Saturnus hoort er weer helemaal bij Getaneh Tessema schittert op Duindigt Mannen Saturnus niet af te stoppen Sport Meerkamptitels Van de Berg en Diessen Dammers Katwijk staan een puntje af Titel voor bokser Belghanoi MAANDAG 23 JANUAR11995 23- CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -3564d Leidse handbalsters hebben play ojfs in zicht TKS Saturnus hoort er weer helemaal bij. Na een periode van onnodige nederlagen en gekissebis achter de scher men begint de ploeg weer te handballen naar haar moge lijkheden. Gisteren voegde de Leidse handbaleredivisio- nist zich met een overwinning op SVM (27-16) in het lin kerrijtje en het is nu nog een kleine stap naar de play offs, waar de beste vier aan mee mogen doen. Saturnus er in de eredivisie met de pet naar gaat gooien. Inte gendeel, de ploeg wil in de tweede helft van de competitie laten zien wat het waard is. Gis teren lukte dat. Misschien was het kwakkelende SVM geen ge- weldigde opponent, maar de manier waarop Saturnus afre kende met de tegenstander was bij vlagen hartverwarmendend en overtuigend. Trouwens: was enkele maanden geleden de uit wedstrijd tegen deze mindere broeder niet met 13-12 verloren gegaan? Zo zwak was SVM dus ook weer niet. In de Vijf Meihal bleek giste ren dat Saturnus - zonder de ge blesseerden Betty Renfurm en Jorinde Koster - er weer staat. Niet alleen via de bekende springschoten van Nicoleta Bo- riceanu en Gerrie van Jaarsveld werd gescoord. Ook vanaf de cirkel vielen de goals en de eer der dit seizoen nog verguisde Monique Gijsman bewees dat ze nog wel degelijk van grote ROB VAN DER ZANDEN Gezien het spelersmateriaal zou het een schande zijn als Satur nus straks niet met de beste-vier strijdt om de landstitel. Aan de andere kant: de Leidse ploeg weet nu al dat het Europa niet ingaat. Of het nou zevende wordt in de eredivisie of lands kampioen. Of de nationale be ker wint. Het bestuur van de topsportsectie heeft besloten dat geen geldverslindende avonturen naar Kiev of elders meer worden ondernomen. De 50.000 gulden die een verre uit wedstrijd in de Europa Cup kost, wordt liever besteed aan een vakantie in Portugal voor de selectie. ,,En dan regelen we daar wel een wedstrijdje tegen de kampioen van Portugal,'' zo luidt de nieuwe 'topsportvisie' van Saturnus. Dat de internationale ambi ties van de ploeg op een laag pitje zijn gezet betekent niet dat waarde is voor deze ploeg. Tus sen de bedrijven door waren er twee schitterende break-outs te zien met keepster Natascha Radder en Boriceanu aan de ba sis. Wat nog het meest opviel, was dat coach Zsigmund Makay en zijn speelsters rust en ver trouwen uitstraalden. Als er wat fout ging werd een speelster tij dens een dood moment naar de kant geroepen en niet, zoals eerder, tijdens het duel tot de orde geroepen met als gevolg een tegendoelpunt. Gerrie van Jaarsveld wierp zich op als uitblinker en leider van het team. Als ze een steekje liet vallen, antwoordde ze prompt met twee oogstrelende acties. In totaal scoorde de lan ge blondine elf keer en dat de produktie voor de helft vanaf de cirkel kwam was veelzeggend. Saturnus speelde het dit keer op een vindingrijke en slimme ma nier. Makay had voor de afwis seling weinig reden tot klagen. „Die vierde plek is te halen," al dus de trainer die nu nog op de vijfde plaats staat met zijn ploeg. Alle goede bedoelingen ten spijt: voorlopig geeft geen enkele klassering uitzicht op EC-handbal. Scores Saturnus: Van Jaarsveld 11, Boriceanu 5, Gijsman 5, La- keman 4, Roos 1, Van Leeuwen 1. Joke Kleijweg komt kracht te kort in cross WASSENAAR WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Uiterlijk