Valken '68 wil verder groeien devisif KNWU met cursus in wiel van KNVB David Bond droomt van klassieker |JI ft i m i Sport van li: WIE ZEI DAT HESWÏiTPH VAN DE lAANDAG 23 JANUAR11995 CHEF* WILLEM SI 1 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 Wim Visser „We kunnen er kort over zijn. Het was een matig tot slechte wedstrijd. Ik denk dat de gesteldheid van het veld daar van alles mee te maken had. Er viel nauwe lijks op te lopen, het was hobbelig en boterzacht. Spelers willen dan uit angst niet aan de bal komen en gaan zich verstoppen. Als je dan in balbezit bent, zijn er geen aanspeelpunten en wordt er gekozen voor de lange bal. Het komt alle maal de amusementswaar de niet ten goede, dat is duidelijk." De Sleutels begon goed. Aan de zij kanten was er veel ruimte voor Ronald Labordus en Hans van Eij- gen en daar werd heel even goed ge bruik van ge maakt maar na een kwar tier kreeg de Valken-de fensie door hoe ze dat ge vaar moesten bezweren. Daarmee werd de angel uit de Sleu tels-aanval gehaald. Toch vind ik dat Labordus en Van Eijgen meer in het spel betrokken hadden moeten worden. Ze zijn creatief en balvaardig." Valken 68 maakte de fout door hun laatste man achter de achterhoede te houden. Hierdoor komt het midden veld altijd een mannetje te kort en balverlies is vaak hel gevolg. Aan beide kanten trouwens, want ook Sleu tels-libero Ron de Bruin bleef te veel achter zijn ver dedigers. Zekerheid gaat voor alles. Het resultaat is dat je een wedstrijd krijgt met weinig combinatie voetbal. Er is steeds een du el om de bal en dan is de aanvalsopbouw voorname lijk gebaseerd op toeval. Dit alles wordt nog eens ver sterkt door een fout die je wel vaker ziet bij spelers van dit niveau: ze komen pas in actie bij balbezit. Zonder bal staan ze stil." Strijd was er volop, maar slechts sporadisch was er doelgevaar. In de eerste helft bijvoorbeeld zijn er vier schoten op doel ge weest waarvan eentje tus sen de pa- voetballer is) ziet tot zijn verba zing een voorzet in het doel belanden a la Wim Jansen te gen AC Milan. Dat was alles, er is geen enkele uitgespeel de kans geweest. Eigenlijk zegt dat genoeg. Ik kan me ook wel vinden in de uitslag want er was vandaag geen ploeg die aanspraak mocht maken op de overwinning." De Sleutels: Eradus 6; Hillebrand 6, De Bruin 7, Van Kampen 6, Hansen 6 (Van Hal 6); Van Eijgen 6, Van der Linden 6 (Tegelaar 6), De Graaf 7, Labordus 7; Gulde- meester 6, Van Es 6. Valken 68: Voorbergen 6; Cor van Vliet 6, De Haas 6, Voorbergen 6, Van de Hoek 6; Blikman 7 (Werk hoven 6), Hans van Vliet 6, Duin dam 6; De long 6, Oudshoorn 7, Van der Meij 6. Scheidsrechter: Swart 7. Wat is het rijden van een spin- neweb? Vraag het oud-profren ner Gert Jakobs en hij vertelt er enthousiast over. Het is een trainingsvorm waarbij een groepje renners in steeds klei nere kringetjes moeten rond rijden. De renner die het langst op zijn fiets kan blijven zitten wint het spel. Een halfjaar ge leden had Jakobs het antwoord niet geweten. Sinds hij zich met hart en ziel op de verkorte opleiding wiel- rentrainer A heeft gestort, is er een wereld voor hem openge gaan. Op nationaal sportcen trum Papendal in Arnhem werd zaterdag deze eerste cur sus voor (oud-)toprenners met een praktijkexamen afgesloten. Geheimen De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) zit met de cursus in het wiel van de voetbalbond. De grootste sportbond van Nederland gunt voormalige vedetten van de grasmat de kans zich de 'geheimen' van het trainersvak in versneld tempo eigen te ma ken. De KNWU hoopt met haar versie bovendien een vangnet te hebben voor oud- toprenners die in een zwart gat dreigen te vallen na hun actie ve carrière. In dat kader be dacht de commissie 'jury, re glementen en opleidingen' het plan de cursus wielrentrainer A in verkorte vorm aan te bie den. Een cursus die zich overi gens richt op het trainen en begeleiden van