Leiden Ontslagen sdc-directeur stapt naar de rechter Houtkwartier blijft in verzet tegen woningen Henskens sluit garage uit ergernis mm Obstakels op stoep aanpakken MAANDAG 23 JANUAR11995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 In de fout 9 Het Openbaar Minis terie is in de fout ge gaan in de affaire burger zaken in de gemeente Lei derdorp. Garagehouder Theo Henskens (links) en zijn opvolger Hasan Dural. Na vijftien jaar bakkeleien met gemeente Leiden foto henk bouwman LEIDEN ERNA STRAATSMA j Ruim vijftien jaar heeft hij over hoop gelegen met de gemeente. Toch ziet garagehouder Theo Henskens, bij de verkoop van zijn aan de Oude Vest gevestig de bedrijf, niet om in wrok. „Ze hebben me het leven onmoge lijk gemaakt. Op een gegeven moment heb ik alles wat maar naar ambtenaar rook de deur uit gekieperd. Het begon allemaal in 1973. Henskens verhuisde van een huurpand aan de Boommarkt naar een kooppand aan de Ou- de Vest 89. Een paar jaar later maakte Henskens voor het eerst kennis met de Leidse ambtena rij. „Eind jaren '70 werd het stadsvernieuwingsplan voor de Mirakelsteeg en omgeving ge presenteerd. Mijn bedrijf was daar dus niet in opgenomen. het stadshuis wisten ze blijkbaar niet van mijn bestaan af. Op de bouwplannen stonden huizen in mijn bedrijf gete kend." Ambtenaren stelden de gara gehouder voor om te verhuizen. „Ik wilde wel verplaatsen. Op :u een gegeven moment zaten we min of meer in de procedure voor verhuizing toen ik een te lefoontje van het stadhuis kreeg: ik kon blijven zitten." Henskens deed dat. „Na dat telefoontje kreeg ik een officiële brief waarin werd gezegd dat ik met een overgangsrecht op mijn hinderwetvergunning kon blij ven zitten. Het kwam er op neer dat ik, ondanks de komst van huizen naast mijn garage, nau welijks iets hoefde te verande ren. Nou dat kon natuurlijk he lemaal niet omdat de uitstoot van mijn autospuiterij op drie meter afstand van slaapkamers kwam te liggen. Terwijl de Raad van State ooit heeft gezegd dat er tussen een autobedrijf en wo ningbouw minimaal 40 meter moet zitten. Afijn, de gemeente bleef enorm in gebreke." En daar zat ze behoorlijk mee in haar maag. „Door al die jaren heen waren er heel wat wisse- .lingen van ambtenaren. Iedere nieuwe ambtenaar wilde zich verdiepen in mijn geval. Dan werd ik weer uitgenodigd om te vertellen over mijn situatie, maar verder gebeurde er dan niets." Tien ruiten vernield leiden Een 22-jarige Leidenaar heeft gisterochtend tien ruiten vernield van een meubelstoffeerderij aan de Leidse Citrusweg. De automobilist reed door onbekende oorzaak tegen de gevel. Het aluminimum kozijn waarin zich de ruiten bevonden werd totaal ontzet Ook een antieke stoel die binnen stond, raakte be schadigd. Man bedreigd niet mes leiden Een 22-jarige man'is dit weekeinde op de Morssingel door een onbekend gebleven man tegen de grond getrapt en be dreigd met een mes. De overvaller bedreigde de man eerst al leen verbaal. Toen hij echter zei geen geld bij zich te hebben, trapte zijn overvaller hem tegen de grond. De 22-jarige koos eie ren voor zijn geld en gaf zijn portemonnee met vijftig gulden af. Politie achtervolgt gestolen auto leiden Na een achtervolging heeft de Leidse politie gistermid dag een gestolen auto achterhaald. De wagen was gestolen op het Lammenschansplein. Even later zag de politie de wagen rij den. Via de Lammenschans weg en het Vijf Meiplein werd de au tomobilist achtervolgd. Daar verloor de politie