leek Getaneh Tessema gisteren eerder tevreden over zijn overwinning in de Duindigt Cross dan bezorgd over de uit komst van zijn asielverzoek. Dat verzoek wordt volgende maand waarschijnlijk behandeld. De 27-jarige Ethiopiër liep net als twee weken in de halve mara thon van Egmond de spanning van zich af met een schitteren de overwinning. Veelvoudig crosskampioen en winnaar van vorig jaar Tonnie Dirks bleef het langst in het kielzog van de man die in Sittard woont en onder leiding van Rijsbergenaar Ed Sligchers trainingsmaat is van marathonloper John Vermeule. Ook Dirks gaf ruiterlijk toe dat de eer voor Tessema was: „Maar dat is de sport hé. Hij ging gewoon te hard." Na zijn komst ruim 2,5 jaar geleden kon Tessema zich snel meten met de nationale top, maar een doorbraak liet op zich wachten. Pas sinds een tweede behandeling afgelopen novem ber lijkt hij definitief hersteld van een onbekend tropisch vi rus, dat sinds zijn verblijf lever en nierfuncties beïnvloedde. Trainer Sligchers verwacht veel van zijn pupil, die in april start in de marathon van Rotterdam. Voor die tijd echter komt het asielverzoek van de ex-militair in behandeling en tot die tijd is er onzekerheid. „Volgende week gaan we naar de advocaat," meldt Sligchers. „We hopen ook dat we van de atletiekunie en het NOC/NSF een topsportver klaring kunnen krijgen." Omtrent Duindigt ontstond in de afgelopen weken deining vanwege nieuwe plannen. In tussen lijkt een verhuizing naar Ypenburg een minder reëel ge vaar, maar wedstrijdorganisato ren kampen tegenwoordig met andere - en dan vooral financië le - zorgen. Organisator Michel van Osch is echter nog niet pes simistisch. „Maar dat is mis schien ook mijn aard. We hiel den rekening met een licht ver lies, maar dat zal waarschijnlijk beperkt blijven." Cross Duindigt had dit jaar echter weer een sterk deelnemersveld, met vrijwel de gehele nationale (mannen)top aanwezig. Boven dien was Duindigt dit jaar weer echt een cross, omdat na de kle vende en zuigende modder in de paddock en rond de baan de doorgaans snelle wedstrijd aan zienlijk verzwaarde. Net twee dagen terug van een trainingST stage in Kenia had Joke Kleijweg bij de vrouwen niet de kracht om haar derde en vierde plaats in de eerste twee nationale crosses van het seizoen te eve naren. Één ronde kon de Leidse goed meekomen, maar uitein delijk werd het een negende plaats. Winnares bij de wouwen werd de Eindhovense Helle Vul- lings, die de Haagse Mieke Aanen na ruim vijf kilometer en 17 minuut 53 vijf tellen voor bleef. Op de streep passeerde talent Annelieke van de Sluijs met een klein duwtje nog de uitgebluste Wilma van Onna. Evenals Dirks behield Aanen echter wel na de vier van de zes wedstrijden haar leidende posi tie in het Univè Cross Circuit. Michel Versteegen zorgde er voor dat De Bataven ook zonder Stefan Hulisz en Mark van Bel prijzen in de wacht sleepten. Na drie kilometer zat de 26-jarige aüeet op de derde plaats relatief kort achter de winnaar. Boven dien bleek hij op het laatste rechte stuk te snel voor voor clubgenoot Danny Paardeko- Getaneh Tessema (links) deelt een plaagstoot uit op een verhoging naast renbaan Duindigt. De Ethiopische asielzoeker was tweevoudig winnaar Tonnie Dirks te snel af in de achttiende Duindigt Cross. per. serende De Bataven ook de ge- De meeste regionale atleten nerale repetitie voor de Neder- spaarden zich dit weekeinde, of landse Kampioenschappen, die bereidden zich op de Drafbaan op maart op hetzelfde parcours voor op de andere Wassenaarse worden verlopen. Veteraan cross, volgende week op Duin- Henk van Velzen liet om