Brenda Schultz af door een zijdeur Sterk optreden Zijlstra en Thomas 'Paarden gaan, paarden komen' Sport Als de spruiten eraf zijn gaatAngenent iets harder IHCL-junioren sluiten sterk af CHEF WILLEM SPIERDIJK. C 1. PLV.-CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 Eindelijke zege Groenendaal wetzikon Talloze keren greep hij dit seizoen mis. Vaak kwam Richard Groenendaal net iets te kort om de winst te grijpen. Hij verloor deze maand zijn nationale titel veldrijden en raakte een beetje moedeloos van de tegenslagen. Waarschijnlijk juist op tijd kwam de Brabander weer op het juiste pad. Een week voor het wereldkampioenschap in het Zwitserse Esschenbach won de Nederlander de Super Prestige veldrit in Wetzikon. Krajicek naar Mannheim mannheim» Richard Krajicek neemt van 10 tot en met 12 februari deel aan een demonstratietoernooi in Mannheim. De opbrengst van het evenement komt ten goede aan de Michael Stich Stich ting die met HIV besmette kinderen ondersteunt. Naast Stich en Krajicek komen ook de Zweed Stefan Edberg en de Duitsers Bernd Karbacher, Karsten Braasch en Patrick Kühnen in actie. Wielrenner Wolf gebruikte dope stuttgart Profwielrenner Carsten Wolf heeft de Zesdaagse van Stuttgart gefietst met dope in het lijf. De 30-jarige Duitser deed zelf aangifte van het vergrijp. Wolf, die tijdens de Olympische Spelen van 1988 in Seoul een zilveren medaille haalde voor de DDR, gebruikte pijnstillers met een verboden middel. Hij was onlangs in München zwaar ten val gekomen. Volgens de nieuwe regels van de UCI kan de Duitser rekenen op een schorsing van een halfjaar en een boete van ruim 4000 gulden. Oranje verliest met Haldan Hilversum Paul Haldan (29) keerde zaterdag na een paar maan den afwezigheid terug in het Nederlands tafeltennisteam. Veel schoot het team van bondscoach Peter Engel daarmee niet op. Oranje verloor de belangrijke interland tegen Tsjechië met de zelfde cijfers als de heenwedstrijd afgelopen december: 4-2. Het team speelt daarom ook volgend seizoen in de eerste divisie. Haldan kende een teleurstellende rentree. Hij verloor zijn enkel spelen tegen Krmaschek en Korbel. Excelsior-leden op dreef leiden Tijdens plaatsingswedstrijden hebben acht leden van gymnastiekvereniging Excelsior de finale gehaald. Sjoerd de Wit, Thijs de Jong, Steven van Beek en Frans Noordermeer reikten niet verder dan de eindstrijd, maar Jerom van Vuuren, Ron en Marcel Didden en Michel Noordervliet kwalificeerden zich. Mar cel Didden en Noordervliet deden dat met eerste plaatsen. Succes turnsters Wilskracht haarlem Gymnastiekvereniging Wilskracht uit Alphen heeft tij de dens de regionale kampioenschappen in Haarlem voor ritmi sche oefeningen vier medailles behaald. Bij de 6- en 7-jarigen was Nicky Darneviel uiterst succesvol. Zij pakte bij de discipline hoepel, bal, knots en zonder materiaal de gouden plak. Anne- miek Koppert werd in deze klasse tweede. Bij de 8- en 9-jarigen was het alweer feest voor de Alphense ploeg. In dezelfde discipi- ne kwam Annelies Bosman op het hoogste schavot. In de 10-en 11-jarige klasse incasseerde de Alphense ploeg weer een gouden plak. Ditmaal was Marlies Harmsen verantwoordelijk voor het Kees Oosthoek laat ruiter schitteren usse pauline blom De groom. Man met hoge hoed, die - anjer in knoopsgat - zijn bmid het jawoord geeft. De jruidegom, groom in het En gels, 'vervult trouw alle plichten die de huwelijkse staat met zich