CDA en VVD roepen Sorgdrager op matje Prei en rundertartaar. Bank wast voor miljoenen druggeld wit voor Justitie Binnenland Suriname achter de duinen Groen Links geeft leden meer macht op congres Noodweer teistert Zwolle, Uithoorn en Willemstad Schwietert dient klacht in tegen universiteit Getuige kreeg zwijggeld van verdachten AH-overval Beraadsgroep CDA gaat nieuwe koers bepalen 'Grandioos hoe ze ons hebben geholpen' 4.99 Drie doden bij brand in sauna rotterdam Een brand in een sauna in Rotterdam heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag drie bezoekers het leven gekost. De technische recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand, die ontstond op de eerste verdieping van het pand. Volgens de brandweer voldeed de sauna aan de voor schriften. Bij twee branden in Den Haag zijn zaterdagmorgen twee vrouwen omgekomen. In beide gevallen was roken in bed de oorzaak. Reddingspoging loopt fataal af Amsterdam Een 52-jarige vrouw is zaterdag in Amsterdam- Noord omgekomen bij een aanrijding met een vrachtwagen in een poging haar 8-jarige neefje te redden. Het kind stak plotse ling de weg over. De vrouw ging achter hem aan en werd vervol gens geschept door de vrachtwagen. Het jongetje raakte zwaar gewond. ANWB verbetert toezicht den haag De ANWB gaat bijna al haar activiteiten onderbren gen in een BV. De aandelen daarvan komen in handen van een stichting. Volgens de toeristenbond, die ruim drie miljoen leden telt. is dit nodig om het toezicht op de groeiende commerciële activiteiten professioneler te laten verlopen. Vakantie kroonprins op de tocht den haag Prins Willem-Alexander en zijn vriendin Emily Bremers besluiten vandaag of zij hun vakantie voortzetten of vervroegd terugkeren naar Nederland. Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst bekendgemaakt. Het paar verbleef dit weekeinde in Zuid-Duitsland bij familie van prins Claus na een auto-onge luk afgelopen vrijdag waarbij het paar licht gewond raakte. Dorp in actie na dodelijk ongeval roodeschoolHet Groningse Roodeschool is massaal in actie gekomen na een verkeersongeluk waarbij vrijdagavond een 12- jarig meisje om het leven kwam. Ze reed op de fiets naast een ander meisje, toen een truck met oplegger haar schepte. De Stichting Dorpsbelangen eist van de provincie dat er eindelijk iets wordt gedaan om de veiligheid op de betreffende weg te ver groten. Vandaag start een handtekeningenactie. Zoon zet ongeluk in scène wieringerwerf» Een 20-jarige inwoner van het Noordhollandse Wieringerwerf blijkt vorige week donderdag een dodelijke aan rijding in scène te hebben gezet om de doodslag op zijn vader té verhullen. Dat maakte een politiewoordvoerder gisteren bekend. De 49-jarige vader leek om het leven te zijn gekomen bij een verkeersongeval. Familieleden vonden echter op de bovenver dieping van de ouderlijke woning bloedsporen. Bij nader ver hoor bekende de zoon zijn vader in de nacht van woensdag op donderdag de hersens te hebben ingeslagen. Geen gewonden bij schietpartij amsterdam Op de Admiralengracht in Amsterdam-West is gis teravond een auto doorzeefd met tenminste twintig kogels. Ook een tram werd geraakt. Wonderbaarlijk genoeg vielen er geen gewonden. Volgens de politie gaat hét waarschijnlijk om een ru zie tussen twee bendes. De zeven betrokken mannen wisten te ontkomen. Om zicht te krijgen op Surinaamse bende amsterdam anp Justitie heeft de ABN-AMRO- bank in 1992 verzocht mee te werken aan het witwassen van druggelden voor leden van een Surinaams drugkartel. In ruil daarvoor zou de bank niet straf rechtelijk worden vervolgd. Daarover zijn in het diepste ge heim afspraken gemaakt. De