'Kroatië klaar voor oorlog' Buitenland Slag om Grozny nog lang niet geleverd Wereldbank: Schuldenlast Derde Wereld groeit verder Berlusconi zwakt eis van vervroegde verkiezingen af Algerijnse GIA onverzoenlijk Duizenden op de been voor afgezette bisschop Twee bejaarden levend uit puin, geen slachtoffers bij naschokken Hezbollah verklaart vermiste Israëlische militairen dood lAANDAG 23 JANUAR11995 I Zuid-Afrika heft inlichtingendienst op Johannesburg De nationale Inlichtingendienst van Zuid-Afrika I (NIS), die zich bezig hield met de observatie van anti-apart- Jheidsactiristen, is officieel ontbonden. De dienst wordt geher structureerd en omgevormd tot twee nieuwe inlichtingendien sten. Er komt een binnenlandse en een buitenlandse veiligheids- Torganisatie. De wijziging is het gevolg van een vorig jaar aange komen wet. Officieel werd de NIS per 1 januari 1995 ontbonden. iDrugbaron dood, mafioso gearresteerd |pio de janeiro» De politie van Rio de Janeiro zegt zaterdag de lei- Tder van een van de beruchtste drugsbendes in de stad gedood te ■hebben in een vuurgevecht. Een speciale politie-eenheid trof Iplavio 'Negao' Pires da ConceiQao in zijn schuilplaats in de slop penwijk Vigario Geral. In Sao Roque arresteerde politie-agenten ■de Italiaanse mafioso Giuseppe Santangelo. Hij was in Italië tot 118 jaar celstraf veroordeeld wegens de moord op twee politie mannen. Santangelo ontvluchtte Italië 19 jaar geleden. (Ontvoerde Fransman in Somalië vrij iiairqbiEen Franse hulpverlener in Somalië is na bijna zes we len vrijgelaten door zijn ontvoerders. De 24-jarige Rudy Marq icwam gisteren in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi aan. Hij ■twain vrij na bemiddeling van de Somalische Nationale Alliantie Jan de krijgsheer Aidid. Marq werkt voor de Internationale Actie 'egen de Honger (AICF). Hij was op 17 december op weg naar iet vliegveld in de Somalische hoofdstad Mogadishu door gewa- jende mannen ontvoerd. De ontvoerders eisten 90.000 gulden ^losgeld als 'schadeloosstelling' voor de dood van twee Somaliërs nie als lijfwachten voor AICF zouden hebben gewerkt. Zijf doden bij busongeluk Oostenrijk genfurt In het zuiden van Oostenrijk zijn zeker vijf doden ïevallen, toen een bus met vijftig inzittenden als gevolg van de ineeuw van de weg raakte en vijf meter lager tegen een boom lot stilstand kwam. Meer dan dertig passagiers raakten gewond. Jn de bus zaten ouderen, die een dagje uit waren geweest. Het ingeluk gebeurde zaterdag in de buurt van het dorp Liebenfels. en van de slachtoffers overleed aan een hartaanval. bedevaartgangers gedood bij ongeluk iaxaca In Mexico is vrijdag een vrachtwagen met bedevaart - angers in een ravijn gestort. Zeker 22 inzittenden werden ge- ood en tien inzittenden raakten gewond. Dat heeft de politie aterdag gemeld. Het ongeluk zou even ten zuiden van de stad )axaca zijn gebeurd toen de vrachtwagen moest uitwijken voor en tegemoetkomende vrachtwagen die op de verkeerde weg- lelft reed. Jganda voert miljoenen condooms in iMpala Uganda importeert dit jaar een recordaantal van 33 ïiljoen condooms om de verspreiding van de immuunziekte IDS tegen te gaan. Dat maakte de regering in de hoofdstad ampala gisteren bekend. Op een bevolking van 17 miljoen telt et land naar schatting 1,5 miljoen dragers van het HIV, het vi- ïs dat AIDS veroorzaakt. Regende dode bij hotelbrand i g ^twerpen Een 71-jarige Belgische vrouw die op oude- 79 larsnacht zwaar gewond raakte bij de hotelbrand in Antwerpen, lwe| zaterdag aan haar verwondingen overleden. Het aantal doden mo(fln de hotelbrand komt daarmee op negen. De eerste balans )rjjin de ramp in het Switel bedroeg vijf doden en 140 gewonden, p jndsdien zijn vier mensen overleden. In diverse ziekenhuizen —echten nog altijd enkele van de tientallen slachtoffers voor hun )oden bij treffen