Sport Ajax swingt door modder Jacco Eltingh moe maar voldaan leen Leidenaars in Mds korfbal-achttal eumann weg uit Arnhem a 'slippertje' bestuur ewcastle United heeft iteresse in Glenn Helder Kluivert kent geen zenuwen r Richard Hoogervorst ËS overweegt te stoppen AAANDAG 23 JANUAR11995 A SPIERDIJK, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 Plouvier stapt op bij De Zijl eidenRuud Plouvier heeft met onmiddellijke ingang zijn func- fie als trainer bij De Zijl/LGB neergelegd. Na de wedstrijd tegen 'olar Bears in Ede liet hij aan aanvoerder Martin Nederlof weten iet voor gezien te houden. Plouvier werd vlak voor de start van le competitie aangesteld toen Isaac Hofman het op het laatste noment liet afweten. De Leidenaar was hiervoor trainer van IZ/Zian. De spelersgroep van De Zijl heeft verbaasd gereageerd. We hadden in de winterstop als groep juist aangegeven dat we lok volgend seizoen met Ruud door wilden. We zijn teleurge- teld", zei Albert Spijker. Spijker zal de komende trainingen als ipeler/trainer verzorgen, maar zeker niet Plouvier opvolgen. Eerste wereldtitel voor Bongers arvin Twintig jaar na zijn eerste Europese jeugdtitel heeft bil- arter Jos Bongers zijn eerste wereldtitel veroverd. De 38-jarige Jijmegenaar veroverde gisteren in Carvïn, tussen Lille en Lens n het noordoosten van Frankrijk, de wereldtitel in het bandsto en. In de finale versloeg hij Francis Connesson. Bongers sloeg in le dertiende beurt toe. Met een serie van zestig boog hij de ach- erstand van 78-109 om in de voorsprong van 138-109. Twee ieurten later was hij aan de finish, 150-112. )en bram van gent rfbalmedewerker t Leidse achttal dat het op 1 iniari opneemt tegen het Ne- iands korfbalteam, moet het maal zonder Leidenaars stel- Aanvankelijk waren Diana (De Algemene) en Jan Wil- Meijer (Fides Pacta) gese- teerd, maar beiden voelden niets voor om alleen met ïemden' te spelen. Tim van Horst van het Sassenheimse P is nu de enige speler, die in Vijf Meihal de 'Leidse' kleu- verdedigd tegen Oranje, hoofdmoot van Leiden 1, dat rdt begeleid door Ruud van Horst (TOP), bestaat uit it hoofdklasse-spelers uit n Haag en Delft, die vorig als demonstratieploeg van afdeling Rijndelfland optra- in Spanje. Naast Wendy >ry (Die Haghe), Suzanne laid Spelbos wordt zo goed zeker de nieuwe trainer van isse. Voorzitter Karei Aalbers ift gisteravond de huidige oe- meester van NAC gebeld een afrondende afspraak le eerste week van februari, en ander werd de praeses ïakkelijk gemaakt toen Her- Neumann hem gisteroch- meldde Vitesse te willen aten. De Duitse trainer deed mededeling nadat de afgelo- dagen duidelijk was gewor- dat Aalbers en Spelbos al interende gesprekken had- •at nieuws werd donderdag- nd de wereld in geholpen en g bij Vitesse in als een bom. >ers bleek enkele dagen na aatste wedstrijd van Vitesse de winterstop, de 6-1 zege ;C Twente op 17 december, iet geheim Spelbos te heb- gepolst voor een eventueel istverband bij Vitesse. Speb Uitslag (1-0) flatteus voor kansloos PSV Statistisch gezien kon het moeilijk 0-0 blijven. Het is al weer 35 jaar geleden dat er bij Ajax-PSV voor de competi tie niet werd gescoord. Niet alleen daarom was de - late - goal van Kluivert logisch. De semi-klassieker verdiende ook een winnaar: Ajax. Dat de kampioen per penalty moest winnen (1-0) deed aan de