Nederlandsche Bank werd als toezichthouder van het bankwezen op de hoogte ge steld. Dat heeft een woordvoerder van de ABN-AMRO zaterdag bevestigd na berichtgeving in NRC Handelsblad. De bank zou negentig miljoen gulden drug geld hebben witgewassen voor Hindoestaanse zakenlieden. Justitie hoopte via de witwas praktijk greep te krijgen op de bende. Officier van justitie N. Zandbergen: „Het laten itifdoorgaan van bepaalde strafba re feiten was in het belang van het onderzoek. Daarmee hef je natuurlijk de strafwaardigheid van de bank volstrekt op." CDA- n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten 'Uitlatingen over legaliseren softdrugs onverstandig en prematuur' CDA en WD zijn 'zeer ongelukkig' met uitlatingen van minister Sorgdrager van justitie over het legaliseren van softdrugs. De minister wil de aanvoer van softdrugs naar coffeeshops vrijgeven, omdat de verkoop al jaren wordt gedoogd. Ze vindt het 'hypocriet' dat verkoop aan de voordeur wel mag, maar aanvoer aan de achterdeur strafbaar is. De coffeeshophouders zijn blij. D66, PvdA en WD steunen de minister. den haag anp-gpd In de Volkskrant y stelt Sorgdrager voor om de handel helemaal maar te legali seren. Ook overweegt ze om in Nederland geproduceerde soft drugs (nederwiet) strafrechter lijk anders te benaderen dan uit het buitenland afkomstige soft drugs. Sordrager komt nog met een uitgewerkte nota over de kwestie. De Utrechtse hoofdcommis saris Wiarda kwam het afgelo pen weekeinde ook met een no ta om de handel in softdrugs te legaliseren. Verder wil hij hard drugs verstrekken, ook als daar geen medische noodzaak voor is. Hij vindt dat het huidige drugbeleid de (georganiseerde) criminaliteit in de kaart speelt, en een onevenredig zwaar be slag legt op de politiediensten. Wiarda's nota wordt binnenkort besproken in het overleg van korpschefs. Volgens WD en CDA is een soepeler drugbeleid niet goed. „Het buitenland wordt opnieuw bevestigd in haar oordeel dat in Nederland echt alles kan", zegt WD-woordvoerder Korthals. Zijn collega Van de Camp (CDA) noemt de uitlatingen van Sorgdrager 'onverstandig en prematuur. Ze weet nog niet wat ze gaat doen, want er is nog geen nota van haar verschenen, maar ze suggereert nu al wel al om de handel maar te legalise ren'. Het plan om verschil te maken tussen nederwiet en softdrugs uit het buitenland is volgens Van de Camp niet te doen 'in het Europa van de open grenzen', zo zei hij van morgen voor de NCRV-radio. De Bond van Cannabis De- daillisten (BCD) is blij, maar vindt voor dat buitenlandse softdrugs dezelfde regels moe ten gelden, zegt woordvoerder D. Wolf. „De vraag is nu even groot, maar als de jeugd weet dat de aanvoer van niet-Neder- landse hasj is verboden, wil die dat natuurlijk hebben. Iets wat niet mag, is veel aantrekkelij ker." Kamerlid Smits heeft vragen ge steld over de kwestie. Het onderzoek naar het Suri- naamse drugkartel is in handen van het zogenoemde COPA- team (Colombia-Paramaribo) van de Haagse politie. Het loopt al jaren. Het richt zich op drug transporten van Suriname naar Nederland en vooral op de geld stromen die ermee zijn ge moeid. In dat kader volgde mid den vorig jaar, wereldwijd, huis zoekingen bij banken. Een 46- jarige Hindoestaanse zakenman wordt verdacht van witwasprak tijken. In een interview in deze krant van een paar weken gele den ontkent hij iets mee de drughandel te maken te heb ben. Twee andere verdachten in de zaak zijn ex-legerleider Bou- terse en zijn rechterhand Boerenveen. Doordat tussen Nederland en Suriname geen juridische verdragen bestaan, is het doen van huiszoekingen of andere opsporingshandelingen in Suriname niet