de auto even uit het oog. Bij de Wiardi Beckmanstraat werd het voertuig korte tijd later leeg aangetroffen. Na onderzoek hield de politie bleek de mogelijke dader in een snackbar. De man heeft inmiddels be kend. Goedgeefse Leidenaar krijgt klap leiden Een onbekende man heeft een 31-jarige goedgeefse Lei denaar zaterdagnacht slecht behandeld. Hij werd in de buurt van de Vrouwensteeg aangesproken door een man die hem om een gulden vroeg. Toen de Leidenaar zijn portemonnee pakte om het geld te geven, kreg hij een klap in het gezicht. Tegelijker tijd werd hem de portemonnee met zevenhonderd gulden uit handen gegrist. Brandje in lingeriewinkel leiden De brandweer heeft zaterdag rond half zeven 's avonds een brandje geblust in een lingeriewinkel aan de Haarlemmer straat. Het vuur was ontstaan doordat lingerie van een rekje op een lichtspotje was gevallen. Een voorbijganger zag rook uit de winkel komen en waarschuwde de brandweer. Die wist erger te voorkomen. COMPUTERPRIJS De titel 'computerschool van het jaar' is net Jan de Leidse school de Twee Sleutels voorbijgegaan. Maar met een eervolle tweede plek is de LOM-school van de Nederlandse Onderwijs Tentoonstelling vandaan gekomen. Volgens L. Kouwen- loven van de Twee Sleutels is zijn school niet alleen in de prijzen gevallen omdat er veelvuldig met computers wordt gewerkt, maar 3mdat er een speciaal programma is waarbij leerlingen met een leesachterstand worden geholpen. En dat helpen gebeurt in eerste instantie niet door een docent maar door mede-leerlingen. Het besluit om in de binnen stad te blijven bleek steeds meer in het nadeel van Hens kens te werken. De Oude Vest kwam in het zogeheten par- keerrestrictiegebied te liggen. „Ik had drie parkeerplaatsen achter de garage. Die gebruikte ik soms om auto's van klanten op neer te zetten. Maar plotse ling stond daar ineens een bord 'alleen voor vergunninghou ders'. Ik zag het bord maandag morgen en op hetzelfde mo ment komen er twee parkeer wachters aan. Ze bekeurden ge lijk alle drie de auto's." „Die boetebedragen kreeg ik na een bezwaarschrift terug, maar het bord bleef staan. In al die jaren daarna heb ik voor honderden guldens aan par keerboetes opgelopen. Af en toe kreeg ik daar enorme pijn van in m'n flikker, maar ik heb ze al tijd betaald, ook voor mijn klan ten. Ik moest die auto's toch er gens neerzetten?" „Door het gevoerde gemeen tebeleid ten aanzien van mijn vestiging in de binnenstad heb ik drie jaar geleden twee man personeel moeten ontslaan. De Achillespees Kunst en sport, ze gaan niet sa men. Dat blijkt maar weer eens uit het ongeluk dat de directeur Pirn Wallis de Vries van de Leid se schouwburg overkwam. Be halve aan de schone kunsten wijdt hij zijn (vrije) tijd op zon dagochtend nogal eens aan een stevig robbertje amateurvoet bal. Maar dat kwam hem duur te staan. Vorig weekeinde scheurde hij daarbij zijn achille spees. Pim werd geopereerd en in het gips gegoten. Dat moet er zes weken om blijven zitten. En de Leidse schouwburg moet het, net nu het druk wordt met boekingen voor het komende seizoen, even zonder Pim doen. Burgemeester? Je kunt de laatste weken geen receptie bezoeken of je hoort het verhaal: de Leidse CDA-wet- houder Joop Walenkamp is in de markt voor het burgemees terschap van Katwijk. De func tie is vacant door het vertrek van Willemien van Montfrans naar het bedrijfsleven. De ka- laatste jaren hebben we hier met z'n tweeën gewerkt." Halverwege 1994 traden