demonstratie van macht en klasse niets af. van Oosten en Mireille Verhoe ven (Fortuna), Jolanda en Gert Jan Dijkhuizen (KVS), Tim Ab- benhuis (Die Haghe) en Albert Schuiten (Fortuna) werd ook spelers van eersteklasser KIOS uit Nieuw Vennep geselecteerd, te weten Anja Smelt, Marjolein ten Dam, Patrick Blaauw en Ga- bi Kool. In de Leidse jeugdploeg is wel een voorname inbreng uit Lei den en omgeving. Geselecteerd werden Charlotte Nap en Nien- ke Feenstra (De Danaïden), Carmen Zitman (Crescendo), Chantal Bouwman (Fiks), Jolan da Comelisse (TOP), Marjolein de Jongh, Martijn Hooijer en Serge van der Hoorn (Tempo), Jeroen Bos (Fluks), Dimitri IJzerman (Fides Pacta), Jan Wil lem van der Kaaij (KZ Leiden) en Michiel kok (TOP). Coach van de-Leidse jeugd is Henny Piket. bos, die contractueel nog an derhalf jaar in Breda voor de boeg heeft, bleek daar wel oren naar te hebben. Alleen mocht niets over die geheime missie van Aalbers naar buiten worden gebracht. Vitesse en NAC zou den elkaar immers treffen op zondag 22 januari. Bovendien moest Aalbers nog praten met Neumann wiens contract afliep. Toch lekte het nieuws uit, tot groot verdriet van Aalbers en Spelbos. Het tweetal had zich immers nu voor het oog van de buitenwereld onfatsoenlijk ge dragen ten opzichte van Neu mann. Spelbos betreurde dat. Ook Aalbers zat er mee, toen hij zaterdagochtend de Duitser bij zich ontbood. ,,Het is een onge lukkige samenloop van omstan digheden geweest", verklaarde de Vitesse-voorzitter tegen Neu mann, „maar de zaak is uitge sproken. In een prima relatie kun je een keer slippertje ma ken. Ik heb daarvoor mijn ver ontschuldigingen aangeboden. amsterdam henri van der steen gpd-verslaggever Gezien de uiterst moeilijke om standigheden - een zwaar veld en constante regenval - speelde Ajax gisteren in het Olympisch Stadion een voortreffelijke wed strijd. Finidi werd uitgeroepen tot Man van de Wedstrijd, maar Kluivert was goed, Seedorf was beter, Rijkaard speelde sterk, Litmanen was absoluut de bes te. De Fin bleek zelfs op strui- kelpollen voetbal van het ver- fijndste soort te kunnen spelen. Ajax voetbalde helemaal soe pel. De bal ging van voet tot voet met een vanzelfsprekend heid die bij PSV de laatste jaren alleen af en toe op de training wordt waargenomen. Dat Ajax Davids en Ronald de Boer moest missen werd in het ge heel niet opgemerkt. Dat PSV zonder Wouters voetbalde, was wel te zien: het aantal 'echte voetballers' was weer eens tot een absoluut minimum geredu ceerd. Voor PSV was het hopen op een bevlieging van Ronaldo en Nilis, opnieuw de beste in het elftal van de debuterende Dick Advocaat. De oud-bondscoach gaf dat ook toe. „De hele wed strijd is er op één helft gespeeld, de onze. We hebben redelijk ge counterd en omdat het tot een kwartier 0-0 bleef, hielden we hoop. Maar dan zie je toch de kwaliteiten van Ajax, de over winning is ook verdiend." Van Gaal had helemaal niets te klagen. „Alleen over het feit dat we de kansen niet benutten. Maar vooraf heb ik gezegd dat deze wedstrijd niet gespeeld mocht worden gezien het veld. Als je dan ziet wat voor een wedstrijd het dan vervolgens wordt." Ajax-PSV werd inderdaad een prachtig spektakel, eigenlijk on danks PSV. De ploeg van Advo caat trok voor het doel van Wa terreus twee kort op elkaar spe lende linies van vier man op, die