mogelijk. amersfoort anp amandement waarin weliswaar werd gesproken van een afge- vaardigdencongres maar dat de afdelingen vrijlaat in het aantal afgevaardigden. Zowel partij voorzitter Harrewijn als fractie voorzitter Rosenmöller gingen er na de stemming vanuit dat dat 'materieel' gezien toch neerkomt op de invoering van een ledencongres. Harrewijn volgt als nieuwe partijvoorzitter Marjan Lucas op. Zij werd zaterdag tot vice- voorzitter gekozen. Harrewijn was de afgelopen jaren bedrijfs- pastor bij de Dienst Industriële Samenleving van de Kerken. Hij was bovendien enkele jaren dis trictsbestuurder van de CPN in Utrecht. arnhem gpd Het congres van Groen Links heeft zaterdag in Amersfoort langs een omweg toch gekozen voor invoering van een zogehe ten ledencongres. Op een der gelijk congres kunnen alle aan wezige leden meebeslissen en niet alleen de door afdelingen aangewezen afgevaardigden. Het congres koos bovendien de 40-jarige Utrechtse dominee Ab Harrewijn tot partijvoorzitter. De stemming over het leden congres verliep chaotisch. Eerst sneuvelde het bestuursvoorstel waarin ronduit werd gezegd dat er een ledencongres moest wor den ingesteld. Enkele minuten later bleek het congres wel te kunnen instemmen met een Het onderzoek naar de daders van de geruchtmakende overval op een AH-filiaal in Oosterbeek, heeft een spectaculaire wending gekregen. Het ontvangen van 9.000 gulden 'zwijggeld' heeft een getuige van wie de iden titeit door Justitie (nog) geheim wordt gehouden er niet van weerhouden een belastende verklaring tegen de drie ver dachten af te leggen. De getuige werd zaterdag middag door de Arnhemse rechter-commissaris verhoord nadat hij zich begin november 'uit wroeging' bij een journalist van De Telegraaf had gemeld. De getuige is de eerste die 'uit eigen wetenschap' over de be trokkenheid van het drietal bij zwolle anp Noodweer heeft gisteravond veel schade aangericht in Zwolle (Overijssel), het Noordhollandse Uithoorn en het Brabantse Willemstad. In Zwolle veroorzaakten harde windstoten in een kwartier tijd schade aan tientallen au to's, huizen en bedrijfsgebou wen. In Willemstad sneuvel den enkele windturbines. In Uithoorn veroorzaakten de windstoten schade bij ruim tien bedrijven in de glastuin bouw. Er raakte niemand ge wond. De schade bij de glastuin ders loopt volgens een woord voerder van de verzekerings maatschappij Hagelunie in de miljoenen. De schade aan de turbines in Willemstad wordt geraamd op 750.00 gulden. In Zwolle is het totale schadebe drag nog onbekend. In Uithoorn moesten ook enkele woningen het ontgel den, aldus een politiewoord voerder. Van één woning vloog het dak af. De wind sloeg diverse boten uit het water de weg op. In Zwolle werden wegens het gevaar van vallende takken enkele straten afgezet. Brandweer en andere gemeentelijke dien sten hadden de handen vol aan het opruimen van bomen en dakpannen. Ook België, Duitsland en Frankrijk werden het afgelo pen weekeinde geteisterd door het noodweer. Daarbij zijn zeker vijf mensen omge komen. Wegens in twijfel trekken doctorstitel den haag gpd De Universiteit van Amsterdam en onderwijsorganisatie Nuffic kunnen een klacht tegemoet zien van Charles Schwietert. De in Parijs wonende Nederlandse ex-journalist en ex-staatssecre taris, vindt dat hij ernstig scha de heeft geleden door publika- ties over de waarde van zijn Amerikaanse doctorstitel. Hij heeft de klacht ingediend bij minister Ritzen (onderwijs). In een artikel in het blad Transfer van het Nuffic, de Ne derlandse organisatie voor in ternationale samenwerking in het hoger onderwijs, werden vorige week kanttekeningen ge plaatst bij de promotie van