Henskens en de gemeente op nieuw in overleg over verplaat sing van het autobedrijf. De ge meente is inmiddels in onder handeling met Henskens over aankoop van een gedeelte van het bedrijfspand. „Ik koester geen wrok jegens de gemeente, maar het beleid is wel een van de redenen geweest om te zeg gen: ik kap met die zooi." Bij de gemeente Leiden werkt niemand meer die kan vertellen waarom eind jaren '70 niet ge lijk is gekozen voor verplaatsing van het garagebedrijf van Hens kens. G. Schramm, sinds halver wege jaren '80 werkzaam bij 'ruimtelijke ordening': „Het be stemmingsplan Maredorp, dat eind jaren '70 werd gemaakt, ging uit van handhaving van de bestaande functies. De garage is daarom in het plan opgeno men. Misschien had dat niet moeten gebeuren. Dan was sneller duidelijk geweest dat dat bedrijf daar niet goed was gesi tueerd en wellicht eerder ver plaatst." gemeenteraad en aan zijn twee de periode bezig als wethouder. Walenkamp moet zelf hartelijk lachen als het verhaal aan hem wordt voorgelegd. „Elke keer steken dit soort geruchten weer de kop op. Ik sprak een paar jaar geleden met ondernemers uit de binnenstad over de plan nen voor het autoluwe centrum. Ze wilden wel meewerken aan de plannen maar zeiden bang te zijn dat ik binnenkort zou ver trekken. Zij hadden ook al ge hoord dat ik ergens burgemees ter wilde worden", vertelt hij. Katwijk mag dan een leuke plaats zijn om burgemeester te worden, maar Walenkamp is niet geïnteresseerd. „Ik vind het wethouderschap in Leiden veel te leuk. Geloof me, ik heb echt niet gesolliciteerd." Waarschijn lijk staat ook zijn katholieke achtergrond een benoeming in de overwegend protestants- christelijke badplaats in de weg. Paparazzi Wie dezer dagen zijn auto par keert op het Leidse Rapenburg doet er goed aan bij vertrek even onder de auto te kijken. Want daar kan weieens een fo tograaf liggen die zich verdekt heeft opgesteld. Leiden wordt weer overspoeld door zoge naamde paparazzi. Dat zijn op dringerige fotografen die op zoek zijn naar intieme plaatjes van kroonprins Willem Alexan der en zijn eveneens aan het Rapenburg wonende vriendin netje Emily Bremers. Voor een goede foto wordt grof geld betaald. Weliswaar niet zo veel als in Engeland, maar een uniek, intiem kiekje kan toch zeker een goede vakantie in een ver land opleveren. Vooral de pulpbladen hebben er veel poen voor over. Overigens is het paar deze week op vakantie per auto. Dat ging de kroonprins niet best af. Hij reed vrijdag vlak boyen Mün- chen zijn stationwagon total- loss. Een jaar of zeven geleden reed hij ook al een auto in de prak. Hij kwan toen met een snelle auto in de sloot terecht De ontslagen directeur van het stadsdistributiecentrum (sdc), E. Keijser, stapt naar de rechter. Hier vecht hij aan dat twee andere aandeelhouders R. van den Bogerd van Mostert Transport tot directeur hebben benoemd. Vol gens Keijser kan dat niet, omdat zwart op wit zou staan dat hij ten minste drie jaar directeur is. Bovendien ont breken een 'fatsoenlijke argumenten' voor zijn ontslag. LEIDEN WIM KOEVOET Keijser last onlangs in deze krant dat De Zijl Bedrijven en Mostert Transport van hem af willen. CDA-wethouder Walen kamp had dit tijdens een beslo ten bijeenkomst meegedeeld, maar de notulen van die verga dering lekten uit. Keijser weet niet wat hij in de ogen van de andere eigenaren verkeerd heeft gedaan. Van den Bogerd en G. Bovens van De Zijl Bedrijven weigeren commen taar. „Dit is nu een