meebrengt'. Kees Oosthoek is niet getrouwd, maar gaat wel als groom door het leven. Hij ver vult trouw alle wensen. Niet van zijn vrouw, wel van de paarden die hij tijdens een concours on der zijn hoede heeft. .Kijk", zet Kees Oosthoek zijn ivoorden kracht bij. „Ieder jaard heeft wel degelijk een ei- >en karakter." Het suikerklontje I dat de verzorger dekhengst Je- vel Dominar voorhoudt, ver- Iwijnt binnen een seconde. ,Dit is een hele meneer. Rustig, naar wel aanwezig." Crown Je- (wel, een merrie die even vefder- op staat, aarzelt bij het zien van iet klontje. Oosthoek, bijna lief- j kozend: „Zij is een echte juf frouw, veel schichtiger. Komt vel kijken, maar stapt meteen l iveer terug. Zie je?" Zijn domein is een tentje, op geslagen in de tijdelijke stallen van de Lissense HoBaHo-hal- len. Alles is er groen en rood, - versierd met een gouden randje en het logo van de stal. Privacy op vier vierkante meter. Aan de Heemsteedse verliest bij Australian Open van Davenport melbourne» anp Toch nog vrij geruisloos is Brenda Schultz vertrokken van de Australian Open. Ze verloor gisteren in de vierde ron de van Lindsay Davenport, 2-6 6-3 2-6. Weer geen kwartfinales van een Grand Slam. „Maar ik blijf het pro beren", zei ze enkele minuten na de uitschakeling. De Heemsteedse, op het cen tre court luidruchtig aangemoe digd door Argentijnse fans, een gevolg van het feit dat ze 'dub belt' met Sabatini, begon de partij met haar service-game in te leveren. In de eerste set kwam het daarna niet meer goed. Daarna veranderden de verhoudingen. Schultz kwam in het ritme, Davenport maakte nu de fouten. De beslissende set begon Schultz als favoriet. Maar Da venport hervond haar 'vast heid'. In de tweede game werk te Schultz nog drie 'breakpoints' weg, bij 2-3 kon ze haar eigen opslag niet meer houden. „Op dat moment brak er iets bij me. Het zijn de essentiële momen ten in een partij. Daarvoor had ik een paar keer uitzicht gehad op een 'break' Had ik er één benut, dan was het waarschijn lijk wel goed gegaan." Sampras Al weken kijkt 'Melbourne' uit naar de finale in de Australian Open tussen de Amerikaanse grootheden Sampras en Agassi. Bijna was het er niet meer van gekomen. Magnus Larsson was in de vierde ronde op een gege ven moment slechts twee pun ten verwijderd van een zege op Sampras, de nummer één van de wereldranglijst. Bij 0-2 achter in sets, 4-5 en 30-30 leek het evenement op Flinders Park voorbij voor Sam pras. In de kraker van het week einde kwam de Amerikaan wonderbaarlijk terug, 4-6 6-7 7- 5 6-4 6-4. Sampras zei nog nooit eerder van zo'n achterstand te zijn te- Schultz begon haar eerste offi ciële optreden op het centre court zonder ook nog maar één set te hebben afgegeven. Ze be gon ook met veel zelfvertrou wen. Na haar overtuigende winst in de derde ronde op Smashnova zei ze maar één doel te hebben: het evenement winnen. Ze wist bovendien dat ze de laatste twee partijen tegen Davenport had gewonnen. Davenport, 19 jaar, ietwat zwaarlijvig, is de hoogste Ame rikaanse in de ranking. In Mel bourne is ze als zesde geplaatst. De dochter van een voormalig olympisch volleyballer staat niet te boek als een spectaculaire speelster. Ze kan wel goed re tourneren. Schultz wilde daar om niet te hard slaan. „Want dan komen de ballen nog har der terug." Van Schultz wordt weieens gezegd dat het bij haar alles-of- niets is. Een tijger of een dood vogeltje. Maar de laatste