jeugdrenners. Drs. Nicole Eyssen, beleidsme dewerker van de KNWU, maakte zich druk om die oplei ding ook daadwerkelijk op te starten. „De praktijk leerde ons dat veel ex-topsporters als een berg opzien tegen het volgen van de reguliere trainerscur sus. Ze zijn bang om af te gaan. Ze voelen dat er van hen veel meer wordt verwacht. Niet helemaal terecht natuurlijk, want een prima wielrenner is niet persé een uitstekend trai ner". De verkorte cursus moet de drempel verlagen. „Wij vinden het zonde om de enorme erva ring en kennis van oud- toprenners verloren te laten gaan", aldus Eyssen. Lanterfanteren De lengte van de opleiding werd uiteindelijk met de helft ingekort. Half november '94 ging de cursus van start. Al met al omvatte het programma twaalf dagdelen op het natio naal sportcentrum Papendal. Op vrijdag van drie uur 's mid dags tot tien uur 's avonds en de volgende dag van negen uur 's morgens tot half zes 's avonds. Tijd om te lanterfante ren werd de cursisten nauwe lijks gegund. Na een oproep in de officiële mededelingen van de KNWU lieten 28 personen weten wel oren te hebben naar de cursus. Zij dienden de aanvraag schrif telijk te onderbouwen. „De se lectiecriteria waren motivatie, ervaring in het begeleiden van wielrenners en het niveau waarop iemand zelf actief is of was", legt Eyssen uit. Veertien kandidaten bleven over onder wie de oud- profrenners Theo de Rooy, Gert Jakobs, Theo Smit en Henk Boeve. Het gezelschap werd aangevuld met Ger Bruin, Erik Cent, Allard Engels, Richard Luppes, Helma Nagel, Rudi Nagengast, Astrid Schop, Aaldrie Zandbergen, Ruud Beekman en Rob van Hees. Profrenner Rob Mulders uit het team van Jan Raas haakte tijdens de cursus af. Hij kon vanwege verplichtingen met zijn ploeg onvoldoende tijd vrijmaken. Slechts twee deel nemers zakten uiteindelijk (Bruin en Beekman). Het gros van de cursisten heeft zich inmiddels ingeschreven voor de vervolgopleiding, de zogeheten cursus wielrentrai ner B. In de toekomst kunnen echte 'wieler-professoren' zich mogelijk storten op een C-cur- sus. Eyssen: „Die plannen be vinden zich nog in een ontwik kelingsfase. De opzet is het aanbieden van een cursus voor trainers die later op internatio naal niveau actief zijn. Inclu sief de bondstrainers. De ver wachtingen zijn dat in januari 1996 met een experimentele C- cursus wordt begonnen' Ron de Bruin n de Bruin van De Sleutels s uiterst verrast dat hij dege- vvas die de voetbalschoenen Acht gaan uitzoeken: „Ben ik in van de wedstrijd? Het zal Voor Wim Visser was het iter zonneklaar: „In een ma- duel heeft hij nauwelijks een !S ;hte bal gespeeld. In verdedi- ïd opzicht heeft hij helemaal i n fout gemaakt. Het enige ik kan opmerken is dat hij als laatste man te weinig noeide met de opbouw. Van- r dat hij een zeven krijgt in ats van een acht." )e 23-jarige Leidenaar had verklaring voor de kritiek Visser: „Ik zakte na rust ver ïg omdat Simon van der Lin- eruit werd gehaald voor Gé elaar. Met Simon kaats ik en daardoor word ik meer de aanval betrokken. Gé idt het balletje bij zich. Ik het dan ook niet eens met wissel. Zelf had ik spits m van Es eruit gehaald. Met voorin houden wij de bal rer vast en ik blijf Simon als speelpunt houden." LEIDEN GERARD BAAS VOETBALMEDEWERKER Wie het in de regio Leiden heeft over zaterdagvoetbal, heeft het over Katwijk, Quick Boys, Rijns- burgse Boys of hoe de bolwer ken van die 'andere eredivisie' ook maar mogen heten. De aantrekkingskracht op toe schouwers én talentvolle spelers is bijzonder groot en de kleinere zaterdag-clubs moeten inven tief zijn om hun graantje mee te pikken. Valken 68 is zo'n vereni ging, die in de slagschaduw van de toppers opereert. „Wij zijn keihard bezig om de vereniging te laten groeien," zegt Ronald Pesant, al tien jaar bestuurslid bij Valken. „Ik ben heel lang geleden bij de club be trokken geraakt toen mijn zwa ger (Wil Henskens, red.) daar trainer was. Ik ben