deze rell. Deze wedstrijd telt niet al- reden niet het achterste van zijn leen als districtskampioen- tong zien, maar was deson- schap, maar is voor het organi- danks weer de sterkste. Na acht kilometer won hij eenvoudig in zijn klasse, op dat moment bo vendien tientallen meters los van de apart van de prominen ten gestarte B-loop. Die net als de toppers drie kilometer meer liepen en waarin Spartaan Erik Bakker als vierde eindigde. Wel bleek dat bloemenkweker Hans Christian Tamminga steekt in vorm. ARCHIEFFOTO De nationale titel op de vijf kamp ging dit weekeinde in Zwolle voor het tweede achter eenvolgende jaar naar Anoek van Diessen. Bij de mannen werd Robin van de Berg de ver rassende nieuwe kampioen op de zevenkamp. Van Diessen had op zaterdag nauwelijks concurrentie. Het allround-on derdeel van de vrouwen heeft in Nederland slechts weinig beoe- fenaarsters. Desondanks scoor de de 21-jarige studente 98 punten meer dan vorig jaar. Op de zevenkamp in de open lucht hoopt ze komend seizoen in de bujjrt van de 6000 punten te komen, met een huidig per soonlijk record van 5766 pun ten. Dit totaal zou kwalificatie betekenen voor de WK in Gote- borg, maar voor Van Diessen is dit geen prioriteit. In de lange termijn-aanloop op de Spelen van Atlanta opteert ze liever voor de Universiade. Ondanks de karige vrouwen deelname was de vierde plaats van Mariëlle Stokdijk een ver rassing. De atlete van AAV '36 zag haar inspanningen van de laatste maanden onder meer beloond met persoonlijke re cords op ver- en hoogspringen (5,36 om 1,66). „Sinds twee maanden train ik serieus, zo'n vijf keer in de week vast met twee lange weekendtrainingen. Je zie dat je vooruitgaat, bij voorbeeld met ver." De 22-jari- ge atlete heeft haar doel gesteld op de zevenkamp. „Ik mik: op 4700 punten, bij de eerste tien van Nederland." Opvallend bij het NK in Zwol le was het niveau van de junio ren, van wie kampioen Luinge de beste B-prestatie aller tijden realiseerde. Sprintkampioen Christoph Kempen uit Oegst- geest haalde in dit veld een vijf de plaats, met beste prestaties op ver (6,45), kogel (11,18) en hoog (1,83). Saillant detail: de eerste vijf B's scoorden gemid deld beter op zowel de 60 me ter, het hoog- als het versprin gen. Werkelijk uitzonderlijk wa ren drie vertesprongen over de zeven meter, met de 17-jarige Luinge zelfs over 7,28. Poelman Het jaarlijkse gala in Zwolle le verde zaterdagavond geen en kele atleet extra op voor het WK in Barcelona. Alleen Nelli Fiere- Cooman en Jacqueline Poelman (beide vooraf aangewezen) prij ken op het lijstje met Frans Maas, die zich vorige week kwa lificeerde. Wel verbeterde Anne- marie Hendriks het nationaal record op het jonge onderdeel hinkstapsprong tot 12,25. De meeste aandacht ging naar het sprintduel tussen Miquel Jans sen en Regilio van der Vloot, met een uitzonderlijk kleine marge gewonnen door Arubaan Janssen, die de 50 meter won (5,88 om 5,89) en de 60 meter verloor (6,77 om 6,78). In het Amerikaanse Cham paign kwamen zaterdag Chris tian Tamminga en Marko Koers in actie. De Alphense polsstok springer steekt in een vorm die verbetering van het nationale indoorrecord op 5,50 slechts LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER De mannen van TKS Saturnus lijken in de race naar het kam pioenschap van de tweede divi sie niet te stuiten. Animo dat in Leiden nog problemen bood en een perspectief biedende ne derlaag leed (19-14) kon in Rijs wijk nog even de illusie koesteren tenminste een punt uit de wedstrijd te pakken, rust 6-11. Maar Robin van Olphen wees zijn mannen in de rust op de succesvolle inhaalrace van de Rijswijkers