Schwietert. Volgens het Nuffic zou de Amerikaanse Hawthorne Universiteit, waar Schwietert vorig jaar promoveerde, niet voldoende erkend en geaccep teerd zijn. Drs. P. Bakker, do cent communicatiewetenschap aan de Universiteit van Amster dam, bestempelt Schwieterts werkstuk in het artikel als 'het niveau van een voorstel tot een doctoraalscriptie'. Schwietert spreekt in een gis teren verstuurde fax alles tegen. „Hawthorne is ook door de Amerikaanse emigratiedienst erkend als universiteit op basis waarvan buitenlandse studen ten een verblijsvergunning krij gen. De universiteit is geregi streerd en gerechtigd Ameri kaanse academische graden toe te kennen." In 1982 werd de NOS-journa- list Schwietert staatssecretaris van defensie voor de WD. Hij trad al na vijf dagen af toen aan het licht kwam dat hij zich ten onrechte doctorandus had ge noemd. Ook bleek hij dat hij het in het leger nooit tot luitenant had gebracht, zoals hij eerder had beweerd. doorn gpd den haag Een Surinaamse vrouw in klederdracht bekijkt het programma als zij zaterdag de tweedaagse manifestatie 'Suriname achter de duinen' bezoekt. In het Haagse Museon wordt verder tot april een tentoonstelling gehouden over de geschiedenis van Suriname, de verschillende bevol kingsgroepen en de relatie met Nederland. foto anp Raymond rutting de overval een verklaring heeft afgelegd. Zijn verhaal laat vol gens Justitie niets aan duidelijk heid te wensen over. Persofficier Buist: „Tegenover de rechter-commissaris heeft hij verklaard kort voor de over val (mei 1990) door de hoofd verdachte te zijn benaderd met het verzoek aan deze overval mee te doen." Tijdens dat ge sprek heeft de hoofdverdachte ook de namen van de twee an dere deelnemers aan de overval genoemd. „De getuige verklaar de dat hij heeft geweigerd aan de overval mee te doen. Hierna werd hij opnieuw benaderd en werd hem zwijggeld verstrekt", aldus Buist. Bij de overval zijn twee AH-medewerkers ver moord. nister Hirsch Ballin, RABO-top- man Wijffels, de Rotterdamse havenwethouder Smit en de voorzitter van de wetenschap pelijke raad voor het regerings beleid Donner. Oud-premier Lubbers is adviseur. CDA-fractieleider Heerma wil dat minister Melkert van sociale zaken opheldering geeft over zijn uitspraak dat invoering van een ministeslel in de sociale ze kerheid in deze kabinetsperiode niet nodig is. Met de instelling van een 'strategische beraadsgroep' heeft het CDA zaterdag in Doorn het startschot gegeven voor een interne discussie over de koers van de partij. De groep staat onder leiding van oud-EU- commissaris F. Andriessen en moet nieuwe standpunten aan dragen over vraagstukken als werkgelegenheid en de AOW. In de beraadsgroep zitten CDA-prominenten als oud-mi- Slachtoffers Achille Lauro bedanken hun redders antwerpen anp-gpd „We zijn weer thuis", roept een vrouw als ze het dek betreedt van de SKS Spirit, die ligt afgemeerd in de Antwerpse haven. Zo'n zestig Nederlandse, zes Belgische en twee Duitse overlevenden van de scheeps ramp met de Achille Lauro bezochten gis teren voor het eerst hun Russische red ders. De Spirit, een Brits schip met een Russi sche bemanning, lag sinds zaterdagavond afgemeerd in de haven van Antwerpen om vandaag weer te vertrekken. Toen de Achille Lauro in de nacht van 29 op 30 no vember verging, pikte de Spirit 74 Neder landers, zes Belgen en achttien Zuidaftika- nen op. Vier dagen en vier nachten bleven ze aan boord om uiteindelijk in de Keny- aanse havenstad Mombassa aan land te worden gezet. De Russen stoomden toen verder naar Zuid-Amerika en pas nu zijn ze op de te rugtocht naar huis. Het oponthoud in Ant werpen was voor SOAL, de