politie en moslims ftiRQDe Egyptische politie heeft het afgelopen weekeinde in let zuiden van het land bij twee verschillende overvallen vier pannen, vermoedelijk fundamentalistische moslims, doodge- thoten. Bij een aanval van radicale moslims op een politiebu- fcau kwamen twee agenten om het, leven. Een van de slachtof- irs is volgens onbevestigde berichten de 29-jarige Mahmoud yed Selim, de leider van de grootste fundamentalistische orga- satie in Egypte, Jamaa islamiya. Sayed Selim was al jaren Dortvluchtig. Eerdaagse voor Belgische ambtenaren Jussel Belgische ambtenaren in dienst van de nationale over bid kunnen binnenkort kiezen voor een vierdaagse werkweek, pn toeslag compenseert een deel van het verlies aan loon. De gering, die het plan wijdag goedkeurde, wil zo meer banen meppen. Het recht op de vierdaagse geldt voor de 75.000 fede- |le ambtenaren. Zij kunnen ook gebruik maken van een 'uit- Bpregeling' die het mogelijk maakt om vanaf 55 jaar halve da- fcn te gaan werken. Ook hierbij geldt een speciale premie. Wie er dagen per week wil werken, krijgt een vergoeding van 175 olden per maand, hetgeen neerkomt op 86 tot 90 procent van pt voltijdse inkomen. De pensioenrechten blijven overeind. ANP Algemeen Nederlands I se Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind Independent RTR* Reuter UPI United Pi AP Associated Amerikaanse bemiddelaar optimistisch over vrede in Bosnië Kroatië staat klaar om de Serviërs in Krajina met geweld te verdrijven uit dit deel van Kroatië dat zij bezet houden. De Kroatische president Franjo Tudjman zegt in een vraaggesprek met het Duitse weekblad Der Spiegel dat hij 'niet zal terugschrikken' voor een nieuwe oorlog om de Krajina te heroveren. De Verenigde Naties vreesden voor een dergelijk optreden nadat Kroatië vorige week aan kondigde dat de VN-vredesmacht het land moet verlaten. Het mandaat van Unprofor in Kroatië loopt op 31 maart af. BONN-ZAGREB Rtr-AFP-DPA „De Krajina-Serviërs en het Ser- president meent dat een aanval vische leiderschap in Belgrado op de Krajina niet zal leiden tot weten dat wij in staat zijn ons een nieuwe oorlog met het Ser iand gewapenderhand te bevrij- vië van president Slobodan Milosevic. „Ik ben er zeker van dat Milosevic niet zal interve niëren." Belgrado is 'geïsoleerd' volgens Tudjman. Bovendien zouden de Bosnische Serviërs sterk aan kracht hebben inge boet. „De situatie is zeer gunstig voor ons", concludeert Tudj man. De beëindiging van het man daat voor Unprofor is volgens de Kroatische president defini tief. „De VN zijn een lastpost voor ons. Ze hebben de status quo gehandhaafd in plaats van de Serviërs tot vrede te dwin gen. De Serviërs hebben hun aanwezigheid gebruikt om hun posities te versterken. En ons wordt verhinderd militaire ope raties uit te voeren." De Amerikaanse bemiddelaar Charles Thomas heeft zich het afgelopen weekeinde optimis tisch getoond over de mogelijk heid van nieuwe onderhande lingen die een einde moeten maken aan de oorlog in Bosnië. Thomas sprak zaterdag met de door moslims geleide regering in Sarajevo en ontmoette de Bosnisch-Servische leider Ka radzic in het hoofdkwartier van de Bosnische Serviërs in Pale. Hij noemde de besprekingen 'constructief en zei te verwach ten dat ook andere gezanten van de internationale contact groep, die bestaat uit de VS, Rusland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland, aan de onderhandelingen gaan mee doen. De Bosnische premier Silajd- zic was minder optimistisch. Hij zei te twijfelen aan de bereid heid van de Bosnische Serviërs zich te schikken in de territoria le verdeling van Bosnië zoals het vredesplan van de contact groep aangeeft. De gesprekken werden vorig jaar opgeschort, omdat de Bosnische Serviërs de voorstellen van de contactgroep niet accepteerden. Europa en Afrika bestrijden