tijd is ze constanter. Ze drong door tot de Masters, waar ze in de eerste ronde werd verslagen door Graf. In Melbourne, waar ze vorig jaar ontbrak, was ze voor de eerste keer op een Grand Slam geplaatst. Als twaalfde. Schultz wilde tegen Daven port de rally's zo lang mogelijk rekken. Wachten tot haar oppo- nente de fout maakte. Het lukte niet altijd. „Soms was ik toch te agressief." Haar eerste opslag had vaak een snelheid van bo ven de 180 kilometer per uur. De service van een vent, wordt vaak gezegd. Davenport sloeg als een kerel terug. Brenda Schultz haalde opnieuw niet de kwartfinale van een Grand Slam-toernooi. Lindsay Davenport versperde d Australian Open. ruggekomen. Dat was niet ge heel volgens de waarheid. Eer der presteerde hij iets dergelijks tegen Muster, de Oostenrijker die het zaterdag te kwaad had met Eltingh. Dat Larsson van Sampras kan winnen is bekend. Eind vorig jaar versloeg de Zweed de Ame rikaan in de finale van de Grand Slam-Cup in München. Sam pras noemde de Zweed 'the most dangerous man in the ga me'. Vrij vertaald: Iemand die moeilijk is te verslaan. „Hij heeft een geweldige opslag, een sterke forehand en voor iemand van zijn lengte nog een behoor lijke reflex ook. Kandidaat om door te dringen tot de top-tien." Sampras hoopt gesterkt uit de slopende partij te zijn gekomen. In de volgende ronde zal hij op nieuw al zijn krachten moeten aanspreken. Courier, voormalig nummer één in de ranking, is de tegenstander en heeft grote vorm. Hij gaf in Melbourne nog geen set af. Gisteren versloeg hij Novacek, de bedwinger van Stich, 6-2 6-3 6-2. Drie kwartfinalisten komen uit de Verenigde Staten. Ook de als vijfde geplaatste Chang kwam de vierde ronde goed door. Hij versloeg Delaitre, 6-3 6-2 6-4. Wheaton, die eerder Siemerink uitschakelde, deed niet mee aan het Amerikaanse feestje. In een duel dat bijna drie en een half uur duurde ver loor hij van Medvedev: 6-3 3-6 4-6 7-6 8-10. muren hangt het tuig te glim men. Op de grond doen drie kisten met ruiterspullen dienst als stoel. „Daar kan ik blind iets uit pakken, alles heeft een vaste plaats. Ik ben een vakjesmens, een echte Hollander. Wij den ken in vierkantjes." Drie dagen lang is het tentje, tijdens Jumping Indoor Lisse, zijn huis. Drie dagen lang leeft Oosthoek op twee stappen af stand van zijn paarden. In een onvervalste stallucht, samenge steld uit hooi, paardezweet, stront en leervet. Het is zijn le ven, al bijna zeven jaar. Zes da gen per week is Oosthoek met paarden in de weer. Op stal in Wuustwezel (België), waar hij ook woont, of op reis met ruiter Albert Voorn. Bijna vijftig weken per jaar is Oosthoek onderweg, leeft hij samen met Voorn in de speciaal gebouwde vrachtwa gen. „Dat is meer mijn thuis dan waar ook." Achterin de twaalf meter lange truck is plaats voor zes paarden. De ruimte voor het meereizende tweetal is krapper bemeten. Maar: „Ik kan hier eten, dou chen en warm slapen. De rest is niet belangrijk." Dekhengsten De 'selectie' waarmee Oosthoek en Voom de concoursen afgaan, Sussende woordjes van groom Kees Oosthoek, vlak voor de wedstrijd. „Ik heb geleerd meer afstand te ne men, anders zou ik iedere week in tranen kunnen uitbarsten." foto united photos de boer babette stapel telt twaalf paarden. Waaronder zes dekhengsten, die door de Belgische eigenaar graag gepro moot worden, zodat hun sper matozoïden veel geld opbren gen. „Ik hecht me niet meer aan de