zaak van ad vocaten geworden Het stadsdistributiecentrum is een essentieel onderdeel van de autoluwe binnenstad. De Het Overleg Gehandicaptenbe leid Leiden (OGL) is teleurge steld over het integraal veilig heidsbeleid van de gemeente. Het OGL mist in de voorstellen aandacht voor de 'obstakelpro- blematiek'. De nota over het gemeentelijk veiligheidsbeleid gaat volgens het overleg ten onrechte alleen maar over de bestrijding van criminaliteit. En brommers en fietsen en ongeoorloofd straat- meubilair op de stoep, overhan gend groen en tijdelijke obsta kels zoals steigers en wegopbre- kingen hebben volgens het OGL ook alles te maken met veilig heid. Het overleg heeft in een brief aan de gemeente gevraagd om een plekje in de ambtelijke werkgroep integraal veiligheids beleid. verwachting is dat medio dit jaar de eerste paal in het Room burg-gebied de grond in kan. De bouw had volgens schema al een flink stuk op weg moeten zijn. Bovens van De Zijl Bedrij ven (sociale werkvoorziening) hoopt minstens tien perso neelsleden te leveren. Doel van het centrum is een binnenstad zonder vrachtwa gens. Vervoerders van goederen voor winkels in de binnenstad dienen bij het stadsdistributie centrum af te leveren. Dat zorgt met kleine bestelbussen voor de verdere distributie. Keijser kan alleen maar gissen naar de reden van zijn ontslag. Hij sluit niet uit dat wethouder Walenkamp er mede de hand in heeft gehad. „Hij had er in elk geval eerder weet van dan ik. Hij heeft raadsleden ingelicht en ik weet niet allemaal wie nog meer. Mij moet-ie trouwens nog steeds bellen." Keijser is zich ervan bewust dat hij de wethouder dikwijls het vuur aan de schenen heeft gelegd in pittige krante-inter- views en tijdens besprekingen over het stadsdistributiecen trum. „Het stadsdistributiecentrum kan alleen maar functioneren als de wethouder ervoor zorgt dat er geen vrachtwagens de binnenstad inrijden. En ik word knap zenuwachtig van dat aan houdende uitstel van de plan nen voor de autoluwe binnen stad. Dat heb ik luid en duide lijk gezegd, ja. Ik kan geen za ken doen met de vervoerders zo lang ik niet kan aangeven wan neer deze tent wordt gebouwd." „Toch is het vreemd dat mijn doelgerichte stijl van leidingge ven me nu ineens kwalijk wordt genomen. Ik heb acht jaar naar tevredenheid bij de gemeente gewerkt en Walenkamp heeft me zelf erbij gehaald toen er een stadsdistributiecentrum moest worden opgezet. Ik ben geen spatje veranderd: ik heb altijd gezegd wat ik denk." Als de rechter hem gelijk geeft, kan Keijser dan nog wel door één deur met Bovens en Van den Bogerd? Keijser: „Hoor eens, ik heb veel eigen geld in dit project gestoken. Het stads distributiecentrum is gebaseerd op een concept dat ik heb be dacht. De ironie wil dat ik zelf Mostert en De Zijl Bedrijven er bij heb gehaald. Maar om nu te roepen dat ik daar spijt van heb als haren op m'n hoofd. Ik kan het me eenvoudigweg niet ver oorloven om de dingen niet bij te leggen. Laten we dit vooral zakelijk houden. Ik hoef geen dikke maatjes te zijn met de mensen met wie ik werk. Zodra ik weer directeur ben, ga ik di rect het draagvlak vergroten. Ik haal er meer ondernemingen bij. Dan heb ik ook met anderen te maken." LEIDEN LOMAN LEEFMANS Buurtcomité Houtkwartier blijft fel gekant tegen het plan van de gemeente om zo'n 60 huizen te bouwen op de hoek van de Eijmerspoelstraat en Kagerstraat. Parkeer- en verkeersproblemen ne men toe en het groene karakter van de wijk wordt