samen fundamentalisme TUNIS AFP-Rtr De ministers van binnenlandse zaken van vier Zuideuropese en twee Noordafrikaanse landen hebben zaterdag gezamenlijk terrorisme en fundamentalisme veroordeeld. Op een top in de Tunesische hoofdstad Tunis werden zij het eens over een ge zamenlijk aanpak van funda mentalistisch geweld. Volgens een verklaring die de zes minis ters aanvaardden, zullen de lan den informatie uitwisselen en nauw samenwerken „bij de be strijding van diverse misdaden die in toenemende mate zijn verbonden met terrorisme en fundamentalisme". Bij het over leg in Tunis waren Frankrijk. Italië, Spanje Portugal, Algerije en gastland Tunesië. Duizenden Russen op de been tegen beleid van Jeltsin Washington dpa-ap komt waarschijnlijk doordat veel ontwikkelingslanden de af gelopen jaren economische ver anderingen hebben doorge voerd waardoor hun krediet waardigheid is verhoogd. Het aandeel van particulier kapitaal in de totale geldstroom naar de ontwikkelingslanden is gestegen van 41 procent in 1990 tot omstreeks 75 procent vorig jaar. Het meeste geld gaat naar landen in Oost-Azië en I^atijns- Amerika met een middelhoog inkomen per hoofd van de be volking. Uitzonderingen zijn China en India. Die zijn on danks een laag inkomen per hoofd aantrekkelijk voor inves teerders. De gezamenlijke schuld van de ontwikkelingslanden is vorig jaar met ruim 7 procent opgelo pen van 1.812 miljard dollar tot 1.945 miljard dollar (3.306 mil jard gulden). Dat blijkt uit voor lopig cijfers van de Wereldbank. In 1993 groeide de schuld met het zelfde percentage. De toestroom van particulier kapitaal naar de Derde Wereld is vorig jaar verder toegenomen, zij het wat minder sterk dan in 1993. Het totaal beliep in 1994 netto 173 miljard dollar (303 miljard gulden), ruim vier keer zo veel als de 41,9 miljard dollar (73 miljard gulden) in 1989. Dit len steunen als er uiterlijk in ju ni vervroegde verkiezingen ko men. Volgens de opiniepeilin gen is Berlusconi zeker van een overwinning bij een nieuwe stembusgang. Dini presenteert vandaag zijn beknopte regeringsprogramma aan de Kamer. Als woensdag geen meerderheid van de 630 Afgevaardigden haar vertrou wen uitspreekt, moet Dini aftre den. Krijgt hij een meerderheid achter zich, dan volgt de week daarna dezelfde procedure in de Senaat. De Italiaanse ex-premier Silvio Berlusconi heeft gisteren zijn eis van vervroegde verkiezingen enigszins afgezwakt. De kans dat de centrum-rechtse partijen die Berlusconi steunen, woens dag alsnog hun vertrouwen in de nieuwe premier Lamberto Dini uitspreken, is hierdoor ver groot. De media-magnaat zei ge noegen te nemen met 'verlde- zingen op redelijke termijn'. Eerder zei hij Dini alleen te zul- De Tsjetsjeense hoofdstad Grozny na weken van GROZNY-MOSKOU AP-AFP-Rtr De slag om Grozny is gisteren verhevigd na twee dagen van relatieve rust. De Tsjetsjeense strijders beweerden het station op de Russen te hebben heroverd. Het Rus sische leger vuurde een regen van raketten af op een dorpje buiten de Tjsetsjeense hoofdstad. Veertig minuten lang werd het dorp beschoten. Behalve het station zeiden de Tsjetsjenen ook het centrale marktplein en twee regeringsgebouwen in handen te hevige strijd. hebben gekregen. Duizenden mensen, zo wel communisten als liberalen, hebben het afgelopen weekeinde in de Russische hoofdstad Moskou gedemonstreerd tegen de Russische interventie in Tsjetsjenië. De communisten kwamen zaterdag bijeen ter nagedachtenis van de 71ste sterfdag van Lenin. De communisten hekelde het Russi sche optreden in tsjetsjenië en spraken van „terugkeer naar een tijd van barbarij en pri mitief kapitalisme". Gisteren kwamen op het grote Loebjan- FOTO EPA PASCAL GUYOT kaplein, bij het hoofdkwartier van de voor malige KGB, zo'n duizend mensen bijeen om te protesteren tegen de militaire politiek van het