tegen concurrent Achilles in Utrecht (18-18) en bereikte daarmee dat Saturnus na de hervatting op scherp bleef handballen. Dat resulteerde voor Animo in een kansloze zaak, 15-26. Vooral Peter Innemee was op schot en door de Rijswijkse de fensie niet af te stoppen. Voor Saturnus scoorden Peter Inne mee 9, Nico Mooren 4, Paul Timmermans en Jasper Olie rook 3 en Winfred van Bohee- men, Dan Olson en Hans Blansjaar 1. Achilles zal de wedstrijd die op 8 januari in Leiden had moe ten worden gespeeld en door de weersomstandigheden, ijzel op de weg, niet kon worden ge speeld, op 3 februari in do 5 Meihal (21.00 uur) moeten in halen. Deze wedstrijd kan de beslissing brengen in de strijd om de titel in de tweede divisie omdat Achilles vrijwel zeker twee punten in mindering krijgt voor de absentie op 8 januari in Leiden. Gebruik had moeten worden gemaakt van het open baar vervoer dat op 8 januari wel functioneerde. In de eerste divisie verloren de vrouwen van Stompwijk '92 met 7-17, rust 6-10, van kop- loopster UDSV. Weer etaleerde Stompwijk '92 in deze wedstrijd het manco aan schotvaardig- heid. Want kansen waren er ze ker wel. UDSV scoorde een per centage van twee op drie kan sen, Stompwijk '92 kwam nie verder dan een op zes. Voo Stompwijk '92 scoorden Sylvi; Hoevers, Irma van der Bosch ei Eugenie van Geylswijk 2 ei Yvonne Bennis 1. In de afdelings eerste klasst overspeelde Foreholte het armt HEC met 24-11, rust 14-4. Te gen het geweld van de ex- ere divisie en eerste divisie speel sters Ellen Warmerdam en Elh Spreeuw, beiden met 8 treffers was geen kruid gewassen. Voo de rest van de Voorhoutse pro ductie zorgden Maaike Turn hout 4, Linda Rotteveel, Pegg) van Drongelen, Claudia var Rijn en Marlies de Haan 1 De vrouwen van HW '7( hadden alleen in de eerste helf problemen met degradatiecan didaat EDH, 6-7. Daarna koi EDH alleen de score een plezie riger aanzien geven, 12-16, n; 9-16. In het doel liet Yvonne Ammerlaan solide werk zier terwijl Aimee Visser toonde ooi als speelster een bijdrage t< kunnen leveren aan de Voor schotense winst. Voor HW '7( scoorden: Bertina Lamboo er Anneke Gijsman 8 en Monic; Zeeuw, Carola van Egmond, Ai mee Visser en Marjolein var Driel. De mannen van Foreholte za gen weer geen kans een punt t< pakken. Hellas 3 won in Voor hout met 16-19, rust 8-11. De fensief liet Foreholte tegen d< geroutineerde Hellas- aanva gaten vallen die prompt werder afgestraft. Het wordt voor d< Voorhouters steeds moeilijke om de degradatie naar de twee de klasse te ontlopen. Toch zi er voldoende kwaliteit in ploeg. Voor Foreholte scoorden Cor Baader 4, Ben van der Lans Andre en Edgar van de Nieu wendijk 3, Harry Warmerdam en Ron Hogervorst 1. Wubben, die zwaar moest af zien, in Wassenaar terecht was genodigd voor de prominenten- loop; B-loop winnaar Grasman was precies veertien tellen lang zamer dan de atleet van AAV '36. een kwestie van tijd maakt. Na de 5,30 van vorige week sprong de 19-jarige Tamminga 5,40. Volgens de weergave van oud- recordhouder Chris Leeuwen burg, student in de stad in staat Illinois, was de atleet van Haag Atletiek al over de 5,51, waarna zijn shirt alsnog de lat omwipte. Leeuwenburg's medestudent Koers won de duizend meter in 2.23,29. Bij de wereldtitelstrijd indoor zal Nederlands sterkste atleet op de middenafstand echter ontbreken. In dat week einde verdedigt hij zijn Ameri kaanse studententitel op de 800 meter. Fabian van den Barselaar trok voor de snelle sprints naar het Duitse Dortmund. Voor het eerst in zijn carrière dook de Wassenaarse atleet op de 200 meter onder 22 seconden. In 21,95 won hij de wedstrijd, ter wijl