zo'n beetje de enige Leidenaar, maar ik voel me er prima thuis. Valken '68 bestaat vooral uit Valken burgers, Rijnsburgers èn Katwij- kers en dat gaat prima. Als bui tenstaander voel je je snel thuis, als je je maar normaal opstelt. Wie bij ons binnenkomt, gaat er nooit meer weg. Kijk maar naar mij." „We doen van alles om er jeugdleden bij te krijgen. Door middel van acties op scholen, de Valkenburgse Paardenmarkt en in de nieuwe wijken lukt dat heel goed. Er is nu een jeugdaf deling waar we trots op zijn en ieder jaar is er groei. Als uit vloeisel van ons jeugdplan heb ben we nu de beschikking over twee jeugdtrainers en een kee perstrainer." „Wat ook in onze plannen past is het samenwerkingsver band met Quick Boys. Het is nog niet helemaal van de grond gekomen, maar in de toekomst is het de bedoeling dat spelers die net uit de jeugd van Quick Boys komen en daar buiten de boot dreigen te vallen bij ons aan het grote werk kunnen rui ken. Daarvoor is het waar schijnlijk'wel noodzakelijk dat wij op een hoger niveau spe len." Het zijn mooie woorden, die uiting geven aan mooie plan nen. Voorlopig zit dat hogere ni veau er nog niet in. Vorig sei zoen waren de prestaties van de "H eyenoorder Errol Re- fos in De krant van Feyenoord: vind ik onzin, wen willen steeds meer de kaan. Dat kan toch niet!Als 'rouw de boel gaat leiden, It het vroeg of laat een te- -.ooi. Hoe gedisciplineerd ze jj"] s, het kan niet. De vrouw is coj lakt uit de rib van een vrouw hoeft voor mij echt Heen voor de kinderen te •n en eten te koken. Ze mag nij best ?re maken. r ze moet veten wie recteur is". teii: r aoet niks omofilie n (jt'ii. Dciar- xoetPaul euw eerst vat aan elf doen en ia andere en in de ig nemen, td had ge klater ho- 'aren, had ook wel 'ezorgd dat anger kon horden, n doen dat niet. Mensen mclat we kunnen naclen- gaan uitproberen. Ik vind ijk dat wij, de mens dus, am beesten zouden moeten opv ko >ete di linl wen en homofielen, clat is aal één pot nat. Ze voelen heel goed aan omdat ze 'de hormonen hebben loord-voorzitter Van den tegen het ANP heeft spijt betuigd. Het is aak meer om verder op te sser Jacco Eltingh in Vrij land: b teveel koppie koppie dat vai ordtgebruikt. Ik lees tend veel, dat wel. Over wat mij enorm boeit, en et bankwezen en make- nie i- Van al die onderwerpen oet( c veel, daar kan ik een ven! esprek over voeren. Ik at. ik daar talenten in RKC'er Leon Hutten in VI: ,,Ik bid niet elke week, want dat helpt toch niet. We verliezen im mers bijna altijd". Danny Blind over zijn periode als leerling-prof bij Sparta, in Vrij Nederland: „Ik speelde op zaterdag met het tweede, daarna ging ik naar mijn ouders in Zeeland, 's Maandags kwam ik weer naar Rotterdam. Rechtstreeks van het station naar de training, met mijn koffers bij me. Na de trai ning bracht Pim Doesburg me naar mijn pleeggezin in Om moord. Doesburg was niet direct iemand die je op je gemak stelt. Groot, sterk en een grote bek. Hij woonde in de buurt, maar zette me al tijd af bij een hokje op de hoofdweg. Dan stopte hij die dikke Mercedes van hem en riep hij: nou, je bent er. Moest ik nog vijf-, zeshon derd meter lopen met twee koffers. Cees den Braven in Voetbal In ternational: „Ik heb alle contracten van mijn reclameborden opgezegd, ik kom nooit meer terug in de sportwe reld. Ik heb nu genoeg naamsbe kendheid. Je kunt beter sociaal werk gaan doen, dat is veel dankbaarder. Feyenoorder Orlando Trustfull in VI: „Ik heb van binnen pijn geleden. Veel... Het knaagde dat je de hele week samen met de jongens trainde, maar dat je in cle prijs - de wedstrijd - vervolgens niet mee mocht delen. Alsof je de hele week iets lekkers was voorgehou den dat weggetrokken werd op het moment dat je wilde bijten... Echt, ik ben op de ti ibune ver schillende keren van binnen ge storven. Ex-PSV-coach Aad de Mos in Panorama: „Ik ging de laatste mciand bij PSVelke dag van huis met in mijn achterhoofd