Kremlin. Het waren voor het me rendeel leden van de democratische bewe ging. Onder de betogers waren hervor mingsleider Jegor Gajdar en mensenrech tenactivist Sergei Kovaljov, maar ook moe ders van soldaten, geestelijken en legeroffi cieren. Algiers AFP-Rtr vermoorden. De organisatie noemt Algerijnse journalisten 'huurlingen die misdaden rechtvaardigen en het kwaad verhullen'. Het afgelopen weekeinde dis tantieerde de GIA zich van het akkoord dat acht Algerijnse op positiegroepen in Rome hebben gesloten. GIA zei vast te houden aan de gewapende strijd. Sinds september 1993 werden al 76 buitenlanders gedood bij moordaanslagen die voor het merendeel worden toegeschre ven aan de GIA. De groep was vorige maand ook verantwoor delijk voor de kaping van een passagiersvliegtuig. De radicale Algerijnse terreur groep Gewapende Islamitische Groep (GIA), heeft het afgelo pen weekeinde alle onderhan delingen afgewezen. De GLA dreigde bovendien alle journa listen te vermoorden die zich niet houden aan de oproep het werk onmiddellijk te staken. Bij aanslagen in de hoofdstad Al giers zijn het afgelopen week einde onder meer een Franse zakenman en de voorzitter van de nationale voetbalbond ver moord. In een gisteren gepubliceerde verklaring dreigt de GIA alle ver slaggevers die blijven werken te urdanië en >pte werken an hun relatie Jordaanse koning Hussein de Egyptische president ini Mubarak hebben zater- 1 tijdens een ontmoeting in havenstad Aqaba aan de Ro- £ee besloten de betrekkin- i tussen beide landen te ver ken. Ie verhoudingen tussen Jor- lië en een aantal Arabische Ben, waaronder Egypte, be lden tijdens de Golfcrisis in i en '91 door de steun van Jsein aan Irak. Mubarak, die r het eerst sinds de Golfoor- jlordanië weer bezocht, ver- Irde na afloop van de twee durende gesprekken: „Wij en dat onze betrekkingen r worden wat ze ooit ge kt zijn, misschien zelfs be- e betrekkingen tussen Jor- ië en Egypte hadden ook Ide opgelopen toen Hussein |open oktober zonder over- piet andere Arabische lan- vrede sloot met Israël. De we Jordaanse regering die uig Hussein eerder deze jnd benoemde, kreeg van de f als een van haar belang de taken de opdracht om de bkkingen met andere Arabi- landen te verbeteren. Hus- was daarvoor voor het t in juli 1994 in Egypte ge it, zonder vooruitgang te Bisschop Gaillot hekelt Vatciaan tijdens laatste mis in Evreux Maffia levert hulpgoederen aan rampgebied evreux hans gertsen correspondent Duizenden Fransen hebben gis termiddag in het Normandische plaatsje Evreux hun steun be tuigd aan monseigneur Jacques Gaillot. De progressieve bis schop van Evreux werd tien da gen geleden door het Vaticaan uit zijn ambt gezet omdat zijn luidkeels via de media geuite opvattingen over zaken als AIDS, condoomgebruik en de rol van vrouwen in de kerk strij dig zouden zijn met de leer van Rome. De laatste mis van de 56-jarige ex-bisschop van Evreux groeide ondanks storm en regen uit tot een indrukwekkende steunbe tuiging aan de dissidente bis schop. En tot een aanklacht te gen het beleid van het Vaticaan dat volgens veel progressieve katholieken iedere vorm van dialoog probeert te smoren. „Als er voor zulke formidabele mensen als Jacques Gaillot al geen plaats meer is in de kerk, voor wie dan nog wel", zo vroeg een teleurgestelde aanhangster van Jacques Gaillot zich af. Die vraag werd gistermiddag in Evreux in diverse varianten door honderden mensen ge steld. De kathedraal van het stadje zat met meer dan twee duizend sympathisanten prop vol, terwijl nog eens minstens tienduizend mensen de laatste kerkdienst van het 'enfant ter rible' van de kerk buiten in de striemende regen via luidspre kers volgden. kobe Rtr-AFP-DPA-Ind Reddingswerkers hebben giste ren, 128 uur na de aardbeving die de Japanse stad Kobe het zwaarst heeft getroffen, een 78- jarige