Weinig collegialiteit onder predikanten Kerken vaak doof voor eigen doven Kerk Samenleving Paus moe, maar 'klaar voor een volgende reis' slaper s-a-a-l-e praam-a-d i-n-poter tango-j-e egeus jammer o-ei barrel MAANDAG 23 JANUARI 1995 BUITENLAND KORT Wereldraad De komende vergadering van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken wordt niet in Nashville in de Amerikaanse staat Ten nessee gehouden, maar thuis in Genève. Hiertoe is om 'organisatorische' rede nen besloten, aldus een persbericht van de Wereld raad. Een jaar geleden be sloot het centraal comité, dat toen in Johannesburg vergaderde, in september 1995 naar Nashville te gaan. De Wereldraad nam daar mee een uitnodiging aan van de Nationale Baptisten conventie, de 6,5 miljoen leden tellende kerk voor zwarte baptisten in de Ver enigde Staten. Ook andere lidkerken van de Ameri kaanse Raad van Kerken sloten zich bij deze uitnodi ging aan. zei secretaris-ge neraal dr. Konrad Raiser in Johannesburg. De woord voerder van de Wereldraad zei desgevraagd dat hij niet wist waarom de Ameri kaanse lidkerken niet in staat zijn de vergadering van het 150 leden tellende centraal comité te organise ren. De beslissing viel nadat Raiser een zeer lang ge sprek met de leiding van de Baptistenkerk had gevoerd. Bij de Wereldraad zijn 324 anglicaanse, orthodoxe en protestantse kerken aange sloten. Boeddha De afbeelding van Boeddha op een fles Franse likeur heeft in Thailand tot op schudding geleid. Staatsse cretaris Pramote Sukhum van onderwijs wil de rege ring voorstellen een offi cieel protest bij de betref fende firma in te dienen. Thaise studenten in Frank rijk was het label van de drank (wodka met ananas) opgevallen. Zij informeer den daarop het ministerie van onderwijs in Bangkok, dat ook verantwoordelijk voor godsdienstzaken is. Bubis Ignatz Bubis is gisteren her kozen als voorzitter van de centrale raad van Duitse jo den. Hij kreeg 22 van de 23 stemmen. De 68-jarige on dernemer in ruste uit Frankfurt am Main volgde in september 1992 Heinz Galinski op, die kort daar voor was overleden. In een toespraak na zijn verkiezing zei Bubis dat ook na de her denking van vijftig jaar Auschwitz er geen einde aan het gedenken mag ko men. „Voor ons is het met vijftig jaar nog niet ten ein de. Voor ons is dit niet de laatste herdenking. Dominees moeten erkennen dat ze concurrentiegevoelens hebben De collegialiteit is onder hervormde predikanten zwak ontwikkeld. De dominees hebben onderling weinig con tact en als ze het hebben, dan levert het nogal eens span ningen op. In veel gevallen zien ze elkaar als concurren ten. ntiegevoelens hebben. Ook moeten ze zich bewust zijn dat ze een machtspositie in de gemeente innemen. „Ze moe ten dat niet steeds versluieren met prachtige theologische ter men". zegt de theoloog, die ook zelf het predikambt ambieert. Predikanten benadrukken voortdurend dat zij ten dienste van de kerkelijke gemeente wer ken, merkte Brouwer. Terwijl ze in de praktijk binnen dat ge meenteleven een heel centrale, vaak dominante rol spelen. „Al le lijntjes lopen naar de pasto rie." Niet alle dominees kunnen met die grote invloed goed om gaan. Dit zijn enkele conclusies uit het onderzoek 'Pastor tussen macht en onmacht', waarop drs. R. Brouwer (32) uit Nieuwe- géin aan de theologische facul teit van de Rijksuniversiteit Utrecht promoveert. Zijn 'pastoraal-theologische studie naar professionalisering van het pastorale beroep' is onder meer gebaseerd op diepte-interviews met vijftien hervormde voor gangers. Om hun beroep professione ler uit te oefenen, zouden predi kanten moeten erkennen dat zij,' net als gewone Om te beginnen zouden zij moeten erkennen dat ze 'een raar soort huwelijk' met de ge meente zijn aangegaan. „Het is een niet-gelijkwaardige relatie." Ook artsen en therapeuten heb ben daarmee te maken, maar meer dan deze deskundigen hebben predikanten 'de neiging het gebrek aan gelijkwaardig heid