Leidsch Dagblad Israël zet vredesproces voort 7,4 Auschwitz inzet debat Duitse historici T Flinke stormschade in Leidse regio Commissie: Betuwelijn moet Braziliaanse voetballertjes uit 'Solo' naar Feyenoord Duikers vissen terras uit water FNV opent weerstandskas voor buschauffeurs 06-0331 BEL: 071-128030 NIEUWS lAANDAG 23 JANUAR11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40679 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Indië-debat 2 Politici schrikken terug, maar het Indië-debat gaat voort. Ook lezers van ^eidsch Dagblad kunnen lun duit in het zakje doen. Rose Kennedy (104) overleden washington hans de bruun leiden/duin- en bollenstreek Een 38-jarige vrouw uit Lei den is gisteren met rug- en nekletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, nadat ze op de pro vinciale weg 5 tussen Leider dorp en Roelofarendsveen, ter hoogte van de afslag naar Rijpwetering, op een omge waaide boom was gebotst. De storm van het afgelopen weekeinde richtte vooral in de omgeving van het park de Leidse Hout flinke schade aan. Honderden takken waai den in de nacht van zaterdag op zondag van de bomen. Er deden zich in Leiden geen persoonlijke ongelukken voor. De Leidse brandweer moest in actie komen in de Van Beuningenlaan, waar van acht huizen de dakpannen dreigden af te waaien. In een boom bij de kinderboerderij trof de brandweer een dak plaat van twee bij zes meter aan. Grote schade werd aan gericht op de atletiekbaan aan de Antonie Duycklaan. Heftige rukwinden vernielden daar onder meer de discus- kooi en de ijzeren overkap pingen van de hoogspring bedden. De gemeente Leiden, eigenares van het terrein, lijdt een schade van duizenden guldens. De brandweer moest ook in actie komen bij het Shell- tankstation langs de rijksweg A4 ter hoogte van de Europa- weg. Daar dreigden gister avond delen van een bouw- stelling de weg op te waaien. Om ongelukken te voorko men, werd de' stelling afge broken. In de Duin- en Bollenstreek viel de stormschade mee. De politie moest een aantal keren in actie komen omdat de har de wind alarminstallaties in werking stelden. Aan de Mo- lentuinweg in Katwijk vielen de verkeerslichten uit, maar die konden betrekkelijk snel worden hersteld. Verder ver leende de politie assistentie bij een Valkenburgse tuinder die problemen had met zijn kas. Van het glazen bouwwerk was een stuk gevel van vier bij vier meter weggeslagen. Ook voor deze ondernemer bleef de schade relatief beperkt. Pagina 3: Noodweer teistert Zwolle, Uithoorn en Willem stad. iorrespondent lose Fitzgerald Kennedy, moe- Ier van de in 1963 vermoorde iresident John F., is afgelopen lacht op 104-jarige leeftijd iverleden. Meer dan een halve euw was zij de stille kracht van e familie, die uitgroeide tot en van de invloedrijkste van de /erenigde Staten. Rose Kennedy overleed op iet familielandgoed in Cape ")od in de staat Massachussets an de gevolgen van een long- (ntsteking. President Bill Clin- on zei in een rouwboodschap lat zij 'een buitengewone rol leeft gespeeld in een buitènge- vone familie'. Volgens Clinton hebben maar veinig Amerikanen 'zoveel per- oonlijke offers gebracht voor Rose Kennedy, foto reuter hun land als Rose Kennedy'. Zij verloor drie van haar zoons de oudste, Joe, kwam in 1944 als soldaat in de oorlog om, John F. en Robert werden ver moord en een dochter (Ka thleen, die omkwam bij een vliegongeluk in 1948). )en haag gpd )e Betuwespoorlijn moet wor den aangelegd zoals gepland. Vel zijn hier en daar nog extra aanpassingen nodig om de iverlast voor omwonenden te leperken. Dat adviseert de :ommissie-Hermans, die in Dpdracht van het kabinet on- lerzoek heeft gedaan naar de loodzaak van de Betuwelijn. De commissie gaat ervan uit lat aan uitbreiding van de ca- (aciteit van het goederenver- 'oer per spoor niet valt te ont komen. Ze baseert zich daarbij op een schatting van het on derzoeksbureau McKinsey, dat in het jaar 2015 dertig miljoen ton vracht tussen Rotterdam en Duitsland moet worden vervoerd. De commissie zet wel vraag tekens bij de plannen tot ex terne financiering van de aan leg. In de op 7,2 miljard gul dens geraamde aanleg van de lijn is voor 1,5 miljard gulden aan externe financiering voor- marcel van der kraan Leonardo en Anselmo, de twee Braziliaanse voetballer tjes die de hoofdrol vertolken in de documentaire Solo, de wet van de favela, komen naar Feyenoord. 