de wetenschap dat het gebeurd kon zijn. Het rouwproces was dus al veel eer der begonnen. Sommige mensen hebben heel veel voor hun sport over. Dat kan zeker gezegd worden van David Bond (37 jaar) uit Mit- cham in het graafschap Surrey. De medewerker van een verze keringsmaatschappij heeft zijn hart verpand aan korfbal. Hij maakte op z'n veertiende ken nis met het spel bij Vultrix in Londen en haalde een keer het nationale team onder de 21 jaar. Eenmaal senior geworden speelde hij jarenlang in het eer ste van Vultrix, totdat hij verkas te naar Nomads in Mitcham. Momenteel speelt hij elke zon dag nog mee als aanvoerder van het tweede achttal. Hij begon twintig jaar geleden ook als scheidsrechter en niet zonder succes, want hij fluit el ke week ook een wedstrijd in de Premier League, de hoogste af deling van het Engelse korfbal met clubs uit Londen, Sheffield, Norwich en Kent. Dat brengt de nodige reizen met zich mee, maar dergelijke trips zijn voor Bond sinds vijfjaar slechts 'pea nuts' vergeleken met het grote werk. Hij staat namelijk op de inter nationale lijst van scheidsrech ters, waardoor hij elk seizoen minstens zeven keer het Kanaal mag oversteken om in Neder land een wedstrijd te fluiten. De Internationale Korfbalfederatie (IKF) wil namelijk het niveau van de referees in Engeland zo danig verbeteren dat een van hen capabel genoeg wordt om de derbies tussen Nederland- België te leiden, zodat er geen beroep meer hoeft te worden gedaan op een 'partijdige' Ne derlander of Belg. Gisteren was Bond aangewe zen om het duel De Danaïden en ZKV te leiden in de eerste klasse F. „Ik heb zaterdag om half zes de trein naar Londen genomen en daarna die naar Harwich om de nachtboot te halen. Om zeven uur was ik in Hoek van Holland en om half tien was ik in Oegstgeest bij An- ja Jansen, een van de contact vrouwen van de IKF. Daar heb ik voornamelijk geslapen, want dat was erop de boot enigszins bij ingeschoten", beschrijft Bond zijn voorbereiding. Goed aanvoelen Om half vier gaf hij gistermid dag in de Leidse Vijf Meihal het beginsignaal voor de beide eer steklassers. Al bij de eerste de beste aanval van ZKV legde hij de bal op de stip, maar uitein delijk zou hij slechts vijf straf- Gé Tegelaar heeft gescoord voor De Sleutels. Valken '68-doelman Henk van Voorbergen is daar niet blij mee. Ronald Gulde- meester duidelijk wel. FOTO BEN DE BRUYN David Bond zet In- grid Slingerland van De Danaïden en haar opponente van ZKV op hun plaats: „Het was een excellente wedstrijd." FOTO HIELCO KUIPERS worpen geven. Dat was het ge volg van de speelwijze van de clubs, aldus Bond: „Beide ploe gen lieten elkaar korfballen en dat maakt het voor een scheids rechter een stuk gemakkelijker. Het was een excellente wed strijd met een zeer aangenaam hoog aantal doelpogingen. Als de spelers zich happy voelen, dan heb je het als scheidsrech ter goed gedaan. Je moet hen zo snel mogelijk het idee geven dat jij de zaak onder controle hebt, zeker als buitenlander. Daarna is het zaak om de veranderin gen in de sfeer van de wedstrijd goed aan te voelen en daarop adequaat te reageren". Last van taalproblemen heeft Bond in zijn wedstrijden in Ne derland niet ondervonden. „Ik probeer de meeste beslissingen met armgebaren aan te geven en mij te beperken tot korte commando' als 'arms down', 'upright', 'boys' en 'girls' en ook 'ga door'. Spelers kunnen mij natuurlijk best in het Neder lands uitschelden, want dat ver sta ik toch niet. Als zij echter agressief op jnij afkomen met veel geschreeuw, dan weet ik heus wel dat er iets mis is. Ver der gebruik ik nooit de clubna- men in het veld, maar noem ik gewoon de kleur van de club die de vrije bal krijgt." Dat laatste was gisteren overigens niet een voudig, want zowel De Danai- den als ZKV waren in het blauw en wit gehuld. Om alle misver standen te voorkomen: voor Bond was de thuisclub blauw en waren de bezoekers