door Ajax desondanks met regelmaat werden uitgespeeld. Litmanen en Kluivert vonden elkaar in subtiele een-tweetjes, Van Vossen en Finidi zorgden voor dreiging en gevaarlijke voorzetten vanaf de flanken, vanuit het middenveld doken Seedorf, Rijkaard en Oulida voorin op. Een doelpunt leverde het soms prachtige spel niet op, maar gelukkig voor Ajax slaagde PSV er met gluiperige tegenaan vallen ook niet in te scoren. Voor rust had Ronaldo daartoe een enkele kans, al was de beste mogelijkheid voor de jonge Dirkx, die na een comer echter een slap balletje van zijn voet liet komen in plaats van een vernietigende knal. Na rust haalden Ronaldo en Nilis wel hard uit. Ronaldo joeg de bal na een mooi een-tweetje in het zijnet, Nilis knalde nog eens op de paal, nadat invaller Erik Meijer een kopduel had ge wonnen van Rijkaard. Toen was het overigens al 1-0. Het beslis sende doelpunt werd twaalf mi nuten voor tijd gemaakt door Kluivert die als een orthodoxe topscorer de strafschop opeiste Patrick Kluivert (9) wordt bedolven door uitbundige ploeggenoten, die bij de cornervlag een feestje vieren na de bevrijdende treffer van de jonge Ajacied. foto hans van weel die Litmanen had verdiend. De Fin - na rust alleen al twee keer dicht bij een goal - passeerde Waterreus, die een fractie te laat was en Litmanen met de hand ten val bracht, althans raakte. Laag en hard en droog scoorde Kluiven van elf meter: 1 -0. Bij Ajax blijft de gang er op deze manier lekker in, bij PSV zal men zich weer eens achter de oren krabben. De ploeg mist bijna overal klasse, behalve voorin. Na gisteren staat PSV twee plaatsen en vier punten achter FC Twente, de ploeg die bij deze stand zeker Europees voetbal zou mogen spelen. Het pluspunt dat PSV aan de wedstrijd tegen Ajax overhield, was de dikke voldoende die Ro nald Waterreus scoorde, on danks de strafschop. Stanley Menzo lijkt geklopt door de Limburger die - net als Menzo - een volstrekt solitaire factor is binnen de selectie, maar wel een zekere indruk maakt in wedstrijden. Voor Menzo, die zich zaterdagmorgen zwak en misselijk afmeldde, lijkt ook het station-PSV gepasseerd. Zo werd het toch nog voor één Amsterdammer een droevig weekeinde. amsterdam gpd Daar sta je dan. Achttien jaar oud, op het punt om Ajax- PSV te beslissen. Met de priemende ogen van veertig duizend voetbalfans in je mg. Op een veld waarbij de modder zich bij elke stap vastzuigt aan je voetbal schoenen. Met tegenover je een doelman, Ronald Water reus, die de wedstrijd van zijn leven keept. Wie durft er dan, elf minuten voor tijd, een penalty te nemen? Pa trick Kluivert. Frank Rijkaard vroeg het hem nog voor alle zekerheid. 'Pat, voel je je goed?' Met 'Kluif was echter niets mis. Integendeel. „Het liep de he le wedstrijd al goed. Ik zat lekker in mijn vel. 'Weet je wat', dacht ik, 'ik pak die bal en schiet 'm erin.' Helemaal geen probleem. Ik keek naar de rechterhoek en schoot 'm in de linkerhoek." Geen zenuwen, geen druk. En dat voor iemand die net de Al van Ajax ontgroeid is. „Grote klasse", zei Louis van Gaal, zowaar in voor een complimentje. „Zo jong en dan toch de verantwoorde lijkheid pakken." Kluivert nestelde zich gis teren weer bovenaan de top- scorerslijst van de eredivisie. De benutte strafschop bracht hem op twaalf goals. Eén te veel, althans volgens Ronald Waterreus. De