onder tafel te houden'. Ze weten daarvoor altijd wel 'theo logische legitimaties' aan te dragen. Brouwer pleit voor standaar disering van het werk van de predikant. „Er moet meer over eenstemming komen in de ma nier van werken. Nu doen pre dikanten veelal wat hen goed dunkt. Standaardisering geeft duidelijkheid voor de gemeente en biedt ook voor de predikant zelf een zeker houvast. Maar het betekent tegelijk meer controle en dat zullen de predikanten absoluut niet leuk vinden. VATICAANSTAD C1C/AFP/DPA/RTR „Wij zijn allemaal moe. maar ik ben klaar voor een volgende reis", zei paus Johannes Paulus II triomfantelijk in het vliegtuig dat hem afgelopen zaterdag van Sri Lanka naar Rome terug bracht. De ruim 33.000 kilometer lange tocht onder vaak tropi sche omstandigheden had hem zichtbaar afgemat, maar de reizende paus wist dat hij het nog kon: een grote buitenlandse reis maken. Daarmee won de paus weddenschappen met naaste mede werkers, en misschien ook wel met zichzelf, over de vraag of zo'n inspanning niet te veel voor hem zou zijn. Afgelopen herfst moest hij een kort bezoek aan Amerika afzeggen, omdat de naweeën van de heupoperatie eerder dat jaar hem te veel last bezorgden. Dit wordt het jaar van de vijf continenten, pochte woord voerder Joaquin Navarro Valls. Daarmee verwees hij naar de komende pausbezoeken aan twee Europese landen (België en Slowakije), Afrika en Amerika. Op deze reis bezocht hij al Azië en Australië. De tiendaagse reis naar de Filipijnen, Papoea-Nieuw-Gui- nea, Australië en Sri Lanka kende de grootste rooms-katholieke kerkdienst uit de geschiedenis. Naar schatting vier miljoen mensen woonden vorig weekeinde in Manilla de eucharistie viering met de paus bij. Ook de hartelijke ontvangst op Pa- paoe-Nieuw-Guinea liet zien dat in de Derde Wereld het rooms-katholicisme nog veel aantrekkingskracht heeft. De paus zei dat hij de Rooms-Katholieke Kerk, die bijna een miljard leden heeft, over de drempel van het derde millennium heen wil leiden. Critici zeggen dat hij die vijf jaar niet zal vol maken. De vermoeiende reis maakte duidelijk dat hij het lang- zameraan moet doen. Maar stilzitten in het Vaticaan is het laatste waaraan deze paus denkt. AMERSFOORT/LEIDERDORP ANP Het dovenpastoraat van de Her vormde, Gereformeerde en Christelijke Gereformeerde Ker ken wil dat de plaatselijke ker ken meer aandacht aan hun ei gen dove gemeenteleden schenken. Dit voorjaar geven ze daarom de handleiding 'Doven horen erbij' uit. „Het gevaar bestaat dat er een aparte dovenkerk ontstaat", sig naleert J.J. de Jonge, één van de drie dovenpastores. Binnen de kerken is er vaak bijna geen contact met de dove gemeente leden. Het komt voor dat dove broeders en zusters er bij huis bezoek voor spek en bonen bij zitten omdat er alleen maar.met de horenden wordt gesproken, zegt dovenpredikant L.A. de Graaf. Bij het bezoek aan zieke doven laat de kerk ook wel eens verstek gaan omdat ze niet we ten hoe er gecommuniceerd moet worden. A. Polderdijk uit Zoeterwoude is vanaf haar geboorte doof. Ze is lid van de Samen Op Weg-ge- Leiderdorp. Negen ,ng was de communicatie haar en de 'horende' ge- bijna nihil. „Het contact was in de loop der jaren hele maal verwaterd", blikt ze temg. „Pas toen er een andere predi kant kwam, zocht de kerkeraad jaar 1 me weer eens op." Ds. De Graaf knikt als zij haar verhaal doet. .Aandacht voor de doven hangt vaak af van de persoon van de dominee of van een kerkeraads- lid", constateert hij. Inmiddels zijn er in deze ge meente om de twee weken kerkdiensten die door doven kunnen worden gevolgd. Soms preekt er een dominee die dui delijk articuleert en die zijn woorden direct zelf kan omzet ten in gebaren. Ook zijn er ge combineerde diensten waarbij een doventolk de preek vertaalt. De drie kerkgenootschappen begonnen in 1975 met het orga niseren van pastorale hulp voor de dove gemeenteleden. Iedere kerk stelde een predikant voor dit Interkerkelijk