hij op de zestig meter nog tweede werd (7,08). Op de ko mende NK indoor mikt Van den Barselaar op een podiumplaats op de 200 meter. LEIDEN BERTHO SMIT DAMMEDEWERKER In de hoofdklasse van de Dambond Midden Holland stond Kat wijk een punt af aan degradatie-kandidaat Mariahoeve. Onge twijfeld tot ongenoegen van de overige regio-verenigingen. RDC= 2, HDC en LDG 2 grepen wederom mis en hebben nog drie ron des te gaan om orde op zaken te stellen. Katwijk - Mariahoeve: 8-8 De thuisclub had niet te klagen over de uitslag. Vooral de remi ses van Arend van Beelen en Hans Klinkenberg kwamen moei zaam tot stand: De dikke nederlaag van Marco Dulfer werd uit eindelijk goed gemaakt door nieuweling Andries van der Wal die opnieuw zijn klasse demonstreerde. Jaap van Duyvenbode moest in de slotpartij tegen Van der Laan heel diep gaan om een punt te redden. „Ik stond technisch verloren, maar hij zag de winst over het hoofd." De Hagenaars veroverden hun vierde punt en passeren daarmee LDG Zen HDC. OGB - RDC 2:10-6 Arie Schoneveld en Jan Schijf toverden heel vlot een fraaie 0-4 voorsprong op de borden. Even verderop leek ook Hans Luchies de winst al op zak te hebben. De hosanna-stemming was van korte duur. „Er lukte niets meer", zag Jan Schijf. Piet van Eg mond struikelde na een openingsblunder. Jan Oudshoorn stond veel beter, maar doorgrondde het slagveld onvoldoende en sta pelde fout op fout. Voor Adri van Delft waren de druiven zo mo gelijk nog zuurder. Met twee schijven had hij maar liefst 5 vijan delijke stukken in kunnen rekenen. Van Delft besefte dat pas na afloop. Tot overmaat van ramp verspeelde hij vervolgens een re mise-stand na onenigheid over de spelregels. Mocht Van Delft zijn dam nu wel of niet voor de tweede maal vastpakken? Heef Bodegraven dacht van niet. „Achteraf blijkt dat dus wel te mo gen", bromde Schijf. „Maar wat had het uitgemaakt?". Niet veel, en dat gold ook voor de late winst van Hans Luchies. HDC -KDV: 6-10 De Alphenaren lijken de moed een beetje te verliezen, „Mischien zijn we wel te zwak deze jaargang", gaf Arie van Dig- gele toe. „Degradatie zou een unicum zijn, maar hét ziet er duis ter uit." De indrukwekkend spelende Frik van Reenen pakte we derom onverstoorbaar z'n winst, maar staat er vrijwel alleen, voor. De andere troef, Jan Vrolijk, wist na een slechte start als nog een overtuigende remise te pakken. Arie van Diggele en Ri chard Treur volgden hem na. Daartegenover stonden drie ver- liespartijen. „Tegen RDC moet het gebeuren. Maar ja, die zitten zelf ook om de punten te schreeuwen." t LDG 2 - Excelsior: 5-11 Er had misschien iets meer ingezeten voor de Leidenaars. Uit-l eindelijk verloren Wim Heemskerk, Andre Masurel en Theo Uil- -] tenbogaard en kwam de rest van het team niet verder dan remi-1 se. In zijn partij tegen Blom, schrok Harrie Dekker zodanig vanL een afruil dat hij z'n tegenstander haastig en veel te snel remise! aanbood. Andre Masurel deed een foutzet in een geheide remi-i se-stand en moest daarop de witte vlag hijsen. Heemskerk ver-1 knalde een knap doordachte centrum-aanval tegen Raymond c van Es. I lans Kolfoort pakte echter weer een onverwacht punt door tegen Teun van der Krol in een 2 om 4 stand, precies de juiste theorie toe te passen. L Bokser Faisall Belghanou van boksschool Chris Lantrok is kan- pioen van Zuid-Holland geworden in het vedergewicht tot 57 kilol Gisteren won hij op punten (3-0) tegen Lesly Kooistra. Lantrok har nog drie andere finalisten, maar die komen pas over een week in d ring. Het zijn John Hoogkamer, Cor Snoeren en Zafer Akbullah.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22