnen door een deur slot open te breken. Twee auto's totaal vernield oegstgeest Even iets oprapen van de vloer van de auto kwam een 20-jarige vrouw uit Oegstgeest gistermiddag duur te staan. Op de Endegeesterstraatweg in haar woonplaats stuurde zij, ter wijl ze op de vloer bezig was, zo ver naar rechts, dat ze tegen een geparkeerde auto botste. De klap kwam zo hard aan, dat beide wagens direct naar de sloop konden. Een takelwagen heeft de totaal vernielde voertuigen afgevoerd. Prijsuitreiking schrijfwedstrijd SSR en Boabab in Pelikaanhof Afrika-Stichting de Baobab houdt in samenwerking met de culturele commissie van SSR een feestelijke prijsuitreiking van de schrijfwedstrijd 'Afrika als inspiratiebron' op donder dag 26 januari. De Stichting had tercommisaris - in een later sta dium - bleek echter dat de aan tijgingen niet hard te maken waren. K. Weijling, de raadsman van de voormalige chef burgerza ken, is blij met de uitspraak. Hij vermoedt dat zijn cliënt op ba sis van deze uitspraak recht heeft op een schadevergoeding van het Openbaar Ministerie. Weijling verwacht ook dat of ficier Van Ek 'op de vingers wordt getikt'. „Dat zou dan de tweede keer zijn. Hij heeft al eerder een tik op de vingers ge had omdat hij het bezwaar schrift van mijn cliënt heel lang heeft laten liggen." Overigens is Van Ek volgens Weijling niet de enige officier die processen- verbaal overhandigt aan ge meenten die verwikkeld zijn in ontslagprocedures. „Officieren doen dit wel vaker. Maar mis schien is deze uitspraak een re den voor het Openbaar Ministe rie om de touwtjes strakker aan te trekken." Directe consequenties voor de procedures waarin de amb tenaren met de gemeente zijn verwikkeld zijn er volgens Weij ling niet. „De commissie be roep- en bezwaarschriften be paalde al eerder dat het ver strekken van de gegevens door de officier 'niet dermate on rechtmatig' is dat de gemeente ze niet zou mogen gebruiken. Maar daar ben ik het niet mee eens. Ik zal in de verdere proce dure dan ook aanvoeren dat de gemeente de stukken niet had mogen gebruiken." Mammobiel naar Alkemade van beide borsten. De vrouwen hebben inmiddels al een op roep ontvangen. Het bevolkingsonderzoek is georganiseerd door het Inte graal Kankercentrum West (IKW), de GGD-Leiden en de gemeente Alkemade. Aan het onderzoek zijn geen kosten ver bonden. Ongeveer twee weken na het onderzoek ontvangen de vrouwen schriftelijk de uitslag. Alle vrouwen in Alkemade tus sen de 50 en de 69 jaar krijgen de komende weken een borst kankeronderzoek. Vanaf aan staande wijdag staat tot 24 fe bruari de 'rijdende onderzoeks- bus' oftewel de mammobiel op het parkeerterrein bij de water toren aan de Noordhoek in Roelofarendsveen. In deze bus worden röntgenfoto's gemaakt oegstgeest Vijf maanden nadat buurthuis Kratong in de Indische buurt door vuur werd verwoest, heeft de vereniging een nieuw ge bouw. Wethouder G. van Eisen (Progressief Oegstgeest), die zich sterk maakte voor een nieuw onderkomen, verrichtte zaterdagavond de officiële opening. Eén dag voor het startsein van het nieuwe seizoen (22 augustus) brak er brand in het grotendeels buurthuis langs de A44 uit. Het vuur verwoestte het interieur totaal. Alle eve nementen moesten uitwijken. Zo vond de dartclub, een van de trouwste gebruikers van het gebouwtje, onderdak bij de voetbalclub Udo. In eerste instantie hoopten Van Eisen en de vertegenwoordigers van de wijk dat er nog in 1994 een nieuw pand zou worden opgetrok ken. Dat lukte niet, maar al op 17 november besloot de gemeenteraad 37.000 gulden uit te trekken om het getroffen buurthuis te her stellen. „We kunnen hier nu zeker vijftien a twintig jaar mee vooruit", zo becijferde de opgewekte voorzitter G. van Delft van de buurtvereniging. FOTO LOEK ZUYDERDUIN VRIJE TIJD Heiner en Boers beste sporters alphen aan den run takel wordt gehouden in Kerke lijk en Gemeenschapscentrum De Bron aan de Troubadourweg 2 in Alphen aan den Rijn. De shows beginnen om 20.00 uur. De kaarten zijn tijdens schoolu ren vanaf 17 januari te bestellen bij de receptie van de school aan de Ambonstraat 1 (tel.: 01720-73272). De kaarten kos ten voor maandag kosten 7,50 gulden en voor dinsdag en woensdag tien gulden. De studenten van 'Castellum' scholengemeenschap voor MBO in Alphen aan den