'jos de Put ter, de maker van de film, on derhoudt contacten met trai ner Van Hanegem. De Putter: „Van Hanegem is mijn groot ste held. Hij vond 'Solo' een hele mooie film. Die Leonar do is een hele goeie, van An selmo denk ik niet dat hij het alleen bij een profclub zou redden. Maar dat is het leuke van Van Hanegem. Die zegt dan: laat ze alletwee maar ko men." Feyenoord wil nog deze maand een aantal jeugdige talenten uit Zuid-Amerika ha len, die worden opgenomen in de jeugd-opleiding. Voor zitter Jorien van den Herik bevestigde gistermiddag na afloop van Feyenoord-Sparta dat zijn club grootse plannen heeft met de Braziliaanse jeugd. „We hebben dit zorg vuldig voorbereid en heel lang bewust geen ruchtbaar heid aan deze zaak willen ge ven. Willem van Hanegem staat geheel achter de komst van de Brazilianen. „Ik vind het hartstikke leuk om met die jonge gasten te gaan werken. In Rio de Janeiro hebben ze geen enkele toekomst. Bijna alle straatkinderen maken daar deel uit van bendes of zijn op een andere manier crimineel. Van die documen1- taire, waarin die Leonardo dus werd gevolgd, ben ik best geschrokken." Feyenoord wil niet alleen de vruchten plukken van de Zuidamerikanen. De club zal ook wat doen voor de familie, jeugdtrainers in Rio en bege leiders. Van Hanegem: „Ik vind het belangrijk dat we naast het voetbal iets voor die jongens kunnen betekenen. Ze zullen hier ook een school opleiding krijgen. Leonardo en Anselmo wor den in eerste instantie bij de Braziliaanse Feyenoordspeler Glaucio en diens familie in Barendrecht ondergebracht. Glaucio's moeder zal dan ook de zorg dragen voor de gast- spelers. Op het matje 3 CDA en VVD roepen minister Sorgdrager van justitie op het matje over haar plan softdrugs te legaliseren. leiden Op de tast doken gisterochtend zes duikers van de Duikwacht uit Katwijk in het zwarte water bij café Annie's Verjaardag. Bedrijfsleider Gerard van Leyden was een van hen. Ne gentien terrastafels, zes stoelen en een verdwaalde winkelwagen, besmeurd door het slijk, visten ze uit de Leidse gracht. Aanleiding van de duikactie was een voor het café vervelend in cident vorig weekeinde. Een aantal jongeren had in een dronken bui wat tafels van de vlonder in het water gegooid. „Ik was afgelopen zomer al van plan om hier in de gracht te duiken. Maar met dat warme weer vond ik het te gevaarlijk. Botulisme is voor mensen erg ongezond. Nu was het met zes graden een lekkere temperatuur", vertelt Gerard van Leyden. De opge doken tafels en stoelen staan volgend jaar weer keurig op het terras. „Uiteraard worden ze eerst netjes schoongemaakt. Sommige tafels hebben zeker drie jaar op de bodem gelegen, maar ze waren niet eens verroest." Het duiken op de plek waar Oude en Niewe Rijn samenkomen was niet helemaal zonder gevaar. „Aardedonker was het onder water. Voetje voor voetje moesten we over de modder schuifelen. En met de hand voor je gezicht, want je weet nooit of je tegen iets scherps botst." foto hielco kuipers Negentien doden bij bloedige aanslag Bezette gebieden afgegrendeld Negentien mensen zijn gis teren gedood bij een aan slag door een Palestijns zelfmoordcommando in Israël. Ruim zestig mensen raakten gewond. De aan slag vond plaats bij een drukke bushalte in Beit Lid ten noorden van Tel