paarden", heeft Oosthoek door de jaren heen geleerd. „Natuurlijk heb ik bepaalde fa vorieten, net als bij mensen. Maar paarden gaan en paarden komen. Deze eigenaar zal niet zo snel een paard verkopen. Maar ik ben ooit begonnen bij een echte handelaar. Dan wordt je vanzelf wel hard. Ik heb ge leerd meer afstand te nemen, anders zou ik iedere week in tranen kunnen uitbarsten. Je moet het maar zo zien: het is met paarden net als met men sen. Geen hand vol maar een land vol." Het aantal woorden dat Voom en zijn groom uitwisse len, is tot een minimum be perkt. Communiceren doen ze door middel van briefjes. En op gevoel. Komt Voom het tentje binnen, dan weet Oosthoek dat de staart van zijn paard gekamd moet worden. Hij doet zijn werk geruisloos. Alsof er een stilzwij gende afspraak tussen de twee is. Ze gaan tijdens een concours zo veel mogelijk hun eigen weg. Voorn in de bak, sereen op de mg van het paard, mooi pak aan, glimmende laarzen. Oost hoek op de achtergrond, in de stallen, spijkerbroek met rood groene trui. De ruiter schittert, de verzorger zorgt dat hij kan schitteren. „Je bent een team, maar als verzorger luister je naar de ruiter. Hij is tenslotte de man die op het paard zit." davos marc van der jagt/anp geleen marc van der jagt/anp Henk Angenent heeft de twaalfde marathon om de KNSB-Cup op zijn naam geschreven. De spruitenkweker uit Alphen aan den Rijn ver sloeg zaterdag in de eindsprint zeven mede vluchters. René Ruitenberg (Oldebroek) werd net als vorige week in Assen tweede. Op de Ge- leense kunstijsbaan Glanerbrook legde Peter de Vries (Heerenveen) beslag op de derde plaats. Angenent schaatst al het hele seizoen sterk. De marathonrijder van de Alphense Schaats Vrienden (ASV) steekt niet alleen in een goede vorm, ook zijn wedstrijdmentaliteit heeft ten grondslag gelegen aan zijn hoge klasseringen. Angenent houdt niet van afwachten, neemt meerdere malen in een wedstrijd het initiatief en behoort vaak tot de vluchtersgroep, die de einduitslag bepaalt. Ook in Geleen was het zijn mentaliteit, die hem het succes bracht. Lijstaanvoerder Piet Kleine brak zaterdag de wedstrijd open. Hij blaakte in het Limburgse land van strijdlust. Nadat hij in de beginfase de ene demarrage na de andere gelanceerd had, kreeg de 43-jarige Klerk's-rijder in de dertigste ronde wel succes. Hij slaagde erin samen met Angenent, René Ruitenberg en Michel de Kroon een gat te slaan. Fausto de Marreiros, Arend Veenhof, Jan Eise Kromkamp en Peter de Vries reden weinig later eveneens weg van het peloton en geraakten bij de vluchters. Het groepje sloeg razendsnel een gat van zo'n twee honderd meter. Na 37 ronden slaagden de rij ders erin, dat te boeken, waar ze op uit waren geweest: een voorsprong van een ronde op de rest van het peloton. Op het behoorlijk berijdbare kunstijs van de Glanerbrook-buitenbaan probeerden tal van rijders ook een ronde voorsprong te verkrijgen. De harde wind zorgde er voor, dat niemand dat lukte. Tot de finale bleef de vrede in de kop groep gehandhaafd. Met nog enige ronden voor de boeg kwamen niet-sprinters als Kleine en Kromkamp in actie. Met name Angenent en De Marreiros haal den de twee vluchters terug. Met nog vierhon derd meter te gaan begon De Vries aan de eindsprint. Veel te vroeg, zo bleek. Angenent dook achter de breed geschouderde Heerenve- ner. Op het laatste rechte eind - waar de schaatsers geplaagd werden door harde tegen wind - sloeg