aangetast. Dat staat in een brief die het comité aan de gemeente heeft gestuurd. De gemeente opperde het voornemen om te bouwen al in de zomer van 1993. Op het veld zouden volgens het nieuwe bestemmingsplan maximaal 75 woningen mogen komen. Dat leidde toen tijdens een bijeenkomst van buurtbewoners en ambtenaren al tot verhitte discussies. De be woners vreesden dat er een nieuwe stroom auto's hun wijk zou inkomen en vonden ook dat hun buurtje in elk geval van sociale woningbouw ver stoken moest blijven omdat die niet zou stroken met het karakter van het Houtkwartier. Het zou beter zijn om op het gras een uitbreiding van een van de scholen toe te staan. In het Houtkwartier - gelegen tussen het spoor, Rijnsburgerweg, Leidse Hout en Oegstgeesterweg - wordt de meeste ruimte ingenomen door scho len, het Diaconnessenhuis en verschillende groenstroken daartussen. Wat de bewoners afge zien van de eerder genoemde zaken nog het meest steekt, is dat het grasveld door de gemeen te eerder niet geschikt werd geacht als locatie voor de nieuwbouw van basisschool Woutertje Pieterse. Die werd tot woede van de buurt in de Leidse Hout gebouwd. Nu blijkt het grasveld op de hoek van de Kagerstraat en Eijmerspoelstraat opeens wel geschikt voor woningbouw. „Klopt", zegt ambtenaar B. Lamers van de afde ling bouwen en wonen. „Juist omddt er in 1988 een raadsbesluit is genomen dat er woningen moesten komen, is het grasveld in 1990 afgeval len als locatie voor de school." Ondanks de ver klaring van Lamers blijft het comité zijn bezwa ren houden. Het is nog de vraag of de traditionele borrelbus woensdagavond tijdens de kroegentocht van de Leidse Jazz-week wel rijdt. Twee van de drie bor relbus-chauffeurs doen mee aan de staking. Bovendien subsidieert de busmaatschappij ZWN de borrelbus. „We beraden ons nog of we het festijn dit jaar wel door laten gaan", aldus regiodirecteur Leeuwenburgh van de busmaatschappij. Het besluit wordt morgenochtend genomen. De sta kingsleider, J. Koome, ging er vanmorgen vanuit dat de bus gewoon zou rijden. archieffoto henk bouwman Exclusief diner De Nederlandse musea doen op alle mogelijke manieren hun best het hoofd boven water te houden. Zo ook Stedelijk Muse um De Lakenhal waar je een zaal kunt huren voor je exclu sieve dinertje. Exclusief was het zeker, het diner dat vrijdag avond in de zaal 'De Grote Pers' werd aangericht voor leden van de modevak-pers. De firma Modam had het georganiseerd na afloop van een internationa le herenmodevakbeurs, waar de dames en heren journalisten zich mottig hadden gelopen om alle nouveauté's te kunnen be kijken. Dan is het daarna goed toeven in de ambiance van het Leidse museum. Zeker als je be denkt dat Modam een van de sponsors van De Lakenhal is. Die organisatie is er dus ge woon kind aan huis. Gratis naar jazz Hij is verreweg de oudste deel nemer aan het Leidse Jazzfesti val. De 86-jarige Guus van Hees is woensdagmiddag weer pre sent met zijn banjo. De musi cus, die in een Leids bejaarden huis woont, is de speciale gast van de Virgilius Very Big Band. In De Waag (om twee uur) is er speciaal een gratis middagop treden voor oudere jazzliefheb bers (55-plussers). De taxibe drijven Eltax, Wielkens en Koe nen vervoeren gratis mensen die moeilijk ter been zijn. Overi gens zijn de intekenlijsten voor gratis vervoer inmiddels geslo- TEKST. Henk van der Post. Henny van Egmond en Annemiek Ruygrok

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7