Aviv. De meeste slachtoffers zijn Israëlische soldaten. Israël heeft vanochtend de Gaza- Strook en de Westelijke Jor- daanoever voor onbepaal de tijd afgesloten. Het ka- binet-Rabin wil het vredes proces echter voortzetten. tel aviv ad bloemendaal correspondent Minister Peres (buitenlandse zaken) zal PLO-voorzitter Arafat waarschuwen voor de 'ernstige gevolgen' als Arafat geen harde maatregelen neemt tegen isla mitische extremisten. Maar het Israëlische kabinet wil het vre desproces doorzetten. Peres: „Natuurlijk zorgt dit voor extra spanning in het vredesproces, .maar dat is nog geen reden het stop te zetten en genoegdoe ning te geven aan de mensen die de vrede om zeep willen helpen." Onder de doden is volgens de Israëlische politie ook de Pales tijn die de aanslag pleegde. Hij zou eerst van afstand een bom hebben laten ontploffen en een minuut later, toen hulpverle ners toesnelden, zichzelf heb ben opgeblazen. Die versie is in strijd met de bewering van de in Damascus gevestigde Shkaki-factie van de foto ap et al warshavsky vluchtelingenkamp bij Gaza- Stad en Salah Abdelhamid Shakar Mohammed (27) uit Ra- fiah in de Gazastrook. De orga nisatie noemt de aanslag een vergelding voor 'de moord op drie Palestijnse politiemannen' door het Israëlische leger. De drie zijn vorige maand gedood bij een incident in de Gaza strook. Ook de islamitische beweging Harnas zegt achter de aanslag te zitten, maar de Israëlische poli tie neemt dat niet serieus. PLO-voorzitter Arafat heeft de premier Rabin opgebeld om zijn afschuw uit te spreken over de aanslag. Gisteravond verga derde de defensiecommissie van de Palestijnse Nationale Autoriteit over maatregelen te gen de Islamitische Jihad. De Israëlische president, Weizman, wil het vredesproces voor onbepaalde tijd stoppen. Dat is opmerkelijk, niet alleen omdat een Israëlische president zich gewoonlijk onthoudt van politieke uitspraken, maar ook omdat Weizman een uitgespro ken voorstander is van contac ten met de PLO. Hulpverleners op de plek des onheils. Islamitische Jihad, dat twee van uitgevoerd. In een brief aan het de organisatie Anwar Moham- haar activisten de actie hebben Franse persbureau AFP noemt med Attiyeh Shkar (25) uit een haarlem/utrecht gpd/anp De vakcentrale FNV heeft de ge zamenlijk weerstandskas van de FNV en haar bonden geopend voor de stakende werknemers in het streekvervoer. De CAO- coördinator van de vakcentrale, L. de Waal, maakte dat vanmor gen bekend op een stakers-bij eenkomst in Haarlem. Deze actie gaat om zaken die in het beleid van de vakcentrale FNV van wezenlijk belang zijn", zei De Waal. „Dit is een actie van ons allemaal." Daarom neemt het gezamenlijke weer standsfonds tweederde deel van de stakingsuitkeringen voor zijn rekening. De Vervoersbond FNV zelf draait op voor het restant. De Waal was een van de kop stukken die vanmorgen door de vakcentrale FNV wrerden inge zet als steun in de rug voor de Vervoersbond FNV. In stakers bijeenkomsten her en der in het land traden vandaag ook voor zitters aan van andere bonden. De stakingen zijn vandaag hun vijfde dag ingegaan. De ka derleden van de Vervoersbond FNV besloten gistermiddag dat de stakingsacties moeten door gaan tot er een goed onderhan delingsresultaat op tafel ligt. De VSN Groep (Verenigd Streekver voer Nederland) stapte vandaag naar de rechter om verdere sta- frankfurt ap/anp Vijftig jaar na de bevrijding van Auschwitz is het voormalige nazi-vernietigingskamp inzet van een debat onder Duitse historici. De meeste historici gaat het daarbij niet om de feiten, want voor hen staat vast dat er in het kamp bijna anderhalf miljoen mensen overwegend joden zijn vermoord. De wetenschappers strijden er onderling over hoe de Duitsers met de last van Auschwitz moeten omgaan. Conservatieve historici vinden dai de langdurig in de herinnering