vrouw en een 66-jarige man levend uit het puin van de stad gehaald. Nog steeds wordt naar overlevenden gezocht. Kou en herige regenval maken de kans klein dat er nog meer ver misten levend worden gevon den. Het officiële dodental van de aardbeving is opgelopen tot 5.002. Nog 125 mensen worden vermist. Bewoners van het noodgebied werden zaterdag avond opgeschrikt door herige naschokken met een moment magnitude van 4,2 en 4,5. Hier bij vielen geen nieuwe slachtof fers. Inmiddels maakt Japans grootste misdaadorganisatie, de 30.000 man sterke Yamaguchi- gumi maffia, zich verdienstelijk in het door de aardbeving ge troffen gebied. Ganster-baas Yoshinori Watanabe heeft zijn goed georganiseerde mafiosi opdracht gegeven hulpgoede ren te leveren aan ziekenhui zen, tempels en andere onder komens voor vluchtelingen. De gangsters hebben inmiddels al 60.000 voedselpakketten uitge deeld, tot genoegen van de poli tie van Kobe. Uit Kobe kwamen gisteren berichten over plunderingen. Jongeren zouden in een winkel centrum van de stad voor bijna 200.000 gulden aan goederen hebben gestolen. Een groep van vijftig winkeliers heeft een bur gerwacht geformeerd om her haling te voorkomen. Bisschop Jacques Gaillot zwaait naar laatste keer de mis heeft opgedragen. Van heinde en verre, uit alle de len van Frankrijk en zelfs vanuit België en Duitsland waren dele gaties progressieve katholieken, maar ook protestanten, mos lims en niet-gelorigen naar Evreux getogen om hun held Jacques Gaillot warm uit te lui den. Het onderwerp van alle commotie, Gaillot zelf, probeer de ondanks het trieste karakter van de plechtigheid, de positie ve kant van de medaille te blij ven zien. „Dit is, dank zij uw massale aanwezigheid en uw de menigte buiten de kathedraal van E reacties, de mooiste dag sinds ik hier in 1982 bisschop werd", zo hield de gewezen bisschop zijn gehoor voor. Volgens Gailldt kan de golf van verontwaardiging die zijn de gradatie tot bisschop van een al honderden jaren niet meer bestaand bisdom in Mauretanië veroorzaakt heeft, alleen maar positief uitgelegd worden. „Voortaan kan men (lees: Het Vaticaan), zo lijkt me, geen keu zes en beslissingen meer maken zonder rekening met u té hou- den. Daarom moet dit een fees telijke dag zijn en blijven", zo zei de gewezen bisschop in een toespraak tot de duizendkoppi ge menigte vlak voor het begin van zijn laatste kerkdienst in Evreux. Tijdens de dienst haal de hij nog even uit naar het Va ticaan. „De kerk moet een kerk zijn voor degenen die zijn bui tengesloten, en niet een kerk die zelf mensen uitsluit", zo sprak hij. beiroet ap De Libanese shi'itische guerril labeweging Hezbollah heeft voor het eerst openlijk verklaard dat alle zes Israëlische soldaten die in Libanon vermist zijn ge raakt niet meer in leven zijn. De mededeling dat de zes Israëli's dood zijn werd gisteren tijdens een massale bijeenkomst in Zuid-Beiroet gedaan door de secretaris-generaal van de Hez bollah, sjeik Hassan Nasrallah. Nasrallah sprak vanwege de dood van een Hezbollah-acti vist, vorige week in een Israëli sche gevangenis in Zuid-Liba- non. „Niemand in de wereld maakt zelfs maar melding van de honderden gevangenen die de gemeenste vormen van fy sieke marteling ondergaan in de Khiam-gevangenis", zei Nasral lah. „Maar wel eisen allen op heldering over het lot van de in Libanon vermiste Israëli's, ook al zijn die allemaal tot stof ver gaan." Israël gaat ervan uit dat ten minste één van de vermisten, de piloot Ron Arad, nog in leven is. De Israëlische vlieger werd in oktober 1986 boven Zuid-Liba- non neergehaald en gevangen genomen door de shi'itische Amal-militie. Twee jaar later zou Arad voor een grote som geld zijn doorgegeven aan een in de Bekaa gestationeerd con tingent Iraanse Revolutionaire Gardisten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5