keeper van PSV kon zich niet vinden in de beslissing van arbiter Roelof Luinge om de bal op de stip te leggen. „Ik heb Lit manen zelfs niet geraakt", zei de goalie. „Ik kwam wel te laat bij de bal omdat ik een stuiterbal verwachtte, maar een strafschop was het zeker niet." Volgens Jari Litmanen was er geen twijfel mogelijk. „Ik was duidelijk eerder bij de bal, tikte 'm langs de keeper, waarna hij me onderuit liep. Hij raakte me, geen twijfel mogelijk", aldus de Fin. in Helder wordt sinds afge- in week gevolgd door New- :1e United. Kevin Keegan, fier van de Engelse topclub, eek de Vitesse-aanvaller gis- n in het competitieduel te- NAC. Vorige week woens- tijdens de interland Neder- i-Frankrijk zat ook al een :gatie van Newcastle United le tribune. Helder debuteer- oen in Oranje. elder heeft na dit seizoen contract voor nog een jaar Vitesse. Maar over verkoop altijd te praten, liet voorzit ter Karei Aalbers gisteravond weten. Hoe veel de linkerspits moet kosten, wilde Aalbers niet zeggen. De vraagprijs loopt in elk geval ruim in de miljoenen, liet hij doorschemeren. Helder hoorde na afloop van het duel tegen NAC dat Keegan voor hem naar Arnhem was ge komen. „Ik heb begrepen dat ze een soort van Bryan Roy-rol voor me in het hoofd hebben. Andy Cole is net verkocht, ik zou dan in een twee-spitsensys- teem een zwervende rol krijgen. Maar goed, ik zie wel. Zelf heb ik met niemand gesproken. Ik wacht wel af." 'Eerst wil ik weer helemaal fit zijn Jacco Eltingh toonde zich in het bloedhete Melbourne uiterst koelbloedig in de slopende vijfsetter tegen Patrick McEnroe. 'De andere McEnroe' niet solide genoeg iol OREBORD irg TENNIS irne. Australian Open, derde ronde: i-Muster (Oos/14) 6-3 6-2 2-6 7-5, ae (VSt)-Prinosil (Dui) 6-3 6-2 6-4, {VSt/2)-Rusedski (Can) 6-2 6-4 6- terg (Zwe/6)-Dreekmann (Dui) 7-6 6- Krickstein (VSt)-Korda (Tsj) 6-1 6-4 iafelnikov (Rus/10)-Bjórkman (Zwe) 1 6-2 7-6, Wheaton (VSt)-Furlan -6 6-4 6-3, Martin (VSt/8)-Spadea i-3 6-1 6-2, Rafter (Aus)-Ondruska >-3 1-6 3-6 6-2 6-2. Vierde ronde e finales): Chang (VSt/5)-Delaitre i-3 6-2 6-4, Sampras (VSt/1 )-Lars- We/15) 4-6 6-7 7-5 6-4 6-4, Courier -Novacek (Tsj) 6-2 6-3 6-2, Medve- )ek/13)-Wheaton 3-6 6-3 6-4 6-7 Eltingh - Patrick McEnroe (VSt) 6-4 (7) 5-7 6-4, Kafelnikov (Rus/10) •- (VSt/8) 6-1 6-4 6-2, Krickstein Edberg (Zwe/6) 6-7 5-7 6-4 7-6 6-4 Ispel, tweede ronde: Eltingh/Haar- Davis/MacPhie (VSt) 7-6 6-7 6-3, ronde: Eltingh/Haarhuis-Krone- ZlacPherson (VSt/Aus) 4-6 6-3 6-3 in, derde ronde: Sanchez-Vicario FGarrison (VSt) 6-1 6-3, Novotna (Tsj/3)-Raymond (VSt) 6-1 3-6 9-7, Sawa- matsu (Jap)-Date (Jap/7) 3-6 6-3 6-3, Paulus (Oos)-Appelmans (Bel) 6-1 6-3, Gavaldon (Mex)-McNeil (VSt/15) 2-6 6-3 8-6, Habsudova (Slw)-Babel (Dui) 2-6 6-1 6-3, Werdel (VSt)-Makarova (Rus) 6-0 6-2, Mary Joe Fernandez (VSt/11 )-Coetzer (ZAf 6-3 5-7 6-2. Vierde ronde (achtste fina les): Davenport (VSt/6)-Schultz (12) 6-2 3- 6 6-2, Zvereva (WRu/8)-Nagatsuka (Jap) 3- 6 6-3 6-1, Martinez (Spa/2)-Spirlea (Roe) 6-2 6-7 6-2, Pierce (Fra/4)-Huber (Dui/10) 6-2 6-4, Werdel-Witmeyer (VSt) - Paulus (Oos) 6-2 6-3, Sawamatsu (Jap) - Mary Joe Fernandez (VSt/11) 6-4 7-6, Sanchez- Vicario (Spa/1) - Habsudova (Slw) 7-5 6-0 Dubbelspel, tweede ronde: Bollegraf/Nei- land (Ned/Let/4)-Drake/Taylor (Aus) 6-4 6- 1, Boogert/Muns (Ned)-Sabatini/Schultz (Arg/Ned/9) 7-5 6-4. Derde ronde: Bolle- graf/Neiland-Graham/Stafford (VSt/12) 6-2 6-2 Gemengd dubbel, eerste ronde: Cahill- /Bradtke (Aus)-Nijssen/Bollegraf (8) 6-3 2- 6 8-6, MacPherson/McQuillan (Aus)-Da- vids/Oremans 7-6 6-3 Junioren, meisjes, eerste ronde: Basting (1)-Watson (Aus) 6-4 6-3 melbourne anp Vervolg van voorpagina Toch zei Jacco Eltingh dat de partij minder uitputtend was geweest dan die in de twee de ronde tegen Lareau, tijdens welke hij de omstandigheden bijna onmenselijk vond. „De temperatuur was vergelijkbaar, maar nu was de luchtvochtigheid lager. Dat be vordert het herstel naderhand." Eltingh noemde zichzelf vooral geestelijk vermoeid. Hij begon met twee keer 6-4, had in de derde set in de tiebreak bij 5-5 twee keer de opslag maar zag de 'andere McEnroe' steeds dichterbij komen. „Toch is er geen moment geweest dat ik bang was het niet meer te redden. Ik ben er voortdurend in blijven geloven. Doe je dat niet, dan kun je beter meteen naar het net lopen en handen schudden. Mijn opslag liep goed, ik wist dat het kon." Eltingh is geen geboren serveerder, zoals bij voorbeeld Krajicek. Hij wist dat zijn op slag goed moest zijn. McEnroe geldt als één van de beste retoumeerders van het circuit. Eltingh sloeg 34 aces en maakte slechts vier dubbele fouten. Tegenover 49 missers ston den 84 winners. In het dubbelspel, met partner Haarhuis, heet Eltingh een kampioen te zijn. .Het kop pel won wereld- en Grand Slam-titels. „Bo vendien heb ik individueel op vier verschil lende baansoorten een toernooi gewonnen. Daarom heb ik me nu als doel gesteld ook in de Grand Slam hogerop te komen. Twee keer een kwartfinale, daar had ik bij het be gin van het jaar aan gedacht. En nu? Laten we maar doorgaan." In de kwartfinale wacht hem Krickstein, die verrassend won van de Zweed Edberg. De 24-jarige speler, oorspronkelijk af komstig uit Heerde, staat 23ste in de ran king. „Maar mijn doel is de top-twintig, misschien wel top-vijftien. Met mijn presta ties hier, onder deze omstandigheden, dwing ik respect af. Wie in de Grand Slams presteert, hoort erbij. Ik ben daarom weer een stapje verder." Normaal gesproken is winnen van McEn roe geen schokkende gebeurtenis. Dit keer wel. De broer van John is in de vorm van zijn leven. Hij won dit jaar zijn eerste toer nooi, anderhalve week geleden in Sydney. Op de Australian Open versloeg hij in de. eerste ronde Boris Becker, één van de grote favorieten. Dat telde. Ook tegen Eltingh was McEnroe solide. Zijn returns waren vaak prachig geplaatst, zijn slagen waren 'zeker'. Maar Eltingh slaagde erin zijn tegenstander onder druk te houden. Door sterk op te slaan, door waar het koh service/volley te spelen. Hij ver scheen uiteindelijk drie keer zo vaak aan het net als zijn tegenstander. In het begin van de partij verzwikte El tingh zijn enkel en moest hjj even worden behandeld. Hij zei in het verdere verloop van de partij geen hinder van de blessure te hebben ondervonden. Hij verwacht voor de komende dagen ook geen problemen, on danks het volle programma. In combinatie met Haarhuis is hij inmiddels gevorderd tot de kwartfinales van het mannendubbel. Zaterdag won Eltingh, door zo ongeveer in elke rally aan het net te verschijnen, van Thomas Muster, 6-3 6-2 2-6 7-5. De Oos tenrijkse vechter raakte verhit en kwalifi ceerde