de Alphenaar zijn slag. Hij pas seerde de moegestreden De Vries moeiteloos en liet de rest ver achter zich. Voor Angenent kwam de overwinning niet onverwacht. „De hele week had ik al lekker ge traind. Het fietsen ging goed, ik was scherp. De spruiten zijn er af en daarom kan ik er meer tijd voor vrijmaken. Ik zei nog tegen mijn vrouw: 'Ga mee, want vanavond ga ik winnen'. Die voorspelling is dus uitgekomen", aldus de ma rathonschaatser. Angenent, die vijf seizoenen bij de A-rijders schaatst, behaalde zijn vijfde overwinning op kunstijs. Eerder dit seizoen boekte hij een overwinning in de Kaas Hout- marathon te Utrecht. Daar doorbrak hij toen de tirannie van Kleine, die de eerste vier KNSB- wedstrijdenwon. Ruitenberg eindigde in Geleen als tweede. De rijder uit Oldebroek leverde die prestatie vorige week eveneens tijdens de zware 250 ronden- marathon in Assen. De Vries legde beslag op de derde plaats. Kleine, die zevende werd, blijft leider in het algemeen klassement met 240,5 punten. Hij wordt op de voet gevolgd door Klerk's-ploeggenoot Arnold Stam en De Vries, die tot nu toe beiden 222 punten bijeen schaatsten. Huitema staat met 218,2 punten vierde, kort voor Angenent (216,2). iarla Zijlstra en Annamarie Thomas hebben bij World Cup wedstrijden in Davos de beste Jrestaties geleverd van de leden [an de nationale allround-select ie. Zijlstra finishte gisteren als tweede op de 3000 meter, voor de vierde keer dit seizoen achter iet krachtmens uit Duitsland, 1 Gunda Niemann. Thomas ein- zaterdag als derde op de 1500 meter. Na de tweede en de veen en Berlijn is die prestatie ;oed voor de tweede plaats in le wereldbekerstand. Ook Zijl- >tra bezet de tweede plaats ach- er Niemann, maar dan in het 1000 meter-klassement. Rintje Ritsma behaalde vrij- lag (op de 5000 meter) de enige - Nederlandse mannen-zege in le driedaagse. Gisteren zwicht- e de 'beer' uit Lemmer onder 1( ie invallende dooi. Op de 1500 j( neter zette de Europees kam pioen de vijfde tijd neer en moest hij Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof met dezelfde tijd (1.58,69 minuten) naast zich dulden. Vóór hun eindigden vier lichtgewichten: de Cana dees Neal Marshall en drie Ja panners (Aoyanagi, Shirahata en Noake). Aan wereldbekerpunten dacht niemand, wel aan de na derende kwalificatiewedstrijd van aanstaande woensdag in Davos. In geval van smeltend natuurijs heeft coach De Vegt een noodplan klaar: de ploeg verkast dan naar het Noorditali- aanse Collalbo. Straathof is één van de favorieten in het zestal, dat strijdt om het derde startbe wijs voor het wereldkampioen schap. Hij voelde de druk daar voor eerder. In december ver speelde hij op het NK afstanden een startbewijs voor het EK in Heerenveen. „Daar heb ik veel van geleerd en die les hoop ik nooit meer te vergeten." Ritsma is woensdag toe schouwer, hij heeft geen voor keur welke rijder met hem en Carla Zijlstra Falko Zandstra volgende maand naar het Italiaanse Baselga di Piné afreist. Zandstra, tweede op het EK, reed een abomina bele 1500 meter: achttiende in een tijd van 2.00,96 minuten. Darmklachten waren de oor zaak. Arjan Schreuder (negen de) en Sassenheimer Martin Hersman (tiende) plaatsten zich op de 1500 meter nog net bij de eerste tien. Het duo trekt gezel lig samen op naar de cruciale race van woensdag. Bart Veld kamp reed zaterdag een ont spannen solo over 1500 meter, hij is vol goede moed. Anders dan Ids