wit. Volgens Bond vormen wed strijden als De Danaiden - ZKV een ideale voorbereiding voor het 'echte werk' Nederland - België. „Wij trainen bij Nomads vier uur in de week, dus dat scheelt niet zoveel, maar wij spelen beslist niet met zoveel inzet als hier. Het gaat bij ons wat gemoedelijker en technisch is het ook een stuk minder. Dat komt vast omdat hier de belan gen een stuk groter zijn". Op 4 februari mag Bond in Ahoy' optreden als grensrechter bij de derbies der Lage Landen. Eerst assisteert hij zijn landge noot Burgess bij de jeugd en vervolgens staat hij langs de lijn bij de door de Taiwanese Fang- Yi Hsieh geleide senioreninter land. Niettemin blijft zijn droom om ooit zelf eens een wedstrijd tussen de beste korf balnaties ter wereld te leiden. Op de terugreis naar Engeland heeft hij voor dat soort dromen alle tijd. Maar vanochtend om half tien precies zat hij gewoon weer achter zijn bureau, busi ness as usual. MICHEL VAN GENT nieuwbakken vierdeklasser bo ven verwachting met een derde plaats en deelname aan de na- competitie, maar dit jaargang is de stijgende lijn voorlopig om gebogen. De Valkenburgers staan derde van onderen, terwijl er drie ploegen uit de vierde klasse degraderen... „Het valt inderdaad tegen. Misschien dat het te maken heeft met de traditionele terug slag van het 'tweede jaar na promotie'. Je ziet wel meer dat ploegen in het debuutjaar vrij uit kunnen spelen en daarna in de hoek terecht komen waar de klappen vallen. Ik zou geen an dere oorzaak weten. We zijn dan wel Dennis Jan Mieras kwijtgeraakt aan Quick Boys, maar daar hebben we Cor en Hans van Vliet en Martin Ouds- hoom voor teruggekregen. Dus daar ligt het niet aan," vertelt Pesant, die de indruk maakt te geloven in betere tijden. „Het is een beetje dagdromen, maar het zou toch fantastisch zijn als Pieter Slootweg en Floor van bities om door te stoten naar de top van het zaterdagvoetbal. Zonder extra middelen van bui tenaf is dat niet mogelijk. Nou ja, wellicht wel mogelijk, maar niet wenselijk. Je krijgt dan een kind met een waterhoofd. Dat is ook de reden dat de zondagtak (De Sleutels heeft drie zonda gelftallen, red.) nooit hoger zal gaan spelen dan de onderbond. Een concurrentiestrijd tussen zaterdag en zondag binnen een club willen we niet. Zoals Sleu tels nu draait is het goed. Het ledental is in de afgelopen twee jaar meer dan verdubbeld. Maar dan nog, het is niet reëel om je te spiegelen aan de 'kustclubs'. Die toeloop in Katwijk en Rijns burg kun je in Leiden nooit ver wachten. Schoenmaker, hou je bij je leest, zeg ik dan maar." De Sleutels - Valken 68 1-1 (0-0). 67. Tegelaar 1-0, 75. Oudshoorn 1-1. Toe schouwers: 50. Gele kaart: Labordus (De Sleutels), Blikman, De Jong en Cor van Vliet (Valken 68). Rode kaart: De Haas (Valken 68, 2x geel). Duyn (beide Quick Boys-basis- spelers zijn woonachtig in Val kenburg, red.) bij ons hun carri ère afbouwen. Valkenburg is dan wel een klein dorp maar dat neemt niet weg dat we niet aan de weg zouden kunnen timme ren. In Voorhout lukt het toch ook. Wij kunnen best uitgroeien tot het 'Foreholte' van het zater dagvoetbal." De Sleutels-voorzitter Dick Barnhoorn vergelijkt zijn ver eniging met een andere zon dag-tweedeklasser: „Qua sfeer zou je ons het Lugdunum van zaterdag kunnen noemen. We hebben een club waarin ieder lid even belangrijk is. Het eerste is niet een eilandje binnen de club; ook die jongens draaien gewoon hun bardiensten. Zo gezellig als het nu is (twee uur na de wedstrijd is het in de kan tine nog druk en klinken de Hollandse hits met de volume knop op 10, red.), is het iedere week." „Over twee jaar is het genoeg geweest voor mij. Dan word ik vijftig en heb ik er achttien jaar voorzitterschap op zitten. Ik wil dan Sleutels achterlaten zoals het nu is. Een gezelligheidsvere niging. Dat vind ik geen scheld woord. Er zijn bij ons geen am-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19