Rijn geven van 30 januari tot en met 1 februari voor de twaalfde keer een modeshow. Het thema van de modeshow is 'Een reis om de wereld'. Landen als Rusland, Afrika en Hongarije zijn onder meer de inspiratiebron voor de studenten. Het kleurrijke spek- LEIDEN Verkrachting. Slachtoffers van een verkrachting of ander seksueel geweld kunnen vanaf woensdag 25 januari deelnemen aan een ge spreksgroep bij de stichting Maatschappelijk Werk aan de Langeg- racht in Leiden. Er zijn vijftien bijeenkomsten, die duren van 14-16 Eva-lezing. Schrijfster en ex-uitgeefster Anna Bridié geeft woensdag 25 januari een Eva-lezing met als thema 'Vrouwen en zelfstandig heid'. De lezing in het Leidse Volkshuis begint om 20.30 uur en de toegang is gratis. Informatie-avond. In de Rudolf Steinerschool wordt woensdag 25 januari de informatie-avond 'kleine kinderen worden groot' gehou den. De bijeenkomst begint om 20.15 uur in de school aan de César Franckstraat 9 in Leiden, tel. 762225. ALPHEN AAN DEN RIJN Kinderbingo. In buurtcentrum Elckerlyc wordt woensdag 25 januari een kinderbingo gehouden. De entree is 1 gulden en de limonade is gratis. De bingo begint om 14 uur aan de Havixhorst 254. Theater. Jeugdtheatergroep Mask repeteert Aladdin woensdag 25 ja nuari om 19.30 uur in buurtcentfum Elkerlyc aan de Havixhorst 254. Voor verdere informatie: 01720-20487. Roy Heiner en Heddy Boers zijn afgelopen vrijdag in de kantine van voetbalvereniging Hazers- woudse Boys uitgeroepen tot beste Rijnwoudse sportman en -vrouw van 1994. Het eerste meisjesteam van tafeltennisver eniging Avanti viel de eer van het beste sportteam ten deel. Heiner werd door de jury van vier sportjournalisten unaniem gekozen uit de drie genomi neerde sporters. De Koudekerk- se zeiler zorgde als schipper op zijn kielboot vorig jaar voor een prestatie van Europees formaat door in Italië eerste te worden bij de Europese kampioen schappen. Daarnaast eindigde Heiner op een vijfde plaats in de Finjollenklasse. Boers eindig de als eerstejaars B-speelster bij Voorschotenaar Cees Smit vergadert in verre landen deze wedstrijd in het kader van haar 10-jarig bestaan georgani seerd. De prijsuitreiking begint om 20.00 uur in de bar van de studentenflat Pelikaanhof in Leiden. Er wordt een lezing ge houden worden en er is Afri kaanse muziek. voorschoten hans koenekoop Cees Smit is een weliswaar blind, maar hij vindt overal zijn weg. Letterlijk, omdat hij in la brador Rick een uitstekende blindegeleidehond heeft. Maar ook figuurlijk. De 48-jarige Voorschotenaar is opgeldom men tot penningmeester bij de IBSA. Dat is de internationale sportbond voor blinden, waar inmiddels 90 landen bij aange sloten zijn. Een vergadering in een roke rig clubhuis twee straten ver derop is er voor Smit dan ook niet bij. Zijn bestuur komt bij een in verre landen zoals Costa Rica, Maleisië, Spanje of Italië. Enkele dagen achtereen verga dert hij dan met collega's uit al le landen. Nieuwe blindenspor- ten worden bedacht, spelregels verzonnen, wedstrijdkalenders opgesteld. Het bestuur bepaalt ook welke blindensporten wor den toegelaten tot de Para lympics. „En als penningmees ter in ik natuurlijk de contribu tie." Omdat Smit blind is (op zijn 19e werd hij getroffen door een zeldzame erfelijke ziekte), kan hij niet alleen die verre reizen maken. „Mijn vrouw gaat meestal mee. Want ik kom in landen waar je als blinde hele maal niet uit de voeten kan. Wat dacht je van Maleisië. Denk je dat daar op straat rekening wordt gehouden met gehandi capten. Die komen daar niet eens buiten de deur. Ze worden voor de buitenwereld afgeslo ten." Eén keer heeft hij Rick mee genomen in het vliegtuig. „Ging prima. Niemand had in de ga ten dat er een hond onder mijn stoel lag." Cees Smit is gek van sport. Zelf speelt hij al jaren goalball, een blindensport die in Leiden vrij populair is. Twee jaar gele den werd er nog een groot in ternationaal toernooi gehouden in het Leidse universitaire cen trum. Bij goalball gooien twee blinde partijen een zware bal, waarin een belletje klinkt, over en weer. Het is de bedoeling zo hard en zuiver te werpen dat er gescoord wordt in een breed doel. „De sport is heel afmat tend. Voor mij ideaal, omdat ik een vrij gestresste baan bij de Arbeidsvoorziening heb. Als ik op die mat