Stichting Over levenden van de Achille Lauro de gelegen heid om de bemanning nog eens extra te bedanken. „Toen jullie ons in Mombassa verlieten, stonden we er allemaal berooid bij", zei SOAL-voorzitter Bolhuys. „Toen konden we alleen maar een afscheidslied zingen. Maar nu zijn de omstandigheden gelukkig anders." „Hé, captain", groet een oudere man ka pitein Sokolovsky. De kapitein wordt be dolven onder zoenen. Tranen vloeien bij uitbundige omhelzingen. „Het is een on gelooflijk goeie kerel, die kapitein", zegt Amsterdammer R. van Doorneveld. „Het is grandioos hoe ze ons hebben gehol pen." Een vrouw kijkt wat wezenloos voor zich uit. ,Het is onwerkelijk om hier weer te zijn", zegt ze. Vijf dagen en vier nachten hebben de ruim honderd passagiers door gebracht op het schip, dat maar is bere kend op 25 personen. Ze sliepen in het bed van bemanningsleden of op de grond. „Het was een slijtageslag. De meeste emo tionele dingen gebeurden pas op deze boot", zegt een man. De meesten zoeken meteen hun hut op. De bemanningsleden krijgen cadeautjes. Een vrouw geeft een gewassen ketelpak terug aan een opvarende. De meeste pas sagiers hadden aan boord niets bij zich, op hun pyjama na. Het echtpaar Rietman uit Bilthoven zit geëmotioneerd in een hut. Ze behoorden tot de laatsten die het brandende schip verlieten en raakten el kaar kwijt bij de evacuatie. Ellen Rietman gaf haar man als vermist op. Pas 's avonds laat troffen ze elkaar op de olietanker die hen eerst oppikte. „Ik ruik nog steeds rook en zie vlammen. Ik heb nu in huis vijf rookmelders en een zaklantaarn bij het bed", vertelt ze. Ze is onder behandeling van haar huisarts. Met haar man gaat het goed, maar ook hij is waakzaam. Voor I. van Weering uit Delden heeft de ramp ook positieve gevolgen gehad. Ze maakte de cruise alleen haar man over leed een paar jaar geleden, ook op het wa ter. „Ik heb nu veel vrienden gemaakt. Doordat we samen vijf dagen op zee za ten, zijn we heel hecht geworden. Dat overschaduwde de ramp. Pas toen ik thuis de beelden zag, drong het tot me door." De SOAL brengt begin maart een rapport uit over wat er in haar ogen is misgegaan bij de scheepsramp. Dat gaat ook naar de Italiaanse autoriteiten die de ramp onder zoeken. Inmiddels hebben de passagiers van het reisbureau Cruise Travel hun reis- som teruggehad. Over schadevergoedin gen wordt nog onderhandeld, aldus Bol huis. In het Antwerpse havenhuis prijst de Ne derlandse consul Wever het slagvaardig optreden van de bemanning van de SKS Spirit. Hij overhandigt de kapiteit een por tret van koningin Beatrix. „Beautiful ma dame", grapt deze. De bemanning wordt bedankt met een plaquette, een wereld ontvanger en een oorkonde. Onze Top 10 van deze week. O kort afgesneden, kilo 1.69' Rundertartaar, 0 500 gram 955 4.98 q q 100 gram ®®a® A85 ©CU Hele kip, 2 stuks op schaal, Q QQ ca. 1700 gram ®®a® O.tJj 01 Gepelde tomaten 1891 of A - tomatenblokjes, 199] j-q blik 400 gram O" ©AH Elleboogjes macaroni (1591 of qq Spaghetti (L391, pak 500 g 01 Magere yoghurt met vruchten, perziken of tropische vruchten, pak 1 liter Pepsi Cola, - Light - Max of A - Light cafeïnevrij 2 flessen Q O O 1.5 liter naar keuze AM J.JO aardbeien, bosvruchten, kersen/rode bessen, .585 2.19 D.E. Roodmerk koffie, snelfilter- of grove maling "7 O O pak 500 gram -779/.ZO 01 Goudse extra belegen kaas 48+, 0 vers van 't mes ®®®of vacuüm «i q/-w verpakt kilo 1&5G 11. JU /ijv OITissue Toiletpapier, w wit, pak 12 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 28 Januari a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op ae kleintjes letten. \Ji I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3