blijvende mas samoord het streven verstoort om de Duitse geschiedenis in dienst te stellen van een nieuw nationaal bewustzijn. Linkse historici vinden dat Auschwitz juist de 'storende fac tor' in het bewustzijn moet blijven, om te voorkomen dat Duitsland, op zoek naar een nationale identiteit, nog eens in fascisme en oorlog eindigt. „Ooit zal toch eens de beroemd-beruchte streep moeten worden getrokken", zei de Berlijnse historicus Ernst Nolte in oktober in een gesprek met het weekblad Der Spie gel „Het nationaal-socialistische verleden moet hoofdzakelijk het eigendom worden van de wetenschap en de innerlijke overwe ging worden, en niet het onderwerp van aanhoudende polemieken en de eeuwige aanklacht", vindt Nolte. Het intellectuele niveau van het debat is niet altijd even hoog geweest. In het begin maakten beide kampen vooral ruzie over het unieke van de nazi-misdaden en de ver gelijkbaarheid met andere onmenselijke re gimes, zoals dat van Sovjetleider Josef Sta lin. Ook ging het er om of de geschiedwe tenschap de functie van gewetensvorming kan hebben. Daarbij verliep het front niet zonder meer langs de starre links-rechts opvattingen. In de onderste regionen gleed de discussie af naar twijfel over de juistheid van het aantal slachtoffers in Auschwitz of het al dan niet bestaan van de gaskamers. De overheid greep in mei vorig jaar in door een wet uit te vaardigen, die het ontkennen van de na zi-misdaden strafbaar stelt als dat de open bare orde dreigt te verstoren. De bevrijding van Auschwitz, deze week vijftig jaar geleden, wordt donderdag en vrijdag herdacht. Koningin Beatrix en prins Claus zullen de herdenking in Polen bijwonen. De herdenking in Nederland begint zondag op het Amsterdamse stad huis, waar kroonprins Willem Alexander zal kennismaken met oud-gevangenen. Daarna loopt hij mee in een stille tocht naar het Spiegelmonument van Jan Wol kers in het Wertheimplantsoen. kingen verboden te krijgen. Op de wegen leek het van ochtend wat drukker dan op de vorige stakingsdagen. Volgens de Vervoersbond FNV bleef 80 tot 90 procent van de autobus sen vanochtend in de garage. De werkgevers zeggen dat juist meer werd gereden dan don derdag en vrijdag. Extra hoge rente Vaste Termijn Deposito looptijd 5 jaar. Wanneer u nu minimaal f 1.000,- vastzet voor een periode van 5 jaar ontvangt u 7,4% rente per jaar. Kom langs of bel gratis VSB'BANK Daar kom je verder mee. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Etienne Rey De dood brengt minder scheiding dan het leven. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Religie Sport VANDAAG OOK TRENDS PAGINA 12 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, sommige met hagel, on weer en zware windstoten. Mini mumtemperatuur omstreeks 3, middagtemperatuur 7 graden. Wind westelijk, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig, 7 tot 8. In de loop van de dag afnemend. Eltingh verder melbourne* anp Tennisser Jacco Eltingh bereikte vanmorgen in Australië de kwartfinale door Patrick McEn roe te verslaan. In de bedwel mende hitte was het na drie uur en 37 minuten op show-court one 6-4,6-4,6-7,5-7,6-4. Even zonk hij door de knieën, om zich vervolgens uitgebreid te laten bejubelen door de fans. „Ik was vreselijk blij. Op een ge geven moment wist ik nauwe lijks nog wat de stand was. Je leeft voor een break, dat is alles. Er was geen wolkje, er was geen zuchtje wind. Het werd maar warmer." Leidsch Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. )a, dat Is goed nieuws een abonnement. i Adres: Tel: j (l.v.m. controle be7.orging) Na de eerste 2 weken I betaal Ik mijn abonnement: j Per maand automatisc h l via acceptgiro 31,05) I automatisch 30,05) j Per kwartaal I via acceptgiro 87,70) I automatisch 86,70) I J Nr. bank/giro: Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1