zit, vergeet ik alles." Door zijn liefde voor het goal ball is ook zijn interesse voor de andere blindensporten ge groeid. Naast zijn hoge functie bij de IBSA zit Smit ook in het hoofdbestuur van de Neder landse Bond voor Aangepaste Sporten (NEBAS). „Ons land is op het gebied van de gehandi captensport goed georgani seerd. Er zijn denk ik wel 150 sportverenigingen voor gehan dicapten. In Leiden bestaat al meer dan 35 jaar De Sleutels." Overigens vindt Smit dat nog te weinig blinden aan sport doen. „Ik denk dat er zo'n 250 tot 300 lid zijn van een club die is aangesloten bij de NEBAS. Dat getal valt mij tegen als je ziet hoeveel aangepaste sporten er wel niet zijn." Als penningmeester van de IBSA is Smit in de blindenwe- reld een hele pief. Maar het voorzitterschap ambieert hij niet. „Ik ben niet geschikt om een club te 'presenteren. Mij moet je een afgebakende taak geven. Daar bijt ik me helemaal in vast en dan komt er meestal ook wat goeds uit." Voor de IBSA is Smit momen teel druk bezig met het promo ten van de blindensport in Tan zania. Sportinstructeurs trekken vanaf volgende maand het Afri kaanse land in om op diverse blindeninstituten sportlessen te gaan geven. Twee grote organi saties financieren het project. Het zijn de Zweedse bond voor blinden (SRF) en ONCE, de Spaanse blindenbond, beter be kend als sponsor van de wieler ploeg waarvan Erik Breukink deel uitmaakt. Smit heeft persoonlijk de taak op zich genomen om een be drag van 40.000 gulden in te za melen. Met dat geld koopt hij allerlei aangepast spelmateriaal voor het Tanzaniaanse project zoals ballen, tafeltennistafels en tandems. Op 8 februari vertrekt het vliegtuig met de spullen. Het hulpfonds Wilde Ganzen heeft zich garant gesteld voor 15.000 gulden. Aan elke gulden die door particulieren op giro 40.000 van de Wilde Ganzen in Hilversum (onder vermelding van Tanzania Blindenscholen- )wordt gestort, doet het fonds zelf een gulden bovenop. Cees Smit met zijn blindengeleidehond Rick: „Een keer heb il Niemand had in de gaten dat er een hond onder mijn stoel I: de Leidse tennisvereniging Uni cum op een verrassende tweede plek in de Masters B. Voor de jury was dat reden om de ten nisster uit te roepen tot sport vrouw van Rijnwoude. Het eerste meisjesteam bezet de tweede plaats in de landelij ke A-klasse en komt uit in de kampioenspoule voor de lande lijke titel. Met die prestatie lie ten de jonge tafeltennisters het eerste team van damvereniging Samen Sterk (gepromoveerd naar de landelijke tweede klas se) en het eerste elftal van voet balvereniging Bernardus (kam pioen eerste klasse zondag LVB) achter zich. De aanmoedigingsprijs voor jong sporttalent ging dit jaar naar het eerste jongensteam van de Benthuizer tafeltennis vereniging Tabé. Teraarder onderscheiden ter aar/leimuiden De 62-jarige Teraarder P.J. Keij zer heeft zaterdagmiddag de zil veren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau gekregen. Keijzer kreeg de on derscheiding uit handen van burgemeester W. van Beek van Jacobswoude bij zijn 40-jarig dienstjubileum bij de autowerk plaats- en spuitihrichting A. du Pau in Leimuiden. Keijzer is daar chef-autospuiter. Daar naast is hij vrijwilliger bij de ka tholieke basisschool Aeresteijn in Langeraar. Vrouw rijdt tegen boom voorschoten Een 53-jarige Voorschotense automobiliste is gistermiddag op de Admiraal de Ruytersingel in haar woonplaats tegen een boom gereden. De vrouw reed in de richting van de Joke Smit straat en raakte door onbeken de oorzaak de macht over het stuur kwijt. Door de botsing raakte de vrouw gewond in de borststreek. Ze is naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. hazerswoude-dorp Is het behoud van de plaatselij ke middenstand in Rijnwoude alleen een zorg van het winke lend publiek, of moet ook de politiek zich hiermee bemoei en? Over deze vraag wordt woensdag gediscussieerd tussen winkeliers, politici en publiek. Steeds meer mensen doen hun boodschappen buiten de ge meente. De vraag is of dat komt door de ongezelligheid van de eigen winkels, de onbereikbaar heid of misschien de onveilig heid. Tijdens het politiek café in het Dorpshuis in Hazerswoude- Dorp proberen alle betrokkenen een antwoord te geven op deze vragen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9