Postma, die een zwak sprinttoernooi reed. Outsider is deze week Gianni Romme. Hij faalde vrijdag echter op de 5000 meter. Sprinters Jakko-Jan Leeuwangh was de succesvolste Nederlandse sprin ter bij de WC-wedstrijden in Davos. Niet Gerard van Velde, niet Christine Aaftink, anders de blikvangersop de kortste af standen. Leeuwangh, die zijn verblijf in Davos mede betaalde uit zijn eigen zak, omdat hij niet tot de kernploeg behoort, kon op het Zwitserse natuurijs twee maal de vuisten ballen ten te ken van voldoening. Vrijdag verbeterde hij op de 500 meter zijn persoonlijk record met ruim een halve seconde tot 37,72. Zaterdag eindigde de Alk maarder als achtste op de 1000 meter, na twee negende plaat sen in december in het Japanse Obihiro ook een hoogtepunt. Met zijn recente prestaties is Leewangh in beeld voor een startplaats bij het WK sprint, dat op 18 en 19 februari in Mil waukee (VS) plaatsvindt. Bij de nationale kampioen schappen - twee weken eerder in Alkmaar (het selectie-criteri um) - heeft hij bovendien thuis voordeel. Van Velde voelde zich vrijdag ziek, zwak en misselijk en viel een dag later vlak voor de finish van de 1000 meter, net toen hij op weg leek naar een goede tijd. Aaftink scoorde op de 500 meter de achttiende en dertien de plaats. Volgens coach Ab Krook is de sprintster mentaal sterker dan ooit, zelf twijfelt ze over doorgaan. Marianne Tim mer eindigde in Davos elke race in de achterhoede, zij is nog niet uitgeziekt. heerenveen marc van der jagt Meerdere junior-leden van de Indoor Hard.rij Club Leiden (IH- CL) hebben de nationale short trackcompetitie succesvol afge sloten. In Heerenveen werd gis teren de zesde en tevens laatste wedstrijd gereden. In de Thialf-schaatstempel won C-juniore Chantal Boer de 1000 meter. Het 15-jarige talent uit Woubrugge behaalde mede door die prestatie de eerste plaats in de eindstand van de competitie. Haar clubgenote Helen van Goozen werd giste ren tweede op deze dagafstand en legde daardoor beslag op de tweede plaats in de eindklasse ring. Leonie Turk (vijfde in Heerenveen), Rozemarijn Bui telaar en Tamara Buitelaar ver overden bij de C-meisjes res pectievelijk de vijfde, tiende en dertiende notering. Omdat de eerste zestien rijdsters van het eindklassement zich plaatsen voor het Nederlands Kampioen schap Junioren (NKJ), zijn ook deze IHCL-leden verzekerd van een startbewijs. Bij de jongens junioren C konden Robbert Cees Boer (zes de) en Cees Juffermans (negen de) dit keer geen potten breken. De prestatie van Juffermans (Stompwijk) was wel voldoende voor de derde plaats in de eind stand van de competitie. Boer moet genoegen nemen met de achtste stek. Beiden mogen naar het NKJ. De IHCL-tweelingzussen Melanie en Maureen de Lange blijven het goed doen bij de B- meisjes. Op de baan van ijssta dion Thialf behaalden de 16-ja- rigen respectievelijk de tweede en de vierde plaats op de 1000 meter. In het eindklassement van de nationale competitie veroverden ze de tweede (Mela nie) en de derde (Maureen) plaats. Ook Eliza den Aantrekker (tiende eindnotering) mag naar het NKJ. Bij de B-jongens schaatste Vincent Jansen naar de tweede stek op de 1000 me ter. Zijn vierde plaats in het eindklassement en de achtste notering van clubgenoot Mi- chiel Veldhuizen zijn voldoende voor een startbewijs op het NKJ, dat op 25 en 26 februari in Heerenveen wordt gehouden.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23