de Nederlander als een clown die niet kan tennissen. Eltingh reageerde met de opmerking dat bij zijn tegenstander een paar hersencelletjes los zitten. Bij de vrou wen zorgden Muns-Jagerman en Boogert voor een knappe prestatie. Het tweetal overleefde vanmorgen de slag met het als vijfde geplaatste koppel McGrath/Stubbs. Bij 6-1 en 3-0 in Nederlands voordeel gaf het Australisch/Amerikaanse duo op. runsburg gert-jan onvlee Richard Hoogervorst overweegt serieus met voetballen te stop pen. De 31-jarige verdediger van Rijnsburgse Boys revali deert op dit moment van een zware operatie aan de rechter knie. Bij die eind december ver richte ingreep zijn delen van zijn binnen- en buitenmeniscus verwijderd, terwijl eveneens is gesleuteld aan de voorste kruis band en de ingescheurde knie banden. Hoogervorst liep die blessure op 10 december in de uitbeurt tegen Marken op toen een te genstander bij een scrimmage uiterst ongelukkig op zijn rech terknie belandde. De verdedi ger, eerder succesvol bij RCH en Quick Boys, was net hersteld van een zware blessure aan dat gewricht in zijn linkerbeen. Hoogervorst vindt het nu nog te vroeg om definitief te zeggen dat hij met topvoetbal stopt: „Eerst wil ik afwachten hoe het revalidatieproces verloopt. Pas als alles weer honderd procent fit is, neem ik de beslissing. Maar dat er een grote kans is dat ik stop, wil ik niet ontken nen." Het wordt een kwestie van ri sico's afwegen, weet Hooger vorst. „Ik wil nog wel een jaartje of dertig, veertig kunnen dóór lopen. Lekker mijn partijtje kunnen tennissen. Daarbij moet ik ook aan mijn maatschappelij ke carrière denken. Op mijn werk zitten ze ook niet te wach ten op iemand die er regelmatig niet is." Als hij besluit te stoppen, zal Hoogervorst dat zeker betreu ren. „Dat doe je met pijn in je hart, al was het alleen maar om dat ik het gevoel heb dat het karwei bij Rijnsburgse Boys nog niet af is. Aan de andere kant kan ik dan toch nog op een rijke voetballoopbaan terugkijken. Met twee clubs amateurkam pioen van Nederland worden, dat kan niet elke voetballer zeg gen." De kans dat Hoogervorst ooit nog als trainer terugkeert in de voetbalwereld, acht hij op dit moment niet groot. „Dan moet je eerst investeren in cursussen Richard Hoogervorst foto kees van hoocdalem en ben je daarna weer vier, vijf dagen in de week met voetbal bezig. Ik weet niet of ik dat dan nog wil, of dat te combineren valt met mijn werk en met mijn sociale leven.' Waarmee hij overigens niet zegt niets meer met het spelletje te maken te willen hebben. „Daarvoor vind ik het nog steeds veel te leuk, sta ik ook nog te veel middenin de spe lersgroep om er zo maar uit te stappen. Ik wil zeker nog iets in de voetballerij blijven doen. Misschien iets in de begeleiden de sfeer. Of dat bij Rijnsburgse Boys is? Dat is een mogelijk heid." Voorlopig is het echter nog niet zo ver. Eerst heeft Hooger vorst zich voorgenomen volle dig fit uit zijn zoveelste revali datieproces te komen. Dat kan nog wel even duren. Hooger vorst, die na de operatie met een ontsteking te kampen kreeg: „Op dit moment kan ik tien minuten fietsen. Dat is het wel. Maar je weet met revalide ren nooit hoe veel tijd het gaat kosten. Het kan tegenzitten. Maar het kan ook heel snel gaan. Ik hoop op het laatste."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15