Dovenpasto raat aan. Deze kreeg bevoegd heid om ook voor de doven in de andere kerken te werken. Elke predikant kreeg een ei gen regio. Dat was niet in de eerste plaats om de dialectver schillen in gebarentaal het hoofd te kunnen bieden. Het had vooral tot doel de reistijd te beperken. Iedere predikant heeft circa vijfhonderd doven in het eigen adressenbestand staan. Ze wonen vaak honder den kilometers uit elkaar. „In middels hebben we het zo druk dat we er makkelijk twee predi kanten bij kunnen hebben", vertelt dovenpastor J.F.G. Kamphorst. Maar een vierde of vijfde dovenpastor zit er voorlopig niet in. Integendeel. In 1992 werd het dovenpastoraat in zijn voortbestaan bedreigd. De Ne derlandse Hervormde Kerk had toen plannen om de eigen dovenpastor af te schaffen. Ruim 1800 protestbrieven wis ten de hervormde synode op andere gedachten te brengen maar de toekomst blijft onze ker: in 1997 wordt opnieuw be keken of dit werk door moet gaan. P u z z E L K S T E 1 F s N E G N O J 1 R E M M O R B S T E O K R O T O M R A K K E R T A B A O T U A K L E M A J O N L K V 1 S K A R N S T K S E M F E E L S D K U S N T G G A 1 T E E 1 A T D A E E V A R U M R R E O K T 1 R G A W T H E 1 S 1 E E F A G N K G E F A P w 1 1 L U U A S W N D K G E R B E T B L D E O A R E J R 1 T O E N R s R N H A P O F s D A E R E u A D N A L M E R H R A K D N A H A P A B N E G A W R E S T N A P OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. HET WEER Omvangrijke depressie DE RECHTER ER. KOMT MiESCHie/U eeNl tCAM.£RX>e©AT:.. Ov/eR. WAT VJB vbPrks- jaar. 'l/sZ iWDië. HEINZ BOES Tijdens het afgelopen weekeinde raakte ons land steeds dieper in het depressie-moeras. We werden bezocht door twee actieve lage- drukcentra die, voortgedreven door een ontketende westcirculatie, de atmosfeer in heftige beroering brachten. Op zaterdag trok in de la te avond een cluster van buien over het noorden van het land. Daarbij werd op uitgebreide schaal onweer gemeld met opvallend veel ontla dingen voor de tijd van het jaar. Zondagochtend werd de lucht nog onstabieler. Een portie zeer koude bovenlucht werd in de onderste luchtlagen 'verrijkt' met zachte oceaanlucht. Dat gaf aanleiding tot een knallend winteronweer, com pleet met hagel, slagregens en he vige windstoten. Plaatselijk werd schade aangericht door windhoos achtige verschijnselen. Hoogstwaarschijnlijk was er sprake van een 'downdraft'; een sterke valwind, die aan de voorzijde van een sneltrekkende onweersbui over het aardoppervlak veegt. Vooral in luchtvaartkringen worden deze stormvlagen gevreesd. De vlieg ramp in Faro in december 1992 is waarschijnlijk aan dit verschijnsel te wijten geweest. De buien brach ten in de westelijke kuststrook 15 tot 25 millimeter in de regenme ters. Na een korte rustige periode ging zondagmiddag de hemelkraan op nieuw open, toen een nieuwe ring op de grens van koude en me lucht naar de zuidelijke Noord zee sprintte. Er viel langdurig re gen; regionaal 10-15 millimeter. In de warme sector werd in de avond korte tijd zware storm ge meld in Vlissingen. Het kwik liep tijdelijk op tot 10 a 13 graden. De komende 24 uur blijven we on der beheer van een omvangrijke centrale depressie boven Noord- Europa. Het kwik schommelt rond 7 graden; te zacht voor eind janua ri, maar de harde tot stormachtige wind maakt het kouder. Naast op klaringen kan er een regen- of ha gelbui vallen. De straalstroom blijft deze week op de Europese west kust gericht; nieuwe regenbrengers kondigen zich aan. Een actief neerslaggebied ligt woensdag over ons land. Mogelijk is het in het noorden en oosten vai het land koud genoeg voor enige tijd natte sneeuw. Verder naar het zuiden gaat het opnieuw flink rege nen. Sommige West-Europese ri vieren kunnen door de aanhouden de neerslag voor hoogwater-proble men gaan zorgen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Wisselvallig v king e i tijd tot tijd regen of s gen rond Oslo wellicht ook opklaringen. Maxima van +4 graden langs de kust tot -5 hier en daar langs de grens met Zweden. t algemeen veel I Zweden: In het al wolkmg mengd met regen. Mid- dagtemperatuur van +3 graden bij Malmö tot -10 plaatselijk in het noorden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en op beide dagen enkele winterse buien, soms met onweer. Winderig. Mid- dagtemperatuur rond 3 Engeland, .Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en n Ierland, Schotland en Wales soms met hagel, natte sneeuw of on weer. Middagtemperatuur van 4 graden plaatselijk in Schotland tot 8 in Corn wall en zuid-lerland. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een bui. op de toppen van de Ardennen soms met sneeuw. Aan de kust tamelijk winderig. Maxima vooral morgen van 3 graden in Luxemburg tot 8 in west- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN Mr. Jesse van Muylwijck nog veel regen, in de Jura en Voge zen vanaf 1200 meter overgaand in sneeuw. Verder half tot zwaar bewolkt en enkele buien, langs de kust wellicht met onweer. Temperatuur op 1000 me ter in de Jura en Vogezen geleidelijk da lend tot -2 graden. Maxima van 6 gra den rond Straatsburg tot 10 langs de westkust. Spanje: In de zuidelijke helft perioden met zon en droog. Ook in de Sierra Nevada blijft het zeer waarschijnlijk droog. In het 'noorden flink wat wolkenvelden en voor al in Galicië veel regen. Maxima rond 15 graden; aan de Costa's middagtempera- turen van 18 graden aan de Costa Dora- da tot circa 19 zuid van Benidorm. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur circa 24 graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en regen, in de Fran-se Alpen later vanaf 1200 meter overgaand in sneeuw. Morgen hier en daar ook en kele opklaringen. Middagtemperatuur vandaag op veel plaatsen rond 16 gra den, morg'en enkele graden lager. Tem peratuur op 2000 meter morgen gelei delijk dalend tot enkele graden onder Italië: Vooral in het zuiden droog en flink wat zon. Naar het noorden toe steeds meer bewolking en vooral in het noordwesten nu en dan regen, boven de 1200 meter later sneeuw. Maxima van 6 graden plaatselijk in het noorden tot rond 17 ten zuiden van Rome; morgen in het noorden föhn. Temperatuur op 2000 meter eerst ruim boven nul, morgen aan het einde van de dag circa -3. Duitsland: Vandaag in het oosten en zuiden eerst nog veel bewolking en plaatselijk veel regenen, in de Zuidduitse Alpen vanaf 1100 meter sneeuw. Verder half tot zwaar bewolkt en vooral in het noorden enkele buien, soms met onweer en ha gel. in de heuvels later ook met sneeuw. Maxima vandaag op veel plaatsen rond 9 graden, morgen flink wat lager. Mor gen temperatuur op 1000 meter dalend tot -3 graden, op 1500 meter in de Zuidduitse Alpen tot -6. Zwitserland: Veel bewolking en vooral in het noorden en westen veel neerslag, vanaf 1200 DINSDAG 24 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.32 Zon onder 17.1 Maan op 01.30 Maano Waterstanden Katwijk Weerrapporten 22 januari 19 ui Rotterdam regen Maastricht regen Bordeaux Brussel Cyprus Las Palmas onbew. wl3 12 6 1< w 14 12 6 14 n de v ri de b gen veel wind. Morgen later op de dag in de bergen misschien wat zon. Tempera tuur op 2000 meter tijdelijk dalend tot - 7 graden morgen. Oostenrijk: Veel bewolking en vooral aan de noord flank van de Alpen veel neerslag, vanaf meter dalend tot -7 in de loop v Buenos Aires half be COLOFON oiSirs KSwg'op1 Arnold (ad|). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (ad|) OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag. 930- 11 30 uur 071-356215, of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Postbus 54.2300 AB L< TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam berichten 071-323508 Redactie 071 -321921 per kwartaal 87,70 VERZENDING PER POs/ KLAOHTEN^BEZ^RaNG38 ma t/mvnj: 18.00-19 30 uur, zat 10 00-12 00 uur Tel 071-1280

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8